De Groote Oorlog. No. 99. Dinsdag 24 Augustus 1915 Elfde Jaargang. Verschijnt ellen MAANDAG-.JWOENSDAG- en VRIlOtGAVOHD. 9 9 hand, voet j| ij. 9 van een 9% 9 9 een m Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. intere.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 f gulden bij gulden bij gulden bij g» m 9 ver'ies van een |B 19 verlies I I verlies van I V V of oog; I U duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Duitschland en België. Bij de vele stemmen, die opgaan om Duitschland de annexatie van België te ontraden, voegen zich die van Duitsch- land's eigen zonen. Een groot aantal aanzienlijke Duitsche geleerden, politici en industriëelen heeft tot den rijkskanselier een verzoekschrift gericht, waarin zij pleiten tegen inlijving van veroverd gebied bij het Duitsche rijk. Zij zeggen o. m. „Duitschland is niet ten oorlog gegaan met het plan op verovering, maar ter handhaving van zijn door de vijandelijke coalitie bedreigd bestaan, van zijn natio nale eenheid en voortschrijdende ont wikkeling. Ook bij het sluiten van den vrede mag Duitschland slechts trachten naar wat strekt tot dat doel. Vertoogen, die Uw Excellentie zijn geworden, gaan tegen dat doel in. Wij achten het daarom onzen plicht, dat streven met allen na druk te weerstaan en het openlijk uit te spreken, dat wij in zijn verwezenlij king een politieken misslag met ernstige gevolgen en geen versterking, maar een noodlottige verzwakking van het Duit sche rijk zouden zien." Nog is een dergelijk stuk uitgegaan van den „Bund neues Vaterland". Uitvoerig staat het stuk stil bij de economische, strategische en politieke nadeelen van een inlijving van België. Strategisch heeft Antwerpen geen waar de als oorlogshaven, „aangezien Neder land den Scheldemond beheerschle en zal blijven beheerschen." In ons vaderland heeft de oud minister van oorlog Staal een gezagvol woord doen klinken ten gunste van België's behoud. „De Duitsche opstellers vanvredesbe- palingen wijzen er op, dat Duitschland niet zal kunnen nalaten België in te lij ven. Ik laat nu daar, of ooit te ver wachten is, dat de Belgen een Duitsch element zouden kunnen worden en of dus de bedoelde inlijving niet een bron van ellende, last en verdriet voor Duitsch land zou worden. Maar ik vind dit voor stel zoo laag in ander opzicht. Die het doet en aankweekt, vergeet ten eenen- maledat België geheel zijns ondanks in den oorlog betrokk-en werd door een daad van Duitschlanddat België den doortocht der Duitschers niet kon toe staan zonder afstand te doen van zijne Staatssouvereiniteitdat geen Duitscuer er aan gedacht zou hebben om niet met beslistheid en met lierheid van zijne re geering te verlangen, dat zij c q. een der gelijk verzoek, als aan België door Duitsch land werd gedaan, onvoorwaardelijk af wees; en dat België den oorlog slechts heeft gevoerd tot handhaving zijner neu traliteit en in verzet tegen een inval der Duitschers. Door bij den vrede met een en ander geen rekening te houden en nadat ook de vrede met Engeland zal zijn ge sloten, België te blijveii bezetten, zou Duitschland m. i. een karakter aan dezen oorlog geven, dat het niet slechts aan de neutrale Staten kon doen berouwen, zich bij het begin van den strijd niet tegeii dat Rijk te hebben gekeerd, maar dat het voorts als een brutaal en rooi'zueh- tig overweldiger zou doen kennen. Neen, die Duitsche schrijvers, die het inlijviugsdenkbeeld opperen, zij kunnen m.i. niet beschouwd worden woordvoer ders of gedachtevertolkers van de Duit sche regeering en van de meerderheid van het Duitsche volk te zijn Er werden in de Brusselsche archieven stukken gevonden, die België heeten te bezwaren. Mijns inziens wijzen zij hoog stens slechts op eenige onvoorzichtigheid van den Belgischen Staf of van het Bel gische Departement van Oorlog. Wie er verdacht moge worden van schuld of medeschuld aan het uitbreken van dezen oorlog, volstrekt buiten elke verdenking staat, naar mijne overtuiging, de jonge, ridderlijke Belgische Vorst, die slechts te beschouwen is als de dappere eerlijke verdediger van zijn goed recht an van dat van zijn volk." De toestand. Novo-Georgiewsk en Kowno, twee zeer sterke Russische vestingen, zijn op het einde der vorige week den Duitsch- Oostenrijkschen legers in handen geval len met duizenden