lyy IUU duim; UU De Groote Oorlog. No. 111. Dinsdag 21 September 1915 Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-._WOENSOAG- en VRIJDAGAVOND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een hand, voet of oogduim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 1 P" Jfll guWen blj' I A gulden bij 4% - a «i ver^es van een I II I verlies B_ 9 9 y B hand, voet 1 B 9 I I van een 1% B I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. Met het terugtrekkingssysteem a la Grootvorst Nikolaas schijnt het nieuwe Russische opperbevel te hebben gebroken, want de Russen bevinden zich thans bij Wilna in een positie, die Grootvorst Nika- laas niet zou hebben gewaagd. Immers 'het Russische front is daar bijna geheel om vat door de Duitschers,x) terwijl door het overschrijden van de Wilia door de leger groep Hindenburg het Russische leger aan de Duna en bij Wilna in tweeën is ge spleten. Men zegt, dat ook om politieke redenen de eeuwige terugtochten der Russische legérs wekten in dat rijk ver bittering en ontevredenheid de Russi sche logerautoriteiten het daar op een beslissend treffen willen laten aankomen. Hoe echter dat treffen ook uitvalt, des kundigen beweren, dat de operatie tegen Wilna voor de Duitschers niet dat succes heeft opgeleverd noch verder kan ople veren wat zij er van verwachten, n.l. een doodelijken slag aan de Russische strijdmacht. Ook zuidelijk van de Pripetmoerassen, in het gebied van de Styr en de Pripet hebben de Russen zich vinnig geweerd en in Wolhynië ©en krachtig offensief tegen de verbonden legers weten uit te oefenen. Aan de Dardanellen zullen de legers der Entente voor den winter een laatste poging wagen om den tegenstand der Tur ken te ba-eken en de vrij poovere winst, tot nu toe met vreeseïijke offers van menschenlovens behaald, uit te breiden. Naar men wil zou Italië de bewaking van. het Suezkanaal op zich nemen om Engelsche troepen voor de Dardanellen vrij te maken. De Tuiten die in alles door d.e Duitschers worden geholpen schijnen onder dat alles nogal goedsmoeds te wezen, althans de minister van oorlog Enver Pacha antwoordde op de vraag van een Duitsch journalist, hoe het stond met Constantinopel, als het zou worden aange vallen: „We zijn klaar; zo kunnen komen, wanneer ze willen. We hebben over do twee millioen man onder de wapenen. De vorige maand hadden we 1.940.000 man. Sedert dien hebben we een nieuw kader gevormd, zoodat wij over de twee millioen gekomen zijn. Ongeveer 50000 man ongewapende Armeniërs en Grieken niet meegerekend. Ook do jongste lichting is hier nog niet bij." De Corrière della Sera, een Italiaansch blad, laat een ander geluid hoore-n. Het verneemt uit Athene, dat de Turksche sol daten oip .Gallipoli onvoldoende voedsel krijgen. De aanvoer van levensmiddelen is- bijna -geheel stopgezet in de zee van Marmora en de convooien, die over land gaan, zijn .slecht georganiseerd en staan bloot aan het vuur van de Engelsch- Fransche vloot. Ret tekort aan munitie is de oorzaak van voortdurenden twist tusschen de Turksche en Duitsche- offi cieren. De jieserties nemen angstwekken de afmetingen gan- Talrijke benden de serteurs terroriseeren .liet villayetBroessa. Inmiddels verdeelden de entente-mo- gendheden reeds den buit, terwijl de beer nog geschoten moet worden, want het Journal d' Italië verneemt uit Sofia, dat de Waden aldaar den tekst publiceeren van de op 22 December 1914 tusschen Rusland, Engeland en Frankrijk gesloten overeenkomst omtrent de Dardanellen. De belangrijkste bepaling van het verdrag is, dat Constantinopel en de zeestraat aan Rusland zouden worden afgestaan. 'Het contract moest voor de Balkanstaten ge heim worden gehouden. l) De morgenbladen van heden berichten dat die omsingeling in haar geheel door do Duitschers is volbiacht. Jaaroverzicht van den Oorlog. 15 September 1914. De Russische troepen bezetten Czernowitz. 18 September. In het Kanaal gaat het Engelsche opleidingsschip Fishgard naar den grond. 19 September. In Engelsch Zuid- Afrika besluit de regeering aanvallend tegen Duitsch-Zuid-West-Afrika op te tre den. Een deel der voormalige- Transvalere komt tegen 'dit besluit in verzet, wijl h. i. dit optreden door do omstandigheden niet wordt gerechtvaardigd. Do Boeren generaals Beyers en Kemp nemen ontslag. 