IE. &Co., -Appelen, De Groote Oorlog. EUW! ii No. 109. u WIHTERSCHSOL IE GOES. Donderdag 16 September 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, MNSDAG- en VRIJDAGAVOND. BERICHT. B UITENLAND BINNENIAHP. ken kje SURG. kbaar nabouw iwege do TSCHAPPIJ. i Nieuwe Leerlingen, U. K. EEM GOES. IONGE, Ovezand. BOOTDIENST dt—Rotterdam en nsterdam, de Ruyter" en {uid-Beveland". Heden, den 14 September 1915, keerden wij uit aan den heer J. SCHELLINGS te Middelburg, abonné op ons blad, de som van VIJF EN ZEVENTIG gulden, wegens het verlies van den 5en, 4en en 3en vinger van de linkerband, bij het hem overkomen ongeluk op 31 Augustus j.l. De 2e vinger van dezen abonné is nog onder behandeling van den geneesheer; indien blijkt, dat deze vinger na behandeling Ook onbruikbaar blijft, dan volgt ook voor dezen vinger een uitkeering. De Naamlooze Yennootschap „NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT", N.B. De abonnementsprijs der „Nieuwe Zeeuwsche Courant" bedt aagt slechts 75 cent per 3 mnd. in Goes, daarbuiten 95 cent. De verzekering tegen ongelukken is geheel voor onze rekening. De abonné betaalt slechts éénmaal, n.l. hij den aanvang van zijn abonnement 10 cent voor poliskosten. De Naamlooze Yennootschap voornoemd. Losse Oorlogsberichten. .M Welk weder zullen wij hebben n van 16 jaren moeten worden vóór den lOen ingewaclit bg onderge- ip aanvraag gratis pro- gevvenschte inlichtingen De Directeur, KAKEBEEKE te Goes. 50 ct. p. pd. 50 a, •om elange 50 Vlelange 45 45 ,i ii 44 n rs fabrieksprijzen, anbevelend, v r a a g d Vrijdags Goes Zater- ge, elke week van 8 tot e Stoomboot JES naar ROTTERDAM, jept. 's morgens 4 uur. iept. 's morgens 7 uur. )ES naar AMSTERDAM, agmorgen vroeg. 1TTERDAM naar GOES, pt. 's morgens 1 uur. pt. 's morgens 11 uur. MSTERDAM naar GOES- igmiddag 3 uur. lotterdam, Haring- de. ;N te bekomen te Goea J. C. MONHEMIUS, te heeren BOIIMAN Zn., .am bij de heeren J. B. n W. DEFAIS en te Rot- le Stoomboot-Reederij v/h ER SCHUIJT. SVRACHT Goot Dordl- kcls rol», II, i»tour 11,10, E ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 f» gulden bij J A KK gulden bij A gulden bij A «tf jl H verlies van een I I II I verlies I 'verlies van I 1 I hand, voet 11 11 I van een I I een M of oog; EJ duim; wijsvinger; gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijsteringof oogduim De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een Oultsch vliegtuig boven Engeland. LONDEN, 14 Sept. (R. O.) De admira liteit meldt: Een vijandelijk vliegtuig bezocht in den namiddag de kust van Kent en wierp enkele bommen. Een huis werd ernstig beschadigd. Er zijn 4 gewonden. De vlieger werd ver jaagd door twee marine-vliegtuigen. Van de Zeeuwtch-Vlaamsche grens. Omtrent de Zeppelin, die l>ij Berchem St. Agatha verongelukt is, wordt nog het volgende vernomen: De Zeppelin, die wilde dalen, botste toen hij reeds laag bij den grond |Was, met het voorste gedeelte tegen, een fa brieksschoorsteen, waardoor hij over den kop kantelde en geheel vernield wierd. Daar alles onmiddellijk afgezet werd is het niet bekend, of alle inzittenden ver ongelukt zijn, maar hoogstwaarschijnlijk zijn allen omgekomen. Ook bij Yperen zou, volgens geruchten, een Zeppelin door vijandelijke vliegers naar heneden zijn geschoten. Een groot offensief op het Westelijk front- De oud minister Pjchon voorziet, naar hij in het Petit Journal uiteenzet, dezen herfst een groot offensief der Duitschers op het westelijk front. Duitschland weet zeer goed, dat een werkeljjk beslissende overwinning in Frankrijk moet worden gezocht Het Fransch-Engelsche front moet zich der halve op een wanhopigen stormloop voor bereiden. Veel tijd heeft Duitschland nl. niet meer, want zijn reserves raken uit geput, het kan niet voortdurend op de onzijdigheie der Balkanstaten rekenen en tegen een nieuwen winterveldtocht ziet Duitschland nog meer op dan de andere