eren, kstieren De Groote Oorlog. -AFVAL ÏS JNo. 116. Zaterdag 2 October 1915. Elfde Jaargang. Mijnt eiken MAANDJ1G-. JEHSDI6- tn VRIJDAEAVOND Dit nnffliner bestaat uit 6 bladzijden. EERSTE BLAD. KROET. en ZOET don Goes, apelle. F. JANSEN. netto contant 60. E D! trek te koop, gerwoning, cfober a s. oote partij ke Loopjongen rjongen Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben gecontracteerde Sui- kunnen hunne beeten i vermeld in het alge den Bond van Nederl oribanten tegen coi Notaris NEER VOOR!' erkoopen. jeveelheid (minsten.-, plaats van levering, tot I October 1915, tun mden Notaris. te leveren. en Souburg, eene 7- en 800 M2ver- er jaar tot 1 Mei 1917. tkantoor Westkapelle. t Oostende" n. Adres„Magazijn weege vecht Ik onW; ik ben b'ang". tl" prevelde de mar ien uitroep to storen, gen: dooden zonder met ,Wat gaan u de> de uitkomst slechts -rye boog1 het hoofd n. In diien tusschen- den mulat met een ing Op haar gericht, gezien, zij zoui niet ant zijl zou een val- i. sprak zij eindelijk, eene andere maniier ik ontken het niet", rnam zijl wederom, eenmaal een einde eilijkheden". rouw". (Wordt vervo'gd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorlstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering pi 4% gulden bij J gulden bij gulden bij A pi jl I I verlies van een jl I 11 I verlies I I verlies van I I I hand, voet 1 I 11 I van een I I een M I ^Jl of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door, de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. Nog steeds allerlei aanvullende be richten over den strijd op het Wester front, die vorige week den geallieerden aanzienlijke voordeelen bracht, den En- gelschen bij Loos, den Franschen in Champagne. Hoezeer de Duitsche bladen dien uitslag trachten te verkleinen, zoo geven zij toch toe, dat de aanval der geallieerden ,.goed georganiseerd en goed voorbereid" was. Een doorzetting van het offensief op de punten waar voordeel is behaald, is spoedig te verwachten. De Franschen en Engelsclien willen blijkbaar de liniën der Duitschers for- ceeren, alvorens dezen nieuw geschut uit bet Oosten aangevoerd en in gebe- tonneerde stellingen hebben opgesteld. Reuter's bijzondere correspondent bij bet Engelsche hoofdkwartier in Frankrijk geeft in een telegram d.d. 28 Sept. uit voerige bijzonderheden omtrent de in neming van Loos. Het dorp Loos was beschermd door een drievoudige versperring van prik keldraad van buitengewone dikte en sterkte. Het draad was bijna 2,5 c.M. dik. De eerste twee versperringen wer den door de artillerie vernietigd, maar de derde stond nog en moest vernield worden door troepen, die aan bet vuur van den vijand blootgesteld waren. Een man zeide, dat in de loopgraven rondom de plaats de doode Duitschers op som mige plaatsen vier dik lagen. Het dorp zelf is erg beschadigd door bet geschutvuur. Van de kerk is niets overgebleven dan een vormlooze steen klomp. Tal van huizen zijn in stukken geslagen en de straten lagen vol puin, waarin honderden dooden en gewonden. Een aantal veldkanonnen werden ont dekt in gecementeerde verschansingen; ook zijn in tal van versterkte stel lingen veel machinegeweren gevonden Dat er bij de geallieerden en hun vrien den vreugde heerscht, is begrijpelijk. Zoo wisselden Czaar Nikolaas en President Poincaré telegrammen en mocht generaal Joffre verschillende felicitaties in ont vangst nemen. De Duitschers worden er dezer dagen wel aan herinnerd, dat zij een reuzen strijd op twee fronten hebben te voeren. Zeker, hun weerkracht is verbazend, bun militaire prestatie kolossaal. Maar op 37) De 'ijskoude koelbloedigheid van den mulat in zulk een oogonblik was zoo buitengewoon, dat mevrouw de Rumbïye hem met bekommering aankeek. Maar Carral' had den lijd gehad zijn aangezicht in de gewone plooi te zetten; zijl ont dekte er slechts ee'ne eerbiedig!