ieuws. Van het Oorlogsveld. Laatste Berichten. Rechtszaken. KERKNIEUWS. ONDERWIJS enz Ingezonden Stukken. Kunsf en Letteren. omliggende ben en lagen hun bed. Ik 1 kelder", om l'h uur ehen populier g alhier. De nde plaatsen dezer stukken oven de deur ongeveer 20 fis van mej. in een groot bliksem een Igetroffen, dan mleveu te be- In vrouw was Meter gepas- werd. ii Ch. Moeraert iluis, is mond- irant" lezen we Steven, onder- Lagere School polgt jtuurlijk wordt verbiedt mijn beroep uit te voor schade gegeven goe- fvrouw Zeeven besteedt voor |emd zijn, heb- geen gebrek ^le (natuurlijk lekende") zijn halen, lorhanden. om mijn sedert venkleeding te m mijn sedert ssclien onder en na te zien. ZEEVEN. als een zijner eens stikum in le eeuw! belde. Ilu ijft de „Tern. jewag gemaakt tonijnen in de Irelke hier niet beperkt getal en ook wat ien 8 en 9 uur. de Schelde tus- haven te Neu- lik. Er bevond ijke school dei- in het water, was naar buit. lakte zag men of met vieren ,e der bruinvis- ig uit het water, 'en dicht onder ders sprongen, achtervolgende ater, terwijl het |een der tonijnen htsprong te zien |xur, was het te weer de Schel- we vernamen lie omgeving der |is een makreel schubben en |nen. Hij wordt meest in de tied. N.Z. Ct.) Alteveer wordt gemeld 3 is ze en thans leemaal was ze opgenomen, doch niet weggelegd verbintenis des hien \vpl omdat [eerde zegel had ouw volgde tel- derde maal zag Jchtelijk geluk in derde maal was ogenomen en Za- jzijn. Edoch, het de poorten 3 voorbereid en op het mes om De voorstelling i, daar een -der Dejxist bracht a kans werd .zoek. In allerijl l-ruid naar Oude tmoedigd kwam bleef neen. 'Dei maar weer terug- mis, doch laat ze maar weer eens It a a t gewond. Iwaa'de kogel g®-" Ltsche grens: De waaldie kogel ge wonde soldaat heet B. Christiaanse pit Horst. Gelukkig is de wond niet zoo ge vaarlijk als men in den (beginne gedacht had. Er bestaat alle hoop op een spoedige genezing. C. zat in zijin wachthuisje aan tafel toen het schot hem trof. De kogel bleek een Russische kog(el te zijn. Een lluitsche patrouille die het schot loste heeft later verklaard op een fazant te hebben geschoten. Woensdagnacht half één hebben dieven door het uitzagen van 'n paneel zich toe gang verschaft tot een villa te de Bilt. Uit <le brandkast is voor 'n bedrag van f 45000 aan bankbiljetten en muntstukken ont vreemd. De politie stelde aanstonds een onderzoek in met behulp van politie honden. De eigenaar der villa, de beer Van de Werf, looft f1000 uit voor wie de dieven ontdekt. Vrijdagavond had een moordaanslag plaats in een woning in de Ferdinand Bol straat te Amsterdam. Een jonge man loste enkele revolverschoten op zijn gewezen meisje, met wie hij in een groot gezel schap was, doch de schoten misten hun doel. Daarna richtte de dader de revol ver op zichzelf, trof zich en stortte doo- lijk gewond neer. Scheepje gezonken. In het Noordzeekanaal bij IJmuiden is aan den steiger aldaar een tjalk, met zand geladen, genaamd „Teunis", uit Amsterdam, ge zonken. De opvarenden konden zich redden. Een sprinkhanenplaag. Men schrijft uit Buenos Aires aan „Het Volk" Toen ik voor het eerst in Argentinië kwam, las ik dikwijls telegrammen in do dagbladen, dat een wolk sprinkhanen, hier noemt men ze „Langostas", over een of meer dorpen gedreven had. Wat dit eigenlijk beteekende, kon ik niet be grijpen. Ik heb er piet Argentijnen over gesproken, die mij vreeselijke dingen er van vertelden, echter geloofde ik dat al les har