De Groote Oorlog. Donderdag 9 September 1915. Elfde Jaargang. Veischijnt eiken MtMMG-JOENSMG- en VBIJDAG1V0HD. BUITENLAND. BINNENLAND. N DANS iNST fter" en eland". jpaarden, [dster tbode of ode No. 106. Losse Oorlogsberichten. den laat- Goesehe pR a. s., |afé, GOES. Irdam en l O O t OTTERDAM. I'gens 1 uur. fgens 1 uur. dSTERDAM. [roeg. naar GOES, hrgens 5 uur. frgens 11 uur. naar GOES. Haring- aen te Goes NHËMIUS, te PUMAJN Zn., heeren J. B. liS en te Rot- pt-Keederjj v/h Soes—Dordl— j>, retour 11,9?. Ivwerk. Te be- WuipnaartsdijK. tiotss. een gezin met |de vrouw des un is (met be- Rr. letter F, IK, Langedelft Ln mijine hut op ven hebben ge- te loopen, over ging niet naar t had te blyven. iel lief 1 Hij had shuwd. Hij dacht k voor mij), ik n hein haar ge il hem gelukkig m een stoot kon met mijine borst jevoeleus waren zij beminde hem wreedaardigHjk zonder vrees ol trouwen in haat - geboren, kleine ■van ik u sprak, onbekend, ter vernemen op de herinnering jln hart zal druk- iematen in een 'ordt vetvolgd.) Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor tf. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. intere.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselrjke verstandsverbijstering De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij .verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Spijkers op laag water. Onlangs heeft de Duitsche regeering aan de onze hare verontschuldiging aan geboden voor het feit, dat een Zeppelin, door den wind Zuidwaarts gedreven, een wijle boven ons land vloog. „De Telegraaf", die altijd hatelijk is als het Duitschland geldt, het excuus vermeldende, v oegde er schamper aan toe dat dagelijks Duitsche luchtschepen bo ven Nederlandsch gebied komen. Deze mededeeling nu aldus de „Prov. 's Hertog. Crt." is onjuist. Zij is klaar blijkelijk gebaseerd op de berichten van onze Waddeneilanden ontvangen, dat „een Zeppelin passeerde, vermoedelijk op weg naar Engeland". Nu leidt de kortste weg van Noord-Duitschland naar Engeland voor luchtschepen in oorlogs tijd langs ons land. Even moeilijk echter als de orienteering in de lucht is de plaatsbepaling vanaf de aarde van het een of ander object aan de lucht. Een eenvoudige kustwachter, annex Zeppelin reporter van „De Telegraaf' mist de ge gevens, waaruit de plaats van een na derende Zeppelin en haar route kan worden vastgesteld. Zoo'n Texelsche strandwachter is natuurlijk geheel te goeder trouw, wanneer hij seint aan een nieuwsblad, dat hij boven Vlieland een luchtschip opmerkte. De Vlielanders za gen het echter boven Terschelling en de Terschellingsche waarnemers zagen het boven zee. Voor de plaatsbepaling van een lucht schip is allereerst noodig, dat men de hoogte van het luchtvaartuig weet. Voorts moet het vanuit twee plaatsen, die niet te dicht bij elkaar moeten liggen, tezelf- der tijd worden waargenomen. Beide waarnemers moeten dan over uitstekende hoekmeetinstrumenten beschikken.... en bovendien over een flinke mathematische kennis en een dosis practijk als obser vator. Langs wiskundigen weg is dan later uit de aanteekeningen van deze twee waarnemers de plaats van het lucht schip te bepalen. Hieruit blijkt duidelijk, dat men met berichten over het schenden van onze neutraliteit door luchtschip of vliegmachine voorzichtig moet zijn. In Vlaanderen zijn de opeischingen van den oogst begonnen. Elke landbouwer mag 160 K.G. zaaigraan houden en 120 gram per dag en per hoofd voor voeding. Denkelijk zal binnenkort