de Appels en Peren, AUTOPIAIVO de Appels, Peren en Holen, BRANDSTOFFEN, JOS. WITKAM Co. A. S. J. Dekker te Goes. JOS.WITKAM Co., GOES. m mam idelub. APPELS en PEREN de Appels en Peren, Groene of Geele, Nieuwe Mais de Oppervruchten, Dinsdag 24 Augustus a. s„ voor Jongenspakjes. APPEL-AFVAL E. VERBEEM, de Oppervruchten, ADVERTENTIE N. Bestelhuis van A. Barentse Lzn., Bode van Middelburg op Vlissingen is verplaatst van de Gortstraat naar Kapoen- straat B 32, bij J. P. M. DIERIKX, Agent N. Z. Crt, Middelburg. Firma Wed. M. v. d. REIT, BLANKE ZOUTEVISCH zonder graad 32 ct. p. pond. E. VERBEEM - GOES. OPENBARE VERKOOPING tegen contante betaling, Maandag 23 Augustus 1915, TONNETJES MOSTERD Nu 8 cent. E VERBEEM GOES. Arts I. C. HENKES, is weder te consulteeren. KROET. KROET. ZUUR en ZOET J. F. JANSEN. UIT DE PERS. feuilleton. DE VEBKOOPING DER ten verzoeke van dhr. A. v. d. Velde qq., zal plaats hebben op des namiddags om 2 uur, in „de prins van Oranje" te Goes. Openbare Verkooping. M.- AFSLAG ZEEP- 13 ct. p. pond. E. VERBEEM, GOES. Bij inschrijving te koop Bij inschrijving te huur: Bij inschrijving te koop het onderschrift luidde: Wia.t fclal hij' spijt hebben, wanneer hij weer nuchter is! Inderdaad, niet juister en vlijimendev kan de oorlog worden getypeerd. De Staten van het oude Europa trach ten elkander te verzwakken en te ver scheuren en intusschen slaat Japan zijia slag in China, wellicht ook nog elders, en vloeien Amerika allerlei voordeielten toe. Sommige Amerikaansche bladen schij nen het zelfs noodig: te vinden den Euro- peeschen oorlogsfakkel nog wat aan te blazen I Welke „zaken" in de Ver. Staten mei den zoogenaamden „wereldbrand" wor den gemaakt, is sinds lang duidelijk ge worden, - - men heeft de Deurslijst slechts te zien en de finantieele berichten te .le zen. Maar bovendien krijgt de Unie ook ge heel de yrij hand in allerlei quaes ties, waarover voorheen ook Europa een woord placht mee te spreken. Ons werelddeel is bezig aan het on dermijnen zijner -eigen positie op den aardbol. In de woede van den strijd z-iet men niet, of wil men niet zien en ka,n men niet zien, wat buiten zijn grenzen plaats vindt, of zich voorbereidt. Honderd jaren geleden kon mien ook van -een Europeeschen oorlog spreken. Maar de strijd gold toen slechts de overheersching van één Rijk, of liever van één persoon. En bovendien hadden Azië en Amerika destijds bij lange niet de beteekenis yan nu. Groote veranderingen hebben sindsdien plaats gehad. Er staat thans voor Europa méér op het spel, dan de verzekering der rust en de vreedzame ontwikkeling zijner natiën. En die overweging alléén zou reeds ruim voldoende zijn, om tot zich-Zelf te ko-m-en en aa nde woedende worsteling een einde te maken. (Centrum.) Gemeenteverkiezing te Goes. 16 Augustus 1915. Wij lezen in het „Cents Krantje": Als een korte nabetrachting moeten wij bij den uitslag iets voegen. Het blijkt uit deze stemming maar al te duidelijk, dat dhr. Tierie bij de vrij zinnigen met gewild is, voor liand en spandiensten is dhr. Tierie goed genoeg, doch waar het er op aan komt laten ze hem in de steek. In een besloten kring, gezamentlijk met hem achter de groene tafel, is geen bezwaar doch op het stad huis och neen, dat gaat toch