J 1 begonnen. Op die wijze wordt inderdaad een goede grondslag gelegd voor het latere practische leven. Dit alles geldt ook voor het godsdien stig onderricht. Jongens, die na volbrach ten catechismus zonder meer het latere leven ingaan, blijken meestal niet vol doende in godsdienstig opzicht onderlegd, om aan de gevaren, die hun geloot in den tegenwoordigan tijd meer dan anders bedreigen, weerstand te kunnen bieden, zoodat zij een gemakkelijk sujet voor alle mogelijke dwalingen worden. Juist dia eigenaardige leeftijd van den jongen die men „entre deux ages" noemt, eischt een degelijk herhalingsondenvijs met als aanvulling het patronaat. Over dit laatste sprak de weleervvaardo heer Van der Ee.ni met niet minder over tuiging en helderheid dan over het her- halingsonderwijs. Zijn uitgangspunt was het herderlijk schrijven van den aartsbis schop van Utrecht in October 1914, waar in deze prelaat het patronaat een werk noemde, behoorende tot de gewone ziel zorg der geestelijkheid en een inrichting waarin de knapen worden gevormd tot aanstaande- degelijke Katholieke mannen en bewaard voor de vele gevaren dio hen juist bij het verlaten van den knapen- leeftijd bedreigen. Ontwikkeling van geest en hart is het doel van het patronaat, pret en genoegen komen daarin op de tweede plaats, terwijl de ouders in deza hun taak van opvoeders der kinderen niet behoeven te verwaarloozen, maar door hun kinderen naar het patronaat te brengen, zeiven aan die zoo nuttige instelling kunnen en moeten medewerken. Aan de hand van uitlatingen en ge schriften van autoriteiten op het gebied van het patronaatswezen, zooals pastoor Grijs van Assen, de kapelaans De Groot (Arnhem), van Leeuwen (Scheveningen) enz. -ging de eerw. spreker na, hoe het patronaat de goede eigenschappen der jongens aankweekt zooals b.v. de spaar zaamheid, h.oe de ontspanning een band van vriendschap vormt tusschen de pa tronaatsjongens onderling en een onge dwongen, hartelijke verhouding schept tus schen den directeur en de patronaats jongens, waardoor hij zijn beschermelin gen beter leert kennen, terwijl het aanlee- ren van. nuttige spelen veredelend op der knapen gemoed werkt. Hoe zal nu hier in Goes het patronaat met het herhalingsondenvijs in gang wor den gezet Maandag, Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Vrijdag zal des avonds in de St. Jozefschool het herhalingsonderwijs wor den gegeven, terwijl Zondagsavonds van 79 uur het patronaat zijn ontspannings- tijd zal aanbieden, in het lokaal naast de kerk. Tot toelating voor het patronaat ko men in aanmerking jongens van 12 a 13 tot 18 jaar. Ieder is welkom, maar niet zoo alsof nu maar alles wordt aangeno men, als ware het patronaat een tucht school. Het eerst komen nu in aanmerking de jongens die trouw den zangcursufj van de congregatie hebben gevolgd. Voor de opoffering hunner vrije uren mogen zij in deze onmiddellijke1 toelating de be looning zien. Verder bedenke men wel, dat he-t pa tronaat al overige katholieke vereenigin- gen, de congregatie voorop, intact laat. Alles resumeerende, meende de eer waarde spreker te mogen constateeren, dat de zaak van het patronaat ons aller hoogachting verdient, die wij- hebben te toonen door onze- waardeering maar voor al door onzen geldelijken r-teun. Men tee- kene dus in op Ide circulaire, die tot dat doel eerstdaags zal worden verspreid, zonder zijn steun aan de andere katho liek© werken: kerk, school enz. te ont trekken, want niets mag er onder lijden. Met de woorden van Mgr. Van de Ven: „het patronaat hebbe geheel ons hart" sloot de weleerw. heer v. d. Eem zijn zeer belangwekkende lezing, die met aan dacht werd gevolgd en luide toegejuicht. 