lull h"ur lUU Du De Groote Oorlog. No. 88. Donderdag 29 Juli 1915 Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-.JVQENSDAG- en VRDDAGAVQND. WAAROM? Losse Oorlogsberichten. fc Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie 110. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. 5 contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 2 gulden bij fi <6% gulden bij A m fjL 9 I verlies van een II I verlies sa n gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens overvloed van nieuws berichten heden geen feuilleton en geen oorlogsoverzicht. Red. Waarom dienen de geestelijken niet in het leger? Zij zijn toch ook staats burgers, daarbij niet getrouwd, laten dus geen vrouw of kinderen in zorg en be kommernis achter. In Frankrijk dienen zij toch ook en daar gaat het'toch wat goed. Deze vraag hooren wij in de huidige dagen van landstormuitbreiding en al- gemeenen oefenplicht nog al eens stellen, zelfs door Katholieken. Die zoo spreken, begrijpen de priester lijke roeping niet. Daar is geen stand of staat in de maatschappij, die zoo vreemd staat tegen over al wat met strijd, oorlog en wapen- dienst te maken heeft, als de priester lijke staat. In dienst van den Vredevorst bij uit stek, is de priester een man des vredes en geroepen, den vrede te scheppen, waar hij niet is, te herstellen waar hij verloren ging, te verbreiden daar waar men hem nog niet kent. In de zielen der menschen den vrede te brengen met zich zeiven, niet den eveumensch, met God, is de even schoone als moeilijke taak, voor den priester weggelegd. Zijn woorden, zijn handelingen, zijn bediening het is alles „des vredes". Dagelijks, als hij, staande voor het altaar, de smeekingen van het geloovige volk met de zijne ver- eenigt, smeekt hij den Heer om „vrede" bidt hij met den Psalmist in den 25en harpzang, dat God zijn leven niet ten onder doe gaan „met de mannen des bloeds", spreekt hij den vromen wensch uit: „De vrede des Heeren zij altijd met U". Vrijwillig verzaakte de priester aan de weelde van het vaderschap naar de natuur, om, zoo noodig, de geestelijke vader te kunnen zijn van allen, die aan de vjjanden des vredes ten offer vielen, gelijk een pastoor Verbraak, „de solda- tenvader van Atjeh", een Vincentius a Paulo, die de ketenen der gevangenen wilde dragen, mits dezen bevrijd werden. Inderdaad, het vloekt, het stuit tegen de borst, den priester die de door haat en tweedracht geteisterde wereld met God moet helpen verzoenen, een geweer in handen te geven. David, 's Heeren vriend en gunsteling, mocht voor Jehova geen tempel bouwen, hoezeer hij zulks verlangde, wijl „hij veel bloed had vergoten en vele oorlogen had gevoerd", gelijk de H. Schrift zegt. (Paral I, XXII: 8.) Indien alzoo, naar Gods bestel, het bouwen zelfs van een tempel onver- eenigbaar wordt geacht met het uit oefenen van het krijgsbedrijf, hoeveel te meer strijdt dan niet de bediening van het heiligdom, een der voornaamste plichten van het priesterlijk ambt, met het waarnemen van den kujgsdienst, die als oefening en voorbereiding van het bloedige krijgsbedrijf geldt En dan, wat zal, bijaldien de priester ten strijde trekt, er geworden van de achtergeblevenen? Wie zal hen sterken en opbeuren, wie hun de troostmiddelen schenken van den godsdienst Wordt er thans reeds niet bitter geklaagd over de verweesdheid van zoovele parochiën in Frankrijk, wier herders en zielzorgers in het leger dienen En dat dezen, onder den dwang van een harde en onrechtvaardige wet soldaat geworden, als zoodanig hun plicht doen en van den nood een deugd maken, wat bewijst het anders, dan dat ook hier de uitzondering den regel bevestigt Op het slagveld, in de loopgraaf, in de kazerne hoort de priester met thuis. Zoo hij er verschjjnt, moet dit zijn als priester, d. w. z. als de bedienaar van den godsdienst, die komt troosten, lenigen, verzachten, opbeuren en raad- geven, als de vriend in den nood, als de helper in de laatste stonde, wiens mond geen woorden van strijd, maar slechts woorden des vredes weet te spreken. Wie den priester en in 't algemeen gesproken den bedienaar van den gods dienst dwingt de wapenen te lian- teeren, brengt zijn land geen voordeel