BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Duitsche verliezen op zee. Reuter meldt uit Parijs, 23 Aug. Twee Fransche torpedobooten ontmoetten gis teren bij Ostende een Duitsche torpedo jager en boorden dien na een gevecht in den grond. De Fransche torpedobooten hebben slechts onbeteekende schade aan deu romp beloopen. Wolff meldt uit Berlijn. De marinestaf meldt officieel Gisternacht is voor Zee- brugge een Duitsche voorpostboot door twee vijandelijke torpedolag-rs aangeval len en na dappere verdediging in den grond geboord. Een deel der bemanning is gered: De geest in Rusland. In Rusland heerscht, volgens berichten uit St. Petersburg, onmetelijke geestdrift. Het volk geeft den wil te kennen, tot het uiterste tegenstand te bieden en de zwaarste offers te brengen, teneinde de eindoverwinding waarin zijn vertrouwen onwankelbaar blijft te verzekeren. De vlieger Gilbert ontsnapt. De Fransche vlieger Gilbert die in Juni op Zwitschers grondgebied heeft moeten landen en deswege was geïnterneerd, is ontsnapt en heden te Parijs aangekomen. Hij had zijn eerewoord gegeven, niet te zullen vluchten Russisch hulpschip vernietigd. BERLIJN, 23 Aug. (Wolff) Naar de marinestaf officieel meldt, heeft een Duit sche duikboot den 16en dezer in den ingang van de Finsche Golf een Russisch hulpschip getorpedeerd en tot zinken gebracht. De Handelsoorlog. LONDEN, 23 Aug. (ReuterHet En- gelsche stoomschip Diomed is gezonken. De bemanning is geland. Oorlogsleed. In Herenthals ontving j.l. Zaterdag de wed. v. L. bericht van het sneuvelen van haar vierden zoon. De eerste sneu velde bij Namen, de tweede bij Antwer pen, de derde overleed aan typhus. De vierde sneuvelde bij Dixmuiden, waar hij door een granaat getroffen werd. Sir Howard. De Engelsche bladen bevatten het vol gende bericht„Sir Henry Howard, de Engelsche gezant bij het Vaticaan, is te Parijs aangekomen. Hij is op weg naar Engeland." Het bericht vermeldt niet, dat de gezant op vacantie is, men maer dus aannemen, dat hij met een gewichtige zending van den li. Stoel naar Engeland belast is. (Maasbode.) WEENEN, 24 Aug. (W.BHet staf- comminiqué meldt De ten Noord-Westen van Brest Li- towsk tegenstand biedende vijand is gis teren in de streek Wurclowice-Riamo opnieuw teruggeslagen en tot wijken ge dwongen. Het aantal der door het leger van aartshertog Jozef Ferdinand gemaakte gevangenen bedraagt vier officieren en 1300 man. Ten Noord-Oosten van Wlo- dawa drongen onze bondgenooten den vijand opnieuw terug en wonnen terrein. Oostenrijk-Hongaarsche en Duitsche ruiterij van het leger van kwartiermees ter Pichallo trok bij de vervolging van den vijand Kowel binnen en rukt verder naar het Noorden op. Geen afzonderlijke vrede. Naar de „Daily Telegraph" uit Petro- grad verneemt, verklaarde Sasonof, de Russische minister van buitenlandsche zaken aan een aantal persvertegenwoor digers, dat de pogingen van den vijand tot het aanknoopen van afzonderlijke vredesonderhandelingen zoowel in Frank rijk als Rusland tot een volkomen nega tief resultaat hebben geleid. Koning Albert aan 't woord. De V.D.-correspondent te Tilburg heeft den heer Poullet, Belgisch minister van kunst en onderwijs, geïntervieuwd naar aanleiding van het bezoek, hetgeen hij aan de Belgische regeeiing te Havre heeft gebracht. Aan het Belgische front heeft hij koning Albert gesproken. Deze maakt het uitstekend. Hij is niet terneer geslagen door de Duitsche successen in Polen. Reeds maanden geleden had de koning den val van Warschau voorspeld. Hij is van oordeel, dat men de Russen moet bewonderen, daar zij nog zoo lang weerstand hebben kunnen bieden. De Fransche censuur. Gustave Hervé deelt in de „Guerre Sociale" mede, dat de Fransche censuur de openbaarmaking verboden heeft van de Duitsche, Oostenrijksche