BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Gemengd Nieuws. republiek van de vereenigde Nederlan den. Uitgaande van onze achting voor een aldus verworven staatkundige onaf hankelijkheid, zullen wij, als de tijd daar voor gekomen is, België's toekomst reSe' len, waar Nederland natuurlijk veel be- lang bij heeft. Maar eer het zoo ver is, hebben wij nog ruim den tijd. Eenmaal zal ook de openbare meening in Neder land er steeds sterker van doordrongen worden, dat Duitschland in zijn strijd voor de vrije zee, d.i. voor de vrijheid in de Noordzee, ook voor Nederland's be langen te velde staat En indien gevraagd wordt, waarom Engeland, zoowel vroeger als thans, zoo sterk heeft gestaan op de handhaving van de zoogenaamde Bel- gische nationaliteit, dan kan men in de politieke uitingen, zoo van Gladstone als van Charles Dilke daar gemakkelijk een antwoord op vinden. Transportschip In den grond geboord. KONSTANTINOPEL, 14 Aug (Wolff.) Naar het hoofdkwartier meedeelt, heeft een Duitsche duikboot in de Egeïsche Zee een transportschip van 10,000 ton met soldaten in den grond geboord. Er zijn slechts weinig soldaten door een hospitaalschip gered. Liebknecht en de vrede. De Duitsche afgevaardigde Liebknecht diende bij den Rijksdag een vraag in, ge dateerd Oostelijk oorlogstooneel 31 Juli, waarin hij vraagt of de regeering, in ge val de andere oorlogvoerenden tot on derhandelingen bereid zijn, geneigd is op de basis dat afgezien zal worden van alle annexaties, onmiddellijk vredesonder handelingen te beginnen. Aan de Dardanelles Een telegram uit Toulon meldt, dat luitenant-generaal Hunter-Weston het lie vel over een belangrijk deel van de Engelsehe strijdmachten aan de Darda nellen heeft neergelegd. De benoeming van generaal Serrail tot chef der Fransche troepen aan de Dar- danellen schijnt gevolg te zijn van do successen, die de Duitsche kroonprins onlangs in de Argonnen behaalde. Minister Millerand en generaal Joffre moeten, vol gens de Duitsche bladen, in het geheel niet gesticht, zijn geweest over de ouder wetsche taktiek van generaalSerrail, die tengevolge had, dat het kroonprinsen leger tot een goedgeslaagd offens.ef kon overgaan. De tweede zloon van den Koning der Belgen komt in het volgende semester te Eton op school. In het vorige semester waren pr reeds 22 Belgische jongens. Amerika als munitieleverancier. Uit Washington wordt volgens de N. R. Ct. aan de Morning Post beweert: Diuitsch-Amerikaansche vereenigingen in Wisconsin hebben president Wilson ver zocht den uitvoer te verbieden niet alleen van -sichietvoorraad, maar van alle oor- logscontrabande en ook van levensmid delen. De oorlog zou bijlna onmiddellijk eindigen, als de oorlogvoerenden hun voorraden niet meer uit de Vereemgae Staten zouden kunnen betrekken. De speculatie in wat als oorlogsfonden bekend staat, heeft «en zoo gevaarlijke hoogte bereikt, dat een ineenstorting on vermijdelijk is. In weerwil van de waar schuwingen gaat het publiek daarmede als waanzinnig voort. Een jaar geleden was een aandeel Bethllemen Sleed te krijgen voor 30 pd. st., gisteren voor 307 pd st. ofschoon op de gewone aandeeljon net dividend nooit betaald is. De stijging be rust op de reusachtige bestellingen, welke de fabrieken verondersteld worden te heb ben ontvangen van de regeeringen der bondgenooten, doch aangaande den om vang dezer contracten is geen officieels mededeeling ooit verstrekt. In het begin van den oorlog had de tegenslag der bond genooten den koers dier fondsen gedrukt, doch nu heeft een zoo groote tegenslag als de val van Warschau den koers om hoog gedreven, omdat men meent, dat de oorlog er door verlengd zal worden, en hoe langer de oorlog duurt, hoe grootter winsten voor de bij den aanmaak van oorlogsmateriaal betrokken fabrieken. meeste gevallen wonen zij daar aldoor De Fransche