De Groote Oorlog. houwing jij 22 September 1915. No. 110. Zaterdag 18 September 1915. Elfde Jaargang. ti F. SANDIJCK EL-AFVAL Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. egen den Winter raties, Boeken, jdschriften KROET. JUR en ZOET J. F. JANSEN. laijuffrouw, inke Dienstbode 1-Huishoudster I A gulden bij' fl 8ulden'bi^ guldenbij 8 I B verlies van een |l I 11 I verlies B_ 8 8 verlies van 8 Losse Oorlogsberichten. KERKNIEUWS. O H D E R W IJ s UWE BINDEN - BIJ GOES. iren van de West-, Noord' Nieuwe West-Kraafertpol i bekend dat de gehouden op alle Watergan ingwatergangen, Heulen en tsmede op de Bermen der e Wegen, in genoemde pol- (olijks te leveren. Station Goes, gs: Kapelle. eeskuis te Middelburg wordt rinderen kunnende omgaan, gestel, teneinde de Naai- aldaar in hare werkzaam- staan. f 15U, met kost, inwoning verpl. Brieven met inlich- ave van refe» entten, gods- tan den Secretaris-Penning- eshuis, Middelburg. te terstond of met October nigzins bekend met den bur- üniNG, Markt, Middelburg. Middelburg, in een gezin inderen, waarvan de vrouw ii de zaak werkzaam is (met een dienstbode). Br. letter lezer Courant. ras niet krenken, n haar zoeken, dewijl gij het lij; „maar gij hebt reeds moe- n dit wel sinds twee en twin- ndien het mogelijk geweest •ouw te ontdekken, zoudt gij en hebben." idaan, wat ik kon," antwoord- mzinnige bedelaar, „dat ont- ïter niet van de verplichting eden. Ik heb hem gezegd: Ik vinden! en eerst de dood mijne belofte ontheffen I ia den dood van goeden mee- met het werk, dat hij mij had. De blanken hadden ederlaag geleden en de alge- eping werd bevolen. Dat w®9 geluk voor mij, want in Sint- 1 ik kunnen onderzoeken, op schien ontdekken. In plaats ik slechts den tijd om u te bij het gezin, waar uw vader d en u mede te nemeneenig® arna zetten wij in Frankrijk id. (Wordt vervolgd.) OJWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten ,k,ofj ^oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 8 8 8 hand, voet 8 I 81 8 van een 8% 8 8 een M ^8 of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens overvloed van adverten tiën moeten verschillende berichten benevens een gedeelte rechtszaken en feuilleton fot een volgend num mer worden uitgesteld. Red. Nieuw offensief op het Westelijk front. Men seint van de Zeeuwsch-Vlaamsehe grens aan „De Tijd": Gedurende de laatste week is dag en nacht het kanongebulder niet van de lucht. Bijna over het geheele Westelijke front schijnen de Duitschers het offensief te hervatten, zoo althans vertelde mij heden een der weinige koeriers, die nog kans zagen over de grensversperring te komen. Volgens zijn mededeelingen is het Duitsche leger in de laatste twee of drie weken, en na de groote overwin ningen in het Oosten, wel met een paar honderdduizend man versterkt, waarvan de meesten via Brussel naar verschillende deelen van het front vertrokken. De Duitsche aanvallen in de Argonnen staan dus blijkbaar niet op zichzelf. Een en ander schijnt echter, als steeds, met groot verlies voer de Duitschers gepaard te gaan, wat aan de voortreffelijke werking der nieuwste artillerie der verbondenen te danken is. Eiken nacht komen er meer treinen met gewonden van liet operatie terrein, die naar verschillende steden in het Etappengebied doorrijden. Volgens genoemden koerier zijn de hospitalen in Brussel en Gent weer overvol met ge wonden, na de gevechten der laatste dagen. Uit Maastricht wordt nog aan „De Tijd" geseind Volgens mij toegekomen volstrekt be trouwbare berichten uit Aken, gaan de Duitschers nu al twee weken voort, vooral des nachts, tallooze treinen met militairen en oorlogstuig naar de Weste lijke grens te vervoeren. Ook andere, te Aken waar te nemen verschijnselen, wijzen op een groot Duitsch herfst offensief op het Westelijk oorlogsterrein, waar getracht zal worden een beslissing te verkrijgen. 