krijgsgevangenen, zwaar geschut, munitie, levensmiddelen enz. Dat een en ander op bloedige verlie zen te staan kwam, vermelden de Duit sche legerberichten niet, maar is daarom niet minder waar. Bij Kowno b.v. pasten de Duitschers het systeem van den zoo- genaamden snellen aanval toe, waarbij groote massa's infanterie onder bescher ming i van zwaar artillerievuur snel aan rukten. De Russische kanonnen maaiden de dichte Duitsche gelederen weg. Het voordeel, dat de Duitschers ten koste van groote opofferingen aan manschappen behaalden, was, dat zij hun loopgraven dichter bij de forten konden brengen. Ook de verovering van Novo Geor- giewsk kostte aan duizenden Duitschers het leven. Hoopen Duitsche lijken lagen voor de Russische versperringen. Doch voor de Russen ziet het er veel onrustbarender uit, want zij hebben niet alleen het verlies van meuschenlevens te betreuren, maar ook het verlies van een paar vestingen, die steunpunten vormden voor hun terugtrekkende legers en voor zoover Kowno betreft, de basis moesten helpen vormen voor een nieuwe verdedigingsstelling KownoGrodno BielostokBrest Litowsk. Eu ziet, nu is die stelling reeds verzwakt, nog vóór zij goed en wel door de Russen is bezet De insluiting van Brest-Litowsk wordt dan ook hoe langer hoe dreigender. De legergroep van generaal Von Mackenzen is reeds tot op een 20 K. M. van ge noemde vesting genaderd, terwijl de door de frontverkorting vrijgekomen Duitsche legerkorpsen zich bij de legers van Von Below en Von Schoiz gaan voegen, waar door ook die aanvallen in kracht zullen gaan winnen. In het gebied der rivier de Boeg bezetten de troepen der bond- genooten (DuitschlandOostenrijk) zes spoorwegen,terwijl aan de Russen rondom Brist-Litomsk slechts de spoorweg naar Rowno en Minsk overblijven. Geen won der dat de wijkende Russische legers onder den concentrischen opmarsch hun ner vijanden binnen den vestinggordel van Brest-Litowsk in wanorde worden opgedrongen, al brengen zij hier en daar in verwoede gevechten hun vijanden geduchte slagen toe, gelijk de in het nauw gebrachte ever de honden van zich afbijt. Voegt men daarbij nog, dat de Duit sche marine in de golf van Riga de ope raties van het landleger steunt, dan blijkt Rusland er thans leelijk aan toe te zijn en begint zijn militaire positie te doen denken aan het Bijbelsch beeld van den koperen kobossus op leemen voeten.1) Thans, nu de nood nijpt, begint men ook in hoogere kringen zijn aandacht te schenken aan de vele wantoestanden in het leger, die al de uitmuntende eigen schappen van den Russischen soldaat onvruchtbaar doen zijn. Aan de „Berliner Zeitung am Mittag" wordt b.v. gemeld dat volgens een bericht van de Doema- kringen te Petrograd, de kritieke toestand op de oorlogsterreinen Grootvorst Nico- laas aanleiding heeft gegeven om alle ministers en leden van den Oppersten Krijgsraad bij zich in het hoofdkwartier te ontbieden, waar alle hangende quaes- ties aan een afdoende bespreking zullen worden onderworpen. De Minister van Oorlog, generaal Poliwanof, verklaarde tegenover de afgevaardigden van de Doe- ma, dat hjj bij deze conferentie een vol komen waar voorbeeld zal geven van de militaire positie van Rusland en heeft tevens zijn bereidwilligheid te kennen gegeven om alles in het werk testellen x) Intusschen is de Duitsche vloot er ook niet zonder kleerscheuren afgekomen. Men zie onder laatste berichten. ten einde verandering te brengen in de thans heerschende wantoestanden. Ook begint in Rusland de ontevreden heid over de geringe hulp der bondge- nooten in het westen veld te winnen. Immers de berichten van het Westelijk front zijn niet van beteekenis en de mooie woorden, die in Frankrijk door Minister Millerand zijn gesproken over eendracht, moed en dergelijke mooie dingen meer, zijn maar een schrale com pensatie voor de offers die Rusland op dit oogenblik brengt. In de pers wordt nog druk de jongste redevoering van den rijkskanselier be sproken, door dezen in den Rijksdag Donderdag j.l. gehouden, waariii de gun stige militaire toestand werd besproken, een overzicht werd gegeven van de En- gelsche kuiperijen altijd volgens Duit sche voorstellingen om Duitschland te isoleeren en het vaste voornemen werd vertolk om vol te houden tot het einde. De tirade in de rede over Duitschland's machtsprestatie