IINZ1NG ntiekantoor De Groote Oorlog. lik Dinsdag 28 September 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. *SU5. tijk hervat. jwijzeres. Loopjongen >ngen AKTE. .IJDERS. GASTEREN, idbouwers. middeb tegen No. lik ÉtJU «r DU Zu Losse Oorlogsberichten. BUI TEM L AN D. BINNENLAND. Sociale Berichten. Landbouw en Veeteelt UIT ZEELAND. lie neemt onder- 5 U S peginnenden en and. teus 1 Oct. a.s. hlijks aangeno- gvonds. iRSON, Gaes. Intraoteerde Sui len hunne beetcn aeld in het alge- Jond van Nederl. aten tegen con- bis NEERVOORT Ipen. felheid (minstens |ts van levering, October 1915, ten Notaris. Geneesheer Rotterdam, JLagere School te It gevraagd vóór 10 Oct. as. Adres„Magazijn de kwaal van Vw. Door zenuw- ling en uitputting len duizenden een Jelukkig leven. Aljdt aan zenuw- Lilt er stellig en fct wezen, probeer ioseeiken dag langninose zullen ïginnen te helpen, Rhoudt, dan wordt bel overwonnen, ■ef van 1 js voorhanden bij Ikers en drogisten. 1 f 1.50, 6 fl. 18. [)OR NAM AAIv 1 Ui Co. 2c/4. Den Haag. en- Balsem, Borst- orstpoeder Jaspers, !rs, Borstsiroop, Borst- risters, Abdijsiroop, ■berttabletten, Pastil- illen Poncelet, Emser Pastillen, Iersi-he Mos op, verkrijgbaar bij tENHOEK. (5) bij J. DONKERS ne, H. KOOPMAN, MIDDELBURG. -2. SITO. ging 1 Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganiepoorfstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oog; 1 gulden bij A gulden bij BH villi verlies B I I verlies van M gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. De Duitschers hebben in Rusland klop gehad einde der vorige week, de Berlijn- sche comuniniqué's geven het toe. Wileika is door de Russen hernomen en zij wis ten verscheidene zware kanonnen der Duitschers te bemachtigen. VonMacken- zen moest met zijn leger voor een om- singelenden aanval der Russen terugtrek ken achter het Ochinski kanaal en de Jazolda. Tussclien Riga en Friedrichstadt zijn de Duitschers van deDnna afgedron gen. Ten Zuiden van de Pripetmoerassen werden de Duitschers uit verschillende dorpen verdreven, terwijl in Wolhynië de Russen Luzk heroverden en het brug- gehoofd Krasno bezetten, zoodat van den vestingdriehoek Dubno, Rowno Luzk (Luck) slechts de eerstgenoemde plaats nog in handen der Oostenrijkers is. Alles duidt erop dat de Russen weer verster king van artillerie hebben ontvangen.Van Japan wellicht? Nu ook Griekenland mobiliseert en alleen Roemenië een af wachtende houding aanneemt, kan men spoedig gewichtige gebeurtenissen in den Balkan verwachten, die ook op den af loop van den oorlog grooten invloed kunnen uitoefenen. Op het Westelijk oorlogstooneel wordt een beschieting van Zeebrugge door de Engelsche oorlogsschepen gemeld en een verwoede aanval der verbondenen op de stellingen der Duitschers van de Zee tot de Vogeezen. Ofschoon volgens de Duit schers alle aanvallen heeten afgeslagen te zijn, laten toch hun bulletins zoowel de onstuimige dapperheid der aanvallers als het geweld der Fransche en Engelsche artillerie doorscchemeren. De Franschen melden van deze actie dat zij in Champagne in de Duitsche Unies over een front 25 K.M. zijn door gedrongen en meer dan tienduizend gevangenen maakten, terwijl maar schalk French die in de streek van Meenen opereerde het aantal door zijn legers gemaakte gevangenen op 2000 begroot. De Duitschers besommen hunnerzijds het aantal Fransche gevangenen op 5000. De vooruitgang der Franschen in Cham pagne houdt aau. Van de Italianen niets bijzonders. De resultaten van hun zomerveldtocht van 4 maanden zijn, in aanmerking genomen de gebrachte offers, verre van schitterend en in allen gevallen van geen betoeke- nis van de ententenmogendheden, die veel grootere verwachtingen van Italië's hulp koesterden. Jaaroverzicht van den Oorlog. 