0e H. Stoel en Italië. Hoe weinig, schrijft de „Köln. Volksz.", de Italiaansche overheden den H. Stoel eerbiedigen, blijkt uit het volgende Toen de Camerlengo van Z. H., Mgr. Samper, onlangs van Chiasso naar Rome terugreisde, moest hij voor de Italiaan sche overheden, niettegenstaande zijn pauselijke papieren, waaruit zijn hoog ambt bij het Vaticuan bleek, al zijn kof fers openen. Eerst toen de bisschop van het diocees dit onwaardig optreden energiek brandmerkte, werd het onder- Zoek door den inspecteur gestaakt- BERLIJN, 16 Sept. (E. B.) Volgens de „Voss." protesteerde Z. H. de Paus door tusschenkomst van een neutrale mogend heid bij Italië tegen de censuur over de Vaticaansche correspondentie met den nuntius te München, Mgr. Friihwirt. Koningin Elisabeth der Belgen heeft dezer dagen een bezoek gebracht aan het tehuis voor Belgische vluchtelingen te Hazebrouck in Noord-Frankrijk. Vol gens de Figaro is dit bezoek van konin gin Elizabeth tot een ontroerende plech tigheid geworden „bedolven onder heil- wenschen, zegt het blad, heeft de Konin gin Hazebrouck verlaten". Heen en weer reizen verboden. Naar wjj vernemen zal geregeld reizen van en naar België niet meer worden toegestaan. Zelfs zij, die voor menschlie- vende doeleinden heen en weer gingen, zullen België nu niet zoo vaak meer kunnen bezoeken. Naar men mededeelt, is het verkeer tusschen Zwitserland en België eveneens beperkt. Tegen Turkije. De Italiaansche ministerraad heeft be sloten, als eerste oorlogshandeling tegen Turkije de effectieve blokkade van de geheele Klein-Aziatische kust af te kon digen. Een gereedliggend Italiaansch eskader heeft dienovereenkomstig orders ontvangen. Russische beschouwing van den toestand. iDe algemeene toestand op h'at Russische -ootrlogstooneel neemt e(en steeds gunstiger wending. De pol gingen der Duitschers om Dunaburg en Wilna te naderen blijven vruchteloos. Het offensief van den vijand in Poljesj© is gestuit. Aan het Zuidwestelijk front zetten de Russen het offensief voort en brengen zij den vijand verliezen toe, die zoo snel toenemen, dat zij dreigen te leiden tot een nederlaag van zijn hoofd macht. üp verschillende punten van den westelijken sector verliest de vijand, volgens de meening van militaire kringen, het initiatief en weet hij de operaties over het geheele front en in de afzon derlijke districten niet meer in onderling verband te brengen, hetgeen dan (nog ge paard gaat met de welgeslaagde pecties van onze troepen in den flank, en in, den rug van den vijand. Te oordeelen naar de gevechten en de voornaamste verschijnselen komt het kri tieke oogenblik in de evolutie van den oorlog hoe langer hoe nader. Een tastbaar resultaat leverden vooral de gevechten in Galicië, waar de gevan genneming van 40.000 man in minder dan 14 dagen den rechtervleugel van den vijand zoo verlamde, dat hij1 genoodzaakt was troepen te onttrekken aan het noor derfront hetgeen natuurlijk een Merzlwak- king van het Duitsche hoofdfront teweeg bracht. Uit een officieel medegedeelde vernieling van een Turksch-Duitsch stoomschip in de Zwarte Zee blijkt, dat de verschijning van Duitsche onderzeeërs in de Zwarte Zee geen wijziging in den toestand heeft gebracht. De taak der onderzeeërs was ongetwijfeld onze tor pedobooten en lichte kruisers bezig te houden en hun aandacht af