De Groote Oorlog. No. 102. Dinsdag 31 Augustus 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Koningin's verjaardag. Van een bal en een „Kermesse d'été." Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben NIEUWE ZEEUWSCH E COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9> GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij. abonnement speciale prij3. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de KV gulden bij verlies van beide DM gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jR I 11 I handen, voeten of oogen. jR R R verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke 1 V I I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: R verstandsverbijstering; R Bb of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. BB MD gulden bij A gulden bij A A gulden bij A M jR R I verlies van een jR R I R I verlies B I I verliesjjvan m 1 I 'iani'> voet fl R R R R van een R^ I I een M I of oogR duimwijsvinger|R^ gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wij staan voor den verjaardag van onze geëerbiedigde Voirstin. Zij verlangt met net oog op de nog altijd zeer hachelijke tijdsomstandigheden, dat alle luidruchtig feestbetoon achterwege blijve. Haar; som vereine wil lal geëerbiedigd worden. ,\Vat echter Haar jaarfeest ,aan uiterlijke praal moge inboeten, dat zal het onge twijfeld winnen aan oprechtheid van ge voelens en sympathie des harten bij aue bewoners en gasten van ons dierbaar va derland. Terwijl tal van Europa's potentaten in ooriogszorg zijn gedompeld, geniet Ko ningin W ïlhelmina het zeldzame voor recht haar land en ,volk in vrede te zien. Mede aan Hare wijsheid, aan Haar tact en waakzaamheid is het te danken, dat het kleine Nederland tusschen do rondom oplaaiende vlammen van den oor logsbrand onder Godes zegen onaangetast bleef tot op den huldigen dag. Met be kommering zag onze beminde Landsvrou we den nood, de armoede, de economische inzinking naderen rampzalige trits in den stoet van rampen, die de oorlog ook over neutrale staten uitzendt en sloeg aanstonds de hand aan het werk, om diel rampen zoo goed mógelijk van de natie af te weren. Met haar volk leeft Wil helmina mee, zij is als een ander» Ma ria Theresia, de landsmoeder bij uitne mendheid. Overtuigd van de groote beteekenis des Pausen ais vredestichter en bemiddelaar in de geschillen der volkeren Haar schrijven aan Z. H. Paus ,Leo XIII tij dens de eerste vredesconferentie legde Van die overtuiging het voldongen bewijs af zond Koningin Wilhelmina haar gezant naar het Vaticaan, teneinde Ne derland in de gelegenheid te stelten, met het Pauselijk centrum der internationale vredespolitiek voeling te houden en mjeda te werken tot herstel van den zoo vu. rig verlangden vrede. Inmiddels verflauwde onze Hoogo Landsvrouwe geen oogenblik in haar taak van opvoedster van de jeugdige Prinses Juliana Neèrland's hoop noch liet Hare hand na al datgene te doen wal strekken kan Haar volk steeds enger aan zich te verbinden door de banden van hoogachting en liefde. Dies rijze in ons gansche vaderland, van Dollard tot Broekman, van Achter hoek tot Noordzeestrand een hartgrondige bede ten Hemel voor het welzijn onzer beminde Souvereine. Dat God Haar en Haar Doorluchtige Huis nog lang spare en het omgeve met den stillen, maat majestueuzen glans, welke de tronen pleegt te -omgeven, die gedragen worden door den eerbied en, de liefde des volks. Leve Koningin Wilhelmina Te Middelburg, in het „Schuttershof" is Zaterdag een „Kermesse d'été" ge opend eu de „Middelb. Courant" ver meldde als