des. iazeuse De Groote Oorlog. I IGNY. DING. No. 101. Zaterdag 28 Augustus 1915. Elfde Jaargang. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. I WEEK sden: K 150 IIDDELBURG. 'EVISCH cf. p. pond. GOES. 1 beste Merrie. Verschijnt eiken MAANIAG-, VOENSOAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. 9ll RANTELS, vOSTUUMS ide nog van aanbieding E ONDER- jpotprijzen. te Goes, zal op stus 1915, in het café van •tl te Goes, na- 1 trachten lelde perceel Valckepleln jirdag 26 Aug. ening liggen in en inlichtingen tehitect L. B. LASMARKT Ie eoort) >gst gestelde steld uit lete en is fijn van iapelle-Biezelfngo. verzocht eene tember. of in het Octaaf lag der Novene. II* in een Kerk de Basiliek voor ie H. Katharine. IE KLIJBERG, iAS—Walrave j k e de dames [W, Boschstraat op Zoom is 27, Amsterdam. mingjs den mond bedelaar duwde trad binnen en tot mij: laten wat wilt gij?" baasd. de drie vragen naken geen ge- nand heeft mij •te bedelaar; ik twijfelenden on aan. d", hernam de gistraat wenden- Te middelen van t u, zeggen; gj; man voor hem hiji zich in zijne ste zijlnla arme11 elaat eene waar- met eenvoudig st moeite gehad derdruikken, zag plaats. ,,ik luister"-. ordt vervolgd.) HE raWSCHE cour Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de HB1 gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, I I II I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: g verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 8» gulden bij B A ffe gulden bij A gulden bij A M M L I I verlies van een jl 8 11 H verlies g g g verlies van m 1 jg I I hand, voet 1 I 11 I van een 1% g I een m I I of oogJ Up duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Wegens overvloedig ingekomen advertentiën heden geen feuilUton en geen oorlogsoverzicht. Red. Nalezing. In ons hoofdartikel „Macht en Recht'' van ons vorig nummer bespraken wij de schennis van België's onafhankelijkheid in het licht van de z.g. „militaire nood zaak", welke Duitschland tot den inval in België zou hebben bewogen. Wij beweerden, dat die „militaire noodzaak" niets anders was als het streven der Duitsche militaire overheid om een snellen, beslissenden slag te slaan, vóórdat Frankrijk volkomen weer baar was en Rusland zijn mobilisatie zou hebben voltooid. De verklaring, die de Pruisische mi nister van buitenlandsche zaken de heer Von Jagow van die militaire noodzaak gaf, toen men hem over de schending der Belgische neutraliteit aansprak, luidt als volgt: „De keizerlijke regeering moest langs den kortsten en gemakkelijk- sten weg naar Frankrijk optrekken, teneinde in staat te zijn hare operaties goed uit te voeren en om te trachten zoo spoedig mogelijk een beslissenden slag te slaan. Het was een zaak van leven en dood voor haar, daar, wan neer zij langs een zuidelijker weg ware gegaan, zij niet had kunnen hopen, met het oog op het gebrek aan wegen en de sterkte der vestin gen, zonder ontzaglijken tegenstand, die groote verliezen aan tijd zou heb ben meegebracht, voorwaarts te kun nen komen." „„Dit verlies aan tijd zou veroor zaakt hebben, dat de Russen tijd zouden hebben gewonnen om hunne troepen naar de Duitsche grens te brengen. Snelheid van actie was voor de Duitschers het grootste machts middel, terwijl dat van Rusland be stond in onuitputtelijken voorraad van troepen."" De lezer ziet dat wij met onze bewe ring de plank niet zoo ver hebben mis- De tekst der verklaring van Von Jagow ontleenen wij aan de in de dagbladen gepubliceerden open brief van den En gelsehen Staatsman