De Groote Oorlog. No. 98. Zaterdag 2i Augustus 1915. Elfde Jaargang. MINK BUITENLAND. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- tn HIIOIUVOID. luw IUU uu Losse Oorlogsberichten. feuilleton. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide BH dB gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jk I 11 I handen, voeten of oogen. jfl fl fl verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke I I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; I of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank RB jfïk gulden bij J ft gulden bij jfl I fl verlies van een jfl H I fl I verlies fl B 1 I I hand, voet I I fl B van een Bgj fl te Scliiedam. gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Jaaroverzicht van den oorlog. 20 Augustus. Brussel, dat eerst in staat van verdediging was gesteld wordt van zijn verdedigingsmiddelen ont daan en ontkomt zoo aan een beschieting. De Duitschers bezetten het. 21 Augustus. De Franschen wor den aan hun Oostergreus, noordelijk van de Vogezen, teruggeworpen en houden stand tusschen Metz en de Vogezen. Bij Longwij komen zij te staan tegenover het leger van den Duitschen kroonprins. 2 2 Augustus. De Russen bezetten Goldap in Oost-Pruisen. BERLIJN, 19 Augustus. (Wolff.). Uffi- cieele mededeeling uit het groote hoofd kwartier Legergroep von Hindenburg In Kowno zijn nug 30 officieren en 3900 man gevangen genomen. Onder den druk, door den val van Kowno veroor zaakt, ontruimden de Russen hun stel lingen tegenover de linie Kalwaria - Suwalki. Wij zetten hen na. Verder Zuidwaarts bevochten de Duit- sche troepen den overgang over de Na- rew ten Westen van Tykocin en namen 800 gevangenen. Het leger van Gallwitz dringt verder naar het Oosten op. Ten Noorden van Bielsk is de spoorweg Bia- lystock—Brest bereikt2000 gevangenen werden hier gemaakt. Op het Noordoostelijk deel van de vestmgwerken van Nowo-Georgiewsk hebben gisteren onze troepen de over gang over Wlcza geforceerd en twee forten op het Noorderfront bestormd, meer dan 1000 gevangenen en 125 ka nonnen vielen ons in handen. Legercorps van Leopold van Beieren. De linkervleugel dreef den vijand vech tende voor zich uit en bereikten avonds de streek ten Westen en ten Zuidwesten van Mielczyce. De rechtervleugel, aan de andere zijde van de Boeg, over de Milnik doorbrekend, wierp den tegenstander uit zijn sterke stellingen ten Neorden van die linie en rukt verder voort. Legergroep von Mackensen Ook hier, tusschen Niemirow en Janow werden de Boegovergangen geforceerd. Boven Brest-Litowsk drongen de Duit- sche troepen bij Rokitno, ten Z. O. van Janow, in de voorste stellingen van de vesting. Ten Oosten van Wlodawa vervolgden onze troepen den geslagen vijand. 27) „Vingt-trois, rouge, impair et passé", liet de automatische stem van den ban kier zich hooren. I „Gewonnen I" riep Carral, „wat een ge lukskind' Gijl hebt gespeeld als een dwaas; maar het js goed uitgekomen, I Zet niet meer op een enkel nummer; het is eene loterij; beproef het eens met zWart len rood, met even of oneven". De bankier wierp twee en zeventig louizen op den inzet van Xavier. Deze begreep er niet veel meer van dan eerst, maar die plotselinge winst bedwelmde hem. Hijl schoof zijn stoel dichterbij, leun de met zijine beide ellebogten op de tafel, en overmeesterd door dien duivel, die onafgebroken boven het groene laken zweeft, wijdde hij zijne geheel|ei ziel aan het spel. Zoodra Carral hem geheel in het spel verdiept zag, sloop hijl weg en Xavier Werd dit zelfs niet gewaar. Hijl speelde met hartstocht, met drift. Stout door zijine onervarenheid zelve Ouder den druk van onzen opmarsch ontruimden de Russen den Oostelijken oever van de Boeg, ook beneden en boven Wlodawa. De vervolging duurt voort. 