BINNENLAND. UIT ZEELAND. Men meldt uit EsschenDe geëteotri Beerde draden, welke dienen voor de at sluitingen der gemeenten Ca poll en o? Eeckeren, zijn gisterennacht door hoogdruk gesprongen. Of er ongelukken aan inen- schenlevens te betreuren zijn, kan nog niet gemeld worden. Daar' het spoedig ba kend was onder de bevolking deziar 'ge- meenten, kon men bemerken, dat er gis teren verseheidenen de. grenzen gepasseerd zijn, en zich veilig op Hollandsch grond gebied roeten. Duitschlands positie. GENF.VE, 22 Aug. (Part. Telegraaf), l ooi de opening va,n deii Rijksdag heeft, de Duiitsche rijkskanselier een gewichtige,, geheime conferentie gehouden met minis ters, politieke leiders en invloedrijke per sonen, om hun de situatie uiteen te zetten en aan te spoten een verstandige bezadigd heid aan den dag te leggen. De conferentie Was druk bezocht. Tot de jifweziglen behoorden Basser- man, de leider der nationaal-liberalen, die België geannexeerd wil zi|e& en ad miraal Von Tirpitz die den duikbooten Oorlog gewild heeft. De minister van Financiën zette den ge- noodigden uiteen, dat de nieuwte binnen landsche leening de Duitsche financfeeto bronnen absoluut zal uitputten,en dat een vermeerdering na de uitgifte van schatkist biljetten door de Reirhsbank een volledig failliet zal ten gevolge hebben, dat het daarom noodig is een eervollen vrede voor te bereiden. De kanselier constateerde het. grooter worden van de verschillende moeilijkhe den en gaf den genoodigden don raad oni hun invloed aan te wenden, ten einde in den Rijksdag on het. land de oorlogzuchtige neigingen en de expansie-politiek tegein te gaan en zorgvuldig vredesvoorwaarden Voor te bereiden, die voor den Vierbond aannemelijk zouden zijn. Een diepen in druk maakte op de aanwezigen het rap port van Domburg over de stemming in Amerika en andere neutrale staten. Generaal von Moltke verklaarde, dat hij het volkomen met den rijkskanselier eens Was en voegde hieraan toe, dat alleen zij, die niet op de hoogte van den toestand waren, konden hopen op de mogelijkheid, dat Rusland volkomen verslagen zou wor den. Niettegenstaande deze zoo gezagheb bende verklaringen wenschte de conferen tie geen motie aan te nemen, waarbij in den Rijksdag geadviseerd werd, gematigd heid en bezadigdheid te betrachten. De rijkskanselier verklaarde hierop, dat, wanneer de meerderheid van den Rijks dag een onverzoenlijke en chauvinistisch®' houding zou aannemen, hij zijn ontslag zou moeten 'nemen, daar hij niet de verant woordelijkheid voor het noodlot va.n Duitschland wilde deelen. In het katholieke Lithauen. Het lijnen der katholieke Lithauers, ook door dezen oorlog wederom zoo geteis terd, begint 'met het ajar 18(54, na de onderdrukking van de Litkanch-Poolsfhen opstand. De generaal-gouVerneur van Wil na, Murawjcw, had duizenden Lithauers naar Siberië gezonden, vele laten neer schieten of ophangen. Om de Lithauers te russificeeren werden destijds alle Lithausch-Poolsohe scholen gesloten en Russische in de plaats gesteld. Deze scholen had ten doel. de russificatie te be- vorderen, waarom de feiten der geschie denis moesten worden verdraaid en de orthodoxie bij. de katholieke kinderen aan geprezen. Zelfs het godsdienstonderricht moest in de Russische taal worden ga- geveni In de Lithausehe .volksscholen zit he den ten da,gen buiten den Russischen on derwijzer, geen enkele Russisch orthodoxe leerling en toch moet er in