niet. Wanneer uit het vrijzinnige kamp iemand recht had op een raadszetel, dan was het toch zeker dhr. Tierie, wie heeft er ooit meer voor de kiesvereeniging en de partij gedaan Dhr. Tierie was altijd vroeg en laat te vinden, waar de partij een voorman noodig hadde groote heeren gingen met hem in verkiezings tijd op zeer vriendschappelijke voet om, doch deze vriendschappelijke omgang is thans wel geblekeneen koude douche te zijn, die naar wij vertrouwen, bij dhr. Tierie wel een ontnuchtering zal bren gen en hem de overtuiging zal geven, dat hij steeds is gebruikt als de shppen- drager eener partij, waarbij hij feitelijk niet behoort. Een mensch is nooit te oud om nog iets te leeren vooral bij deze stemming wanneer het waar is, wat wij bij gemom pel gehoord hebben nl., dat men zelfs dhr. J. Massee wilde candideeren en niet dhr. Tierie, dan zal dhr. Tierie toch tot de overtuiging moeten komen, dat hem de lang begeerde raadszetel is beloofd om hem zoet te houden en wanneer de tijd in vervulling moet gaan het lang begeerde te verkrijgenach neen, dan was het zoo niet bedoelt. Het is juist gegaan als met een stoute jongen, die wat beloofd wordt door hem braver te houden, hier echter werd beloofd om de verdeeling onderling nog niet grooter te maken. Wanneer de vrijzinnigen- ernstig de candidatuur Tierie hadden gewild, dan hadde dhr. Tierie minsten in herstemming moeten komen, doch wij hebben de over tuiging, dat vele stemmen van hoogstaan de vrijzinnigen zijn uitgebracht op dhr. Brants. Want wat voor een beginsel houden de vrijzinnigen er op na? Thans is de raad 8 Links en 5 rechts en hopen wij, dat bij een volgende stem ming nog 2 linksche raadszetels worden veroverd, waarvan één ten goede komt aan rechts en één aan de S. D. A. P., dan hebben wij een evenredige vertegen woordiging in den raad en kunnen dan ook alle partijen tevreden zijn, zelfs ook de vrijzinnigen, die recht hebben op hoogstens 6 zetels. (Wij wisten ,niet beter of het „Cents Krantje" deed niet aan politiek, men ziet alweer, dat bij verkiezingen vele abnor maliteiten zich voordoen. Red.). Voor de vele en hartelijke geluk- wenschen, mij bij mijne verkiezing tot lid van den Raad der gemeente Goes geworden, zeg ik bij dezen vriendelijk dank. K. BRANTS. Goes, Aug. 1915. Wederom ruim voorzien van alle soorten alsAnthraciet, Duitsche Kachel kolen, Eierkolen, Bruinkoolbriket ten B, alles tegen concurreerende prijzen. COKES tegen fabrieksprijs. Aanbevelend, GOES. GOES. OP des namiddags te 2 uur, te Goes, in het café „Boudeling", ten overstaan van Notaris PILAAR, van wassende in boomgaarden onder Goes, Kloetinge, Kapelle, biezelinge, Oudelande, Driewegen, Wolfertsdijk, Schore, Borssele 's-Gravenpolder en 's-Heer Hendrikskinderen Breeder bij billetten omschreven. KASTNER'S beroemde (kunstspel) voor Zeeland alleen verkrijgbaar bij Special, voor Keel-, Neus- en Oorziekten, te Middelburg, wekelijks te leveren. Vrijdags: Station Goes. Zaterdags: Kapelle. 