1 BERLIJN, 19 Augustus. (Korr. Norden.) Langs een omweg wordt uit St. Peters- burg aan de Vossische Ztg. gemeld, dat nu reeds ongeveer 4'/j millioen vluch telingen, afkomstig uit de Russische gou vernementen in Polen, aan de Oostzee en uit het noordwesten, voornamelijk te St. Petersburg, Moskou, Orel, Koersk, Kiëf, Charkof en Jekaterinoslaf zijn aan gekomen. De Russische regeering begint zich ern stig ongerust te maken over dezen reus- achtigen toeloop van vluchtelingen. Zoo wel net parlement als de pers verklaren dat St. Petersburg en Moskou geen ge schikte plaatsen zijn voor vluchtelingen, daar beide steden in de eerste plaats als door den oorlog bedreigd moeten worden beschouwd. De Oetro Rossi publiceert met toestemming van de censuur een hoofdartikel, waarin gezegd wordt, dat de militaire autoriteiten reeds zouden hebben toegegeven, dat met de theore tische mogelijkheid van een oprukken der Duitsch-Oostenrijksche legers tegen St. Petersburg en Moskou rekening moest worden gehouden. Ook van officieele zijde wordt met deze mogelijkheid reke ning gehouden. De Russische minister van binnenland- sche zaken heeft alle gouverneurs bij circulaire gelast om lijsten op te maken voor de tweede lichting van den land storm en die uiterlijk midden Augustus bij den minister van oorlog in te dienen. Postzendingen vernietigd. CHRISTIANIA, 19 Aug. (W. BDe Noor- sche postdirectie deelt mede De Duitsche duikboot, welke gisteren het stoomschip Haakon VII", op weg naar Engeland, aanhield, beval alle druk werken en pakketten voor Engeland en Frankrijk en Italië en de aan Duitschland vijandige kolonies over boord te werpen. De brievenpost en de andere aangetee- kende brieven werden aan boord van de duikboot genomen. Behalve deNoorsche post had het stoomschip zeven zakken brieven van Denemarken naar Londen aan boord. Wilna bedreigd. PETERSBURG, 18 Aug. (P. T. A.) Een groot deel van het winterpaleis wordt ingericht voor hospitaal ter opneming van duizend gewonden. De gouverneur van Wilua heeft bevolen, met het oog op een mogelijke bezetting door den vijand, alle voorraden mettaai waagde h'ijl de dwaaste kansen en won alt'ijld. Na verloop van een uur had hij' een hoop Boud en bankbiljetten voor zich liggen. De overige spelers beschouwden hlem met afgunst; alleen de croupiers, onge voelige werktuigen, die tot uitvoerders dienden van het toeval, zonder van zijn luimen voordeel te behalen of nadeel te lijden, bleven met hunne gewone onver schilligheid het spel voortzetten. Xavier was buiten zich zeiven. Zijln gelaat was scharlakenrood. Naarmate zijn schat vermeerderde, nam zijine overspan ning toe. „Ik zet alles ineens op roodl" riep hijl eindelijk uit, zijn winst vooruit schui vende. L Ziji bedroeg ten minste 30.000 franks. De bankier wierp een vragenden blik op den heer Moutet om te zien of hjj moest houden; de heer Moutet knikte bevestigend. De overige spelers namen hun inzet terug en ieder boog zich in spanning voorover om den uitslag van dat dwaze waagstuk te zien. De croupier zette de roulette in bewe ging- Maar op dat oogenblik slaakte de heer Moutet, wiens oog zich naar de deur ge leer, kerkklokken, paarden, vee, korom, alles, wat voor den vijaud van nut zou kunnen zijn, te verwijderen. Duitsche vliegers wierpen bommen op Wilna. BERLIJN, 20 Aug. (Officieel). Nowo- Georgievsk is genomen, de geheele be zetting viel in onze handen. Gisteren heb ben wij reeds meer dan 20.000 gevan genen gemaakt. De keizer heeft zich naar NowoGeorgievsk begeven. WEENEN, 19 Augustus. (Wolff.) Offi cieel bericht van den geiieralen staf; De Oostenrijksch-Hongaarsche strijd krachten onder bevel van aartshertog Jozef Ferdinand en generaal von Köwess hebben ten Noorden van Janow en Kon- stanLynow den overtocht over de Bug bevochten. Memirow en andere plaatsen aan den Noordelijken oever zijn stormen derhand genomen. De vijand is terug geworpen. De troepen die Brest-Litowsk inslui ten, waaronder afdeelingen van veldmaar schalk von Arz, hebben den vijand eenige vooruitgeschoven veldstellingen bij Wla- dimir Wolynsky ontrukt. 