20 September. Wijl men de Kathe draal te Reims tot militaire observatie post heeft gebruikt (later is zulks van Fransche zijde meermalen ontkend) wordt dit bouwwerk een der prachtigste gothi- sche- kerken van Frankrijk, waar vroeger de Fransche koningen werden gekroond, het laatst Karei X in 1825 door de Duitschers beschoten. Deze beschieting is sinds dien zeer dikwijls herhaald en de voorzorgen, die genomen zijn om de ka thedraal tegen het geschutvuur te be schermen, hebben niet kunnen beletten, dat dit merkwaardig monument zoo goed als vernield is. 21 September. Midden-Galicië is ge heel door de Russen bezet. Algemeene^dienstplicht in Engeland. Hierover is in het Lagerhuis in Enge land gedebatteerd (zooals m.en weet kent men in Engeland noch loting noch conscrip tie). In de regeering telt de dienstplicht zoowel voor- als tegenstanders. Sommigen verwachten dienaangaande een ministercrisis of ontbinding' van het parlement met nieuwe verkiezingen die algemeenen dienstplicht als inzet hebben. Verkeer met België. Eenige dagen geleden werd gemeld, dat de passen-centrale in België geen ver gunningen voor reizen van België naar Nederland en terug meer aan buitenlan ders verstrekte. Naar het Indische ge zantschap mededeelt, berust dit bericht op een dwaling. De tot dusver voor bet verkeer over de Belgisch-N-ederlandsche gTenzen geldende pasbepalingen hebben geen wijzigingen ondergaan. De - ontref bare. Een merkwaardig geval deed zich voor bij een Duitsch soldaat aan het Westelijk front. Rij een gevecht bevond hij zich in een van de voorste rijen, waar hem achter elkaar vier kogels trof fen. De twee eerste doorschoten zijn mou wen zonder echter de armen te raken. Een shiapnel verbrijzelde zijn geweer, verwondde echter zijn hand niet. Het laat ste schot uit een machinegeweer zou hem waarschijnlijk het leven gekost hebben, wanneer hij niet juist zijn veldflesch aan den mond gezet had. |)e kogel verbrij zelde den bodem, m,aar bleef in den hals van de flesch steken 0e Nederlandsche ambulance voor Frankrijk. Een Havas-telegram uit Parijs meldt: Met het oog op de belangrijkheid der Nederlandsche ambulance heeft de Fran sche regeering gemeend, dat het hotel, dat voor de ambulance was gereserveerd in de Rue Tilsit, onvoldoende was. Er is sprake van het kleine paleis op de Champ Elysées ter beschikking van de ambulance te stellen. In Oost-Galicië. WEENEN, 19 Sopt. (W. B.) Officieel. In Oost-Galicië whs het gisteren kalm. Aan do S-kwa levendig© artillerie-actie bij don vijand. In den vesting-driehoek van YVolhynië namen wijl onbelemmerd dooi den vijand onze nieuwe positie in. De uit Litauen terugtrekkend© yijhind wordt van daaruit door d© oprukkend© Duitscho legers achtervolgd. Een succes der Russen. De Russische generale staf meldt den 18en Sept. o.m. het volgende: Door een algemeenen aanval op 17 September in de richting van Bowno en Koweljslaagden wij er in den v ij and te verslaan, die in wan orde terugtrok en veel gevange nen achterliet. Toch is het niet op alle punten voor hen succesvol, want in hetzelfde commu nique staat ook: Duitsche at'deolingen verschenen ten Zuiden van Dwinsk in de streek van den bovenloop van de Dissenka (Düna). De vijand bezette het dorp Widsy. Vooruitgeschoven afdeelingen van den vijand bezetten het station Wileika. Op den linkeroever van de Wilijaten Westen van Wileika zijn hardnekkige gevechten begonnen op verschillende punten. Eenzelfde hevigheid kenmerkt de ge vechten aan de midden Wilija in de streek meer nabij de streek van de stad Wilna. De vijand tracht hardnekkig de stad binnen te dringen. Ten Zuid-Oosten van Orany dreven de Duitschers door hardnekkige aanvallen in de streek van het gehucht Radoene en het dorp Smiltchiny onze troepen terug. Een succes der Duitschers. BERLIJN, 19 Sept. (W.B.) Voorloopig officieel bericht: Bij de legergroep van von Hindenburg leidde de omsin gelende aanval van het leger van von Eichhorn tegen Wilna tot een volledig succes. Door de voortdurend verder opruk kende omsingelende beweging en den tegelijkertijd ondernomen scherpen aan val der legers van Von Scholtz en Von Gallwitz tegen het vijandelijke front is de vijand sedert gisteren tot een snellen terugtocht op het geheele front gedwon gen. Het zwaar versterkte Wilna viel in onze handen. De vij and wordt vervolgd. Sluiting der Stater,-Generaal Namens H. M. de Koningin heeft Mi nister Cort van der Linden Zaterdag middag te drie uur de