KERKNIEUWS. ONDERWIJS Landbouw en Veeteelt en P. .1 de Wij«; tot administrateur en veilingmeester J. M van W< ele, tot af slaver A Schrijver, tot controleur voor de kleine veiling J. de Wilde en tot keur meester voor de groote veiling Chr. Zandee. (M. Ct.) Nader meldt men ons: In zijn openingswoord wees de heer A. Schrijver, die de vergadering leidde, er met nadruk op, dat het niet de be doeling was tegen de bestaande veilings vereeniging te agoeren, doch dat men overtuigd was, dat de reusachtig toege nomen en zich steeds meer uitbreidende tuinbouw en fruitteelt in onze provincie de stichting van een tweede veilingsver- eeniging noodzakelijk maakt. Het comité heeft de beschikking over een uitstekende lokaliteit: de voormalige garage in de fianzepoortstraat. Veilingmeester en a Vager mogen geen kooplieden in vrucht; n -zijn, de controleur mag niet koop-en, dit alles om mogelijke knoeierij U voorkomen. De veilingen zullen gehouden worden Dinsdag om half-één, Vrijdag 0111 half-twoe. De namen der inzenders blijven onbe kend: er wordt evenals te Middelburg op nummer verkocht uit een oogpunt van onpartijdigheid. De leden deelen telken jaar in de ge maakte winst. De eerste veiling zal men trachten te houden Dinsdag 7 September a.s. Middelburg. B. en W. hebben benoemd tot tijdelijk directeur van de arbeidsbeurs den heer H. G. Toehes, alhier. (M. C.) Het conceit in den Buitentuin werd Woensdagavond begunstigd door prachtig weder en vele leden waren dan ook aan wezig om het verdienstelijk uitgevoerd programma van het Middelburgsc-h mu ziekkorps aan te hooren. Tot slot werd de „Tipperary-marsch" uitgevoerd. Na verhoor door den rechter-com- missaris is naar het huis van bewaring aihier overgebracht de 19-j,arige S. C., die Maandagavond een heer en een dame heeft -aangerand. Bij K. B'. is aan jhr. mr. W. H. Snouck Hurgronje, op zijn verzoek, met ingang van 1 October, eervol ontslag ver leend uit zijne betrekking van griffier der arr.-rechtbank te Middelburg. Vlissingen. Door een conducteur der Staatsspoor is Woensdag in een le kl. coupé van den sneltrein vau halfzes een damestaschje, inhoudende een groot be drag aan geld gevonden, en bij den sta tionchef alhier gedeponeerd. (V. Crt.) Het harmonie-gezelschap „Ons Ge noegen" zal Zondag a.s. zijn 25 jarig be staan herdenken. Des avonds zal op het Bellamypark een concert worden gegeven. (VI. Crt) Uitwisseling van gewonden. De mailboot, welke gisteren de ernstig gewonden uit Engeland zou aanbrengen, kwam niet zooals gewoonlijk tegen vijif uur, maar eerst te kwart voor zeven binnen, dit tengevolge van het laat aa.n boord zijn der gewonden in Engeland. Toen de boot was gemeerd begaven Duit- sche .zusters zich op bet schip en bo den aan ieder der 22 gewonden een bou quet je aan. Vervolgens werden de gewonden vau wie slechts twee per brancard moesten worden vervoerd, naar den trein van het Buitsehe Roode Kruis gebracht, die hier nog stond en werden hun daar door de dames van de afdeeling Vlissingen van het Roode Kruis ververschingen en si garen enz. aangeboden, terwijl dez-e da mes de wagons met bloemen opvroolijk- ten. De mannen, die ten deele reeds van October en November gewond waren, wa ren vooral verheugd over het hooren van Duitsche liederen op de gramaphoons in de wagons. Zij, die wij spraken zeiden over de behandeling in de kampen in En geland en in de hospitalen niet te kla gen te hebben, terwijl ook de bejegening over het algemeen goed was. De trein met zijn treurige vracht ver liet Vlissingen te half negen. Een woord van lof aan de afdeeling Vlissingen van hel Roode Kruis, die nu voor de derde maal bij het uitwisselen der gewonden haar diensten verleend», is hier zeker ten volle op zijn plaats. Gumnenteraad van Vlissingen. Mededeeling werd geJaan van de goed keuring door Ged. Staten van de supple toir© kohieren schoolgeld 1914/1915 