en de Duitsche loopgra- van zijtn. nog geen 30 meter van elkaar verwijderd. Men moet echter niet meenen dat de soldaten, die zóó dicht bijl elkaar liggen, voortdurend op elkaar schieten of met handgranaten gooien Op som mige oogenblikken werpen zij couranten, tot zachte bundels gevouwen, met ieen steen en tabak er in, naar elkaar tola Gisteren, toen ik hier was, zagen dó Fransehen een hond naar zich toekomen met het volgende briefje: ,,Laat a. u. b. aan korporaal X. welen, dat het vrouw en kinderen, die in Lens (achter de Duit sche linie) wonen, heel goed gaat en dat zij hem hun beste wensehen zenden"". ESreELAKD GROOT SPOORWEGONGELUK Men seinde ons Zaterdagnamiddag LONDEN (V. D.) De express naar Ho lyhead is hedenmorgen nabij Northamp ton gederailleerd. Men vreest dat 50 per sonen gedood en velen gewond zijn. Nader meldt men aan de bladen, dat het ongeluk is veroorzaakt door den breuk van den zuigerstang der locomotief van een naar Londen gaanden trein. De lo comotief sloeg om en kwam op het tweede spoor terecht. De Iersche post trein, komende van Londen, reed er bo venop en sloeg eveneens om. De machi nist van het tweede gedeelte van den posttrein kon niet bijtijds worden gewaar schuwd en zijn trein stortte zich ook op de wrakhoop. Een locomotief moet den spoordijk zijn afgegleden. Volgens de laatste berichten is het verlies aan menschenlevens niet zoo groot als aanvankelijk werd geschat. Er moe ten 5 personen zijn gedood en een 20-tal gekwetst. FRANKRIJK. wel, daar het vonnis der meuschen zoo schrikkelijk is, het strafgericht Gods moet zijn, als hij den zondaar ontdoet van ailes, waarmee deze zich als eereteekens had getooid, om hem vervolgens te ver vloeken en als onwaardig van liet ge zelschap der eenvoudige, eerlijke en brave menschen weg te zenden naar het eeuwige vuur, dat voor hem bereid is. En ook dacht ik aan de zwakheden, de lafhartigheden, de zondige gemeen schappen van het rotte, heidensche we reldje, waarin Desclaux zijn thans gestraf te leven afspeelde.[aan zijn verleiden de Veuus, aan zijn vrienden van de Loge, aan de kringen dergenen, die hem op het paard tilden, die tegelijk de Iveik vervolgden en de reine Zusters het land uitjoegen, terwijl zij met veile maitressen hun spel dreven... Den ganschen morgen hen ik triestig geweest, want het geval-Desclaux zag ik opnieuw als het middenpunt van allerlei bespiegelingen over het huidige godde- looze Frankrijk, nu in de vuurovens aan het front gelouterd. Moge het straks ver- reind en verjongd opstaan en ook de regeerders, volksleiders, logo-grootheden degradeeren, die het land in zijn verderf leidden en aan het volk, waaruit ook de ongelukkige Desclaux is voortgekomen, vergaten den Catechismus te leeren 1 Een bezoek. De Belgische minister van Staat Van dervelde heeft onlangs eien bezoek ge bracht aan Soissons en Atrecht. Over laatstgenoemde plaats schrijft hij in do Petit Parisien: „Atrecht is een toonbeeld van ellende De kathedraal ligt bijba geheel in de straat, waar het puin den weg verspert Menige voorgevel is door eon enkele gra naat tot stof gereduceerd of vertoont ga ten, die er door granaatscherven in gte- slagen zijn. Het stadhuis, een juweel van bouwkunst, heeft betreurenswaardige schade opgeloopen. In tal van straten is niet één huis meer intact. Vóór den oor log had Atrecht 26.000 inwoners. Thans herbergt het nog sleöhts 1200 huisbe waarders en enkele trouwio werklieden, verder een paar huiseigenaren en kleine winkeliers, die door niets van hun win kels waren weg te krijgen. Eikten dag wordt de plaats gebombardeerd. Zoo dra de eerste granaat inslaat, kruipen de menschen weg in hun kelder; len in de De Degradatie van Desclaux Francois Camille Desclaux bekleedde bij het uitbreken van den oorlog den Imo gen post van betaalmeester van het Fransche leger. In die hoedanigheid