BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. deren in de consulla een lang onderhoud met den Minister van liuitenlandsche Za ken Sonnino. Naar de „Kölnischc Zeitung" verneemt, heeft het Ffetersburgscbe gemeentebestuur zich gewend tot den minister van spoor wegen om er over te klagen, dat heele trei nen miet vluchtelingen op de rangeerterrei nen van Petersburgscho stations staan en daar dikwijls 18 uur blijven staan zonder dat de mienschan wat te eten krijgen. In de laalste dagen waren er ongeveer 100 wagens 'met bagage van vluchtelingen aan gekomen, waardoor het Warschauer stati on Versperd is. Te Kiëf staan treinen met vluchtelingen dagen lang stil, omdat men weelwaar ze heen te brengen. Van Oostenrijksche zijde. De Gostenripksche legatie te 's-Grnven- hage meldt Dezer dagen is het bericht in de pers verspreid, dat een Oostenrijksche priester in België een ondei'zoek zou hebben in gesteld, waaruit zou volgen, dat de Duit sobers er de grootste wreedheden zouden hebben bedreven, terwijl de Belgische re geering, bevolking en .geestelijkheid zich op de meest correcte wijze zouden hebben gedragen. De Oostenrijksoh-Hongaorsche legatie is door hare regeering gemachtigd tegenover dit bericht, ten nadeele van hare hondge- nooten, de meest besliste en volstrekte tegenspraak te stellen. Het slot van een avontunr. Het droeve einde van de avontuurlijke onderneming van den militairen attaché aan het Duitsche gezantschap te Peking, die er op uit was gi trokken om eenige tunnels in den Russischen spoorweg in Mongolië op te blazen, is als volgt. Men vermoedde reeds, dat kapitein Von Pappenheim in Mongolië was vermoord, hetgeen door nadere berichten is beves tigd. Die moord moet hebben plaats ge had einde Maart of begin April. Een Russische beambte, op onderzoek uitgezonden naar de beweging van de expeditie, ontmoette eenige Mongolen, die papieren van den leider bij zich had den, alsmede kleine hoeveelheden ont plofbare stoffen, welke van de bagage van kapitein Vort Pappenheim afkomstig waren. Het is toen gebleken, dat een groot aantal Mongolen jacht hebben ge maakt op de expeditie en de Duitsche leden vermoord hebben. Kapitein Von Pappenheim moet nog twee Mongolen met zijn revolver verwond hebben, voor hij neergeslagen werd. De Russische beambte is niet naar de plaats van de misdaden vertrokken, maar het is reeds gebleken zoo wordt ge meld dat er van de Duitschers niets is overgebleven Na de bagage geplunderd te hebben, moeten de moordenaars de lijken op een hoop gelegd, met vloeistoffen overgoo- ten en inmiddels de ontplofbare stoffen bij de expeditie in de lucht hebben doen vliegen. Slechts een groot zwart gat in den grond moet ter plaatse van dien moord nog te vinden zijn. („Tijd.") De Koning van Italië. De „Munchener Post" verneemt uit Zwitserland Door de ontzettende verliezen van liet Italiaansche leger is de Koning van Italië zóó geschokt, dat hij in een gevaar lijken toestand van opgewondenheid ver keert. Dag en nacht loopt bij uren lang bandenwringend cn luid biddende in de villa, waarin hij verblijf houdt, been en weer en is door niets tot rust te brengen, noch in staat besluiten te ne men. De koningin, die zelf zeer zenuw achtig is, heeft men niet op de hoogte gebracht van den zorgwekkenden toe stand van haar gemaal Het bericht komt ons hoogst onwaar schijnlijk voor, zegt „De Tijd". M K K I 14 V NEW-YORK. De oud minister Bryan spreekt het bericht tegen van de Duit sche bladen, dat hij van plan zou zijn Berlijn te bezoeken. Trein in de lucht gevlogen. Men meldt uit San Francisco: Een trein, die 7000 poiul dynamiet vervoerde ont spoorde (bij Pinole in Caüfoirnië. Drie trein- beambten werden gedood. De trein is gie- heel uiteengeslagen. De nabijgelegen kruit fabrieken zijn niet beschadigd. DUITSCHIiAlVO. Volgens