de electrische grcnsversperring des nachts ook verlicht worden -om liet smokkelen en deserteeren tot een minimum te kunnen beperken. De Gouverneur-Generaal van België heeft aan den Geutschen burgemeester Braun beloofd, dat de requisities na 15 Januari 1915 gedaan en nog niet betaald, binnenkort zullen voldaan wordaan. Deze beloopen verscheidene millioenen fres. Volgens geruchten zou de tram BreskensMaldeghem binnenkort tot in Maldeghem mogen rijden. De Pauselijke boodschap aan Wilson. BERLIJN, 6 Sept. (EDe Corriere d'Italia verklaart gemachtigd te zijn tot de mededeeling dat de Paus noch een brief, noch een boodschap over vrede aan president Wilson heeft gezonden. Behalve bij de bestijgiug van den pau selijken stoel heeft de Paus niuimer een brief aan den president der Vereenigde Staten gericht. De Duitsch-Amerikaansche Katholiekendag. Op den op 8, 9 en lü Augustus te St. Paul gehouden Katholiekendag van de Duitsche Roomsch-Katholieken in de Vereenigde Staten, waarbij tegenwoordig was de Apostolische delegaat Mgr. Bon- zallo als vertegenwoordiger van het Vaticaan, benevens een groot aantal aartsbisschoppen en bisschoppen, werd naar de „Germania" meldt een motie aangenomen tegen het leveren van munitie. Dumba, de Oostenrijksche gezant in de Ver. Staten, heeft erkend, dat hij aan Archibald, den Amerikaanschen oorlogscorrespondent, die onlangs aan boord van de „Rotterdam" in Engeland is aangehouden, een brief heeft ter hand gesteld ter bezorging bij baron Burian, den Oostenrijksch-Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken, waarin hij zekere maatregelen aangaf, die dienden te worden genomen om den aanmaak van munitie voor de geallieerden in Amerika te belemmeren. Officiëele personen verklaren, dat tenzij samenzwering bewezen is, het moeilijk zal zijn bewijzen van wets overtreding tegen Dumba te vinden. De pers eischt zijn uitzetting en die van Papen, militair attaché van het Duitsche gezantschap te Washington. De correspondent van de „Times" te St. Petersburg meldt, dat officieel is aangekondigd, dat generaal Alexis Evert, die een der Russische legers aangevoerd heeft, aangewezen is om generaal Alexejef als opperbevelhebber op te volgen aan het westelijke Russische front. Luitenant baron von Förstner, een der hoofdfiguren uit het Zabern-incident, is op 22 Augustus in Polen gesneuveld Hij was pas 23 jaar. Kolonel von Reuter is al in Maart in Argonne gesneuveld. Vijandelijke vliegtuigen boven Engeland. LONDEN (officieel) 8 Sept. Heden nacht bezochten vijandelijke vliegtuigen de oostelijke graafschappen en wierpen bommen. Eenige branden ontstonden en schade werd aangericht, docli bijzonder heden ontbreken. Nieuwe Engelsche Dardaneilen-plannen. GENÉVE, 7 Sept. (Part.) Uit Rome wordt aan de „National-Zeitung" gemeld, dat de Engelschen plan hebben een half millioen man aan de Dardanellen te doen landen. Daardoor willen zij den val der Dardanellen bespoedigen om zoo de Duit sche plannen in den Balkan tegen te gaan. Reeds zijn vijf divisies geland, wat een begin dezer groote landing zou zijn. Van de grens. Een krijgsgevangen Rus, die ontvlucht was, werd in een bosch bij Aken door landstormsoldaten gevangen genomen. In Warschau. ZÜRICH, 7 Sept. (Part.) Te Warschau worden door de Duitschers eiken dag inwoners gearresteerd omdat de geest onder de bevolking tegen de Duitschers is. GENÈVE, 6 Sept. (Part.) Te Triest komen treinen aan met inwoners vanuit verschillende Oostenrijksche plaatsjes aan het Italiaarische