iedere school het orthodoxe heiligenbeeld hangen, ter wijl het katholieke kruisbeeld uit de school wordt, geweerd. Om den invloed der katholieke geestelijkheid ver te houden, benoemde de regeering jarenlang geen kapelaan, of wanneer er een benoemd werd, moest hij niet zelden gsruimen tijd op de vaststelling van zijn jaarggield wach ten. Ofschoon de Russen de landerijen dei- kerken en kloosters in beslag hebben ge nomen en de Lithauers niet minder be lasting betalen dan de Russen, ontvangt de Lithausehe geestelijkheid maar een jaargeld, dat haar even voor gebrek be hoedt; een pastoor ontvangt jaarlijks on geveer 100 Roebel, ©en kapelaan ong©- -veer 50. De Russische popen ontvangen daarentegen over het algemeen' een ruime jaarwedde en de orthodoxe kerken wor den op rekening van den Staat gebouwd, terwijl de Katholieken jarenlang op de vergunning, om uit eigen middelen een kerk te bouwen, moeten wachten. Toen tien jaar geleden in het manifest van den Tsaar de vrijheid va,n geloof werd geprocla meerd, keerden vele orthodoxen terug tot het Katholicisme, maar niet lang daarna moesten de priesters voor de door hen bekeerden geldboeten betalen, en wel meer voor ©en bekeerden man dan voor een dito vrouw of kinderen. Overtuigd dat van de Russen niets te verwachten valt, hebben de Lithauers een vereeniging in het leven geroepen, die tot doel heeft liet stichten van katholieke Lithausehe scholen. In korten tijd beschik te deze vereeniging over 100 schoten, Waaronder ook hoogere en een school voor onderwijzers in Kowno. De vereeniging wordt hoofdzakelijk gesteund door de priesters ien dien bisschop van KoWno, terwijl de ouders kleine bijdragen betalen. De Russen, niet gediend van hot nationaal en katholiek bewustzijn der Lithauers, hebben echter reeds vete dezer schoten gesloten. Voor katholiek Lithauen is allereerst geloofsvrijheid noodig. Het katholicisme heeft in Lithauen zoo'n vasten voet gekre gen, dat noch verlokkingen met glanzende carrières, noch de op kosten van den Staat onderhouden anti katholieke pers ©r in geslaagd is, de Lithauers van tuin geloof te vervreemden. (D© Tijd.) De dood van een Trappist. De oorlog heeft, ook zijne offers gieëisoht onder de Fransche Paters Trappisten. E.-n der dapperste priester-soldaten, Dom Ga briel Debierre is den 15 Juni gevallen op het veld van eer. Toen de- oorlog- uitbrak bad hij met zijne broeders de getijden in een klooster te Wood Barton in ballingschap, vanwaar hij zich onmid dellijk vervoegde hij het. Fransche leger. Een zijner medebroeders, Dom Godin, eyeneens aan het front, verhaalt in tref fende woorden het einde van dezen dap peren monnik .aan diens ouders ,,Het behaagde den Heer om de ziel van uw zoon Paul tot zich te roepen, op Dinsdag 15 Juni, tegen half vijf 's mor gens tijdens een bajonet-charge. ICorpo- raad Debierre wierp zich aan liet hoofd van zijn afdeeling op den vijand met do bewonderenswaardige rust. en de ze kere dapperheid, welke hij altijd toonde op de kritiekste ©ogenblikken. Wat ge beurde er? Ik wfeet het niet zeker, daar het verhand mijner compagnie met het 23ste verbroken was. Verschillende sol daten deden me het. volgend verhaal Plotseling rees een Duitscber op voor Debierre, die voorwaarts stormde, stak de handen in de hoogte en riep„Ka- meiade, Kamaradel" Pater Debierre liep naar hem toe om hein krijgsgevangen te maken, toen de vijand met ongehoorde lafheid hem plotseling