BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. Vluchtelingen in Petersburg. De „Köln. Ztg." ontleend aan de „Novoje Vremya" een schildering van de ellende der vluchtelingen uit de Oostzee provin ciën, die bij duizenden naar Petersburg komen. Het Russische blad schrijft: Op 22 Juli (3 Aug.)te8uur'smorgens kwam aan het Paltische station een trein aan, die volgepropt was met vluchtelingen uit Riga. Allen hebben vermoeide, door slapeloosheid betrokken gelaatstrekken Heiligen moesten uren lang op de buffers staande, rijden, daar zelfs de dienstwagens voor het personeel overvuld waren. Alle bagage van de vluchtelingen bleef op het station, daar de voerlieden, de gunstige gelegenheid benuttend, ontzaglijke prij zen verlangden. De lieden slapen als ha ringen naast elkaar, tot zelfs op de trap pen. De stad bewilligde 3200 roebels voor de vluchtelingen. Tot dusver heeft liet comité (het lettische comité) 2000 vluch telingen ondersteund, en in der. al'geloo- pen nacht 600 onder dak gebracht. Vier honderd kunnen gevoed worden. De mees ten stroomen van het station naar het hoofdcomite voor de vluchtelingen. Het aanbod van physisclien arbeid overtreft de vraag. De ontwikkelde vluchtelingen, die niets anders hebben dan wat ze aan het lichaam dragen, loopen van 's morgens tot 's avonds rond en belegeren de deuren van banken, kantoren en bureelen. Onder hen bevinden zich uitnemende bankbeambten, jonge meisjes met gym nasiale opleiding, machine-schrijfsters, on derwijzeressen en gouvernanten. Hun toe stand is zeer droevig. Groot is het gebrek aan ondergoed, vooral voor kinderen. Alles wat de vluchtelingen aan het lichaam dragen, is vervuild. FRANKFORT ad. MAIN, 17 Angus- tus. (Wolff.) Blijkens een staatje in de Frankfurter Ztg.'hebben de Duitsche en Oostenrijksch-Hongaarsche legers sedert het begin van den oorlog twee millioen krijgsgevangen gemaakt, liet eerste mil lioen is in zes maanden en drie weken bereikt, het tweede millioen in vijf maan den en drie weken. Op het westelijk front zijn tot dus verre 331.000 Franschen, Belgen en En- gelschen gevangen genomen; de O.-II. hebben 23.000 Serviërs gevangen geno men; Rusland heeft aan gevangenen 1.654 000 man verloren. Van de Russische gevangenen zijn meer dan de helft in de laatste maanden gemaakt., nl. in Mei 301.000, in Juni 220.000, in de eerste helft van Juli 32.000. Tijdens den 14 Juli begonnen algemeenen aanval van de legers der centralen tegen de Poolsche vestinglinie zijn tot einde Juli 100 000, in Augustus 05.000 gevangenen gemaakt. BERLIJN, 17 Augustus (Wolff.) Offi cieel bericht uit hetgroote hoofdkwartier: Voor Oostende verdreef het vuur van onze batterijen twee vijandelijke torpedo jagers. In het Oosten van de Argonnen, bij Fille Morte, werd een Fransche loopgraaf genomen. Bij Bapaume viel een Engelsch vlieg tuig in onze handen. De twee officieren die er in zaten werden gevangen genomen. PARIJS, 17 Augustus. Officieel bericht van vanmiddag Tijdens de vrij hevige gescliutgevech- ten van gisteren op verscheidene punten van het front hebben de Fransche bat terijen den vijand gevoelige verliezen toegebracht en in de streek van Quen- nevières zijn geschut tot zwijgen gebracht. Op de hoogvlakte van Nouvron heeft onze artillerie de vijandelijke