e IOOL lULES. KERS. Ml IS, agmeisje. LOGES. osendaal, De Groote Oorlog. ieda. casteren, :kker, goes. iholthuijzen, holthuijzen, m lot ff LTHUIJZEN. UUR No. 90. Dinsdag 3 Augustus 1915. Elfde Jaargaug. uikenmeid, Goes, Verschijnt eiken MAAHDAG-, WOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. I UU Of oog; IUU duim; wf wijsvinger; 4»^# EM - GOES inl October a.s. of TE HUUR :ffecfen. LIJK. Losse Oorlogsberichten. out, Kerkbanken, [banken enz enz. I- MIDDELBURG. Rijmziekten. door een goed pur- h, dat het bloed zui- Dan is er niets boven Ispillen, die de specia- te werken, zonder sesteldheid, in geval [maagkramp, darm-, Iking. Zij versterken |en brandigheid, zilt, enz. Men kan ze leste purgeer, doos van 30 pillen, |>r Zeeland (3 I bij J. DONKERS, te H. KOOPMAN, te :N bespannen, klinkt Ize Violen en Vlool- Jirachtige kwaliteit en |oveel verkocht. Lange Delft B 121, delburg, CURE. |imelangeboter van 45 pond, blijft de beste. Iibevelend, I" |»UU Voorstad, thans ver- ISTDORP. [bekomen bij den eige- pRSTANJE te Goes en bij LAR, aldaar. MIDDELBURG. TE MARKT, GOES. voor rentenierzonder |ok in te richten tot J. J. QUIST. LAR, Kloetingscheweg, 15 September of voor vast, v. g. g. v. iw PÉLERIN, Dreef 24, rT MIDDELBURG G. markturen zitting In hef Bank- en Effectenzaken Abonnementsprijs p. 3maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht o>p Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoor waarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten ofj oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I f guIden bij' I gulden bij gulden bij gfe BB M a verlies van een jl I 11 I verlies B jg M verlies van S H I hand, voet 1 11 I van een fl I een S gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Zijne heilige roeping gedachtig, heeft Paus Benedictus XV niet geaarzeld op den verjaardag van het uitbarsten van den wereldoorlog nogmaals zijn stem te doen hooren en de krijgsvoerende volke ren en regeerders tot vrede te vermanen. De tekst van dezen pauselijken vredes oproep luidt, naar „De Maasbode" en andere Katholieke dagbladen medeelen, ongeveer als volgt: Toen wij zonder onze verdienste ge roepen werden om den zeer godvreezen- den Paus Pius X, wiens heilig en vrucht baar leven door de smarten van den broedermoordenden strijd, welke in Euro pa ontbrand was, verkort werd, op den Apostoüscben Stoel op te volgen, ge voelden ook Wij, zoo vaak Wij Onze angstige blikken naar de bloedige slag velden richtten, de snijdende smarten van een huisvader, wiens huis door ver schrikkelijke stormen verwoest is. Met een onuitsprekelijke smart dachten Wij aan Onze jeugdige kinderen, die bij duizenden door den dood (weggemaaid werden. In ons hart, dat door de liefde van Christus vergroot was, gevoelden Wij de ontzettende droefheid van moe ders en echtgenooten, voor haar tijd weduwen geworden, en de ontroostbare smarten van de kinderen, die te vroeg van den vaderlijken steun beroofd werden. Uit geheel Ons hart de onzeggelijke droefheid van zoovele huisgezinnen me degevoelende, en begrijpende, welke ge- biende plichten Ons door Onze zending van vrede en liefde, welke Ons in zulke droeve dagen toevertrouwd was, waren opgelegd, namen Wij onmiddellijk het vaste besluit om met geheel Onze acti viteit en geheel Ons gezag te streven naar de verzoening der volkeren. Wij beloofden dit zells plechtig aan Onzen Goddelijken Verlosser, Die ten koste van Zijn bloed alle menschen tot broeders wilde maken. Onze eerste woorden, die Wij als Op perherder der zielen tot de naties en haar leiders richtten, waren dan ook woorden van vrede en liefde. Maar Onze dringende en welwillende raad van vader en vriend werd niet gehoord. Dit vermeerderde onze smart, maar verzwakte ons