bijzonderheid„iederen avond zal in de groote zaal een Hollandsch- Belgisch bal plaatshebben.1) Wij hebben onze oogen eens uitgewre ven, of wij wel goed zagen.. Ja, het stond er: een Holla ïidsch-Belgisc1- bal! Hoe prettig voor de Belgen daar ginds zoo heel ver is het niet aan het Yserfront, die het laatste hoekje van hun overweldigd, geteisterd, vertrapt vader land ten koste van hun bloed tegen den indringer verdedigen, als zij, zoo iets lezend, moeten ervaren, dat in de hoofdstad van Zeeland landgenooteu met hen meeleven en voor hun vaderland medevoelen onder het genot van een dansje, dapper indie edele taak ter zijde gestaan door hun gastheeren I Eu dan moet men nog zoo pas Emile Verhaeren hebben houren schreien in zjjn hartroerend gedicht „a la Helgique" (opgenomen in de „Courier de 1'Armee") over zgn vaderland dat niets meerheeft que des lambeaux de dunes Ét les plaines en feu, sur l'horizon, la bas"2) over het verwoeste Yperen, over Dix- muiden in puin geschoten, over de groote Vlaamsche steden, onder de macht van het vijandelijk geweld. En met verbijstering constateert men, dat de frivoliteit, de wufte wereldzin, de lichtzinnige trek naar pret en pleizier in niet weinige menschenzielen zoozeer allen levensernst heeft verstikt, dat het betere gevoel door geen stem, zij hebbe dan de klank van het kanongebulder, meer is wakker te schudden. Dat ook Zeeland in deze dagen van verschrikking zich nog deels door den genotroes laat bedwelmen kermesse d'été en bals te Middelburg, Speenholf avonden te Goes duidt op eene be treurenswaardige kortzichtigheid, die zich met het beruchte „après nous le déluge" 3) in slaap laat wiegen, als ware er geen vuiltje aan de lucht. Betioede de Hemel dergelijke dwazen voor een schrikkelijk ontwaken en doe hen te rechter tijd tot beter inzicht komen. VVij epalleeren Red. .dan eenige lappen duingrond en vlakten, daarginds aan den horizon, in vuur." „Na ons de zondvloed", woorden toegeschre ven aan den lichtzi nnigen Lodewij k X V en zijn hof. De toestand. Nu Brest-Litowsk is gevallen, gaat de terugtocht der Russen steeds crescendo en zullen in de komende dagen nog heel wat plaatsen iD de handen der centrale legers vallen. Wilna en Dunaburg zullen nu wel het eerst aan de beurt zijn. Reeds behaalden de Duitschers in de richting van Wilna, Oostelijk van Kowno, eenige successen. Omtrent Dunaburg verluidt, dat de Russen daar willen standhouden en met de Duitschers den strijd aanbinden, wat niet te verwonderen is, daar strategisch gesproken een standhouden op de Duna- lijn de Duna is de rivier waaraan Dunaburg, Jacobstadt, Friedrichstadt en Riga liggen voor de Russen van het hoogste gewicht is, vooral nu Riga zoo zwak staat en Jacobstadt reeds door de bevolking ontruimd is. Is de Duna prijs gegeven, met als kern Dunaburg, dan staat het Duitsche leger feitelijk de weg naar Petersburg open, en hoewel diu tocht vooral in den winter z'n ge varen voor de Duitschers zou hebben (de kaus om afgesneden te worden van de hoofdmacht in Polen zou tamelijk groot zijn), zou het voor Rusland toch verre van aangenaam wezen, Dunaburg is een stad van beteekenis, vooral uit militair-strategisch oogpunt. Zeven spoorlijnen ontmoeten er elkaar, en eveneens komen er belangrijke straat wegen samen. Sedert 1893 wordt het officieel Dwinsk geheeten. Het is een tamelijk groote fabrieks- en handelstad. In 1897 had Dunaburg 72000 inwoners. De bevolking nam sedert snel toe, en bij het uitbreken van den oorlog bedroeg het aantal zielen ver boven de 100.000. Eerst in den Jateren tijd