pervruchten pervruchten 1 Bouw- en Weiland, Oe Groote Oorlog. No. 98. Dinsdag 10 Augustus 1915. Elfde Jaargang. P OLE N. s-Credietbank. om Haarlem. IH m EN VElWtREH rijving te koop: in bij Inschrijving: N PERCEEL NT WEILAND, thrijving te koop! ELS en PEREN, agersknechts Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. ,Ik zelf heb de SANGUI- in zeer verschillende ge. achtige kinderen, bijl be- groei, bij herstellenden, k kan niet anders dan de itwerking roemen. Zij en geleidelijk, maar zij en had geen schadelijke Dr. POL DEMADE. ij de meeste Apothekers ten. n Dam Co., Dion Haag, 3e Riemerstraat 2c4. >n No. 436. 554. No. 9984 Noord. No. 6661 H. 41. 18. 21 Telefoon No. 8455. Correspondent de heer OT, Vlissingen, de heer in rekening-courant, der provisie. maanden opzegging 4 °/0. Spaarkas 3 KWALITEITEN. ZUIVERE REUZEL 25 KG. f 0.88 per KG. :n 14 KG. f 0.90 vaatjes f 0.82 ia! adres van Binnen- dsch Spek. leden nog Prijscourant. sleph. 209. aard te 'sHeer Arendskerke. gaard onder Baarland, in ïonie de Leeuw, in worden ingewacht vóór gustus a.s. te 2 uur in ideling" Goes, te bekomenbij B. BOON- endamme. end, Gem. Hoedeken»" e D no. 11, groot HA. 13, groot HA. 1.37.60, in d. Jac. Timmermans tot 2o L5. en met opgaaf van den ge- per HA. en van twee borgen ustus, te zenden aan C, A- te Bergen-op-Zoom, by ere inlichtingen te ver- den boomgaard hofstede jsbiljetten in te leveren Augustus a. s. bij W1LLEMSEN, te lerseke. vraagd liSEN, Landweer, EUewouts- Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. h contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door Öe directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden" bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zal als een phoenix uit zijn assche het aloude Polen uit dezen wereldbrand herrijzen Ziedaar een vraagstuk, dat sinds de jongste mededeelingen in de dagbladen een hernieuwde actualiteitheeftgekregen. Als gevolg toch van de inneming van Warschau, de oude Poolsche hoofdstad, door de Germaansche legerscharen, zou den Duilschland en Oostenrijk het reeds eerder beraamde plan willen verwezen lijken tol herstel van het vroegere konink rijk Polen, door de Duitsch-Poolsche en Oostenrijksch-Poolsche landstreken bij het veroverde Russisch-Polen te voegen en het te maken tot een soort vooruit geschoven bastion, dat in de toekomst geroepen is Centraal Europa voor de Mos covitische overheersching te vrijwaren en den eersten schok der Russische legers op te vangen Een Oostenrijksche aartshertog, ver maagschapt met den hoogen Poolschen adel, zou voorloopigals Oppergouverneur later als koning, onder suzereiniteit der Huizen Hohenzollern en Habsburg, het nieuwe rijk besturen. Nu, Pruisen en Oostenrijk hebben wel wat jegens Polen goed te maken. Zij toch zijn het, die met Rusland het Poolsche koninkrijk hebben vernietigd, het Pool sche land hebben verscheurd en de Polen als natie van de landkaart hebben doen verdwijnen. En al wisten de Duitsche en Oostenrijksche regeerders zich verre te houden van het systeem van tirannieken willekeur en barbaarsche onderdrukking van Poolschen volksgeest, Poolschen godsdienst, Poolsche taal en zeden, waar door Rusland zich zoo berucht maakte, toch was het hardhandige en eenzijdige bestuur van Pruisen ook alles behalve geschikt der Polen sympathie te winnen en kan alleen Oostenrijk getuigen, door een loyaal en gematigd optreden jegens het bij zijn rijk ingelijfde Poolsche volksdeel te hebben uitgemunt. Het hedendaagseh Polen mag met Aeneas uitroepen: quantum mutatus ab il- lo", hoezeer veranderd in vergelijking van dat Polen, dat eertijds zich uitstrekte van de Oostzee tot aan de Zwarte Zee en op een oppervlakte van ruini één millioen vierkante Kilometer 35 millioen inwoners telde. Toen was het een der