De Groote Oorlog. No. 113. Zaterdag 25 September 1915. Flfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Dit UT bestaat uit 6 hlaflzjen. EERSTE BLAD. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. he nam unit Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorlstraat C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van een hand, voet of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering £5% gulden bij J A A gulden bij A gulden bij (8 L* 8 8 verlies van een |8 8 B 8 Q verlies 8 B B verlies van 8 S-. ^81 I voet II n van een 8 8 een M 8 8J of oog8 U duim8LJB wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een lezing over Ned. Indië. De afdeeling „Goes" van het N. O. G. stelt zich voor om ter bestrijding van de kosten, die verbonden zijn aan het doen geven van 5 lezingen met lichtbeelden over Nederlandsch Indië door den heer W. J. Giel, gepens. kolonel N. I. leger, een lijst te presenteeren bij verschillende ingezetenen om daarop bijdragen te ver zamelen. De afdeeling voornoemd ver trouwt dat het groote nut dier lezingen velen tot inteekening op de lijst zal be wegen. De lezingen zullen achtereenvol gens gehouden worden over 1 Neder landsch Indië in woorden beeld. 2. Het zie le leven van de Archi pelbewoners (Animisme, Hindoeïs me en Islam.) 3. De Europeesche cultures in Nederlandschlndië. 4. Het Nederlandsch Bestuur over de Neder 1. Indische kolo niën. 5. Het leven en werken van den Europeeaan in Ned. Indië. Niemand zal ontkennen, dat de heer Giel zijn stof veelzijdig behandelt. Toch missen wij een zeer voornaam punt van beschouwing, namelijk over het Christen dom in Nederl. Indië. Noch bij punt 2 noch bij punt 5 vonden wij in de nadere omschrijving, welke onze beperkte plaats ruimte ons verbiedt op te nemen, ook maar één woord dat aanduidt, dat de heer Giel zijn auditorium niet onkundig wil laten omtrent de prediking en ver breiding van het Christendom, den dra ger der ware beschaving, in Insulinde. De roemrijke naam, die zich daarbij meer dan een missionaris heeft verworven, zooals een pastoor Verbraak, een pastoor Le Cocq dArmandville e. a. moet een man als den heer Giel niet onbekend zijn en reeds van te voren de meening weerspreken, als zou dat onderwerp als van minder belang kunnen worden voor bij gezien. Ja, maar het N. O. G. is neutraal en sprekende over het Christendom kan de heer Giel niet spreken over de Katho lieke missie of hij moet ook spreken over de Protestantsche zending. Welnu dan is daarmede meteen de Achilleshiel van 't N. O. G. geraakt en kunnen wij dat genootschap reeds van te voren er op voorbereiden, dat de Ka tholieken te Goes ten opzichte dier le zingen een zeer gereserveerde houding zullen aannemen. De toestand. Van de oorlogsvelden weinig nieuws, ofschoon dat volstrekt niet zeggen wil, dat men er stil zit. Volgens den oorlogscorrespondent van de „Daily News" te Petersburg zou het Russische leger bij Wilna er inderdaad in geslaagd zijn op het beslissende oogen- blik zich uit de dreigende omsingeling der Duitschers los te maken, terwijl de correspondent van de „Times", die ge- ruimen tijd aan het front vertoefde als zijn meening te kennen geeft, dat van een opmarsch der Duitschers naar Pe tersburg vooralsnog geen sprake is. Wel zullen misschien Riga en Dunabrug nog ia Duitsche handen vallen, wanneer al thans de Duitschers op hun gewone roe- kelooze wijze met menschenlevens om springen. De moeilijkheden, die de Duitschers ondervinden in het moerasgebied, zijn groot. Een Duitsch blad „De Vossische Zeitung" vernam van een cavalerieofficier die daar gevochten had het volgende Het voorwaarts komen in de Koritno- moerassen vergt van de cavalerie-korpsen ongehoorde inspanning. De moerassen en de sedert wekens nooit ophoudende re i I I ii I gens maken het doordringen bijna tot een onmogelijkheid. De Russen op hun kleine paarden zijn onvermoeid, 't Is erg moeilijk hen te naderen, want de paden zijn smal, waarover eskadrons en batte rijen zich moeten bewegen. Men moet elk deel van een bosch van Kozakken zuiveren, teneinde geen patrouilles van hen in den rug te krijgen. Met taaie volharding trachten detachementen Ko zakken het doorwaden van Polezië te verhinderen en voortdurend doen zij een overval. Of daarom bij het Russische leger alles „couleur de rose" is? Het Kopenhaagsche blad „Hovedsta- den" schrijft in een hoofdartikel Het Russische front is doorgebroken tusschen Wilna en de moerassen bij Pinsk zijn de Russen over het geheele front in vollen aftocht. Wat hier geschied is be hoort tot de meest ernstige gebeurtenis sen van dezen gelieelen oorlog. Tegen over de positie, waarin de hoofdmacht van het Russische leger geplaatst werd, is thans geen ruimte meer voor optimis me. Of de Russen in staat zullen zijn zich uit hun zeer gevaarlijke positie te redden, moet de tijd leeren, doch er is ontzettend veel wat voor een aanstaande ramp pleit. Dan wordt nog melding gemaakt van opstootjes in Petersburg wegens de Doe- maverdaging, terwijl Duitsche bladen berichten hebben van het houden van een buitengewonen krijgsraad der Rus sische legerau tori teil en, gehouden onder voorzitterschap van den Czaar, en die besloot een algemeene oorlogsbelasting te heffen, alle begunstigingen en onthef fingen van militairen dienstplicht af te schaffen en ook in Finland een gestrenge recruteering in te stellen. Na den krijgsraad had een buitenge wone ministerraad plaats, waarbij de minister president, de minister van Han del en die van Marine opkwamen voor een aftreden van het Kabinet, daar het niet meer het vertrouwen van de Kroon genoot, wat nog gedurende den Krijgs raad gebleken was. De mobilisatie van Bulgarije wordt in de pers druk besproken. Wat daarmede beoogd wordt, kan men intusschen slechts weten, wanneer die mobilisatie is voltooid. Nog dient vermeld te worden, dat in den laatsten tijd geruchten opduiken, als zou het Belgische leger, als zijnde totaal uitgeput, rust behoeven en door Engel- sche en Fransche troepen aan het front worden vervangen. De Belgische correspondent van „De Tijd" spreekt dit tegen. Het zijn geruchten van Duitschers afkomstig, maar zij zijn valsch. Het Belgische leger is verre van uit geput, is integendeel geheel en al gei eor- gani-eerd, verkeert in uitnemenden toe stand en maakt een kostelijk onderdeel uit van de troepen der Verbondenen. Het Belgisch plekje grond, dat nog het onze is, zal door Belgen worden verdedigd en nimmer is 't Belgische leger zoowel wat uitrusting als het moreel der troepen be treft in zoo gunstige omstandigheden om den vijand te weerstaan, dan juist nu. In Oost-Galicië. Uit het Weener Staf communiqué van 23 Sept. Onze tot nu toe ten Oosten Van Luzk staande afdeelingen trokken naar stellin gen op den Westelijken oevletr te'rug. (Die stad Lu,zk ligt aan den Oostelijken oever van de ,Styl". Red.) In het grensgebied bij Trente. Uit hot Weerner Stafc-ommuniqué Van 23 Sept.: Onze dappere bezetting van den Mionto Oosten, die dezle Ver vooir onze, linie g|ede- gen grensbelfg, maandenlang tegen leien