Sociale Berichten. KERKNIEUWS. ONDERWIJS UIT ZEELAND. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. „Nederland wenscht in de groote wor steling der volkeren neutraal te blijven en ook de Nederlanders zelve houden rich over het algemeen neutraal hij het vormen van hun oordeel en het uiten van hun meening. „Nietemin zijn er enkelen, die vóór Duitsehland, anderen die legen onze oos telijken nabuur ageeren. „De taatsten zulten door deze spionnen- zaak terrein winnen. „Want niets werkt zoozeer op de ver beelding1 van een volk, dan het spionnen- gevaar en in dezen tijd is er maar weinig noodig' om te doen gelooven, dat er om bijzondere redenen extra spionnagteWerk wordt verricht". Omtrent de «pionnag© nabij! WouJri- chem kunnen wijl nog nader mededeeten, dat behalve de oude schuit of ark, zeer vermoedelijk ook nog tegelijkertijd van een motor jacht gebruik werd gemaakt. I)it 'jacht voer den naam van „Cupido". Be halve dat hel op de Merwede kruiste, heeft het ook in de Groote Haven te Go- rinchem gemeerd gelegen. Door de justitie is te Gorinchem be treffende dit vaartuig' een onderzoek in gesteld. 1 Inmiddels is de „Cutpido" niet meer gezien en wordt verondersteld, dat de 'naam van het vaartuig verwijderd is. Vlissingen. St. Raphael. De afdee- ling VlissingenMiddelburg van boven- genoemden bond herdacht Woensdag op hear algemeene vergadering alhier haar 121/2-jarig bestaan! De vergadering was goed bezocht en ook het Hoofdbestuur van den R. K, Volks bond was vertegenwoordigd. Na de opening en het onder instem ming der vergadering goedkeuren demo- tulen van de vorige algemeene verga dering werd gezamenlijk het bondslied gezongen. Hierna werd door den secretaris in '11 toespraak over „het verleden en het lie den' het koperen jubilé der vereeniging herdacht. Vooreerst werd daarin dank gebracht aan God voor Zjjn zegen zoo ruimschoots ondervonden. Zijn bijstand ook gevraagd voor de toekomst. Want als de Heer het huis niet bouwt arbeiden wij tevergeefs! Dank werd gebracht aan de oprichters, aan de elkaar opvolgende geestelijke ad viseurs, aan 't hoofdbestuur, aan oud bestuurders en leden, aan donateurs en allen die de vereeniging steunden. Dan gaat spreker na liet verleden Het heden hebben wij daaraan te danken Het heden, daarin leeft sprekers ziel Het zou hem niet moeilijk vallen daar over veel te zeggen, maar de jaarversla gen der drie laatste jaren zeggen genoeg De werkzaamheden van 't bestuur wor den steeds omvangrijker Dit getuigt van de werkkracht der organisatie In 't ver leden ligt het heden, in het nu wat worden zalDe toekomst dat maakt al toos 'n groote zorg uit voor 't bestuur Een ieder steune daarom 't bestuur. Een ieder propageerc De propaganda bij ons zij die van man tot man. Financieel moeten we ook sterker worden! We zijn een strijdvereeniging en hebben dus noodig 'n flinke strijdkas. De vergade ringen moeten immer trouw bezocht wor den en degelijk gemaakt worden d„or de besprekingen Als spoorwegstand moeten we de an dere arbeidersstanden niet vergeten Daarom steun den R. K. Volksbond Werk ook meer aan 't algemeen arbei dersbelang Aan 't slot wekte spreker de leden op om steeds 't vaandel van St. Raphael trouw te blijvenTe blijven wer ken vol moed, tot heil en glorie van God, tot welzijn van uw huisgezinnen. Applaus. Vervolgens werden de gewone bespre kingen afgehandeld Vier leden zullen van 23 tot en met 25 October te Amers foort 'n retraite mede maken. De aftre dende voorzitter, de heer J. Crijnen werd onder applaus der leden door den secre taris bedankt voor al het vele dat hij sinds 1912 voor de organisatie heeft tot stand gebracht. De heer G H. Janssen werd tot voorzitter gekozen. Verschil lende degelijke voorstellen voor spoor en tram worden na bespreking door 't be stuur ter behandeling overgenomen. Bij de rondvraag bracht de lieer