zitting der in verecuigde vergadering bijeengekomen Staten-Generaal met een korte herinne ring aan de werkzaamheden van het afgeloopen zittingsjaar en met het uit spreken van dank aan de leden gesloten verklaard. Eerste Kamer. De leden der Eerste Kamer zijn ter openbare vergadering bijeengeroepen op Dinsdag den 2isten dezer des namiddags te 3'/a uur. Een mobilisatie-vraag. In de Vrijz. Dem. stelt dr. Bos openlijk een vraag, die menigeen reeds bij zich zelf zal hebben gedaanis het noodzake lijk dat al hetgeen wij als beschikbare troepen op de been kunnen brengen, ook werkelijk op de been blijft? Dr. Bos meent, dat die vraag zich on vermijdelijk met kracht in de Kamer naar voren zal dringen, vooral met het oog op de duizenden gemobiliseerden, die hun zaken zien verloopen of hun studie niet kunnen voortzetten. Van algeheele demobilisatie kan na tuurlijk geen sprake zijn. Maar zeer zeker dient aan 't algemeen belang gedacht te worden, verbonden aan een terugkeer van zoovelen in het maatschappelijk le ven, terwijl het ook zeker overweging verdient, dat die terugkeer allicht ten goede komt aan den geest in het leger. Duitsche verontschuldiging. Naar wij vernemen, heeft de Duitsche regeering aan de Nederlandsche haar ver ontschuldiging aangeboden wegens het op 2 Augustus j.l. onopzettelijk vliegen van een Duitsch vliegtuig boven de Ne derlandsche territoriale wateren tusschen de westpunt van Walcheren en de kust van Zeeuwsch-Vlaanderen. Het nevelach tige weer is oorzaak geweest, dat de bestuurder van het vliegtuig niet heelt bemerkt, dat hij boven do Nederlandsche territoriale wateren vloog. Herdenkingsdagen. Dezer dagen, 19, 20 eu 21 September is het honderd jaar geleden, dat Z. M. Koning Willem I te Brussel als koning der Nederlanden werd gehuldigd door de Belgische Staten-Generaal en door de be volking der Belgische hoofdstad. Een nieuw station. Het nieuwe station te Maastricht zal 18 October, met den aanvang van den winterdienst, in gebruik genomen worden. Den 15den October zal de Raad van Toe zicht een inspectie houdentusschen den 15den en 18den October zal het station voor het publiek toegankelijk worden ge steld. Bouwmeester is de hoofdingenieur Van Heukelom. Koninklijk bezoek. Zaterdagmorgen brachten H. M. de Ko ningin eu Z. K. H. de Prins een bezoek aan de tentoonstelling van werk van Bel gische geïnterneerden in de groote zaal van het Dierentuingebouw te 's Graven- hage. H. M. de Koningin was vergezeld van baronesse Rengers (hofdame) eujhr. C. Hooft Graafland (adjudant); Z. K. H. de Prins van zijn adjudant leu luitenant jhr. Backer. Het bezoek aan de tentoonstelling duurde ongeveer een uur. Aan het salon van de Prinses de Ligne werd aan H. M. de Koningin een fraai bewerkt kussen ten geschenke geboden, en voorts nog namens het „Comité Admiuistratif" dei- Tentoonstelling een zeer smaakvolle doos (houtsnijwerk). Bij het binnentreden der vorstelijke bezoekers speelde het Belgisch militair orkest het „Wien Neerlandsch bloed". Vrjjsttlling briefport. De directeur-generaal der Posterijen, en Telegrafie maakt bekend, dat de ten be hoeven van de militairen en van de hiep te! lande geïnterneerde buitanlandsch© mi litairen verleende yrijstelling van brief port, bij K.'B. met ingang van 20 Sept. j.l, is ingetrokken. Met ingang van dienzelfden datum is bij datzelfde besluit (in het hinnenlandsch verkeer) tot nadere beschikking vrijstel ling van port verleend voor de verzending, door en aan onder de wapenen zijnde mili tairen, beneden den rang van officier, als mede door en aan in Nederland geïnter neerde buitenlandsche militairen v,an: A. briefkaarten, met uitzondering van die, welke berichten pmtrent handelszaken, of bestellingen, of aanbiedingen van han-' dels- of fabrieksgoederen bevatten;. B. gediukte stukken, welke ten minstq éénmaal per maand verschijnen als cou rant of tijdschrift tot een gewicht van 100 gram De portvrij' te verzenden stukken moe ten, voor zooveel zij1 afkomstig zijn van militairen, aan de adreszijde dragen 't op schrift „Militair,", gewaarmerkt do,or dei handteekening v.an den afzender. Stukken, welke niet beantwoorden aan de hieryoren genoemde bepalingen, wor den met port belast. (Z.) Goes. Herhalingsonderwijs en Patronaat. Zondagavond had in het „Slot Oostende" alhier eene bijeenkomst plaats der parochianen der Sint Maria Magdalena-parochie, onder