en Turksche communiqué's. De Russische reserves. Volgens de „Matin" heeft de Russische minister van oorlog de jongste lichtingen van den tweeden ban der „opolchenic" of laatste reserve opgeroepen. Acht millioen man beneden de 35 jaar worden hierdoor onder de wapenen ge roepen. LONDEN, 24 Aug. (Part.) Te Boulogne heeft een ontmoeting plaats gehad tus- schen de Frans lie en Engelsche ministers van finantiën. Verschillende finantiëele kwesties werden besproken, o. a de hui dige positie van de Amerikaansclie beurs. De Ministers waren in volkomen over eenstemming met elkaar en er werd een overeenkomst gesloten. Een volgende ontmoeting zal binnenkort te Londen plaats hebben als de Russische minister van finantiën tegenwoordig zal zijn. WASHINGTON. De Duitsche gezant Bcrnstoiff heeft naar aanleiding van de uit Berlijn ontvangen instructies de re geering der Vereen- Staten verzocht geen definitieve beslissing te nemen i. z. de torpedeering van de „Arabic" voor alle feiten bekend zullen zijn. De Czaar naar het front. BERLIJN, 24 Aug. (Part.). Naar uit Petersburg gemeld wordt, zal de Czaar zich de volgende week naar het front begeven. De Ministers van Oorlog en Bui tenlandsche Zaken zijn naar het hoofd kwartier vertrokken. Verplaatsing van de Rnssische regeering De Peterburgsche correspondent van de Times meldt De geruchten over een ontruiming van St. Petersburg. die door paniekmakers zijn rondgestrooid zijn ongegrond, i n zooverre zij met de jongste gebeur tenissen in verband werden gebracht, maar, in verband met de waarschijn lijkheid van aanvallen uit de lucht, is het mogelijk dat het hof en de regeering en het is wenschelijk dat zulks ge beurde, naar elders worden overgebracht. Dit duidt evenmin op vervaardheid als het overbrengen van de Fransche re geering van Parijs naar Bordeaux". Uit het oorlogsperskwartier wordt aan liet „Berliner Tageblatt"gemeld, dat de volslagen mislukking van alle door de Italianen ondernomen pogingen om het Oostenrijkseh-Hongaarsche front te door breken, aan een reeks hooge Itali aanse he officieren hun betrekking gekost heeft. Niet minder dan drie be velvoerende generaals, vijf divisie- en brigade-commandanten werden tot straf van hun commando ontheven Het reeds gemelde ontslag van gene raal Ragni, die doorging voor een dei- bekwaamste aanvoerders van het ltali- aansche leger, heeft buitengewoon veel opzien in Italië verwekt. Ragni had het bevel over het eerste legerkorps, dat te Turijn in garnizoen thuis hoort,en daarom beschouwd wordt als een soort lijfgarde van den koning van Italië. Aan Ragni was opgedragen de hoogte van Podgora te nemen, die vóór de stad Görz op den westelijken oever van de Isonzo gelegen is en den toegang tot de stad verspert. Ragni had als tegenstander den reeds uit de Italiaansche verslagen bekenden generaal-majoor Schneider, die met zijn troepen uit Dalmatië alle stormaanvallen van de Italianen het hoofd heeft weten te bieden. Op uitnoodiging van Ragni was de koning van Italië met den chef van den generalen staf Cadorna persoon lijk voor Podgora verschenen en moest inplaats van den verwachten intocht in de stad Görz, een onheilspellende deci meering beleven van de regimenten 1 en 2, behoorende tot de brigade, welke aan het huis van Savoye verbonden zijn en van de regimenten 35 en 36 van de brigade Pistoja. De koning geraakte bij dit voorval buiten zichzelf, terwijl het tusschen hem en Cadorna tot opgewonden woorden wisselingen moet zijn gekomen, die met de afzetting van Ragni eindigden. (N. R. Ct In de Üuitsche fabrieken. „De Zoom" schrijft: Verschillende arbeiders uit deze streek keeren thans uit Duitschland terug, ten einde tehuis den oogst te helpen binnen halen. Een hunner, reeds lange jaren werkzaam op een der grootste fabrieken in de