en hoofdelijken omslag 1915. Overgelegd werd het verslag van de commissie voor den reinigingsdienst over 1914, waaruit o. a. blijkt, dat de beer aan merkelijk minder heeft opgebracht da.n in 1913, doordat uitvoer naar België on- moigelijk was na Augustus. Juist zou met 1 September het contract met H. de Corte te Lo'keren zijn vernieuwd. De ontvangsten bedroegen f2008.75 (oorspronkelijke ra ming f3700), en de uitgaven fl6173.14i/2 (oorspronkelijk geraamd f 15050). Vervolgens Waren aan de orde verschil lende benoemingen. Tot lid van de oommissie van toezicht op het middelbaar onderwijs werd hen benoemd de heer C. G. Raert, met wien was aanbevolen de heer A. 'J. van Oc- kenburg. Tot lid .van de commissie tot wering van schoolverzuim werd herkozen de heer G. lurry, met hem was aanbevolen de heer A. van de Sand-e. Tot definitief leeraar in de werktuig kunde aan de burgeravondschool en avond school voor handwerkslieden werd be noemd de heer G. Lettering. Voor het tijdvak van 1 September 1915 tot 31 Augustus 1916 werden wederom tijdelijk benoemd: de heer J. A. van Dierendonck voor lijn- o.n vakteekenen aan de burgeravondschool; de heer W. T. Edelman, in scheepsbouwkundig vaktee- -kenen aan de Avondschool voor hand werkslieden; de heer P. S. Dijkstra voor bouwkundig vakteekenen aan de Avond school voor handwerkslieden; de heer B. Kelder voor lijntaekemen aan de burger avondschool en voor stoomwerktuigkunde aan do avondschool voor handwerkslieden. De geloofsbrieven van het nieuw ge kozen iid, den beer H. Duijm, werden door een daartoe aangewezen commissie onderzocht en op advies van die commis sie werd tot. toelating van den heer Duijm besloten. Op voorstel van B. en IV. en gunstig advies van de commissie van finantiën worden goedgekeurd de rekening over 1914 van den Vlissingen-Koudekerkschen straat weg, aanwijzend in ontvang f992.21 e'n uitgaaf f743.29V2; eeue kleine wijziging in de .begrooting over 1914 van dien weg en de begrooting voor 1916, aanwijzend in ontvang en uitgaaf f 1154.38, met een post voor onvoorzien ad f 267.38. Vastgesteld werd op voorstel van B. en W. en eveneens gunstig geadviseerd door de finantieele commissie de rekening van het Havenbedrijf over 1914, aanwijtefend in ontvang f28642.90 en in uitgaaf f 28562.19, met een goed slot dus van f80.71. De gemeenterekening over 1914, werd voorloopig vastgesteld op een ontvang van f 560925.85V's en uitgaaf van f 576972.551/2, dus met een nadeelig saldo van f 16046.70. Ook met deze rekening had de commissie van finantiën zich vereenigd. Bij openbare verpachting .werd in 1912 aan J. van-'de Bro-ek-e aan den Oostelijken Bermiweg ©enige perceel-en bouwland ver huurd met daarbij behoorendo boerderij voor f 860 per jaar. Nu een gedeelte van dit land ten be hoeve van den houw van een ziekenbarak aan de pacht is onttrokken, komit het B. en W. billijk voor, dat met ingang van het loopende dienstjaar de pachtsom wor de verminderd met een bedrag, dat in verhouding staat tot het minder door den pachter te bebouwen land. In verband hiermede stellen B. en W. voor, genoem den pachtsom te verminderen met f 20 en met ingang van 1 Januari 1915 te be palen op f 840. De commissie voor de finantiën advi- neert tot aanneming van het voorstel. In de geineente-hegrooting voor 1915 werd eene wijziging aangebracht waar door het eindcijfer met f3011.93 wordt verhoogd. Beschikt werd op bezwaarschriften hoof delijken omslag. Rilland Bath. Woensdagavond werd aan den (trein welke te 8,10 uur hier hinnejn- komt door deu gemeenteveldwachter al hier aangehouden de 47-jarige P de W., geboren te Hoek, welke ongeveer twee maanden geleden door de rechtbank te Middelburg was veroordeeld tot 3 jaar opzending naar een Rijkswerkinrichting. Hij was Zaterdag 14 Aug. j.l. uit het gesticht Veenhuizen ontvlucht en zal he den weer worden teruggebracht. (Z.) lerseke. In