front, die door de bevol king ontruimd moeten worden. De Tsaar aan het hoofd dsr Russische legers. PETERSBURG, 7 Sept. De Tsaar seinde aan Poiiicaré, dat hij zichzelf aan het hoofd der Russische legers plaatste. Poincaré antwoorddeDit is een bewijs, dat Rusland den oorloog wil voortzetten tot de eindoverwinning. Gered door Elzassers. „Le Journal" meldt het volgende Onlangs verschenen 's morgens vroeg twee Duitsche soldaten voor de eerste linie Fransche loopgraven en riepenWij zijn Elzassers" met een echt Elzasser ac cent. Zij vroegen een officier te spreken en werden naar den commandant ge bracht tot wien zij zeiden „Verlaat dade lijk deze twee loopgraven. In vijf minu ten zullen ze opgeblazen worden." De officier vreesde, dat hij met een nieuwe krijgslist te doen had en wist niet, wat te doen, maar gaf ten slotte, overtuigd door de blij bare oprechtheid der Elzassers, het bevel de loopgraven te ontruimen. Nauwelijks was de laatste man eruit, of een verschrikkelijke ont ploffing had plaats. Het leven van 600 soldaten was gered. Amerikaan8che Universiteiten werken voor een Neutrale conferentie. De propaganda ten gunste van etu neutrale conferentie met het oog op voortdurende bemiddeling wordt steeds grooter. Niet alleen de neutrale landen in Europa spannen zich daarvoor, maar ook in de Vereenigde Staten gaan veie stemmen op, die aandringen op het bijeen roepen van een conferentie met het doel een einde te maken aan dezen massalen moord. Het Internationaal Comité van vrovwen voor duurzamen Vrede ontving dezer dagen een afschrift van een petitie, waarop haudteekeningeii verzameld wer den ouder de professoren in de Vereenig de Staten, waarin bij President Wilson aangedrongen wordt op het bijeenroe- van een neutrale conferentie. De actie is uitgegaan van professor David Starr Jor dan, een der meest vooraanstaande pa cifisten in de Vereenigde Staten. BERLIJN, 7 Sept (Part.) Uit Peters burg wordt bericht, dat de Russische regeering'geweigerd heeft, de gijselaars der vijandelijke mogendheden vrij te laten. De „Hesperian". Volgens de laatste berichten worden van de „Hes perian" in het geheel dertien passagiers en zeven leden der bemanning vermist. Het postkantoor meldt, dat er 3515 niailzakken aan boord waren; vele be stemd voor de Vereenigde Staten en som mige van neutrale landen. iiiiTst'iiiiivn Prinses Adalbert van Pruisen is den 4den September te Wjlhelmshaven van een dochter bevallen, welke na de geboorte overleed. D-e toestand van de prinses is bevredigend. F It A It il IJ li. Wijnoogst mislukt. Volgens den Parijschen correspondent van de „Daily Telegraph" ziet het er met den wijnoogst in Frankrijk, vooral in de zuidelijke provincies, slecht uit. De regens in Juli en Augustus hebuen wel de vrucht doen rijpen, maar verschillende planten ziekten bevorderd, zoodat bijv. de meel dauw zich sterk verspreid heeft. Dit is ook wel in gewone tijden het geval, maar dan wordt het kwaad bestreden door besproeiing der stokken met kop.ersul- faat-oplossing enz. Ten gevolge van den oorlog echter zijn voor dit werk niet genoeg handen beschikbaar, zoodat het kwaad voortwoekeren kan. m u s l a ar i». Onlusten. De onlusten over de duurte van le vensmiddelen in Rusland nemen onrust barend toe. Te Odessa, Kief en Moskou zijn opnieuw samenscholingen en plun- deriugen van winkels van levensmiddelen voorgekomen. Te Moskou werd door de politie de aanplakking van manifesten geduld, waarin do uit Polen gevluchte Joden als bewerkers