omgeving van Keulen, verhaalt ons, dat op de fabriek waar hij werkzaam was, in normale omstandigheden 1500 werklieden, uitsluitend Duitschers, ar beiden Slechts 2 Hollanders werkten met hen samen. Alle Duitsche arbeiders niet alleen, doch ook de administratie, zijn thans verdwenen en hunne plaatsen werden voor wat het kantoorpersoneel betreft door vrouwen ingenomen. De ar beiders zijn vervangen door Russische gevangenen, die onder militair toezicht werken. Iedere 10-15 man staan onder bewaking van een Duitschen soldaat met de bajonet op het geweer. Iedere schild wacht is aansprakelijk voor de onder zijn hoede werkende mannen. De Russen worden des morgens naar het werk ge bracht en bij schaftijd naar de kazerne teruggevoerd. Deze Russische arbeiders werken uiterst langzaam zij worden dan ook voor halve krachten gerekend, ont vangen 85 pf. daags voor verteer en 25 pf. wordt op hun tegoed geschreven, hetwelk zij na den oorlog zullen ontvangen. In de Rijnstreek is het treurig om de vele gebrekkelijke mannen te zien. Geen enkelen jeugdigen man ziet men er meer of hij is totaal voor den dienst afgekeurd. Het leven voor de arbeiders is er zeer duur en om nu voor de toekomst de loonen niet overmatig te laten stijgen, wordt ook nu geen hooger loon uitbe taald, doch stilzwijgeud een extra toe slag toegekend, welke echter niet als verhoogd loon mag aangemerkt worden. Vlieger-tafereelen uit het westen. Een vliegenier vertelt in de Rheinisch- Westfalische Zeitung: Bijna een jaar lang liggen wij nu al met onze afdeeling in deze streek, die wij nu dooi" onze tallooze vluchten zoo goed kennen, dat ik, vlie gende in het onder mij liggende land schap, bijna lezen kan als op een land baart. Ons leven is ondanks de voortdu rende afwisseling toch zoo geregeld, dat het in de rusturen zelfs een beetje lïraaf burgerlijk aandoet. De uren van den dag worden taltijd nauwkeurig aangegeven door onze tegenstanders, de Fransehen, die 's morgens en 's avonds uiterst precies, men zou bijna kunnen zeggen op de se conde, vliegers toezenden. 's Morgens om vijf uur komt de Gro- bian. Als men toevallig vrij van dienst is en nog in zoeten sluimer in zijn slaap zak ligt, hoort men plotseling' een le ven, dat ook de beste zenuwen uit den slaap moet opschrikken. Bom, ratsj, een minuut pauze, dan weer een ontploffing, nog een en zoo tien maal achter elkaar. Nieuwelingen springen uit hun bedden, omdat zij vermoeden, dat ons kwartier beschoten wordt. De ingewijden keeren zich echter eens om en zeggen met een blik op het horloge, op zijn hoogst ge ergerdNatuurlijk, daar is weer de Gro- bikun. De Grobian is niets anders dan een Fransche eendekker, die ons iedersn mor gen als groet tien bommen toezendt. Hij heeft zijn naam gekregen omdat hij ons ge regeld uit den slaap haalt. Schade heeft hij tot nu toe weinig aangericht. De Gro bian staat namelijk met onzen langen Heinrich op buitengewoon slechten voet. De lange Heinrich is de richtkanonnier van ons ballonkanon en heeft den Fran- gclien vlieger den dood gezworen. lede ren inorgen om half vijf zit hij bij zijn kanon en loert op de Grobian die zich maar niet wil laten pakken en die hem nog juist ontbreekt om zijn half dozijn treffers vol te maken. Lang© Heinrich die uit Pommeren komt, en bijna twee meier lang is, heeft ons in zijn gemoe delijk plat Duitsch in vollen ernst ver klaard, dat hij niet naar huis terug keert voor hij de Grobian naar beneden heeft gehaald. Deze echter past wel voor hem op, want eenmaal is hij reeds door hem aangeschoten en slechts door een won der ontkomen. Hij blijft nu altijd op een hoogte van tenminste drie duizend me ter, wat voor ons zeer aangenaam is, daar zijn bommen overal neervallen, be halve, waar zij zijn moeten. Heeft hij zijn tien schoten afgevuurd, dan