De Groote Oorlog. No. 85. Donderdag 22 Juli 1915. Elfde Jaargang. M|nl ilktn MAANDAG-, WDEHSDAG- tn «RUDASAVOHD. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorvvaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij g± iPk gulden bij gulden bij A Mm I I I verlies van een jl I 11 verlies I 1 verlies van m I I hand, voet 11 11 I van een 1% I I een M of oogduim wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Oe Oorlog en het Socialisme. In zijn zeer lezenswaardige brochure „De oorlog en Gods voorzienigheid" be spreekt de Warmondsche hoogleeraar J. D. J. Aeugenent de vraag of deze oorlog metterdaad den ondergang beteekent van het socialisme en zegt ervan: Daar zijn er, die meenen van dezen oorlog de ruïne te mogen verhopen van het socialisme. Toch meen ik dit opti misme niet te mogen deelen. Want al vielen meerdere pijiers, die het socialis me als wetenschappelijk systeem tot nu schraagden, tot gruizel meen, het socia lisme is ook nog iets anders dan een wetenschappelijke theorie. Voor de groote volksmassa is het een bewe ging, groeiend niet uit theoretische be schouwingen, doch uit ontevredenheid. Welnu, het is te vreezen, dat die onte vredenheid door dezen oorlog niet zal verminderen. De gruwzame en godslas terlijke uitingen, die onze dagen in volks kringen kunnen vernomen worden, ma ken vrees voor de toekomst niet onge wettigd en hovemlien, de gisting in de partij tegen de wetenschappelijke leiders groeit met den dag in verscluilende lan den. Men voorspeile zich dus hierom trent niet te veel goeds. Het koiot mij voor, dat bij degenen, die van dezen oorlog den ondergang van het socialisme verwachten, de wensch de vader der ge dachte is. Bovendien, waar moet liet heen, indien in de toekomst in de maat schappelijke verhoudingen der volken de beginselen zouden worden ingevoerd, die meii thaus ziet toegepast m de interna tionale verhoudingen, o.a. dat ter ver sterking van economische macutspositie de ergste gruweldaden mogen bedreven worden. Men vreest niet zonder grond als men in sommige revolutionaire bla den toespellingen daarop leest Zou het de eerste maal zijn, dat oorlog revolutie baarde De katholieken en de vredes- actie. Ook dit punt bespreekt professor Aengenent in zijn bovengenoemde bio- chure. Riet aan elke vredes-beweging kan de katholiek zijn sympathie verpan den, zegt Schr., maar tegenover de zuiver utilistische materialistische stroomiug, heelt de Paus ons gewezen, welk levens beginsel onze vredesactie bezielen moet. Eu dan heeft het geen zin te zeggen, gelijk zoo dikwijls ook door Jan Halie gedaan wordt, dat het nutte loos is aan zulke actie mee te doen, omdat er toch altoos wel oorlog zal zijn. Zells durlt men zich daarbij beroepen op woorden van den Zaligmaker. Maar prof. Aengenent voert hun tegemoet: Deze redeneering houdt echter geen steek. Immers, dan zou velerlei actie op verschillend gebied eveneens veroor deeld moeten worden. Wij weten, dat, zoolang de wereld zal bestaan, ziekten en andere phy&ieke ellende het deel van den meiisch zullen ziju. Wie zou nu om die reden afkeuren durven het gestadige zoeken der weteuscliap om de kiemen dier ziekten en de oorzaken dier ellenden op te sporen en de middelen te vinden, die ter bestrijding dienstig zijn W ij weten uit den mond van den- zeilden Goddelijken Meester, dat wij altijd armen bij ons zullen hebben, en ook dat bij Zijne wederkomst weiuig geloof op aarde zal gevonden worden. Wie zou nil op dien titel zich verplicht wanen, niet mede te