de Deutsche Tageszeitung is tot aartsbisschop van Posen benoemd mgr. Dalbor, die gewijd zal worden door kardinaal Hartmann van Keulen. FB1HKBIJH. Kardinaal de Cabrières. De deken niet alleen der purperdragers, maar ook van bet geheele H. College, Kardinaal de Cabrières, bisschop van Montpellier, is Maandag 85 jaar gewor den. Reeds twee jaar geleden mocht de grijze Kerkvorst, die zijn diocees reeds ruim 42 jaar bestuurt (sinds 16 Januari 1874) zijn diamanten priesterjubileum vieren. Zoowel door zijn levensjaren als die van zijn priesterschap en bisschops ambt is bij de senior onder alle nu nog levende diocesaan-opperlierders in Frank rijk. De Tijd René Bérenger, Franscli senator en voormalig vice-president van den Senaat, is op 85 jarigen leeftijd gestorven. Hij had in 1873 als minister van arbeid d.-el uitgemaakt van het kabinet-Tbiers en was in de laatste jaren bekend door zijn actie tegen de onzedelijke theatervoor stellingen. OostenrijkHongarije Kardinaal Vaszary. Uit Weenen is bij het Vaticaan bericht ontvangen van de zeer ernstige ziekte van Z Em. kardinaal Claudius Vaszary, prins-aartsbisschop van Gran, primaat van Hongarije, geboren 12 Febr. 1S32, kardinaal gecreëerd 16 Jan. 1893. De II Vader heeft den hoogen lijder op zijn verzoek den Apostolischen zegen gegeven. BlDüiAlt De Rijksdag beeft het wetsontwerp goedgekeurd, dat den 15 Augustus reeds door de Douma is aangenomen, en waar bij gemengde commissies worden inge steld die advies zullen uitbrengen be treffende verbetering van de oorlogs-leve- ranties, de voedselvoorziening en den transportdienst Op voorstel van Maxim Kowalewsky zullen gedelegeerden van arbeiders, werktuigkundigen en inge nieurs in deze commissies zitting hebben. Z WIT^BB li A IV O. Aardschuiving. Naar gemeld wordt had op het Plateau van Thermen op den Berg van Brieg in Walles een groote aardschuiving plaats. De tanradbaan en de Rhone-bedding word bedreigd boven Brieg tussclien Mas sabriickd en Zermatt. FOBTDKA li. Monarchistische agitatie. De „Tenips" bevat een bericht uit Lissabon, meldend, dat de Portugeesche Minister van Binnenlandsche Zaken in de Kamer mededeelde, dat de bevolking in Noord-Portugal opnieuw door monarchis tische elementen wordt opgeruid. Of schoon maatregelen genomen zijn, werd de infanteriekazerne te Cuimaraes aan gevallen, waarbij verscheidene gewonden vielen. Er werden bommen en wapens in beslag genomen, terwijl de brug van Trofa gelegen tussclien Porto en Braga door een dynamietontploffingliclitbescha- digd werd, echter zonder dat liet verkeer onderbroken behoefde te worden. Wel zijn de verbindingen tussclien Bragu en üuimaraes verbroken. In andere distric ten bad niets bijzonders plaats, behalve te Lissabon waar onbeduidende voorval len plaats hadden. Momenteel is de toe stand in Portugal normaal. Men meldt nog dat de afgebroken verbinding tussclien Bragu en Maipos hersteld werd en dat 40 personen gevangen genomen werden. De verjaardag der Koningin werd te 's Gravenhage van Roomsclie zijde gevierd met een militaire II. Mis in de kerk van den II. Jacobus in de Parkstraat, die werd opgedragen dooi den hoofdaalmoezenier te velde, den zeereerw. lieer F. J. H. Evers, geassiteerd door de directeuren der R. K. Militairen- vereenigingen, den kapelaan van Beek en de paters Kannegieter en Franken. De geheele kerk was gevuld met mili tairen en burgers, terwijl zeer veel auto riteiten blijk gaven van hun belangstelling. Voor liet altaar waren gezeten de gou verneur van de residentie, generaal- majoor A. L. Klerk de Reus, generaal- majoor inspecteur der infanterie P. D. Buyse, de kolonel-commandant der brigade grenadiers en jagers L. J. It. Habbeina, de kolonel plaatselijk commandant D. M. E. de Ridder, de luitenant-kolonel jlir C. L. van Suchtelen van