22 September 1914. De Engelsche kruisers Hogue, Aboukir en Cressy wor den door den Duitschen onderzeeër U 9 in den grond geboord. 23 September. Engelsche vliegers bombardeeren de Zeppeiiuloodsen te Dusseldorf. De Duitsche kruiser Einden beschiet Madras. 26 September. De Russen rukken over de Karpathen Hongarije binnen. Het eerste Indische expeditiekorps landt in Engeland. 27 September. Aan ,de Njemen en in het goevernement Soewalki wordt gevochtende Duitsche artillerie beschiet Ussowiec. 28 September. Om een bedreiging door de bondgenooten, steunend op Ant werpen, te voorkomen, besloot het Duit sche legergouvernement de stelling Ant werpen, welks garnizoen door stoute uit vallen den Duitschers veel afbreuk deed, aan te tasten en brengt daarvoor een nieuw leger in actie. De Dardanellen worden gesloten en zoodoende Rusland van zijn bondgenooten afgesneden. De hoofdstad van Kameroen (Duitsch Afrikaansche kolonie) capituleert. Successen der Russen. PETERSBURG (Officieel). De Duit schers zijn uit Wilyka geworpenten zuiden van de Pripet is de vijand uit de dorpen Gorynitsji en Ornit verdreven. In den morgen van 23 September is de ves ting Luck heroverd door de Russen en het bruggehoofd van Krasno bezet. De Russen bezetten Pogaitzy en Kroupy. Een Russische baron door politie beambten neergeschoten. De „Vorwin-ts" bericht dat de grond bezitter baron Meller Sakomelski, lid eener familie, welke in Rusland in hoog aanzien staat, op zijn landgoed dooreen politie afdeeling is neergeschoten. De baron, die zijn militaire dienstplicht moest vervullen, maar aan geen enkele oproe ping gevolg gaf, werd door de politie, toen hij na afwezigheid van een jaar op zijn landgoed verscheen, vervolgd en moest zijn poging om in het bosch te vluchten met den dood boeten. Nieuwe troepen voor de Dardanellen. Een telegram uit Athene meldt, dat nieuwe troepen der Entente op HO.OdO man geschat, op het eiland Mudros zijn aangekomen. >1 Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. SAS VAN GENT. Uit België bereiken ons berichten, dat de laatste dagen her haaldelijk groote troepenbewegingen langs Gent plaats hadden naar het Yser- gebied. ST. MARGUERITE. Hoe vlug de Duitschers in hunne krijgsbewegingen zijn blijkt hieruit, dat troepen, die aan de operaties tegen Warschau deelnamen, nu reeds aan de Noord-Vlaamschegrenzen komen uitrusten door grensbewaking te doen. SLUIS. Vliegers der Verbondenen wier pen bommen op Brugge, waardoor het station en een fabriek beschadigd werden. Men meldt ons uit Cadzand De laatste dagen vliegeu onophoudelijk vliegers der Verbondenen boven Noord- Vlaanderen. Een Engelsche machine werd bij Zeebrugge neergeschoten. De aviateur werd gevangen genomen. Beschieting van Zeebrugge. Naar men. van uit Cadzand bericht, heeft Zaterdagmorgen half zeven een Engelsche eskadter, bestaande uit 5 groote en 25 kleinte schepen, het vuur geopend op Zeebrugge. Duitsche batterijten beantwoordden het vuur. Dte Engelsohen gebruikten ook licht geschut, dat de kust itiet bereikte, dus blijkbaar op onderzeeërs gericht was. Een