overdreven was. Maar later hel) ik do gevolgen van die plaag van nabij gade geslagen. Ik ging per trein naar Buenos-Aires naar Santa Fé, een reisje dat onder nor male omstandigheden 10 uur duurt. Dn trein loopt bijna doorloopend 70 kilome ter per uur. Wij vertrokken in volle vaart, maar na eenige uren verminderde de vaart zichtbaar, totdat de trein plotse ling slil bleef staan. Iedereen dacht aan een of ander ongeluk aan de machine, totdat de conducteur ons mededeelde, dat de trein niet verder kon vanwege do langostas. Met millioenen en millioeneu kwamen zij aandrijven. Het werd ons verboden deuren of vensters open te ma ken, daar reeds duizenden insekten in de compartimenten binnendrongen. Toen eerst begon ik te gelooven aan al wat ik gehoord had. Deze vliegende sprinkhanen komen in zwermen van 40 tot 50 kilometer lang en ettelijke kilome ters breed aandrijven. Gewoonlijk vlie gen zij op 10 tot. 15 meter hoogte, ech ter dezen keer zeer dicht bij den grond Ze waren in zulke dichte massa, dat de machinist niet durfde doorrijden, daar het onmogelijk was signalen te onder scheiden en uit vrees, dat de trein zou dérailleeren, door het glibberig Worden der rails. Na eenige uren gewacht te hebben, tot dat 't grootste gedeelte voorbij gedreven was, zijn wij doorgereden en zijn met 6 uur vertraging op de plaats der bestemming aangekomen. 's Middags kon men in de kranten tele grammen lezen, waarin vermeld werd, over welke dorpen de langostas gevlogen hadden en waar zij waren nedergevallen. Dat nedervaJlen beteekent voor de land bouwers vernietiging van den geheelen oogst, in Vefe gevallen totalen ondergang. In één nacht knagen zij den geheelen koren-, mais- of anderen oogst weg. Ik heb een streek bezocht, waar de lan gostas slechts eenige uren verbtèven heb ben, alles was vernietigd, de geheel/; oogst verdwenen, de bladeren van de boo men, zelfs de boomschors. Als zij zich te goed gedaan en flink uitgerust hebben, verdwijnen zij, om hun verwoestend werk ergens anders te herbeginnen. De regeering heeft tevergeefs ettelijke malen middelen beraamd om de langostas te bestrijden. Ik hoorde, dat een natuurkundige aan de Argentijnsche regeering voorgesteld heeft de sprinkhanen geheel te vernieti gen. Er is. n.l. een insect, genaamd Chamipi, dat de doodsvijand van den sprinkhaan is. De ehampis volgen de lan gostas op hun groote reizen en voeden zich met de eieren door de sprinkhanen gelegd en onder den grond bewaard. Deze natuurkundige wil nu de ehampis in groote massa's kweeken, maar daar is geld voor noodig. En geld is er nu niet aanwezig. De regeering heeft een wet gemaakt, waardoor aan ieder die 40 kilo's langostas brengt, 80 centavos (ongeveer 85 cents) uitbetaald zal worden. Op verschillende plaatsen heeft nien ih één dag 10 tot 30 duizend zakken, ieder van 60 kilo's bijeengebracht, totdat het budget over schreden was en niet racer uitbetaald kon worden. De landbouwers, hun eigen voordeel njet beseffende, zijn toen met met het bijeengaren van de langostas op gehouden. Wel wordt aan een ieder, die er om vraagt, creoline zwavel en andere drogerijen gratis gegeven tot bestrijding van de plaag; échter wordt er Zleer wei nig gebruik van gemaakt. De wereld.... wil bedrogen z ij n 1 Onder allerlei andere „trucs", die de zakenmenschen uitdenken, om hun waar aan den man te brengen, vonden we in het Hbld. ook deze beschreven, die historisch moet zijn Een drogist vond bij de groote schoon maak in zijn kelder een partij bedorven