aan, integendeel. Het kostbaarste der geestelijke goederen, dat een volk bezit, is de godsdienst. Dat bezit wordt in de waagschaal gesteld, door den priester, den geestelijke in 't algemeen gesproken, naar de kazerne te drijven, hem op te offeren aan een, in dit opzicht, valsch begrip van militaire gelijkheid. De vraag, zooals die hierboven is weer gegeven, komt meestal voort uit onkunde, aoch ook uit haat jegens den godsdienst, jegens de R. Kath. Kerk in 't bijzonder. De opleiding der priesterschap door ka- zernedienst te bemoeielijken en daardoor den invloed der Kerk op het volk te doen dalen, lacht menig anti-clericaal toe Doch, hetzij haat, hetzij onkunde bo ven- staande vraag aan de hand doet, wij, Katholieken, behooren er voor te waken, dat onze priesterstand niet worde weg gerukt uit zijn natuurlijke levensfeer, aan ons is het te zorgen, dat op onze pries ters ten volle van toepassing blijft het Schriftuurwoord„zie, hoe schoon de voetstappen zijn van heil, die den vrede verkondigen". De duikbootenoorlog. Naar een particulier bericht meldde, heeft een U-boot Maandag het Ameri- kaansche s.s. „Leelanaw" getorpedeerd. De bemanning werd gered. Deze laatste omstandigheid moge de beteekenis van het feit eenigermate verzwakken, het gebeurde staat voor Amerika gelijk met een antwoord in-daden, dat Duitschland weinig genegen is aan de krachtige wen- schen door Amerika uitgesproken gehoor te geven. (Maasbode). LONDEN. De Noorsche bark „Carns- dore" heeft te Lerwich 52 man der equi page van de trawlers „Honoria", „Herin- coney", „Sutton" en „Cassio" aangebracht. Deze trawlers werden alle door een Duitsche duikboot in den grond geboord. De wannen hadden 40 tot 45 uur in de booten doorgebracht alvorens zij opge pikt werden. De bemanning der trawlers „Celtic" en „Cydorno" die eveneens in den grond geboord werden, landde te Stromneso, die van de in den grond geboorde traw lers „Roslijn" en „Strathmori" op het eiland Lewis. ABERDEEN. De Engelsche stoom trawler „Enblem" is bij de Orkney eilan den in den grond geboord. De beman ning werd gered. Fransche activiteit. Een Duitsche kruiser beschadigd. Van de Belgische grens: Een bewoner der Belgische kust, die tot de weinigen behoort, welke er in slaagden uit de omgeving van Zeebrugge naar hier te komen, deelde mede, dat Vrijdag een Fransche vlootpatrouiüe Zeebrugge gebombardeerd heelt. Een Duitsche tor pedoboot voor de haven werd zwaar be schadigd. Reeds vier achtereenvolgende nachten worden bommen uit vliegtuigen op Zeebrugge geworpen. Een Fransche onderzeeër gezonken. CONSTANTINOPEL, 27 Juli. (W.B.) Het hoofdkwartier meldtGistermorgen om 8 uur brachten wjj den Franschen onderzeeër „Mariotte" in de Dardanellen tot zinken. Van de bemanning werden 31 koppen gevangen genomen. Geheime stukken De Korrespondenz Norden meldt dat te Brussel tallooze geheime stukken zijn gevonden van de Belgische gezanten in Berlijn, Londen en Parijs, gericht aan den Belgischen minister van buiten- landsche zaken. Deze stukken loopen over de jaren 1905 tot 1914 en geven aldus het Duitsche bureau een duidelijk beeld van de diplomatieke voor geschiedenis van den oorlog en de intri ges der entente, in 't bijzonder van En geland tegen Duitschland. De Nordd. Allg. Ztg. zal heden een begin maken met de publicatie van circa 100 dezer geheime stukken. KEULEN, 27 Juli (part.). Uit Zurich wordt aan de „Kölnische Ztg." gemeld, dat vele Engelsche huisgezinnen, die tot heden in Florence en andere ltaliaansche streken verblijf hielden, naar Zwitserland uitgeweken zijn. Op de vraag, waarom zij Italië verheten, verklaarden zij, dat, ingeval de oorlog niet zegenrijk voor Italië zou eindigen, binnenlandsche on lusten te verwachten zijn. Engeland zou dan voor alles verantwoordelijk gesteld worden. Kanunnik Vrancken gearresteerd 7 De „XXe Siècle", te Havre verschijnend meldt, dat op het Belgische ministerie van justitie bericht ontvangen zijn zou, dat kanunnik Vrancken, secretaris van kardinaal Mercier, door de Duilscliers gearresteerd en gevangen zou zijn ge nomen. De Duitschers zouden een groot „complot" in België ontdekt hebben, waarvan de kanunnik een der leiders zijn zou! Vergeefs bood kardinaal