Grey, waarin hij zich verdedigt tegen de uitlatingen, die kanselier Von Bethmann Hollweg zich te zijnen opzichte had veroorloofd, toen Von Bethmann onlangs in den Rijksdag een rede hield over de uitbarsting van den huidigen oorlog Over België zegt Grey nog in zijn brief „Ook in den Rijksdag verklaarde de Duitsche kanselier op 4 Augustus 1914, sprekende over ae schending der neutraliteit van België en Luxem burg: „Het kwaad, ik zeg openlijk: het kwaad, dat wij hierdoor bedrijven, zullen wij trachten goed te maken, zoodra onze militaire doeleinden zijn bereikt". De schending der Belgische neutraliteit geschiedde dus met voor bedachten rade, ofschoon Duitschland die neutraliteit gewaarborgd had, en er is zeker geen verachtelijker laag heid te bedenken, dan de poging om die achteraf te rechtvaardigen door tegen de onschuldige en vreedzame Belgische regeering en bevolking de volkomen valsche beschuldiging te uiten, dat zij tegen Duitschland zou den hebben samengespannen. „De Duitsche kanselier legt in zijn redevoering niet meer den nadruk op deze beschuldiging, die overal tegen België werd verspreid. Is die inge trokken, en zoo ja, is Duitschland bereid, het wreede onrecht goed te maken, dat België is aangedaan? „Wij willen Holland houen". Zoo is de titel van een onzer volks liederen en thans wèl actueel, nu allerlei geruchten opduiken over booze bedoe lingen bij Belgen, Duitschers, Franschen en Engelschen omtrent ons Zeeuwsch- Vlaanderen. De „Limburger Koerier" citeert uit latingen van Van de Perre, Belgisch Kamerlid en van VanderVelde, Belgisch Staatsminister, die op een toekomstig afstaan van Zeeuwsch-Vlaanderen aan België doelen. Hiertegenover zouden wij kunnen plaatsen een uitlating van den Belgischen volksvertegenwoordiger Frans van Cau- welaert, die op een zijner lezingen in den herfst des vorigen jaars, wij meenen te Amsterdam, heeft gezegd, dat dank baarheid alleen reeds België moet aan zetten om nimmer te bewilligen in een vrede, die Nederland iets van zijn grond gebied zou kosten. Nog kan ter geruststelling worden aangevoerd, dat tegenwoordig, veel meer dan vroeger, ook in verantwoordelijke kringen, bij de menschen een afkeer leeft van het inlijven van vreemde ge bieden. Wij zouden b.v. ter staving hiervan kunnen wijzen op het stuk, dat de Duit sche socialisten van Rijksdag en Partij onlangs hebben gepubliceerd, bevattende een leiddraad ten opzichte van het vre desvraagstuk en in punt 4 aldus luidende „Overwegende, dat annexatie van door vreemde volken bewoonde land streken indruischen tegen het recht der volken, zelf over hun lot te be schikken, en dat bovendien daardoor de innerlijke eenheid van de kracht van het Duitsche Rijk slechts ver zwakt en zijn politieke betrekkingen naar buiten blijvend ten zeerste bena deeld worden, bestrijden wij de daarop doelende plannen van kortzichtige veroveringszuchtige politici." Toch late men zich door dit alles niet tot rustig indommelen in den slaap der zorgeloosheid verleiden. „Voorkomen is beter dan genezen". Zoo ook hier en ons dunkt dat de bevol king van Zeeuwsch-Vlaanderen zelve een niet geringen invloed zou kunnen uit oefenen op de taxatie der annexatie geruchten, door zich ten aanhoore van geheel Nederland en den vreemde te verklaren als met hart en ziel aan het gemeenschappelijke vaderland en het Huis van Urauje te zijn verbonden en te willen verbonden blijven. Hoogst nuttig zou het o.i. zijn, indien in de voornaamste plaatsen van Zeeuwsch Vlaanderen volksvergaderingen werden belegd, waarin