De Groote Oorlog. No. 95. Zaterdag 14 Augustus 1915. Elfde aargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JVOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. BINNENLAND. Losse Oorlogsberichten. Aan de ouders van den opgeroepen Landstorm. Een aalmoes voor den Paus. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95, Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advortentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering pB gulden bij A jMk gulden bij gulden bij A ffl B I verlies van een jfl I B I I verlies M M B verlies van js |L g I hand, v°et I 11 I van een 1% I fl een g f)Jf of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Mi De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens overvloedig ingekomen adverferitiën heden geen feuilleton en geen oorlogsoverzicht. Red. De handelsoorlog. HOEK VAR HOLLAND. Door de log ger Sch. 321 zijn 5 man binnengebracht van de Engelsche smak Unfry, welke door bommen uit een vliegtuig bij het vuur schip Leeman tot zinken werd gebracht. Lloyds meldt, dat de Russische bark „Altezar" gezonken is. Een sloep met den kapitein en tien man van de beman ning is geland. Het Engelsche stoomschip „Rose Lea" is gestrand. De bemanning is gejed. Lloyds meldt vierder: Het Noorschie stoomschip ,,'Geirangej" (648 ton) van Archangel naajr] Engeland is door een onderzeeër tot zinken gebracht. De bemanning is gered. Volgens berichten in Duitsohe bladen beeft een Nederlandsche visschersboot do bemanning Van do „Geiranger" gered en te Skudesnes aan land gebracht. Da „Gei ranger" werd 75 mijlen Oost-Zuid-Oost van Sumburgh Head op de Shetlands- eilanden getorpedeerd. De bemanning had 91/2 uur met de booten rondgedreven, alvorens zij gered werd. Het schip had een lading hout. LONDEN, 12 Aug. De trawler Utopia, het Engelsche s.s. Cacw(odd en de Noor scha bark Miorna zijn tot zinken gebracht. Eveneens de trawlers John Admiral, Wel come, Frevire, George Crabbe, Illustrious en Calm. Alle bemanningen zijn gered. De „Meteor". Na een koene doorbraak door de vij andelijke bewakingsschepen, aldus een officieel© Perlijiosche nieuwstijding, heeft het mijnenschip „Meteor" op verschillen de plaatsen van de Engelsche kust mijnen gezaaid, en daarna handelsoorlog gevoerd. fn ueri nacht van den 7den Augustus stiet de „Meteor" ten Zuid-Oosten van de Orkney-eilanden .op den Britschen hulp kruiser „The Ramsey", viel dezen aan en vernietigde hem. Veertig man der be manning, onder wie vier officieren, kon den worden gered. Den volgenden dag kwami de „Meteor tegenover vier Engelsche kruisers te staan. Daar de strijd zonder vooruitzicht was en een ontkomen onmogelijk, liet de com mandant zijn schip- zinken, nadat de be manning, de Engelsche gevangenen en de bemanning van een als goeden prijs in den grond geboord zeilschip in veilig heid gebracht waren. De geheele bemanning van de „Meteor" is behouden in een Duitsohe haven aan gekomen. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Gisteren is een trein zwaargewonden Gent gepasseerd afkomstig van Yperen. Onder hen waren 2 wagons blinden. Men beweert dat dezen door de vergiftigde gassen, welke door de Engelschen ge bruikt waren, in dien toestand geraakt zijn. Het gas zou vooral op de oogen werken. Stellig wordt verzekerd, dat de Duitsclie militaire overheid in België, bij aanplakbiljetten heeft bekend gemaakt, dat alle Duitsche burgers in België ver blijvende, worden aangezocht vanaf 12 Aug. zich in Duitscliland te gaan vesti gen. De meening der Belgische bevolking hieromtrent, wijst niet zoo zeer op de mogelijkheid, dat de Duitsche overheid tot het afgeven van deze order is ge komen, met het uitzicht op een her nieuwde actie op het westelijk front, doch wel in vooruitzicht op de groote armoede en ontberingen,volgenden winter in België te verwachten. Men seint ,ons van de Zeeuwsch-Vlaam sche grens De arrestatie van den pastoor van Bresschaet, den koster, benevens de commissaris van politie is geschied, omdat bij de zoons van den kosters, die drukkers waren voor het Belgisch mini sterie, een proclamatie is gevonden van Koning Albert aan