oorlogvoerenden. Duitschland moet dus in dit najaar nog pogen een beslissing te krijgen. N. R. Ct Mevrouw Carton de Wiart vrij. Mevrouw Carton de Wiart, door de Duitschers gelijk men weet, in vrijheid gesteld, is aangekomen te Basel en aldaar ondervraagd döor een correspondent van de „Petit Parisien", tot wien zij met groote bescheidenheid verklaarde voor hare medeburgers niet anders dan haar plicht gedaan te hebben. „Wat ik gedaan heb", voegde zij erbij, „zou ik niet anders hebben kunnen doen, en dat hebben de Duitschers goed begrepen. Als ik naar Brussel terug was gegaan, zou ik weer betzelfde leven begonnen hebben als te voren." Mevrouw Carton de Wiart gaf daarop eenige bijzonderheden over detusschen- komst van den Spaanschen gezant, aan wien de behartiging der Belgische be langen in Duitschland is toevertrouwd. Deze heeft herhaaldelijk op een betere behandeling voor haar aangedrongen. Zij is echter pas in vrijheid gesteld, na het beëindigen van haar straftijd. Er is dus geen sprake van eenige gunst van de Duitsche regeering. De vrouw van den Belgischen minister van justitie was ver oordeeld tot 31/2 maand gevangenisstraf en was tot het laatst toe in een gewone gevangenis aan hetzelfde regiem onder worpen als de gewone misdadigers Zij deelde nog mede, dat zij haastal den tijd heeft doorgebracht met schrijven en wel met vertalen uit het Engelsch. De eenige bezoeken, die zij ontving wa ren die van den Spaanschen gezant en ook hierbij waren steeds Duitsche offi cieren tegenwoordig. „Wat mijn indrukken over Duitschland betreft" voegde zij nog toe, „die wensch ik geheim te houden. Ik kan alleen zeg gen, dat de officieren die mij tot de grens vergezelden, geen oogenblik ophielden, de Duitsche macht te verheerlijken. Maar zij drukten er daarbij vooral op, dat nu 't oogenblik gekomen was om vrede te sluiten." (Maasbode.) Men meldt uit Oldenzaal Allen mannelijken Duitschers van 17 tot en met 45 jaar is het thans verboden Duitschland te verlaten. Velen zijn aan de grensstations reeds teruggezonden. Ds katholieke kroonprins van Saksen. Wij vertalen uit de „Allg. Rundsch." Tot de vriendelijkste verschijningen op het Westelijk front behoort zonder twijfel kroonprins George van Saksen. Zelfs Franschen, die hem maar zagen, maar met wie hij nooit een'woord sprak, zeiden van hem Hij heeft aller sympa thie. Het is 't vriendelijke in zijn optreden en dat correcte in alle relaties, dat hem ook de achting en de sympathie derge nen, die ver van hem af staan, doet win nen. Bovendien is hij vol beminnings- waardigen eenvoud. „Wat ik u verzoeken mag, laat Koninklijke Hoogheid maar weg" zei hij lachend tot een ziekenbroe der, wiens lazaret hij bezocht. Militaire belangen evenzeer als men- schelijke deelneming met onze offer vaardige troepen deden hem het gevaar nimmer schuwen, dat aan het bezoeken der voorste loopgraven is verbonden. De dappere Beieren zullen het wel niet heb ben geweten, wie die jonge kapitein was, die bij L. zoo kordaat de stellin gen, op 80 M. afstand van den vijand, bezichtigde. Een soldaat had naast het schietgat een wit kruisje van dennenhout in den grond gestoken, een tweede sol daat een klein beeldje van zijn lieve lingspatroon, den H Joseph, in een zand- nis geplaatst. Zij zullen beiden wel niet vermoed hebben welk een vreugde het voor den vieemden offfcier was, zulke getuigenissen van religieuzen ernst bij onze mannen te vinden. In de zware uren, dat zij tot bescher ming van het vaderland, voor Koning en Keizer in de loopgraven op wacht zijn, blijven zij zich bewust, dat zij voor de poorten der eeuwigheid staan. Daar willen zij als Christenen sterven, onder het kruis en onder bescherming van heiligen. Zulke gedachten zullen ook die van den Kroonprins zijn geweest, bij de beschouwing van het kruis en St. Josephsbeeldje. („De Tijd") Angstige uren In een duikboot. Naar de „Secoio" meldt, heeft de be manning van de Italiaansche