uiting werd gegeven aan het bewustzijn, dat Zeeuwsch-Vlaanderen een stuk Nederland is, dat men niet kan afnemen zonder èn aan het geheel èn aan het afgescheurde deel pijn te doen. Men legge de op die vergade ringen afgelegde vaderlandslieve verkla ringen vast in een adres aan Hare Ma jesteit onze geëerbiedigde Koningin en late dat adres door zooveel moge lijk Zeeuwsch-Vlamingen, liefst door allen onderteekenen, zoodat overal elders in Nederland de overtuiging worde bijgebracht, dat wat daar ligt aan de overzijde der Schelde, niet zoo maar een aanhangsel is, maar een deel van het Koninkrijk der Nederlan den, evenzeer als elk ander stuk grond gebied van ons vaderland, de vorstelijke residentie niet uitgezonderd. En nu de verjaardag van onze beminde Vorstin in het zicht is, zouden wij onze Zeeuwsch Vlamingen willen aanraden: viert den dag alom met grooten jubel, laat het dundoek lustig wapperen van torens en huizen, siert u met oranje, galmt uw feestlied uit, opdat de Duit sche wacht langs de Zeeuwsch Vlaam- sche grens, zoowel als de aan gene zijde daarvan wonende Belg moge ervaren, dat Zeeuwsch-Vlaanderen met al de vezelen eener ware zielsgehechtheid aan Nederland is verbonden en zich zoo maar niet met een handomdraaien ervan laat scheiden. Brest-Litowsk gevallen. Men seinde ons Donderdagmiddag: BERLIJN (officieel), Brest-Litowsk is gevallen. De Uuitsch-Óostenrijksche troe pen zijn binnengedrongen tot in het bin nenste der vesting, welke de vijand heeft prijsgegeven. (Dit wapensucces der centralen waar van het bericht begrijpelijker wijze groote vreugde verwekte te Berlijn en Weeneti is van groot gewicht. Militair-deskundi gen achten de weermacht van Rusland tot een krachtig offensief vooreerst niet meer in staat. Brest-Litowsk is de centrale stelling der Boeglinie en in het Oosten en Zuiden van moerassen omgeven. De plaats zelf, hoofdstad van het ge lijknamig district, telt 50000 inwoners. In de kerkelijke geschiedenis is Brest bekend door de Unie van Brest (1595) waarbij de schismatieke Ruthenen zich met behoud van kerktaal en kerk gebruiken aansloten bij de Roomsch- Katholieke Kerk. Red.) LONDEN (Officieel). De admiraliteit deelt mede, dat de commandant van het watervliegtuig-eskader Bigsworth een Duitsche onderzeëer in de open zee voor Ostende door het werpen van bommen hedenmorgen geheel alleen tot zinken heeft gebracht. Nog verneemt „De Telegraaf" uit Londen De Engelsche vlieger en vliegescader- commandant Bigsworth, die zonder hulp vanuit zijn vliegmachine een Duitsche onderzeeboot bij Ostende vernielde, is buitengewoon bekwaam in het werpen van bommen. Den 17en Mei maakte hij jacht op een Zeppelin, welke bommen wierp op Ramsgate. Bigsworth steeg tot 200 voet boven dien Zeppelin en wierp vier bommen, waarvan er minstens één doel trof. Een groote rookkolom steeg uit de Zeppelin omhoog, die ernstig be schadigd, misschien zelfs vernield werd. De tramwegen in België opgebroken. WEERT, 26 Augustus. Ofificieel is door de Duitsche overheid bepaald, dat in Bel gië ten behoeve der operaties in Rusland 800 kilometer spoor der tramwegen zal worden opgebroken, dus bijna 1/5 van het geheele tramnet, dat ongeveer 4000 kilometer bedraagt. (Maasb.) Eon Servische prins zwaar gewond. Volgens berichten uit Petersburg aan de Zwitschersche bladen, is de broeder van den koning van Servië, de 55-jarige prins Arsène, bij een caveleriegevecht tusschen Naref en Bug zwaar verwond en naar Kieff overgebracht. Prins Arsène was kolonel a la suite van het 1ste regi