zijn volk. De procla matie is volgens de Bresschaeters een oude proclamatie, terwijl de Duitschers van meening zijn, dat deze proclamatie nieuw is. De gemeente Bresschaet is be boet voor dit feit voor een som van 12.000 fres. Engelsche vrouwen, door de Duitschers uit België uitgewezen zijn Donderdag via Esschen-Roosendaal te Rotterdam aangekomen. Er waren ver schillende zusters-Ursulinnen onder. De reis had plaats onder leiding van mrs. Dickson en werd georganiseerd door de, onder leiding van den Engelschen gezant staande Hollandscho vereeniging, welke zich ten doel stelt, Engelsche uitgewe kenen zooveel mogelijk ter wille te zijn. Het gezelschap bestond uit 60 leden, meest vrouwen, doch ook eenige mannen en kinderen. Velen van hen kwamen uit Brussel. De bevolking aldaar draagt haar lot gelaten. In den laatsten tijd hebben dan ook geen botsingen tusschen Duitsche militairen en burgers plaats gehad, ook niet op 4 Augustus op den verjaardag van den oorlog. De burgers laten zich niet in met de Duitschers, ofschoon dezen niet bepaald onwelwillend en onyrien- delijk zijn. Wel zijn er militante elementen onder de bevolking, doch deze worden streng door spionnen gecontroleerd. Gedurende de reis werd het gezelschap vrij goed behandeld. Tot Esschen ging alles in Duitsche wagens. Onderweg werd niets bijzonders opgemerkt Aan de grens wachtte de Hollandsche Staatspoortrein. Donderdagavond is het geheele gezel schap naar Engeland overgestoken. Het Russische oorlogstóneel. WEENEN, (Officieel). De ten noorden van de beneden Wieprz vervolgende Oostenrijk-Hongaarsche strijdmachten hebben heden Lukof genomen, en de Bistritza ten westen van Razin over schreden. Tusschen de Pigmalita en de Boeg werden gisteren de Russen door onze verbonden troepen op verschillende plaatsen verslagen. De vijand ontruimde heden vroeg het slagveld en trok zich terug. Overigens is de toestand onver anderd. Italiaansch oorlogstoneel. WEENEN, (Officieel). Op het front in het kustgebied werd in den nacht van 11 op 12 Aug. een grootere vijandelijke aanval tegen het vooruitspringend ge deelte van het plateau van Doberdo en twee voorwaartsche bewegingen bij Sa- gora, waaraan een hevige artillerievoor bereiding voorafgegaan was, afgeslagen. Voor het Bruggehoofd van Görz heerscht rust aan. Aan de overige fronten duren de artilleriegevechten en schermutselin gen voort. De Italiaansche kust beschoten. WEENEN. Om 11 uur Donderdag morgen beschoten onze vaartuigen de Itaüaansche kust, de spoorweglijn van Molfetto tot Seno, San Giorgia. in Mal- fetto werden vier fabrieken en twee tramviaducten hevig beschoten. Een via duct stortte in en een fabriek vloog in braad. In San Spirito zijn het station en verschillende depóts tot den grond toe afgebrand. In Bari werd het kasteel, de semafore, en 5 fabrieken beschoten, waar van een in vlammen opging. Geheel Bari is in stof en rookwolken gehuld. Onder de bevolking heerscht een paniek. Italiaansche artillerie van middelmatig kaliber richtte haar vuur zonder succes tegen onze vernielers. Gok een aanval van een vijandelijke onderzeeër mislukte. Het spoorwegviaduct over Seno Giorgia werd door het vuur sterk beschadigd. Onze vaartuigen zijn allen onbeschadigd teruggekomen. Van een vijandelijke zet- strijdmacht, was behalve de genoemde onderzeeboot voor Bari, niets te zien. De vredespogingen des Pausen. Volgiens de „Corriere de la Se ra" spreekt men op het Vaticaan tegen, dat de Paus voornemens zou zijn nogmaals het initiatief ten gunste van den vrede te neimen, aangezien men daar zeer goed weet, dat zulk een initiatief op> niets zou uitl oopen. De Raus is vast besloten geen nieuwe stappen te ondernemen, zoolang er niet eenige waarschijnlijkheid bestaat, dat deze met succes bekroond zullen worden, en dit tijdstip schijnt nog ver .verwijderd te zijn. (Zie onder laatste berichten). IIKLUIE. Fabriek van valse he bank biljetten. Te Sint-Gilles bij Brussel is door den hoofdpolitiecommissaris Bri- coux op de Fonsnyiaan eene fabriek van valsche bankbiljetten ontdekt. De heer Bricoux, vergezeld van zijnen adjunct Dossche, en een twintigtal