De Groote Oorlog. No. 107. Zaterdag 11 September 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten. NIH MUHSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganiepoorfslraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I gulden bij f Jfe gulden bij gulden bij «fe jfl I verlies van een M I 11 1 verlies 9 I 9 verlies van 9 9^ *11 I hand, voet I 11 I van een I I een M of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloedig ingekomen advertentiën heden geen feuilleton. Red. De toestand. De Czaar heeft zich zelf aan het hoofd zijner troepen geplaatst en grootvorst Nikolaas benoemd tot bevelhebber van het Kaukasische leger. „De Maasbode" merkt hierbij op 1 Hoe sprekende staaltjes wij intusschen meermalen gehoord en gelezen hebben van de groote, naïve populariteit, die de tsaar bij de drommen zijner legers geniet en de vereering, die men er voor zijn persoon heeft, toch zouden wij in het minst den indruk niet willen wekken, alsof wij, nu de tsaar zich aan het hoofd zijner legers heeft gesteld, een plotselinge wijziging op het Oostelijk ooriogstooneel zouden verwachten en een opmarsch vau de Russische troepen in de richting van Berlijn. Van zulk een ommekeer zal in afzienbaren tijd wel geen sprake nog zijn. Maar wel heeft men de daad van den tsaar als een nieuwe aanwijzing voor een omkeer te beschouwen, in zooverre, dat de Russische legerautoriteiten den alge- meenen toestand niet meer zoo hopeloos inzien en het naderend einde van den „strategischen terugtocht" gekomen ach ten. Het lijkt ons immers zeer onwaar schijnlijk, dat men het aanzien van den tsaar en het vertrouwen, dat men in zoo breede volkskringen op hem gebouwd heeft, in de wankelende strategische weegschaal zou stellen, wanneer er niet goede kans was, dat de schaal aan Rus sische zijde, die zoo diep is gezonken, langzaam weer zal stijgen. Als de toestand vau de Russische le gerscharen hopeloos was en de terug tocht nog zou moeten worden voortge zet steeds dieper in het Russische bin nenland, dan zou men ongetwijfeld den tsaar het opperbevel niet op zich hebben laten nemen. Want tegenover het moge lijke moreele effect op de troepen, zou dan de ernstige verantwoordelijkheids kwestie bij een beslissende nederlaag direct op de schouders vau den tsaar neerkomen en de gevolgen daarvan zou den ongetwijfeld wel eens zeer ernstig kunnen zijn. Zóó heeft men dus waarschijnlijk in het besluit van den tsaar, dat niet an ders dan in overeenstemming met de Rus sische legeraanvoerders genomen kan zijn, een bewijs te zien, dat de ontwikkeling der gebeurtenissen in het Oosten een langer of korter periode van stilstand begint te naderen, het voorspel voor een grooten beslissenden strijd. Inmiddels hebben de Russen in Gali- cië met succes gestreden zoowel bij Tar- napol aan de Bereth als zuidelijker bij Trembola en bewezen, dat zij nog niet vernietigd zijn. Toch blijft het een succes van plaat selijken aard en wordt zelfs gedeeltelijk geneutraliseerd door het Oostenrijksciie wapensucces bij Dubno Omtrent de plannen der Duitschers in Rusland is de oorlogscorrespondent van de „Times" van meening dat het voor naamste streven van de bondgenooteu zou zijn zich meester te maken van den grooten spoorweg in den rug der Russen. Deze loopt van Riga over Dünaburg, Wil na, Lida, Baranowitschi, Luninez, Sarny tot Rowno en Dubno en vandaar naar Lemberg. Het meest gevaarlijke punt acht de correspondent voor dezen spoorweg de streek van Grodno, waar de operaties aanleiding geven voor „onmiddelijke be- zoigdheid". Inderdaad zetten de bond- genooten hier, zij het uiterst langzaam, m zwenkende beweging naar het Noord- Dosten, hun opmarsch achter de terug trekkende Russen voort. Wel zjjn de bondgenooteu wat verder gekomen door de bezetting van Wolkowysk en de hoogten ten Oosten en Noord-Oosten van deze plaatsmaar voor de besproken spoorweg bereikt is, zullen de bondge- nooten nog heel wat moeilijkheden moe ten overwinnen, daar het terrein voor de Russen nog enkele krachtige natuur lijke verdedigingsmiddelen aanbiedt. Het leger van den Duitschen kroon prins in de Argonne