1 Vóór de pauze nam, de HoogEerwaarde heer deken het woord om den weleer waarden heer kapelaan hartelijk dank te zeggen voor zijn heldere, bestudeerde uit eenzetting van het patronaat. Zijn Eer waarde hoopte, dat die Uiteenzetting goed zou zijn begrepen en dat alle aanwezigen dit zouden toonen door hun belangstel ling voor het patronaat aan den dag te leggen. Nog dankte de hoogeerwaarde heer Baede de heere-n die door hun spel zorgden voor een aangenaam samenzijn 6n de jongens voor hun zang, de laatsten hansporende om door hun ijver in het patronaat en bij het herhalingsonderwijs de zorgen te- beloonen, die de- leiders zich daarvoor getroosten (applaus). Na de pauze speelde het kwartet „Lm Zigeunerlager" en een Soesamarsch en zongen de jongens een lustig lied en het „Aan U o Koning der eeuwen", waarna de weleerwaarde heer kapelaan onder dankbetuiging voor de zeer goede op komst de welgeslaagde bijeenkomst sloot met den christelijken. groet. Wel toevallig en tevens zeer van pas bevatte „Het Centrum" van Zaterdag avond een hoofdartikel over „Jeugd organisatie" van de hand van baron Van Wijnbergen. De navolgende passage, als het ware voor ons nieuwe Goesche patronaat geschreven, nemen wij er uit óver: Het is een verblijdend verschijnsel, da.t men de laatste jaren meer en meer aandacht is gaan schenken aan de ontwikkeling der jeugd, die de lagere school verlaten heeft. Zeker, ©en deel 1 daarvan gaat over, hetzij naar ©ene middelbare school, hetzij naar ©ene school van voorbereidend hoogcr onder wijs, doch het is slechts een 'zeer klein deel. Verreweg de meesten genieten na de lagere school geen schoolonderwijs 'meer in den eigenlijken zin des woords. En al kunnen wij nu met voldoening verklaren, dat, dank zij onze Roomsche opvoeding en ons Roomsch onderwijs, van onze Roomsche jongens en meisjes niet kan gezegd worden, wat De Bode de vorig© week schreef, dat kinderen van den sehoolplichligen leeftijd, (dus tot 12 a 13 jaar) „nog niet tot hun verstand gekomen zijn", daarmede zij allerminst gezegd, dat na den s-chool- plichtigen leeftijd aan de vorming en ontwikkeling der jeugd niet behoort ta worden voortgewerkt. Maar dat men hij de lagere school niet ijioest blijven staan, maar daarna onlwikkelingsinstituten noodig had, wórd juist door de Katholieken hier to lande ingezien, reeds jaren terug, en het is, aan dat juist inzicht te danken, dat tot stand kwamen de patronaten. En terwijl, gelijk we boven schreven, pas d© laatste jaren al Ier we ge aan de jeugdorganisatie' de aandacht ge schonken werd, en nog pas geleden door de Regeering eene Commissie van onderzoek te dier zake word ingesteld, zijn wij', Katholieken, op dit terrein zóó ver vooruit, dat reeds te vorigen jaro t© Utrecht ©en nationaal Congres van H.-K. Jongens Patronaten gehouden kóm wórden, het eerst zoodanig Congres, dat in Nederland gehouden werd. Wel z'ijn nog tal van plaatsen aan te wijzen, Waar een Patronaat wezen kon en moest en er geen is, - de krachtige en voort durende aansporing echter van het Epis copaat zal ongetwijfeld veel er to© hij- dragen, de Patronaten steeds t© doen toenemen, èn in getal, èn in hoedanig heid. Zoo ga dan ook hier in Goes het SL Jaeobuspatronaat in ze©, Gode ter eer en tot zegen van onze Roomsche jeugdl In de vergadering van den gemeenteraad, die hier Vrijdag avond j. 1. werd gehouden waren af wezig de voorzitter, met verlof en de heer Van Dissel