verdedi gingswerken ten noorden van Godad (tusschen Berry au Boe en Woevre) zwaar beschadigd. Ook vannacht heeft het geschut zich op tal van punten laten hooren, met name bij Roesinghe, Quennevières en in Lotharingen bij Arracourt en Leintroy. In Argonne gevechten met handgra naten bij Fontaine aux Charmes en Haute Chevauchée. Op laatstgenoemd punt zijn de Duitsehei's gistermiddag om vier uur uit hun loopgraven gekomen om tot den aanval over te gaan, doch ons vuur le eft hen binnen hun linies teruggedreven LONDEN, 18 Aug. De „Daily Express" verneemt uit Parijs, dat de Duitschers Munsters en het Fecht-dal ontruimen (De genoemde stad en het dal liggen in de Vogezen.) Het schijnt, dat typhus is uitgebroken onder de troepen te Gebbweiler (eveneens in de Vogezen) en onder de bevolking van Col mar (Elzas). Lijfarts en spion 7 BOECHAREST, 17 Aug. (P. T. A.) Men meldt uit Sofia dat koning Ferdinand zijn lijfarts Grötzel ontsloeg, die dat ambt reeds twaalf jaren bekleedde. Men be weert dat de koning ontdekt had, dat de dokter spionnagediensten voor Duitscli- land verrichtte. ITALIË. ROME De '„Giornale d'Italia" meldt, dat Mr. Regout, tijdelijk gezant van Ne derland bij het Vaticaan, te Rome is aangekomen en door den Kardinaal-staats secretaris ontvangen werd. De heer Re- 1 gout zal in den loop van deze week zijn geloofsbrieven aan den Paus ter hand te stellen. ULITSCIBLAIV». Aftreden van von Bethmann II o 1 w e g Verschillende Engelsche bla den bevatten een Reuter-telegram uit Amsterdam, waarin wordt medegedeeld dat de verhouding tusschen den Duit- schen Keizer en den Rijkskanselier Von Bethman Holweg minder hartelijk is dan vroeger. Men zegt, aldus gaat het bericht voort, dathet aftreden van Von Bethmaun- llolweg zeer spoedig te wachten is. Als zijn waarschijnlijke opvolger wordt Gene raal von Bissing, gouverneur-generaal van België genoemd, die in sommige kringen te Berlijn woidt geacht te zijn de „sterke man met den ijzeren vuist", die van on schatbare waarde voor Duitschland zou zijn, als de vredesonderhandelingen ge opend werden. (Bij dit bericht is het niet van belang ontbloot aan te te teekenen, dat kort ge leden de „Echo Beige" mededeelde, dat von Bissing spoedig als gouverneur-gene raal zal aftreden. Bevestiging van een ander is natuurlijk af te wachten. Red.) Opkomst van landstcrmplichtigen uit het buitenland. Men deelt ons mede Indien landstormplichtigen buitenslands wonen, stelt dit lien alleen dan vrij van opkomst in werkelijken dienst, wanneer r.iji in een ander land gevestigd zijn dan in Duitschland of België. Wie in Duitsch land of in België woont, moet evengoed opkomen als degene, die in Nederland woont. Zelfs hebben zijl, die in Duitsch land of in België wonen of or verblijf houden, nog een bijzondere verplichting bovendien. Zij, moeten namelijk reeds! wan neer do machtiging tot oproeping van den landstorm is verleend, naar Nederland terugkeeren en zich daar bijl den burge meester aanmelden, ook zonder dat zij in dienst zijn opgeroepen. Die machtiging is al in Augustus 1914 bij Koninklijk be sluit verleend. Al degenen, die landslorm- Jilichtig waren en zich in Duitschland of in België ophielden, hebben zich loen voor zoover zijl althans niet om oen bijzondere reden