te leiden van, de Anatolisohe kust en den Bosporus. Het toezicht onzer wachtschepen op de bewegingen der Turksche stoom- en zeil schepen, die Konstantinopei van levens middelen en brandstoffen voorzien, houdt onverzwakt aan. 1 li A K li IJ H. Verplaatsing van een bis schopszetel. Na daartoe door den H. Stoel te zijn gemachtigd, heeft Mgr. Lobbodey thans zijn bisschopszetel ver plaats naar Boulogne-sur-Mer. Van de 27.000 bewoners te Atrecht zijn er nau welijks 1000 overgebleven, en eiken dag nam ook voor de geestelijkheid het le vensgevaar onder de neervallende pro jectielen toe. Mgr. Lobbedey moet Atrecht voor het oogenblik verlaten, omdat een bisschop geheel voor zijn diocees moet moet zijn „voor het oogenblik", want het geldt hier niet voor de toekomst, en de kerk voogd schrijft, dat hij altijd gereed zal zijn naar Atrecht terug te keeren, vanaf het oogenblik dat zijn tegenwoordigheid daar noodig wordt geoordeeld. („De Tijd".) HIS I. AM I». PETROGRAD, 16 Sept. (P. T. A.) Een keizerlijke oekas aan den Senaat beveelt de schorsing der zitting van de Doema en in overeenstemming met de oekas van 24 Jan. 1915 de hervatting der zitting uiterljjk in November. Men ziet in deze verdaging een over winning van de bureaucratie ITALIË. De „Vesuvius" in werking. Naar de „Secoio" meldt ontwikkelt de Vesuvius de laatste dagen een levendige werkzaamheid. Uit den krater stijgen hooge witte rookzuilen. De uitbarstin gen volgen, terwijl asch wordt uitge worpen. Sinds Dinsdagavond is aan den hoofdkrater een uitstrooming van lava waar te nemen. Het Kamer-Presidentschap. Naar „de Gelderl." verneemt heeft jhr. mr. O. van Nispen tot Sevenaer verzocht, niet meer in aanmerking te komen voor plaatsing op de voordracht voor presi dent van de Tweede Kamer der Staten Generaal, welke voordracht de volgende week door de Tweede Kamer zal worden opgemaakt. Kalender der Week. Van 19 tot 26 Sept. 1915. Zondag 19 Sept. Zeventiende Zondag na Pinksteren (bl. 922); gedachtenis v. d. H.H. Januarius enz', (bl. 1375 en 194). De gebeden na de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wij water (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). Vespers op bl. 924 en 123. Maandag 20 Sept. H.H. Eustachius enz. (bl. 1376 en 191); 2de gebed en laatsto Evangelie v. d. li. Mattheus (bl. 1376). [Ot wel: Mis v. d. Vigilie v. d. R. Mattheus (bl. 1376 en 159); gedachtenis v. d. H. Eustachius enz. (bl. 13V6 en 191)]. Kleur der H. Mis paars. Dinsdag 21 Sept. H. Mattheus (bl. 1377). Woensdag 22 Sept. H. Thomas van Vil lanova (bl. 1379 en 212); gedachtenis v. d. H.H. Mauritius enz. (bl. 1380). Donderdag 23 Sept. H. Linus (bl. 1380, 172 en 175); gedachtenis v. d. 11. Thecla (bl. 1380); 3de gebed „A cunctis" (bl. 103). Vrijdag 24 Sept. O. L. Vrouw tot Vrij koop der Slaven (bl. 1381 en 148). Zaterdag 25 Sept. Mis v. O. L. Vrouw (bl. 148); 2de gebed v. d. H. Geest (bl. 1458 en 831); 3de gebed voor de Kerk (bl. 101); 4de gebod voor den Paus (bl. 102). De gewone orde der H. Mis, die iedoren dag terugkeert, begint op blz. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen naar het „Volledig Mis- en Vespersboek" van Desclée. Zondag 19 Sept. Zeventiende Zondag na Pinksteren. Epistel: Eph. IV 16. Evangelie Matth. XXII 3546. Een aalmoes voor den Paus. Zoo zijn dan nu in zeven weken d e eerste f 25UoO bijeengebracht. Met een gerechtvaardigd vertrouwende eerste f25000. Immers daar de geest drift blijft voortleven, zoo zelfs dat de ingezonden bijdragen eer grooter dan kleiner worden, is het geen bewijs van overmoedig vertrouwen, wanneer wij ver wachten