© en lijl delijke onderworpenheid in. „Welnu?" vroeg zijl, hare stem latende zakken en haar vertrouweling' dichter naderende, „wat te doen?" „Zij-t gij vast besloten?" „Maar ik heb geene keuze." „Luister dan...." De mulat ging op zijn gemak zitten, hetgeen bijl nimmer deed als hij: met de markiezin alleen was, doch de enkele gedachte van eene gemeenschappelijlkle misdaad maakte hen tot elkanders gelijken. „Morgen," zleide hij, „vertrekt gij naar het kasteel de Rumibrye. Mijnheer de mar kies heeft Xavier in mijne tegenwoordig heid uitgenoodigd berm te komen bezoe ken. Schrijf hem1 van uwe zijde den langen, langen duur wint zelfs de egel het van den haas. De Duitsche legers, die in het moeras sengebied zich een doortocht moeten ba nen, worden verontrust door guerillaben- den, aangevoerd door Kozakken, die de Duitsche achterhoede veel afbreuk doen, door haar troepsgewijze op dwaalwegen te lokken en dan in de pan te hakken. Doch ook zonder die guerillabenden schij nen de moerassen een zeer ongastvrij oord te zijn. Immers nog dezer dagen werd te Petersburg het bericht beves tigd, dat het 41e Duitsche legerkorps overvallen zou zijn door het overstroo- men van de moerassen bij Pinsk. Het legerkorps kon niet meer ontkomen en men gelooft, dat het geheel is omge komen. Zuidelijk van de moerassen staat het er voor de Russen weer minder goed voor. De Üuit-Oostenrijksche troepen in Wolhynië hebben hun front weder voorbij Luzk en verder naar iiet Oosten vooruit geschoven. De Russen hebben reeds het grootste gedeelte van het veroverde ter rein moeten prijsgeven. Zij staan achter Poetilofkia, in dezelfde verdedigingslinie, welker doorbraak bij Olyka indertijd de Duitsch-Oostenrijksche troepen in staat gesteld heeft tot op 12 K.M. van de Stubiel te naderen. Volgens Pransche mededeelingen heeft het Duitsche legercommando aan het Oos telijke front een dagorder uitgevaardigd, waarin o.a. de volgende zinsneden voor komen „Tienduizenden van Uw kameraden en broeders, die moedig het Russische front bij Svenziany hebben doorbroken en die oostwaarts oprukken, zijn in gevaar'zoo lang Dwinsk zich in Russische handen bevindt. Het is volstrekt noodzakelijk, de ze stad in te nemen. Het is Uw plicht, het gevaar af te wenden, dat onzen hel den boven het hoofd hangt". Het schijnt dat de Duitschers dus met alle macht zullen trachten, Dwinsk te veroveren. Successen der Geallieerden op het Westerfront. Men seinde ons Donderdagnamiddag- PARIJS (Officiëel.) In Champagne heb ben de Franschen op verschillende pun ten in loopgraven der tweede Duitsche linie westelijk van Tahure en de Hoeve van Navarin vasten voet gekregen De Franschen houden deze punten vast in bezit. Een Havastelegram meldt Het Engelsche leger blijft tezamen met de Fransche troepen vorderingen maken ten Noorden en ten Zuiden van Loos. De „Neen, neen," riep de markiezin met levendigheid, „die brief icon „Gij hebt gelijk. Gij- moet u niet in gevaar stellenik (belast mij met hem te schrijven. Alleenlijk zult gij den heer de Rumbry-e verwittigen, dat gij mij- uit genoodigd hebt.", „Afgesproken." „Het overige gaat mij aan. Tot morgen, goede meeste-res: w'ij zullen, elkander in het kasteel van Rumbrye wederzien."