de raadsvergadering van Woensdag was afwezig dhr. Van Stee. Ingekomen van Ged. Staten goedkeuring kohier H. O., straatbelasting, niet ker mis houden, en leening a f5000 kasgeld (welke leening geplaatst is bij firma Van Heel en Co. te Goes). Onderzoek geloofsbrieven van de herren Th. Westdorp, J. L. Bom, C. Hartog en T. Cupery. Met algemeene stemmen wordt tot toelating besloten. Tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim wordt herkozen met alge meen© stemmen dhr. B. de IJondt. Het kohier schoolgelden bedraagt oiver 150 aangeslagenen totaal f495.90. Van het her- halingsonderwijs voor meisjes over 7 aan geslagenen f 14.40, samen f 510,39, wordt met algem. stemmen goedgekeurd. (Z.) Nisse. In de Woensdag gehouden raads vergadering was het lid D. de Winter afwezig. De geineentebegrooting voo 1916 werd den raad aangeboden op een be drag van f 13849,09r/2 in ontvang en, uit gaaf. De begrooting van het burgerlijk armbestuur voor 1916 werd goedgekeurd in ontvang en uitgaaf op f 3186,04. Aan J. F. Hol werd over 8 maanden onthef fing verleend in den H. .C tot een be drag van f 7,88l/2. (Z.) Den kinderen van ons dorp werd Woensdag een aangename dag bereid. De ambachtsheer jhr. J. B. F. Verschoor, O.-I. ambtenaar met verlof, is dezer da gen in het huwelijk getreden en liet nu ook de kinderen onzer gemeente in zijn vreugde deelen door hen op zeer royale wijze te tracteeren op limonade, koeken, suikerwerken en chocolade. Zeer voldaan keerden dan ook de kleinen huiswaarts. (Z.) Sluiskil. Woensdag geraakte de zoon van een landbouwer, wonende onder deze gemeente met ©eri span paarden voor een geladen wagen, naar Neuzen op weg zijn de, op hol, kwam onder den wagen te recht en moest met gebroken pols en inwendig gekneusd, worden opgenomen. Denzelfden avond brak en werkman een zijner beenen, toen hij-,, loerende fietsen, met rijwiel en al in een sloot terecht kwam. (M. Ct.) Koewacht. Het is thans een vaststaand feit, dat zoodra de tijden wat gunstiger worden, men onmiddellijk zal beginnen met het bouwen van de nieuwe kerk op Hollandsch grondgebied. De grond is aan gekocht, terwijl de plannen reeds geheel zijn vastgesteld. De nieuwe kerk zal 50 M lang en 40 M. breed worden. De to ren zal een hoogte hebben van 45 M. Wijl men het over de plaats moeilijk eens kon worden, heeft men de beslissing over gelaten aan Z D. H den Bisschop van Breda, die vastgesteld heeft, dat de kerk zal komen juist naast het nieuwe kerkhof. Deze week was op het Belgisch gedeelte dezer gemeente eene vrouw gestorven en daar het kerkhof op Neder- landsch gr ondgebied ligt, moesten er heel wat formaliteiten vervuld worden, eer het lijk ter aarde kon worden besteld. Donderdagmorgen werd aan den Zeer- Eervv. Heer Pastoor alhier vergund de begrafenisplechtigheid te vervullen Het lijk werd, gevolgd door de, Belgen naar de kerk gebracht, waar de II Mis en de inzegening plaats had. Na de kerkelijke diensten mocht de familie het naar de grens geleiden, waar het door de Duit sche soldaten in ontvangst werd geno men en aan de Nederlandsche soldaten werd overgegeven. Eenmaal op Hol landsch grondgebied werd, het gevolgd door de Nederlandsche familie en kr n nissen op de gewone wijze grafwaarts gedragen. De Belgische familie mocht echter het lijk niet volgen, maar kon van achter den draad den droeven stoet nastaren. Cadzand. Woensdagnacht en Donderdag, morgen was weer duidelijk het scheepsge schut te hooren, waarschijnlijk in den omtrek van Oste.nde. Van het bombarder ment van Zeebrugg-e komt men aan de grens weinig te weten. De Duitschers zijn in dit opzicht zeer terughoudend. (Z.) Sas van Gent. Door de Duitsche over heid zijn voor het etappe- en operatiege bied tin België tot nader hevel de vol gende maxima-prijzen vastgesteldtarwe per 100 K.G. 36 fres., rogge 30 fres., mengsels van gerst en haveir 36 fres., gerst 45 