wist hij zichzelven en zijn bijzit te verrijken ten koste van de legerkas en de levens- middelenvoorraad der Fransche troepen. Toen kreeg de justitie hem te pakken en was het hem in vredestijd misschien nog gelukt door de mazen der wet te kruipen, thans was men onverbiddelijk. Desclaux werd veroordeeld tot 7 jaar tuchthuisstraf en militaire degradatie. Die degradatie vond dezer dagen plaats in den vroegen morgen op de binnen plaats der militaire school in tegenwoor digheid van afdeelingen van alle wape nen van liet leger. Den Parijschen brief schrijver van „De Tijd", die de degrada tie bijwoonde, geven wij thans het woord. Een gevangenis-auto bracht Desclaux aan. Hoe vergrauwd, schuw en armzalig zag hij eruit, een door zijn rampza lig leven geheel verslagen mensch. Het kortgeknipte haar en de schichtigheid zij ner bewegingen gaven hem iets van een dier verbijsterde ter dood veroordeelden, wier trillend en schamel uiterste voor den scherprechter ik wel eens zag in een der afschuwelijkste oogenblikken van mijn eersten verslaggeverstijd. Officieren gevou met schelle stem be velen om <le bajonet op te zetten, trom mels roffelen onheilspellend, tusschen vier soldaten wordt Desclaux, die zijn kepi heeft afgenomen, midden op het plein geleid, waar de kapitein, die als griffier dienst doet, de lijst zijner wan daden en het vonnis voorleest. Dan treedt een majoor met een Cerberuskop voor uit, en als de stem van het laatste oor deel moet wel uit diens woord de on teeringsformule in de ooren van den ongelukkige .hebben geklonken, de ont- eeringsformuie, die hem ook van liet Legioen van Eer berooft„Gij zijt on waardig de wapens te dragen, Francois Camille Desclaux. Wij degradèeren u in naam der wet Een popelblad kon iu den hevigsten wind niet erger sidderen dan de vroegere betaalmeester van het Fransche leger, wiens grootheid nu voorgoed ging ver vallen. Terwijl zijn bleek gezicht vaal wordt, geeft hij werktuigelijk zijn kepi over aan een sergeant, die hem nadert, de galons van zijn jas en het kruis van zijn borst rukt, den sabel afgespt en het het staal in twee stukken breekt, die verachtelijk worden weggeworpen Het koude zweet staat Desclaux op het hoofd, hij knijpt de oogen toe. En een oogenbiik moeten hem de soldaten voort trekken, daar zijn voet wankelt, terwijl de trommen opnieuw het onweer van zijn schaude beginnen te roffelen en hij als een misdadiger gevoerd wordt langs het front dergenen, die hem als hun wapenmakker uitstooten. Reeds als hij in den auto opnieuw naar de gevangenis der Cherche Midi is gevoerd, waar thans zijn zevenjarige op- slniting begint, heb ik nog 't beeld van dezen ellendig gebroken veroordeelde voor mij.En ik denk aan de diepte van de schande, aan de donkerste diep ten, die deze man, gehecht aan het menschelijk opzicht, heeft moeten door wandelen. En als katholiek journalist valt mij de gedachte in, hoe vreeselijk Ue Landstorm. Naar wijl uit goede bron vernemen, ligt liet in de bedoeling van de regeering het spoorwegpersoneel en zijl betrokken bijl den post en telegraafdienst en behoorende tot den landstorm, niet onder de wapenen geroepen. Goes. Vannacht ontlastte zich boven deze gemeente een onweder, dat zeer lang aanhield en van een hevigen regen vergezeld ging, maar gelukkig lang zoo vreeselijk niet is geweest als boven Wal cheren heeft gewoed. Althans van onge lukken vernamen wij niets. Middelburg. Boven Walcheren ontlastte zich gisterenavond en hedennacht een on gekend langdurig en lievig onweder, niet minder dan vijf uur achtereen was het vuur haast niet van den hemel en vooral omstreeks twaalf uur waren de slagen zoo hevig als hier haast nog nooit gehoord. Het is dan ook geen wonder, dat wij hedenmorgen hoorden en ons konden over tuigen van de schade, die op verschillende plaatsen was aangericht. Ten eerste