agenten, deed een inval in het huis en ontdekte in een zevental kelders in volle werking zijnde machines, waar valsche bankbiljetten van de „Société Générale" van 1, 2, 5 en 20 francs vervaardigd werden. In de kelders vond men een pers, de graveersteenen en de stempels met hand- teekeningen van den gouverneur en den bestuurder-schatbewaarder van de Société Générale. De inbeslaggenomen voorraad was zóó groot, dat die met een wagen moest ver- voeid worden. In deze zaak zijn meer dan 200 per sonen betrokken. (Maasbode). ■V U KK I K De Vereenigde Staten en Mexico. Op verzoek van den oudsten Amerik. zeeofficier te Vera-Cruz heeft de regeering last gegeven, dat de slagschepen „New Hampshire" en „Louisiana" onmiddellijk naar Vera-Cruz zullen vertrekken. Betoo gingen tegen de vreemdelingen worden gevreesd. Zoo noodig zijn nog meer Ame- rikaansche oorlogsschepen beschikbaar. Binnen enkele dagen zullen uwe zonen het ouderlijk huis gaan verlaten, om hun militairen dienstplicht tê vervullen. Bijna zeker zullen Z e e l a n d e r s en West-Brabanders hun eersten oefentijd in Den Haag moeten door brengen. Wat dat zeggen wil Zonder toezicht van hun bezorgde ouders, zullen ze daar staan in een groote stad, waar ontzet tende gevaren voor den godsdienst en de zedelijkheid, vooral van jonge man nen op dezen leeftijd, dreigen. Hoe menige jonge militair heeft daar zijn geloof en deugd verloren. Echter door de zorgen van de Kerke lijke Overheid zijn ook hier in Den Haag Militaire Tehuizen opgericht, waar uwe zonen iederen avond en Zon dags den geheelen dag aangenaam en gezellig hun vrijen tijd kunnen door brengen, waar iederen avond gezamen lijk het avondgebed gebeden wordt, waar zij iedere maand gezamenlijk ter Com munie gaan. Ouderswij behoeven U niet te wijzen op het ontzaggelijke nut van deze R.K. Militaire Tehuizen, waar ziel en lichaam van uwe zonen beschermd worden. We doen dan ook een beroep op uwe mede werking en sporen U krachtig aan, dat gij uwe zonen daarheen stuurt en aan dringt bij hen op geregeld bezoek. Jammer, dat vele ouders zoo weinig belangstelling hebben voor deze Militaire Tehuizen. Wij weten en zijn er door ondervinding van overtuigd, dat jonge mannen in Militairen dienst, die niet geregeld het Mil. Tehuis bezoeken, weldra afdwalen, hun godsdienstplichten gaan verzuimen, hun zedelijkheid verliezen. Want de verleiding hier is ontzettend groot. Zorgt er voor, dat zij dadelijk reeds den eersten avond naar het Mili tair Tehuis gaan. Waarschuwt ze, dat zij niet met kameraden de stad ingaan. in de onmiddellijke nabijheid van de scholen, waar de Zeelanders en de West- Brabanders ondergebracht worden, staat het Militair Tehuis, n 1. B e e k 1 a a n, hoek Newton straat naast de kerk. (knip dit uit.) 't Is gemakkelijk te vindenboven de deur is een groot bord met opschrift „Tehuis voor Militairen." Mogen de jonge 'mannen, die binnen enkele dagen in militairen dienst gaan en hunne ouders dit ernstige woord ter harte nemen. H. BILARS, Kapelaan-Directeur R. K. Militaire Vereeniging, Ondi rafd. Beeklaan, Den Haag. „Sint Bavo" sluit de derde lijst van „aal- moezen voor den Paus" met f4892.34. De lijst van aalmoezen is schitterend. Zij is oorzaak van vreugde en opent groote verwachtingen. Zij is een oorzaak van vreugde, omdat in enkele dagen ruim 14 slechts een f5000.aan giften ver zameld werd. Zij opent daarenboven groote verwachtingen, want dit schitte rend resultaat werd hoofdzakelijk bei eikt doordat een 22-tal parochies en enkele gestichten tezamen een f3500.verza melden, en aldus het bewijs leverden, dal ons Roomsche volk gaarne geeft voor den Paus, als het slechts met een enkel woord daartoe wordt opgewekt en een gemakkelijke gelegenheid vindt zijngaven te offeren. Wat moet dau het succes dezer inschrijving overweldigend zijn,als naar wij met reden vertrouwen alle groote en kleine parochiën met hun Roomsche gestichten, en scholen en vereenigingen, het voorbeeld volgen, dat nu door deze enkele gegeven is. Mogen deze verwachtingen verwezen lijkt worden, dan wordt in waarheid de nood van onzen Heiligen Vader verlicht. Giften-in