fres., haver 38 fres. Alle voor raden van wol moeten binnen drie dagen na het verschijnen dezer kennisgeving bij den Kommandantur worden aangegeven. Voorraden, die niet aangegeven worden, zullen verbeurd verklaard worden. Alle opgeëischte wol wordt betaald. Vlaamscho zweetwol zal met 2.75 fres. en gewasschen wol met 6.30 fres. per K.G. betaald wor den. (Msb.) In de bijvoegsels tot de Staatscourant van 26 Aug. zijn o.a. opgenomen de ge wijzigde statuten van de Boerenleenban ken te Aardenburg en IJzendijke. Het verkeer tusschen België en Zeeland. Va.11 de Zeeuwsch-Vlaamsohe grens meldt men ons De Duitsche militaire overheid in Noord- Vlaandcren deelt mede, dat, binnen enkele dagen, zoodra de electrische grensafslui- ting voltooid is, het grensverkeer naar en van Nederland langs alle openbare wegen zal worden toegestaan, zooals dit tot nu toe alleen mocht geschieden van Water vliet naar IJzendijke en Sas van Gent naar Seizaete. De volgende hoofdwegen worden voor loopig reeds toegankelijk gesteld, te reke nen van het marinegebied af: SluisMoerkerke EedeMaldeghem OostburgSint Marguérite WaterlandkerkjeWaterland Oudeman IJzendijkeW atervliet PhilippineBouichaute. De te verwachten maatregel brengt een belangrijke verbetlering in het grensver keer. Daardoor zal b.v het verkeer met Brugge rechtstreeks ovier Moerkerke kun nen geschieden, terwijl men tot dusver ge dwongen was over Watervliet te gaan. Besmettelijke ziekten. Blijkens de opgave in de Staatscourant van het aantal besmettelijke ziekten in de week van 18 tot en met 24 Aug. kwamen in Zeeland voor: 1 geval van typhus te lerseke; tien gevallen van roodvonk, 11.1. te Hoek 3, Neuzen 4, Sluis 1, Zuidzande 2en 2 van diphteritis, n.l. te Kruiningen en te Oo-st- kapelle ieder één. Spionnagr, I11 verschillende gemeenten in Zeeland, waar nog veel Belgen vertoeven, verblij ven tevens verschillende Duitschers, waar van men vermoedt, dat zij Belgen, die op verboden manier over de grenzen trek ken, bespionneeren, om zoo- mogelijk hun gevangenneming, zoo zij in België komen, te bevorderen. De Duitschers echter staan op hun beurt weder onder toezicht, daar zij ook van spionnage ten nadeele van Nederland wor den verdacht. Zoo is in het begin dezer week te Vlissingen een D-uitscher gearresteerd, die zich gedurende de laatste weken als rond reizend koopman in Zeeland ophield. (Msb.) Kalender der Week. Van 29 Aug. tot 5 Sept. 1915. Zondag 29 Aug. Veertiende ZonJag 11a Pinksteren (hl. 912); gedachtenis v. d. Onthoofding v. d. H. Joannes den Dooper (hl. 1356) en v. d. H. Sabina (hl. 1356). De Igebed-en na da stille II. Mis o-p hl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (bl. 69); na de Hoogmis gebet voor de Koningin (bl. 122). Vespers op bl. 915 en 123. Maandag 30 Aug. H. Rosa van Lima (bl. 1360 en 248); gedachtenis v. d. H.H. Felix enzi. (bl. 1360). Dinsdag 31 Aug. H Raymundus Non- natus (hl. 1361 en 227). Woensdag 1 Sept. H. Aegidius (bl. 1361 eu 235); 2de gebed voor de Overledenen (bl. 1490); gedachtenis v. d. H.H. Twaalf Broeders Martelaars (hl. 1361). Donderdag 2 Sept. II. Stephanas (bl. 1362 en 227); ,2de gebed ,,A cunctis" (bl. 103); 3d-e gebed naar keuz,e. Vrijdag 3 Sept. Mis als Zondag (bl. 912); 2de en 3de gebed als. gister; 4de gebed voor den Paus (bl. 102). Zaterdag 4 Sept. Mis van 0. L. Vr. (bl. 148); 2de gebed v. d. H. Geest (bl. 1457 en 831); 3de gebed voor de Kerk (bl. 101); 4de gebed voor den Paus (bl. 102). De gew-one or-d-e der H. Mis, die iederen dag terugkeert, begint op blz'. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen naar het „Volledig Misn en Vesp-ersboek" van Desclé-e. Zondag 29 Aug. 14e Zondag na Pink stèren. Epistel Gal. V 16—24. Evangelie Matth. VI 24—33. Examen Fransch L. 0. Donderdagmiddag werden te 'sGraven liage geëxamineerd 14 candidaten. Ge slaagd -o.a. de dames: C.'E. M. Schönlau, Vlissingen en J. C. Snijders, onderwijzeres te Zouteliande. Geslaagd te 's Graveuhage voor de acte Fiansch l o. de heer J. P. Janssen te Rilland Bath. Mej. R. Notenboom te Oud-Vossemcer is aangesteld als tijdelijk onderwijzeres aan de o. I. school te Tholen. (M.C.) Zeeuwsche Maatschappij voor Landbouw en Veeteelt. A f d e e 1 i n g M i d de 1 b urg. Hedenmorgen hield de bovengenoemde afdeeling een buitengewone, zéér druk be zochte vergadering in de sociëteit „St. Joris" ter bespreking van de huidige maat regelen ter bestrijding v,an het mond- en klauwzeer. .Oa. was tegenwoordig de districts-veienarts de heer Van Rijssel. De vergadering werd gepresid© md door den vice-voorzitter den heer Jan Poltier- dijk, die mededeelde, 'dat direct zou, wor den overgegaan tot de bespreking, van het afmaaksysteem. Het bestuur Keelt met bijna algemeene stemmen besloten voor te stellen aan de regeering "te brelqem met het afmaaksysteem. Sp'r. meent, dat er niet veel succes te wachten is; voor al waar in Zuid-Holland de ziekte vrij wel bestreden is met dit systeemmaar toch kunnen de bezwaren kenbaar ge maakt worden. De heer V-a-n de W-oest-ijne toont zich tegenstand-er van het systeem, hij is, voor stander van iso-leeren, waai-voor commis sies zouden zijn opgericht. Er zijn land bouwers, die wel eens de dieren zo-uden willen doen uitzieken. Spr. vraagt als lieek -of de ziekte nu wel zoo besmet telijk is, dat dit systeem werkelijk noo- dig is. Vo-oral van het afmaken van alle dieren is spr. tegenstander. Die heer A. Geschiere drukt zijn spijt er over ui-t, dat niet eerst de heer Van Rij-ssel het woord voerde. De heer Van Rijssel is bereid een en ander mede te deelen, en dankt het be stuur voor de ontv-angen uitnoodiging. Men heeft te doen met een hoogst ern stige ziekte, de landbouwers hebben zielf gevraagd het nfmakingssysteem toe te pas sen. Bij herhaling hebben de ministers Posthuma en Treub- een oproep gedaan; reeds -onder minister T-alma hebben de landbouwers zich voor het afmakingssy- steem verklaard. De regeering heeft reeds in 1914 voor al bij de zuivelfabrieken aangedrongen op het pasturiseeren van de zoogenaam de -onder melk. De gemeente Gro-esbeek had een melk fabriek, een tweetal 'gevallen waren ver moedelijk uit Duitschland ingevoerd. In dit land heeft men -echter wel wat anders te doen dan bestrijden va.11 besmettelijke ziekten. De melk werd te Groesbeok, niet gepasturiseerd en de gevolgen bleven niet uit. Op 28 December werd 'door den Mi nister een vergadering b ri-egd, die verga dering sprak zic.h in meerderheid voor het afmaken -ook gedurende den staltijd. Ook te Prinsenh-age werd niet gepasturi seerd en er m-oest op 45 hofsteden ve© worden afgemaakt, waarvan op 41 de ziekte was uitgebroken onder de kalve ren en varkens, die de o-ndermelk dron ken. Er werd toen gepasturiseerd, maar ook de boeren moesten met 2 of 3 komen om de boeren te ontsmetten, hierdoor werd ook door de besmetting van de landbou wers zelf de ziekte verspreid. T-oe-n -de fabriek 16 'dagen stop had gestaan werd de besmetting onderdrukt. Het lang wachten om een dokter voor de koeien te halen, terwijl men voor ©en ziek paard direct loopt, keurt spr. ten, sterkste iaf. Sp-r. geeft vail de s lec-hte gevolgen daar van een sterk staaltje, waardoor een land bouwer al zijn v-ee en varkens kwijt raak te. Als er geen zonde gepleegd werd zo-u er minder uitbreiding voorkomen. Uiterst nauwkeurig moet men het vee in acht nemen en direct bij optreden der ziekte den veearts waarschuwen. Een landbou wer, die zeker Zaterdag reeds ©en ziek dier had gaf eers-t Dinsdags kennis. Verled-en week was sp-r. bang voor Wal cheren, maar thans is spr. meer optimis tisch gestemd, el' is nog geen' enkel geval dat wijst op uitbreiding van de ziekte. In de Lepelstraat is alleen ee-n herhaling voorgekomen, m-aar dit was do-ordat de landbouwer van de