wegens familie» omstandigheden, terwijl de raadsze- itel van den heer Brants nog onbezet was, wijl deze heer de vergunning lot aanneming zijner verkiezing tot lid van den gemeenteraad nog steeds niet heeft bekomen. Zoodoende presideerde de eerste wet houder, de heer D. D. van den Bout, die na vaststelling der notulen de na volgende ingekomen stukken ter kennis bracht. a. Bericht van Gedeputeerde Staten van Zeeland, dat, in afwachting van de mede- deelingen van het schooltoezicht, de be slissing is verdaagd, omtrent het besluit tot het verleenen van eervol ontslag aan de onderwijzeres Mej. A. M. Hartman. b. Dankbetuiging van Mej. J. H. de Jonge voor hare herbenoeming tot ge meente vroedvrouw. c. Bericht van Mej. H. W. van Heel, dat zij ontslag neemt als regentesse van het Gasthuis. d. Berichten van diverse benoemde on derwijzers aan de Avondschool voor am bachtslieden; de O. L. school voor M. U. L. O. en de O. L. school R, dat zij hunne benoeming aannemen. e. Goedkeuring raadsbesluit tot verkoop van dertien boomen aan het haventerrein. f. Goedkeuring raadsbesluit tot wijziging der begrooting voor 1815. g. Adres van den bond van Gemeente politiebeambten in Nederland, inzake do salarisregeling van het politiepersoneel. h. Goedkeuring van 't Raadsbesluit tot wijziging der verordening tot heffing van een leggeld in de gemeente Goes. i. Adres van het bestuur der R. K. Middenstandsvereeniging „De Hanze", Afd. Goes, houdende verzoek te bevorde ren, dat door de' directie van de ge meente-gasfabriek te Goes geen zakken en andere materialen ten gebruike wor den gegeven aan particuliere personen om het vervoer van kolen te bevorderen. j. Besluit van Gedeputeerde Staten van Zeeland betreffende- concessie-verleening voor spoorwegen in Zuid-Beveland. k. Goedgekeurd besluit tot verleening van eervol ontslag aan de onderwijzeres mej. A. M. Hartman. I. Bericht van verleend verlof van den heer Burgemeester van 13 September 1915 tot 13 October 1915. De- voorzitter stelt voor die stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer Dekker maakt hiertegen bezwaar voor wat betreft het adres van den R. K. Midden standsbond. Moet daarop geen antwoord worden gegeven? Als echter de heer v. d. Bout zegt, dat aan het. daarin vervatte verzoek zal worden voldaan, verklaart de heer Dekkrir met het voor kennisgeving aannemen ook van dat stuk genoegen te nemen. Punt 2. Aanbieding van de begrooting der gemeentebegrooting over 191(1 pas seert zonder op- of aanmerkingen dan hamer. Ze bedraagt in ontvangst e-'n uit gaaf f101014.015. Het eervol ontslag aan dem hear O. S. Kriense als onderwijzer aan de M. U. L. O.-school wordt door den raad ver leend met ingang van 1 October 1915 of zooveel eerder als in de vacature zal zijn voorzien. Om tegemoet te' komen aan het Ver- 1 langen van Gedeputeerde Staten stemt de raad er in toe, dat alsnog oen aan vulling zal worden- aangebracht in de verordening regelende de salariëering van het Openb'. onderwijzerspersoneel, welke verordening reeds in een vorige verga dering door den Raad was goedgekeurd. Punt 5. Het in eigen beheer ne men van do gemeente reiniging wordt op voorstel van den voorzitter tot het laatst bewaard, wijl eerst een geheime vergadering zal moeten', worden gehouden teneinde onder voorlichting van den stadsbouwmeester, den heer Rothui zen, de finanoieele zijd© van dat vraag stuk te bezien. Daarna heeft plaats een bespreking aan gaande het houden der toondagen in No vember al dan niet met publieke vermake lijkheden. Deze bespreking was van langen