4 ct., bloemkool 2 17 ct., roode kool 26 ct., savoye kool 2Vs51/2 ct., sla 1,31/4 ct., andijvie 12 ct., komkom mers 13 ct., alles per stuk, augurken 2060 ct per 100 stuks, spinazie 520 ct., zuring 610 ct., postelein 628 ct., alles per ben, peen 561/2 ct., karoten 131/2 ct., rapen 5G ct., rammenas 12 ct., selderij 12 ct., pieterselie 1 ct., uien 45 ct., fiukel 1 ct., alles per bos. Vlissingen, 17 Aug. 1915. Bij de gisteren gehouden groente- en fruitveiling werden de volgende prijzen besteed Kropsla 36 a 73 ct., andijvie 14 a 31 ct., beiden por mand; frambozen 16 h 17 ct., per klein rond mandje; uien 40 it 42 ct., posteleijin 16 a 19 ot., ke-rvel 17 a 20 ct., aalbessen 61 a 78 ct., witte wijn pruimen 92 ct., gele pruimen 97 ct., witte pruimen 90 a 93 ct., Josephine de Maline 51 ct., alles per vijfkop: peen 3 a 6V2 ot., rapen üi/2 ct., kroten 1 31/2 ct., uien 2V2 a 6 ct., selderie 2 ii 3 ct., rhabarber 2 ct., alles per bos; bloemkool 3 a 19V2 ct., roode kool öVa a 6'/2 ct., witte kool 4ct., savoye kool 5 it Va ct., meloenen lö1/^ <t 21 ct., vijgen 4 ct., abriko-zten IV2 ct-, alles per stuk; eieren 75 ct., per 13 stuks; aardappelen 41/2 ct., poters 3 a 31/2 ct., snijboon-en 6V2 k 11 Va ct., princesseboo- nen 91/2 k IOV2 ct., suikerbo-onen i/2 a 2V2 ct., Codlin K-eswick 5 a 71/2 ct., ztoete St. Jan 8V2 ct., suikerij 4 a 5 ct., heeren- peeren 6V2 ct., marb-elanen 12 121/2 ct., prinoepruimen 15 ct., doperwten U1/2 ct., tomaten 11 a 18 ct., blauwe druiven 60 ct., alles per K.G. Vlissingen, 17 Aug. 1915. Boter per halve kilo f0.80 a f 0.82s. Eieren per 104 stuks f5.60 a f0. Goes, 17 Aug. 1915. Jarige tarwe opgeruimd. Ruime aanvoer. Nieuwe Tarwef ll,50af 12.Kroonerwten f16.— a f 17.Kookerwten f 16.50a f 17.— Karwijzaad f 18.75 a f 19.alles per H.L. Wintergerst f 14.a f 14.50, Zomergerst 113.75 a f 14.Haver f 13.af 14.alles per 100 K.G. Opgaaf van de marktzetters der gemeente. Eieren per 100 stuks f6.a f0.—Mid- denprljs per 25 stuks f 1.50. Boter per kilo f 1.50 a f 1.60. Middenprys per halve kilo f0.75. Particulieren f0.80. Aanvoer eieren 1150 stuks. Aanvoer boter 275 pond. Eierenverkoop Onderafd. Zuid-Bev. V.P.N. Aanvoer 17340 eieren. Prys f5.50 a f5.80 per 100 stuks. Heden voor de eerste maal geveild kippen tegen den prys van 45 a 75 cent. Aardappelen bonte f2.75 a f0.blauwe f2,75 a to.—, eigenheimers f2.25 a f2,30, Rotterdam, 17 Aug. 1914. Veemarkt. Aangevoerd 105 paarden, 1 ezel, 1619 magere runderen, 659 vette run deren, 669 vetre en graskalveren, 304 nuch tere kalveren, schaap of lam., 4 varkens, 198 biggen, 3 bokken en 11 veulens. De pryzen warenvette koeien le kw. 98 a ÏOU ct., 2 kw. 94 a 96 ct., 3e kw. 88 a 90 ct., ossen le kw. 96 a98ct.,2ekw.92a94ct.,3ekw. 86 a 88 ct., stieren le kw. 90 a 92 ct., 2e kw 88, ae kw. 80 ct., kalveren le kw. f 1.10 a f 0. 2e kw. f 1.a f0.—3e kw. f 0.85, alles per Kg. Handel in koeien, ossen en stieren redelyk, in kalveren zeer traag. AMSTERDAM, 18 Aug. Aardappelen. De aardappelenprfjzen waren heden: Zeeuwsche eigonh. per mud fl.a 2.50 Zeeuwsche blauwe f 3.25 Zeeuwsche bonte f2.90 „3.25 AMSTERDAM, 18 Aug. 1915, Veemarkt. Aangevoerd 88 vette kalveren le kw. 128122, 2e kw. 1.25, 3e kw. 1.20; 40 nuchtere kalveren 1218688 vette varkens, geen handel. Het verbijsterde Europa. llo-e langer de oorlog duurt, hoe mieer de raakheid bevestigd wordt van de tee- kening, waarin reeds maanden geleien een Amierikaanscb artist den toestand weergaf. Op die teekening was Euro-pa afgebeeld als een man, die in dronken woele zij» eigen