werd Duna burg versterkt, en op het oogenblik wordt het voor een der sterkste vestingen van West-Rusland gehouden. Het is omringd door tal van forten, en aan den linker oever van de Duna heeft men een krachtig bruggenhoofd. Riga zal, naar uit St. Petersburg wordt gemeld, tot het uiterste worden verde digd. In de Russische pers twist men over de vraag, of de Duitsche legers Pe tersburg dan wel Moskou tot einddoel van hun opmarsch zullen nemen. Naar Moskou zeggen sommigen. De Duitsche militaire wetenschap heeft volkomen de plannen voor den oorlog met Rusland behandeld maar nergens vindt men een plan van een tocht naar Petersburg. Aan den anderen kant hebben Duitsche stra tegen herhaaldelijk gesproken over een opmarsch naar Moskou. Ook moet men daarbij niet uit het oog verliezen, dat bij een oprukken in die richting de verbonden Duitsche legers door de graanrijkste streken van Rusland zouden trekken, waar groote voorraden opgeslagen zijn, en waarop Duitschland eii Oostenrijk- Hongarije langen tijd zouden kunnen teren. Daarentegen acht Mensjikof in de No- woje Wremja een opmarsch naar Peters burg zeer wel mogelijk. „Er is, zegt hij hoegenaamd geen reden om te meeneu, dat de Duitschers het voorbeeld van Napoleon zullen volgen, de Russische legers zullen vervolgen tot Moskou, daar een winter zullen blijven en zuilen ver trekken, verdreven door de vorst, en guerillabenden. Wij hebben reden te ge- 1 ooven, dat zij anders zullen handelen." Men is in Petersburg dan ook niet gerust. Een groot aantal kerken, ntusea en openbare leeszalen zijn gesloten. Teekenend voor de zenuwachtige on gerustheid van de bevolking is, dat per sonen, die op zomervacantie zijn, en zelfs diegenen, die afkomstig zijn uit Luga en Gutsjina, dus uit de naüijheid van Petersburg, bij massa's hun zomer verblijven verlaten hebben en naar de hoofdstad terugkeeren. Die ongerustheid heerscht feitelijk in het geheele rijk. De H. Synode (het kerkelijk-admini- stratief lichaam dat de Russische staats kerk regeert en waarin de bisschoppen weinig of niets te zeggen hebben, daar alle macht in handen is van den opper- proccurator, een leek, die den Czaar ver tegenwoordigt) heeft den geloovigen nu bevolen, drie dagen te vasten en tot de H. Tafel te naderen, te beginnen met 8 September. Zij heeft den minister van binneulandsche zaken verzocht, geduren de die dagen muziekuitvoeringen te ver bieden. Er zal echter zooals gewoonlijk gewerkt mogen worden. De 8ste September is de dag van de kerkelijke viering der bevrijding van den iuval der troepen van Tauieriau in 1395, waarmede de boodschap aan het volk de Duitsche invasie vergelijkt, watmee- doogenlooze wreedheid betreft! Van „meedoogenlooze wreedheid" ge sproken Hoe zouden de bewoners van Oost-Pruisen onder dit opzicht over de Russen denken zegt De Tijd". De „Lokal Anzeiger" ontving uit Genève bericht, dat de generale staf van groot vorst Nikolaas door de Engelsche, Fran- sche en misschien Japansche strategen zal worden aangevuld. Ook zou een raad gevend comité ten behoeve van den Russischen minister Bark ingesteld worden. Officieel werden deze berichten noch bevestigd, noch ontkend. Jaaroverzioht van den Oorleg. 2 7 Aug. 19 11. De Duitsche hulp kruiser „Wilhelm der Grosse" wordt niet ver van Rio del Oro door den Engelschen kruiser Highflyer vernield, terwijl de Duitsche kruiser „Magdeburg", in de Fin- sche wateren aan den grond geraakt, door Russische schepen wordt tot zinken ge bracht. 