duur, wijl niet minder dan 8 leden er aan deel namen. De heer Fransen van de Putte, wet houder, ofschoon in gewone omstandig heden vóór het houden van feestelijkheden die in het belang der gemeentenaren zijn, wijl de raad er is om de stoffelijke be langen der gemeente voor te staan, ter» wijl hij ook geenszins over het hoofd ziet, dat de gemeente door het niet houden der gebruikelijke feestelijkheden finan tiëele- schade lijdt, vindt echter in het feit, dat de tijdsomstandigheden niets van hun ernst verloren heb ben en voor oogen houdende hoe de Raad nog kort geleden het houden van kermis en Mei-Dinsdag niet heeft 'willen toestaan, aanleiding, om ook thans geen feestelijke toondagen te doen houden, al moge dit naar zijn' hartgrondigen wensch voor het laatst zijn en vindt er bezwaar in, dat de ingezetenon thans hun geld verbrassen gelijk hij de naar buiten tre dende uitbundigheid van feestelijke toon dagen in strijd acht met het karakter der tijdsomstandigheden. De heer Dekker, na eerst zijn verwonde ring er over te hebben uitgesproken, dat de voorzitter met een bespreking der 'toondagen komt in plaats van met een voorstel al i-s de burgemeester den 15en met verlof gegaan, zoo had' toch best in het college van B. 'en W. eeij voorstel kunnen worden ontworpen vestigt de aandacht op de overeenkomst van de rede des hoeren Fransen van d® Putte met hetgeen de- Goesche Crt. Woensdagavond over de toondagen schreef en vraagt of soms uit het col lege van B. en W. (met den ge'meentei- secretaris incluis) ontijdig wordt geklapt. In dat geval wenscht hij daartegen met kracht te protesteeren e'n verwacht van den voorzitter een onomwonden bescheid. Waarop de heer v. d. Bout antwoordde, dat de heer Dekker naar gewoonte B. en W. afkamde, maar 't gold hier een spoed- eischende zaak en de raad is kwiek ge» noeg zelf een voorstel in te dienen. Wat de pertinente vraag van den he'er Dekker betreft kan de heer v. d. Bout antwoor den, dat nimmer voorbarige inededeelin- gen van het in de vergadering van B. en W. verhandelde aan de pers worden ver strekt, ofschoon natuurlijk de persoonlijke opinie va.n een der leden van dat col lege daarvan nog vee-I ter oore 'kan ko men van een journalist zonder schennis van ambtsgeheim. De heer Dekker repliceert met de op merking, dat hij de houding van B. en W. zal goedkeuren of afkeuren naar ge lang hem (zulks iin het 'belang .der ge meente, dat hij' heeft te dienen, no-odig voorkomt, terwijl hij nota neemt van het antwoord van den lieer v. d. Bout, ai beschouwt hij het laatste, -over die per soonlijke opinie als een achterdeurtje-, dat hij zoowel voor hem als voor zijn, col lega Fransen van de Putte o-penhouflt. De heer Van der Leeuw wil verma kelijkheden op de toondagen, die aan de vreemdelingen toonen, wat die Goesche winkeliersstand en neringdoenden verm© gen. In draaimolen of poffertjeskraam ziet hij geen bezwaar. De heer Hollmann acht den toestand lang zoo erg niet meer. Men vecht ver v'an ons af, de vluchlielingenellende is voorbij en er is nog wel een gymnastiek feest hier geweest met coquette dametjes, en in dat feest zaten antirevolutionairen. Is dat zooveel anders als danseressen of iets dergelijks in de tenten? Daarbij' 'tgaat .allen goed, de ambachtslieden, uitgezon derd. Hij' is dus voor de toondagen naar nlouden trant. De heer Van der Leeuw valt den. hear Hollmann hij: Waarom van ons land een kerkhof gemaakt? Worden niet in de oor logvoerende landen publieke vermakelijk heden gehouden? Ook wat van de da metjes van het gymnastiekfe-est is