besluit niet. Vol vertrouwen bleven Wij Ons richten tot den Almachtige, Die de harten en zielen zoowel der volkeren als der vorsten in Zijn hand heeft, en Wij smeekten Hem, dat Hij een einde mocht maken aan dezen verschrikkelijken geesel. Wij wilden alle geloovigen met Ons vurig en nederig gebed vereenigen en om het nog krachtiger te maken deden Wij het vergezeld gaan van werken van christelijke boetvaardigheid. Maar heden, op den droeven verjaardag van het uitbreken van het ontzettend contlict, stijgt nog inniger uit Ons hart de wensch op, dat deze oorlog weldra moge eindigen - klinkt nog krachtiger de vaderlijke oproep tot een spoedigen vrede Moge deze kreet het geweldig wapeu- gedruisch overklinken, doordringen lot de oorlogvoerende volkeren en hun hoof den, en allen tot zachtmoediger en edeler gevoelens stemmen. In naam van den Heiligen God, in den naam van onzen Hemelschen Vader en Heer, ter wille van het kostbaar bloed van Jezus Christus, dat ter onzer ver- lossing is gestort, bezweren Wij U, die door de Goddelijke Voorzienigheid aan net hoofd der oorlogvoerende natiën ge steld zijt, dat gij spoedig een einde wilt maken aan die verschrikkelijke moord- partij, welke nu reeds sedert een jaar Europa onteert. Het is het bloed van broeders, dat nien te land en ter zee vergiet. De schoonste streken van Europa, de schoonste lusttuinen der wereld, zijn met hlken en ruïnen bezaaid. Daar waar eemgen tijd geleden handel, industrie en landbouw bloeiden, buldert nu het kanon, en brengt overal in steden en dorpen en op velden dood en vernieling. Gij, die voor God en voor de menschen de verschrikkelijke verantwoordelijkheid van vrede en oorlog draagt, luistert naar Ons smeekenhoort de vaderlijke stem van den eeuwigen en hoogsten Rechter, aan Wien gij rekenschap zult moeten af leggen, zoowel van uwe openbare als van uw particuliere daden. De overvloedige rijkdommen, waarmede God de Schepper uw landstreken begun stigd heeft, stellen u in staat den strijd voort te zetten. Maar ten koste van wel ken prijs Daarop mogen de duizenden jonge menschenlevens, die dagelijks op de slag velden verbloeden, een antwoord geven. Daarop mogen antwoorden de ruïnen van zooveel steden en dorpen, van zoovele monumenten, door de godsvrucht en het en het genie der voorvaderen opgericht. Daarop mogen antwoorden zoovele bit tere tranen, in de stille huiskamer ge stort en de gebeden, welke tot God op gezonden zijn aan den voet der altaren. Getuigen ook zij niet, dat de prijs van het voortzetten van den strijd groot, te groot is En men werpe nu niet tegen, dat aan dit geweldige conflict geen einde kan gesteld worden zonder wapengeweld. Dat men afstand doe van het besluit om elkaar te vernietigen dat men wel begrijpe, dat de naties niet vergaan. De vernederden en verdrukten dragen het hun opgedrongen juk met weerzin en be reiden een weerwraak voor, door aan hun nakomelingen een erfdeel van haat en wraakzucht na te laten. Waarom zon men niet reeds nu met kalm overleg de rechten en rechtvaardige aspiraties der verschillende volkeren over wegen Waarom kan men niet reeds nu vol goeden wil een rechtstreeksche of onrechtstreeksche gedachtenwisseling be ginnen om zooveel mogelijk rekening te houden met deze rechten en aspiraties en aldus een einde te maken aan den verschrikkelijken strijd, zoeals het ook vroeger in gelijke omstandigheden ge schiedde Gezegend hij, die het eerst den olijftak des vredes zal opnamen, en de rechter hand zal aanbieden aan den vijand, door aan dezen redelijke vredesvoorwaarden in het vooruitziclit te stellen 1 Het evenwicht der wereld en de voor spoed en de rust der naties steunen op de wederzijdsche welwillendheid en op de eerbiediging van de rechten en de waardigheid