de Haere, adjudant van Z. K. It. Prins Hendrik allen met hun adjudante. benevens tal van andere officieren. In de kerk bevon den zich mede nog de oud ministers Kolk man en Loeff. Op het altaar had een detachement grenadieis en jagers onder bevel van een sergeant-majoor vrijwillig een eere- wacht betrokken. Voor de H. Mis speelde het orgel eerst het „Wien Neerlands Bloed" en daarna „Wilhelmus", dat staande door allen werd aangehoord Na het evangelie richtte de hoofdaal moezenier het woord tot dc aanwe zigen en wekte allen op om te bidden voor Koningin Wilhelmina, opdat met üods hulp Zij de kracht moge vinden, zooals tot heden, het land in vrede to besturen. Het was een schoon en indrukwekkend oogenblik, toon tijdens de Consecratie de tamboer roffelde, de wacht de geweren presenteerde en heel de met militairen gevulde kerk de knie boog voor Chris tus in de II. Eucharistie. Ook bij het „Domine, non sum dignus" klonk tromgeroffel door de hooge ge welven van het kerkgebouw. Door verschillende zangverenigingen te 's Gravenhage, waaronder ook de R. K. Vcreeniging voor den Volkszang is aan II. M. de Koningin Dinsdagavond bij het Huis ten Bosch, waar II M. resideert een huldebetooging gebracht door liet uitvoeren van verschillende vaderland- sclie liederen. Die betooging werd in ontvangst ge nomen door de geheele kon. familie, die de leiders na afloop ten paleize verzoch ten i m hen te bedanken. Toen de leiders der serenade en de bestuursleden weer vertrokken, kwam de Koningin naar buiten om met luider stemme de volgende woorden tot liet publiek te spreken „Ik dank u allen voor dezen schoonen en mij onvergetelijken avond. Woorden schieten mij te kort om vol doende uit te drukken, boe ik uw komst cu uw lang heb gewaardeerd Ik noodig u uit om dezen avond te besluiten door allen met mij te roepen leve ons dierbaar vaderland, hoera!" Met grooten geestdrift werd aan die uitnoodiging voldaan. Een brief van Dr. fl. Kuyper. liet „Berliner Tageblatt" schrijft: „Dr. A. Kuyper, die op bet oogenblik oen kuur volgt Ie Weisser Hirsch bij Dres den, laat zich aldus uil in een brief aan oen van onze medewerkers: „Zooals ik o.a. naar Berlijn aan de hoofdredactie van bet „Berliner Tage blatt" schreef en ook aan u mededeelde, komt bet mij, daar ik slechts om gezond heidsredenen naar Dresden ben gekomen, gewenscht voor. dat de pers van mijn aan wezigheid op Weisser Hirsch hoegenaamd geen nota neemt. Daarbij1 moet ik blijven. Dat belet mij echter niet, op de twee practische vragen, die u mij gesteld hebt, in het kort op deze wijze te antwoorden: lo. dat de beweging, om Nederland er toe te brengen, zijne neutraliteit op te geven en zich bij de Quadruple En tente aan te sluiten, niets hoegenaamd te beteekenen heeft en 2a. dat het kolo niale vraagstuk voor ons land eerst la ter kan opgelost worden. Wat het eerste betreft, waren hel slechts eenige tweede-klas Belgen, die ons tracht ten mede te steepen. De hooger staande Belgen daarentegen begrepen van den aan vang af, dat zij onze gastvrijheid niet slechter konden beantwoorden, dan door onze neutraliteit in gevaar te brengen. De eerste-klasse Belgen deden dat dan ook op geen enkele wijze en onzerzijds was er ook .geen enkele staatsman, noch een persorgaan van ©enige betcekenis, die niet tegen iedere schending van omze neu traliteit opkwam. Met het koloniale vraagstuk is het an ders gesteld. De koloniale groote mogend heden plegen in 'hunne kolonies slechts een kleine vloot beschikbaar te houden. Over hare koloniën wordt in Europa be slist, niet in de koloniën zelf. Voor Nederland staat de zaak anders. Onze positie in Europa is niet van zoo- danigen aard, dat wij in Den Haag of in Amsterdam de beslissing omtrent onze koloniën kunnen afwachten. Wij moeten ons in den Archipel zielf zoodanig