ge zegd onderschrijft hij. De heer Donner heeft met genoegen de uiteenzetting gehoord van den h- er Fransen van de Putte. Ook hij heeft de kjwestie van zedelijk zoo-wel als van fi nancieel standpunt bekeken en is van oordeel, dat de raad niet mag medewer ken, dal de mensc.hen hun geld thans gaan brengen naar de plaatsen der ijdel- heid en nog wel niensc.hen die onder steund worden. Heeft men liij de arbeiders op het platteland al niet moeite genoeg zijn schulden in de stad te voldoen? Moet daar nog de verkwisting van de toonda dagen bijkomen? De gevolgen die de uit spattingen der toondagen met hun mis bruik van sterken drank zouden hebben als hier eens een garnizoen kwam mag' de raad uit. zedelijk oogpunt niet vooi' zijn rekening nemen, al lij'den de finan ciën o-o-k schade. D-e heer Van der Leeuw betreurt hot misbruik van sterken drank, maar waar om zaten dan antirevolutionairen in het gymnastiekfeest waarbij datzelfde mis bruik is voorgekomen. Waarop de heer Donner antwoordde, dat de feestooimmis sie niet -aansprakelijk is voor wat na af loop v,a,n het feest geschiedt. Zo© ook denkt de heer Dekker er1 over, die wijst op het eigenaardige van de lin kerzijde om eerst rechtsche mtensohen te verwijten, dat zij niets voor feestelijk heden voelen en wanneer die rechtsoh-an in een feestcommissie zitting nemen an er gebeurt dan na afloop -der feesten iets wat niet in orde is, te zeggenz-io je wel, dat is nou dat. feest waar di|a rechtschen in zaten. Verder vindt hij den toestand lang niet zoo kalm -en mooi als de hear Hollmann. Inderdaad de am- bachtsstanid lijdt en meer dan men denkt. De raad moet er voor waken, dat die mensehen nog niet armer worden. Dat men in het buitenland, waar de oorlog woedt, feesten e-n vermakelijkheden houdt, vindt hij vreeselijk en een allesbehalve nav-oJgenswaardig voorbeeld De heer Hollmann zegt, dat de toon dagen speciaal zijn voor de boeren die naar Goes komen. De he-er De Paauw, in het midden la tende of de militaire autoriteiten verlof zullen .geven voor de toondagen, zal tegen de toondagen stemmen, waar nog pas de raad de kermis zonder e-enige discussie heeft afgeschaft. Hem verwondert het, dat zoo lang over die zaak wordt gepraat, hij is het ,met den heer Van 'de Putte eens. Laatstgenoemde wijst nog eens op de inconsequentie van den raad, die de ker mis niet. willende laten doorgaan thans de toondagen zou toestaan. Hiertegen merkt de heer Kakebieete op, dat kermis en toondagen zeer in karakter verschillen. Hij was tegen ker mis, maar is voor de toondagen, een speciaal feesL voor het boerenvolk, dat die kwade gevolgen dezer tijden minder ondervindt - - wij leven hier in een land bouwende streek - zoodat wij de Goesch'e neringdoenden wel een «xtra-verdienstie mogen gunnen. B© heer Van den Bout zeide met zijn collega, den jongsten wethouder, in gevoe len t-e verschillen. Vorig jaar was alles in zak en asch, maar nu zijn wij1, dank 's mensc.hen aanpassingsvermogen, alles gewoon geworden. liet leven gaat zijn gewonen gang, geen reden alzoo de toon dagen weg tg laten, wier baten do ge meentekas best kan gebruiken. En als er wat te zien is (voor de menschen, wordt er ook minder gedronken. Hij is er dus voor, sluit d-e discussie en brengt het voorstel voor of tegen toondagen in stemming. Zes leden verklaren zich (er voor: Van den Bout, v. d. Leeuw, Holl mann, Risch, Vo-n Schmidt en Kakebeeke; vijf er tegen: Fransen van de Putte, Dek ker, Do Paauw, Donner en Plazier. Hierna keurt de raad goed een kleine wijziging aan t-e brengen in de verordening op de schoolgeldheffing van de M.U.L.O.