der anderen, veel meer dan op een groot leger en een geweldigen vestinggordel. Dit is de kreet des vredes, welke op dezen droeven dag uit't diepste van Onze ziel opstijgt, en Wij noodigen alle vrien den van den vrede in de geheele wereld uit om Ons de hand te reiken, ten einde het einde van den oorlog, welke sinds een jaar Europa in een uitgestrekt slag veld heeft veranderd, te helpen verhaasten. Dat de barmhartige Jezus, door de tusschenkomst van de Moeder van Smar ten, eindelijk na dezen verdelgenden storm den vredigen en stralenden dageraad des vredes, een beeld van Zijn Goddelijk aan schijn, doe lichten. Dat weldra een loflied tot den Aller hoogste, den Gever van alle goed moge opstijgen, in dank voor de verzoening der volkeren. Dat de volkeren in de broederschap des vredes mogen terugkeeren tot den vredelievenden wedstrijd op het gebied van kunst wetenschap en industrie. Dat zij, wanneer het nieuwe rijk der rechtvaardigheid weder hersteldis, inde toekomst hun geschillen mogen oplossen, niet door het zwaard, maar door midde len van rechtvaardigheid en billijkheid, welke met de noodige kalmte bestudeerd en overwogen zijn. Dat zal de schoonste en roemvolste verovering zijn. In het zoete vertrouwen, dat de boom des vredes weldra de wereld met zijn zoo begeerenswaardige vruchten kome verkwikken, verleenen Wij onzen Apos- tolischen zegen aan allen die tot de my stieke kudde, welke Ons is toevertrouwd, behooren en ook aan hen, die nog niet tot de Roomsche Kerk toegetreden zijn. Smeeken wij God, dat Hij hen met ons door de banden der volmaakte liefde verbinde. Gegeven te Rome op het Vaticaan, den 28sten Juli 1915. BENEDICTUS XV. De toestand. Aller oogen zijn nog op het Oostelijk oorlogsterrein gevestigd, waar de terug tocht der Russen uit Russisch Polen met achterlating vau Warschau tot aller lei beschouwingen aanleiding geeft. In de Russische pers wordt deze terug tocht voorgesteld als een zeer slimme streek, die den Duitschers en Oosten rijkers eenzelfde lot bereidt als aan Napoleon in 1812 te beurt viel. De militaire medewerker S. van „Ue Tijd" zegt ervan: Uit den aard der zaak kunnen wij de juistheid en de waarde dezer beschou wingen niet in alle opzichten beoordee- len. Voor het oogenblik lezen wij er slechts uit, dat het Russische volk erop wordt voorbereid, dat de Narew- en Weichsellinie eerlang zal worden prijs gegeven. Verheeld wordt niet, dat de verdediging dier linie tegen de aanvallen der Duitsch Oosteurijksche legers weinig kans van slagen zou hebben. Tot het einde toe standhouden in deze opstelling, zou een ramp voor de Russische legers kunnen medebrangen, die den centralen in het najaar de gelegenheid zou schen ken tot een ontzettende krachtsontwik keling tegenover de verbonden Fransch- Engelsch Belgische strijdkrachten op het Westelijk front. De beslissende slag wordt zoodoende niet aangenomen, zoodat, mocht dit terugtochtsplau slagen, op het Duitsch-Ooostenrijksche ooriogstooneel sterke legers der centralen noodig blijven. Reeds wezen wij er vroeger op, dat liet. uitblijven eener overwinning voor de centralen een kritieken toestand zou kunnen scheppen. In dit opzicht achten wij dan ook het besluit der Russische legerleiding van zeer groot gewicht. De oorlog zal er zeer door in de lengte worden getrokken en dit beteekent zon der twijfel een belangrijk grooter nadeel voor de centralen dan voor de bondge- nooten. Naar verhouding der bevolkings sterkte gaat de totale Duitsch Oosten- rijksche militaire ontwikkeling die hunner tegenstanders verre te boven. Doch zulks heeft slechts waarde, wanneer er eene militaire beslissing door wordt bevochten. Blijft deze uit, dan brengt iedere dag van den oorlog slechts verliezen zonder eenige winst, verliezen, die