tandpoeder. Met water trachte hij er tandpasta van te maken en toen het wel pasta werd, maar geen tandpasta, besloot hij het als een ander product aan den man te bren gen- s Hij deed 't netjes in potten en plakte er een etiket op„Sunbeam Window Cleaner". De gebruikaanwijzing gaf aan, dat men de pasta met een lap op de glazen moest wrijven, laten drogen en dan de ruiten moest boenen met een zachte doek, tot ze glommen als een spiegel. De voorraad was in een ommezien uitgeput enj't mooiste was, dat er nog een heelen tijd lang van werd nabesteld, want 't goedje voldeed zeer. En geen wonder. Want als er zoolang op een ruit gewreven wordt tot de poe der er af is, kan het niet anders of het glas wordt als gepolijst. Alleen zit dat niet in de Sunbeam Win dow Cleaner, maar in de „elbow-grease" van de keukenmeid. Maar zoo iets komt zeker bij ons'niet voorZ. Het spookhuis van: Middel- kerke. Middelkerke a,an Ziaa is ziWaar gebombardeerd, zoodat er naar alle Waai^ schijnlijkheid wel niets mieer van het „spookhuis" zal zijn overgebleven. Daarmee is een merkwaardige hezlensr waardigheid verdwenen: „het spookhuis of de „schévte tobbe". Elke nieuw» gast op de badplaats vertelde men direct na zijn aankomst van het geheimzinnige huis, dat in Baedeker niet genoemd werd. Men lachte erom en geloofde er niet aan. Uit nieuwsgierigheid ging men tenslotte kij ken. Het huis stond wel scheef, maar overigens was er niet buitengewoons aan te zien. Mian ging de eveneens scheve trap af en iwa's blij met eenige moeit» beneden aangeland te zijn. Maar, o schrik. Direct verloor ;mpn idfcn grond onder de voeten en yiel van dan eenein muur teigen den andere. Het angstzlwe&t brak den bezoeker uit en wie lang bfo neden bleef werd er heuselijk zeeziek van; alleen met vreemde hulp kon men, Zoo wordt bericht, tenslotte uit het spookhuis komen. Al had men hij het naar binnen gaan ook nog zoo gelachen, beneden had mien het wel verleerd en de grootste spottere waren maar wat blij weer in de vrije natuur terug te zijn. Wat was nu eigenlijk de kwestie. Hek huis werd ongeveer vijftien jaar geleden gebouwd voor het verzamelen van regeiif water. Het gebouw, dat van cement en ijzer werd gemaakt, verzakte langzamer hand in den fe&chten grond naar één kant, terwijl de andere Jjant evenveel omhoog ging. Overigens veranderde er niets. De bodem is ongeveer yoor de helft met regenwater gevuld, dat ten opzichte van de scheve muren horizontaal staat; maar dat watervlak lijkt den bezoeker ook scheef. Dit verschijnsel berust op een optisch bedrog; het oog wordt er niet meer wijs uit scheef er recht; het men- schelijk evenwicht iwordt verstoord en dat veroorzaakt het angstgevoel. „Hbl." De zandzakken. Moge wte iets vertellen van het buitengewoon veelzijdi ge gebruik, dat de soldaten van de zand zakken maken. Het is het ideale hulp middel, dat onder alle omstandigheden van dienst kan zijn,. i De kleigrond van het hol is vochtig, het stroo doornat.. Snel spreidt mlen een aantal zandzakken uit, de zindelijkste Wor den als hoofdkussen 'met stroo gevuld. Een vorstelijk leger is gereed. Vier gevulde en op elkaar gelegde zandzakkon vormen een soliede stoel, eenige daarbij nog de tafel. Mcnschen die erg verwlend zijn, maken uit planken en met houtwol gevulde zandzakken een fauteuil. Des avonds hangt men voor het raam een zandzak. De on dichte plekken in de zoldering worden ge stopt met den Zandzak. Het ergste vuil wordt van het geweer afgeveegd met den zandzak. Hoe kon imen