- school naar aanleiding van het raadsbe sluit van 19 Augustus j.l. volgens ver langen van Ge-d. Staten en gaat dan over in geheime zitting, waar men na con ferentie met den stadsbouwmeester tot een heropening der openbare vergadering overging. Hierin gaven de herirmn Von Schmidt, Donner, Risch, PLazier en Holl mann te kennen, dat op de eerst© plaats de heer Rothuizen de lof van den raad toekomt voor zijn uitstekend en zaakkun dig rapport over d-e gemeenteneiniging als tak van gemeentelijk beheer, vervolgens dat - mede aan de hand van desbe treffende rapporten over steden te-r grootte van die als Goes ondanks de meer dere kosten het in eigen -bohear nemen van den reinigingsdienst de v-oolrkeur ver dient wijl daardoor een betere aanslui ting wordt v-erkregen met andere takken van den gemeentelijken dienst ©n de- rei niging van straten enz. veel beter dan tot nu toe zal geschieden, terwijl de ba ten niet in d-e zakken van den aanne mer maar in de gemeentekas vlo den, terwijl de volkshygiën-e er meer bij ge baat is. 'Ook raakt onze reinigingsdienst zijn vreemd tweeslachtig karakter kwijt, zoo als d-e heer Plazier in zijn zakelijke „mai denspeech" opmerkte, waarbij dan het ri sico steeds voor de gemeente w>as. Het voorstel om den reinigingsdienst in eigen beheer te nemen wordt z.h.s. aangenomen. Waarna B. en W. gemach tigd worden een baas-opzichter op te roepen op een jaarwedde van f 800 mi nimum, bestaande- gedeeltelijk uit vast geld, gedeeltelijk uit tantièmes van de opbrengst, zooals op een vraag van den lieer Donner nader werd uiteengezet. Op een vraag van de heeren Dekker en Hollmann of het tegenwoordig perso n-eel in dienst der gemeente overgaat, werd. geantwoord, dat hier in het alge meen gesproken op kan gerekend worden. Waarna de openbare vergadering wordt gesloten. - Nu de gemeente de gemeenterdnji- ging in eigen beheer neemt kan m©n zich op eerstdaags intredende verhooging van retributie-gelden voor het gebruik der beertonnen voorbe reiden. De gemoenteboiuwmeester becijt- ferde in zijn rapport die verhooging van f 1.20 op 1 2 's jaars. - Welg'emoed zijn vanmorgen -iets vroeger dan bepaald was de deel nemers aan den vrijiwilligten rijwieltocht GoesBreda uit onze gemeente vertrok ken onder begunstiging van fraai herfst weer. De beide concerten van „Eupho- n i a", Vrijdag- en Zondagavond in den tuin der Sociëteit -gegeven, z'ijh' uitstekend geslaagd ondanks de lacunes waarmede dit gezelschap door het telkens afwezig zijla van militicplichtige lerlen beeft te worstelen. Met name „Potpouri popu laire" had veel bijval van het publiek in te oogsten. Vrijdagavond was de toeloop niet bijister druk. Middelburg. De gy mmastiekvereen i g i n „Medioburg'um" heeft in haar jongste ver gaderiag besloten den heer Herman Snij! ders het beschermheerschap der vereeni- ging aan te lriedem. De heer Snijders heeft thans verklaard gaarne deze onderschei, ding te aanvaarden. Zaterdag is bijl de oefeningen van de feesten op- het Molenwater een der militairen gevallen en brieft daarbij zijn arm ontwricht. A 1 g. R. K. Propaganda Club „St. Paul us". Vrijdag, j.l. des avonds 8 uur hield bovengenoemde Club eene Vergadering in het Vincentiushuis. De Voorzitter, de heer J. C. Droog, heet te de- aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de genoodigden, die door hunne tegenwoordigheid te kennen gaven met het werken der Prop. Club nader kennis te willen maken. Na voorlezing en goedkeuring der nolu- le-n dee-lde de Voorz!. mede, dat