P. v. d. Dood de gelukwenschen over van den R. K. Volksbond St. Raphael blijve een der krachtigste afdeelingen van den Bond Na 't zingen van liet Wilhelmus sloot de voorzitter met G. Z. J. Clir. deze prach tig geslaagde vergadering. Vermeld dient nog dat felicitaties wa ren ingekomen van de leden in mil. dienst, envan de leden die wegens dienst verhin derd waren de vergadering hij te wonen e.a Kalender der Week. Van 12 tot 19 Sopt. 1915. Zondag 12 Sept. Zestiende Zondag 11a Pinksteren (bl. 918); gedachtenis v. d. H. Naam van Maria (lil. 1031 en 150). Da gebeden van de stilte II. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening niet wijwater (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). Vespers op lil. 921 en 123. Maandag 13 Sept. Mis als gister; 2de gebed voor de Overledenen 'lil. 1490); 3de gebed „A cunctis" (bl. 103). Dinsdag 14 Sept II Kruisverheffinlg (bl. 1369). Woensdag 15 Sept. De Zeven Weeën der II Maagd Maria (bl. 1032 en 991); 2de gebed en laatste Evangelie v. Quater temper (lil. 925 en 927). Alléén in stille 11.11. Missen gedachtenis v. d. H. Nico- medes (bl. 1371). Donderdag 16 Sept. 11.11. Cornelius enz. (bl. 1372 en 188); gedachtenis v. d. 11.11. Euphemia enz. (hl. 1372); 3de gebed „A cunctis" (bl. 103). Vrijdag 17 Sept. Indrukking der Wonile- teekenen in het lichaam' v. d. H. Francis- cus (bl. 1373 en 1393); 2de gebed en laatste Evangelie Quatertemper (bl. 929 ©11 573). [Of wel: Mis v. Quatertemper (bl. 929); gedachtenis v. d II Franciseus (bl. 1373 en 1394).] Zaterdag 18 Sept. H. Jozef a Cupertino (bl. 1374); 2de gebed en laatste Evangelie v. Quatertemper (bl. 931 en 937); 3de gebed voor den Paus (bl. 102). [Of Wfel: Mis v. Quatertemper (bl. 931); gedachtenis v. d. H. Jozef a Cupertino (bl. 1374); 3de gebed voor den Paus (bl. 102).] N.B. Kleur der II. Mis v. Quatertemper paars. De gewone orde der II Mis, die iedercn dag terugkeert, begint op blz1. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen naar het „Volledig Mist en Vespersboek" van Desclée. Zondag 12 Sept. Zestiende Zondag na Pinksteren. Epistel Eph. III 13 -21. Ev. Luc. XVI 1—22. Een aalmoes voer den Paus. De zevende lijst in Sint Bavo, week blad voor het bisdom Haarlem, sluit met een som van f21.983.615. Dit bedrag, be halve eenige kleinere giften en een gift van f 1000 door de Tertianen van den H. Dominicus te Nijmegen, werd alleen in liet bisdom bijeengebracht. Daar de nood van Z. H. den Paus im mer grooter wordt, hoe langer de oorlogs tijd duurt, zoo blijft „Sint Bavo" vragen om giften, zoowel groote als kleine, wekelijksche of maandelijksche, te zenden aan de redacte „Huize Bijdorp", Voor schoten. Het Heilig College van Kar dinalen. Het H. College van kardi nalen telt op het oogenblik, na den dood van kardinaal Vaszary, nog 56 leden, van wie er 16 door Leo XIII en 40 door Pius X gecreëerd zijn. Er zijn 4 kardi naal bisschoppen, 44 kardinaal priesters en 8 kardinaal-diakens Italië is verte genwoordigd door 26, Frankrijk door 7, Oostenrijk-Hongarije en Spanje ieder door 5, Amerika door 4, Groot Brittannië en Ierland door 3, Duitsehland en Portugal ieder door 2 kardinalen, en Nederland en België ieder door 1 kardinaal. De oudste kardinaal is Z. E. de Roverie de Cabrières, bisschop van Montpellier (85 jaar); dan volgen de kardinalen Gotti en Gibbons (81 jaar). Onder de kardinalen zijn er zes, die reeds meer dan 20 jaar het purper dra gen, n.l. de Portugeesche kardinaal Netto 131 jaar), kardinaal Gibbons, aartsbisschop van Baltimore (29 jaar), kardinaal Vunu- telli (26 jaar), kardinaal Logue (22 jaar), kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Mi laan (21 jaar), en kardinaal Gotti (21 jaar) Kardinaal Vaszary is reeds het achtste lid van het H. College, dat onder het pontificaat van Benedictus XV is over leden. (Maasbode Goes. Tot de 5e klasse