daarvan ontheven waren naar Nederland moeten begeven, in afwachting van huil mogelijke oproeping. En zoo zouden ook zijl, die nu landstprm- plichtig worden en zich in Duitschland of België bevinden, naar Nederland moe ien terugkeeren, al worden zijl ook eerst later of mogelijk in het geheel niet opge roepen. Deze verplichting nu is tijdelijk afgeschaft. De verplichting om in dienst op te komen, wanneer men daartoe wordt opgeroepen, is voor de in Duitschland en België wonende of vertoevende landstorm- plichtigen evenwel onveranderd blijven bestaan. Zij! mogen alleen maar in liet buitenland blijven, zoolang zij niet behoe ven op te komen. Worden zijl opgeroepen en voidoen zij niet aan de oproeping, dan stellen zij er zich.aan bloot, als deserteur te worden behandeld. Verder verdient, liet nog de aandacht, dat zij, die in een vreemd land zijn elders dan in Duitschland of België alleen vrij van opkomst zijn, als zij er gevestigd zijn. De landstormplichtige, die, zich slechts tijdelijk in den vreemde ophoudt het zij voor zaken, hetzij voor genoegen of om andere redenen moet in ieder geval aan een oproeping voldoen, onverschillig hoe ver hij van Nederland verwijderd is. Boor z li u r in g a r n a 1 e n. De aan dacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat, blijkens meededeeling van den consul-generaal te Londen, al daar hij een onderzoek van monsters ge conserveerde garnalen is gebleken, dat enkele daarvan een zeer hoog gehalte van boorzuur bevatten. In verband daar mede is liet gewenscht de hoeveelheid boorzuur in voor uitvoer voor Engeland bestemde garnalen zooveel mogelijk te beperken. („St.-Ct.") Uitvoer van boonen. De Ministers van Oorlog en van Land bouw, Nijverheid en Handel brengen ter kennis, dat niet zal worden overgegaan lot uitvoer van bruine en witte boonen van den ouden oogst dan onder nader te stellen voorwaarden en nadat bekend is, hoeveel bruine en witte boonen, zoowel inlandsche als buitenlandsche, hier te lande nog zijn opgeslagen. Belanghebbenden worden uitgenoodigd aan den generaal-majoor, hoofdintendant te 's Gravenhage, Kalvermarkt 20, opgaaf te zenden van de hoeveelheden boonen, die zij bezitten, van de plaatsen en pak huizen, waar die zijn opgeslagen en die opgaaf vergezeld tc doen gaan van mon sters uit de verschillende partijen boonen. Opgaven, die na den 24en Aug 1915 worden ontvangen, worden niet in be handeling genomen en de partijen, waar op zij betrekking hebben, kunnen dus voor eventneolen uitvoer niet in aan merking komen. (Stct.) Door den minister van oorlog is be paald, dat degenen, die een vrijwillige verbintenis hebben gesloten bij den land storm, van hun verbintenis zullen worden ontheven, zoodra zij zullen worden inge lijfd bij den landstorm. Goes. De li e e r Brants gekozen! Deze blijde mare ging Maandagavond als een ware verkwikking rond bij do aanhangers der rechterzijde, die hun ge stadig en hard werken der laatste weken waarvoor èn kiesvereeniging besturen én propagandisten der verschillende par tijen een hartelijk woord van lof en luilde toekomt zagen beloond. Het moet voor allen, die sinds jaren het schromelijk onrecht aanzagen van een liberale overlieersehing in den raad, die met alle proporties van billijkheid en eerlijkheid spotte, een