was in gekomen ©en schrijven van de,n heer Frans Schliiter, waarin hij verzocht, we gens Vertrek naar elders, eervol te wor den ontslagen als lid der Prop. Club. Naar aanleiding hiervan bracht de Voorz. in herinnering de vele diensten door den heer Schliiter aan onze Club be wezen en de" bereidwilligheid, waarmede dez,e steeds bereid was al datgene te doen, wat verlangd werd. Door dit vertrek ver liest de .Prop. Club wederom; één harer beste leden. Door de vergadering werd besloten den lieer Schlüter op de meest eervolle- wijizle ontslag als lid der Prop. Club te geven te geven en hem tevens een dankbetui ging te z;end©n voor het vele in het be lang der goede z'aak gedaan. Vervolgens richtte de Voo'rz. zich tot hen, die als genoodigden tegenwoordig Waren. Hij zette in gro-ve trekken uiteen het doel en streven der Club en sprak! den wensch uit, dat door deze vergaderinjg het ledental zou toenemen. Daarna hield de Voorz. eene verhande ling over de kieswet en het kweeleen van kieziers, welke met zeer veel aandacht werd gevolgd. Door het stellen van vra gen, in verband niet het onderwerp, ont stond een aangename -en nuttige causerie, waaruit bleek het behandelde goed begre pen werd. Een volgende maal zal met dit onderwerp worden voortgegaan. Daarna zal behandeld worden „de Staatsinrich ting".Üp een vraag van den Voorz., welke van de genoodigden zich als lid hij (de Prop. Club we-nschteu aan te sluiten, ga ven zich een 4-tal heeren op. De Voorzitter w'enschte deze- heeren geluk met hun lidmaatschap e-.i hoopte, dat zij: waardige led-en der Club zouden zijn. Tevens spoorde hij hen aan pogingen in het werk te stellen, ten einde de toe treding van meerdere personen te bewerk stelligen. Na de gebruikelijke rondvraag sloot de Voorz'. deze- zeer opgewekte vergadering met den Christelijken groet. De toone-elavond. Zondag j.l. dooi den St. Petrnskring in eigen kring ge houden, is zteer goed geslaagd. In ons- volgend nummer hopen wij daar van een meer uitvoerig verslag te kunnen geven e-n kunnen thans volstaan met te zeggen dat zij, die 22 of 27 September a.s. de openbare voorstellingen willen bij wonen, zich den gang naar het St. Vin centiushuis niet zullen beklagen. Vlissingen. Baldadigheid. Vrijdag nacht zijn door de politie ©en drietal ma rine matrozen aangehouden als verdacht van 't inslaan van een drietal ruiten in een woning in de Pluimistraat alhier. Een andere marine matroos, die in be schonken toestand nachtrumoer verwekte, is mede aangeho-uden en aan hel bureau in bewaring gestebl. Eenig© andere matrozen die konden «li- Vluchten, pleegden op den Nieuwlennlijk baldadigheid, door in een lantaarn te klimmen en daarvan de glazen -en kousjes stuk te slaan. Nog werd vernieling ge pleegd in de lantaarns in de Sarazijnstraat., Niieuwendij'k, Gravenstraat en bij de Marinebrug. Voorts zijn van een pothuis in de Pa lingstraat een zestal pannen afgerukt en stukgeworpen en van een daar staand huis de bel krom gebogen en e-en groot© spie gelruit vernield. In een café is no-g een blind afgerukt en vernield. De politie doet onderzoek. (VI. Ct.) Danr de Engelsche admirali teit de vaart op d© Theems voor een of meer dagen heeft gestaakt is de dienst van de „Zeeland" weder stop glezet. De „Mecklenburg" bleef hier liggen, terwijl de „Oranje Nassau" Tilbury Docks niet mocht verlaten. Naar wij vernemen, zal de dienst der Mij. „Zeeland" morgen worden hervat. Schore. De heer A. Besse, thans tijde lijk alhier, is bij reso-lutie van den mi-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2