ver melden wij het inslaan in den molen aan het Seisbolwerk van den heer Luijendijk, waar een wiek werd afgeslagen, ruiten stuk sloegen, stukken uit den muur vielen eii op een der zolders een begin van brand ontstond, dat gelukkig in den aan vang kon worden gestuit. In een slaap kamer was door den luchtdruk het stee- nengoed op een wasclhtafel vernield, in een der benedenvertrekken een kast om gevallen, waardoor een poot van een tafel brak enz het is er een echte ruïne. Bij de firma den Hollander in de Lange- dfelft ontstond op een magazijn een 'be gin van brand, dat met minimaxen en emmers water kon worden jjebluscht. De bliksem sloeg ook in een paal van de electrische tram in de Langeviele, waar door liet tramverkeer hedenmorgen een tijd lang vertraagd werd. De schoorsteen van het gebouw der Rijkskweekschool kwam ten deele bij den heer Rage in huis en veroorzaakte daar schade. En zeker zouden nog wel meer van zulke ge vallen te vermelden zijn. Alom zijn tele- phoontoestellen beschadigd en ook het lelephoonverkeer met andere plaatsen op Walcheren is ten deele gestoord. Ook vernamen wij nog van het doodslaan van paarden en koeien, van het zoekraken van dieren in de weiden enz Zeker zijn onze opgaven verre van volledig, maar zeker ook zijn zij eén bewijs dat het hier in één woord een noodweer is geweest, zooals zelfs ouden van dagen zich niet herinneren te hebben medegemaakt. Het concert in den Buitentuin alhier is gisteren leelijk in het water gevallen; nauwelijks was het begonnen ol' het on weer veroorzaakte een „sauve <]ui peut". Alleen in de zaal en varanda bleven velen in afwachting van beter weder, maar meer deren moesten later toch door het weder heen of lieten zich per rijtuig afhalen. Het programma werd slechts ten deele afgespeeld. Vlissingen. Men meldde ons uit Amster dam dat in „Het Volk" stond een artikel waarin hoog wordt opgegeven van groote ontevredenheid onder militairen te Vlis singen. Donderdag zouden de soldaten bij honderden geweigerd hebben de ka zerne binnen te gaan, en in troepen dooi de stad hebben getrokken, officieren zouden zijn nagejouwd, straten afgezet, enz. En Vrijdag zouden troepen die naar Nieuw Namen moesten vertrekken zich aan vernieling van eigendommen hebben schuldig gemaakt Op onze informatie in Vlissingen werd ons meegedeeld dat die bewering schro melijk overdreven is. Er zijn enkele ru moerige elementen bezig geweest, ook al tengevolge van drankmisbruik, maar van een verzet op ook maar eenigszins uitgebreide schaal was geen sprake. (M. Ct.) In de week van 7 tot 13 Augustus werden hier 729 zeebaden genomen, waarvan 221 door dames en 503 door heeren. De temperatuur van het zee water varieerde van 60 tot 63 graden. (VI. Crt.) Het concert dat de harmonie „St. Caecilia" Zondagavond in de kiosk op den boulevard Evertsen zou geven, is uitgesteld tot Woensdag 18 Augustas Ook hier heeft het hemelvuur op vele plaatsen schade aangericht. Een treu rig ongeluk had plaats. Op den Boulevard, nabijl de Wes!straat, werd de schildwacht Van Ginneken, afkomstig uit Steenbergen, door den bliksem getroffen en bewusteloos ter aarde gieworpen; de linkerkant was verlamd. Hiji werd naar het militair hos pitaal vervoerd; z'ijla toestand was heden bevredigend. Bij de Vrijdag gehouden stemming voor een lid van den gemeenteraad in hot derde district, noodig door hot aannemen van den heer A. van Hal (S.D.A. P.) voor het tweede, werden uitgebracht 724 geldige stemmen. Hiervan verkregen dhrn. 11. Duïjim (S.D. A.P.) 278, .1, E.C. Haast (R.