ware opluch ting zijn dat thans nu alle raadsverkie zingen zijn afgeloopen, de rechtetzijde in ons stedelijk college met twee leden is toegenomen. Er is een bres geslagen in liet vrijzinnige bolwerk alhier en liet zal de taak zijn der rcchtsclie kiesvereni gingen om bij een volgende gelegenheid die bres nog wijder te maken en niet te rusten, alvorens teil volle ons rechtsche volk recht is geschied. De gevallen candidaat der linkezijde moge ervaren wat liet zeggen wil te leven bij de gratie der vrijzinnigheid die liet onderste uit de kan willende hebben ditmaal liet lid op den neus kreeg, Den heer Brants onze gelukwensch met zijn keuze lot raadslid. Zijn persoon, zijn beginselen zijn ons borg, dat hij met zijn collega's ter rechterzijde zal laten zien dat een gemeente ook kan bloeien al worden haar belangen door principieel- christelijke mannen voorgestaan. Eere aan het rechtsche Goes dat ge toond heeft de handen uit de mouwen te willen steken, alle lamlendigheid te willen afschudden en zoodoende een nieuwe zegepenning heeft gehecht aan liet roemrijk coalitievaandel. In de openbare ïaadsvergadering', die Donderdag 19 Augustus a.s., des avonds te 8 ure, zal gehouden worden, zullen onderstaande zaken behandeld worden 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen om afschrijving van be lasting. 3. Voorstel om mej .1 II. de Jonge wederom Ie benoemen tot gemeente-vroed vrouw voor den fijld van drie jaren, in gaande 1 September 1915. 4. Wijteiging der begrooting van 1915 van de gemeente-gasfabriek. 5. Voorstel tot onbewoonbaar verkin ring van de perceelen (i no. 148 aan den Oostsingel en A no. 181 aan de Wijngaardstraat. 6. Wijziging van verschillende verorde ningen in verband niet de reorganisatie van het O. L. onderwijs 7. Vaststelling van bet le suppletoir kohier van hondenbelasting voor 1915 8. Rekening van liet Burgerlijk Armbe stuur over 1914. 9. Onderzoek der Geloofsbrieven van de benoemde leden van den Gemeente raad. 10. Wijziging der gemeente-begroot.ing voor het jaar 1915. 11. Verzoek van ,1. Flikken en 69 nnde ren, allen neringdoenden Ie Goes, om terug le komen op liet besluit van 1 Juli 1915 no. 18 en de kermis dit jaar te doen doorgaan. 1.2. Het verkenen van eervol ontslag aan liet navolgend personeel van de O. L school A, met ingang vail 1 Sept. 1915: de dames A. M. Hartman, F,. P. Matthijls- sen, T. do Hondt en de heeren D. J. Remijln, S. Kriense Lokker en W. A. van den Dool. 13. Benoeming van zes leerkrachten aan de O. L. school (school voor m. n. 1 o.) met ingang van 1 Sept. 1915. De voordrachten luiden: I. 1 dhr. D. J. Remijln, 2. dhr. C. S. Kriense Lokker, 3. dhr. W. A. v. d. Dool. II. 1. dhr. 0. S. Kriense Lokker, 2. dhr. D. .1. Remijln, 3. dhr. W. A. v. d. Dool. III. 1. dhr. W. A. v. d. Dool, 2. dhr D. J.'Remijin, 3. dhr. S. Kriense Lokker IV. 1. mej. J. W. von Schmidt auf Altenstadt, 2. mej. P". Matthijssen, 3. mej. T. C. de Hondt. V. 1. mej. E. P. Matthijlssen, 2. mej. J. W. von Schmidt auf Altenstadt, 3. mej. T. C. de Hondt. VI. 1. mej. T. C. de Honrlt,, 2. mej. J. W. von Schmidt auf Altenstadt, 3 mej. E P' Matthijlssen. 14. Benoeming van een onderwijzeres aan de O. L. school B. De voordracht bestaat uit. de dames: 1. T. .1 J. v. Tol, 2. A. van den Ënde, 3. C. M. ,1. Kort en 4. L. J. Baardolf. 