een granaat recht in het gelaat wierp. Ik garandeer de 'authenticiteit van 'dit feit niet. Jk ver nam den dood van mijn vriend pas tegen den middag, en zijn lichaam was onge lukkigerwijze op eene plaats achtergeble ven, om welks bezit nog gestreden wordt. Eerst later kon het lijk gehaald worden. Lom Debierre had mij zijn testament toe vertrouwd, dat ik te midden van hett slagveld heb uitgevoerd onder bet oog van God. Het geld, dat ik op' hem vond, werd op zijn verlangen uitgedeeld onder d© soldaten zijner afdeeling. Zijn horloge, lenkele zakboekjes, brieven, photogra- phieën, relikwieën, werden aan u gezon den". Tot 'zoover Dom Godin. („De Tijd".) Mr. L. Ragout bij den Paus. Over de receptie van onzen tijdelijken gezant bij het Vaticaan door Z. H. den Paus seint de Romeinsche correspondent van „De Tijd" aan zijn blad onder meer het volgende Aan de trappen van liet San Damaso- plein werd de gezant opgewacht door twee bussolanti in uniform, die hem naar boven geleidden, waar Z.Excellentie werd ontvangen door Mgr. den pauselijken majordomus. Bij het doorschrijden der verschillende vertrekken, welke naar de troonzaal ge leiden, werd den gezant de militaire eer bewezen door de leden der gewapende pauselijke korpsen, die aldaar in klein gala-uniform zijn komst afwachtten. In de statige troonzaal begroette Z. II. Paus Benedictus XV, omringd door de leden der pauselijke hofhouding, welke door de kleuren der geestelijke gewaden en de uniformen der edelwacht, een schitterend schouwspel bood, met souve- reine minzaamheid den vertegenwoordiger der Nederlandsche Regeering Deze drukte in de Fransche taal zijn erkentelijkheid uit voor de hooge ont vangst, hem te beurt gevallen hij de inneming van den post, waartoe hij door het vertrouwen van H. M. de Koningin der Nederlanden was geroepen. Zijne Excellentie herinnerde daarbij aan de edele pogingen van den Vader der Chris tenheid in het belang der verzachting van den oorlog en het verkrijgen van den. vrede, naar welken ook door Nederland vurig wordt uitgezien. Z. H. de Paus memoreerde in zijn antwoord de bemoeiingen, waardoor Nederland zich steeds onder leiding zijner edele Koningin heeft onderscheiden in het trachten naar rust en welvaart onder de volkeren, die daartoe op de vredes conferentie beraadslaagden. In 't bijzonder sprak Z. H de hoop uit, dat de opdracht, aan den Nederlandschen gezant verstrekt, niet weinig zou bijdragen tot het bespoe digen van den vrede, waar de natiën smachtend naar verlangen. Na de wisseling dezer korte toespraken noodigde de Paus den gezant uit in zijn particuliere vertrekken, en geleidde hem naar de pauselijke bibliotheek. Aldaar had tusschen beiden een onderhoud van ongeveer een kwartier plaats, waarover uit den aard der zaak niets kan worden meegedeeld. Ruim een half uur nadien bracht mr. Regout een bezoek bij Z. Em. Kardinaal Gasparri, pauselijk Staatssecretaris, waar bij hij telkens werd omringd door hetzelfde ceremonieele geleide. Evenals onlangs bij gelegenheid dei- ontvangst van de Engelsche en Belgische gezanten, Sir Howard en mr. Van den Heuvel, die beide katholiek zijn, begaf zich mr. Regout ten slotte langs de scala regia naar de baziliek van St. Pieler, waar hij ontvangen werd door een lid van het kapittel, die hem wijwater reikte en naar het graf van den H. Petrus geleidde, alwaar hij eenigen tijd in gebed doorbracht. Het zuurkoolverbod. Van gezaghebbende