- De mulat ging heen. Zoodra hij op straat was, schokte een zenuwachtige lach ztjne borst. Hij begon allerlei- gebaren te maloein en halfluid te spreken, zoodat de voorbijgangers hem voor krankzinnig aanzagen. „Ik haat haar", mompelde bijl, „ik haat haat haar! CL ik haat haar! Het gaat ook te ver. Om' mijl op- haar te wreken, zal' ik alles doen alles I Ik zal zelfs moorden als het moet, maar ik zal op mij'ne beurt haar meester zijln; haar me-ester na haar slaaf geweest te zijn en dan OI ik zal haar hart verbrijzelen I" H'iji ging een koffiehuis binnen, waar hij vlug eenige regels schreef. Daarop vouwde hijl zijn briefje dicht, (richtte het aan Xavier en liet het naar de post brengen. twee eerste linies versterkingen zijn reeds veroverd, de derde wordt krachtig en vastberaden aangevallen. Het totaal aantal niet gewonde krijgs gevangenen van de geallieerden bedroeg den 29sten 25000 man, waaronder meer dan 4U0 officieren. Tot dusverre heeft men 103 kanonnen, zoowel zwaar als veldgeschut geteld. Het tellen van den buit is nog lang niet geëindigd. Blijkens een Wolff-bericht zijn zes Bel gen wegens spionnage door een Duit- schen krijgsraad te velde ter dood ver oordeeld en in tegenwoordigheid van twee schepenen der stad hunner inwo ning werden doodgeschoten. Vliegaanval op Aken. Naar de Maasbode uit Maastricht ver neemt zijn er 21 vliegers boven Aken verschenen en hebben daar bommen ge worpen op het fabrieksdorp Rote Erde dat in brand staat. Op liet station is sleclils 1 bom gevallen. Z. H. de Paus over het twistgeschrijf tusschen Katholieken. Z. H. Paus Benedictus XV heeft on langs een advies van trouw van het Duitsche episcopaat beantwoord en daar in als zijn wenseli te kennen gegeven, dat het verlangen naar vrede en verdraag zaamheid moge voortgaan op den weg, waarvan degenen afdwalen, aie de mee ning koesteren, dat zij de houding der katholieke onderdanen van een ander land mogen bevitten, hen uitdagen en benijden, aldus een nieuwen brand ont stekend, die door rechtvaardig oordeel en edele gezindheid gebluscht had moeten blijven. Ten slotte smeekt de H. Vader opnieuw den vrede af, die zoowel met de eischen van het recht als met de waardigheid der volkeren in overeen stemming is, en vermaant hij de Katho lieken, alle geschillen te vermijden en met christelijke broederliefde samen te werken aan zoodanigen vrede. Rondom Brest Litowsk De Hongaarsche oorlogscorrespondent der N. Rott. Crt. die de gevechten rondom Brest-Litowsk bijwoonde, schrijft onder meer aan zijn blad In den heelen omtrek is alles in brand geschoten of wel door de Russen in brand gestoken, zoodat het heele gevechtsterrein daghei is verlicht en wij den stormloop der infanterie goed konden volgen, niet tegenstaande de zon reeds lang was ondergegaan. De weerstand van den vijand scheen te zijn gebroken, want de verliezen waren niet groot. Maar toch, hoe ontzettend is dit schouwspel, waarbij Het werd laat. Xaviier was naar huis gegaan en verwonderde er zich sterk over dat Carral zich ©ed-ert het gebeurde van dien morden nog- ni-et iu hunne wo ning1 vertoond had. Het zlij; uit vergeet achtigheid, h-etzlij! miot opzet, de bedelaar had hem' niet gesproken van d-en geheim- zinnigen brief, dien Carral aan den com missaris van politie giezonden had. Xavier koesterde dus daaromtrent geen achterdocht tegen hem. Daarbij! had hij den tïjid niet om zich met zulke onderge schikte zorgen bezig te houden. Zijln lot was sinds eenige uren zoodanig veran derd' Voortaan had hijl een verleden; hij mocht aan eene toekomst gelooven. Voorzeker, zijne tegenwoordige positie was verrie van schitterend en de open haring van Neptuinus had hem niet op eenmaal al dc sporten van de maatschap pelijke ladder doen overstappen, zooals gewoonlijk in die romAntis'che wisselingen