van de R. II. B. School alhier is naar men ons mede deelt nog bevorderd Jan Neervoort van 's Gravenpolder. Examen hoofdakte. ARNHEM, 9 Sept. Geslaagd de heer M. Verliage, Goes. Goes. In de vergadering van het„G roe- 11e Kruis", 0 f d e e 1 i 11 g Goes, welke Donderdagavond in De Prins van Oranje werd gehouden, onder voorzitterschap van den heer Dr. W. N. G. Coenen en door 12 personen, het bestuur inbegrepen, Werd bijgewoond, werd medegedeeld, dat dootil het, „Groene Kruis", afdeeling Goes, een schrijven is gericht aan de Z u i d-B evelandsche vereeni ging het „Groene Kruis", weike met 1 Jan. a.s. wordt opgelost in de Pro vinciale Vereeniging het „Groe ne Kruis" in Zeeland om aan te dringen op uitkeering van het aan de nfdeeling Goes toekomende deel der na latenschap van die véreeniging. (Zooals men weet, zal het Groene Kruis te Goes zich van de Provinciale Vereeniging af zijdig houden). Daar op dit schrijven geen antwoord was ingekomen, werd conform het be stuursvoorstel door de vergadering be sloten nog eens op die uitkeering aan te dringen. Mocht dit niet helpen dan zal de sterke arm ter hulp worden gé- roepen om aan den eiscli van Goes meer kracht bij te zetten. Het aftredend bestuurslid de heer L Duvekot werd met op één na algemeeno stemmen herkozen en nam de benoeming aan, waarna de voorzitter hem en do vereeniging gelukwenschte. De rekening 1914 werd door twee le den der vergadering nagezien en goed gekeurd, aan welke goedkeuring de ver gadering haar zegel hechtte. Zij vermeldt in ontvangsten f 948.721/2, in uitgaven £637.521/2, .goed slot alzoo' f311.20. De begrooting voor "1916 werd vastge steld op een bedrag van 410 aan uitga ven en inkomsten met een post van on voorzien, groot f 55. Medegedeeld werd, dat de onkosten voot onderhoud van den regenbak dit jaar groo ter zulten zijn dan gewoonlijk, wijl door de baldadigheid der schooljeugd ernstige beschadigingen aan dien bak waren toe gebracht. Het voorstel van het bestuur om, nadat reeds bij de oprichting van het comité Van het „ltoede Kruis" voor Wes telijk Z u i d-B e v e 1 ia 11 d dooir het „Groene Kruis", afdeeling G oes, f125 laan het „Boode Kruis" voor noemd was geschonken, nogmaals, in ant woord op een schrijven dier vereeniging om steun voor haar moeielijken arbeid, £100 uit de kas van het Groene Kruis" ban bet ,,Roode Kruis" over te maken. Deze gift in geld dacht liet bestuur be ter dan het geven van verplegingsmate- riaal of bedden enz., wijl flit materiaal telkens door de zieken der veiveniging kan worden opgeëisclit. Ofschoon de vergadering algemeen zeer sympathiek gezind bleek èn aan het „Boo de Kruis" èn aan het bestuursvoorstel tot het schenken der vermelde som, meen de toch een der aanwezigen, dat de Ver eeniging hel „Groene. Kruis", als dragendiq een coöperatief karakter (n.l. het door onderlinge samen werking! verstrekken van verplegingsmiddelen aan zieken der ver eeniging) hare gelden niet mocht ver vreemden door ze geheel of gedeeltelijk weg', te schenken, vooral niet daar zij in eigen kring in deze stad nog zooveel kon doen in het belang van volksgezondheid en hygiëne. De voorzitter en andere leden waren het niet deze beschouwing niet eens en meen'- den, dat het „Groene Kruis" aan een zustervereeniging, die in tijd van oorlog hetzelfde beoogt te doen voor zieke sol daten, wat het „Groene Kruis" in vredes tijd beoogt voor zieke burgers, veilig door het schenken van een gift van zijn sym pathie mocht doen blijken. Na re- en dupliek werd het bestuurs voorstel met op een 11a. algemeene stem men aangenomen. Besproken weid een schrijven van den directeur der Waterleiding „Zuid-Beve land" aan het Gemeentebestuur, waarin er op gewezen werd, dat de vereeni ging liet „Groene Kruis" in haar regen bak water opneemt va.11 het dak van school li en hiermede wordt overschreden do bepaling van