hot brood, do post, de worst- en kaasporties door de einde loos lange en smalle loopgraven brengen zonder de kostbare zandzakken? De op passer van den officier, die voor jztrjp' inkoopen voor de cantine geen wand (vindt, neemt trotsch den zandzak over den schou der. De ondergoedfabricage en het maken vian heerenkleeding leeft op den zlandzak. Zachte zakken leveren zakdoeken. Heel zachte worden als voetlappen gebruikt. De -grijze, in reepen geknipt en Weer aanéén genaaid nieuwmodische beenwind sels. Uit grauwgroene zakken maakt de kleermaker een lichte jas voor warmla dagen. De schoenmaker maakt er sloffen van. Om het felle rood van het hoofd deksel te bedekken dient een strook van deh zandzak. vati een rijwiel, lên nadeele van éen bewoner van Wolfaartsdijk. De verdachte werd op last van den commissaris van politie naar Middelburg vervoerd. (M. Ct.) Gemeenteraadsverkiezing te Goes 16 Augustus 1915. Aantal kiezers 1282. Uitgebrachte stemmen 1012. Van onwaarde 21. Vol strekte meerderheid 496. Er zijn uitgebracht op K. Brants (An- tirev.) 510 stemmen, M. Pols (S. D. A.P.) stemmen, Fr. J. Tierie (Vrijz.) 393 stemmen. Gekozen de heer K. BRANTS. Vlissingen. De Belgische vluch telingen. Men schrijft aan ,,D© Tijd": Niettegenstaande in Zeeland aan uit geweken-en, behoudens door de autoritei ten volgens vaste regelen aangewezen uit zonderingen, geen ondersteuning wordt verleend, bedraagt het aantal, tijdelijk te Vlissingen gehuisvest, volgens de laatste telling, nog 2563. Van dezen wordt echter slechts aan 323 Regeerings-onderstand verleend, waarvan 237 volwassen en 86 kinderen. De overige 2240 voorzien, het zij zelfstandig,, hetzij met particuliere hulp in eigen onderhoud. In de observatie-loods aan het station is het nog dagelijks een komen en gaan van ongelijke aantallen vluchtelingen, die onmiddellijk onder toezicht worden ge steld, om na enkele dagen hunne bestem ming te volgen, hetzij naar België pf Enge land. hetzij naar een der vluchtoorden, hetzijl (bij voldoende bewijsstukken) naar bloedverwanten in Nederland, die bereid zijln in hun onderhoud te voorzien. AMSTERDAM, 16 Aug. Aardappelen. De aardappelenpriJzen waren heden: Zeeuwsclie eigonh. per mud f2.a 2.40 Zeeuwsche blauwe f2.70 „3.20 Zeeuwsche bonte f2.70 „3.20 Eigenh. poters f 1.40 „1.80 Aanvoer 13 ladingen. Gorredijk. Te Jwbbega is hedenmorgen een zekere J. M. in zïjin woning door den bliksem getroffen en gedood. Zijn woning werd in de asch gelegd. Heerenveen. Tijdens een inbraak bij J. B. werd deze/die zich tegen den in breker te weer stelde, zóó gewond, dat men voor zijin leven vreest. Londen. In Zuid-Waies hebben ver schillende 'mijnwerkers bijéénkomsten plaats gehad om te protesteerein, dat de nieuwe loonregeling nog niet was inge voerd. Een motie werd aangenomen tot het houden van een conferentie, waarin zal worden overwogen het werk neer te leggen. 16 Aug. 5 uur 's namiddags. Keulen. Het Russische blad „Roeskoje Slowo" bericht, dat dagelijks 12.000 per sonen Riga veriaten. Vliegeniers wierpen bommen op het rangeerstation. Personen werden niet gedood. De Russische cou ranten te Riga verschijnen niet méér. Havre. De. „Nouvelliste de Lyon" meldt, dat de reedersveireeiniging te Nantes bericht heeft ontvangen, dat do Franscho driemaster „Franpois" ten zuiden van: Ier land door een Duitsehen onderzeeër is getorpedeerd en tot zinken gebracht. Ottawa. Officieel wordt gemold, dat Engeland voor 46 millioen pond sterling aan munitie bijl Canada