15. Voorloopige vaststelling der ge meente-rekening over 1914. 16. Benoeming va'n twee aslsistont-lee- raren en één tijdelijk leeraar aan de avondschool voor ambachtslieden, respect voor lijntepkeiien, liandteekenlen en wis kunde ten behoeve aan don cursus 1915- 1916. Voorgedragen worden de heeren: P. Kakeheeke voor lijnteeken|en, F G. Rothuizen voor liandteekenen en J. P. Croïn voor wiskunde. 17. Benoeming van ©en onderwijzer in do gymnastiek aan de O. L. scholen B en F, (m. u. 1 o. school) Voorgedragen wordt de lieer T. Ruben, gymnastiek- leeraar aan de B. 11 11. S. te Goes. Bevolking. In de eerste helft dor maand Augustus zijn in deze gemeente ingekomen: K. Houtarman, bakkersknecht, uit S >- rooskerke. Lange Iverks'r. 35; C. A. Smol ders, Kellner, Breda, Gr. Markt 3. V e rIr o k ken: N. Hendriks©, naar Woudenberg; A. Knuist, straatmaker, Kloelingo; J.a. J.a. Baardolf, en L.a. .1. B.iardolf, onderwijze res, Amsterdam; J.a. P. Panne-koek, ofl'ir. Leger dei Heilx, Dordrecht; P.a. .1. Ge'.- dof, verpleegster, Middelburg; F.a. J. Br© leer, winkeljuffrouw, 's Gravenhage; 'Joh. Andriessen, commies post. en lel., Rot terila.niA. van Arirooij, barbier, Loosdui nen; S. (i. Ëmnn, commies post., Onder dendam; M. Meulmeester, werkman, Kerkwerve. „M. Ct." De lieer F. Kakeheeke is met in gang van 20 Augustus benoemd tot le ambtenaar aan het onder beheer van den Ned. Tuinbouwraad te 's Gravenhage te stichten bureau voor de distributie van groenten. Benoemd tot agent van politie met ingang van 1 Sept. a. s dhr. I). de Gooijer te Bussum. Middelburg. Bevolking. In de eers'e belli van Augusius zijn in deze gemeente i n g e k 0- m e n .1. Boelse, rijwielhandelaar, Heerenstr. II 129, uit Bergen op Zoom; G. L. van Doorn, ladingmeestor S.S., Korendijk I' 59, Haniout (Li.); mej. M. H. P. Callenfels Dwai'skade G 107, Amersfoort; M. van Nassau, spoorbeambte, Stationsfcerrein V 152, Budel; C. J. C'ambier, boekbinders- knecht, Kalvermarkt K 298, Bruinisse; mej J. G. lirombacher. Lange Singelstraat N 186, Oost- en West-Souburg; mej. J. A. Oranje, Spuistraat E 106, Amsterdam; J. II. Jongcpicr, kantoorbediende, Kinder dijk P 88, Amsterdam; H. M. W. van der Hurk, bedrijfsleider, Rot'erdamsche ka-Ie O 217, Hilversum; A. Schinkel, touwsla ger, Sc h o o rs teen vege rs singel Q 81, Koude- kerke; mej. L. Blazer—Cohen, Kromme- weete L 35, RotterdamH. Schee'.©, kleer- ïnaker, Sleperssingel Q 156, Koudekerks J. A. van Pagee, schildersknecht, Brak straat O 267, Wissenkerk©H. J. Wo.i- nink, Stationsstraat P 43a, 's Hertogen, bosch; mej. C. H. Koers, apothekeres, Dam Z.Z. G 96, Deil (Geld.); J. J. II. van Strien, kok, Lange Burg C 9.1, Nijme gen; G. J. Slaakweg, fabrieksarbeider, Volderij'laagbe M 82, Amsterdam. V e r 1 r o k ken: Mej. wed. .1. B. van Wijinsbergen, van Kinderdijk 1' 100 naar Vlissingen; L. -J. A. Knijper, Oude Kerkstraat li 93, Am sterdam; 11. Mollinga, Heerenstraal H 152, Bunschoten; J. Krijger, Klein Vlaanderen M 198, Arnemuiden; mej. wed. A. Boo gaard, Spanjaardstraat F 76, Westkapelle; L. Verslraate, Schuiffelstraat K 193, Am sterdam. „M. Ct." Vlissingen. Ingekomen: II. Stok, opera teur bioscoop, uit Rotterdam, Beurspl. 5; L. de Vries, kantoorbediende, Am sterdam, Kasteelstr. 