werken aan de bestrijding van de oorzaken der armoede of aan de verspreiding van het geloof ouder de volken? Wel vindt de Christen in de woorden van den Zaligmaker aanleiding om zich niet een volledig succes van zijn pogin gen te voorspellen. Doch, zooals het met alles is in deze wereld, wjj menschon dienen wel onzen arbeid in dienst te stel len van het goede; aan God echter moeten wij overlaten in hoever Hij onze pogingen met succes wil bekronen, zooals St. Thomas zoo heerlijk zegt: „De Heer beveelt ons, niet bezorgd te zijn over datgene, wat niet van ons afhangt, n.l. de uitslag van onzen arbeid; maar hij verbood niet, ons in te spannen voor datgene wat tot onze taak behoort, nl. zelf te arbeiden." De toestand. Volgens een corr. van het „Rott. Nbl." hoeft men in Vlaanderen en Noord- Frankrijk op geen groot offensief der Verbondenen te rekenen, ook op geen ontruiming van Vlaanderen. Hoofdzaak is hier voor de geallieerden te zorgen, dat de vijand niet doorkomt en hem te beletten, zich te versterken. Het ligt niet in hun plan, groote sla gen te leveren op een punt, waar dit voor de ontwikkeling van den krijg on- noodig is. Dezelfde corr. zegt, dat de verbonde nen aan dien kant hun geschut met talrijke nieuwe kanonnen hebben ver meerderd. Nooit zag ik zooveel stukken op een front opgesteld. Ik kan me het dan ook moeilijk anders voorstellen, of men is hier wachtende op een massale door braakpoging van den vijandthans be staan er bijna geen „intervallen" meer tusschen de opstelling der batterijen, 't Zijn als zooveel hagen van vuurmon den, doch zoo opgesteld dat alleen hij, die weet hoe ze aan het oog der tegenpartij onttrokken worden, ze kan ontdekken. In Frankrijk is men nog vol geestdrift. Zelfs de geunifieerde socialisten, die vroeger fel tegen alle militaire maat regelen en uitgaven gekant waren, zijn er thans vóór. Den 14 Juli hebben ze een congres gehouden en daar een motie aangeno men, waarin ze plechtig verklaren, dat er geen sprake van een duurzamen vrede kan zijn, wanneer deze vrede niet steunt ie. Up het beginsel der nationaliteiten, hetwelk tevens den wil in zich sluit, van alle annexatie-politiek af te zien, en het herstel van het recht der onder drukte volkeren van Europa, over zich zeiven te beschikken en terug te keeren tot de natie, waarvan zij gewelddadig gescheiden zijn 2e. op den volstrekten eerbied voor de politieke en economische onafhanke lijkheid der naties 3e. op de instelling der verplichte arbitrage tusschen de volkeren, welke tegelijkertijd zou leiden tot beperking der bewapening, democratisch toezicht op de door iedere regeering aangegane verplichtingen en de instelling eener internationale politiemacht. De Italianen hebben een wapensucees te boeken. Reuter berichtte gisteren Na een bloedig gevecht hebben de Italianen aan het front van de Isonzo den lSden verscheidene linies gepantserde schanswerken op de hoogvlakte van Car- so (Duitschde Karst, de hoogvlakte van Fiume tot Görz) bestormd en 20U0 gehangenen, 6 machine-geweren, 1500 geweren en veel munitie genomen. De aanval is in den ochtend van gisteren met verdubbelde kracht hernieuwd. Het offensief van de Italianen ontwik kelt zich ook in Cadore (ten Z. van het Westelijk gedeelte van de Karnische Alpen) gunstig. Daar ziju drie blokhuizen met de bajonet vernieesterd. liet fort Hermann ten N.O. vanPlez- zo, in Kariuthië, is door het bombarde ment zwaar beschadigd. De ltaliaansche bladen sporen het land aan, zich niet te laten ontmoedigen door het