der verdichte verhalen plaats vindt. Zijne afkomst bleef ze-er eenvoudig' en die ge schiedenis zijner ouders was een hoogst droevige. M,a,ar h'ijl had kortstondig gevreesd de zoon van een neger, een bedelaar te wezen en zijn vader bleek efen dapper krijgsman geweest te zijn. Hij droeg een eervollen, zoo niet door- elke minuut tal van jonge menschen hun leven laten, terwijl het heldere maanlicht en de stilte in onze naaste omgeving een zoo vreedzamen indruk maken. Zwijgend en in gedachten verzonken hebben wij uren lang het] gevecht gevolgd, en zijn toen voor eenige uren ter ruste gegaan Maai ook in slaap hoorde ik het kanon gebulder en zag ik de brandende dorpen, die door de arme bevolking op bevel der Russische legeraanvoerders ontruimd en daarna door het vuur vernietigd werden, opdat de vijand daarin geen onderdak vinde. Hoeveel brandende dorpen zagen wij vandaag alleen Zoolang zij nog bran dends men genegen het als een onver mijdelijk gevolg van den oorlog te be schouwen, en kan men zelfs meenen dat dit geweldige vuurwerk, dat zich aan houdend uitbreidt, iets i verhevens en schoons is, wanneer men "slechts vergeet dat daarbij alles wordt vernietigd wat een heele generatie in lange jaren heeft gewrocht. Want het zijn alleen de schoor- steenen,! die in deze ongelukkige dorpen overblijven, als het ware om tegen deze barbaarsclie gewelddadigheid te protes teeren. En wanneer het dorp zoo geheel is uitgebrand, dan beseffen wij eerst hoe groot de ellende in deze streek zal zijn na den oorlog, of ook vroeger reeds, al? de vluchtelingen uit de omliggende bos- schen terugkeeren. Ik heb ze ook ditmaal op de reis naar het front gezien: vader, moeder en een aantal kleine kinderen op hun erf terugk eerend, waar alles verwoest en verbrand is, en niets dan een groote puinhoop hun bezit is. Zelfs de boomen, die om het huis stonden, zijn mede verbrand. Hoe onbeschrijflijk groot moeten de wanhoop en het onverdiende leed dezer armen zijn. Met die gedachten ging ik slapen en ben ik ook weer opgestaan. Het bosch van Bialoweska. In het „Berliner Tageblat" geeft een kenner van het Polesische woudgebied een beschrijving van bovengenoemd bosch, thans gevechtsterrein geworden. In het noordelijk gedeelte heeft men zes groote boschgebieden, die verschei dene vierkante mijlen groot zijn en nog overeind staan, omdat zij geen waterweg hebben. In het zuiden is nog één oerwoud overgebleven, het keizerlijke boschdomein van Bialoweska. Het is 1224 vierkante kilometer groot, en nog groot genoeg om een volmaakt beeld van een oerwoud te vertoonen. De boomen blijven staan tot zij van ouderdom sterven. Daarom vindt men nergens in Europa zoo geweldige stammen als daar. Er zijn niet alleen eiken en beuken, maar ook dennen, die nog de tuchtigen naam, en wat do getrouwe die naar, die te gelijk zijn beschermer was, ook mocht doen of zeggen, Xavier Was vast voornemlens dien openlijk te dragien. Hij: bezat een goed en edel hart, maar hijl haakte er naar van dien naam te ge nieten, die zijine eer en zijn gteluk uit maakte. Hijl was ongetwijfeld in staat het gVootsche der overdrijving in de gehoor zaamheid, welke de toewijding: van Nep- tunus Leheersohte, te beseffen, maar die •zelfverloochening kenmerkte den slaaf, en onze eeuw weet zelfs niet m'eer aan God te gehoorzamen. Neptunus stond hoo-ger dan Xavier, en handelde daarbijl christelijker. Xavier oordeelde zijne moeder ten ver oordeelde haar. Hij had ongelijk, hoewel zij verdiende veroordeeld te worden. Xavier had hartstochtelijk naar de for tuin verlangd om Helena naderbij te ko- im'en; thans, zooal's meestal in de