-K.) 278, en L. J. Pieterse (V. L.) 168, zoodat' dus herstemming moe! plaats heb ben tusschen de heeren Duijm en Haast. Bij' de herstemming moeten alle krach ten worden ingespannen ten bate van den heer Haast, want wordt bij! gekozen dan is de raad om. Hoedekenskerke. Het torenuurwerk al hier leed aan verval van krachten, 't Had al dikwijls stil gestaan, 'was weer aan den gang gebracht, totdat het op een gegeven oogenbiik de dienst geheel wei gerde. Hoewel ongevraagd kwamen spe cialiteiten op het gebied van toienuur- werken den toestand eens opnemen Hun advies luidde, dat de zieke niet meer voor herstel vatbaar was en er een nieuwe klok zou moeten komen. Voor de ge meente, die toch al niet bijster bij kas is, zou dit een uitgaaf van belang wor den en toch moest men een gaand toren uurwerk hebben. De smid Jacob de Ruiter alhier bracht raad. Hij onderzocht het oude beestje en ofschoon geen uurwerk maker van beroep, nam hij aan den zieke op te knappen. Zoo niet, behoefde zijne werkzaamheden niet betaald te worden. In zijn poging is hij schitterend geslaagd, al werd het geduld van het gemeente bestuur en van de inwoners wat op de proef gesteld. Niet alleen loopt de klok weer uitstekend, maar is er zelfs een groote verbetering in het uurwerk door hem aangebracht door het maken van een tweeden wijzer en het aanbrengen van slagwerk voor het aangeven van elk half uur. Gemeentebesturen in het bezit van een oud torenuurwerk, en met een ledigen kas, raden wij dus aan, alvorens een der gelijke groote'uitgaaf te doen, eerst onzen smid J. de Ruiter eens te raadplegen. te weten wat het is. In de omliggende dorpen dreunden de woningen en lagen de menschen te trillen op hun bed. Ik ga voorloopig slapen in mijn kelder". Ossenisse. Zondagmiddag om Isuur sloeg de bliksem in een forschen populier- staande aan den Lageweg alhier. De schors werd op verschillende plaatsen van den boom gerukt. Een dezer stukken schors vloog tegen een boven de deur zijnd vensterglas van het ongeveer 20 Meter verwijderde woonhuis van mej. Bosseel van Campen, waarin een groot gat geslagen werd. Had de bliksem een seconde vroeger den boom getroffen, dan ware wellicht een menschenleven te be treuren geweest, want een vrouw was den boom ongeveer 6 a 7 Meter gepas seerd, toen deze getroffen werd. Sluis. Op de hofstede van Ch. Moeraert te Oud-Heille, gemeente Sluis, is mond en klauwzeer uitgebroken. Ideale toestanden. Men schrijft ons: In de Breskeusche Courant" lezen we een advertentie van J. Zeeven, onder wijzer aan de Openbare Lagere School te Breskens, luidende als volgt: W aarschuwing". De Onderwijzerswet (natuurlijk wordt bedoeld „Onderwijswet") verbiedt mijn vrouw om een bedrijf of beroep uit te oefenen. Daarom zij ieder voor schade aan eventueel in bewerking gegeven goe deren gewaarschuwd Als vrouw Zeeven de haar verstrekte gelden besteedt voor het doel, waarvoor ze bestemd zijn, heb ben haar man en kinderen geen gebrek en behoeft eerstgenoemde (natuurlijk wordt bedoeld „ondergeteekende") zijn kost niet bij vreemden te halen. Schriftelijke bewijzen voorhanden. Gevraagd Iemand, die genegen is om mijn sedert maanden verwaarloosde bovenkleeding te reinigen en te herstellen en mijn sedert vele weken niet gewasschen onder- kleeren schoon te maken en na te zien. J. ZEEVEN. Wat zal „meester" zeggen als een zijner leerlingen die advertentie eensstikumin school zit te lezen We leven in de verlichte eeuw! Noord-Kraaijert. Gistermorgen tijdens het onweer sloeg de bliksem in de wo ning van Dhr. v. Lwachter aan de spoorlijn. Eenige voorwerpen werden ge schroeid, terwijl de dochter des huizes bewusteloos viel, zonder echter eenig letsel te bekomen. In het geheele vertrek hing na het inslaan van den bliksem een zware damp. Wilhelminadorp. Een goede maat regel. Maar we vernemen zal door den heer Directeur van den Wilhelminapol- der goedkoop varkensvleesch beschikbaar worden gesteld voor de bewoners van dien polder, daar er voorloopig nog op geen regeeringsvarkens te rekenen valt Koewacht. Zondagnamiddag heerschte hier aan de grens eene groote drukte en levendigheid. De Duitsche bezetting