wape nen, dat wij elk offensief afweren kunnen. Vóór de oorlog uitbrak was dan ook het plan gereed, onr een vloot van dread noughts voor onzen Archipel te laten bou wen. Nu is dit plan voorloopig uitgesteld. Eerst moet ook voor ons uitgemaakt wor den, of het duikbooten of dreadnoughts .moeten zijn, waarmede wij onze koloniën moeten verdedigen. Hierbij zend ik u nog drie uiededeelin gen uit de Nederlandsch© pers. De eerste is van mijn vroegeren collega aan het ministerie van koloniën,1! admiraal Ellis, die ook tijdelijk aan het hoofd van het departement van buitenlandsch© zaken heeft gestaan en die zich zeer pertinent uitspreekt. De tweede is van mr. Van Houten, den vroegeren minister va,n bin- landsche zaken in het kabinet-Röell, e?n radicaal conservatief en de derde wijst op de vleierijen in de Fransche pers, die ons land voor zich wil winnen. Misschien zullen deze stukken u interesseeren. Niet ik deel u den inhoud mede, ik wijs u slechts op datgene, wat in de pers voor kwam. Uw zeer 'toegenegen (w.g.) Dr. KUYPER. „De oud-nrinister Van Houten laat zich in het artikel, dat dr. Kuyper bedoelt, in dien zin uit, dat de Nederlanders in Europa geene machtverdeeüng noc-h eene machtsvermeerdering, hetzij voor Frank rijk en Engeland, hetzij voor Duitschland wonschen, maar dat dit standpunt geens zins actieve sympathie voor Duitschlands tegenstanders aanduidt." „Hbl." J) Koloniën zal wel een schrijffout zijn voor Marine Red. Aardappelen. Naar het Ned. Landbouw-weekblad verneemt, hebben dc speculatieve aard- appelmeeifabrikanten den minister van landbouw, nijverheid en handel medege deeld, dat zij zich bereid verklaren voor de in de a.s campagne door hen benoo- digde fabrieksaardappelen aan de land bouwers een minimum prijs te betalen van f 1.80 per ILL. van 61 K.G. en op een zetmeelbasis van 400 gr. onder water gewogen als gewoon. Het Kamerlidmaatschap-Vliegen. De Afdeeling Amsterdam IX der S. D. A. P. besloot in een Maandagavond ge houden huishoudelijke vergadering liet partijbestuur te adviseeren, dat de heer Vliegen reeds mi voor het Kamerlidschap zou bedanken, daar dit onvereenigbaar moet worden geacht met het Wethou derschap. Hierdoor is binnen zeer korten tijd een verkiezing voor de Tweede Kamer in dit district te verwachten. Goes. Ter gelegenheid van den ver- jaaruag van 11. M. de Koningin wapperde gisteren van alle openbare en vel© par ticuliere gebouwen de Vaderlandsch© drie kleur. Middelburg. Naar het huis van bewa ring is overgebracht P. L., die wegens verduistering van landlooperij was aan gehouden. - De politie hield gisteren wegens land looperij1 aan M. 11., een gewezen 'mare chaussee, die reeds vroeger deswege is veroordeeld. Op de algemeen© begraafplaats had heden alhier met militaire eer de teraarde bestelling plaats van wijlen den milicien C'atsrrian, van het garnizoen Kruiningën, die alhier in het Gasthuis is overleden De overledene was afkomstig uit Biervliet. Aan de geopende groeve sprak de eerste luitenant, de heer Th. M. P. H. Janssen, namens den commandant van de tweede compagnie, eerste bataljon, 14de regiment infanterie en betuigde namens dezien en namens de geheele compagnie aan de familie de deelneming in het voor haar zoo smartelijk verlies, maar ook de ka meraden verliezen in Catsman een braaf kameraad. Met een rust in vrede eindigde üe heer Janssen. De commandant van het vuurpeleton, de tweede luitenant Vonk, nam vervolgens het woord en zeide den overledene niet te hebben gekend en daar om niet diens goede eigenschappen te kennen, maar hij bracht hem een laatsten groet namens het geheele Nederlandsche leger. Hierna vuurde het vuurpeleton een salvo af en was de indrukwekkende plech tigheid afgeloopen. Een krans van de officieren, onderof ficiercn en manschappen Van de genoem de