Mercier een som aan als losprijs voor den kanunnik. De Belgische regeering heeft echter geen officiëele bevestiging van het bericht der arrestatie gekregen. LONDEN. Ter gelegenheid van de ver jaring der oorlogsverklaring zullen op den 4en Augustus door het geheele land bijeenkomsten worden gehouden onder leiding van de gemeente-en graafschaps raden en van de Kamers van Koophandel waarin de volgende resolutie, welks door den eersten minister is goedgekeurd, zal besproken worden„Op dezen jaardag der verklaring van een rechtvaardigen oorlog, geeft deze verzameling van burgers van deze stad uiting aan haar vast besluit om tot het zegenrijke einde den strijd door te zetten voor'het behoud van de idealen van vrijheid en recht die de ge meenschappelijke zaak der verbondenen zijn". Krijgsverrichtingen. WEENEN. (Officieel) Russisch oorlogs- looneel. Sedert debestorming van Sokal door onze troepen werd ten Zuid-Oosten van die stad om het bezit van de hoogte, welke deze overgang ,van den Boeg beheerscht, hevig bevochten. Gisteren bestormden onze dappere regi menten deze positie, waarbij zij 20 officie ren en 3000 man gevangen en 5 machine geweren veroverden. De gevechten ten Noorden van Hru- bieszow schrijden met succes voort Ove rigens is de toestand in het Noord-Oosten onveranderd. BERLIJN, 27 Juli (part. L.) De Berliner Lokal Anzeiger meldt uit Genève: Ver scheiden treffers bij het Duitsche bom bardement veroorzaakten eergisteren groote branden in het Duinkerksche havenkwartier en andere stadswijk. Het blusschingswerk duurt nog voort. Ómtrent de uitwerking van den gisteren op Atrecht afgevuurde zware Duitsche projectielen ontbreken nadere gegevens, doch ook hier was het aantal treffers groot. Ook in het Piiesterboseh had de Duitsche artillerie onlangs groot succes. Een tragedie uit de lijdensgeschiedenis van Dixmulden. Tijdens het hevig bombardement van Dixmuiden hebben de twee oudste vrou wen dezer plaats, die niet gevlucht wa ren, den dood gevonden, 't Waren twee inwoners van het Begijnhof, die met een andere Begijn eindelijk tevergeefs een heenkomen zochten, toen de obussen haar vredig verblijf verwoestten. Zij vlucht ten waarheen?Ze wisten zich niet te wenden nocli te keeren. De dood achterhaalde haar.... op straat! Na 't bombardement zijn de portierster, de 87- jarige Amelie Camerlynck, alsmede de 89-jarige Maria Roose ontzield langs den weg gevonden.Droevig 1 Arme oud jes 1 Hadden zij daarvoor zoo laten levens avond bereikt, om aldus te sterven onder ruw geweld Zij, die niets anders gekend hadden dan vrede en zielerust. E11 de derde, E111. Verreecke, was gevlucht naar bet klooster der Witte Zustersde kelder van 't klooster was getuige van haar stervensangst en laatste bede O, lezer, 'tzijn maar simpele gevallen uit honderden honderden. („De Tijd") Antwerpen gestraft. De Antwerpenaren, die den 21en Juli j.l. huu uationalen feestdag niet onop gemerkt meenden te moeten laten voor bijgaan zijn daarvoor door de Duitsche overheid gestraft. De stad is een boete opgelegd van 250000. Verder was gelast om den 25 Juli den verjaardag van konin gin Elizabeth het geheele tramverkeer in de stad stop te zetten, de winkels om 2 uur te doen sluiten, in het geheele stadskwartier dat gaat van de groote statie tot aan de Groenplaats, alle col portage met bloemen, prentbriefkaarten te doen stoppen en rijwiel en voetgan gersverkeer aanzienlijk te beperken. Zoo heeft zegt De Tijd-correspon- dent de Duitsche overheid gepoogd op den Zondag alle betoogingen te voor komen en Antwerpen tot een doode stad te maken, gekneld in ijzeren vuist van macht. En toch, niettegenstaande dit- alles, is de jaardag der koningin niet onopgemerkt kunnen voorbijgegaan. In de kathedraal van Antwerpen werd een plechtige Hoogmis voor de vorstinne op gedragen en al heeft men de voorschriften zooveel doenlijk in acht genomen, er is toch meer in eenvoud en kalmte, maar met vertoon van Belgische fierheid en hoogheid gemanifesteerd voor het vor stenhuis E11 de stedelijke overheid heeft aan de hooge vrouwe hare meest sympa thieke weusclien doen geworden. Tien broeders soldaat. In het dorpje Chauray-les-Chalons, dicht bij Chalons aan Baöne, woont een