voornaamste rijken van ons werelddeel en stond onder zijn beroemde koningen Wenzel van Boheme, Kasimir De Groote, maar vooral onder de Jagellonen aan de spits der christelijke natiën van Oos telijk Europa. Ten eeuwigen dage getuigt van Polon's roem en grootheid de geduchte veldslag bij Tannenberg (15 Juli 1410) waarin koning Jagello de best geschoolde krij gers van die dagen, als „Ridders der Duitsche orde" alom bekend en gevreesd, wist te verslaan en aan zijn land een enorme gebiedsuitbreiding ten koste der Duitsche orde wiste te verzkeren, gelijk de tweede vrede van Thorn (1466) aan Polen dan ook metterdaad schonk. -) Maar toen in 1572 de dynastie der Jagellonen uitstierf en Polen een kies- rijk werd, zette het rijk den voet op de helling, die ten ondergang voerde. Het viel ten prooi aan binnenlandsche twis ten en werd de speelbal der Europeesche mogendheden, die door kruiperijen, om- kooperijen en anders slinksche streken hun gunstelingen op den Poolschen troon zochten te plaatsen, teneinde op die Wijze hun macht en invloed uit te brei den en politieke winst te behalen. Het spreekwoord,,'t gaat ertoe als op een Poolschen landdag" is wel het beste bewijs, hoe treurig het in het eens zoo machtige rijk van Jagello met orde, eenheid en nationale eigenwaarde was gesteld. Zoo sukkelde het land van de eene miserie in de andere, totdat Rusland, Pruisen en Oostenrijk de kans schoon achtten, hun.slag te slaan. Den 5en Augustus 1772 sloten de drie rijken het verdeelingsverdrag, dat door Maria Theresia weenende werd onder teekend, gelijk zij ook weenende zou be rusten in de opheffing der Jezuïetenorde. Het ongelukkige land, dat nog slechts in naam bestond, bewilligde op 18 Sept. 1773 in de reeds voltrokken verdeeling. Niet minder dan 214000 KM3, zag het zich ontnemen. Oostenrijk kreeg een deel van Krakau en iandomir, Lemberg en het westelijk deel van Podolië, te zamen 70.480 KM2, met 2.700.000 inwo ners. Pruisen kreeg geheel Poolsch Pruisen, Danzig en Thorn uitgezonderd, en het Netze district, alles te zamen 34.745 KM2, met 416.000 inwoners. Rus land kreeg Poolsch Lijfland, Witebsk, Mstislaw en een deel van Minsk, te zamen 108.750 KM2, met 1.800.000 in woners. „L' appétit vient en mangeant", „al etende krijgt men honger". Zoo ging het ook hier. Ongebreidelde machtshonger zette Pruisen en Rusland aan tot een tweede aderlating van het zoo goed als machtelooze Polen en zoo zag zich bij het tweede verdeelingsverdrag van 4 Januari 1793 Rusland nog 250.700 KM3, met drie millioen inwoners toebe deeld n.l. de Ukraine, de oostelijk grens strook van het woiwodschap Wilna, oostelijk Podolië en oostelijk Wolliynië. Pruisen kreeg Pozen, Kalisch, Danzig, Thorn, Dobrzyn, enz. tezamen de pro vincie Zuid-Pruisen genoemd, een grond gebied van 58.370 KM2, met 1.100.000 inwoners. Wel vlamde het Pools-he patriotisme op in den persoon van Kosciusko, die zijn landgenooten- te wapen riep en met den alouden heldengeest bezield, de Russische legerscharen langen tijd zegevierend het hoofd bood. Doch toen Pruisen ziju weer macht met die der Moscovieten vereenig- de, moest hij het onderspit delven. In den ongelukkigen veldslag bij Maciejo- wice (10 October 1794) stortte hij zwaar gewond van zijn paard en lispelde, toen hij van het slagveld werd weggedragen de beroemd gebleven woorden: „Finis Poloniael", „'tls uit met Polen 1" Inder daad bracht de daarop volgende val van Praga (1 Nov. 1794) aan de onafhanke lijkheid van het reeds zoo zwaar geteis terde Poolsche volk den genadeslag toe. De zwakke koning Stanislas August - een schim der oude Poolsche heer- schers moest 24 October 1795 in een derde verdeeling van Polen berusten, terwijl hem vergund werd een jaargeld in Petersburg te verteren, wat gelijk stond met een vergulde