art. 17 der Waterleiding concessie, waarin staat, dat geen water1 aan derden mag worden verstrekt. Adres sant meent hierop te moeten wijzen alvo rens tot 'de uitoefening van zijn recht en bevoegdheden over te gaan. De voorzitter gaf \oorl©zing van een extract van het raadsbesluit der gemeente Goes van 13 Juni 1905, Waaruit bleek dat de gemeente destijds aan het Groene Kruis toestond 0111 bij school B een regenbak te houwen en het hemelwater van do daken dier school daarin op te vangen, teneinde dat water, zoo noodig, aan on- en minvermogenden kosteloos te verstrek ken. Die vergunning werd g-egevan zoo- der eenige restrictie en wiel z o o lang als school B als geme-e n te ge bouw dienst doet. Aan de hand van dit raadsbesluit meen de (de voorzitter, dat het Groene 'Kruis hier sterk staat in het handhaven van haar recht op den regenbak', vooral ook wijl in de waterleiding-concessie het „gelven van water aan derden" alleen slaat op het leidingwater, niet op het regenwater. De vergadering was het geheel eens met het bestuur 0111 het Gemeentebestuur aan te schrijven, dat het Groene Kruis onverzwakt pijn recht handhaaft op den regenbak, die hij aanleg niet minder dan f768.12 heeft gekost. Op een vraag van een der aanwezigen, of thans de tijd niet gekomen was met den regenbak op to houden, antwoordde de voorzitter, dat, zoodra de gemeente aan 011- en minver mogenden gratis leidingwater verschaft, door het plaatsen van gemeente-pompen op de Waterleiding, liet Groene Kruis zijn regenbak zal veranderen in een ijskelder. Wijl echter tegen het plaatsen van ge- .meentepompen nog bezwaren schijnen ta bestaan, meent het Bestuur niet anders Ie kunnen doen da.11 zoo even gezegd is. Bij de rondvraag werd den heer Fran sen van de Putte verzekerd, dat het Roode Kruis in oorlogstijd ook de beschikking krijgt over het yerplegingsmateriaal van het Groene Kruis, voor zoover voorhan den. Waarna de vergadering werd gesloten. Bij gelegenheid van het a.s. 25- jarig jubileum van de Orkestvereeniging „De Symphonie", heeft zich een commis sie gevormd, bestaande uit de lieeren S. J. Tamminga, Voorzitter, W. van Gent, secretaris en J. Steketee, pen ningmeester, met liet doel om bij de stadgenooten om linancieelen steun aan te kloppen, teneinde aan de jubileeren- de orkestvereeniging de compleete be zetting van eenige muzieknummers te kunnen aanbieden en zoo te komen tot een nieuw repertoire. Wij vertrouwen dat de inteekenings- circulaire, die dezer dagen zal verzonden worden, een warm onthaal zal vinden bij onze stadgenooten, tot wier muzikale ontwikkeling en genot de „Symphonie" zooveel heeft bijgedragen. Vlissingen. Door den directeur-generaal der S.S. werd ©en loffelijke vermelding toegekend aan J. W. B-ouff, conducteur 2o kl., te Vlissingen, wegens betoonde eerlijkheid. -De, steenkolen benoodigd voor de lo comotieven der Staatsspoor te Vlissin gen werden 'tot nu toe door kolendra- gers op de machines gedragen, hetgeen altijd zeer lang duuyde. Thans is bij de kolenbergplaatsen een electrisoh© inrich ting geplaatst. De wagentjes worden ge vuld en op rails door geheel de kolen- bergplaats gereden. Een elcc-trischle kraan brengt de wagentjes op de ma chines, die ineens ledig gestort worden. In een minimum van tijd worden do machines beladen. De inrichting is heden iu gebruik genomen. (VI. Crt.) Womeldinge. Woensdagavond zou de landbouwerskneclitK.van een mestwagen, bespannen met twee paarden, den arbei der v. K. aflaten met het gevolg, dat de paarden schrokken en in een vrij diepe sloot nabij de Bonzijbrug terecht kwamen. De arbeider v. K. kreeg het wiel om zijn been, terwijl de knecht met den schrik vrij kwam. De paarden waren spoe dig op 't droge en hadden geen letsel bekomen, de wagen was nog al erg ge havend. (Z lerseke. Hier is gearriveerd bet Nedeir- landsche zeeschip „De