'WEENEN, 18 Aug. (Officieel.) Op het Italiaansche oorlogstooneel woedden gis teren op het front in het kustgebied he vige gevechten, terwijl in het Carmtische grensgebied een werkelijke rust heerscht. In Tirol duurt het zware artilleriegevecht voort. Ook hadden eenige kleinere infan- terie-gevecliteu plaats. In het gebied van Gorz werden vier, tegen van Martine ge leide aanvallen van de Italianen afgesla gen. Voor bet bruggehool'd van Gorz heerscht als voorheen rust. Daarentegen woedden aan liet bruggehoold van Tol- mijn verbitterde gevechten. Ook misluk ten vier vijandelijke aanvallen evenals alle voorwaartsche bewegingen van den vijand tegen onze hoogtestellingen van het Tolmyner bruggehoofd. In het Tiroler grensgebied werden Italiaansche aanval len op de Toblinger-Riedel (Drei zinnen gebied) en tegen Milegua (plateau van Volgaria) afgeslagen. LONDEN, 19 Aug. V.D. (Officieel.) Zeppelins brachten hedennacht een be zoek aan de Oostelijke graafschappen. 10 personen werden gedo.od en 30 ge wond. Allen zijn burgers. Men gelooft dat een Zeppelin getrof fen is. PETERSBURG, 19 Aug. (P. T. A.) In de streek van Riga en in de richting van Jacobstadt geen belangrijke wijzi gingen. In de richting van Dunaburg sloegen wij in den nacht van 17 dezer en den volgenden dag Duitsche pogin- richt had, een gesmoorden kreet. Eenige spelers hieven het hoofd op en herhaalden denzelfden kreet. Een electrische schok doorliep de driedubbele rij! der spelers. Xavier alleen ging voort met den loop van het balletje te volgen. Hij zag of hoorde niets. Gelijk wij reeds gezegd hebben, was er een zeer ongewoon voorval noodig.om de aandacht der spelers zoodanig af te leiden: de instorting van het plafond, bijvoorbeeldof de onheilspellende verschijning Van een politie-teommissaris. Een dezer ongevallen had zich voorge daan: de man met den zwarten rok en den witten ((jerp stond op den drempel. Bij het zien van den commissaris had de heer Moutet een berouwvol voorko men aangenomen. „Ik hen geruïneerd I" mompelde hij op klagenden toon. De spelers maakten eene beweging om weg te sluipen maar de commissaris trad hen in den weg'. Te midden van de alglemeeno ontstel tenis bleef de roulette rustig! ronddraaien en hield eindelijk stil. Het balletje viel in een vakje, i „Gewonnen, gewonnenl" riep Xavier buiten zich zeiven. Daar hijl zag, dat de gen om tot het offensief over te gaan af. Bij Kovno slaagde de vijand na ver woede gevechten sedert elf dagen ge leverd, die hem zware verliezen kostten, er in zich vast te zetten in de verster kingen gelegen aan den linkeroever van de Njemen en ten westen van de rivier de Essi. De Duitschers doen pogingen om over te gaan op den rechteroever van dit diep ingesneden riviertje, waar een deel der werken nog in onze han den blijft. Aan den rechteroever van de Njemen bezetten we nog alle verster kingen. Aan het front van den Boven- Naref en tusschen deze rivier en de Boeg duurden 16 en 17 dezer de ge vechten met wisselend succes voort. De vijand deed vooral heftige aanvallen van het westen uit op Bjelostok en Bjelsk. In de streek van den spoorweg Sjedlez Tsjerenka gingen wij na het Duitsche offensief te hebben afgeweerd tot een welgeslaagden tegenaanval over; we vermeesterden eenige mitrailleurs. In de streek van Nowo-Georgiewsk zet de vijand ziju hardnekkige aanvallen voort op het front ten noordoosten der ver sterkingen, die den spoorweg van Mlawa beheerschen. Aan den Boven-Boeg, de Zlota-Lipa en Dnjester geen wijzigingen Russische gruwelen. KONSTANTINOPEL, 19 Augustus (W. B.) Uit Erzeroem wordt aan het agentschap „Milli" gemeld, dat de Rus sische benden de Muselmaanschc wijk van Van onlangs in brand staken. Bij den terugtocht mishandelden zij vrouwen en jonge meisjes en vermoordden de geheele Muselmaansche bevolking; ook het Amerikaansche instituut, waar de vluchtelingen een onderkomen hadden gezocht, werd in brand gestoken en de ongelukkigen gedood. De Russen namen bij hun terugtocht den Italiaanschen consul mede, die in Van woont. Zij na men een Duitsche onderwijzeres van een Duitsch weeshuis gevangen en wilden haar met de weezen in een bark weg voeren, toen Turksche troepen naderden en de kozakken moesten vluchten. Het weeshuis hadden zij in brand gestoken. PARIJS, 19 Augustus. (Havas.) Offici eel bericht van Donderdagmiddag: Hevig kanonvuur van weerskanten in Argonne, Champagne, het bosch van Apremont, La Louvière en Vaux-Ferry, zoomede in het Priesterbosch, de streek van Croix-des- Carmes, en op het front aan de Seille. Er heerscht groote bedrijvigheid aan het front van