kan niet nalaten wat on rustbarend te klinken in de ooren der kleine staten, die van een logisch door zetten van Bismarck's real politiek het ergste vreezen voor hun eigen onaf hankelijkheid. Hoe weinig de veldtocht van Italië beantwoordt aan de gekoesterde ver wachtingen, wordt zelfs in de officieele Italiaansche mededeelingen zijdelings erkend. Immers een communiqué van de Ita liaansche legatie van 20 Augustus jl. eindigt aldus: „Ons offensief ontwikkelt zich volledig, hoezeer het te kampen heeft met de sterkste verdedigingsmiddelen, welke de moderne techniek den vijanu heefi ge leverd. Ziedaar het algemeen karakter en de resultaten der Italiaansche offen sieve krijgsverrichtingen." m. a. w. het gaat langzaam en slecht. Jaaroverzicht van den Oorlog. 23 Augustus 1914. Het leger van Albrecht von Wurtemberg dwingt de Franschen over de Semois zuidwaarts af te trekken en bezet Lunéville. In Oost Pruisen bezetten de Russen Insterburg. Na aanvankelijke successen bij Krasnik en Lublin ondervinden de Oostenrijksche legers tegenslag op tegenslag. De Russen weten tusschen hen door in Galicië binnen te dringen. Japan verklaart Duitschland den oorlog. 24 Augustus. Oostenrijk draagt den kruiser „Kaiserin Elizabeth" op voor Tsingtao met de Duitschers mee te vechten Oorlogsverklaring van Italië aan Turkije. De Italiaansche ambassadeur bij het Ottomaansche hof heeft Zaterdag aan de Turksche regeering te Constantinopel de nota overhandigd, waarin verklaard werd, dat Italië zich met Turkije als in oorlogstoestand bevindt. Het aanstoken van onlusten in Lybië en liet niet vrij laten vertrekken van Italianen uit Smyrna, was als reden op gegeven. De Duitsche pers laat hieromtrent eenige schampere aanmerkingen los. De „Lokal-Anzeiger" zegtOfficieel heeft de oorlogsverklaring plaats, wegens beweerde Turksche ondersteuning van den opstand in Lybië en het achterhouden van Italiaansche onderdanen. In werke lijkheid spreekt de schaamtelooze naakte hebzucht uit ieder woord. De Turken zullen den op buit belusten dreumes een ontvangst bereiden, die niet veel ten achter zal staan bij die, welke onze dap pere bondgenooten hem aan de Isonzo en aan de Dolomieten bereiden. Het „Tageblatt" schrijftDe hoop schijnt gekoesterd te mogen worden, dat Italië bij de nieuwe onderneming dezelf de droevige teleurstellingen zal onder vinden. die dit rijk aan de Isonzo en aan de grens van Tirol ten deel vielen. In de „Voss. Zeitung" wordt gezegd In dienst van Engeland en Frankrijk maakt Italië zich gereed een stap te doen, die het voorgoed van de door den oorlog tegen Oostenrijk-Hongarije wankel geworden positie als groote mogendheid naar beneden zal storten. Actie der Duitsche Marine. Men meldde ons Zaterdag BERLIJN (Offic) Men meldde ons Za terdag Onze zeestrijdmachten zijn de golf van Riga binnengedrongen. Een Rus sische torpedoboot en dé kanonneerboo- ten „Serwutsch" en „Korejetz" zijn ver nield, veertig man zijn door ons gered. De andere torpedobooten zijn zwaar be schadigd. Drie Duitsche tórpedobooten zijn door mijnen beschadigd, een daar van is gezonken. Onze verliezen zijn gering. Het vraaggesprek van Z H. den Paus en Latapie. Naar de „Action framjaise" mededeelt, geeft de „Corriere d'Italia" nadere bij zonderheden over het welbekende ge sprek tusschen Z. H. den Paus en La tapie. Doze laatste heeft over zijn onder houd met Z. H. tegen anderen gespro ken, ondanks zijn belofte, niets te zullen zeggen. De Romeinsche correspondent van een Parijsch blad bracht in het ver haal veranderingen aan en zond het aldus naar Parijsdaar werd het opnieuw ge wijzigd en vervolgens uitsluitend in de „Liberté" afgedrukt. Toen Latapie dit las, herkende hij zelf ternauwernood het oorspronkelijke ge sprek, zóódanig was het vervormd en veranderd. Daarom is Latapie dan ook, volgens de „Corriere d'Italia", van plan een proces tegen den directeur van de „Libertè" te beginnen Gearresteerd. ANTWERPEN, (per koerier naar de grens). De bekende sociaal democraat Jos. Verlinden, lid van den Prov. Raad, is om onbekende redenen door de Duit schers gearresteerd. Onder de arbeiders bevolking heeft dit bericht veel ontroe ring verwekt. (Z.) Een schrijven van den Paus. De Figaro maakt een gedeelte van een brief openbaar, dien de Paus den lsten dezer geschreven heeft aan Kardinaal