heeft zoowaar een doorbraak beproefd, die wel tol staan schijnt te zijn gebracht maar niet zonder den Fransehen een aanmerkelijk verlies te bezorgen, wat een schaduw werpt op de jaarherdenking van den slag aan de Marne, die door de Franschen zoo hoog wordt aangeslagen. Spionnage. BERLIJN. Het Wolff bureau meldt: Omtrent de Fransch-Russische tele- gram-spionnage te Athene en de inhech tenisneming van twee Fransehe journa listen Papas eu Marion, wordt aan het Berl. Tagebl. uit Athene "geseind, dat uit het onderzoek gebleken is, dat de spionnage een veel grooteren omvang had, dan aanvankelijk scheen. In Mei zijn er negentig telegrammen van het Duitsche gezantschap, vijf En- gelsche, negen van de Grieksche regee ring, vijf van het Russische gezantschap twee Oostenrijksch-Hongaarsche tele grammen gestolen. In Juni in het geheel 236, waaronder tweehonderd telegram men van het Duitsehe gezantschap, en in Augustus zijn er drie telegrammen gestolen. Wederom Zeppelins boven Engeland. LONDEN, 9 Sept. Het persbureau deelt mee: Vijandelijke luchtschepen wierpen hedennacht bommen boven de Oostelijke graafschappen en "het district van Londen, waardoor branden ontstonden en onge lukken werden veroorzaakt. De operaties in België en Frankrijk. PARIJS, 9 September (R.O.) Het avond communiqué meldt In Westelijk Argonne deden de Duit schers na een hevig bombardement waarbij veel vergiftige bommen werden gebruikt, met twee divisies een krachtig gesteun- den aanval op onze posities. Zij slaagden er in vasten voet te krijgen in onze voorste loopgraven, maar hadden een hevigen tegenaanval te doorstaan, zoodat de door brekingspoging mislukte. Een Fransen lucht eskader wierp bom men op de militaire etablissementen vau Frescati en op het spoorwegstation van Metz. BERLIJN, 9 September (W.B.J Het groote hoofdkwartier meldt: In Argonne rukten gisteren ten Noord- Oosten van Vienne-ie-Chateau onze regi menten uit Wiirtemberg en Lotharingen tot den aanval ep. De door de artillerie voortreffelijk ge steunde aanvallende infanterie stelüe zich over een frontbreedte van meer dan twee kilometer en een diepte van 300 tot 500 meter in het bezit der vijande lijke stellingen en van verscheidene steun punten van het door de Franschen veel genoemde verdedigingswerk Marie-Thé- rèse. Dertig officiereu en 1999 man werden gevangen genomen 48 machinegeweren, 54 mijnwerpers en een revolverkanon buitgemaakt. Oostenrijksche successen. WEENEN, 9 Sept (Officieel.) Dubno, het tweede punt van den Wolynisclien driehoek is genomen. Gisterenmiddag is de Oostenrijksche landweercavalerie de stad binnengerukt. Russische successen. PETROGRAD, 8 Sept. (off.) Aan het front RigaDwinsk is de toestand on veranderd. Vijandelijke aanvallen bij Grosz Eek au en Neuliul werden afgeslagen. De toe stand in de richting van Dwinsk is ou- veranderd. Aan de Lautse duurt de strijd voort. Wij trokken terug van den rech teroever. Bij een aanval trachtte de vijand ook verder het offensief te nemen. Van Grodno uit wordt de vijandelijke opmarsch voortgezet. Bij Skidel werden de aanvallen der tegenstanders onder zware verhezen voor hen afgeslagen. Op de wegen naar Loetsk geen wijzi ging. Wij hebben nieuwe stellingen inge nomen aan de lijn Doebno-Remenie aan de Ikwa en de boven Goryn. Wij hebben in Galicië op 7 September een groot succes behaald b ij 'I' a r n o p o 1 op de Duit schers, die met 2 divisies versterkt een beslissenden aanval hadden voorbereid. Den 7den dezer gingen wij tot den aan val over. Tegen den avond was de vijand ge heel verslagen. Aangezien wij niet ui staat waren, het hevige vuur vau de Duitschers op gelijke wijze te beantwoor den, konden we niet het volle nut uit dit voordeel trekken. Toch werden zeer vele Duitschers gewond en gedood en lieten zij 200 officieren en 8000 manschappen als gevangenen benevens 30 kanonnen, w.o. 14 van zwaar kaliber, veel machi negeweren en ander oorlogs materiaal in onze handen achter. Wij bezetten onze vorige stellingen aan de Sereth. Wij hebben in destreek van Trempol den vijand door een aan val verdreven en 40 officieren benevens 2500 