gevangenschap. Rusland kreeg nog 111.780 KM.2 land met 1.200.000 inwoners, Pruisen 54.898 K.M.2 met circa één millioen in woners en Oostenrijk 45.922 K.M.2 met ruim één millioen inwoners. Napoleon deed door de oprichting van een groothertogdom Warschau vrucht van zijn overwinningen op Pruisen bij velen de hoop op het herstel van het oude Polen herleven, doch die hoop had spoedig uit en de ongelukkige veldtocht van 1812 deed het groothertogdom War schau even snel verdwijnen als het ont staan was. Het congres van Weenen bekrachtigde den aan Polen gepleegden roof en het slechts de kleine republiek Krakau in wezen, die later door Oostenrijk werd opgeslokt. De stelselmatige onderdrukking welke de onder Russische heerschappij levende Polen moesten ondervinden wat zich in godsdienstige en politieke denkwijze niet wilde plooien naar de Russische meesters, maakte kennis met den knoet of met Siberiëriep onder hen herhaal delijk bloedige opstanden wakker, zooals die van 1830 en 1863. Steeds wist de ijzeren vuist vau den overheerscher den tegenstand van het geknechte Poolsche volk neer te slaan, maar de hoop op een toekomstige herleving van de Poolsche natie vermochten zelfs de scherpste onder- drukkingswetten der Czaren niet te doo- ven. „God verlaat de Polen niet". Dat lied der hope klonk sinds van de lippen van duizenden ongelukkige Polen, die in de bergwerken van den Oeral of in de sneeuwvelden van Siberië versmachtten, gelijk het gehoord werd in vreemde lan den aan gene zijde van den Oceaan, waarheen de rampzalige landskinderen van het eens zoo machtige land een toe vlucht gezocht hadden. Is thans de ure van Polen's verrijzenis geslagen Is de naamlooze ellende, die deze oorlog over het rijk van Jagello brengt, de barensnood, die de geboorte van een nieuw,gelukkig volk voorafgaat ?3) Dit alles is het geheim der Voorzienig heid, wier hand de schaal houdt, waarin „der volken schuld en eere ligt" zooals de dichter zegt. Doch dit is zeker: wanneer onbezweken geloofsmoed, heldhaftig gedragen tegen spoed, onverzwakte trouw aan eigen aard en taal en zeden ook in deze tijdelijke orde belooning mogen verwachten uit de hand des Almachtigen, dan verdient de Poolsche natie met alle recht haar plaats te hernemen onder de Europeesche Rijken. En wie zegt, dat God de jongste ge beurtenissen op het Oostelijk krijgstoo neel niet heeft willen toelaten, opdat daaruit het politieke herstel van Polen als natuurlijk gevolg zou uit voortvloeien? Het zou voorzeker niet de eerste maal zijn, dat uit het kwade het goede werd geboren. „Gods molen maalt langzaam maar fijn". Koning Wladislaw IV liet een dochter Hedwig na. Deze schonk in 1386 liaar hand aan grootvorst Jagello van Lithauen. Daardoor kwamen de Jagellonen op den Poolschen troon. De Duitsche orde werd in 1190 door hertog Frederik van Zwaben te Akko in Palestina gesticht als geestelijke ridderorde in den stryd tegen de Turken. Later kwamen de Duitsche ridders naar Duitschland om de toen nog heidensche Pruisen voor het Chris tendom te winnen. De orde nam snel toe in bloei en macht, zoozeer, dat zy een ge vaar werd'voor de nabuurstaten, waaronder Polen. Vrijdag j.L is in den Russischen Rijks raad door twee Poolsche leden, Bobrinskt en Chebeko de val van Warschau herdacht als de val van „de Zuster van Rusland". Ook werd door hen op de blijvende trouw van Polen aan Rusland gezinspeeld. Men vergete echter niet, dat de leden van den Russischen rijksraad door den Czaar worden benoemd en niet als e i g e n ljj k e vertegenwoordigers des volks kunnen worden aangemerkt. In allen gevalle: de Poolsche nationale gedachten vertolk ten deze sprekers niet. De toestand. Hoe waar het ook is, dat met de in name van Warschau Rusland allesbehalve is overwonnen, zoo is het toch even zeker waar, dat