2 8 Aug. Het leger van Albrecht von Wurteniberg van de Semois naar de Maas gevorderd zijnde, steekt bij de Mézières die rivier over. Ook de Duitsche Kroon prins brengt zijn leger steeds dichter hij de Maas. Het Engelsche expeditieleger wordt bij: Bergen en Maubeuge terugge slagen maar niet omsingeld, hoezeer de Duitschers dit beproefden. Ten noorden van St. Quentin wordt het nogmaals terug geslagen. Engelschen en Franschen trek ken terug op de Sontme. De Duitschers be zetten ManonviUers. Bij Helgoland heeft een zeeslag plaats waarin de Duitsche marine de kruisers „Ariadne", „Mainz" en „Köln" verliest. De Russen hebben in Oost-Pruisen Al- lenstein bezet en richten hun aanval op Koningsbergenin Galicië bedreigen zij Lemberg. Oostenrijk-Hongarije verklaart officieel België den oorlog. 2 9 Aug. Generaal von Hindenburg verslaat de Russen bij de Masurische me ren en dwingt hen Oost-Pruisen te ont ruimen. Li Turkije mobiliseert. 3 0 Aug. Een Duitsche vliegmachine verschijnt boven Parijs en werpt bom men en vlugschriften op de stad. 31 Aug. Een poging der Franschen om het leger van Von Billow bij St. Quentin terug te dringen, faalt, die bij Mézières in het werk gesteld om Von Wurteniberg over de Maas terug te dringen gelukt aan vankelijk, doch het doordringen der Duit schers tot aan de Aisn© bij Rethel heeft tot gevolg dat ziij het offensief bij Mézières hervattend de Franschen terugdrijven. De forten Ayvelles, Montmidy en Givet benevens Ami-ens vallen in handen der Duitschers, die tot de legers van den Kroonprins en generaal Von Klück he li oo ren. Uit België. Te Gent zijn op het oogenblik totaal 50.000 personen, die onderstand genieten. Bij de familie te Moerbeke kwam be richt in, dat op het slagveld gevallen is, dr. Paul Lippens ingenieur, zoon van den oud burgemeester van Gent. „Zelandia" schrijft over hem„Als hoold der suikerfabriek van Moerbeke en eigenaar van vele gronden in Zeeuwsch- Vlaanderen was hij sinds den dood zijns vaders Mr. H. Lippens, hier een goede bekende. Zijn broeder Mr. Maurice Lip pens, burgemeester van Moerbeke, die als gijzelaar naar Paderborn door de Duitschers is vervoerd, is dezer dagen naar een ander kamp overgebracht waar hij, naar hij schrijft, minder reden van klagen over de voeding heeft". Voor Vlaanderen is eene partij van 5000 ton mout voor de brouwers aange komen tegen 45 fres. de 100 K.G. Te Antwerpen is overleden Edmond d Taaye, directeur der Teeken-Academie. ilij schreef het bekende werk over de Plastische kunsten waarmede hij den prijs van 25000 fres. verkreeg. Het toezicht in den omtrek der Bou- chautsche haven in België is dezer dagen zeer verscherpt. De laatste twee dagen klonk het zware Engelsche zeegeschut onophoudelijk uit Zuid-Westelijke richting. In de stad Eecloo komen dagelijks vluchtelingen aan uit de Yserstreek. Ze worden gehuisvest in leege openbare gebouwen. De bekende kost- en leerschool dei- Broeders te Bassevelde zal geopend wor den op 5 Oct. a.s. De eieren waren vorige week op de markt te Eecloo gjedkooper dan in Ne derland ze golden fres. 2,75 de 26 stuks. Te rekenen van heden is het ten streng ste verboden in de Vlaanderens per fiets te rijden vóór zonsopgang en na haar on dergang. Wie bekeurd wordt heeft kans, dat zijn fiets in beslag wordt genomen. 