JOS. WITKAM Co. ANTHRACIET Kroet-Appeien, Limonade Gazeuse JOS. WITKAM Co., COES. MidMurgscii Muziekkorps. VOORHANDEN: CONCERT voor Jongenspakjes. Afleop verkoopingen aanbestedingen, enz SpOR-T Journalistiek. ÜYf DE pERSÏ Sociale Berichten. ADVERTENTIE N. GOES. AANBESTEDING. aan te besteden: Vrijdag 3 September 1915, publiek verpachten: BOUW- en WEILAND en HOVENIERING, Firma Wed. M. v. d. REIT, F. DE JONGE, Ovezand. VERGADERING op Dinsdag 24 Augustus, TUIN NOORD BOLWERK op Woensdag 25 Augustus, ST00MB00TDIENST „Admiraal de Ruyter" en Motor „Zuid-Beveland". r i fc. j Biervliet. Zaterdag werd door Burg. en Weth. ten gemeentehuize publiek aan besteed het afbreken der bestaande onderwijzers woning en het daar ter plaatse bouwen van een geheel nieuwe woning. Aannemer werd de heer W L. Hoeve nagel alhier voor f 4664, zijnde de laagste der negen inschrijvers. De hoogste inschrijving bedroeg f 5650. (M C.) Voetbal. Goes. Zondagmiddag speelde op het terrein aan den Polderschen weg „Zee land Vooruit I" tegen „Vitesse I" van Kruiningen. De „Z.V'ers" welke met en kele nieuwe jonge krachten uitkwamen, wisten te winnen met 61. Stand bij de rust 41. Een nieuw Vlaamsch Weekblad. Van af Zaterdag 28 Augustus zal on der leiding van de heeren Julius Hoste Jr. en Dr. Frans van Cauwelaert een nieuw Vlaamsch weekblad verschijnen, dat voor titel zal dragen „Vrij België. Het blad zal wekelijks ten minste 8 blz. bedragen. De abonnementsprijs is vastgesteld voor Nederland op f 1.voor Engeland op 2 Sh. voor België en Frankrijk op 2.50 fr. per kwartaal. Alle briefwisseling voor het blad is te zenden aan volgend adres„Vrij Belgie", Van Loostraat 89, Den Haag. Geen overdrijving. Over de houding der rechterzijde heeft de Regeering niet te klagen. De opmerking is wel eens gemaakt, dat het bestaan van een Linksch kabinet in dezen buitengewpnen tijd een voordeel wias. Niet, wijl ook de Rechterzijde geen be kwame mannen het schip van Staat met beleid hadden kunnen besturen, maai- wijl betwijfeld mocht worden, of de Linksché groepen als minderheid even weinig agres sief zouden zijn geweest. Rij de huitenlandsche politieke moeilijk heden waren dan wellicht nog hinnenland- sche gekomen, die thans vermeden zijn. Is men Rechts niet doorgaans kalmer, gematigder, toeschietelijker in de oppositie dan Links? Toch behoeft dit geenszins mee te bren gen, dat elke critiek achterweg© blijft, of alle oppositie in de kiem wordt gesmoord. Zelfs kan de vraag worden gesteld, of sommige bladen, ook van Rechts, niet wiat al te angstvallig zich toonden, waar het de beoordeeling van het ministerieel^be- leid gold. (reen ernstig politicus zal er aan denken in dezen tijd het Kabinet moedwillig te bemoeilijken, of op een zelfs maar parti- eele crisis aan te sturen. Maar van den anderen kant mag even zeer worden verlangd, dat niet te pas en te o n_p a s met zulk een crisis zal worden gedreigd, of dat men de mogelijkheid daar van als het hoogste argument zal bezigen, om over een quaestie te beslissen en aan bedenkingen het zwijgen op te leggen. Ook onder de huidige buitengewone om standigheden mag het met recht gevraagdq vertrouwen in de Regeering niet ontaar- den in een dooddoener, of in een obsessie. (Centrum.) Nederland en de Scheldemond. In de „Maasbode" bepleit de heer Fruy- tier de stelling, dat Nederland de Schel- demonden nooit kan noch mag prijsgeven, nóch uit beginsel, nóch uit welbegrepen eigenbelang. Ik spreek met opzet, zegt hij, van de beide Bcheldeoevers. Immers de redenen, die voor den afstand van grondgebied worden aangebracht zijn dezeBelgië moet geheel en al over de vrije Schelde 28) liet was misschien de eenige ware opgave, die op de