van den oorlog en van de Russische nederlagen genoemd worden en waarin hun tuchtiging door het volk geëisclit wordt Waar ligt de schuld? Uitliet Engelsche weekblad „The Nation'' De Doema en het volk begrijpen dat de tegenslagen in Galicië en Polen niet te wijten zijn aan fouten van het leger, nog minder aan een tekort in aan tal, doch alleen aan de gewone tekortko mingen van het bureaucratische bestuur". JK«ÏPTK. Aanslag op een minister. Minister Fathy Pacha is Dinsdag bij het spoorwegstation te Cairo driemaal met een mes gewond door een ambtenaar van het ministerie van financiën. Dc, toestand van den minister is goed. De aanvaller is in hechtenis genomen De reden van den aanslag is onbekend. De kroning van Z. H. den Paus. Ter gelegenheid van den Pauselijken herdenkingsdag was Maandag uit het gebouw der internuntiatuur aan den Bezuidenhout te 's Gravenhage de Pause lijke vlag ontplooid. Standaardvlag voor New-York. De standaardvlag voor New-York, een geschenk van Amsterdam aan het voor malige Nieuw-Amsterdam, is thans vol tooid. Zij is van de Rijksschool voor Kunstnijverheid overgebracht naar het .Stedelijk Museum, waar de driekleur (oranje, wit, blauw) in een der nog onge bruikte zalen is neergelegd om dezer dagen naar de oveizij van den Oceaan te worden gestuurd. Een Zeppelin 7 AMSTERDAM. Hedenmorgen om half 7 vloog een groot luchtschip boven de Zuider Gasfabriek op ongeveer 500 M. hoogte. Het luchtschip kwam uit Z.W. richting, en vloog naar het Oosten. Gemeenteraad van Goes. In de Dinsdagmorgen gehouden raadsvergadering werden de nieuwgeko- zen raadsleden Fransen van de Putte, Donner, Kakebeeke en Plazier op- de ge wone wijze door den voorzitter beëedigd en met eenige toe-passelijke woorden ge ïnstalleerdMet het nieuw gekozen lid, den heer Brants kon zulks nog niet ge- schieden, wijl de voor zijne verkiezing vereischte koninklijke goedkeuring nog niet was ingekomen. Alvorens tot de wethoudersbenoeming over te gaan vroeg de heer Donner he« woord om uit naam der rechterzijde aan de linkerzijde te vragen of, nu de ver broken Godsvrede andere eischen aan deze wethoudersverkiezing stelt dan bij een vorige gelegenheid zulks het geval was en de rechterzijde van drie op vijf leden •is gebracht, recht en billijkheid nu niet meebrengen ook een lid der rechterzijde deel te doen uitmaken van het college van Burgemeester en Wethouders. Ten opzichte der rechterzijde immers heeft links niet altijd de billijkheid be tracht. Bij het vormen van commissiën van gewicht werd altijd voor do rechter zijde de deur gesloten, eerst onlangs is na veel wrijven die deur op- een kier ge zet door de benoeming, van den heer Dekker als vertegenwoordiger der gemeen te bij de Waterleidingmaatschappij. Gaarne zou de heer Donner zien, dat men nu van links zich uitsprak en toonde van welke gezindheid men is, opdat naar aan leiding daarvan rechts zijn houding zou kunnen bepalen. De voorzitter van den gemeenteraad, de heer Burgemeester Do Beaufort, ant woordde hierop, dat de leden van links zoo aanstonds zouden spreken door hun stem uit te brengen; dat bij de samen stelling van commissies rechts niet te veel in het gedrang is gekomen, wijl het aantal der rechtsche leden slechts drie was en de heeren bovendien vaak be- VVelk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 9 Sept. Zwakke tot matigen veranderlijken, later Noordelijke tot Oostelijken wind, nevelig tot halfbewolkt, weinig of geen regen. Weinig verandering van