bij den aan bevolking zwakkere zwaarder moeten wegen. Het is niet uitgesloten, dat ten slotte de overwinning niet aan dengene toevalt, die militair het meeste heeft gepresteerd. Daarbij komt nog de uiterst gunstige economische positie der entente- mogendheden tegenover die van het tweevoudig verbond en ook in dit opzicht brengt iedere oorlogsdag verlies voor de centralen mede. Ook uit dien hoofde drijft hen alles tot het nastreven van een snelle beslissing tor-eiken prijs. Het besluit der Russische legerleiding zal dus, naar onze meening, de kans op een spoedigen vrede aanmerkelijk gerin ger maken dan zij reeds was. Voor de centralen komt het er thans op aan alle krachten in spannen, om den Russischen kolos te beletten zich aan den beslis- senden strijd te onttrekken. Tot zoover de heer S. Dat met dit al de Russen den druk van den vijand gevoelen, bewijst, dat in de afgeloopen maand Juli niet minder dan Ï71.0U0 Russen zijn gevangen ge nomen. De keizers van Duitschland en Rus land hebben bij de verjaring van het uit breken van den wereldkrijg manifesten gericht aan hun volken, waarin zij den toestand voor henzelven zoo goed moge lijk voorstellen. Lublin gevallen. Men seinde ons Zaterdag BERLIJN (Off.) De Oostenrijkers zijn gisterenmiddag Lublin binnengerukt. (Lublin ligt in Russisch Polen aan den spoorweg WarschauCholm. Op het front Lublin—Cholm zijn de Russen den terug- toch begonnen, waarbij zij de dorpen en veldvruchten verwoesten. Red.) De „Hindenburg" van stapel geloopen. BERLIJN, 1 Aug. (W. B.) De heden op de keizerlijke werf te Wilhelmshaven van stapel geloopen groote kruiser, ter vervanging van de „Hertha", zal op bevel van den keizer en koning „Hindenburg" genoemd worden. De Duikbootenoorlog. Men seint ons LONDEN. Het stoomschip Liberia is door een Duitschen onderzeeër getorpe deerd. Vijf man, onder wie drie Ameri kanen werden gedood. De „Iberian', in den grond geboord. LONDEN, 31 Julif Reuter). Tot de om het leven gekomenen op de „Iberian" behoort ook een Amerikaansche vrouw. LONDEN, 1 Augustus (Reuter). In de „Weeklydspach" verklaart de geneesheer van de Iberian, dat een obus over het schip vloog zonder dat vooraf gewaar schuwd was. Op grooten afstand bevond zich eeu onderzeeër, die beval het schip te verlaten. De equipage doolde zes uur rond in de sloepen voor gered te worden. Twee der 8 gewonden stierven aan hun kwetsuren, waaronder een Amerikaan, doch geen vrouw. Visschersschepen getorpedeerd. LONDEN, 31 Juli. (Reuter.) Er zijn nog twee treilers van Lowestoft door een Duitschen onderzeeër in den grond geboord. De bemanningen zijn aan wal gebracht. Tereere van België. Uit Rio de Janeiro wordt geseind, dat op initiatief van de Ligue des allies een schitterend feest heeft plaats gehad in het Bonavista-park ter eere van Koningin Elizabeth en ten voordeele van Belgische kiDderen. Meer dan 15.UU0 personen, waaronder de voornaamste personen uit de politieke en linanciëele wereld waren veriegenwoordigd. De „Grande marche des alhés" van de Portugeesche compo nist Adolfo Rosa, uitgevoerd door een marine-orkest van 200 leden, wekte over stelpende geestdrift op. Een gedenkteeken voor Belgische gevallen Strijders. Men schrijft uit Turnhout aan „De Maasbode" Te Turnhout is onder groote belang stelling een gedenkteeken opgericht in de St. Pieterskerk, ter eere van de ouder de Belgische driekleur gevallen soldaten uit Turnhout en omgeving. De namen der gesneuvelde soldaten zijn in een eikennouten lijst gevat, welke bij het ont hullen van het gedenkteeken 111 de Bel gische vlag gewikkeld was. Op den nationalen feestdag is door het gemeentebestuur van Turnhout een im mortellenkrans aan den voet van het gedenkteeken neergelegd. Het plan is, om door den bekenden Turnkoutscheii kunstschilder Joseph Ver rees, die als soldaat op het slagveld ver minkt is en thans in een hospitaal ligt, bij zijn terugkeer in Turnhout, de por tretten van zijn gevallen wapenbroeders op het mausoleum te doen schilderen. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Aug. Zwakke tot matigen Zuidwestelijk tot Zuid oostelijken wind. Half tot zwaarbewolkt. Mogelijk enkele regen- of onweersbuien. Weinig verandering van temperatuur. De vervolging der Italiaansche Geestelijkheid De Romeinsche correspondent van de „Augsb. Abendztg" meldt, dat hij van een 70jarigen Italiaanschen prelaat om. het volgende over de vervolging der priesters in Italië vernomen heeft. „De wildste volksinstincten worden door de hatelijkste belasteringen opge wekt. Wee den priester, die door een of anderen wraakzuchtigen persoon als Duitschgezind uitgekreten is. Hij is van dat oogenblik af noch in zijn woning, noch op straat, noch zelfs in de kerk zijn leven zeker. In de SanLorenzowijk en in een kleine kapel nabij denMonte- Testaccio hebben individuen, die anders nooit in een kerk komen, priesters uit de sacristie en van het altaar weggerukt en als misdadigers door de straten ge sleept, zonder dat de politie er iets tegen deed. In andere gevallen zijn priesters onder de beschuldiging, dat zij de geloovigen tot opstand aanspoorden, midden in den nacht uit hun woningen gehaald en in de kazerne in uniformen gestoken, of schoon zij lichamelijk voor den dienst ongeschikt waren. Zoo is een priester van veertig jaar, die aan een organische hartziekte, welke door eiken geneesheer kon geconstateerd worden, leed, op weg naar het station hier in Rome, plotseling overleden. Een andere priester is onder de slagen van woeste onderofficieren bezweken. Dergelijke feiten hebben niet alleen in Rome, maar over geheel Italië plaats. Het ergste is dat niemand deze onge lukkige priesters kan helpen. Zij worden in den nacht in hechtenis geuomen en naar een plaats, gebracht, waar zij bijna niet te ontdekken zijn. Al onze naspeu ringen naar deze slachtoffers der wille keur blijven gewoonlijk vruchteloos. Ook het Vaticaan moet het reeds ont gelden. Zij, die aan de overwinning be ginnen te twijfelen, stellen nu reeds het Vaticaan voor het weinige succes van Cadorna aansprakelijk. Honderden „spi onnen" zouden volgens de volksopruiers in de nabijheid van den Paus leven. Mocht het Italiaansche leger verslagen worden, dan zal het opgehitste volk zijn woede op het Vaticaan richten". („Maasbode".) Een nieuw offensief der Russan. Aan een hier te lande ontvangen brief van een hooggeplaatst Nederlander te St. Petersburg, ontleend „De Tijd". Het terugtrekken der Russen zal bij velen verwondering verwekken, wellicht, bij anderen ontevredenheid en misnoegen. Doch als men de Russische toestanden kent, dan lijkt de toekomst bij lange niet slpcht. Geduld moet er zijn. En <lit zal niet vruchteloos getart worden. Zoodra er voldoende munitie zal zijn en deze komt er, dan zullen de Russische legers het offensief hernemen. En tegen het offensief van een machtig sterk leger, zullen de verzwakte Duitsch-Oostenrijk- sche legers moeten terugwijken en zwich ten. Na enkele weken rukt een flink versch uitgerukt leger van 2 milhoeu soldaten naar de Duitsch-Uostenrijksche en Turksche fronten. Ook moet men niet vergeten, dat Rusland tegen drie vijanden strijdt en onvoldoende voorbereid was. Maar weldra zal de gevreesde „Stoom wals" aan 't wielen gaan. Het groote rijk beschikt nog over meer 13 nullioen sol daten. Naarmate zij degelijk bewapend zijn, treden zij het strijdperk in, dat hen niet afschrikt. De geest der Russische soldaten is uitmuntend.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1