eerste Lledwel'ming van -een onverhoopt geluik gleschiedt, meende hijl alle moteilijkheden te boven te zijln; zijne blijdschap verborg hem de hinderpalen, die tuisschen hjem en de erfgename van Ruimbrye bfeven be staan. Hi,! was verloren in dien doolhof van verwarde gedachten, die in menigte den mensch komen bestormen, wiens leven Verwachting tot den avond van 2 Oct Zwakke tot matigen, Westelijke tot Zuid westelijken wind. Zwaar tot halfbewolkt waarschijnlijk nog regenbuien. Weinig ver andering van temperatuur. jachthorens van de Poolsche koningen hebben gehoord. Als de storm oud gewor den reuzen velt, is er voor eenige jaren een open plek. Maar spoedig verheft zich weer daarboven een chaos van nakome lingen. Geslachten van boomen heeft de tijd omgeworpen en in molm veranderd, die 's nachts met fosforiseerend licht spook achtig glimt, zoodra de bodem nat wordt. En eigenlijk is hij altijd nat, want het gelieele terrein ligt in een laagvlakte, die zich slechts hier en daar boven den grondwaterstand verheft. Op vele plekken slechts zóó weinig, dat een stortregen duizenden hectaren onder water zet. Daardoor hebben zich in het noordelijk gedeelte, dat voornamelijk uitloof hoornen bestaat, groote moerassen gevormd. Geen mensch kan daar binnen dringen, omdat er een vloeibare veenlaag van eenige meters dik staat. Er zijn echter vele plekken, waar het moeras slechts uit één voet dikke, verweerde humuslaag bestaat, die op vast zand ligt. In dit oerwoud vindt men nog alle soorten van wild. Gevogelte zoowel als viervoetige dieren. Men vindt er ook nog de vos, de wolf, de beer, het wilde zwijn, de eland en eenige kudden van wilde buffels. De herten ziju waarschijnlijk door wolf en beer uitgeroeid. Ook de bever is in de vorige eeuw verdwenen. Want vroeger werd in Bialoweska ijverig ge jaagd, omdat de staatsjagers een aan zienlijke menigte bevervellen moesten afleveren. In 1803 is het gebied tot kroondomein verklaard en er mag nu niet meer gehakt en gejaagd worden. Het is in twaalf perceelen verdeeld, die door eenige houtvesters elk bewaakt worden. Boven dien wonen op open plekken ongeveer honderd boerenfamilies, die verplicht zijn er voor te zorgen, dat er wild hooi is voor de buffels. Vrijwel in het midden, op een hoogvlakte, waar een half dozijn kleine stroomen ontspringen, ligt de grootste kolonie, het kroondorp Bialoweska met een jachtslot, dat August de derde van Polen gebouwd heeft. In den zomer komen in het bosch niet zelden groote branden voor. Soms is de bliksem de oorzaak, maar ook brandstich ting moet er voorkomen. Weken en maanden lang woedt dan het vuur, tot de plotseling eene gelukkige wietuling g-eno- mten heeft,t oen zijtoe kamerdeur openging. Die geheimzinnige -bedelaar trad binnten. Hij droeg een pak o-nd-er den arm1. „Kleine meester", sprak hijl, „ik breng u uw eigendom". Hij l-egde het pak op de tafel en vier- volgde aldus: „Misschien zuff gijl mij verwijten het te lang behouden te hebben, maar ik hield er zoo van des avonds niet mijne dierbare relicjuiieën te praten, alvopeins mijtoe oogen voor den slaap te sluiten I Daarbij k-endet gij uwe geschiedenis niet; die voorwerpen zouden voor u volstrekt g-een waarde gehad tobben". Xavier begreep wat tot pak inhield. Hij opende het eerbiedig en spreidde op de tafel de verschillende voorwerpen uit, di-e wijl als tropee in het zolderkamertje van -den bedelaar opgehangen gezien hebben. „Ziedaar dus alles wat mijl van mijn vader restl" prevelde hijl tot zich zeiven sprekende. Bijl die woorden werd Neptunus blijk baar verlegten. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1