compagnie dekte de lijkkist. Vlissingen. Zondag komen hier per trein uil Duitschland een aantal zieke ge- interneerde burgers verwacht, die per mail boot naar Engeland door reizen. De af deeling van het Roode Kruis zal bij hel vervoer weder behulpzaam, zijn. Een inzender vraagt in de „Tel.": „Waarom worden de verdedigingswerk -n in Zeeland voor ons Nederlanders zoo ge licim gehouden, als de Duitsche- officieren van gezondheid, die met de ambulancetrei- ncn mee naar Vlissingen rei zien, overal vrij rondloopen cn een kijkje gaan nemen op verschillende plaatsen, waar het ge wone publiek qp verre na niet komen mag? Een dttieier van gezondheid, en vooral een Duitsche, is en blijft toch altijd officier. Aan den heer J. G. Kronmiiller, machinist bij de stoomvaartmaatschappij „Zeeland", is met ingang van 1 Septem ber wegens langdurigen dienst en gpvot derden leeftijd eervol ontslag verkend met toekenning van pensioen. „Het Handelsblad" verneemt, dat men Zondagavond in een perceel in de Bouwen Ewoutstraat en in de Glacisstraat brand heeft gesticht, door langs de open staande ramen de gordijnen in brand te steken. Buiten op straat waren de luci fers weggegooid. Gelukkig kon op beide plaatsen de brand in den aanvang ge stuit worden. De daders' hieven tot heden onbekend. Schore. Gister vergaderde de raad de zer gemeente. Dhr. Karelse was afwezig Medegedeeld wordt, dat het suppletoir ko hier hoofdelijken omslag do-o-r Ged. Sta ten is goedgekeurd. De rekening 191-1 wordt vastgesteld met 2 stemmen' voor, 1 tegen. Dhr. Verhaagen stemde tegen, om dat er 2 stukken ontbraken, namelijk een bewijs personeele belasting groot f4.32 en een bevelschrifl tot betaling van f 1174.50. De commissie belast met het nazien der rekening had ook deze aanmerkingen gemaakt en tevens dat nog een betaalde rekening van f22.37 over 1913 niet in de rekening van 1913 was opgenomen en thans wederom niet in de rekening 1914. Een groot aantal betaalde reke Hingen over 1914 was eveneens niet op genomen in de rekening 1914 tot een gezamenlijk bedrag van f 153.20. Derge lijke handelingen keurde de commissie af, te meer daar de rekening sluit met een batig saldo van ruim f 160. De rekening Burgerlijk Armbestuur werd aangehouden tot een volgende vergade ring, daar twee posten waren overschre den. De begrooting van dat lichaam werd vastgesteld. Een suppletoir kohier hon denbelasting werd vastgesteld met drie aanslagen tot een bedrag van f9. De politieverordening wordt gewijzigd, zoodanig, dal het sluitingsuur der her bergen w'ordt bepaald op 10 uur 's avonds en tevens dat het voortaan verboden zal zijn om des Zaterdagsnamiddags door de kom van 't dorp mest te vervoeren. Bij rondvraag deelt de voorzitter mede, dat J. v. Maldegem zonder vergunning een omheining langs den openbaren weg heeft geplaatst, doch voorzoover B. en W. kunnen nagaan is de omheining ge plaatst 'langs zijn eigendom. Dhr. Verhaagen zegt, dat hij tot zijn spijt thans wederom verplicht wordt om zich tot Ged. Staten t-e wenden. B. en W. hadden moeten zeggen: u hebt ge plaatst zonder vergunningweg met do omheining en zoodra u vraagt zullen B. en W. de rooilijn aangeven. Zij zouden dan de rooilijn niet zoodanig aanwijzen, dat de rialeering geheel op het erf van Van Maldegem kwam te liggen, thans krijgt men weder veel geschrijf en mis schien weer bezoek van eenige heeren Gedeputeerden, gelijk dit geschied is bij (het huis, dat naast dit perceel staat. Da voorzitter zegt, dat men het kadaster moet gel-ooven. Dhr. Glerum zegl't Is lang niet ze ker, dat de omheining goed staat en in ieder geval is deze geplaatst zonder ver gunning. Dhr. Itijn zegt: En hij staat ver aan deze zijde van de ri-oleering. De voorzitter sluit, na zelf nog lang daar over gesproken te hebben de discussie over dit