temperatuur. dankten, wanneer zij in de een of andere commissie werden benoemd. Spreker zelf was er voor, zoo zeide hij, dat in de commissies i emand van rechts zat, immers door wrijving van gevoelen ontstaat juist vaak de goede meening. De heer Dekker zeide verbaasd te zijn over dit antwoord. U verkoopt, geloof ik een flauwe mop, want dat is het als U, wanneer de heer Donner vraagt om een collegiaal bescheid der linkerzijde, zegt dat wij straks zullen spreken door onze stem. Dat U uzelven hier opwerpt als woordvoerder der linkerzijde moe-t u weten, maar het heeft er veel van of U ons hier verlakt. De vraag van den heer Donner was niet tot den voorzitter ge richt, maar tot de linkerzijde. U vangt het betoog over de commissies uit het ge sprokene van den heer Donner op en laat de hoofdkwestie van het wethouder schap zwemmen. U zegt ook wel rechtsche menschen in de commissies te willen zien. Och ja, van die rechtsche menschen kun je ook, wie weet, nog wel eens goede dingen verwach ten. U probeert hier rechts af te trappen, tnaar wij verdragen het niet. Vindt de linkerzijde het niet rechtvaardig en niet billijk, dat rechts in het dagelijkseh be stuur zit, dan moet links het maar zelf uitzoeken. De heer Donner zegt volstrekt niet te hebben willen klagen over gemis aan collegialiteit bij links noch te hebben be weerd, dat rechts met een eigen candi- daat uit zal komen, maar alleen een vraag te hebben gesteld omtrent de bil lijkheid eener vertegenwoordiging van rechts in het college van B. en W. Wij verwachten slechts een antwoord op onze bescheiden vraag. De heer Dekker zegt, dat de stilte vol gend op des heeren Donners woorden bewijst, dat de linkerzijde het innemen van beide wethouderszetels niet weet te ver dedigen. Hadden wij de meerderheid, wij zouden het den heeren wel weten te beteekene-n. Thans zullen wij ons onthou den van met een can-didaat uit te komen. De heer Kakebeeke- zeide, dat het laat ste woord van den heer Dekker in ver band met den toon dien hij tegenover den voorzitter aansloeg, terwijl Ipj uit diens woorden allerlei verkeerde dingen distilleerde, hem noopte tot een protest. Vooreerst is het niet waar, zeide hij, dat de liberalen den godsvrede verbroken hebben; dat hebben de- socialisten ge daan en daarom moest de strijfl gestreden worden, 't Is naïef om te vragen, waar om wijl alle plaatsen, die wij kunnen krijgen, bezetten. Rechts doet immers hetzelfde. Ik herinner maar aan het ge val, mijn vader in de Prov. Staten over komen. Na 20 jaren Gedeputeerde geweest te zijn, werd hij op zij gezet, zoodra rechts de meerderheid had. Gaat het nu aan, om waar rechts 3 zetels had, zoo'n toon aan te slaan! Wee ons en de ge meente als rechts hier de- meerderheid krijgt. De heel' Donner repliceerde' dat Hij niel zei-de dat de liberalen den Godsvrede ver broken hadden, maar dat d-e Godsvrede verbroken 'was gew-orden. Ook kon spreker den 'heer Kakebeeke verzekeren, dat een rechtsche 'meerderheid in den raad niet tot machtsmisbruik zou verleiden. 'De heer Dekker antwoordde het geval Kakebeeke Sr. niet te kennen en er dus niet over 'Ce kunnen oordeelen. Daaruit volgt echter geenszins da.t de liberalen in dezen raad tegen ons moeten misdoen. Het verheugt hem overigens dat ten slotte iemand van links, behalve den voorzit.te.ij voor zijn gevoelen is uitgekomen. Daarna werd overgegaan tot de benoe ming van een wethouder. Gekoaen werd: met 7 stemmen en 5 blanco de heer I.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1