verlies van den kruiser Garibaldi. Het „Giornale de Sicilia" deelt mede, dat bij het bezetten van den Monte Nero een Siciliaansch soldaat, Carmelo' Dimarco, trachtte den Oostenrijkscheu bevelvoerder gevangen te nemen. Er ontspon zich een wild gevecht aan den rand van een afgrond. Ten slotte wierp de soldaat den generaal een lasso om den hals en voerde hem naar liet ltali aansche kamp. De koning beloonde hem met een gouden medaille en gaf hem een tien- daagsch verlof om zijn geboorteplaats te bezoeken, waar hij met groot eerbe toon werd ontvangen. Niet onaardig is het, hier mede te deelen wat de N. R. Crt. uit de „Frank- forter Zeitung" overnam van de oorlogs- voorspellingen van den Engelschen kolo nel Harrison, een bekenden militairen schrijver. Deze luiden aldus Juli. Westelijk front. Geen verandering. ltaliaaiisch front. V erbreeding van het front van de Italianen, wat den vijand noopt ziju strijdkrachten te verdubbelen. Russiscli front. Groot Duitsch offensief in de buurt van Warschau. Terugtocht van de Russen in Polen. Turksch front. Langzame vorderingen aan de Dardanellen, in Armenië en Mesopotamië. Medewerking van Italië tegen de Dardanellen. Augustus. Westelijk front. Geen verandering. Ver meerderd munitie-verbruik. Uitbreiding van het Engelsche front. Italaansch front. Belegering van Triest en Pola. Russisch front. Staking van het Duit- sche offensief (bij gebrek aan manschap pen). Plaatselijke aanvallen van de Ser viërs. Organisatie van het nieuwe Bal kan verbond. Inmenging van Roemenië. Turksch front. Inmenging van Bulgarije. September. Westelijk front Algemeene aanval van de Duitschers in het Noorden. Ontzaglijk munitie-verbruik. ltaliaaiisch en Russisch front Verbin ding van de zuidelijke fronten (Italië ServiëRoemenië). Algemeen offensief tegen Oostenrijk. Opmarsch van de Rus sen aan beide vleugels. Tuiksch front. Ineenstortiug van Tur kije. Val van Konslantiiioptl, opening van de Dardanellen. October. Westelijk front. Stilstand van het Duit- sche offensief. Snellere vooruitgang van het Fransche offensief, dat tot aan de linie OostendeMaubeugeArdennen LuxemburgMctz—Straatsburg komt. Italiaans h-Russisch front. Herovering van Galicië door de Russen. Inval in Hongarije vau drie kanten. Vlucht van de Oosteurijksche regeeriug naar Duitsch- land. Terugtocht van de Duitschers uit Koerland en Oost-Pruisen. Turksch front. Einde van den oorlog met Turkije. Een groot gedeelte van het expeditie-leger wordt naar Europa teruggebracht. November. Westelijk l'ront. De Duitschers opnieuw teruggeworpen. Op verscheidene punten wordt hun rechtlijnig front doorbroken. ltaliaausch-Russisch front. Terugtocht van de Duitschers in Polen. Ontblooting van Silezië. Inval in Duitschlaiid. December. Westelijk front. De Fransclien rukken tot aan den Rijn op. Einde van de vij andelijkheden. lialiaansch-Russisch front. Duitschland vraagt om een wapenstilstand. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Na een stilte van 14 dagen werd Maan dagavond weer het schieten van het front vernomen. Het werd in den nacht voortgezet en Dinsdagmorgen is het in hevigheid toegenomen. Door vliegma chines werden hedenmorgen veel ver kenningen gedaan langs de Belgische kust; zij werden hevig beschoten. De verklaringen van Z. H. den Paus. PARIJS, 20 Juli. (llavas.) Na het in terview, dat de journalist Latapie inder tijd met Z. H. den Paus had en waar van de inhoud gepubliceerd werd door de „Liberté", meldde Kardinaal Amette aan den Paus, welken