onderwerp. Tenslotte wordt nog aan B. en \V. machtiging verleend om het privaat van het hoofd der school van een closet te doen voorzien en htet huishoudwater en het wateï komende van 't gemeentehuis beteren .afvoer te geven. (Z.) Rilland-Bath. In de Maandag' gehouden gemeenteraadsvergadering werd mededee- ling gedaan, dat het {suppletoir kohier van de belasting op de honden en do wijziging de:r verordening regelende die jaarwedden der hoofden van en de on derwijzers der openbare lagere scholen in deze gemeente waren goedgekeurd. Aan mej. Vivn Kalmthout, onderwijzeres aan de R.-K. School, werd wegens ver trek uit de gemeente afschrijving van hoofdelijken omslag verleend. Op verzoek van Ged. Staten van Zee land werd het besluit waarop aan de militaire overheid alhier vergunning was verleend om gebruik te mogen maken van een gedeelte gemeentegrond o-m daar op een cantine te bouwen eenigszins ge wijzigd. De gemeenterekening werd voorloopig vastgesteld toit een bedrag groot f 117570.71 en in uitgaaf tot een bedrag groot f IIO219.6I1/2, dus met een goed slot van f 7358.09V2. I11 dit bedrag ligt evenwel het bedrag eente; geldleening be rekend, zoodat eigenlijk het goed slot wordt teruggebracht tot f 247.22. Ook werd de begrooting voor 1916 aangeboden met een bedrag in ontvang en uitgaaf groot f28869.34. Op verzoek werd onder bepaalde voor waarden aan de militairen vergunning verleend 0111 in het najaar 'en in den winter gebruik te mogen maken van de openbare lagere school tot het houden van cursussen in verschillende vakken. Op een vraag van den heer 'A. Blok Jz., gedaan in de' vorige vergadering, ant woordde de voorzitter, dat verlof ver kregen is om de vlag in de gemeente el ders te doen waaien dan op den toren, doch dat tot heden nog geen geschikter punt is gevonden. Wat betreft het in de vorige vergadering opgemerkte door denzelfden heer „A. Blok Jz., antwoordde de voorzitter, dat gebleken is dat het w'erk geheel is uit gevoerd zo-oals het door de bouwcom missie is opgenomen en dat de heeren der bouwcommissie de begrooting niet hebben gezien is mogelijk, doch de he grooting is toch zeker volgens mededee ling van den gemeente-opzichter, veler tien dagen in handen geweest Van den voorzitter der bouwcommissie. De heer Blok wil gaarne toegeven, dat hij zich vergist heeft, het was niet om iets ten nadeele te zeggen van den ge meente-opzichter of van B. en W., doch zeker weet liij, dat hij geen omschrij ving en ook geen begroeting van het uit te voeren werk heeft gezien. Niets meer te behandelen zijnde wordt daarna de vergadering gesloten. (Z.). Kruiningën. De gemeenteraad vergader de Dinsdag j.l. Op het voorstel van den lieer J. Kostense 0111 een toeslag te ge ven op de jaarwedden der gemeente-amb tenaren ingevolge van de stijging der le vensmiddelen, werd na langdurige dis cussie besloten eene commissie te benoe men, beslaande uit de heeren J. Kos tense, M. Kol-e en J. Nieuwenhuijze, die in de eerstkomende vergadering advies zal geven. Heinkenszand. Tijdens liet onweer, dat Maandagavond woedde, werd van den landbouwer v. d. D. alhier een koe zoo danig getroffen dat het dier moest wor den afgemaakt, wat voor den betrokkene een schadepost is. Borssele. Bijl 't hevige on weder, dat zich Maandagavond boven onze gemeente ont lastte, sloeg de bliksem in de telefoon draden. De straal nam haar loop langs den draad naar de woning van dhr. Pheif; fer (genoemde woning is aangesloten bij de telefoon) en vernielde daar in de kamer liet telefoontoestel, waarvan een stuk op de tafel vloog. De familie Pheif- fer, die juist aan tafel zat, schrikte zeel'. Wonder boven wonder kwam de familie er zonder ongelukken af. Ook in het tele foonkantoor is het toestel beschadigd ge worden. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2