dit wapenfeit een succes is van moreele en politieke waarde, terwijl de militaire waarde ervan eerst kan be oordeeld worden als de Russen al dan niet in goede orde hebben kunnen af trekken. Dit erkent b. v. de „Westminster Ga- zette" een Engelsch blad volmondig. Het noemt den toestand kritiek en de geallieerden zullen zich nog meer dau anders moeten inspannen. Volgens Duitsche bladen zouden de Warschau binnenrukkende troepen van Prins Leopold als bevrijders zijn begroet. Terwijl zich de menigte nieuwsgierig om de groote restaurants schaarde, waar de staven zich vestigden, floten aan den Weichsel de infanteriekogels. Bij het pa leis werd hevig gevochten, in de terrassen knetterden de machinegeweren. Want aan de overzijde van den Weichsel in Prago zitten de Russen nog en be schieten van daaruit Warschau. Uit de vele berichten en telegrammen der bladen blijkt, dat Duitscliland en Oostenrijk de vervolging der Russen over heel de slaglinie met groote kracht voort zetten en trachten de vleugels van liet Russche leger in te drukken. Blijkens de morgenbladen van heden hebben de Oostenrijkers Lubartow ten noorden van Lublin en de Duitschers Serozk aan de Boeg bezet. De militaire medewerker van de „Times" acht vooral het leger van Von Below dat in Koerland opereert, zeer gevaarlijk voor de Russen. Inderdaad is de ontruiming van Riga, de groote Russische bovenstad in vollen gang en is er zelfs reeds een bericht ge lanceerd over een aanval op Wilna, waarbij de Russen zoo goed als omsin geld zouden zijn. Dit schijnt echter voor barig te zijn. Hoe intusschen het ongelukkige land waarop de legers „opereeren" er aan toe is, kan men nagaan als men leest dat aan de voortrukkende Duitsche troepen Russische militaire brandstichters afdee- lingen vooraf gaan, die alles op hun weg neerbranden. Te Athene wordt verzekerd, dat een aanval der geallieerden tegen de Kléin- Aziatische kust ophanden is. Het steuu- punt der operaties zal Mitylene zijn, waar blijkens een mededeeling van den Engel- schen gezant troepen zullen worden ont scheept. Jaaroverzicht van den toestand. 9 Augustus 1914. De Engelsche kruiser Birmingham boort den Duitsehen onderzeëer H 15 in den grond. De Duitschers worden gezien te Has selt en omstreken. 10 Augustus. De gevechten in den Elzas verloopen in het nadeel der Fran- schen. Zij ontruimen Muhlhausen. De Duitschers worden gezien te Ton geren. Z. H. de Paus en de vrede. LONDEN, 7 Aug. (ReuterDe „Daily Tel." verneemt uit Rome, dat de Paus een nieuwen stap overweegt voor den vrede door de bijzondere samenwerking van de neutrale landen in te roepen. Hij raadpleegt alle leden van het Heilige College over de quaestie. Volgens de Weensche Reichspost heeft Z. H. de Paus aan de katholieken in Oost-Pruisen een brief gerieht, waarin hij hun zijn medegevoel betuigt voor het leed dat de oorlog hun heeft gebracht. Tegelijkertijd heeft de paus een aanmer kelijk bedrag voor hen die het zwaarst getroffen zijn, gezonden. De geheime Belgische rapporten. Ook de Zwitsersche bladen bevatten lange uittreksels uit de Belgische staats archieven, gepubliceerd door de „Nordd. All. Ztg." De meeste onthouden zich neutraal-voorzichtig van elk commentaar. Alleen het „Journal de Genève" en nog een paar andere bladen der Fransche kantons knoopen er een paar opnierkia- gen aan vast, die volstrekt nietonZwit- sersch klinkeD, al is het nu juist geen muziek voor Duitsche ooren. Zoo schrijft het genoemde blad o.a. „Het komt ons voor, dat deze publi catie precies het tegenovergestelde be wijst van hetgeen Duitschland tot dus verre beweert om de onderdrukking van België te rechtvaardigen! Duitschland beschuldigt immers zijn slachtoffer in nauwe samenwerking met Engeland een militaire actie tegen Duitschland voor bereid en daardoor