veel sterkeren vijand behield, o-nïuimd© hedenmorgen tijdelijk bare hu door dan meer dan tienvoudige overmacht aange^ Vallen, en bijna omsingelde stelling. Belastingen in België. Op 16 Januari van dit jaar is, naar men zich herinnert, door den Duitschen gouverneur-generaal in België een ver ordening uitgevaardigd nopens een extra belasting voor de Belgen, die niet in hun vaderland wenschten terug te keeren. De aanslagen voor deze belasting zijn thans afgesloten en slechts eenige nako mende posten, waarover een rechtsvraag gerezen is, zullen het eindbedrag nog eenigennate verhoogen, meldt een cor respondent van de Tijd. De totaalsom be draagt op het oogenblik 4.201.400 francs. In het geheel zijn aangeslagen 3010 be lastingplichtigen. Alleen welgestelde, vrij willig afwezige Belgen zijn in deze belas ting aangeslagen. Tot nu toe werden slechts 365.769 francs betaald. De aan slag in de provincies Antwerpen en Bra bant, die tezamen 3,369,769 francs af wezigheidsbelasting opbrengen, is eerst onlangs afgesloten. Er zijn voorbereidin gen getroffen, om de betalingen met kracht te bevorderen. Over het algemeen 'heeft de grondgei- dachte van deze belasting, om de kapitaal krachtige Belgen naar hun vaderland te doen terugkeere-n, ten einde het econo misch leven, te helpen herstellen, wel doel getroffen. Want tot aan. den datum van terugkeer, waarmee- kan worden ge rekend (1 Maart 1915), zijn volgens de opgaven der passenbureau's in Nederland en Zwitserland 18.990 van de meest wel gestelde families naar België terugge keerd. De „Rjetsch" blevat een, manifest van dien Tsaar over diein oproep van den onglewapend-en landstorm in Rusland. De ze oproep bteoogt de mannen, die niet ge diend hebben, thans ook bijl het l'eiger in te lijiven. Het manifest zeg|t, dat de vijand het land is binnengevallen en dat bet daarom noodig is het legler met nieuwe, jonge krachten te versterken. Beschieting van Stuttgart. PARIJS, 23 Sept. Avondcommuniqué Als antwoord op de beschieting van de o-pen steden en van de burgerlijk© bevol king in Frankrijk en Engeland heeft een eskadrille vliegtuigen hedenmorgen Stutt gart gebombardeerd en 30 bommen ge worpen op het Koninklijk Paleis en het station. De vliegtuigen werden op verschil lende plaatsen beschoten, maar keeirden ongedeerd terug. Het Oostenrijksche belegeringsgeschut. In de „Deutsche Kurier" leest m'en bij zonderheden over de- Oostenrijksche fa briek van Skoda, die in dielzen oorlog! door zijn zwaar geschut zoo vermaard gewor den is. In 1914 toonden die 30,5 centimeter motormortieren, w'aartob deze- fabriek in staat was. Het bletek, dat de fabriek het juiste inzicht gehad had in de leischen van den modernen vlesltingóorlog en in de rol, die de techniek bijl elke belangrijk© beslissing zou; speten. Bijlzonder zorgvuldig zijn de projectie len voor dit mortier vleTvaardigd. Het zijn gehard staten b-ommen, die met een groo te lading gevuld zij'n ten waarvan de ont steking zoo geregeld is, dat' het projectiel eerst ontploft, nadat bet in het doel bin- nengedrongten is-, waardoor de uitwerking ervan aanzienlijk wordt vterhoo-g'd. Tegen het slaigjvermogen van het projectiel z-elf zijn geen pantserkoepels en zelfs geen beto'-nlagen van Verscheidene mietere dik bestand. Bijl AntWerplein werd een 12 cen timeter dik -stalen pantser door een gra naat -gteheleï doorboord, Kei-zer Wilhelm! heeft kiaizer Franz Joseph dezen koepel- als aandenken tten geschenk© gegeven. Keizer Wilhelm heeft een bezoek aan Kowno gebracht en is daar met