manschappen gevangen genomen benevens 3 kanonnen eu 10 machinege weren buit gemaakt. Tusschen de Dujestr en de beneden Sereth aanvaardden de Oostenrijkers den 7den het offensief, doch dit werd door flaukaanvallen tot staan gebracht11 offi cieren eu ruim 1000 manschappen vielen in onze handen. Het resultaat van onzen terugtocht be gint zich thans te doen gelden doordien wij plaatselijke voordeelen behalen. Baron Beyens. De „Moniteur Beige" bevat een be sluit van Koning Aloert, waarbij baron Beyens, minister van staat, ad interim belast met het beheer van het departe ment van buitenlandsche zaken, benoemd wordt tot lid vau den ministerraad. Herdenking van den slag aan de Marne. Maandag heeft te Meaux, voor welks poorten verleden jaar de Duitsche op marsch naar Parijs tot staan werd ge bracht, een plechtige herdenking plaats gehad voor den slag aan de Marne. Na een plechtige militaire mis, waarbij verschillende bisschoppen tegenwoordig Waren, ging men 's namiddags de graven der gevallen soldaten bezoeken. Dwars door de velden, waar langs de wegkanten de kleine grafterpen, gekroond met een kruis, de rustplaatsen |wij.zien van hen, die voor het vaderland roemrijk zijn gesneuveld, liepen des namiddags veei menschen met ontdekt hoofd uit eerbied voor de dooden en voor het grootsche, dat geschied is op de bloedige veldiein aan de Marne, niet ver van Meaux. Daar liggen ook Charles Peguy en kapitein Guérin, die van Charleroi tot Meaux heb ben stand gehouden, op een doodenvald te zamen met 300 makkers. Alle grafterpen droegen een driekleurig vaan. Mannen en vrouwen strooiden bloemen op de graven. Op een met bloe roen versierd graf las men dit opschrift: „Hier rust commandant Urbal, hij is be graven door de bom, 'welke hem doodde ten meesleurde in het gat, dat zij in den grond sloeg." Bij dit graf namen de familie leden de bewijzen van rouw en sym pathie in ontvangst: een broeder van dein commandant Urbal, die kapitein is, en een ander die Jezuïet is, aalmoezenier bij het leger, alle drie broeders van generaal Urbal, die een leger in het Noorden aan voert en wiens vader vijftien kinderen had. - Bij elk gemeenschappelijk soldatenkerk- hot verlieten de bisschoppen hun rijtuig Mgr. Marbeau vooraan, luidop biddend een „Onze Vader"; een „Wees Gegroet" en de „Profundis". Naar Duitschland overgebracht. BRUSSEL, 7 Sept. (W. B.) Mr. Theo- dor, deken van de orde der advocaten te prussel, verbood een advocaat zich bij de waarneming der belangen van een cliënt te beroepen op de huurverordening van den gouverneur-generaal van 10 Febr. 1915 en speciaal op de beslissing van het Hof van Appèl te Brussel, dat de rechtsgeldigheid van deze verordening er kent. Daarmede maakte de deken zich schuldig aan overschrijding zijner bevoegd heden ten nadeele van het rechtzoekend publiek en van de advocaten. Hij zon digde tevens itegen art. 37 van het be sluit van 14 December 1810 betreffende de advocaten, volgens hetwelk dezen hun apibt tot verdediging van het recht en de waarheid vrij moeten uitoefenen. De gouverneur-generaal heeft daarom mr. ïheodor naar Duitschland laten overbren gen, waar hij tot na afloop van den oor log zal blijven. KUSLASU. De „Birsjewija Wjedomosti" meldt, dat in Siberië, tn het gebied Narym, boscli branden zijn uitgebroken, welke over een afstand van honderden mijlen woeden. De schade bedraagt reeds eenige mil- lioenen roebels. Het reusachtige gebied is gehuld in een ondoordringbaren rook; ook dorpen zijn aangetast. ITALIË. Watersnood in Bari. De watersnood in Bari, waarover reeds in een vorig nummer werd bericht, is een catastrophe geworden. Dienaangaan de wordt het volgende uit Ctuasso ge meld Nadat het water was weggeioopen, werden 19 dooden uit de puiuhoopeii der ingestorte huizen en de achtergeble ven modder te voorschijn gehaald. Ver wond zijn meer dan 50 personen. De schade aan gebouwen, straten en bruggen is geweldig en veel grooter dan bij de overstrooming van 19U5. Ook in de pro vincie Bari is de schade zeer groot, maar tengevolge van de verbroken verbindin gen nog niet in vollen omgang bekend. In de provincie