heeft, besteld. Parijs. (Officieel communiqué van he den 3 uur.) De dag van 15 Augustus verliep vrij rustig over het g-eheelé front. In Argonne werd het Duitsche bombardement op La Fontaine-aux-Ormes onderbroken. In den sector van Bagatelle deed de ontploffing van een niijln een strijd ont branden om het bezit van een trechter, waarvan ten slotte de Fransehen mieester bleven. In den nacht van 15 op 16 hadden met tuisschenpoozen kanonnades plaats in do streek van Souchez en ten noorden van de Aisne. In de Vogezen hadden mijnont- ploffingen plaats in de Duitsche loopgra ven. De Duitschers hebben op langen af stand bommen geworpen op de stad Motit Didier. Door de Fransche tegenbatterij werd hun vuur gestaakt. Anderzijds om te antwoorden op het bombardement van Wettsstein en Saint- Dié hebben de Franschen het station van Sainte Marie-aux-mines en het Duitsche kamp van Barrenstalle gebombardeerd. Goes. Alhier werd aangehouden een zekere Bart B-, verdacht van diefstal Kantongerecht te Middelburg. De eerste zitting van het Kantonge recht na de zomervacantie, op Zaterdag j.l., was een drukke zitting, de rol ver meldde over de 100 zaken en in vele daarvan waren beklaagden aanwezig of moest getuigenverhoor plaats hebben. Wij laten een paar van de meest belangrijke zaken hier volgen. Zekere B. uit Vlissingen, was reeds enkele weken terug voor geweest, daar hij voor de zooveelste maal een verbaal had wegens dronkenschap, toen had bekl. gezegd te kunnen bewijzen, dat hij ip den nacht waarom het hier ging niet dron ken is geweest. De ziaak werd daarom geschorst en waren tegen Zaterdag j.l. gedagvaard als getuigen drie agenten van politie te Vlissingen en op verzoek twee mannen, met wicn hij den bewusten nacht in geselschap wps, toen hij- werd aange houden wegens dronkenschep. De agenten van politie Pasveer en Goedhart bevonden zich des nacht op het politiebureau, toen een vrouw in nacht gewaad en twee mannen kwamen mede deel-en da,t B. de straat .overeind Izietta en dat als de agenten gauw kwamen zij hem. konden opbergen. De politieman nen spoeden zich naar liet Molenpleintje, waar bekl. aankwam tusschen twee man nen die hem ondersteunden, bekl. was blo-otvoets en had geen hoofddeksel op. Of hij al of niet een jas aan had bleek niet juist vast te stellen. Pasveer Wist dit niet zeker, Goedhart zèide van Wel. Zij arresteerden bekl. omdat de bovenbe doelde personen gezegd hadden dat bij de boel weder zoo opgeschept had. On derweg bleek, dat hij dronken was, hij riekte naar sterken drank, sprak wartaal en moest Worden ondersteund. Aan het bureau gekoimen werd bekl. op een bankje gezet in afwachting van den hoofdagent Drenth. Deze verklaarde dat hij' bij zijn komst op het bureau bekl. aantrof, die hern steeds in de rede viel toen hij de vrouw en de mannen die aangifte kwa men doen, wilde 'hooren, dat bekl. war taal sprak en tegen hem aanviel. Hieruit bleek dat bekl. dronken was en Drenth liet hem! in arrest stellen. Bekl. zeide dien dag te hebben ge werkt en vermoeid te zij'n thuis gekomen en zonder dronken te zijn naar bel te zijn gegaan, 'des nachts werd hij geroepen dat zijn zoon zoo dronken was. en herrie maakte, hij is daarheen gegaan zoo uit zijin bed en heeft zich kwaad gemaakt, maar niet onder den invloed van sterken drank, hij werd niet vast. gehouden toen de agenten hem' ontmoetten, opi het bureau werd hij door Drenth direct, toen dezfe k'wlam1, in arrest gesteld. Hij; had geen! jas aan. Het bleek verder dat die twee