De Groote Oorlog. No. 115. Donderdag 30 September 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-. JENSOAG- en VRIJDAGAVOND 8 fl hand, voet fl fl fl fl fl van een fl fl een M 1 Losse Oorlogsberichten. büiteniXhd. BINNENLAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen J0 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 2o9. GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prjjs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering fl" gulden bij A gulden bij A gulden bij j£s| mm A fl fl verlies van een fl fl fl fl verlies fl_ fl fl verlies van fl %fl of oogfl duimflJ wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wonderen te Lourdes. In het Gereformeerd tijdschrift „De Heraut" heeft dr. A. Kuyper onlangs een artikel geschreven over „wondeilen", daar bij ook doelende op' de wonderen, die te Lourdes geschieden en te vierstaan ge geven, dat, aangezien (volgens hem) miet het Apostolisch tijdvak de bovennatuur lijke Openbaring en de wonderen laen einde hebben genomen, al datgene wat daarna nog als wonder wordt geboek staafd, óf op bjedrog óf op inwerking des duivels berust. Pater Th. Bensdorp, de geleerd® redemp torist, die reeds gedurende tal van jaren den theoloog Kuyper geducht aan den tand voelt., heeft hiertegen in „De Tijd" een geharnast betoog geschreven en te recht aangemerkt, dat eerst dón dr. Kuy- per's beoordeeling van wonderen in die Koomsch-Katholieke Kerk op vasten grond staat, wanneer voldingend is aangetoond, dat na het tijdperk .der Apostelen geien echte wonderen meer kunnen geschieden, wat aan de hand der H. Schrift moeie- lijk valt te bewijzen. „Nu hangt" zegt pater Bensdorp „zijn (dr. Kuypeï's) bewering vrijwel in de lucht, ja zij wordt doolr de evidentie der feiten afdoende weersproken. De evi dentie der feiten is zóó sterk, dat die be strijding van dr. Kuyper ons bijna be lachelijk voorkomt". Inderdaad valt het ons op, dat de schrij ver van -het bewuste artikel in „De Heraut" piet bekend schijnt te zijn met de distinctie, die de) Katholieke godge leerden en wij&geeren plegen te maken tusschen „mirum", iets wonderbaarlijks en „miraculum'-', een wonder. Het laatste toch definiiee-ren zij als „een zinn|elijl$ waarneembaar feit, dat de krachten der natuur ten eenemale te bowlen gaat (aliquod factum sensibile quod vires na turae lomnino superat). Juist in dat „ten eenemale" ligt het wezen van boven genoemde distinctie. Immers, het is zeer wel mogelijk, dat de duivel krachtens zijn engelennatuur, die én in perceptie vermogen én in heerschappij over do stof de menschelijke natuur aanzienlijik overtreft, zoodanige effecten kan te voor schijn roepen, dat deze den mensoh als iets wond er baarlijks voorkomen, maai' het verrichten van een eigenlijk wonder, b.v. het ten leven w.ekkien van een doode, het plotseling genezen van een zware, door geneesbeeren voor onge neeslijk verklaarde ziekte zoo-als 119 Lourdes dool' voorspraak der Moeder Gods pleegt te geschieden is dien duivel a.bsoluut onmogelijk. Wijl voorts de wonderen door God van eeuwigheid zijn bepaald aldus leeren ons de Katholieke apologeten, die zoowel de mogelijkheid als de kenbaarheid des wonders tegen alle opwerpingen staande houden als een onderdeel van Zijn Goddelijk wereldplan en Zijne Goddelijke raadsbesluiten, zonder dat Hij daarbij aan eenige beperking van tijd of plaats is ge bonden, zoo volgt hieruit, dat de bewering van het afsluiten van wonderen met het eindigen van het apostolisch tijdvak iets geheel eigenmachtigs is, wijl noch de rede noch de openbaring hiervoor dwingende redenen aan de hand doen. Voor die eigenmachtige bewering van dr. Kuyper zou eerst dan een geldend motief voorhanden zijn, indien wij ons geen wonderen konden denken buiten en zonder de Goddelijke Openbaring, voor zoover zij het voorwerp is van het Christe lijk geloof. Bovendien, wat is, om eens even stil te staan bij de wonderen van Lourdes, de vrucht dier mirakelen. Enkel en alleen de lichamelijke genezing van den kranke? Verre vandaar. Ook de bekeering der zon daren, de verbetering des levens, opvlam ming van het godsdienstig leven, een in tenser streven naar de Christelijke vol maaktheid, grootere liefde tot God, die den menschen de gunst des mirakels niet ont houdt, waar die Zijn eer en glorie tot heil der menschen helpt bevorderen, zie daar een