zijde wordt ons ver zekerd, dat de intrekking van de tijdelijke opheffing van het uitvoerverbod van zuur kool niet beoogt in de komende periode alten uitvoer van zuurkool van den nieu wen oogst te beletten, maar alleen ten doel heeft ©en regeling voor te bereiden, waar bij zoowel met de behoefte van hel binnen land als met de belangen van den uil voor naar het buitenland rekening zal wor den gehouden. De inmaak behoeft dus niet te worden stopgezet, waartoe reeds "bij verschillende inmakers het voornemen be stond. Uitvoer van boter. Hot Rijks Centraal Bureau voor Jen uitvoer van boter heeft vastgesteld, dat voor de week van 22—29 Aug. voor 55 pCt. dor hotel-productie certificaten van uitvoer kunnen worden verleend, terwijl 45 pCt. der boter-productie voor binnen- landscli verbruik moet beschikbaar wor den gesteld. Zal de lichting 1916 nog dit jaar voor den Landstorm onder de wapenen komen Van verschillende zijde is deze vraag gesteld. Daar de minister, sprekende over de jaarklassen, die het eerst aan de beurt van oproeping zullen komen, de jaar klasse 1916 niet noemde, is er eenige grond voor de onderstelling, dat deze jaarklasse eerst later aan de beurt zal komen, bijv. uit overweging, dat men den landstorm van 1916 niet vroeger zal willen in dienst stellen dan de militie van hetzelfde jaar. („C".) Does. Door den Minister van Oorlog is tijdelijk zaken verlof verleend aan een lid van de afdeeling Goes der R. K Mid- denstandsvereeniging. op een aanvrage door de Hanzebond Z. Ex. toegezonden. Dit bericht verblijdt ons zeer, wijl wij daarin een bewijs zien hoe nuttig deze jonge vereeniging in het belang barer leden werkzaam is. Den 18cn Augustus 1.1. herdacht de St. Vincentiusvereeniging te Goes den dag, waarop vóór 25 jaren door den Wel Eerw. Ileer J. Diekman z. g., toenmaals Kapelaan der parochie, en eenige ener gieke mannen deze liefdadige vereeniging werd opgericht We kunnen de parochie Goes geluk wenscben met liet bezit van een zoo danige instelling, en de zilveren gedenk dag harer stichting zij een reden voor de parochianen om God te bedanken voor het vele goede, door deze vereeni ging te Goes gedaan. Op te noemen wat al gedaan is dooi de St. Vincentiusvereeniging, wat al licha melijke nood is gelenigd, wat al ziele- smai-ten zijn verzacht, hoevelen in den bijstand der vereeniging een middel werd geschonken, om met bet lichaam ook de ziel te redden, zou ondoenlijk zijn, en het zou indruischen tegen de nederig heid der heeren Vincentianen, te spreken van de ontelbare opofferingen van tijd en geld ten bate der armen van Goes. Moge de St. Vincentiusvereeniging voortgaan, onder de schutse van haar II. Patroon, haar goed werk in Goes te verrichten, en zij liet huldeblijk haar op haar zilveren feest aangeboden, de ach ting aller parochianen, de medewerking van allen die met het stoffelijk bezit, ook den plicht van God ontvingen, van het hunne aan de armen mede te deelen, en de dankbaarheid der armen. Reeds vier der mannen die het heer lijk werk in Goes begonnen en steunden zijn heen gegaan, om bet loon te ont vangen, voor hetgeen zij deden aan den Christus in den persoon der armenvier heeren vierden niet den zilveren gedenk dag der stichting, ook hun vijf en twin tigjarig lidmaatschap. Hun zij toege- wenseht nog vele jaren hun krachtigen steun te mogen blijven geven aan de St. Vincentiusvereeniging te Goes, tot eer van God en tot heil van hun