keert de Franschman, die met zijn snellen een- dekker de vermetelste Wendingen maakt, tevreden naar huis. Zijn pendant is het vliegtuig, dat ons iederen avond precies om zeven uur met eeu bezoek vereert. Het is "een Fransche tweedekker, die in aangenaam tempo ons kamp tot op ongeveer één kilometer af- stands nadert, vermoedelijk een bocht maakt en weer naar het westen verdwijnt. Ik heb als ik hem zie aankomen, steeds het gevoel, dat daarboven in de machine een dood gemoedelijke, kleine Fransche rentenier zit, die er zich slechts fatsoens halve van overtuigt, dat de vijand er nog is, die zich in plaats van zijn spijsverte ringswandeling te doen, in een vliegma chine zit, en verder don oorlog, oorlog laat. De stille meneer heeft nog nooit een bom naar beneden gegooid. Hij schiet niet, hij bombardeert niet, hij verkent niet, kort om hij is een buitengewoon fatsoenlijk mensch. Wij doen hem principieel ook niets. De lange Heinrich spuwt verachte lijk als er vau „den stille" sprake is. Dat is geen stof voor hem. Deze twee dekker bepaalt den tijd voor ons avond maal. Zoodra hij weg is, gaan wij eten, zitten te praten bij een flesch wijn en gaan dan weer slapen tot in den mor gen ons de Grobian tot nieuwen aFbeid wekt. U it, ee n b r i ©f van een Oostenrijkseh officier in Italiaansche gevangenschap aan zijn vrouw, ontleent het „Handelsblad" het volgende: „De Italianen hebben mij gevangen genomen, maar ik voel me niet schuldig. Ik hen geen lafaard geweest. Ik heb met Wat er van mijn compagnie over bleef weerstand geboden zoolang het menschelijkerwijze gesproken mogelijk was. De heldhaftigste man van de we reld had niet meer kunnen doen. Men kan de aanvallen van soldaten weer stand bieden, maar niet aan granaat- vuur. Mijn loopgraaf was een kerkhof kuil vol lijken. Rondom regende het. on ophoudelijk granaten. Vlak bij de loop graaf alleen telde ik in een minuut honderd en achttien, 't Was ontzettend I Er was geen vierkante meter grond, waarop niet minstens één projectiel ge vallen was. Bommen, die ons in een dikken zwarten rook verstikten; na elk schot een regen van bloed en lappen vleesch. Niemand anders dan een Hon gaar kan in zulke-omstandigheden twee dagen weerstand bieden; -eindelijk heb ben 'zie mie f© pakken gekregen. Ile Itali aansche officier, aan wien ik mijn sabel gaf, drukte mij de hand en groette in het voorbijgaan met de sabel ook de weinige mannen, die me van mijia compagnie overgebleven waren." „Zoo ben ik dan nu Italiaansch krijgs gevangene. Ik woon samen met eeniga tientallen van onze officieren. We wor den zoo vriendelijk behandeld als een mensch zich slechts voorstellen kan. De Italiaansche officieren zijn niet alteen dapper ,maar ook van een uitgelezen vriendelijkheid. Echte aristocraten en ridderlijke menschen I Als de bajonetten der schildwachten ons er niet aan her innerden, Zouden Vie nieUgelooven' dut we krijgsgevangenen zijn. Hebt maar geen medelijden met mij, ik voel mijn hart gerust, omdat ik mijn plicht ge daan heb. Meer doen was onmogelijk. Ik hen gevangene en toch voel ik roe niet terneergeslagen, omdat mijin ge weten gerust is!" ORIGH KIVL4IIIU. Het nieuwe Grieksclie ministerie. LONDEN, 25 Aug. (Part.) Uit Athene wordt gemeld, dat Venizelos gistermor gen aan den koning de lijst van de ministers die zijn kabinet vormen, over handigde. Het zijn allen leden van een vorig Venizelos Ministerie, behalve Ge neraal Danglis, die chef van den Gene ralen staf was gedurende den eersten Balkanoorlog. itimC'HLlMiD. ,De Duitsclie Rijksdag. FRANKFURT, 24 Aug (P.) De Ber- lijnschs correspondent van de Frank f. Zeiting" bericht, dat de regeering een voorstel indiende bij den Rijksdag, in houdende, dat de Rijksdag tot 30 Nov. verdaagd zal worden. Turkije en Bulgarije. BERLIJN, 24 