duikboot „Nereïde" drie dagen op den bodem der zee doorgebracht. Het geval droeg zich dus toe De „Nereïde" maakte een verkennings tocht in de Adriatische Zee, toen zij door een naderende Oostenrijksche duik boot werd bedreigd. Daar de Italiaansche commandant bij het dreigende gevaar geen andere uitkomst zag, gaf hij bevel te duiken, en weldra lag de duikboot op den bodem. Toen echter de machines weder in werking zouden gesteld wor den, bleek, dat het mechanisme niet ge hoorzaamde. Het was onmogelijk de boot weder te doen stijgen. Officieren en matrozen begonnen met koortsachtigen ijver te werken. Alle in aanmerking komende machine-deelen werden uit el kaar geschroefd, terwijl uur aan uur in pijnlijke spanning voorbijging. Reeds hadden eenige matrozen alle kracht ver loren, toen het defect ontdekt werd. Zeventig uren waren verloopen De machine werd hersteld en de „Nereïde" verscheen weder aan de oppervlakte. Tengevolge van de geweldige inspanning en opwinding waren drie van de veer tien manschappen overleden. De andere waren volkomen uitgeput. Bommen op Trier. Als antwoord op het werpen van bom men op Lunéville en Compiègne, wierpen negentien Fransche vliegtuigen honderd bommen op Trier en troffen het station en de reichsbank. Hoe Russisch-Polen ontruimd werd. Niemand geloofde, zoo schrijft eten ze kere Pisani in het Russisch blad „Staw- pa", aan een komende ramp; mten hield de Russen voor zegevierend, en alarmtee- rende berichten haddien zich in den loop van het jaar zoo dikwijlls herhaald. Zelfs toen generaal Smyrnuff, die 0e Leszinski Belvedère zijin hoofdkwartier hiteld, zijn hevelen gaf, wilde men het niet gelooven. Het bevel' luidde om in den omtrek van 300 werst alles omver te halten. Als eenig middel om den snJellen op- marsch der verbonden legers op te hou den, werd bevolen dte houten hutten, ka- steelen en, vleiden in brand te steken. Nog nooit is zulk een ongehoord onheil over Polen gekomen. Boteren en arbeiders moesten huu huizen zelf in brand steken; bronnen dicht stoppen, oogsten vernielen, boomen omhakken, wegen vernielen en wouden in brand steken. Ook hun kerken moesten zijl neerhallen. Toen zij op hqn knieën weeneadzteiden, daartoe niet in staat te zijn, werd door de militairen, petroleum in d-e kerkten uitjgtegoten en dynamiet Igtelegd. Zoo werdien. de heilig dommen opgeblazen en verbrand Het geheim van het vervalschte Interview. De Parijsche correspondent van „De Tijd" schrijft Langzamerhand wordt er meer licht verspreid over het geheime gedoe, dat er gepleegd werd bij het geruchtmaken de interview van Latapie. Om de lezers van „De Tijd" op de hoogte te houden van dit voorval, dat in de katholieke kringen in Frankrijk, België en Engeland zooveel pijnlijke verwondering gewekt heeft, geef ik hier het verhaal van dit interview, zooals het mij uit de meest betrouwbare bron werd medegedeeld. „Zoodra Latapie teruggekeerd was van de audiëntie des Pausen, schreef hij het interview, op.Bijna even onmiddellijk werd het relaas in ontvangst genomen en herzien door den Russischen corres pondent van een Parijsch blad, en verloor alzoo aanstonds iets van zijn echtheid. Aldus herzien en gewijzigd, werd het interview opgezonden naar Parijs, waar het door sommige personen der Parijsche hoofdstad aan een tweede herziening werd onderworpen en nieuwe verande ringen aangebracht. Eerst na deze tweede herziening werd het interview gepubli- -ceerd in de „Liberté". Maar het fraaiste van de zaak is, dat Latapie zelf, nu hij het interview las, zijn eigen verhaal niet meer terugkende, zoozeer was het ach tereenvolgens veranderd en misvormd. Heftig beklaagde hij zich dan ook bij de directie van zijn blad, en wilde in ande re Parijsche bladen den oorspronkelijken tekst publiceeren van zijn verhaal. Maar de Parijsche censuur verbood het. Het gevolg van heel het geval is, dat er, op dit oogenblik, een proces aanhanhig is tusschen