reeks van vruchten, die het mirakel èn voor den onmiddellijk belang hebbende èn voor vele andere menschen te Lourdes zoowel als daarbuiten afwerpt. Wat is daarvan het gevolg? Dat het rijk van Satan afbreuk wordt gedaan, dat vele zielen, in des duivels strikken verward, worden ontboeid en tot God gekeerd. Maar dan vragen wij ons afals de duivel te Lourdes mirakelen verwekt, die hem in 't bijzonder schaden, die zijn werk: het verderf der menschenzielen uit haat je gens God, die hem strafte, verijdeien, dan is dat, om 't zoo eens familiair uit te drukken, de- grootste stommiteit die de duivel uit kan halen en pleit dit alleen reeds voldingend voor de meening, dat, zoo er bij; de wonderen van Lourdes geen bedrog plaats grijpt en daarvoor waakt een minutieus, gestreng onderzoek ter plaatse zelf zij moeten worden toegeschreven aan Goddel ij ke tus- schenkomst. Immers, om met den Goddelijken Zalig maker zelf te spreken, als de duivel tegen zichzelf verdeeld is, hoe kan dan zijn rijk bestaan? Om kort te gaan, hét betoog van dr. Kuyper tegen de continuïteit der wonde ren dunkt ons niet van de sterkste. De toestand. Zelfs de Duitschers kunnen niet ont kennen, dat het algemeen offensief, door de geallieerden in het Westen vorige week opnieuw begonnen, voor dezen suc cesvol is geweest. Sinds den slag aan de Marne ten vorigen jare is zoo'n groote terreinwinst in zoo'n korten tijd niet meer voorgekomen, noch verloren de Duitschers zooveel aan dooden, ge wonden, gevangenen, geschut en munitie. Doch de aanhouder wint en in de pers der Entente verneemt men dan ook geen overdreven juichkreten, wijl men beseft, dat niet dan na een langen, harden en taaien strijd het den geallieerden geluk ken kan de Duitschers uit Frankrijk en België weg te dringen. Gedurende de laatste 24 uur is de toestand op het Westerfront vrijwel de zelfde gebleven, ofschoon de gevechten voortduren. De geallieerden schijnen thans over voldoende ammunitie te beschikken om den infanterieaanval door een „gordijn van granaten" te doen voorafgaan. Wat in dezen oorlog aan granaten verschoten wordt, grenst aan het ongeloofelijke. In 1870 verschoot men 162 granaten per dag, in den Russisch-Japanschen krijg 504 en nu is geconstateerd, dat de Duit schers op een Russische vesting 70 000 granaten wierpen in 4 uur tijds. De geallieerden zijn ook niet zuinig. In Juli verschoot men aan Fransclie zijde op het Westerfront 100.000 granaten per dag Men kan dus nagaan welk een helsche regen van projectielen op de Duitsche stellingen vielen, toen de geallieerden vorige week hnn aanval deden vooraf gaan door een ononderbroken beschieting van 70 uur. In Amerika meent men, dat de gealli eerden er goed voor komen te staan, indien ze in de eerste tien maanden geen beslissende nederlaag op eenig punt ondergaan. Men acht toch in Amerika de Centralen op het ooger.blik even sterk als bij het begin van den oorlog, maar op de reserve komt het aan. Na de lich tingen van 1917 en 1918 gebruikt te heb ben, rest hun slechts een reserve van 1.200.OtlO man tegen 5 mülioeu reserven van de geallieerden. De militaire deskundigen meenen, dat in den winter van 1916 of in de lente van 1917 de Duitschers niet meer ia staat zullen zijn, hun huidige linies te houden en dan hun fronten in Oost en West zullen moeten inkrimpen. Fngelsche militaire deskundigen ach ten het onmogelijk, dat de Duitschers in het Oosten, een front van 700 K.M. bezet kunnen houden met troepen van de 2e linie, terwijl groote troepenmass- sa's naar het Westelijk front worden gevoerd, een aanzienlijke troepenmacht tegen Italië wordt geconcentreerd en gelijktijdig een nieuw leger voor het offensief op den Balkan wordt gevormd. Men gelooft, dat de politiek van af matting thans vruchten begint te dragen en dat het Duitsche opperbevel weidra in moeilijkheden zal verkeeren over het vraagstuk waar de beste troepen moeten worden geplaatst. In liet Oosten meldde Reuter van een ernstigen terugslag der Oostenrijkers in Wolhynië. De Russen zouden Rowel hebben bereikt en Brody door de Oos tenrijkers hebben doen ontruimen. Vol gens de laatsten zou het juist andersom zijn gegaan en het Oostenrijksche leger zich hebben hersteld, zoodat het de Rus sen aan de Boven-Styn en Ikwa terug dreef en Luzk (Luck) op hen heroverde. Zoowel Noordelijk in de streek van Riga als ten