Aug. De Vossische Zei tung meldt: De Turksch-Bidgaarsche over eenkomst wordt Vrijdag geteekend. Bulga rije, dat van .Kirkelisse afziet, krijgt Koran- galsch en een deel der Mantza-oevers. Oorlogswinst en extra heffiing „Het Centrum" driestart: Niemand zal uit redelijkheidsoogpunt bezwaar kunnen maken tegen een extra heffing van wat men thans de „oorlogs winst" kan noemen. Er zijn verschillende categorieën van burgers, die goede, zelfs buitengewoon goede zaken hebben gemaakt en dit nog steeds blijven doen. Zoolang buiten onze grenzen de oorlog woedt en binnen onze grenzen een abnor male toestand heerscht, vloeien hun de winsten in ongekend ruime mate toe. Het spreekt van zelf, dat deze bevoor rechten gemakkelijk iets missen kunnen en dat zij het niet schrijnend en drukkend zouden voelen, wanneer de Fiscus op een deel dier rijke verdiensten beslag legde, om zijn enorme uitgaven te bestrijden. De vraag is maar; zal zulk een extra heffing want daar moet het heen gemakkelijk en practisch uitvoerbaar zijn, zoodat niet slechts een behoorlijk resul taat wordt verkregen, maar ook eenerzijds tegen ontduiking, anderzijds tegen wille keur deugdelijk worde gewaakt In elk geval hopen wij, dat de billijke eiscb der extra heffing niet moge afstuiten op de moeilijkheden, welke het aanslaan van hen, die oorlogswinst hebben ge maakt, of heeten te hebbi n gemaakt, met zich brengt. Want ten slotte is het toch niet de hoofdvraag, wie d i t jaar groote winst behaalden, maar wie over voldoende mid delen en inkomsten beschikken, om voor een storting in eens in aanmerking te komen. Zij, die nu welgesteld, of welgestelder en rijker zijn geworden, moeten daartoe hun portie bijdragen, dit spreekt van zelf, en zij zullen dat ook doen, wanneer te gelegener tijd de aangiften worden ge vraagd. Maar dit behoefd nog geen reden te zijn om van een extra heffing hen vrij te stel len, die reeds gefortuneerd ware n, al werd hun kapitaal in dezen oorlog niet grooter. Eisch is, dat de zwaarste last moet ge dragen worden door hen, die de stevigste schouders hebben, onverschillig wanneer zij die schouders verkregen. Het zou daarom jammer wezen, indien de vraag der extra heffing vertroebeld werd door moeilijkheden, over het al dan niet aanwezig zijn van „oorlogswinst" waarover de betrokkenen wellicht spits- voudig zouden gaan debatteeren, en waar uit de tegenstanders der extra-heffing al licht een wapen zouden smeden, om haar te bestrijden. Men late hen betalen, die het best betalen kunnen. Vrij van Landstormdienst. Door den Minister van Oorlog is bepaald dat de landstorinplichtigen in dienst der Posterijen en Telegrafie als tijdelijk hulp telegrafist of tijdelijke kantoorbedienden, voorjoopig niet behoeven op te komen, terwijl kantoorhouders en hun vervan gers, van een vaste gemeentelijke aan stelling voorzien, zijln te- rangschikken on der het personeel met vaste aanstelling in dienst der postcrij! ten telegrafie, en mede van opkomst zijln vrijgesteld. Vernomen wordt dat het Tweede Kamerlid mr. Troelstra in het begin van September a.s, zich, tot verder herstel van gezondheid, naar Zwitserland zal be geven. Inlijving lichting 1915. In het tijdvak van 15 October a.s. worden ingelijfd le. de dienstplichtigen 'der lichting 1915, toegewezen aan de regimenten veld artillerie en aan het korps rijdende ar tillerie 2e. de helft van de getallen dier dienst plichtigen dier lichting, toegewezen aan de regimenten huzaren. Aan deze in te lij'vein dienstplichtigen, zoomede aan die van de lichting 1915, Welke zijn toegewezen #an de regimen ten vesting-artillerie en in het tijdvak van 16 20 October a.s. zullen worden ingelijfd, kan alleen om zieer gewichtig» redenen waaronder ook studie-belangen kunnen worden gerekend uitstel van eerste-oefening worden