veel geestdrift ontvan gen. Er zijn blijkbaar veel Polen en Jo den, die liever een Duitsche dan een Russische overheerscliing ondergaan De keizer lieeft ook een bezoek ge bracht aan Neurenberg. Burgemeester Max. Te Brussel wordt bevestigd dat de burgemeester van Glatz naar Frankfort a. Main is overgebracht, dank aan de tusschenkomst van den gezant van Spanje, den markgraaf van Villalobar en van schepen Lemonnier. (Belgisch dagblad.) Volgens de „Korrespondenz Norden" worden in alle klassen van de Duitsche bevolking met begrijpelijke spanning de gebeurtenissen op den Balkan en voor namelijk in Bulgarije gevolgd. Dat Bul garije op het laatste oogenblik nog ge hoor zou geven aan de verlokkingen van de Entente-mogendheden wordt als bui tengesloten beschouwd. Men is slechts nieuwsgierig om te vernemen, of Bulga rije ook direct hulp zal verleenen aan Turkije en op die wijze den strijd zal aan binden tegen de Quadruple Entente. Als een bewijs van de onzichtbaarheid van de nieuwe Belgische uniform schrijft men in de „Legerbodc" o.a. het volgende verhaal. „Onlangs werkten genie-soldaten, met oude zwarte uniformen gekleed, aan loop graven, welke door de overstrooming van de Duitsche stelling gescheiden waren, op ongeveer duizend meter afstand. Plots ontploften er granaatkartetsen in hunne nabijheidzij waren ontdekt. Zij verschui len zich in de dekkingen en het ka nonvuur houdt op. Zij hervatten het werk, maar nauwelijks zijn zij begonnen of de vijandelijke kogels bestoken hen op nieuw. Nu zet men mannen in de nieu we uniform aan het werk, de Duitschers laten hen ongemoeid want zij zien hen niet". De nieuwe uniform zal weldra ook in laken worden verschaft om voor den komenden winter de zomerteneu te ver vangen. In Nieuw Zuid Wales is een bond ge vormd voor invoering van algemeenen dienstplicht. FBAXKRIJ K. Het Alcoholisme in Frankrijk Onder den titel „Oorlog, Wijn en Brandewijn" deelt de correspondent van Aftenposten" te Parijs verschillende bij zonderheden mede, die Ribot aanleiding gaven zijn voorstel te doen tot 't alcohol verbod. Niet het minst schijnt volgens dezen correspondent, de toenemende drankzucht onder de soldaten den minis ter aanleiding te geven, juist thans steeds strengere maatregelen door te zetten, die gelijk staan met een volledig verbod. De berichtgever beweert, dat, ofschoon men slechts zelden beschonkenen op straat ziet, in Frankrijk toch meer dan in eenig ander land wordt gedronken. Men geeft openlijk toe, dat het alcoholis me het grootste gevaar is voor de Fran sche natie. Er zouden in Frankrijk 475.000 sclienkgelegenheden zijn, d.i. voor iedere 83 inwoners 1 kroeg. Het gemid delde verbruik van absinth zou in 1914 per maand nog 20.000 H L. hebben be dragen. Niet zonder grond acht men, be halve het alcoholisme het absinth-verbruik de oorzaak van Frankrijk's ontvolking en van de steeds meer voorkomende ge vallen van krankzinnigheid. De absinth zou Frankrijk ieder jaar van een leger corps berooven. Bij de verdediging van zijn voorstel tot het alcoholverbod heeft Ribot de volgende woorden gesproken „Dit verbod zal zoowel den buitenland- schen als den binnenlandschen vijand van Frankrijk overwinnen. De h o o r;n tola ze r Rolland. Té Lacal'm, in Frankrijk, is' in deu ouder dom van 95 jaren de hoornblazer Rolland, de held van den slag' van SicLi Brahim in Algiers, overleden. Tóen de Fz;anisChian in 1845 te Sidi Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 25 Sept. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Zuid- Westelijken wind. Meest zwaarbewolkte lucht. Waarschijnlijk regenbuien met kans op en- weer. Weinig verandering van temperatuur. Brahim slag leverden, werd Rolland dooi de Arabieren gevangen genomen ten voor de keu-ze (gesteld een smartte]ijken dood te- sterven of op een kritiek oo,gtenblik den aftocht voor de Frans'ch-en te blazen. Rolland koos 't laatste; de Arabieren-her nieuwden den aanval, en toen de bevel hebber der Arabieren hem toeval' den af tocht te blazen, blies blijf juist den aanval, en het kleine- garnizoen viel mlet zulk een verwoedheid aan, dat de Arabiteren op de vlucht sloegen. Rolland, hoewel ernstig gewond, ont kwam aan de Arabieren. ZWITëEBLASr». Het Zwitsersch Episcopaat, heeft een herderlijk schrijven -gericht aan zijln onderhooriigén. D-e bisschoppen van Zwitserland willen niet onderzoeken, in hoeverre de huidige wereldoorlog voor de volkeren, die er in betrokken zïjln, een istraf Gods is. Zij wenden hun blikken enkel op- het Zwit- se-rsche volk en zeggen: Vergelijken wij de toestanden van heden met den tijld, toen onze voorvaders, de vrijlh-eid der Zwit sers grondvestten en Verdedigden, dan moeten wijl bekennen, dat op ve'.e plaat sen het geloof voor de onverschilligheid is moe-te-n wijken, de eerbaarheid voor de zinnelijkheid, de tevredenheid voor de genotzucht en de matigheid voor de heb zucht. Hadde God den gteestel des oorlogs ook over ons land uitgestrekt,, het wara niet onverdiend g,eweest, wia,nt helaas, nu reeds hebben de angst en de goede voor nemens van het vorig jaar Augustus in vele kringten weer voor de vroegere licht zinnigheid plaats móeten maken". D-oor Ware boetvaardigheid wordt een volk sterk tegbn het kwade, en hoe meer- het booze uit de harten der mienschen ve-rdw'ijlnt, hoe meer d-e goddelijke toorn voor de goddelijke goedheid wijkt. God zegent ook de volkeren. Maar de schoonste zegen voor een volk is een krachtige, intelligente, al-s het zand der See talrijke nakomelingschap, isn de groot ste vloek is, Wanneer -een volk in kracht, intelligentie en aantal teruggaat en wel door eigen schuld, wijl h-et huwelijk wordt misbruikt en ontheiligd". Tenslotte wijlzen de bisschoppen nog op de beteek-enis van Zwitserland: „Wij Zwitsers zijln een ldein volk, van alle zijden door groote- mogendheden omgevalt Doch wijl hebben niettemin een groote beteekeni-s -en reeds menig werk, dat eten internationalen zegen bleek, is op onzen bodem ontstaan of uitgevoerd". In d-ez«n zin bevelen de bisschoppen voor dit jaar met inachtneming1 van de tijdsomstandigheden, maast de godsdien stige en liefdadige werken de binnenland- sche missiewerken en de bijzonder liefde rijke ondersteuning! aan van allen die door de weeën van de wereldoorlog1 wor den bezocht. („De Tijd") DUITSCHIiAW». Bi s' s c h op s w ijl ding tePosen. Die wijding van Mgr. dr. Edmund Dalbor en zijn inthronjsatie als aartsbisschop van Gnesen len Posen had Dinsdag in den prachtig versierden dom te Posen plaats met groote p-lteohtigheid en onder enorme belangstelling. Tlevens werd kanunnik dr. Paul Jedzink geconsacreerd to-t wijbisschop valn Posen. Consecrator was Z. E. Kar dinaal- Hartmann, aartsbisschop- van Keu len, assistenl-bisschoppteni: de prins-his- schop va,n Breslau, Mgf. dl*. Bertram; ten de wijbisschop van Gnesiem Mgr. Kloske. Tal vair geesllelijke en wereldlijke „over heden Waile-n aanwezig en de Poolsch© aristocratie was sterk Vertegenwoordigd. De kanselier zond een telegram 'van -gelukw-ensch.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1