on sterfelijke ziel en behoud van velen Middelburg. De ver. „Uit het Volk Voor het Volk" heeft het plan opgevat in de eerste helft van September op een nader te bepalen dag volkswedstrijden voor militairen en burgers op bel Molen water alhier te organiseeren, indien al thans voldoende finantieele steun kan worden verkregen. Dezer dagen zullen daartoe lijsten circuleeren. Het programma voor het concert, dat Woensdagavond in den Buitentuin door het Middelburgsch Muziekkorps gege ven wordt, luidt als volgt: Maïtche des petits Tambours, Morks; Ouverture van de opera „Les Dragons de Villars", Mail lart; Norvvegischer Kiinstlercalraaval, Rhapsodic, Svendsen; a. Conté d'un Vé- téran, Ballade, Morksb. Marcia alia Fran cese uit het Divertimento', Mozart; Film ziauber, operette, Kollo en Bredschneider; Cancertmarsch, Lehaf; Wein, Weib und Gesang, Walzer, Strauss; Les Perles, Solo pour Trompette, Maeck; Twee Oud-Neder landsche liederen, Valerius; a. Het Be leg van Bergen op Zoom (1626), b. Strijd zang der Geuzen (1570); Rhapsodic Hon groise No. If, Liszt. Gisterenavond omstreeks 11 uuï' werd de Markt en omgeving opgeschrikt door hef geroep va.n „moord". Het bleek, dal 'een man die uit een café was ver wijderd en die volgens zijn zeggen op straat door twee of drie personen was aangevallen en op den grond gegoqid, dezen uitroep, die den toestand wel zeer erg overdreef, bad gedaan. Door de politie is hedenmorgen, aan gehouden en naar het huis van bewaring overgebracht, zekere B. M., die in het Algemeen Politieblad stond gesignaleerd, omdat, hij nog 7 dagen hechtenis moet ondergaan. De firma wed W. Heijboel' en Zoon alhier- beeft aan haar schilderszaak een nieuwe afdeeling verbonden, die voor heel Zeeland van belang zal blijken 'te zijn, inzonderheid voor de eigenaars van auto* mobielen. en rijtuigen. Tol nu toe Westand daarvoor geen speciale inrichting, maai de firma kocht een slachtplaats aan, liet deze verbouwen en beschikt, thans over twee lokalen, in het voorste worden de auto's en rijtuigen schoongemaakt, voor zoover noodig door deskundigen uit el kaar genomen en geschilderd, doch in liet achterste lokaal worden zij gelakt, waarvoor de speciale lakken gebruikt, wor den, die daarvoor in den handel' zijn ge bracht. Het lokaal is totaal stofvrij' gehort den, cementen vloeren met ronde hoeken, half gecemente, half gewitte muren, goed dicht, gemaakte zolderingen. Het licht komt van vier zijden binnen, de ramen die open kunnen, zijin nog met gaas afga- sloten, om het binnenkomen van insec ten enz. t.e voor-komen. De verwarming geschiedt, door een oven, die van uit het eerste lokaal bediend wordt en die. ook stofvrij is gemaakt. De werkman die een wagen lakt. blijft gedurende dezie bewerking in het lokaal, terwijl de wagen blijft staan in dezelfde temperatuur om te drogen. Er is plaats voor vier of vijf auto's of rijtuigen. Als de klanten mede willen wer ken, en ook liet kunstlicht is aange bracht, zal het wel mogelijk zijn, het per soneel ook des winters zoime|nsche da gen, wat betreft de lengte van den werk tijd, te doen maken. Vlissingen. De vereeniging „Gemeen schappelijk Belang" heeft afgevaardigd naar het congres van den middenstands bond de heeren T. Manse en P. G. Laer- noss Jr. (M Ct.) Hier was Zondagmiddag tusschen 5 en 6 uur, bij helder weer, vanaf de Boulevard ver in het Zuiden een vlieg machine of luchtschip zichtbaar, dat vrij snel steeg