vjeirleend, indien zij daartoe alsnog ten spoedigste zelf hun verlangen bij' (ongeziegeld) verzoek schrift aan den minister van oorlog to kennen geven, met overlegging van een deugdelijk bewijsstuk omtrent het wer kelijk bestaan van de reJen der aanvragte. De dienstplichtigen zullen echter re kening moeten houden met de mogelijk heid, dat het uitstel wordt ingetrokken, zoodra de omstanighedon daartoe aan leiding mochten geven. (St. Ct.) Oproeping landstormplichtigen. De minister van oorlog heeft bepaald, dat voor zoover gedurende de buitenge wone omstandigheden dienstplichtigen hij' den landstorm in werkelijlken dienst zul len worden geroepen ia verband mat de wet van 31 Juli jl., de vordering tot op roeping in afwijking vau het daarom trent bepaalde zal geschieden door den minister van oorlog. Goes. De heer F. Kakebeeke heeft op medisch advies zijne benoeming tot le ambtenaar bij het Centraal Bureau voor de Groenten-distributie niet aanvaard. De lieer J. E. B. Meloen van Kloe- tinge, volontair ter gemeentesecretarie al hier, is met ingang van 23 Augustus j.l. benoemd tot tijdelijk ambtenaar ter secre tarie te Bergen-op-Zoom. Door Me-j. M. W. van Heel alhier is ontslag genomen als regentes van het Gasthuis alhier. Middelburg. De zwemwedstrijd zal niet op 28 Augustus, doch op 4 September plaats hebben. De deelname belooft groot te worden. (Z.) Toen Maandagavond een heer ©n da me, wonende op den Ouden Vlissingschea weg, per rijwiel huiswaarts keerden wer den zij in de Nieuwstraat aangevallen door drie jongemannen, waarvan éé'n den heer dreigde hen te zullen dood trappen als hij geen sigaren gaf. Hieraan werd natuurlijk niet voldaan, waarop de aan valler, die onder den invloed van sterken drank verkeerde, den heer mishandeldia en er een worsteling ontstond, die op dg Kade werd voortgezet, hier zag de heei zich genoodzaakt den aanvaller niet zijn rijwiel af te weren. De aangevallenen wilden hun weg vervolgen, maar de drio onverlaten volgden hen en in d© Stations straat begon het lieve leventje opnieuw, ook nu niB,akte de ergste van het drietal van een voorwerp gebruik om den heer te mishandelen. De schildwacht van da stalionsbrug trad hier echter flink tus schen beiden en nam den man in arrest, hij zette hiem in zijn schildwachthuisje en hield hem met zijn geweer in bedwang tot de politie kwam, die den man naar het bureau overbracht, waar hij bleek to zijin de 19-jarige S. C., wonende alhier. De man bevond zich Dinsdagmorgen nog in arrest, terwijl thans ook de heide an dere aanvallers hij de politie bekend zijn. Nader 'meldt men, dat de aanvaller voor den officier van, justitie is geleid. (Z.) De politie heeft Maandagnacht pro ces-verbaal opgemaakt tegen vrouw Bewo nende in de Korte Lom'bardstraat alhier, die op ergerlijke, wijze de nachtrust in die omgeving verstoorde. (Z.) Vlissingen. Gisterenavond had alhier weder transport plaats van gewonde En gelsche soldaten die door de Duitsche regeering uit de krijgsgevangenschap ont slagen zijn, o,m uitgewisseld te worden tegen Duitsche krijgsgevangenen, die ge wond in Engel-and vertoeven. Die verwachte vier treinen waren te Roosendaal tot twee treinen gecombineerd. De eerste dezer treinen welke te vijf uur het station binnen reed bracht 19G personen aan, waaronder 192 gewonden en vier leden van het Roode Kruis, en de tweede trein die te zevien uur aan kwam, vervoerde zes gewonde officieren, 60 gewonde minderen en 23 man hospi taal-personeel, waaronder een officier. De zwaarst gewonden, waaronder vier blinden, een officier zonder armen, twee soldaten zonder beenen, en talrijke 'die een arm of een been misten, werdien overgebracht naar het promenadedek van de mailboot „Prinses Juliana", de anderen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2