huisraad had stuk geslagen, terwijl 26) „Hoe gaat bet?" vroeg hij. „Mijnheer behoort immers tot de goeden?..." Hij: deed deze laatste vraag fluisterend en knipoogde daarbij veelbeteek-enend om Xavier aan te duiden. „Mijnheer is mijn vriend!" antwoordde de mulat. „Het is mij zeer vereerend met mijnheer kennis te maken", hernam nu de eigenaar, Xavier met een blik van verstandhouding aanziende, die geheel .en al z'ijln doet miste. „Mij'ne inrichting is geheel ter uwo beschikking. Hier hebben wiji het trente et qmrante; in de zaal rechts het écarté; links het bouillotte-spelOp de twee de verdieping hebben wij het roulette-, het whist- en liet brelan-spel, men heeft maar voor bet kiezen. Wat de derde dieping „Het is genoeg, mijnheer Moutet", viel Carral hem in de rede, „van jïw buffet zullen wij- geen gebruik maken". „Naar het u -goeddunkt!" hernam de heer Moutet met e-en beminnelijlken glim lach; „er heer-scht hier volledige vrijheid de heeren zijn hier te hui-s-'" En hun de rug toekeerende, voegde hij er binnensmonds bijl: „Of zij hun geld op de eerste, op de tweede of op de derde verdieping laten is volkomen hetzelfdemits zij het maar niet mede naar huis nemen". Gedurende dat ge-sprek gevoel-die- Xavier zich slecht op zij'n gemak. De tafel rond ziende beschouwde hij achtereenvolgens al de -spelers en kon geen enk-el fatsoen lijk gelaat ontdekken. Al die- lieden, die met op elkander geleken, hadden noch tans allen 0111 zoo te zeggen denzelfden terugstootenden familietrekverwlldordu koortsig gespannen trekken en van goud dorst schitterende oogein. Velen onder hen droegen sterk afge dragen kleederen, een twijfelachtig linnen gluurde tusschen hunne hoogtoegeknoopie jassen uit en evenwel gingen zij met het goud om alsoi het millionnairs waren. Daarentegen waren er wederom anderen, die bijkans geheel in het nieuw gekl-eed, maar blijkbaar in die mooie kleederein niet te hui-s waren. „Komaan, mijn waarde, wij zijn hier niet gekomen, om bespiegelingen te hou den, niet Waar?" vermaande Carral. „Het is niet vermakelijk om aan te zien, dat is zoo; maar dit doet er niet toe.... Speelt gijl whist?" „Neen", antwoordde Xavier. „En écarté?" „Een weinig". „Dat is niet genoeg. E11 bouillotte?" „Nog minder". „Dan zullen wij tusschen het roulette en het trente et quarante kiezen. Waaraan geeft gij' de voorkeur?" „Ik ken g-een van beiden". „Dat is g-ee-n bezwaar, mïjin waarde. Het roulette -en het trente let quarant-e zijn twee even gemakkelijke -sp-elen, uitgevon den ten gerieve van onwetenden van uwe soort. Gijl speelt zelf niet, de bankier neemt die zorg op zich. Komaan, zeg u-we meening, volg uwe ingeving." De meening van Xavier was om tor- stond heen te ghan; maar hij durfde niet terugtreden. „Dan maar het roulette," zeide hij. Carral -stak den arm onder den zijne door -en beide klommen eene verdieping hoog-er. D-e zaal op de twee-de verdieping was het volmaakte evenbeeld van die op d-e eerste; alleen zag men er in het midden der tafel, -die met een groen laken be kleed was, om welke zich de spelers verdrongen, -eene soort van rond bekken, waarvan .het ondergedeelte der binnen zijde verdeeld was 111 kleme, afwisselend roode en zwarte vakjes. Die vakjes droe- Bekendmaking. De Deurwaarders