eerste hofstede ook die van zijn zuster bestuurt. Hel laatste regeeringsbulletin over de ziekte luidde zéér gunstig. In -eene vergadering in Februari waren alle personen voorstanders, die in Decem ber tegenstanders walen. In een deel van Zuid-Holland, waar men totaal geen medewerking had van de veehouders vielen tal van slacht offers. In de vergadering van Mei was b-ijna iedereen voor afmakingssysteemde h-ter Van Foreest wa.s voor afmaken in stal len, m-aa:r niet in weiden. De meerderheid verklaarde zich voor steeds afmaken der 'dieren. Aan de Belgische grens "is de ziekte zeer verklaarbaar, daar in België bijna de geheele veestapel ziiek is. In de laatste vergadering werd zelfs een voorbeeld gegeven, da.t nie-n miet opzet zij'n vee ziek maakte. Hiermede in verband verklaarde de hiaer Van Foireest zi-ch vo-or verscherping der strafbepaling en door alleen toepassing van gevangenisstraf. In Zuid-Holland heeft men met het sy steem de ziekte gehe.'t verdreven. Ook de longziekte is uit Nederland ver dreven door het afmaaksysteem, sinds 1883 kwiam die ziekte niet meer v-oor in Nederland. Ons land is in normale tijden een uit- v-oe-rland, dus moet men alles doen o-m den naam van onzen veestapel hoog te h-o-uden. De regeering stiaal dan ook nu nog ■op het standpunt alles af te maken en zal daar zeker niet van af gaan. De smokkelaars brengen aan de grens de ziekte veel over, w-ant die gebruiken thans alle weiden voor hun nachtelijke tochten. De groote kosten komen niet op re kening van de deskundigen, doch van de landbouwers zelf. In 1911 kostte de ziekte 33 millioen aan -de landbouwers, de minister ziet dan ook geen bezwaar 3 millioen voor de be strijding der ziekte uit te geven. Er moet v-oor het heele laud één sy steem zijn, want hi-er wel en daar niet -afmaken geeft geen afdoende resultaten. Ook de vogels en vooral zeevogels kun nen de besmetting makkelijk overbrengen van de eene weide naar de anflere-. iDe smetstof in eene weide wordt naar do andere overgebracht. Men kan niet te voorzichtig zijn, en niet te veel oog houden op zijn vee, Spr. heeft maatregelen genomen ten spoedigste ter plaatse t.e kunnen zijn; en heeft zelf zijn standplaats naar Middel burg overgebracht, en in het vierde district twee assistenten aangesteld. Ook herstelde dieren blijven nog langen tijd smetstof dragen, wat spr. met voor beelden aantoont. De heer Gerlach van St. Joosland meent, dat spr. e-en woord van dank toe komt; hij vraagt hem of waar steeds gevaar blijft bestaan uit Duitschland en België, het afmakingssysteem wel gewenscht is Hij meent dat dit vechten is tegen de Bierkaai. De heer van Rijssel geeft toe:, dat het opgeworpene te denken geeft; maar de gevallen zijn sporadisch en vee stuurt men uit die landen niet naar hier De ziekte is echter in Duitschland vrijwel doorgeziekt. Omdat de besmetting van die zijde blijft dreigen, kan de minister niet zeggen, ik waag er den Nederlandschen veestapel maar aan. Als niet beslist afmaken noodig is, dan wordt dit ook niet geadviseerd. De heer van de Woestijn© blijft voor stander van isoleering, en het krachtig optreden der regeering ook tegen de zui velfabrieken. De heer van Rijssel zegt, dat de re-gee ring door wijziging van art. 15 der wet het reeds mogelijk heeft gemaakt de fa brieken direct te sluiten, als blijkt dat er niet of niet voldoende wordt gepasturi seerd. Spr. heeft zelfs reeds kinders verboden sch-ool te gaa,n en gaf1 in overweging de- school te Eede te sluiten 0111 uitbreiding te voorkomen. Vooral de landbouwers en hun perso neel moeten meer medewerken om de besmetting te voorkomen. Zij moeten nog veel harder de ziekte bestrijden dan spr. zelf, men moet hen van de hoeve hou den; men moet elkaar opvoeden in de kennis en de bestrijding der ziekte. De heer van de Woestijne gaat, wat het

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2