uat een tweede 25000 spoe dig bijeen zal zijn. Temeer daar dit be drag in hoofdzaak werd bijeen gebracht door 93 der 240 parochiën in het bisdom Haarlem. Moge dit bedrag spoedig worden be reikt. De oorlog woedt voort en dus is de nood des Pausen niet voorbij, maar groeit meer en meer aan. N.B. Wanneer men nagaat, dat alom in de door den oorlog bezochte landen tal van bisdommen op buitengewoon vreeselpke wijze ook onder stoffelijk op zicht worden geteisterd en men daar de handen hoopvol uitstrekt naar den Al- gemeenen Vader der Christenheid, als tot de eenige hulp in den nood, dan valt het licht te begrijpen waarom de H. Vader, die dien nood lenigt waar Hij kan, den financieelen steun zijner nog in vrede levende kinderen allerdringendst behoeft. - Red. N. Z. Ct. Mgr. A. i. Calller. Naar de „N. Haarl. Crt." van hoogge achte zijde met voldoening verneemt, verheugt Z. D. H. Mgr. A. J. Cahier, die, zooals men weet voor herstel van gezond heid in het buitenland vertoeft, zich in steeds vooruitgaanden gezondheidstoe stand. Eerste Mobilisatie-Retraite. In het St. Geraidus-retraitenhuis is van 11 Itot 14 September de eerste moióilis-atie,- retraite gehouden. Zijl is schitterend ge staagd d.ank aan de bereidwillige mede werking, vian het generaal commando der Ille divisie veldleger, maar dank vooral aan de groote activiteit van tien zeebeerw. hoogetielgestr. heer G. Huijs, majoor-aal moezenier derzelfde divisie. Ongeveer éen vijftig militairen hebben aan de retraite deelgenomen, terwijl één dertigtal door onvoorziene militaire om standigheden verhinderd waren. De retraitanten waren van verschillen de wapens; respectievelijk waren het 3de, 6de en 14de Reg. Infanterie vertegen woordigd, vervolgens het 39ste, 41ste en 42ste Landweer Infanterie. Nog was er deelname van het 2de en 3de Keg. Veld artillerie, het 39ste Landweer Vesting artillerie, van het Reg. Grenadiers en Ja gers en de reserve bataljons en hospi taalsoldaten. De Zeeree'rw. heer G. Huijs, majoor aalmoezenier, woonde tot groote voldoe ning der manschappen ook persoonlijk de geheele retraite bij. Een zeer bijzondere verrassing was die komst van Z.D.H. Mgr. P. Hopmans, bis schop van Breda, die den Iaatsten dag der retraite omstreeks 5 uur in den na middag te Seppe in het retraitenhuis aan kwam. De Zeereerw. heer Aalmoezenier stelde de deelnemers voor van de eerste mobi lisatie-retraite in {Nederland. Zichtbaar aangedaan bracht Monseig,- neur hulde aan deze Katholieke mannen en jongelingen, die openlijk het menschel- lijk opzicht vertrapt hadden door zich bij deze retraite aan te sluiten. Zijne Dood. Hoogwaardigheid wees vervolgens op vaderlijkje wijze op die groote gevaren, die den militair meer 'dan ooit in de mobilisatie bedreigen en de Bisschop ein digde met den wensch uit te spieken, dat zij, de retraitanten zouden zorgen pro pagandisten te worden voor het heerlijk© werk der gesloten retraiten, opdat nog een lange reeks van retraiten v-oor ge mobiliseerden zouden kunnen gehouden worden. Daarna schonk Monseigneur zijn bis schoppelijken zegen en gaf volgaarne ge hoor aan het verlangen door den Zeer eerw. heer Huijs geuit om die mansóhapi- pen de eer te gunnen zich in hun mid den te laten photografeeren als gedach tenis der eerste mobilisatie-retraite in het St. Gerardus-retraitenhuis te Sep-pe, de eerste dergelijke 'retraite in Nederland. Ddenzelfden av.onjd na vertrek van Zijne Doorluchtige. Hoogwaardigheid ,gewe*d te legrafisch uit vBreda het blijde bericht, daf Monseigneur alle deelnemers persoon lijk een portret wilde schenken ter her innering