indruk deze publi catie in Frankrijk had teweeggebracht. De „Croix" maakt thans het eigenhan dig geschreven antwoord van den Paus openbaar, waarin deze verklaart „Wij ontzeggen den heer Latapie alle gezaghij gaf noch onze bedoeling noch onze woorden weer en publiceerde zijn verhaal zonder onze machtiging en tegen zijn belofte. Onze werkelijke bedoeling mag alleen worden afgeleid uit de officieele openbare bescheiden van den Heiligen Stoel en niet uit particuliere verhalen of berichten." De Paus voegt aan den brief documen ten toe, welke officieel zijn meeniDg weer geven, nl. de verklaringen van den Kar dinaal-Staatssecretaris Casparri aan de „Corriere d'Italia"den brief van Kardi naal Casparri aan den Belgischen gezant bij het Vaticaan, alle reeds bekende ge schriften en ten slotte een schrijven van Kardinaal Casparri aan den Engelschen vertegenwoordiger bij het Vaticaan, waar in verklaard wordt, dat Z. H. zich niet uitgesproken heeft tegen de wettigheid van de Duitsche blokkade, welke hij niet veroordeelde als zijnde strijdig met de goddelijke en menschelijke wetten. De Secretaris van Z.Em. Kardinaal Mercier in hechtenis genomen. BERGEN-OP-ZOOM, 19 Juli. (Van on zen correspondent R.) Volgens een be trouwbaar bericht uit Antwerpen, het welk ik niet persoonlijk kon controlee- ren en daarom onder voorbehoud geef, is de eerste-secretaris van Z. Em. Kardi naal Mercier, kanunnik P. Vraucken, die den Kardinaal in de moeilijkste dagen der Duitsche bezetting trouw ter zijde heeft gestaan en hem ook vergezelde tijdens het jongste incident op den tocht naar Brussel, waarbij hij regelend optrad, gevangen genomen. De Duitsche recht bank veroordeelde hem tot een maand gevangenisstraf, welke hij thans onder gaat in de Begijnenstraat. („De Tijd".) De „Orduna". Baron Rosenkrantz, een Deen, was een der weinige passagiers op die Orduina, die den aanval van een duikboot op dat schip gadesloeg. Hij heeft naar uit Amerika aan Engelsche bladen wordt ges-eind enkele minuten voor dat die torpedo werd waargenomen een klein ;zeilschip vlak voor den boeg gezien. Twee Amerikaanscho vlaggen waren op het zijboord geschilderd. De kapitein van de Orduna vond het geval aanstonds verdacht en deed de Or duna van koers veranderen. M&11 ver moedde namelijk, dat er een duikboot achter het zeilschip verborgen was. De Orduna voer voorbij. Enkele minuten later toen het zeilschip al een heel eind achter wias, zag baron Rosenkrantz door zijn kijker een witte streep over het water, die het schip naderde. Het was een torpedo. 'Ze ging ongeveer twintig meter achtej) het schip voorbij. De passagiers richtten nu hun kijkers op het zeilschip en trachtten deen naam te lezen. Er scheen Mortnanie of iets dergelijks op te staan. In (die scheeps registers is echter geen schip "van zoo'n naam te vinden, o-f het moest de Ameri- kaansehe bark Normandy z'ijln. De duikboot begon, tloen de torpedo gemist had, op de Orduna te vuren, maar door opnieuw van koers te veranderen, werd den aanvaller de achtersteven toe gekeerd, zoodat het doel zoo klein moge- iijfc -was gemaakt. Na het derde schot 'begon er een ware jacht. Door de kijkers zag men de duikboot snel opvaren. De Orduna maakte echter een grootere vaart,, steeds zigzag koersende. Dei afstand werd grooter en het schieten bedaarde. Na een half uur viel er geen schot meer en was de duik boot verdwenen. Onder de Amerikanen aan boord was William C. Thompson, raadsman van de nijverheids-commissie der Vereeni-gde Sta ten, die den aanval heeft gadegeslagen Un een krachtig protest te Washington zou aanbieden. (N. R. C.) Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 22 Juli Meest matige westelijke tot zuidelijken wind. Meest zwaarbewolkt met tijdelijke op klaringen. Wellicht eenlge} regen met geringe onweerskans. Iets warmer. ltaliaansche Oorlogstoneel. Men meldt uit Weenen De slag bij Gorz duurt voort. De lta liaansche aanvallen die zich nu met groote hevigheid tegen het bruggenhoofd van Gorz richtten hadden evenals giste ren geen succes. Na sterke tot den middag durende beschietingen van het Bruggenhoofd door vijandelijke artillerie ging de elfde ltaliaansche infanterie- devisie, die uit dronken troepen bestond, tot den aanval over op de Podgora- sector. De vijand drong van plaats tot plaats in onze stellingen door, doch werd er weer uitgeworpen. Na nieuwe artil lerie voorbereidingen volgde om vier uur in den namiddag een tweede aanval, die om acht uur 's avonds eveneens afgeslagen werd. Om de rand van het Plateau van Doberdo wordt verbitterd verder gevochten. Gisteren namiddag sloeg de dappere Oosteurijksche land weer een sterke aanval tegen hun stel lingen bij Straussina af. Ook verdere aanvallen door groote troepenmassa's ondernomen mislukten hier. Evenzoo mislukten alle tegen de Zuidwestelijke Plateauraud van PolazzoRedrpuglia Vermigliauo aangevoerde aanvallen, even als een aanval op de Monte-Cossich „ten noorden van Monte Valcone". De vluch tende vijand leed overal zware verliezen. De artillerie gevechten aan de midden lzonzo in het Krn-gebied en de aan de Karinthische grens geleverde gevechteu duren voort. In de streek ten zuiden van Krn werden twee hevige aanvallen van de Alpenjagers afgeslagen. In het reeds genoemde hevige gevecht in de streek van de Kreuzberg verloren de Italianen meer dan twee honderd man aan dooden en meer dan het dubbele aantal aan gewonden. Hier tegenover bedragen onze totale verliezen 42 man. De posities ten zuiden van Schluder- baeh werden door onze troepen weer teruggenomen. Een nieuwe aanval van zwakke ltaliaansche krijgskrachten op de SoL-lilana mislukten evenals alle vorige. Russische oorlogstoneel. WEENEN. (Officieel) Tusschen de Weichsel en de Boeg zijn gisteren de legers der verbonden in de vervolgingen op de wijkende tegenstander over het slagveld van de laatste dagen voortgerukt. Bij de aan het succes deelgenomen troepen van het leger van Veldmaarschalk Luite nant Arz groeit liet aantal binnengebrachte gevangenen tot vijftig officieren, en 3500 man aan. Bij Sokal brachten onze troepen over de 3000 gevangenen binnen. Ten Westen van de Weichsel hadden onze verbonden troepen in heldhaftige wor stelingen de Russische tegenstand aan de Ilzanka gebroken. Ten zuiden en ten Westen vanRadom weerstonden Oosten- rijk-Hongaarsche regimentstroepen hevige aanvallen. De Zevenburgsche infanterie nam de plaats Kostrzijn stormenderhand. Radom werd hedenvoormiddag door onze troepen bezet In Oost-Gallicie is de toestand onveranderd. Aan de grens tusschen de Boekowina en Bessarabië is de Russische brigade overvallen en in de pan gehakt. Een Pauselijke gift. Eenige weken geleden had de Action sociale de Seine-et-Ois-e aan den H. Va der een schrijven gezonden, waarin ziij de werkzaamheden van deze vereeniging gedurende den oorlog uiteenzette en den zegen van den H. Vader over het werk afsmeekte. Het comité der Action sociale mocht nu een schrijven, van. den staatssecreta-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1