HOLLMANN VER HOEK te Goes, zullen Dinsdag 24 Augustus 1915, des namiddags om 2 uur, in „de Prins van Oranje" te Goes, voor dhr. A. v. d. VELDE q q. VERKOOPEN: groeiende in den Biezelingschen Polder, in één perceel. Betaaldag 1 December 1915. gen elk een nummer. In het midden van het bekken, dat in een in de tafel gemaakt gat paste en beweeglijk was, vetrhief zich een slinger waarmede aan het toestel een draai-ende beweging gegeven werd. Rondom het bekken was het laken der tafel verdeeld in vierkante, beurtelings roode en zwarte vakken en met cyfers beschilderd, van 1 tot 36 opklimmende. „Ziedaar het roulette", sprak Carral, „laat ons beginnen!" Hij trok Xavier mede en duwde hem op -eene plaats, juist door een armen drommel, die alje-s verloren had, verlaten. Xavier ging zitten en zag het spel aan. Aanvankelijk begreep hij er niets van. De verklaringen van Carral, die achter hem stond, strekten slechts om hem ge heel en al in de war te brengen. De slinger draaide; een klein balletje, zeer be-hendigi door den geëmployeerde, „crou pier" genoemd, in het bekken geworpen, draaide ook in tegenovergestelde richting en huppelde langs de zijden van het bekken; als het rn een of ander vakje gevallen was, verhief zich de slaperige, eentouig-e -stem van den bankier, om in geheimzinnige, alleen voor de ingewijlden begrijpelijke woorden te zeggen: „Rouge, impair et manque". Of wei: per 50 KILO f5.10 netto contant. Kreukelmarkt, GOES, wassende in 5 perceelen op het Valcke- slot te Goes en in 3 perceelen te Wol fertsdijk, toebehoorende aan de Zeeuwsche Fruitteeltmaatschappij. Inschrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór of op Zaterdag 21 Augustus a. s. bij den Directeur W. J v. d. BOSCH te Kloetinge. De voorwaarden liggen ter lezing op het Valckeslot te Goes. als APPELS en PEREN, wassende op den groDd van J. J. MOL in Oudelande, in Schuurhoek. Inschrijvingen worden ingewacht tot Zaterdag 21 Augustus 1915, Inlichtingen worden door hem zeiven verstrekt a CONTANT: (uitgezonderd die aan de gemerkte hoo rnen), in de boomgaarden aan de Hofstede te Heinkenszand van den heer Jan Mol Janszoon (vroeger Braamse). Inlichtingen te bekomen ten kantore van Notaris PILAAR, alwaar de biljetten worden ingewacht vóór 25 Augus tus a.s. „Noir, pair et passé". Daarna haalde een der hulp-croupiers niet behulp van een allerliefst harkje tot geld der verliezers naar zich toe, terwijl een andere- met een we-ergalooz-e behen digheid vijffrankstukken of gouden Loui- zen aan de winners toewierp. Na verloop van tie-n minuten overwon Xavier de rechtmatige -schaamte, die hem terughield -en nam twee louizen uit zijn beurs. „Waar moet ik zetten?" .vroeg hij „Op goed gefuk ai', mijla waarde, op goed geluk af!" antwoordde deze. Xavier schoof zijtn inzet op een der vakken van het laken met nummer 2-1 gemerkt. „Le jeu est fait!" zeide de bankier. „Bien ne va plus". Het b-ekk-en en het balletje, in tegenover gestelde richting in beweging gezet, draai den met duizelingwekkende snelheid- "y dra liep het halletje langzamer, het viel in e-en vakje,, sprong er weder uit, viel m een ander, waar het nogmaals uitsprong, om ten slotte in een derde te blijwien liggen. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 4