gedagvaarde mannen niet de doo-r bekl. bedoelde waren, het was een verwar ring door het hebben van dezelfde namen. Tegen volgende week zlullen nu de goede gedagvaard worden en zal ook getuige Goedhart nog eens gehoord worden. De derde zaak van meer dan gewoon belang was die tegen F. S„ rentenier to Serooskerke, beklaagd van overtreding der drankwet. Het bleek dat S. aan getuig» Bo-one op' een morgen een fleseh cognac heeft verkocht en dat hij deze beloofd heeft er des avonds nog één voor heml te hebben, hij! zlo-u er dan een medebrengen van Breedv-eld uit Middelburg. Getuige Labruijère, knecht bij Boone- haalde des avó-nds de tweede flesch af en betaalde aan ,S, f2.60. Bekl. ztegt dat hrji geen leverancier is; doch dat hij; de menscihen wel eens een genoegen doet door den drank mede Je brengen, omdat zijl dan beteren Waar hebben dan bij de winke liers op het dorp. Getuig© Boone geeft op aandringen van den kantonrechter en de ambtenaar nog toe, dat. hij bij bekl. om drank ging, omdat te Serooskerke- be kend 'is, dat men het wel meer bijl S. haalt. De ambtenaar meende, dat hier wél degelijk sprake- is van overtreding der drankwet, hij- gelooft niet dat bekl. alteen uit vriendschap voor anderen de drank medebrengt en eischte daarom f 10 boete subsidiair 5 dagen hechtenis. De kanton rechter wilde- ook' d-en heer Bre-edveld nog als getuige hooren en verzocht den ambtenaar dezen tegen Zaterdag a..s'. te dagvaarden, hetgeen zal geschieden. Zondag j.l. is in alle kerken en kapellen van het aartsbisdom een herderlijk scli r ij ve n voorgelezen van Mgr. H. v. d. 'Wetering, aartsbisschop van Utrecht, waarin hij, het voortduren van den oorlogsgruwel memoreerende, de geloovigen aanspoort naar 's Pausen ver maning door gebed en vasten den Hemel een heilig geweld aan te doen om den vurig verlangden vrede voor het geteis terde Europa te erlangen. Z. D. H. Mgr. J. A^ F. Hofman O. F' M. Titulair, Bisschop van Telmesso, heeft Zondag in de Kathedrale Kerk te Haar lem, de H.H. Wijdingen vanhetDiakonaat toegediend aan de Eerwaarde Heeren J. H. Miolse, C. M. Mol, J. H. Niekel, L. H. Oudejans, A. J. van Schaik en P. M. Simons, en van het Priesterschap aan de WelEerw. Heeren Th. J. van Beers, F. J. Bemelman, W. C. van Benten, P. Braak, L. A. Brink, J. P. A. Brinkman, H. H. Brouwer. A. J. M. v. d. Burg, G. A. Jongejan. W. J. J. de Jongh, J. F. Lips, J. J. Middelburg, L. H. M. Nieu- wenhuizen, K. M. Nieveen van Dijkum, M. M. Nolet, P. J. de Roos, J. B. Schuijt en J. Sommer, alsmede aan den Wel Eerw. Pater J. Biichelmeier van de Con gregatie der H. Familie te Grave. („De Tijd") Z. D. H. de Bisschop van Haarlem heeft den WelEerw. Heer J. H. KoelmaD, priester van het Aartsbisdom, eervol ont slag verleend als kapelaan te Hoek van Holland, en als zoodanig benoemd den WelEerw. Heer J. P. A. Brinkman (15 Aug. priester gewijd). („De Tijd.") Retraiten. Men bericht ons vanwege het Retraiten- huis „De Thabor" te Rotterdam, dat de Retraite van 30 Aug.