geheel© lijlst voorkwam, en de commissaris, die een fijne speur neus meende te bezitten,, verdacht |er terstond de echtheid van. „Xavier!" mompelde bijl, „men kan niet enkel Xavier lieeten. Ilebt gijl geen anderen naam dan Xavier, mijnheer?" Zoo sprekende wierp hij een blik op den eigenaar der inrichting, die met h©i oog knipte. „Mijnheer", antwoordde de jonkman kortaf, „ik weet piet welke gevolgen hier uit voor mij kunnen voortkomen. Ik heb uwe vragen, beantwoord, dewijl! uw sjerp miji genoegzaam aanduidde welke betrek king gij bekleedt; maar deze sjerp geeft u het recht niet om onbeleefd tegenover mij te zijn! Ik heb aan uw verlangen voldaan; wees zoo goed mij door le laten als het Ui belieft". „Hoe onbeschaamd om op zulk eene manier tot den commissaris te spreken'" merkte de heer Moutet bestraffend aan. beschikken èn voor zijn handel èn voor zijne verdediging. Maar is de handels vloot op de Schelde dan niet vrij? Vroe ger van 1864 tot 1892 bezat ons land het recht om de Schelde te sluiten. Toen België bij Nederland gevoegd werd, hieïd de uitoefening van dit recht van zelf op. Maar na 1830 trachtte Nederland, hoewel tevergeefs, dat recht te handhaven. Ten slotte werd de doorvaart aan Belgiè toe gestaan en ook zelfs de Scheldetol dooi de Conventie van Brussel (16 Juli 1863) afgeschaft. Dus waarom heeft België de Schelde noodig? Voor zijn verdediging. Goed, maar dan heeft het de onbelem merde doorvaart en toegang van noode, beschermd van beide zijden der rivier. Dus: Zeeuwsch-Vlaanderen aan de eene zijde, Walcheren Beveland en het zooge naamde markiezaat van Bergen op Zoom ter andere zijde. Want blijft een gedeelte van den Scheldemondoever in ons bezit, dan kunnen wij met onze kanonnen al tijd de vrije doorvaart beletten. Maar zulk een aanzienlijk grondgebied kan Nederland niet missen of het pleegt zelfmoord. Het zou de erkenning bevat ten van het beginsel van Napoleon, die het Département de l'Escaut, waartoe behoorden de Zeeuwsche en Zuid-Hol- landsche eilanden, alsmede liet Westelijk gedeelte van Staats-Brabant tot Breda, beschouwde als een aanslibbing van Fransch grondgebied. En als Nederland dit beginsel aan vaard, teekent het zijn eigen doodvonnis. Zou dan Duitschland niet met hetzelfde recht de mondingen van den Rijn of ge heel Holland kunnen opeischen? Is het land tusschen Maas en IJsel een aanslib bing van Duitschland? Nederland mag zulk een belangrijk grondgebied niet prijsgeven, uit welbe grepen eigenbelang. Ook Zeeuwsch-Vlaan deren niet. Want verondersteld, dat Bel gië Zeeuwsch-Vlaanderen alléén verlangt, dan vervalt de aangegeven reden: om zich te verdedigen of hulp te ontvangen. Immers dan kunnen wij van den anderen oever door forten en kanonnen (Vlissin- gen en Bergen op Zoom) die doorvaart steeds beletten. Waarom moet dan België Zeeuwsch-Vlaanderen hebben Alleen uit expansie en concurrentiezucht. Oin de eerste reden mogen wij nooit aan België grondgebied afstaan. Dat zou zijn ons vernederen en strijdig met onze eer. Gewesten en een bevolking verkoo- pen of versjacheren, want dat zou het dan zijn, die door den band van eeuwen met ons vereemgd zijn, zou strijdig zijn met onze nationale eer. Bovendien welk een gevaarlijke con currentie zou er voor Nederland knnnen ontstaan Hoeveel geld zou het ondernemende België noodig hebben om van Ternenzen en Breskens havens te maken, die met Rotterdam en Vlissingen kunnen concur- reeren. Denkt u deze havens met Gent en Brugge, met het industrieële Brabant achter zich! De heer Fruytier acht het de taak van de pers en van de vertegenwoordigers der regeering in het buitenland, zijn stel ling in het binnen- en buitenland luide te verkondiging en door bewijzen