vierde het feest van de inneming van Warschau en voor die gelegenheid was het militair muziek van Selzaete overge komen. Alle soldaten waren in groot tenue. Verschillende nationale liederen werden gespeeld, afgewisseld door opge wekte marschen. Daar de muziekuitvoe ring juist aan de Hollaudsche grens ge- stliiedde, was er aan deze zijde van de grens ook veel volk op de been, dat met aandacht naar de schoone muziek luis terde. Cadzand. Men schrijft aan het „N v. (1. R.": De bommenaanslag aan de haven te Cadzand in de onmiddellijke nabijheid der woningen van den sluiswachter on den waterbouwkundigen ambtenaar van de sluis aan de Wielingen heeft op laatst genoemde zoodanigen indruk gemaakt, dat liijl zijn kelder tot slaapkamer heeft inge richt voor zich en zijln gezin, om veilig te zijn voor nachtelijk bezoek van vlieg tuigen, die bij vergissing op Nederiandsch gebied komen en bommen laten vallen. Wanneer men hem toevoegt, dat zijln maatregel toch wel wat voorbarig is en dat de vliegtuigen, door de vergissing gewaarschuwd, zoo iets wel niet meer zullen uithalen, dan krijlgt men ten ant woord: „Knocke ligt heel dichtbij; aan de eene zijde van Knocke ligt de haven van Zeebrugge en aan de andere zijlde het haventje van Cadzand. In den nacht en bij donkere luchten weten de bestuur ders van vliegmachines daar hoog hoven in de lucht ook niet altijd precies waar zij' zijn; de haven van Cadzand is wel niet zoo groot als die van Zeebrugge, maar 't lijkt toch op iets dergelijks. „Mpn moet zoo'n uitbarsting met al I het geweld vlak bijl hebben beleefd om Tonijnen in de Schelde De laatste jaren, zoo schrijft de „Tem Crt.", werd meermalen gewag gemaakt van de aanwezigheid van tonijnen in de Schelde. Deze vissclien, welke hier niet thuis hooren, werden in beperkt getal in de monding der rivier en ook wat liooger op, waargenomen. Woensdagmorgen tusschen 8 en 9 uur. bood de oppervlakte van de Schelde tus schen de oude en nieuwe haven te Neu zen een ongewonen aanblik. Er bevond zich daar een zeer talrijke school dei- bovengenoemde vissclien in het water, die daar blijkbaar op jacht was naar buit. Over een groote oppervlakte zag men die dieren paarsgewijze of met vieren naast elkaar op de wijze der bruinvis- schen opduiken, soms hoog uit het water. Meerdere vissclien waren dicht onder den oever en de zeeherders sprongen, vluchtend voor de hen achtervolgende monsters geheel uit het water, terwijl het ook interessant was om een der tonijnen een zeeherder in zijn luchtsprong te zien volgen. Na ongeveer een half uur, was het te bemerken, dot de tonijnen weer de Schel de waren afgezakt. Naar we vernamen waren er ook Dinsdag in de omgeving der haven waargenomen. De Tonijn of Thonijn is een makreel- achtige viscli met groote schubben en 2 aaneensluitende rugvinnen. Hij wordt liJ-i M lang en leeft het meest in de Middellandsche Zee. Red. N. Z. Ct.) Zoo jong nog. Uit Alteveer wordt aan de „N Veend. Ct." gemeld: Nog twintig jaar slechts is ze en thans reeds een verleden. Tweemaal was ze reeds in den ondertrouw opgenomen, doch telkens was het voor haar niet weggelegd het ambtelijk zegel op de verbintenis des harten te verkrjjgen. Misschien wpl omdat, zij voorheen dit thans begeerde zegel had geminacht. Op den ondertrouw volgde tel kens ondertrouw. Voor de derde maal zag zij do poorten van het echtelijk geluk in liet verschiet. Voor de derde maal was ge in den ondertrouw opgenomen en Za- (terdag zou de bruiloft zijn. Edoch, het heeft niet zoo mogen zijn de poorten bleven gesloten. Alles was voorbereid en de krentestoeten wachten op het mes om aangesneden te worden. De voorstelling zou echter niet doorgaan, daar een der executanten zich terugtrok. De jiost bracht de treurmare. Nog één kans werd gewaagd: Persoonlijk bezoek In allerijl trok de teleurgestelde bruid naar Oude Pekela, doch geheel ontmoedigd kwam ze terug. Berend's nieen bleef neen. D« bruiloftstoeten moesten maar weer terug. 