eens, wekelijksche of maaude- lijksche bijdragen voor den Paus zeilde men aan De Redactie van „Sint Bavo", Huize „Bijdorp" te Voorschoten. (N. B. Dat het Katholieke Zeeland althans de tot de Haarlemsche dioceeze behoorende parochiën dier provincie niet achterstaat in offervaardigheid bij andere deelen des lands, moge uit een paar voorbeelden blijken. Zoo offerde de parochie O v e z a n d 1.1. Zondag ruim f160 voor den Paus, zoo gaf in de parochie 'sHeerenhoek de buitengewone collecte voor den St. Pieterspenning dezer dagen een opbrengst van f 70 0. Uit die giften spreekt een ongeveinsde echt kinderlijke liefde jegens den alge- meenen vader der Christenheid, die niet zal nalaten de rijkste zegeningen vau den Gever aller gaven over de vrome schenkers en ons gansche vaderland af te trekken. Red. N.Z. Ct.) Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 14 Aug. Zwakke tot matigen wind, aanvankelijk uit Westelijke richtingen, zwaarbewolkt met kans op regen of onweer. Weinig verande ring van temperatuur. Kilometerboekjes. Met ingang van 1 October zullen de kilometerboekjes op de spoorwegen niet meer onbepaald geldig zijn, maar zal evenals vroeger een Kilome'.erboekje van 1000 K.M. een geldigheidsduur van 12 maanden en van 500 K.M, 6 maanden geldigheid hebben. Aan personen, die in militairen dienst zijn en die een op hun naam gestekt K.M.-boekje van 500 of 1000 K.M., waar op nog ten minste 50 K.M. ongebruikt zijn, opzenden naar de Mij;., die het boekje heeft uitgegeven, wordt de volle waarde van f0.03 voor de 1st» klasse, f O.O21/2 voor de 2de klasse, en fO.OlVs voor de 3de klasse voor eiken ongebruik- ten K.M. vergoed, mits zij het bewijs leveren, dat zij in werkelijken 'dienst zijn en het boekje hebben gekocht, vóór dat zij onder de wapenen zijn gekomen. De Weerbelasting. Vernomen wordt omtrent het aan den Raad van State verzonden ont- werp-Weerbelasting, voor diegenen die persoonlijk geen dienstplicht vervullen, dus ook vrouwen-gezinshoofden of daar mede gelijkgestelden, dat deze belasting zeer matig zal zijn en de totaal-opbrengst naar raming niet meer dan een half mil- lioen zal bedragen. Uitvoer jonge Hanen. Behalve langs de sub'. 2 in de ministe rieel» beschikking van 31 Juli 1915 ver melde stations kan de uitvoer van jonge hanen, oude hanen en oude hennen ge schieden langs het grenskantoor Kapelle- brug, per as eiken Woensdag, op nader vast te stellen uren. Verboden uitvoer. De minister van landbouw, nijverheid en handel heeft A. met ingang van 12 dezer het ver voeren of doen vervoeren van herkau wende dieren en varkens verboden uit, naar of binnen een kring in de gemeen ten Sluis, Aardeuburg en Ede, omvattende het gedeelte begrensd door dt-n straat weg van de Draaibrug naar Sluis tot aan de kruising van den weg naar Heille, dien straatweg volgende tot aan de Bel gische grens, den Krakeelvveg van de grens tot de kom der gemeente Aarden burg, de kom dier gemeente en den straatweg tot aan het uitgangspunt aan de Draaibrug B. bepaald, dat wanneer bijzondere redenen afwijking van het sub A bedoelde verbod noodzakelijk maken, zoodanige afwijzing kan woiden toegestaan door deu betrokken burgemeester, onder de door den districtsveearts aan te geven voorwaarden. De Landstormwet. Naar aanleiding van de klacht dat do landstormplichtigen 1915 eerst in den loop dezer week vernemen of zijl geneeskundig goedgekeurd zijn en derhalve op 24 Aug. al dan niet hun tegenwoordige betrekking zullen hebben te verlaten, hetgeen vooral voor patroons van kantoorbedienden, met het oog op den gebruikelijiken opzieggings- termïjh van één maand, een groot onge rief wordt geacht, verneemt men van bevoegde zijde, dat voor de jaarklassio 1915 de termijn tusschen keuring1 en op komst onvermijdelijk zeer kort moet zijn, waar de wet op 31 Juli j.l. ia werking is getreden en de talrijkle voorbereidende werkzaamheden van de gemeentebesturen gevorderd, met name in verband met de inschrijving en aflevering der lichtingen, veel tijld vorderen. Uit den aard der zaak zal echter bijl volgende lichtingen de tijd-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1