te staven. „St. Rafaël". In de overvolle zaal der Ivon. Harmo nie te Tilburg waren Zondag de Room- sche Spoor- en Trammannen te saam om te betoogen voor den duurtetoeslag. Achtereenvolgens spraken de Bondsvoor zitter, de heer Hellemons, de secretaris, de heer Schutte en de Geestelijke Ad viseur, Pastoor Mutsaers. De heer Hellemons sprak zooals wij hem nooit hoorden, met zulk een gloed en overtuiging, het hart zoo tintelend van liefde voor de belangen der Spoor- en Trammannen, dat telkens en telkens z'n rede werd afgebroken door luid ap plaus. Wij zijn gekomen hier om tehoo- ren de volle waarheid, om te toonen onzen wil, om een voorbeeld te geven aan alle ongeorganiseerden- Het spoor lij spreekt op zeer hoogen toon, jonk man", hernam de commissaris. „Gijl hebt ongelijk... grootelijks ongelijk! Ik vind u hier in een huis, dat meer dan verdacht is, in ©en .slecht betaamd spealkot..." „Wat spreekt hij minachtend over mijne inrichting!" dacht'de heer Moutet. „Ik vind li alleen aan de roulette", ging de commissaris voort; „het eenige inleggeld, dat op de tafel ligt, behoort u toe volgens uwe eigene bekentenis! Het geval is hoogst bedenkelijk voor u. Om aan eene gerechtelijk© vervolging te ont komen, geeft gij mij een naam op „Die de mijne is, mijnheer". „Het is wel mogelijk; maar ik twijfel er aan, en van mijln recht gebruik ma kende; noodigj ik u uit mij naar het parket van den procureur des konings te verge zellen!". „Ingerekend!" merkte de heer Moutet spottend aan. „Een treurig einde van een mooi begin!" „Wat u betreft", hervatte de commis saris, zich tot dezen kaatsten wendende, „houdt u gereed om bij de eerste oproe ping te verschijnen". „De justitie en ik kennen elkander", antwoordde Moutet met waardigheid. Rij het woord procureur des konings was Xavier verbleekt. Zijne koorts was over, het naberouw volgde; hjjl wegpersoneel wil den duurtetoeslag. Daartoe eischen we aller medewerking. De Directie bleef doof. De regeering ziet niet dat de Godsvrede zal verbroken worden. We willen hier geen wrevel opwekken, neen, we zullen ons hart luchten. Laat de buitenwereld hooren, dat we in onze armoede nog zingen kunnen. Daaromzingt eerst luide uw bondslied. Dan gaat spreker na de toestand van het personeel vanaf 1 Augustus 1914 tot nu. De duurte houdt aan en vermeerdert met den dag. Ons, arbeiders, hoort men niet. Neen, men vraagt steeds eerst, wat zullen de boeren en exporteurs er van zeggen. Spreker haalt ontelbare voor beelden daarvan aan. Een stuk het dure regeeringsbrood. Volgens een coöperatie wordt daar nog 80 pCt. op verdiend. De toestand waarin 't personeel thans ver keert is als volgtBeperking in alles en nog te kort, schulden maken, opvoeding der kinderen verminderen, om steun gaan bij steuncomité's, zich overgeven aan de liefdadigheid. In de pers werd voor jaren betoogd, dat we niets te wenschen moesten hebben. Nu hebben we alles te wenschen en hebben niets, 'tls onver antwoordelijk, 't personeel zonder tege moetkoming te laten. Mocht er eens oorlog komen, wij hebben geen voldoende ondervoeding gehad en zijn dan niet bestand tegen üe diensten, die dan moe ten gepresteerd worden Wij waarschu wen I De Directie denkt maar, dat we bedelaars zijn en stoort zich niet aan een verzoek van 15000 man. Ook de Regeering handelt als een stiefmoeder. Wat deed de organisatie zij kende haar plicht; 12 organisaties werkten samen voor 't petitionnement. De directie der S. S. geeft nu 'n extra week, daar gaat het niet om, wij vragen den duurtetoe slag. We vragen niets onmogelijks! Als de ontvangsten der S. S. zoo doorgaan heeft men 'n recordjaar met 3 millioen meer winst. De duurtetoeslag kost er 2. Was 't niet