M. Latapie en de directie van de „Liberté". Gent schijnt voortdurend het doel te zijn van de vliegeniers der verbondenen, wat geen wonder is daar er groote mili taire vliegkampen zijh. De beide goed gelukte aanslagen in de vorige week, wa ren zelfs tot dicht bij! de Hollandsche grens to hooren, en eenmaal waren zelfs do vliegeniers van uit Assenede te zien. De ontploffingen waren geweldig hevig, vermoedelijk zijn do benzine-depots ge troffen. Het is aan de burgerij in Gent en aan de Duitsche militairen, ten strengste verboden aan wie dan ook, eenige mede- deelingen over dergelijke aanvallen te doen. V.ol'gbns een officieele mtededeeling hebben de Duitschers in den nacht van 9 op 10 dezer mieer dan 1500 projectie len op Ramseapelle afgeschoten. Échter zonder schade aan te richten. De jonge kroonprins van Italië krijgt eindelijk zijn zin: hij mag naar het front. Toen hem naar een verlanglijst werd gevraagd voor zijn verjaardag had hij prompt geantwoord,,-met vader naar 't front, waar onze soldaten vechten", en de koning heeft nu toegestemd in wat hij eerst had geweigerd. Verwachting tot den avond van 16 Sept. Zwakke tot matigen, Zuidelijke tot Wes telijken wind. Half- tot zwaarbewolkte lucht. Mogelijk enkele regenbuien met kans op on weer. Iets warmer. KUS L AST I». Grootvorst Nik olaj e witsj. De groote beteekenis van de afzetting van den Russischen opperbevelhebber ligt vooral op politiek gebied, wijl de Czaar zeer zeker zijn oom niet zou heb ben weggestuurd, tegen den wil van diens generaals. Dat ae Czaar dit heeft kunnen doen bewijst, dat het leger ook op politiek gebied niet meer aan de zijde staat van den grootvorst. De benoeming van den grootvorst tot onderkoning van den Kaukasus beteekent feitelijk niets anders dan zijn verbanning, daar hij al daar ook op militair gebied geen lauwe ren meer zal kunnen behalen. Aldus schrijft men aan de Voss. Zeitung CHDl A. De Russische pers hecht groot gewicht aan de beweging in China tot herstel van het keizerschap, met den tegenwoor- digen president als keizer. Volgens het Nowoje Wremja, een Russisch blad, zal de regeering te Peking reeds binnenkort de verandering in regeeringsvorm door zetten. De Japansche pers verklaart, blijk baar officieus, dat Japan zich niet tegen die verandering verzetten zal zoolang zijn belangen er niet door worden geraakt. De Nederlandsche ambulance Voor. Frankrijk, onder aanvoering vain dr. Blerens de Haan is met de „Batavier IV" naar Havre vertrokken en uitgeleid» gtedaan door professor Treub en den Fran schen gezant bij ons hof. Stct. no. .215 bevat een Kon. besluit van den 5den September 1915, tot regeling van den dienst der Rjjkslandb-ouwproeif- stations. Bij beschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is met ingang van 1 November 1915, aan mèj. A. J. M. v. Tright, op haar verzoek, eervol ontslag verleend als tijdelijk analist bij den dienst der Rijkslandb'ouwproef- stations. Naar men aan het „Hsgz." meedeelt zal het lijk van den in Engeland zoo noodlottig door een Zeppelin-bom om het leven gekomen heer Stolz, a.s. Zaterdag te. Oss aankomen om ter aarde te worden besteld. Stadsverfraaiïng. De fontein, die de bewoners in do om geving der St. Jozefkerk te Bergen op Zoom ter verfraaiing van dit stadsgedeelte hebben doen plaatsen is op eenigszins feestelijke wijze aan het gemeentebestuur overgedragen. Minister Treub's belastingplannen. Naar aanleiding van ons bericht in het vorig nummer over de 21 nieuwe belastingontwerpen melden wij nog het volgende Reeds in de Tweede Kamervergade ring van 10 December heeft minister Treub een „algeheele herziening van ons belastingstelsel" aangekondigd. Hij noemde toeneen belasting op tabak, een technische herziening van het tarief (zonder speciale verhooging van de op- brengsl), een nieuwe zegelbelasting (waar van de hoogere opbrengst besteed zou

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1