en van het Oosten naar het Westen trok. Vanaf hedenochtend half zes werd hevig kanongebulder uit Zindelijke rich ting gehoord. Vermoedelijk heeft een zeeslag plaats of een beschieting dei- Belgische kust. Nader meldt men ons Het schieten dat hier gehoord werd was inderdaad liet bombardeeren van de Belgische kust door torpedobooten en watervliegtuigen. Van Weslkapelle uit warm schepen en vuur goed zicht baar. KapelleHedenvoormiddag bad alhier een ernstig ongeluk plaats. De knecht van de Wed. Op 't Hof was bezig met paard en kar puin te vervoeren, waarbij het zesjarig zoontje van Jan op 't Ilof meereed. Ongelukkigerwijze viel dat jongetje van de kar, juist met zijn hoofdje voor een wiel, met het ongelukkig gevolg dat het zoodanig verwond werd, dat het spoedig overleed. De ouders waren door dit ongeval, zooals te begrijpen is, zeer aangedaan. Moge deze harde les voor vele ouders en beheerders van voertuigen een ernstige waarschuwing zijn, om toch zooveel mogelijk toe te zien, dat kinde ren niet op deze voertuigen plaats nemen om mee te rijden, wat maar al te vaak gebeurtde kinderen zijn natuurlijk niet wijzer Krabbendijkc. Zaterdagliiiorgei 'wie.den 12 jongemannen als le luitenant beëedigd. Dat was een heele plechtigheid. Een dezer was de zoon van den heer P. Versluijs, hoofd der Chr. school te Numansdorp. Vader, moeder, twee zusters en een paar familieleden uil Goes (zelfs een uit Brus sel) waren er bij. (Z.), 's-Heer Arendskerke. Bij den commissio nair W. werden Vrijdagnacht vier leden van het gezin plotseling ongesteld en geplaagd met hevig braken. De aanstonds ontboden geneesheer constateerde, dat de oorzaak der ongesteldheid moest wor den gezocht in de leverworst, waarvan het gezin bij het avondmaal bad gegoten en die vermoedelijk schadelijke bestand- deelen bevatte. De worst is opgezonden, om scheikundig te worden onderzocht. De stationsarbeider 1). N. alhier, is benoemd in gelijke betrekking aan liet station te Dordrecht. Heinkenszand. Zondag j I. hield de hand boogschutterij „Soranus" alhier haar jaar- lijkschen onderlingen wedstrijd, le prijs werd behaald door J. Koopman met 251 punten 2e prijs M. Slabbekoorn, met 144 punten; 3e prijs I. Slabbekoorn, met 133 punten; 4e prijs AKappello, met 112 punten en 5e prijs F. Vermeulen, met 104 punten. Rilland. Zaterdagavond omstreeks8 uren vervoegden zich aan liet klooster alhier twee in burger gekleede Duitscliers,welke voorgaven 7 maanden aan den Ysei' te hebben gestaan en, dat leven aldaar moede, te hebben gedeserteerd. Zij vroegen om eten en eene slaapplaats het eerste werd hun liefderijk verstrekt, doch aan bet tweede kon niet worden voldaan, zonder de Nederlandsche Wet te overtreden, zoodat zij door den Gardiaan aan de inmiddels gewaarschuwden militairen zijn overgegeven. Hulst. Naar wij vernemen, bestaat er groote kans, dat te goeder naam en faam bekende jagers verlof zullen bekomen om dichter dan 5 KM. afstands van de grens te jagentot lieden moeten de Nimrods 5 KM. van de streep blijven. Oud Vossemeer. Hier is thans weei 350 KG. buitenlandsch spek ontvangen, dat zeer grif van de hand gaat tegen 34 cent per (pond, naar men ons verzekert is ook weer onmiddellijk nieuwe voorraad gevraagd. (M. Ct.) Door Ged. Staten van Zeeland is met ingang van 1 October eervol ontslag verleend aan den heer J. C. J. van Schagen als eerste klerk ter provinciale griffie. Ossenisse. Dieven. De langvingers