Westen van Wileika zijn de Duitschers opnieuw in het offensief en hebben zij Zuid-Westelijk van Duna burg een vooruii geschoven stelling be- meesterd. De „Roeski Invalid" is van meeuing, dat de operaties in het noorden (die van den linkervleugel van het Duitsche leger) niet op zichzelf staan, maar ten doel hebben het oprukken van 't Duitsche centrum naar het midden van Rusland te vergemakkelijken. Het zou dus op Mos kou gemunt zijn. Andere militaire schrij vers verklaren niet te kunnen gelooven, dat keizer Wilhelm in ernst denkt aan een tocht naar Petersburg, Moskou of zelfs naar Kief Wat de Duitschers in den zin hebben, zal dan later wel blijken, maar voorloo- pig hebben ze het met de Russen nog niet klaar gespeeld. Alles wijst er op dat de afrekening met de Russen moeite genoeg kost en nog volstrekt niet ten einde is gebracht. In de Balkanstaten vechten de diplo maten van de Entente en der Centrale mogendheden om het behoud van bun invloed in die staten. Vooral Bul garije is hier van gewicht. Want kiest dat land de Duitsch-Oostenrijksche zijde, dan is Rusland voorgoed van zijn bondgenoo- ten afgesneden, gaat Servië onder den voet en wordt een rechtstreeksche ver binding met Constantinopel geschapen. Wel zal, als Bulgarije tegen Servië ge wapenderhand optreedt, Griekenland Ser vië bijstaan, maar dan is Roemenië er nog, dat de schaal ten gunste van de een of de andere partij kan doen doorslaan. Hoe intusschen van diplomatieke zijde gewerkt wordt bewijzen de volgende berichten Volgens de Messager d'Athènes heeft Frankrijk zich bereid vei klaard, Grieken land een krediet van 100 milioeu frs. tot dekking van militaire uitgaven te ver- leenen. Aan de „Berliner Zeitung amMittag" wordt uit Sofia gemeld, dat de Russische gezant aldaar aau de Bulgaarsclie regee- ring het verzoek heefc gericht de nota van Servië, welke op verlangen der En teute op 25 September 's avonds was af gezonden, eerst af te wachten, alvorens verdere maatregelen te nemen. De Bulgaarsclie regeering moet daarop verklaard hebben, dat er tusschen Servië en B.-.lgarije, zooals gebleken is, verschil len van zóó diepen aard waren dat er geen verandering in den toestand kon worden gebracht door een uitwisseling van nota's. In verband met deze diplomatieke schermutselingen moet ook het her vatte offensief der geallieerden in het Westen worden beschouwd. Het is een troefkaart, waarmede zij het spel van den Balkan hopen te winnen. En dat kan, want het is nog tijd. Spoorwegverkeer stopgezet. Terneuzen, 28 Sept. Het spoorwegver keer op de lijn TerneuzenMechelen, dat sedert de vernieling van de spoorbrug te Temsche slechts tot die plaats ging, gaat sedert Maandag niet verder dan van Terneuzen tot de Belgische grens bij Hulst. Daardoor is alle verkeer tusschen Ooste lijk Zeeuwsch-Vlaanderen en het Land van Waes gebroken. Men vermoedt, dat de Duitschers dezen maatregel hebben genomen uit ontevredenheid over den directeur van dezen spoorweg, den heer van den Broek, een Belg, die door de Duitschers met arrestatie en opzending naar Duitschland werd bedreigd, doch uit België wist uit te wijken. Wij voor ons gelooven, dat deze sta king van het verkeer geschiedt met het oog op het transporteeren der overtalrijke Duitsche gewonden, die van het weste lijk front via België naar Duitschland worden vervoerd, welke transport de Duitschers zooveel als het kan verbor gen willen houden. Nader meldt men ons, dat Maandag morgen de trein die van Terneuzen kwam nog tot Belgisch Clinge doorreed en daar ternauwernood van de Duitschers per missie kreeg om terug te rijden. Aanslag op een spoorweg. MAASTRICHT, 28 Sept. (Part.) Hier is bericht ontvangen, dat een vlieger der ge allieerden bonnmen heeft gpworpen op den spoorlijn van Aken naar Visé, waar door de rails over een groote afstand' ver nield werden. Het bombardement van Zeebrugge. VAN DE GRENS, 28 Sept. (Part.) Thans kan met stelligheid gemeld worden, .dat verscheidene 'Duitsche kustbatterijen nabij Zeebrugge door het vuur van het Engel- sche scheepsgeschut gedurende het bom bardement van Zaterdagmorgen zlwaar beschadigd werden. Het succes der geallieerden. LONDEN, 28 Sept. (Part.). Het Parijsche agentschap Fournier verneemt dat het; aan tal ongewonde Duitsche gevangenen op het Westelijk 'front gedurende de successen der laatste dagen gemaakt, de 