Vrijheid" tot het innemen van een lading oesterschelpen voor het buitenland. (M. Crt.) Hoedekenskerke. In de Woensdagmid dag gehouden raadsvergadering belegd ingevolge art. 49 der gemeentewet, wa ren alle leden tegenwoordig. Na installatie der herkozen raadsleden, dhr. A. den Dekker en J. Louisse, wer den de notulen voorgelezen en goedge keurd. Mededeeling werd gedaan dat Ged. St. het besluit van den raad tot aangaan van een geldleening genomen in de voorgaande raadszitting hadden goedgekeurd, alsmede dat goedgekeurd door dit college was terug ontvangen de gerneenterekening 1914. De begrooting dienst 1916 kwam daar na in behandeling en werd vastgesteld iu ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 16175.74s, met posten van onvoor ziene uitgaven samen groot 1376 59. De hoofdelijke omslag werd daarbij even als voor 1915 op f3850 uitgetrokken. In besloten zitting werden eenige reclames Hoofdelijken Omslag dienst 1915 behandeld. In openbare ziiting deelde daarop de voorzitter mede dat de aanslag in de II. O. 1915 van A. Buteijn van de 34e kl. naar de 32e kl. was terug gebracht, terwijl afwijzend was beschikt op de reclames van A. Bal, Wed. J. Bal de Poorter, D. B. v. Ivruyssen en Jacob de Winter. Een gewijzjgde rooilijn werd vastgesteld, voor het bouwen van een dubbel woonhuis aan de Kerkdreef te Kwadendamme. Nog werd, op verzoek van dhr. A. den Dekker, de toezegging gedaan dat B. en W. zich nader in verbinding zul len stellen, met de bewoners van de „Mosselaar" teneinde voor die huizen zoo mogelijk eenige rioleering te ver krijgen, waarna de vergadering werd gesloten. Boschkapelle. Terwijl de vrouw van den winkelier Th. 0„ wonende in de wijk Schaperhoek alhier, een klant hielp, vermaakten zich haar drie kinderen met vuurtje stoken in een klein schuurtje vlak achter haar woning. De hevige rook trok de opmerkzaam heid van den heer P. Mei, wethouder, die zich op eenigen afstand bevond en haastig toesnelde, juist op tijd oni het oudste der schreiende kinderen, circa 5 jaar oud, de brandende kleertjes van het lijf te rukken en enkele bossen brandend nieuw stroo te blussclien met een kuipje waschwater, dat daar toe vallig stond. (M. Ct.) Hontenisse. Nu de Belgen uitliet vluch telingenkamp alhier allen naar elders zijn vertrokken, is men begonnen met liet afbreken der zes reusachtige barak ken van dit kamp; een 50-tal geniesol daten zijn er mede bezig. De groote tent, waarin indertijd de bewakings militairen verbleven, is reeds eer.igen tijd geleden opgeruimd. (M. Ct.) Stoppeldijk. De runderen zijn weer op de klavers, en boort men ook weer van barsten der dieren. Er heeft zich reeds een geval voorgedaan bij do landbouwers F. v. Campen en J. Sclieele, respectieve, lijk alhier en te Boschkapelle. St-Jansteen. Onder deze gemeente zijn een (Belgisch vluchteling, zekere, Lucien Terbroodt en een veertienjarige jongen door den electrischen draad gedood. (M. Crt.) Oostburg. De militaire kapel zal voortaan wekelijks concerten geven op de Markt te Oostburg, Aardenburg en Sluis. Donderdag werd te Oostburg het eerste concert gegevien. (M. Crt.) Koewacht. 'Bij de Dinsdag gehouden openbare vergadering van den gemeen teraad waren alle leden tegenwoordig Voorgelezen werd een brief van Ged. Staten omtrent goedkeuring der veror dening tot verhooging van bet maximum- cijfer van den Hoofdelijken Omslag. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Daarna gaat de voorzitter over tot beëediging van de herkozen Raadsleden, de lieeren E. de Vleeschouwer en Aug. de Blieck. Beide heeren leggen in han den van den voorzitter de bij de wet vereischte eeden af. Ingekomen was een verzoek van het R.K. Kerkbestuur voor ruiling van een stuk grond in verband met liet bouwen van de nieuwe kerk op Hollandsch grond gebied. De ingezonden teekeningen wor den nagezien, waarna een discussie ont stond, waaraan de meeste leden deel namen. Men kwam echter tot geen be sluit, waarom de zaak tot de volgende vergadering werd uitgesteld. Ingekomen waren voorts verschillende adressen met bezwaar tegen den hoof delijken omslag. Deze werden in gesloten vergadering behandeld. Men seint ons liedennamiddag Nabij Koewacht is dezen morgen oen Belgisch vlassmokkelaar door den electrischen grens draad ge dood. Cleef Vannacht 0111 balt drie is de biscuitfabriek „Hollandia" afgebrand. Door nalatigheid der politie kwam de brand weer eerst IV2 uur nadat de brand was uitgebroken. De schade beloopt 840.000 mark. 140 arbeiders zijn door deze ramp Werkeloos. 10 Sept. 5 uur 's namiddags. Berlijn. (Off.) Op. het Westelijk oorlogs tooneel viel niet veel bijzonders voor. Bij Hartmannsweilerkopf namen wij 2 loop graven, waarbij 2 oflicieren en 9 man door ons gevangen werden gein oman. Een tegenaanval bij Schratmannevl werd afge slagen. Op het Oostelijk oorlogstooneel maakte de legergroep van Von Hindenburg ten Zuiden van Friedrichstadt eenige houder den gevangenen. De toestand van de Oostzee tot de Njemen is onveranderd. Een heuvel bij Tiskï namen onze troepen in stormaanval, 1400 man en vel© ma chinegeweren vielen in onze handen. De legergroep va.n prins Leopold van Beieren is in aanval tegen de vijandelijke posities boven Zelbranka en ten Oosten van Osanka. Osanka is genomen. De vervolgingscolonne der legergroep van Von Maokenzen nadert hot station Koszow. Op het Zuidoostelijk oorlogstooroeel wierpen de Duitsche troepen de Bussen uit Busniwo. Zuidwestelijk van Busniwo en Tavnapol zijn hevige vijandelijke aan vallen afgeslagen. Parijs. Artillerieactie duurt voort bij Atrecht, Roye, Woeuvre, Champagne en Argonne. I11 de Argonna heeft de vijand zijn aanvallen niet hernieuwd. Konsfantinopel. Uit. Smyrna wordt ge meld dat twee vijandelijke kanonneerboo ten een 20-tal granaten hebben geworpen naar de vuurtoren in de haven van Kara- toprak aan de Kléin-Aziatisch© kust bij Boedroen. Dien volgenden dag beschoot een vijandelijk oorlogsschip met ongeveer 30 granaten de liaven van Ekindsjik. Het oorlogsschip stuurde ren boot met tien Grieksch sprekende mannen naar den oever. Zij werden beschoten door een gendarmeriepost en keerden terstond naar het oorlogsschip terug. Een van hen werd gedood, en enkele gewond. Petersburg. (Off.) Aan de Sereth Lie haalde ons offensief, dat 7 September werd ingezet een succes, even belangrijk als bij Tamapol. Op 7 en 8 September namen wij 150 officieren en 7000 man ge vangen, 3 kanonnen en 36 machinegewe ren maakten wij buil. De- vijand trok in den avond va.n 8 September haastig naar de Strypa terug en werd door onz-a troepen vervolgd. Sedert 3 September vie len aan de Sereth 383 officieren, en 17000 man in onze handen, terwijl wij' 14 zware, 19 lichte kanonnen, 66 machine geweren en 3 caissons buit maakten. Gent. (Per koerier naar de grens). Onlangs heeft een Engelsche- vlieger een Zeppelin te Berchem aangevallen en ver nield. De inzittenden zouden gedood zijn. Gent. (Per koerier naar de grens). Een Fransch luchtschip heeft dezer da- zer dag-en het Duitsche vliegkamp trvGon- grade bij' Gent bestookt. Alle tenten ron dom het kamp zlijn Vernield. De loods bleef gespaard. Er moeten 103 slachtoffers rijn. Londen. De bladen bevatten een „Ex- eliange"-telegra.ni volgens hetwelk nabij Brussel (te Berchem) een Duitsch lucht schip door een ongeluk vernield is. Allo inzittenden zijn gedood. Londen. Het Engelsche stoomschip „Mora" is gezonken. De bemanning is gered. New york GustaV Slab] die ©en door valschen eed bekrachtigde verklaring had afgelegd, omtrent het bewapend zijn van de door een Duitschen onderzeeër getor pedeerde „Lusitania", is wegens nnein-ee.1 veroordeeld tot 18 maanden gevangenis straf.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2