Duitsch vliegtuig vloog heen en weer tusschem Zee brugge en de Engelsche vloot. Te half elf verdween de vloot weer. De Handelsoorlog. Een Lloyds'telegram mleldt, dat 't Engel sche s.s. „Chancellor" (2958 netto ton) ge zonken is. Een gedeelte dier bemanning is gelred. Men zoekt nnatr, de overblij vende vermisten. De Engelsche stoomboot „Urbino" (4240 netto ton) is gezonken. De beman ning is gered. Vorige week zjjn te Brugge zes jonge mannen gefusilleerd, beschuldigd van spionnage. Een hunner was de zoon van den commandant der brandweer te Gent. („De Tijd".) I»l I rM HI.AYIS. GELSENKIRCHEN (V. L>.) In een ijzer gieterij ontplofte Zaterdagnacht een z g. „beer". Door de vloeiende massa werden 7 arbeiders gekwetst. 1 is reeds gestorven, 3 zijn in levensgevaar en de overigen zijn licht gewond. Het Bestuur van den Algemeenen Bond van R. K. Kiesvereenigingen in Nederland heeft in zijn jongste vergade ring wijl de lieer Jbr. O. Van Nis pen tot Sevenaer voor de benoeming tot voorzitter meende te moeten bedan ken en tevens wegens aanstaand vertrek uit de provincie Gelderland ook als be stuurslid zijn ontslag moest nemen tot voorzitter van den bond gekozen den beer mr. A. Baron van Wijnbergen. De plannen van minister Treub. Naar de bladen vernemen aclit de Minister vanj financiën liet mogelijk zijn belasting-ontwerp bij de Kamer in te dienen vóór de openbare behandeling der Staatsbegrooting. Voorts is het 's ministers bedoeling dat de wetsontwerpen betreffende de her ziening van de invaliditeits de ziekte en de radenwetten zullen worden inge diend, zoodra de belasting-ontwerpen bij de Kamer zullen zijn. Tevens zal dan het antwoord op het voorloopig verslag omtrent liet wetsont werp betreffende de ouderdomsrente wor den ingezonden. De Eemdjjk gezonken. Reuter seint uit Londen d.d. 25 Sept., dat op de Engelsche kust zijn aange bracht door het Zweedsche stoomsoldp „Tramnaes", 39 man hehoorende tot de equipage van het s.s. „Eemdijk",, de» Hol- land-Amerikalijn. De „Eemdijk" is gezonken op' haar reis van Buenos-Aires naai- Kopenhagen met een lading roais. De bemanning bestond, op twee Scan- dinaviërs na, .geheel uit Hollanders. (Het s'.s. Eemdijik" mat 4548 ton niatto en werd gebouwd in 1913 te West-Hartle- pool.) Omtrent de oóbzaak van het ongeluk is nog niets hekend. Een later telegram meldt: Er werden aan boord van het s.s. „Eem dijk" twee ontploffingen gehoord, die el kander snel opvolgden. Het schip Zonk in een half uur. De bemanning begaf zich in de booten en na ongeveer twaalf uur op 'ztee rondgebracht te hebben, wier den zij opgepikt door het Zweedsche stoomsphip „Tramnaes". De opvarenden zijn gered. Slechts één peteoon werd licht aan den voet gekwetst. In de lucht gevlogen. Zooals gemeld is het Engelsche stoom schip „Groningen", van Nieuwediep naar Londen, in de lucht gesprongen. Uit Harlingen verneemt men nu, dat van de negen Nederlanders, die behoor den tot de équipage, de stoker Den Ouden, van Rotterdam is verdronken. De overigen werden gered- Ministersbezoek aan een vliegkamp. Vrijdag brachten de minister van Oor- log, generaal Bosboom, en de minister van Marine, kapt. ter zee Rambonnet, vergezeld van hun adjudanten, onder scheidenlijk kapt. van Everdingen en luit. ter zee le kl mr. Jager een bezoek aan liet vliegkamp te Soesterberg. Na het terrein, de toestellen, de ge- bonwen enz. in oogenschouw te hebben genomen, maakten de ministers