Lu<;:on, den bisschop van Reims. Daarin schrijft de Paus o.m. Het is Ons zeer aangenaam en troost rijk geweest te vernemen, dat de ont roering, die er in Frankrijk ontstaan was tengevolge van het openbaar maken van het te zeer bekende artikel, dat noch Onze gedachte, noch Onze gevoelens weergaf en waarvan tal van gedeelten geheel verzonnen zijn, bedaard isdat de onrust verdwenen is en dat de kalmte is weergekeerd in de geesten. Bovendien zou Frankrijk, die edele en edelmoedige natie, waaraan het Ons be haagd heeft blijken van souvereine wel willendheid te geven die wij gaarne met haar eervollen titel van „Oudste Doch ter der Kerk" genoemd hebben, zeker niet twijfelen aan Onze liefde voor haar en aan Onze ware gevoelens te haren op zichte. Russische ontevredenheid Naar aan het „Berl. Tagebl." uit Wee- neu wordt gemeld, slaat de nationalis tische pers in Rusland een steeds hefti ger wordende toon aan in haar taal tegen de geallieerden, hoofdzakelijk tegen En geland, dat het verwijt treft de jegens Rusland gedane beloften niet te zijn nagekomen. Militaire kringen te Petro grad zouden de uitzending verlangen eener commissie naar Londen, om ter plaatse er op aan te dringen, dat Enge land zijn verplichtingen zal nakomen. Da .jNowoje Wremja" schrijft: „Toen de Duitschers hun hoofdmacht tegen het Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 24 Aug. Matige tot zwakken wind uit Westelijke richtingen; gedeeltelijk bewolkt; weinig of geen regen. Iets warmer. Westen richtten, zonden wij onze troe pen naar Oost-Pruisen, hetgeen een be wijs van zelfopoffering was. „Wij behoedden daardoor onze bond genooten voor de ergste gevaren en redden daarmee den algemeenen toe stand. „Nu hebben de Duitschers zich op ons geworpen en wij hebben mogen verwach ten, dat ook onze bondgenooten zouden beproeven den tegenstander van ons af te leiden. „Mogen zij bedenken, dat een verslagen Rusland beteekent het keeren van de Duitsche hoofdmacht naar het Westen, dat zij met haar overwicht zal vernietigen. „Op onze bondgenooten rust nu de plicht tot het offensief over te gaan, dat zij thans, onder betrekkelijk gunstige omstandigheden, kunnen uitvoeren". Een Italiaansche prins-priester. Naar aanleiding van het gerucht, als zou een prins van het huis van Savoye zijn voornemen hebben te kennen ge geven, in den geestelijken stand te treden, belicht de „Matin", dat deze prins de oudste zoon van den hertog van Aosta en prinses Helena van Orleans is. Prins Aymon, die dën titel van hertog van Spaleto draagt, is achttien jaar. Op het oogenblik strijdt hij als gewoon soldaat aan het front mede. De smokkelhandel aan de Belgische grens. Men schrijft ons uit Roosendaal: De laatste dagen treedt de grenswacht zeer verscherpt op waardoor de smokkelhan del zeer gefnuikt wordt. Gisternacht zijn een 5-tal smokkelaars, vervoerende 1700 K.G. bloem en bussen terpentijn, aan gehouden. Men neemt ook thans meer afdoende maatregelen om den smokke laars het bezette gebied te ontzeggen. Aan de Noordkust van Katwijk is een Fransche mijn aangespoeld, die onder militaire bewaking is gesteld. Aan de Limburgsch-Duitsche grens. VAALS, 21 Aug. De visitatie te Aken is zóó scherp, dat velen, die voor zaken Duitschland trachten te bezoeken, de lust ontgaat de reis te ondernemen. Door verschillende wachten moet de reiziger passeeren, alvorens hij „vrij" is. Alle papieren worden hem ontnomen. De vrees voor spionnen is blijkbaar bij de Duitschers zeer groot; het moet al ge beurd zijn, dat op de huid van een per soon tal van mededeelingen waren aan gebracht. Wie Aken naar Holland ver laat, mag getn enkel stukje papier, zelfs geen Duitsche courant, medenemen. En wie zich, blijkens zijn pas, niet aange meld heeft bij den politie commissaris, wordt het vertrek geweigerd. Zeppelin neergeschoten. PETROGRAD, 21 Aug. (Reuter.) De Russen schoten een Zeppelin neer, die Wilna naderde. De bemanning, 2 officie ren en 8 man, werd gevangen genomen, liet luchtschip had aan boord een mitrail leur en een hoeveelheid ontplofbare stoffen en brandbommen. De handelsoorlog. De Engelsche stoomschepen Ben Vrackie, Gladiator, Samara, Bittern, New York City en de vrachtboot Co vie van de White Star-lijn zijn gezonken. De bemanningen zijn gered.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1