'tWas dezen keer weer mis, doch laat ze niet desesporeeren Nog maar weer eens probeeren. Een Nederl. soldaat gewond. Woensdag door een verdwaalde kogel ge- Van de Noord-Brabantsche grens: Dq gisteren door een verdwaalde kogel ge wonde soldaat heet B. Chr Horst. Gelukkig is de wond vaarlijk als men in den beg! had. Er bestaat alle hoop op genezing. C. zat in zijin wac tafel toen het schot hem bleek een Russische kogel Duitsche patrouille die het heeft later verklaard op ee liehhen geschoten. Woensdagnacht half één door het uitzagen van 'n pa gang verschaft tot een villa de brandkast is voor 'n bedra aan bankbiljetten en munts vreemd. De politie stelde a- onderzoek in met behulp honden. De eigenaar der villa, de Werf, looft f 1000 uit voor ontdekt. Vrijdagavond had een plaats in een woning in de B straat te Amsterdam. Een joi enkele revolverschoten op meisje, met wie hiji in een schap was, doch de scholen doel. Daarna richtte de dad ver op zichzelf, trof zich en lijk gewond neer. Scheepje gezonke Noordzeekanaal bij IJmuiden steiger aldaar een tjalk, met genaamd „Teunis", uit Am zonken. De opvarenden redden. Een sprinkhanen schrijft uil Buenos Aires aar Toen ik voor het eerst kwam, las ik dikwijls telegr dagbladen, dat een wolk hier noemt men ze „Lan, een of meer dorpen gediev dit eigenlijk beteekende, ko: grijpen. Ik heb er .piet Ar gesproken, die mij vreesdij van vertelden, echter geloofd les liar overdreven was. Maar later hel) ik de gevo. plaag van nabij gade ges la" Ik ging per trein naar naar Santa Fé, een reisje dat male omstandigheden 10 uur trein loopt bijna doorioopend ter per uur. Wij vertrokken maar na eenige uren ven vaart zichtbaar, totdat de ling stil bleef staan. Iederee een of ander ongeluk aan totdat de conducteur ons me< de trein niet verder kon langostas. Met millioenen kwamen zij aandrijven. Hel verboden deuren of vensters ken, daar reeds duizenden do compartimenten liinnendi Toen eerst begon ik te al wat ik gehoord had. Ik sprinkhanen komen in zw tot 50 kilometer lang en e,.„ ters broed aandrijven. Gew gen zij op 10 tot 15 meter Ier dezen keer zeer dicht bi Ze waren in zulke dichte m machinist niet durfde door het onmogelijk was signal* scheiden en uit vrees, dat dérailleeren, door liet glibbej der rails. Na eenige uren hebben, tot dat 't grootste ged( gedreven was, zijn wij door zijn met 6 uur vertraging der bestemming aangekomen 's Middags kon men in de grammen lezen, waarin vei over welke dorpen de langos hadden en waar zij waren Dat nedervallen beteeken t v houwers vernietiging van oogst, in Vele gevallen totale In één nacht knagen zij koren-, mais- of anderen heb een streek bezocht, gostas slechts eenige uren v ben, alles was vernietigd, oogst verdwenen, de bladeren inen, zelfs de boomschors, te goed gedaan en flink uitger verdwijnen zij, om hun verwoei, ergens anders te herbeginnen De regeering heeft teverge malen middelen beraamd om, te bestrijden. Ik hoorde, dat een natuurk de Argentijnsche regeering heeft de sprinkhanen geheel 8®n- Er is n.l. een insect hampi, dat de doodsvijand sprinkhaan is. De champis v gostas op hun groote reizen zich met de eieren door de gelegd en onder den grond Deze natuurkundige wil nu in groote massa's kweeken is geld voor noodig. En g< niet aanwezig. De regeering heeft een waardoor aan ieder die 40 kilo brengt, 80 centavos (ongev uitbetaald zal worden. Op plaatsen heeft nien ih één 30 duizend zakken, ieder bijeengebracht, totdat het schreden was en niet mie kon worden. De landbouwe voordeel njet beseffende, met het bijeengaren van de gehouden. Wel wordt aan er om vraagt, creoline ,zwa drogerijen gratis gegeven I

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2