heerscht groote ver bittering wegens het nieuwe groote ongeluk, waarvoor men de legeering ver antwoordelijk stelt. Deze iiad na de groote overstrooming van 19U5 plannen gemaakt voor den aanleg van een ka naal om het van de hoogte komende water op te nemen. Het kanaal is echter tot heden niet aangelegd, wegens geld gebrek. A 31 JË1L 1 K A. De kwestie Dumba. WASHINGTON, 10 September. De Amerikaansche Regeering liet door haar gezant te Weenen aan de Oostenrijksche Regeering mededeelen, dat Dumba niet langer als gezant te Washington kan worden geduld en verzocht de Ooslen- rijksche Regeeriiig Dumba terug te roepen. H. M. de Koningin. Men meldt ons uit Zandvoort d.d. 9 Sept. Hedenochtend is H. M. de Koningin te paard langs liet strand uit de ricliung Noordwijk alhier aangekomen en dn eet in een op den boulevard Paulus Loot gereedstaaiiden auto gestapt en in de richting naar Haarlem vertrokken. Wegens Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van II Sept. Zwakke tot matigen wind uit Oostelijke richtingen. Helder tot llchtbewolkt, droog weer overdagmogelijk nachtvorst. Weinig verandering van temperatuur. onbekendheid met H. M.'s komst was weinig publiek aanwezig. („Tel.") Onderscheiding. Naar wij vernemen, is de Zeereerw. broeder Justinus, van het pensionaat „Eikenburg" bij Eindhoven, door Z. H. den Paus begiftigd met liet etrekruis „ProEcclesia et Pontifice". (Maasbode.) Meel- en broodprijzen. Naar ons van betrouwbare zijde wordt medegedeeld, is de Regeering voorne mens op 27 September, de prijzen van bloem eu meel te verlagen. In verband hiermede zullen ook de maximumprijzen voor brood eene ver laging ondergaan. Nader meldt men De minister van landbouw enz. heeft met ingang van 27 Sept. den prijs van tarwebloem (gebuild inlandsch uitsluitend één soort) vastgesteld op f 19.25 per 100 K.G. Sluiting Staten-Generaal. Bij Kon. Besluit van 6 September is bepaald, dat de tegenwoordige zitting der Slaten-Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 18 Sept. a.s. te 3 uur n m. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op dit tijdstip te begeven naar de vergadering der Staten- Generaal, ten einde in een vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. Voorzitter Eerste Kamer. Bij Kon. besluit van 6 Sept. is be noemd tot voorzitter van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, gedurende de zit ting, die zal aanvangen op den dei den Dinsdag in September 1915, J. J. G. baron van Voorst tot Voorst, lid vau die Kamer. Wethouders. Ondanks den toeleg van de vrijzinnig democraten van den Rotterdauischen raad om den Katholieken Wethouder, den heer H. Stulemeijer te wippen, is zulks niet gelukt, dank de eerlijkheid van eenige liberale gemeenteraadsleden, zoodat deze verdienstelijke stedelijke be windsman is herkozen. Vau nog een voor ons Katholieken ver blijdend feit mag worden melding gemaakt Te Haarlem, dat voor een derde Katho liek is, is een Katholiek, de heer mr. Heerkens Tlnjssen, een der voormannen der Katholieke partij in Holland, tot wethouder gekozen. Die benoeming is zeer zeker een aanwinst voor Haarlem. Een Spionnagezaak. Over hetgeen door de justitie onlangs op dp Merwede bij Woudrichem is ontdekt wij meldden het in ons vorig nummer zegt „Het Dagblad van Noord-Brabant" „Wij willen het niet ontveinzen, dat die spioimenzaak een zeer onaangenamen in druk op ons maakt. „Spionnen hebben in een oud schip de Merwede op en neer gevaren en er teeke ningen gemaakt. Ook fotoos. Zuiver spion nenwerk in een streek, welke in staat van beleg of althans in oorlogstoestand ver keert en dat das allerminst het karakter draagt van een vriendelijkheid. De berichten wïjizen erop, dat hier Duit schers aan het werk zijn geweest. Wordt dit vermoeden, bevestigd, dan hebben deze Duitschers in het spionneeren een groot belang; moeten zien, dat zijl de kans op een aantal teekeningen. kostbaar ge noeg (hebben geacht, .om op te wegen tegen het gevaar van ontdekt te worden en de openbare meening in Nederland onaan genaam te stemmen tegen Duitschland.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1