70wed. A. P. v. WijnsbergenFels, zonder ber Middel burg, Wijnb. kade 27 J. Oreel, visscher, Arnemuiden, Beursstr. 15; A. J. Eggel, machinist, Banka, Badliuisstr. 9W. Sohier, bakker, 's-Heer Arendskerke, De Ruijterstr. 10; A. de Heus, agent spoor- wegboekliandel, Venloo, Ivanaalstr. 30: wed. A. M. Montezaan Abeelen, zonder her., Amsterdam, Breewaterslr. 13; C. Wisse, landbouwer, Oost-Souburg, W. Bernweg A. van Stralen de Bolster, zon der beroep, Leiden, Palingstr. 8. Vertrokken: J. M. de Cooker, Bellamy- park 17, naar Amsterdam; J. A. Zwang, Prins Ilendrikweg 16, Bergen op Zoom G. Boogaard, Kleine Markt 17, Oost-Sou burg- E. Poljewijd, Bouwen Ewoudstr. 15, Oost-Souburg; J. G. ii". Wagenaar, Noordstraat 85, 's Bosch A. J. Bruijns, Boulev. de Ruijter 76, RotterdamC. .1. Felix, Boulev. de Ruijter 76, Rotterdam J. v. d. Meer Kluwer, Palingstr. 41, den Haag; F. Lourens, Provoostraat 2, Rot terdam W. Lissenburg, Emmastraat 10, Utiecht.J. L. van Woudenberg, Ivolve- nierstraat II, Utrecht ;H Willems, Bree- str. 5, Rotterdam Mej. P. M. Suurmond, Walstraat 103, Rotterdammej. J. W. S. Scliünlau, Bellamypark 34, Zaandam W. Berting, van Galenstr. 1, Roosendaal G. de Koning, Korenslraat 9, Amsterdam A. II. Polak, Zeilmarkt 3, Rotterdam M. G. VliegenthartGelauf, van Dis- hoekstr. 26, Helder; A. Koolwijk, Noord straat 9, RotterdamJ. A. de Neef, Lampsenstr. 13, KoudekerkeP. Suur mond. Noordstr. 57, RotterdamD. Fischer - Braun, Paardstr. 19, Rotterdam. (M. Ct.) Mr J. P. van Rossum te Haarlem, die buiten aanbeveling en na loting met F. Kroon te Leeuwarden, benoemd werd tot gemeente-secretaris van Vlissingen, heeft deze benoeming aangenomen. Ovezanü. In den nacht van Zondag op Maandag is liet onweer ingeslagen in den schoorsteen Van den bierhuishou- del" L. van Gess-el. Behalve wat stoffe lijko schade kwamen geen ongelukken Voor. Driewegen. De raad vergaderde Maan dag; 5 leden present; afwezig Vaar en M. de Dreu. De armenbegrooting voor 1916 werd goedgekeurd op f 4653,25 tyg in ontvang en uilgaaf. Tot lid van het Burgerl. Armbestuur werd herbenoemd de lieer (1. de Jager. In de 'begrooting voor 1915 werd ©ene wijziging aangebracht en af- en overgeschreven. Voor den bouw van een schuurtje hij de ond,oll,;wijlz:eIJs,.• woning werd ©ene leening van 300 aan gegaan. Een suppletoir kohier van do honden voor 1915 werd opgemaakt op f9. Besloten werd om de ziekenbarak wegens onvoldoend bod niet te verkoopen. Tenslotte werd eene regeling getroffen voor de jaarwedden onderwijzend peri soneel bij mobilisatie. Hoedekenskerke. Bij liet kort doch hevig onweer dat Maandag boven deze ge meente plaats had, werd een beste koe vail den klein-landbouwer P. M. alhier door den bliksem getroffen en gedood. Verzekering dekt de schade. liet beest werd voor de consumptie ongeschikt be vonden. Zondagmorgen mocht liet den jacht opziener J. Traas gelukken een zekeren F. C. alhier, op heeterdaad te betrappen bij liet stelen van fruit uit den boomgaard van mej. wed. L. Verbeek te 's-Graven- polder. Ossenisse. Bij d© Zondag, door de socië teit IIlibellus" t© Kloosterzan.de gehou den doelschieting werd de hooge vogel geschoten door Emiel Martens te Stoppel dijk; de eene zijvogel door Th. de Vliegtoer te Kuitaard en de andere