man Chateau genaamd, wiens gezin ver moedelijk het record slaat van vaderland- sche plichtsbetrachting. Zeifis Chateau die thans 67 jaren telt, een veteraan uit 1870, toen hij gewond en krijgsgevangen werd. Hij heeft elf kinderen waarvan tien zonen, die alle tien soldaat zijn. Een werd ernstig gewond in den slag aan de Marne, vijf vechten in de loopgraven en de vier overigen zijn in reserve regimenten, „Zei." De Times meldt dat er einde Juni 14 duikbooten te Zeebrugge waren. Drie werden door bommen getroffen en ver nield. Een werd naar Hoboken terug gebracht, om herstellingen te ondergaan. De Duitschers hebben verder 3 duikboo ten te Oostende. Ook zijn er torpedo booten uit Antwerpen naar Gent en verder langs de kanalen naar Zeebrugge gekomen. Kardinaal en generaal. Kardinaal Ferrari, aartsbisschop van Mi laan, heeft aldaar, naar de „Italia" meldt, een bezoek gebracht aan generaal de Rossi, die ziek ligt in het Zonda-hospitaal. Het bezoek en het onderhoud droegen een zeer hartelijk karakter. De kardinaal Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Juli Matige tot krachtigen, later tijdelijk af nemende Westelijke tot Zuidelijken wind. Tijdelijke opklaring, later weer kans op regen of onweer in den ochtend iets warmer. sprak den generaal zijn bewondering uit voor diens heldhaftig gedrag en voegde er de beste wenschen bij voor zijn spoe dig herstel. De generaal verhaalde van het gevecht, waarin hij gewond werd en had niets dan dankbaarheid en bewon dering voor den almoezenier Don Edoardo Gilardi en voor zijn dappere scherp schutters van het 12de regiment. De kardinaal bracht vervolgens een bezoek aan al de andere zieken in dit hospitaal, alsmede aan de officieren, die liggen in het geïsoleerde gedeelte van het militaire hospitaal. Duitsche smokkeltrucs. Wij weten, hoe Oostenrijk-Hongarye met Roemenië onderhandelt over het af staan van een deel van de Boekowina en daarvoor vrijen doorvoer naar Tur kije eischt. Ook is door de Roemeensche regeering 21 kisten minutie uit Duitsch land aangehouden bestemd voor Turkije. Sedert lang is namelijk de Roemeen sche regeering op liet spoor van Duit sche smokkelaarstrucs. Eerst waren het Duitsche wagons met dubbele wanden, waartusschen munitie verborgen was. Onlangs werd een zending vaatjes Miïn- chener bier aangehouden, die zwaarder kost bleken te bevatten, n.l. geweerpa tronen. Om de ambtenaren om den tuin te leiden, had men aan verschillende stations om ijs getelegrafeerd, om het „bier" goed te houden, maar de Roemenen waren slimmer en wilden er ook eens van proeven. Ook had het de aandacht getrokken, dat Duitschland zulke ontzaggelijke blokken beton naar Constantmopel zond. Die blokken bleken hol en opgevuld met granaten. Een Amerikaansche tankboot door een Ne- derlandsch oorlogsschip aangehouden. Reuter seint d.d. 27 Juli uit Batavia: De Amerikaansche taukboot „Mave rick", komende van Los Angelos, is in de Java Zee door een Nederlandsch oor logsschip aangehouden, daar de omstan digheden kwade vermoedens deden op komen. Na een onderzoek van de scheepspa pieren van de „Maverick" te Batavia was de kwestie echter opgelost. Fransch luchtschip boven Gent. GENT, 27 Juli. (O. V.) Gisteren ver scheen een Fransch luchtschip boven Gent, boven de wijk Hoiruise, waar twee Duitsche onderzeeërs lagen. Het vlieg tuig werk flink beschoten, maar kon ongedeerd terugtrekken. De onderzeeërs zijn niet getroffen. Het huis van den sluiswachter is totaal verwoest, (Maasbode) Protest der Belgische regeering. De Belgische regeering heeft een zeer uitvoerig protest gericht tot de Neder- landsche regeering betreffende een nieuwe schending door Duitschland van de oor- logsgebruiken, van de door de geheele wereld erkende beginselen van het vol kenrecht en van de bepalingen van het verdrag van Den Haag. Wegens de uitgebreidheid van het stuk moet voorloopig met deze korte mede- deeling worden volstaan. Het gebeurde te Dantzig. Omtrent 't gebeurde in de golf van Dan zig, waarbij! volgens da Engelsche lezing 't slagschip „Pommern" zou zijn getorpe deerd, wat van Duitsche zijde met be slistheid ,werd ontkend, vernemen wij nu

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1