schijnen op den Musschennest alhier weer wakker geworden te zijn. Miste men vroe ger granen, staken met boonen, schoenen, emmers, varkenseten enz., sedert eenigen lijd hoorde men van zoo iets niet meer. Nu begint het echter weer. Naar ik ver nam moet men bij iemand 50 mutsaards hakhout weggebracht hebben. Het is wer kelijk geen vrachtje om op zijn rug ver weg te dragen, om in den zaktesteken nog minder. Aan de gisteren, Zondag, door de sociëteit „Herleving" alhier gehouden gaaischieting werd door 30 personen deel genomen. De hooge vogel viel ten deel P. Kins te Rapenburg (Stoppeldijk). R. van Waes en v d. Berge beiden ie Koe wacht de eene zijvogel aan R. van Waes te Koewacht en de andere aan Th. van I)wisse te Hengstdijk do eene kal aan Jos. Wenzler te Stoppeldijk en de andere aan Alpli. Rademakers te Groenendijk (Hontenisse). Zeeuwsch-Vlaanderen. In een pittig geschreven ingezonden stuk in de Midil. ('rt. komt de heer J. Th. Hendrikse te IJzendijke met kracht op tegen iedere idee van annexeering van Zeeuwsch-Vlaanderen door België. Maar zegt hij, dan mag Nederland ook wel wat meer gaan doen voor het nog altijd stiefmoederlijk bedeelde Zeeuwsch- Vlaanderen, dat nu nog niet eens een behoorlijken verbindingsweg heeft van het 4e naar het 5e district door het eigen land en te veel geïsoleerd wordt gehouden van de rest van ons vaderland. De inzender verlangt: 1. Overbrugging als ik het zoo eens noemen mag, van de Schelde, niet door een wereldberoemd kunstwerk, als aan den Moerdijk, hetwelk ongetwijfeld tot de onmogelijkheden zou behooreu maar door gestadig gratis ver keer zoowel van menschen als beesten (excuseer rne dat ik beiden in één adem noem, maar de tijd leent er zich toe) op den voet z-ioals dit thans enkele malen per dag tegen betaling plaats heeft. Hier door zouden Vlissingen en Middelburg speciaal wat het vierde en de stad Goes, meer bijzonder wat liet vijfde district aangaat, véél winnen. De handel in vee, die nu geheel op Belgische wieken drijft en die jaarlijks honderdduizenden gul dens bedraagt zou zich waarschijnlijk spoedig naar Holland verplaatsen (vooral ons moer beroemd wordend paardenras zou meer bekendheid krijgen), de land bouwproducten zouden voor een groot deel dien weg volgen. In plaats van hunne inkoopen voor het huishouden en de lrieedij in België te doen zouden de huisvrouwen hun geld in Walcheren en Zuid-Beveland gaan besteden, tegelijker tijd zou men dezerzijds meer in aanra king komen met onze natuurlijke betrek kingen en bat nationaliteitsgevoel niet weinig toenemen. 2. G e 1 ij k s t e 11 i n g van het b ij - zonder met het openbaar on der w ij s en oprichting eener Hoogere Burgerschool te Oost burg, het hartje van onze streek en de hoofdplaats van het kanton waartegen geen enkele gemeente bezwaar zou maken. Het voordeel van een en ander zou wezen dat onze zonen en dochters de begeerde wetenschap niet meer in België moesten gaan zoeken, waardoor zij gevaar loopen reeds in hun prille jeugd zoo niet onttrokken dan toch niet bezield te worden met die liefde voor Koningin en Vaderland, die ons aller plicht is en streven moet zijn De heer Hendrikse besluit als volgt Kwamen bij de mobilisatie de zonen van het vierde en vijfde district niet zon der enthousiasme onder de wapenen en geven zij in het leger een voorbeeld van tucht en plichtsbesef, in de ure des ge-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2