door II. A. do Motte le Klooslerzande; d-e roosvogel door Jac. Joo-s te Groenendijk. - - Alhier had ©en werkman, bezig1 zijn de aan liet steenkolen lossen, bet onge luk, dal bijl van liet dek tot beneden jn het ruim van het le lossen schip viel. Hij bezeerde zich zoodanig, dat hij ver plicht was het werk te staken. Van de Zesuwsch Vlaamsche grens. Maandagmorgen bleef een Belg, die onder de draadversperring door wilde kruipen, daaraan hangen. De man was onmiddellijk dood. Een andere Belg, die juist over was gekomen, vertelde dat hij een ton, waar uit den bodem was geslagen, tusschen de draden had gelegd, en daardoor was hij gekropen. Deze truc wordt veelvuldig toegepast Vooral bij de „Vuilpanne" een wijk van Eede, zijn al veel Belgen overge- loopen. 't Gevolg hiervan is geweest, dat de wachten zeer verscherpt zijn en dat ieder die wordt gtzien met een ton on middellijk wordt aangehouden. Ilonden en katten ziet men tegen woordig niet meer in de grensstreek. De meeste dezer dieren zijn reeds ge- electriseerd. Aan liet Kanaal bij Moll hebben Duit sche patrouilles Maandagavond drie hee ren aangehouden, die -over het kanaal wilden zwemmen. Men beweert dat ook de tijdelijke burgemeester van Lummen bij Diest onder liet drietal was. Zeker heid omtrent dit laatste was niet te verkrijgen. De smokkelhandel is merkbaar afge nomen. Over de Belgische grens komen nog dagelijks arme Belgen, die hun woonplaatsen verlaten, omdat er nog altijd ellende en armoede heerscht, Het werk is nog zeer weinig toegenomen in vele huisgezinnen is geen man meer aanwezig. Vooral uit kleinere gemeenten en van het platteland vluchten de ar beidersgezinnen zooveel zij maar kunnen. De Hollandscho militaire overheid treedt streng op tegen liet brieven- smokkelen naar België. Zelfs als ontdekt wordt dat aan iemand brieven geadres seerd worden, bestemd om door koeriers naar België gesmokkeld te worden, wordt men dadelijk in Zeeland geweerd. Ver schillende gezinnen in de grensplaatsen dien in den laatsten tijd op deze wijze hun kost verdienden zagen hun kost- winnaars verbannen worden. Van de Belgische grens. Aan een Belgische vrouw wier man als krijgsgevangene in Duitschland is en wier zoon tengevolge van een ongeval in ceil ziekeninrichting in Holland werd verpleegd, werd geweigerd haar zoon te bezoeken. Tenslotte werd toegestaan dat zij on der Duitsche bewaking buiten do Bel gische, maar nog niet binnen de Hol- landsche draadversperring mocht komen. Haar zoon werd door verplegers hier ook heen gebracht en zoo kon de ont moeting plaats vinden. Staking. Aan het te Hilversum ver schijnend blad „De Gooi- en Eemlander" hebben 12 van de 15 typografen het werk gestaakt, uit ontevredenheid over de daar bestaande toestanden. Van ar beiderszijde wordt gezegd, dat de verhou ding reeds lang gespannen wasniet alleen wenschen zij betere regeling der verlofdagen en van 't ovei werk; doch voor al wordt door hen opgekomen tegen liet geven van ontslag aan een werkman, die met medeweten van zijn chefs had gesolliciteerd naar eene andere betrek king en waarom hij nu ontslagen werd. De quaestie is in handen van de hoofd besturen van der R-K Gravisclien Bond en den Nederl. Typografenbond,

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2