en hun adjudanten vliegtochten mede. Een mooie gift. Het Centraal Bureau voor R. K. Vak organisatie heeft tot oprichting vau een tehuis voor R. K. Militairen in den Harskamp een som van f2000 beschik baar gesteld. In Oostelijk Zeeuwsch-Viaanderen is de aardappeloogst voor een groot deel geëindigd't is een lust om te zien, in hoe dichte rijen de gevulde zakken op de gerooide akkers staan, want de op brengst is buitengewoon. In 't algemeen wordt zoowel van Eigen heimers als van Industrie 120 tot 140 zakken gestoken per gemet, maar op ver scheidene perceelen klimt dit tot 150, zelfs tot 160 zakkenvan de Roode Star is de opbrengst maar weinig minder, A angestoken knollen worden zoo goed als niet aangetroffen, wat vooral aan het droge weer is toe te schrijventengevolge van het droge weer is ook de kwaliteit van liet gewas uitmuntend De prijs is niet zoo hoog als werd ver wacht; er wordt slechts f 2.50 tot f2.70 per 100 K G. betaald. Dat tegenwoordig door den landbou wersstand zeer groote sommen worden ontvangen, blijkt wel uit de deposito's bij de Centrale Boerenleenbanken. Op 31 Aug. j.l. was bij de Utreehtsclie Centrale gedeponeerd f 16.233.180,875, en bij de Eindhovensche Centr. f9.570 865.50, op 30 September zal bij de Utrechtsche hoogstwaarschijnlijk het cijfer tot 18 millioen zijn geklommen, want het ging tot heden nog geregeld vooruit. Bij de Alkmaarsche Centrale moet even eens de geldtoevloed groot zijn, want zij heeft hare rente voor deposito's verlaagd tot 2 °/0. Naar wij vernemen zijn voor het najaar 1915 de verkoopingen der Kalizouten al dus vastgesteld door de Kunstmest-Com- missie Kaniet met 12.4 kali f 139; Kalizout met 20 °Jo en 40 °/0 kali respectievelijk f261 en f614; Patentkali met 25 kali f519, alles berekend per 10.000 K.G., los geladen op den wagen, vraclitbasis Strassfurt voor de berekening der vervoer kosten. De vrees, dat Duitschland geen kali- zouten naar ons land zou laten uitvoeren, schijnt dus ongegrond te zijn. Bij den landbouwer P. de Ridder te Retranchemeut is mond- en klauwzeer uitgebroken. Heden zullen de dieren af gemaakt worden. (M. Ct.) Koewacht. Vorige week is men hier volop bezig geweest met het rooien van aard appelen voor de verzending. De op brengst valt op de hooge zandgronden tegende aardappelen zijn door de droogte daar te vroeg dood gevallen en zijn daar door klein van stuk gebleven Op de lage poldergronden is het beschot beter. De kwaliteit is uitstekend. Handel is er ech ter weinig en de prijzen zijn laag, zoodat er feitelijk van verzending nog geen sprake is. De meeste landbouwers kuilen hunne aardappelen in tegen den winter, hopende dan liuogere prijzen te kunnen maken. Voor industrie wordt f2.35 a f2.50 per 100 K.G. geboden, voor rijzelaars en eigen heimers f2.60 a f3. Door het bericht in de dagbladen, dat een uitvoerverbod van vlas te ver wachten is, is hier de handel in vlas veel stiller geworden. De groote kooplieden schijnen te willen afwachten wat invloed dit verbod op den Internationalen vlas handel zal uitoefenen en welke regeling tussclien de producenten en de nijverheid zal getroffen. In de laatste dagen waren de prijzen van het vlas zeer vast. Voor ruw vlas werd tot 20 ets. en meer per kilogram betaald, gespreid vlas gold f36 per 100 KG. en gezwingeld vlas f 4 per steen of f 136 per baal van 102 K.G. Iu het voorjaar van 1914 waren de prijzen Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 