ment kozakken van Transbaical en Ser visch generaal. Leuven. Ter gelegenheid van den verjaardag van de verwoesting van Leuven bevatte „De Tijd" het rapport omtrent dezie zaak, uit gebracht door een Oosteurijksch priester, wiens officieuse zending naar België on langs door het Deensche blad Politik-en en het Belgische blad Le 20ième Siècle, dat te Havre verschijnt, is besproken. Op grond va,n een uitgebreid onderzoek, dat deze priester instelde onder alle klassen der Leuvensche bevolking, komt hiji tot de -conclusie, dat de beschuldiging der der Duitschers, dat -er te Leuven een complot tegen hen bestaan heeft, onwaar is. Van de Duitsche grens. Naar men ui t .goede bron verneemt wor den van 't oostelijk front 85000 man infan terie naar het westelijk front overgebracht. Daardoor worden in Duitschland weder nieuwe landstormliohtingen opgeroepen die dan naar het front gaan. Van het front met eenige dagen verlof teruggekeerde Duitsche soldaten, vertel den van de vele gevallen van plotselings krankzinnigheid die zich voordoen bij, de soldaten in de loopgraven. Krankzinnige soldaten moeten vaak, als dolle honden, door hun eigen makkers worden doodge schoten. AKEN, .26 Aug. (Part.) Lange treinen met geschut en infanterie passeéiten hier naar het westelijk front. Men kan het de mannen aanzien, dat zij op het Russisch front veel hebben geleden. Velen zitten: apatisch voor zich uit te -kijken. Eveneens paseerden treinen met beschadigd ge schut dat van Zeebrugge kwam en waar schijnlijk door de Engelsche vloot defect is gieschoten. Naar ik vernam zijn in bij zonder veel bedienende manschappen van de batterijlen gledood. FH.AWH.ItIJ H. In de Donderdag gehouden zitting aldus Reuter van de Franscue kamer is aan de regeering met 539 stemmen tegen 1 een crediet verleend, dat gelijk staat met een motie van vertrouwen. Minister Viviani, die geestdriftig werd toegejuicht, hield een indrukwekkende redevoering, waarin hij nadrukkelijk ver klaarde dat er geen verdeeldheid is in Frankrijk en dat er geen sprake zal zijn van vrede alvorens België zijn vrjjheid heeft herkregen en Frankrijk Elzas-Lotha- ringen heeft gewonnen. ZWITSEUliilWD. BERN, 25 Aug. (Part.) Hedennacht werd in Bern, Einsiedeln en andere plaatsen van Zwitserland aan de noor delijke helling der Alpen gelegen, een korte maar vrij hevige aardbeving waar genomen. ZDID-AFBIHA Staat van beleg opgeheven. LONDEN, 26 Aug. (O. V.). Uit Johan nesburg wordt gemeld dat de staat van beleg, die in October 1914 door de ge heele Zuid-Afrikaansche Unie was afge kondigd, thans is opgeheven, behalve in enkele plaatsenKaapstad, Liwinsstad, Wolvischbaai en Durban. De censuur blijft bestaan voor post- en telegraafverkeer'in of door de Unie. ITAlilË. De Stromboli in werking. Men seint uit Milaan, 26 Aug. (O.V.). Naar gemeld wordt, is de vulkaan Strom boli sinds eenige dagen zeer werkzaam. Hij werpt groote lavamassa's uit, die thans tusschen beide krateropeningen een vuurzee vormen. De werking gaat ge paard met een gedonder als bij ontplof fingen. De bevolking der omliggende landstreken is zeer opgewonden. (De Stromboli is een vuurspuwen de berg op het gelijknamige eiland, dat deel uitmaakt der Liparische eilan dengroep in de Middellandsche Zee, aan de noordpunt van Sicilië. Red.) Het Kamerlid voer Apeldoorn. Men schrijft aan „De Stand.": In het kiesdistrict Apeldoorn loopt het gerucht dat graaf Van By landt voorne mens is binnenkort zijn mandaat als af gevaardigde ter Tweede Kamer ter be schikking der kiezers te stellen. Eedswetje. Het eedswetje is van den Raad van State terug, zoodat de indiening van dit wetsontwerp bij de Tweede Kamer dezer dagen kan worden tegemoet gezien. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 28 Aug. Zwakke, veranderlijke wind, meest uit Noordelijke richtingenlicht tot halfbewolkt, droog weer. Weinig verandering van tem peratuur* Vijandelijke luchtschepen boven ons land. DEN HAAG. In verband met de be richten, dat in den vroegen morgen van 18 Augustus j.l. een luchtschip zich heeft bewogen boven Nederlandsche grondge bied, vernemen wij, dat de Duitsche ge zant in opdracht van zijn regeering den 23eu dezer aan onze regeering heeft me degedeeld, dat op voormelden dag een Duitsch luchtschip voortgedreven door hevigen noordenwind en bij buiig weer zich boven Nederiandsch grondgebied is komen te bevinden. Zoodra het schip zich heelt kunnen onënteeren,heeft 't de afwij king van zijn koers bemerkt en de rich ting naar zee ingeslagen, die tusschen Vlieland en Terschelling weder is bereikt. De Duitsche regeermg deed daarbij in hef licht stellen, dat het betreurens waardig voorval uitsluitend het gevolg is geweest van bijzondere atmosferische omstandigheden, die den bestuurders heb ben misled en er bij voegen, dat sedert het begin van de vijandelijkheden aan de Duitsche bestuurder de meest formeele bevelen zijn gegeven om nimmer boven het territoir van neutrale staten te varen. Staat van beleg in het watergebied. In de watergebieden die blijkens Kon. besluit in staat van beleg zijn verklaard, vallen het noordelijk deel van Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonni koog, benevens het ten zuiden van die eilanden en de Fries.chGroningsclie kust gelegen water. De bedoeling van de verklaring van den staat van beleg is het mioige.ijli maken van de afsluiting van de Zuiderzee aan den noordkant. Goes. Woensdagavond werd een doch tertje van dhr. de Br. door een wiel rijder aangereden, waaidoor het meisje kwam te vallen en eenige bloedende won den opliep aan het gelaat welke door dr. L. moesten dichtgenaaid worden. De wiel rijder was zoo beleefd om vlug door te rijden, alsof er niets gebeurd was. Met ingang van 1 November a.s. is bij' beschikking v,an den Minister van Waterstaat de bfePeelambtenaav van den Rijkswaterstaat der 2é klasse P: M. Knie riem te Vlissingen verplaatst naar Goes. Alhier is een tweede Veilings- vereeniging van fruit en groenten opge richt, die den naam zal dragen van V ei- lingsvereeniging voor Goesen Omstreken." Aanleiding tot deze oprichting is de bij de reeds hier gevestigde vereeniging beslaande bepaling dat de leden daarvan worden onderscheiden in belanghebbende en belangstellende leden, waarvan niet allen dezelfde rechten hebben bij de vei lingen. De nieuwe vereeniging zal aan alle leden de bevoegdheid verleenen tot koo- pen en verkoopen, en ook niet-Ieden als koopers aanvaarden. Zij heeft de beschikking verkregen over een zeer ruim lokaal, dat op een voor de bestemming doelmatige plaats is gelegen en naar eisch zal wordeu ingericht. Men hoopt reeds na korten tijd ae eerste vei ling te kunnen houden. Per circulaire zullen in Z. en N. Beveland en Walcheren doel en voorwaarden bekend gemaakt worden. Alle aanwezigen ter vergadering van gisteren traden als lid toe, terwijl door eenige niet-aanwezigen het lidmaatschap reeds is toegezegd Benoemd zijn tot leden van het bestuur de heeren F. C. A. Hoornick, A. W. A. Ross, J. K. Verhoek, J. M. van Weele

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1