zijn neutraliteit ge schonden te hebben. Nu doorsnuffelt men de archieven, en vindt er de be wijzen, dat de Belgische diplomaten, eh onder hen de bekwaamste mannen van hun tijd, aan hun regeering rapporten hebben voorgelegd, die zoogunstigluidden voor de Duitsche politiek, dat men zou kunnen meenen, zij wareii door de Duit sche regeering geïnspireerd. Zelfs de ge zanten te Londen en Parijs schreven in denzelfden trant. Bewijst dit niet on loochenbaar, dat de leidende politieke kringen in België, dat zij zich werkelijk aan de neutraliteit bezondigd hebben, sterk overhellen naar de Duitsche zijde? Als de stukken in quaestie iets bèwij- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Aug.: Meest zwakke veranderlijke wind. Zwaar bewolkte lucht met tijdelijke opklaring. Mo gelijk eenige regen met kans op onweer. Weinig verandering van temperatuur. zen, dan is het wèl het tegendeel van een samenzwering met de mogendheden der huidige Entente" I De opmarsch der verbonden troepen. PETERSBURG, 6 Aug. (P. T. A.) Het eenige versterkte puntaanden Weichsel. dat nog in Russische handen is na de ontruiming van Warschau, is de vesting Nowo Georgiewsk, welke aanzienlijke strijdkrachten trachten in te sluiten, naar de „Rjetsj" van militaire zijde verneemt. Het succes van den vijand is niet te ont kennen, doch het Duitsche leger is in het voornaamste gedeelte van het plan te kort geschoten, n.l. in de insluiting van liet Russische leger. De terugtocht is te bejammeren, toch wekt zij geen verslagenheid onder de bevolking geheel tegen de verwach ting der Duitschers. Alle bladen, die de ontruiming van Warschau bespreken, blijken even hoop vol te zijn als vroeger. De Beurscourant zegt: Het tijdelijke verlies van het Pool sche grendgebied kan zelfs geen oogen- bhk den nationalen trots van Rusland aan het wankelen brengen. De hoofdzaak is niet Warschau, maar de zedelijke bron van de Russische krachten, waaruit alle Russen de overtuiging putten, dat de overwing voor Rusland zal zijn. De „Rjetsj" ziet met vertrouwen de toekomst tegemoet, daar de slagvaardig heid van het Russische leger onvermin derd en zijn moreel ongeschokt is. Een Italiaansche onderzeeër gezonken. "WEENEN, 6 Aug. (officieel). Een van ónze onderzeebooten heeft gisteren vroeg, een Italiaansche onderzeeboot van liet type „Nautilus", bij Pelagosa getor pedeerd en tot zinken gebracht. De duikbooten oorlog. LONDEN, 5 Aug. (R.O.) Het Britsche s.s. „Kidlaud Queen" is tot zinken ge bracht. De bemanning, die zich in twee booten bevond, werd opgepikt en aan land gebracht. Een oorlogsmedaille voor vrijmetselaars. Het Italiaansche logeblad „Accacia" schrijft „Lioor talrijke loges is aan Groot Oosten de wensch kenbaar gemaakt, dat den Br.'. Br.'., die naar het front zijn getogen, een zinnebeeld van broederschap worde geschonken, dat hun als herkennings- teeken zal dienen. Het Groot Oosten heeft nu een medaille laten slaan met eén allegorisch motto, waarop aan de keerzijde de naam van den eigenaar kan worden gegraveerd. Er behoort een ket tinkje bij om haar onzichtbaar te dragen. Het kan zijn nut hebben, hier te her inneren aan een uitspraak, door generaal Cadorna onlangs gedaan„De geheim houding van de loge is niet in overeen stemming met het eerlijke openbare leven. De vrijmetselarij geeft voor te strijden tegen de duisternis, en inmiddels knoeit zij zelf in het verborgene." Belgrado. Bij gelegenheid van den jongsten aan val op Belgrado door Oostenrijksch-Hon- gaarscbe vliegers ondernomen werd het Centraalstation door bommen in brand geschoten. Het station moet volgens de Korr Norden geheel afgebrand zijn, ter wijl de scheepswerf en de kazerne in het zuidelijk gedeelte van de stad ook getroffen moeten zijn.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1