zoo, dan kon er nog best 'n weg gevonden worden. Wat deed het personeel Mannen kent toch uw plicht. Organiseert uWilt gij dan dat men notitie van u neme? Wilt ge uw rechten. Wilt ge den duurte-toe- slag? Ja? Maar waarom dan de middelen niet daarvoor aangewend? Waarom u niet georganiseerd 't Is onverantwoor delijk voor u zelf, uw vrouw en kinderen om niet de middelen aan te wenden voor het verkrijgen van een behoorlijk bestaan De heer Schutte sprak in aansluiting met den bondsvoorzitter voor de Tram mannen. Ellendig daar De hoogste loo- nen der Trammanuen staan bijna gelijk met die der laagste van 't Spoorperso- neel. Maar 't is der trammannen eigen schuld. Spreker wekte vooral de vrien den drankbestrijders op te zorgen voor de organisatie van de trammanuen. Uver 't algemeen drinken ze (vooral in 't Zui den) liever dan contributie te geven aan huil organisatie. Pastoor Mutsaers. Als deze spreekt dan raken we altoos in begeestering! Hij spreekt dan als 'n vader, maar spaart de roede nietover den duurtetoeslag zal spreker niet veel zeggen. Was hij boeren- pastoor dan zou hij beter de toestanden der levensbehoeften kennen, maar dat de organisatie sterker moet worden, dat weet spreker wel! We moeten zijn een kracht. Onverantwoordelijk zegt de Eerw. spreker, voor God en Huisgezin is het om buiten onze vakorganisatie te staan, om u niet Roomsch te organiseeren. Wij moeten een kracht vormen! rots vast wij kennen de bakens we worden geleid door de beginselenwilt niet on wetend zijn voor 't werk der vakorgani satie Aan 't eind der vergadering werd met algemeene stemmen een resolutie aan genomen om Directie en Regeering de toekenning van den gevraagden duurte toeslag te vragen. 't Hoofdbestuur werd door de verga dering opgedragen 'n actie op touw te zetten ter verkrijging van de ollicieele erkenning der vakorganisatie als schakel tusschen de maatschappij en 't personeel. onbestemd de gevolgen van zijine onvoor zichtigheid te vreezen; maar reeds ge noeg gevorderd in de studie van het wetboek om te weten, dat zijine tegen woordigheid in zulk een huis op zich zelve geen vergrijip kon uitmaken, was hiji er verre van daan, den noodlottigen slag te voorzien, die hem bedreigde. Mevrouw de Kumbrye had er zich niet in misrekend. Wij zullen later gelegenheid hebben om te zien, dat de schoone Cre- oolsche niet bij; halve maatregelen stil stond. Zij1 had den mededinger van haar zoon onmogelijk willen maken, dat wil zeggen, hem beletten voortaan het hoofd fier op te heffen, hem onteeren, schand vlekken. Haar plan was even behendig als snel ontworpen geworden. Tot dusverre ging alles naar weasch, en de arme Xavier was nog niet aan het ©inde zijner moeilijk heden. Na eerst de op de tafel liggend© gelden in beslag genomen te hebban, deed de commissaris Xavier naar heneden gaan. Sinds een kwartier zag; de bedelaar, op zijine paal zittende en steeds wach tende, de ispelers bijl groepjes heengaan; alleen Xavier verscheen niet. Toen deze zich eindelijk vertoonde, be schaamd voor zich ziende en bijna mee- tiende, dat zijde scliujd met groote letters L. B. MUDDE, Architect te Goes, zal op Vrijdag 27 Augustus 1915, 's namiddags te 3 uur, in het café van den heer D. J. B. Abentz te Goes, na mens den heer V. BOEL, trachten Het door brand vernielde perceel H. 19 aan het Jacob Valckeplein te Goes. Aanwijzing op Donderdag 26 Aug. 3 uur. Bestek en teekening liggen in genoemd café ter inzage, en inlichtingen verkrijgbaar bij den Architect L. B. MUDDE. De Notaris E. C. VAN DISSEL te Goes, zal op des voormiddags om 9 '/2 uur, te Goes, in „de Prins van Oranje" 37 perceelen in de gemeente Goes, behoorende aan het Burgerlijk Armbestuur te