aan .dezte prachtig geslaagde retraite. Den volgenden dag, nadat eerst in 't vroege morgenuur de plechtige génerale communie was gehouden, vertrokken de deelnemers weer per eerste gelegenheid naai' hunne verschillende kantonnemen- ten. Hoe hartelijk weerklonk toen buiten door de stille Seppesche heide het „Lang zullen zij leven", dat de vertrekkende militairen het laatst hun hooggeschaften en volijverigen -majoor-aalmoezenier G. Huijs en de eerw. paters toezongen. Op de volgende datums zullen wederom retraiten gehouden worden voor gemo- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 18 Sopt. Meest zwakke Zuidelijke tot Westelijken wind. Nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering van tempe ratuur. biliseerdenheeren onderofficiers, korpo raals en minderen 13 Nov. Zaterdagavond 8 uur tot 16 Nov. Dinsdagmorgen 7 uur, 20j Nov. Zaterdagavond 8 uur tot 23 Nqv. Dinsdagmorgen 7 uur. - De regeling der dagen voor de retraite is zoo opgemaakt, dat slechts één dag verlof verloren gaat door de deelnam© aan de retraite. De aanmelding voor deze retraite, hoe eerder hoe beter kan, geschieden óf bij de directie van het ;St. Gerardushuis Seppe bij Roosendaal (N.-Br.) óf bij den Zeer eerw. Hoogedelgestr. heer G. Huijs, ma joor-aalmoezenier 3de divisie Veldleger, die ook volgaarne inlichtingen zullen ge ven over de vergoeding, voor dezie- retrai ten. Goes. Bij K. B. van 14 September, no. 133491, afd. O. zijn met ingang van 1 October a. s. benoemd aan de Rijksnor maallessen te GoesJ. A. v. Hartingsveldt, hoofd der openbare school voor M. U. L. O. al hier, en R. v. d. Welle, onderwijzer aan de Chr. kweekschool te Middelburg; te Tholen: S. Visser, hoofd der Christe lijke school te Tholen; te Zierikzee: A. J. v. d. Molen, leeraar aan de R. II. B. S. te Zierikzee en M. T. v. Staalen, hoofd der openbare school te Dreischor. Vlissingen. Voor het examen van derden stuurman is geslaagd de heer A. Douw, leerling van de De Ruyters'C'hool alhier. Goes. Herhali-ngsonderwijis en Patronaat. Een voornaam deel der zielzorg-, welke iedere pastoor in zijn parochie heeft te behartigen, is de opvoe ding der jeugd volgens den geest der Kerk en overeenkomstig de behoeften van den tijd. De HoogEerw. heer Bacde, pastoor der St. Maria Magdalena-parochie alhier, heeft dat op uitstekende wijlzle begrepen. Het groote werk, door Z.Eerw. voor eonige jaren ingezet mlet de stichting der nieuwe parochiale school voor jon gens gaat nui zijh bekroning vinden in het herhalingsonderwijs en de zoo nuttige in stelling: van het patronaat. Daarover zal door een ter zake alles zins bevoegde Zondagavond in ee-ne bij eenkomst, waarbij! natuurlijk geen en kel© parochiaan zal ontbreken allen zij-a ujtgtenoodigd worden gespro ken. Moge de eendrachtige en geestdrif tige belangstelling der parochie in dat schoon© werk 'de taak verlichten, die haar geëerde herder en zijln medehelpers, de weleenv. heer M. v. d. Eiem en de weledele h-eer P. van Hlest, zoo belang loos op huin schouders hebben genomen Er is ons gevraagd hoe het studen tenlied luidt, dat het klokkenspel van den toren vóór het halfuur laat hooren Ziehier den tekst. Gaudeamus igitur Juvenes dum sumus) Post jucundam juventutem Post molestam senectutem Nos habebit humus. Waarvan de vertaling aldus luidt Laten wij ons alzoo verheugen Zoolang wij nog jong zijn. (Want) na een vroolijke jeugd En een lastigen ouderdom Zal de grond (van het kerkhof) [ons bezitten. Er gaat in de stad een inteekenlijlst rond voor een 2© concert, te geven door

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1