voorzitterschap van den Hoogeerwaarde hier J. M. J. Baede, deken van Middelburg, pastoor te Goes. Aan de voorzitterstafel hadden mede plaats genomen de overige leden van het voorloopig comité tot oprichting van een patronaat en het stichten van herhalings onderwijs in deze parochie, de weleer waarde heer M. v. d. Eem, kapelaan en de weledele heer P. van Hest, hoofd der parochiale jongensschool, benevens de commissarissen van het op te richten patronaat, de heeren Joh. Bitter, Chr. v. d. Valk, W. Stieger en K. Bruel. De groote zaal van het „Slot" was goed bezet. Na de bijeenkomst met don christelijken Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 21 Sept. Zwakke tot matigen, Noord Oostelijke tot Zuid-Oostelijken wind. Licht- tot half- bewolkte lucht. Droog weer. Waarschijnlijk nachtvorst. Weinig verandering van dagtem peratuur. groet: „Geloofd zij, Jezus "Christus" te hebben geopend, betuigde de Hoogeer waarde heer deken zijn groote voldoening, dat zoo ruimschoots voldaan was aan den oproep om hier te komen, teneinde tot de oprichting van een patronaat te ge raken. Reeds bij, de stichting der jongens school, zoo verklaarde spreker, ging zijn verlangen uit naar tot stand doen komen van de zoo noodzakelijke instelling 'liet patronaat, maar verschillende bezwaren, vooral die van financiëelen aard, waren aan dat verlangen storend in den weg getreden. Nu echter de bisschop van Haar lem er zoo op aandrong-, dat in de pa rochiën van zijn bisdom patronaten moes ten worden opgericht, meende de hoog eerwaarde heer deken als herder dezer parochie niet langer te mogen wachten. De eerwaarde heer kapelaan zal zoo aan stonds aan de vergadering dool qn strek king. van het patronaat uiteenzetten. Hij spreekt den wensch uit, dat dank zij den steun van de heeren van het comité en van de aanstaande patronaatscommis sarissen de nuttige instelling van het patronaat in deze parochie moge ver rijzen en bloeien (applaus). Alvorens de weleerwaarde heer v. d. Eem tot zijn lezing overging, zong het knapenkoor der Congregatie zeer verdien- telijk het „Wien Neêrland's bloed" en nog een ander lied, terwijl een kwartet, bestaande uit de heeren Wauters '(viool), H. Witkam (viool), A. van Kalmthcrut (piano) en I. Gieson (violoncel) met veel talent de, „Hoehzeitsmarseh" van Men delssohn en de „Cavalleria rusticana" ten gehoore bracht. Daarna nam de kapelaan het woord en begon inet te zeggen, dat ons katho lieke blad gelijk had, toen hot dezen avond als een zeer belangrijken voor de parochie aankondigde, want dat het hier een zeer gewichtige zaak geldt: hot her- ha 1 i n g. s o n d e r w ij s en het p a t r 0- 11 a a t, belangwekkend in wezen, belang wekkend ook door de bijzondere: om standigheden voor deze, parochie. Eerst zou spreker uitweiden over het nut van het herhalingsonderwijs, daarna over het nut van het patronaat, waarin het herhalingsonderwijs het best tot zijn recht komt. De parochie Goes is, dank zij den zorgzamen ijver van haren herder, thans schoon© en degelijke onderwijs inrichtingen rijk en de parochianen too- nen steeds hiervoor oen warm hart en een open beurs en het is te hopen dat -die belangstelling levendig blijft, opdat de eerwaarde herder zoowel als d© lei ders van het onderwijs liun taak naar be- hooren kunnen voortzetten. De collecte van heden voor den Paus heéR de vrijgevige liefde der parochianen doen uitschijnen. Men ga zoo ook voort waar het geldt het ltoomsche onderwijs onzer kinderen. Wie het kind heeft heeft de toekomst en werkt dus mede aan den bloei der' Kerk tot vreugde des Pausen. Na zeer helder te hebben uiteengezet, dat het neutrale onderwijs, ondanks alle geroep van verdraagzaamheid, voor ons öf slecht öf gebrekkig is, wijl de gods dienst als voorname paedagogische factor ontbreekt, deed do eerwaarde spreker mede op gezag van het kundig school hoofd, den heer P. van Hest, uitkomeq hoezeer het lager onderwijs voor het gros der knapen van 13 jaar onvoldoende is voor de verdere levensvorming. D© er varing leert, dat zoowel het vakonderwijs op d© avondschool, als, de economische onderlegging in de handelscursussen veel meer vrucht dragen, wanneer tusschen deze en het lager onderwijs een paar jaren herhalingsonderwijs worden inge voegd en met het vak- en handelsonder wijs eerst met het 16e levensjaar worde

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1