Goes, breeder omschreven in pachtboekjes, verkrijgbaar ten kantore van den Notaris. Groote voorraad prima groote en kleine tegen concurreerende prijzen. Aanbevelend, GOES. Gevraagd om te leveren Vrijdags, GoesZater dags Biezelinge, elke week van 8 tot 5 uur. TE KOOP 5 beste Veulens, 1 beste achtjarige vosse Merrie. S. NIEUWEN HUIZEN, Kapelle-Biezelinge. Alle voetballers en belangstellenden in de voetbalsport worden uitgenoodigd tot liet bijwonen eener 's avonds 8V2 uur, in de Melksalon „De Landbouw" Groote Markt, Goes. H. i. HANNINK, Consul N. V. B. MIDDELBURG. te geven door het AANVANG 8 UUR. GoesDordt.Rotterdam en Amsterdam, met de Stoomboot Vertrek van GOES naar ROTTERDAM. Donderdag 26 Aug. 's morgens 1 uur. Zondag 29 Aug. 's morgens 2 uur. Vertrek van GOES naar AMSTERDAM. Woensdagmorgen vroeg. Vertrek van ROTTERDAM naar GOES. Vrijdag 27 Aug. 's morgens 5 uur. Dinsdag 31 Aug. 's morgens 11 uur. Vertrek van AMSTERDAM naar GOES. Vrijdagmiddag 3 uur. Ligplaats: Rotterdam, Haring vliet, Zuidzjjde. INFORMATIËN te bekomen te Goes bij den heer J. C. MONHEMIUS, te Dordt bij de heeren BOUMAN 4 Zn., te Amsterdam bij de heeren J. B. VERSCHURE en W. DEFAIS en te Rot terdam bij de Stoomboot-Reederij v/h J. A. VAN DER SCHUIJT. PASSAGIERSVRACHT Goea-Dordf- Rotterdamenkel* reis, f 1. retour f t.SO. VLASMARKT K 150 MIDDELBURG. Ie soort) voldoet aan de hoogst gestolde eischen is samengesteld uit 1ste kwaliteit grondstoffen en is fijn van aroma. op zijtn voorhoofd geschreven, stond, na men de commissaris en diens adjunct met hem in eene vigelante plaats, die den weig naar het paleis van justitie insloeg. He geheimzinnige bedelaar volgde het hard loopende. „Aangehouden!" zeide hiji met smarte lijke verbazing tot zich zeiven. En hiji pijnigde zijne hersenen om te w'eten welke reden de mulat gehad kon hebben om hem dien strik te spannen, want dat deze de aangifte bijl de politie had gedaan, stond bijl hem vast. Hiji kende de gevolgen niet, die deze aanhouding kon hebben; maar wel verre van hem gerust te stellen, strekte juist deze onbekendheid om zijta. angst te doen stijgen. Een ding was in dit alles klaar voor hem: de inmenging der politie. De politie komt alleen tuisschen beide om een misdaad te constateeren of haar be drijvers te straffen. Hoedanig ook de aard ware van de tegen <Xaviea' ingebrachte besehuldiging, do geheimzinnige bedelaar sprak hem reeds vooraf in zijn hart van alle schuld vrij, maar zijn gezond oordeel zeide hem, dat de tegenwoordigheid van een jonkman in zulk een huis reeds ©ene zware ver denking tegen hem opleverde. Daarenboven stond Xavier alleen in de wereld, en ondanks zjjlne weinige ken nis van hot leven, wist de bedelaar dat men niet gemakkelijk degenen vrijspreekt, die niemand komt verdedigen. Nauwelijks was Xavier op het paleis aangekomen of hij werd met den com missaris in het kabinet van een substi tuut gevoerd. De commissaris maakte zijm rapport en ging heen. in 1817, waarin het recht tot het hou den van speelhuizen openlijk verpacht werd, gingen de niet erkende huizen nog meer dan heden ten dagp voor zeer ge vaarlijke dievenholen tegenover de maat schappijl door. Het oog der overheid was er onafgebroken op gericht; zijl, die zich aan die waakzaamheid wisten te ont trekken, werden bezocht door het uit schot der spelers van beroep. Het maakte dus een slechten indruk voor ©en magistraat te verschijnen niet do verzwarende omstandigheid in een ge heim speelhol gevangen genomen te zijn. De commissaris besclmldigde Xavier daarenboven zjjln waren naam verzwegen te hebben en maakte melding van de reusachtige som, waaruit z^jln inzet be stond. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 4