—2 Sept. voltal lig is. Geslaagd te 's Gravenhage voor de acte Fransch 1. o„ mej. ;N. Ilannilf te Rotterdam en de heeren P. M. D. v. d. Pijl te Terneuizen en J. de Vries te Zie- rikz-ee; voor de acte Engel'sch 1. o„ mej. A. Slruve te Middelburg. Voor de hoofdacte slaagde te Bre da mejuffrouw J. A. M. Schijf van Mid delburg, onderwijzeres te Waarde. (M. Ct.) Heden slaagde te 's-Gravenhage voor acte Fransch de heer P. A. C. Reijers te Waarder, geb. te Middelburg. (M. Ct.) Colijnsplaat. Bij inschrijving verkocht het fruit uit den boomgaard der Ned. Herv. Kerk, alhier. Ingeleverd waren 11 inschrijvingsbiljet ten. Hoogste inschrijver Jac. v. d. Weel© Az„ voor f 170. Het vorige jaar was het bij- inschrijving yerkocht voor f47.50. (Z (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Mijnheer de Redacteur! Mag ik s. v. p. eenige plaatsruimte in uw blad voor het volgende Uw verslaggever van het verhandelde in de vergadering der Breede Watering Bewesten lerseke op Vrijdag j.l. schijnt mij niet goed begrepen te hebben, waar hij schrijft Dhr. A. Arnoldi zegt, dat ook hij het toejuicht, dat dit voorstel nog eens ter bespreking komt, maar dat het alsdan blijken moge dragen dat het eerst door het bestuur flink en oordeelkundig is behandeld, in welk geval spr. zeer waar schijnlijk op een volgende vergadering zich als voorstander zal doen kennen". Zeker, ik moest, nu hier a. h. w. twee voorstellen waren gedaan, n.l. een door den heer A. Dekker om de zaak te laten rusten en een door het Bestuur der B. W„ om het antwoord van Gedeputeerde Staten nog eens grondig en nauw keurig door het Bestuur te doen na gaan, wel voor dit laatste voorstel zijn. Waar ik toch vroeger in een openbare vergadering het Bestuur er een verwijt van had gemaakt, dat ze deze kwestie van belastingheffing nooit ernstig had onderzocht, daar kan het niet anders, of ik moet het toejuichen, dat het Bestuur toezegging doet zijn leven te willen beteren. Uit het d u i d e 1 ij k en g o e d gemotiveerd antwoord van Gedepu teerde Staten zal dan m. i. genoeg voor het Bestuur te leeren vallen, vooral na de toezegging van dhr. Voorzitter, dat het antwoord met kalmte en waardig heid (sic 1) zal worden onderzocht en de puntjes op de i zullen worden gezet. Dat ik liet inzake belastingheffing van gebouwde eigendommen in den Polder niet eens ben met dhr. Pilaar zal toch wel ieder duidelijk zijn. Met dank voor plaatsing mijnheer de Redacteur Uw. dw. A. ARNOLDI. Goes, 16 Aug. 1915. Voor liefhebbers der poëzie geven wij hier een fraai sonnet weer, dat F. Fleer- ackers in „De Legerbode", een Belgisch blad, schreef. Het heet Brancardiers. De strijd is over bij het licht der sterren, Gaan ze over 't wijde slagveld weg en weer, En beurte om beurte bukken zij zich neer, En heffen een gekwetste van de barre En liardgestreden aarde, op drie, vier (sparren, Met haast te zaam gekruist tot berrieleer, En gaan dan heen, en vleien zacht en teer Hem in het stroo der witgehuifde karren Want elk van die gekwetsten is een aar, Door Binder Dood, den grooten Zamelaar, Verwaarloosd bij den oogst der volle (garven En nu komt Ruth, de zoete Moabiet, En gaat en keert, daar Booz van op zijn (erve Haar schijnsel bukke' en beurtlings rijzen (ziet. Een Katholieke tooneelgids. Verschenen is .de „Tooneelgids voor Dilettanten" onder redactie van H. van den Eerenbeemt, bij J. Vink Pz„ te Bever wijk. Een raad van bijstand der redactie besa at uitA. van Delft, Pr., L. Franke S. J., mr. H. van Haastert, Frank Luns, dr. H. H. Knippenberg, dr. H. W. E. Moller, P. Servatius v. Enschede. O. Cap., C. G. van Schoonhoven. Het orgaan heeft ten doel, door het geven van artikelen over tooneel en mu ziek, technische voorlichting,, boekbeoor- deelingen, verslagen van uitvoeringen enz. enzhet spel van het liefhebberij- tooneel te veredelen. Het verschijnt 18 maal in het jaar en wel in het speelsei zoen om de veertien dagen en daarbui ten maandelijks.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 3