28 Sept. Matige, tijdelijk wellicht krachtige Weste lijke tot Noord-Westelijken wind. Verander lijke bewolking. Waarschijnlijk eenlgezins buiig, iets koeler. van het ruwe vlas 5 a 7 ets. per K.G. en van het gezwingeld hoogstens f 1.50 per steen. Bij menschenheugenis werden nooit zulke hooge prijzen voor het vlas betaald. Goes. Wetenschappelijke Be langen. Vrijdagavond had 'n Algemeen a Vergadering plaats van de Ver. voor Al gemeene Wetenschappelijke* Belangen, al hier, onder voorzitterschap van den heer 1. J. Kake!beeke. De secretaris-penningmeester, de heer dr. J. C. Ruijfer de Wildt, bracht eerst Verslag uit over het afgeloopen jaar. Hier uit bleek, dat de Ver. op 31 December j.l. 115 leden telde (thans slechts 109). Over 't algemeen is de Ver. dus op het zelfde peil gebleven. In het verslag* werd dank gebracht aan hen, die belangeloos ten ibehoeve der Ver. gearbeid hebben en aan de Pers voor haar medewerking. Blijkens de rekening en verantwoording was ontvangen f 317.551/2 en uitgegeven £307.53, zoodat er een goed slot is van f 10.0*23/2, tegen een batig saldo van f 25.051/2 in het vorige jaar. Vervolgens had de verkiezing plaats van twee bestuursleden wegens periodieke aftreding van de heeren mr. Htiegier en S. A. Leopold. Eerstgenoemde wilde zich niet meer herkiesbaar stellen. Gekozen werden de heeren S. A. Leopold en J. A. van de Broek, beiden met alle (8) stemmen. De secretaris deed daarop mediedeeling van liet resultaat der briefwisseling met sprekers Voor het a.s. seizoen. De heer W. C. v. d. Volkere zal op 22 October spreken over den: Cinemato- graaf; mej. dr. C. V. d. Graft van Utrecht op 'n Vrijdag (in Nov. over: Vijftiende eeuwsche Maria-legende (met lichtbeeld den); dhr. A. F. J. Portielje, inspecteut! van Artis te Amsterdam op 14 Decem ber over: Mooie en merkwaardige die ren in Artis (met lichtbeelden); dhr. E. J. Poll, alhier, zal in Januari of Maart optreden met een literair onderwerp; ter wijl dr. C. Sehoute, adjunct-directeur van het Kon. Ned. Meteorologisch Instituut op 'n Vrijdag in Februari hoopt te spre ken over: Wraamemingen in de boven lucht. (Z.) Zaterdag had onder enormle belang stelling de teraardebestelling plaats van het stoffelijk overschot van den korpo raal bij den Vrijw. Landstorm A. Joosse. Langen tijd voor de stoet den doodenakker bereikt had, was reeds een groote menigte om de groeve geschaard. De lijkwagen werd gevolgd door de afd. Goes, Kruinin- gen èn Ellewoutsdijk van den Vrijwilligen Landstorm, en een zevental rijtuigen, waarin de betrekkingen en buren! van den overledene gezeten wanen. Onder h*eH spe len der gebruikelijke melodieën en onder het geroffel op de omfloerste trom was de jsltoet de begraafplaats genaderd, en onder een pelotonsvuur reed de lijkwa gen door het hek. Als slipdragers fungeerden de korpo raal L. de Beste en de landstormsoldaalt De Bruijn, van Goes, en 2 korporaals van de *afdeeling Eilewoudsdijk. Nadat de familie, bekenden en landstor- meis zich om de groeve geschaard had den, en de met vele kransen ten bloem stukken gedekte kist, onder het betoon van de noodige militaire eerbewij|zen( neer gelaten was, volgde een pelotonsvuur op de kist gericht. Bij het graf werd het woord gevoerd door kolonel Brocx, mede namens den territorialen Commandant en door ds. Steinz. Onder de bloemstukken was er een

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1