0e B.lgische geestelijken geen Franctireurs. Van Belgische zijde wordt aan de bla- den het rapport gezonden, door een Oos- tenrij'kschen priester geredigeerd als g«$ volg: eener enquête in België naar de deelneming van geestelijken aan dein z.g. franctireursooiiog. De conclusie van den Oostenrijikschen priester is: lk heb in Duitsche, Vlaamsche en Waal- sche kringen betrekkingen gehad met het volk, de lagere en de hoogere gees- steliijkheidik ben in staat geweest dos- sieren grondig in te studeerdn; ik heb Verwachting tot den avond van 31 Aug. Matige tot krachtige, later afnemende Noordwestelijke tot Westelijken wind. Zwaar tot half bewolkt, aanvankelijk nog buiig, later tijdelijk opklarend en Iets zachter. gëwerkt, streng en onpartijdig, in het vol le besef van de belangrijkheid dezer kwes tie en Wat is de uitslag van mlijln onder zoek? 1. Dat het Duitsche leger ongeveer vijf tig geestelijken geljusileerd heeft; dat het sommige onder hen, lichamelijk en zede lijk, op dierlijke wijze mishandeld heeft. 2. Dat men van geen enkelen gees telijke een daad heeft kunnen vaststellen, die strijidig is met het volkenrecht. Tot hiertoe heeft het Duitsche mini sterie van oorlog reeds loy(aal menig» beschuldiging, tegen de geestelijkheid ge richt, herroepen. Sedert geruimen tijd reeds weet men in ernstige Duitsche krin gen wat er te gelooven valt van zoogezeg de uitgestoken oogen en afgesneden oortai. Enkel voor zestien gevallen blijft het ministerie vlan oorlog overtuigd van do schuld der geestelijkheid. L lk heb gewetensvol al deze gevallen onderzocht en als loyaal onderzoeker moet ik een „non constat" („het is niet bewe zen") neerschrijven bij elk geval. - Engelsch transport met 2000 man getorpedeerd. Men seint uit Rotterdam Passagiers, die met het stoomschip „Rijndam" van New-York te Rotterdam zijn aangekomen, deelen mede, dat in den morgen van den 18en Augusius bij de Scilly Eilanden een Eugelsch trans portschip met Canadeesche troepen is getorpedeerd. Van de 2000 man konden ongeveer 1000 man worden gered. Oorlog en Godsdienstzin. Ook van Engelsche zijde wordt het feit geconstateerd, dat menigeen, die in de loopgraven strijdt of gewond in de hos pitalen nederhgt, anders dan vroeger over God en godsdienst is gaan denken. Zoo leest men in een van die brieven van het Engelsche front het volgende „Wij hadden in het begin een zeker aantal mannen, die den draak staken met predikanten en met den godsdienst in het algemeen. Sommigen van hen waren gewone „Black guards" van lagen stand, maar anderen behoorden tot de wel opgevoede klassen. Maar sedert het gevecht tewordt hun godslastering niet meer gehoord, en dezelfde menscheu vallen op hunne knieën en bidden in tegenwoordigheid van hunne kameraden." („Centrum"). Koning Albert aan het Fransche front. PARIJS. Koning Albert beantwooffldr de het bezoek, dat Poinearé kort geleden aan de Belgische troepen bracht, en werd Maandag ontvangen in het groote hoofd kwartier, waar hem de president, Milla- rand en Joffre hun opwachting maakten. Na het uitreiken van Fransche en Belgi sche decoraties, gingen de staatshoofden met Millerand en Joffre in de streek van de Aisne wapenschouwing houden over de nieuw gevormde regimenten, waaraan Poinearé de vaandels overhandigde, ma een warme toespraak, waarin hij den ko ning dankte voor de eer, hun door den vorst bewezen, die aan de wereld en de legers een voorbeeld geeft van onwrikbare trouw, en bij wien de militaire dapper heid zoo nauw verbonden is met den burgerlijken moed. Na het dejeuner doorwandelden de ko ning, de president pn hun gevolg de kan- tonnementen, de verdedigingswerken en de loopgraven in de eerste linie aan de Oise en de Somme, waar de koning de vindingrijkheid der Fransche soldaten be wonderde, die in diepe holen gehuisvest zijn. Dinsdag kwam de hofstoet te Nancy aan, Waar de president het vaandel uit-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1