23000 over schrijdt. Van het Westelijk front. LONDEN, 28 Sept. (Part.). Uit Parijs wordt aan de „Daily Telegraph" geseind, dat 13 treinen met Duitsche krijgsgevange nen Parijs gepasseerd zijn. Elke trein bevatte ongeveer duizénd irtfan. Dit waren de eerste transporten Duit schers die Zaterdag en Zondag gevangen genomen zijn. Het publiek in Parijs is ver heugd, doch volkomen kalm en niet over moedig. Het aantal Duitsche officieren dat gevangen genomen werd was niet 200 doch 300. Generaal Marchand gewond. PARIJS, 28 Sept. (R. O.) Generaal Mar chand is Zaterdag bij de operaties in Champagne gewond. Hijl werd door een stuk granaat aan het onderlijf getroffen. De wonde is ernstig, toch schijnt er geen levensgevaar te bestaan. Een nieuw zwart leger in Frankrijk. Naar gemeld wordt heeft de Fransche minister van financiën op de begTooting een som van 40 mill, francs uitgetrokken voor de recruiteering van 50.000 Senega- leesche soldaten. Volgens de Miinchener Post zal Z. H. de Paus in een omzendbrief bij de oorlogvoe rende mogendheden een wapenschorsing op Allerzielen bepleiten, opdat die dag aan de gedachtenis der gesneuvelden kan worden gewijd. In Duitschland worden proeven ge nomen met een nieuwe broodsoort, het N.-brood, dat door toevoeging van voedingsgist (Nahrhefe) rijker aan eiwit is dan bet gewone oorlogsbrood, het K- brood. Het N-brood zal eenige penningen duurder komen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 30 Sopt. Meest matige Noordelijke tot Westelijken wind. Afnemende bewolking, waarschijnlijk nog regenbuien. Vooral in het noorden zachter. Bij de gemeentetram te Weenen zijn thans meer dan 1000 vrouwelijke con ducteurs aangesteld. Zij deden tot nu toe alleen dienst op de tijwagens, doch zullen binnenkort ook worden werkzaam gesteld op de'motor wagens, waar de dienst drukker is. Zij voldoen goed. Koningin Elizabeth in de loopgraven. Een bericht uit Havre aan de „Petit Parisien" meldtDezer dagen bezocht koningin Elizabeth de loopgraven van de eerste linie. De soldaten bereidden H. M. een geestdriftige ontvangst. De koningin onderhield zich met verscheidene solda ten en maakte een wandeling van meer dan 6 mijlen langs het front. Plotseling begonnen de Duitschers een hevig bombardement der loopgraven. De koningin verloor geen oogenblik haar koelbloedigheid en werd door officieren en manschappen naar een schuilplaats, onder den grond, gebracht. Daar bleef H. M. tot de regen van shrapnels had opgehouden. Het broodrantsoen in België. BERLIJN, 28 September. (K.N.) Vol gens de bladen te Luxemburg, zoo wordt aan het „Berl. Tagebl." gemeld, zal het broodrantsoen in België in het vervolg op 340 gram per persoon worden gebracht, zoodat heel België wit brood kan eten. 1h4 ij u i Prinses Marie José. Prinses Marie José, een dochter van den Belgischen koning, is aan de zorgen van de Ursulinen te Brentwood toever trouwd. (Msbode.) De Belg Peter Theisen, die reeds in 1889 ten bate van Duitschland in België spionneerde en destijds tot 5 jaar opslui ting werd veroordeeld, is thans ten twee de male gevonnist te Boulogne-sur-Mer en heeft levenslange vestingstraf gekregen. Na zijn eerste vrijlating aldus het Fransche blad „Le Matin" heeft liij het spionnagewerk weer opgevat, terwijl hij voor het oog van de wereld als boekhan delaar te Brussel optrad, en zulke belang rijke inlichtingen aau de Duitsche mili taire overheid weten te verschaffen, dat daaruit groot nadeel voor de bondgenoo- ten in dezen oorlog is ontstaan. Zijn aan houding geschiedde in Augustus 1914 op verzoek van den Frauschen gezant te Brussel. Mr. C. Th. van Deventer f Het overleden Kamerlid voor Assen, mr. C. Th. van Deventer was een grondig kenner van de toestanden in Indië, waar hij eerst als rechterlijk ambtenaar, later als advocaat te Semarang werkzaam was. Hij was eerst lid der Eerste Kamer. En daarna van 1905—9 en van 1913tot nu lid der Tweede. Hij behoorde tot de Vrijz. Democratische partij. Aankoop vliegtuigen. Men meldt aan de „Tel." Onze Regeering heeft het aanbod van de Fransche regeering, om het vliegtuig, dat eenigen tijd geleden in Zuid-Beveland is geland en geïnterneerd, ten geschenke te nemen, niet aanvaard, maar heeft het aangekocht. Eveneens heeft de Regeering het Engelsche vliegtuig no. 1139, dat bij

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1