Artois. De Franschen heb ben zich door een aanval meester ge maakt van een schans aan den straat weg BéthuneAtrecht en aan den weg AblaingAngers, waar de Duitsche stel- bankier evenwel roerloos bleef zitten, liet h'ijl er op volgpn: „Welnu! [waarom draalt gijl? Betaal-!" Deze 'woorden verzwaarden, om zoo te zeggen, de overtreding. De aanwezigen lieten mistroostig het hoofd zinken en de commissaris trad nader. Hoofdstuk VIII. „Mijkie heereri", -sprak de commissaris, „ik raad u aan 0111 voorzichtig te zijln. Op de eerste verdieping; heb ik reeds mijn plicht vervuld. Het geringste verzet zou uwe positie nog onaangenamer ma ken. Er staan politic-agenten aan de ,deu,r". Xavier keerde zich verbaasd om. Deze toespraak, waarvan hij! niets begreep, de- wij) het hem Jpn eenenmale onbekend was, dat de wet iets op zijine handelwijze aan te 'merken kon hebben, scheen hem de algemeene verslagenheid niet te wettigen. „Waarom betaalt men nijjl niet?" vroeg hijl ten tweede male, werktuigelijk in zijn hoop goud woelende. „De in beslag genomen inleggelden zij'n het eigendom der schatkist; raak er niet aan, mijjnheer", zeide de commissaris ge biedend. 1 Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 21 Aug. Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingen, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen in het Zuiden, in het Noorden meer kans op regen. Iets warmer. ling in de Franscbe linies vooruitsprong. Verscheidene Duitsche tegenaanvallen zijn afgeslagen. De mijngevechten zijn op een groot aantal punten bij Bouvraignes ten Zuiden van Roye voortgezet. De ontploffing van een Fransche mij no ven heeft Duitsche sappenwerken overhoop geworpen. Hevige geschutgevechten tusschen Oise en Aisne in den sector van Bailly en op de plateaux van Quennevières en Nouvron. In Argonne heeft de Fransche artillerie in de streek van Fontaine aux Charmes en Marie Thérèse de beschieting door de Duitsche batterijen en bomwerpers tot zwijgen gebracht. In de Vogezen duurt de felle strijd op den Lingekopf voort. De Franschen hebben de door hen vermeesterde stel ling op den bergkam bij Sondernach behouden en ondanks het hevige bom bardement opnieuw een loopgraaf op den Schratzmannele veroverd en eenige ge vangenen gemaakt. Schepen gezonken. LONDEN, 19 Augustus. (Reuter.) Het Engelsche stoomschip „Thornfield" en de paketboot „Grodno", welke laatste behoort aan de Witsalijn, zijn gisteren gezonken. De bemanningen werden gered. ITALIË. De Ned. Gezant bij het Va- tik a a n. ROME, 19 Aug. Mr. Regout is heden door Z. H. den Paus in de Troonzaal ontvangen ter overhandiging van zijn geloofsbrieven. Na afloop der audiëntie bracht de ge zant een bezoek aan den kardinaal-Staats secretaris. Daarna begaf mr. Regout zich naar de Confessie in de St. Pieterskerk. Reuter seint ons uit Rome Mr. Regout is door den Paus ontvan gen en heeft zijn geloofsbrieven over handigd. De Paus sprak de hoop uit, dat de benoeming van den heer Regout een belangrijke factor zal vormen in de naaste toekomst voor het herstel van den vrede iu Europa. „Maar het is; m'ijin" g'eld I" begon Xavier. „ZwijigI" lieten verscheidene stemmen zich rondom hem Jiooren. „Miijbe hieeren", hernam de commis saris, „gij zult wel zoo goed willen zijn m'iji uw naam en woonplaats op te geven, opdat de procureur des konings u ter gelegener tijld kunne ontbieden". „Be procureur des konings!" herhaal de Xavier; „waarom?" De heer Moutet, de eigiepaar der inrich- ting, gaf het eerste zijln naam aan den commissaris op, he!geen hijl met een droe vige zucht vergezeld deed gaan. Daarop kwamen de spelers aan de beurt. Zij! gaven allen valsche namen en adressen op, want de gewone bezoekers van zulke plaatsen zijn allesbehalve nauwgezet van geweten, waarna ziji zich mochten verwij deren. Eerst nu dacht Xavier aan Carral en verwonderde er zich over hem niet aan zijine zijde te zien. „H'ijl zal ontsnapt zijn", dacht hij, „des te beter I" „Uwe beurt, mijlnheer", sprak de com missaris, zich tot hem wendende. Het algemeene voorbeeld volgende gaf Xavier zijln naam op. (Wordt vervolgd.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1