De Groote Oorlog. Dinsdag 20 Juli 1915 Elfde Jaargang. No. 84, Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. STEMBILJET OP 21 JULI 1915. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes ƒ0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 83. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in liet bezit der door de H d& gulden bij verlies van beide j9M gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de B L 1811 banden, voeten of oogen. 8 H B verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 ^8 8 88 8 Voorts bij ongeneeselijke 1 ^8 8 8 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: B J^B verstandsverbijstering; 8 1^8 of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. P* 0% gulden bij ff\ gulden bij A gulden bij mm 8 8 8 verlies van een 8 B B B B verlies B^ B B verlies van jj 1^11 l'and, voet 1 8 8 8 8 van een! 881 I een S "1 my of oog; I w W duim; W W wijsvingerW gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Een gewichtige dag. De dag van 21 Juli a.s. is voor de Rechtsche partijen te Goes een gewich tige dag. Dan toch is liet herstem ming voor den gemeenteraad en hebben zij het in hun hand een ein de te maken aan de wanverhouding in den stedelijken raad, waarin tegen over tien iinkschen slechts drie recht- schen zitting hebben, terwijl tocli de gemeente voor de helft rechtsch is. Ieder rechtvaardig oordeelend bur ger, onverschillig van welke politieke kleur hij is, zal moeten toegeven, dat een dergelijke verdeeling der raadszetels een schreeuwende onrecht.vaar- dig he id is, al moeten wij erkennen, dat zij niet enkel de vrucht is van libe ralen overmoed, maar ook het gevolg van onverschilligheid en beginselloosheid in onze eigen rangen. Doch nu is er een schoone gelegenheid de vroeger begane fouten goed te maken. Drie zetels zijn vacant. Een er van werd ingenomen door den antirevolutionair, den heer J. Donner, de andere dooi den liberaal, den heer Joh. Pilaar, de derde door den liberaal, den heer I. D. Fransen van de Putte. De heer Pilaar werd den 9en Juli uitge worpen en nu dingen van rechts drte heeren naar de drie opene zetels, na melijk de heeren J. Donner (antirevolu tionair, aftredend), J. Plazier (chr. historisch) enJ. W. Vienings (R. Kath.) Van links zijn er twee eaudidaten. Hieruit volgt, dat de rechtsche va cante zetel in ieder geval behouden blijft. Het spreekt vanzelf, dat de recht- sciie kiezers er een eer in zullen stellen, dien zetel wederom te doen bezetten door den heer Donner, wiens naam een goeden rechtschen klank heeft. Met een schitterend stemmencijfer moet hij Woensdag a.s uit de bus komen. Doch en dit is een punt dat wij aan de aandacht onzer geestverwanten bij zonder aanbevelen wanneer de beide andere rechtsche candidaten een even schitterend stemmencijfer halen en dat zal gebeuren, als de coa- litiegenooten eerlijk, loyaal, zonder aanzien des persoons op ALLE DRIE de candidaten stemmen dan zal de uitslag van de herstemming zich niet bepalen bij het herwinnen van den ouden zetel, maar zal de rechterzijde in den raad met een, met twee ledenworden vermeerderd. Daarom is het allernoodzake lijkst, dat Woensdag van rechts alle kiezers tot den laatsten man opkomen. Wij doen dan bij dezen een beroep op den goeden wil van alle coalitiegenooten, van alle christelijk gezinde kiezers, spe ciaal op den goeden wil en de offer vaardigheid van onze Katholieke Goesche kiezers. Geeft aanstaanden Woensdag het voorbeeld uwer onver- valschte trouw aan het coalitiever- bond door eerlijk op de drie rechtsche candidaten te stemmen. Dus niet op één, niet op twee, niet op twee rechtsche en één liberaal, niet op één rechtsche en twee liberalen, maar op J. DONNER J. PLAZIER en J. W. VIENINGS en op niemand anders. Geen overweging, welke ter wereld ook, mag U hiervan afbrengen. Aan de stembus wordt niet gestreden voor den persoon, maar voor het beginsel. Wij stemmen dus op mannen, die gelden als vertegenwoordigers van het christelijk beginsel in het open- aa,r leven. En dat bij zulke mannen de belangen der burgerij, de be langen der burgerjj, de belangen uer arbeiders met name veilig zijn, bewijst het gedrag der kleine maar dap pere rechtsche fractie, die wjj tot heden in den Goeschen raad hadden. Alle maat regelen, die genomen zijn om den nijveren middenstand te helpen de levensconditiën van den.werk- man te verbeteren, zijn te danken aan de rechtsche raadsleden, die er het initiatief toe namen en vaak de grootste moeite hadden om die maat regelen door de liberale raadsleden te zien goedgekeurd en aangenomen. Wat heeft het b.v. niet een voeten in de aarde gehad, de salarisverbetering van politiebeambten, gemeentewerklieden enz., door rechts voorgesteld, uitgelegd en verdedigd, er door te krijgen. Democratische kiezers ter linkerzijde, wien het gescharrel en geharrewar bij de Goesche vrijzinnigheid sinds lang een gruwel is, kunnen met vrijmoedigheid üuu stem bepalen, zoo ai met reeds het rechtvaardigheidsgevoel hen aanzet de rechterzijde te gunnen wat haar naar recht en billijkheid toekomt. Rechtsche kiezers van Goes. Een goed Hollandsch spreekwoord zegt„Beidt uw tijd". Welnu, thans is het uw tijd, de tijd om te toonen, dat een verdeeld liheralisme u niet langer den voet op den nek zet. Komt Woensdag op in gesloten gele deren en schiet een bres in den vrijzin nigen stedeJijken regeeringsburcht door uwe mannen te plaatsen op de zetels die U toekomen. Gij kunt het als gij wilt. Welnu, wilt dan en het zal geschieden zooals gij wilt, en de dag van Woensdag zal niet alleen een gewichtige, maar ook een mooie dag zijn voor de rechtsche partijen. De „NieuweZeeuwscheCourant"steunt uw pogen van harte. Zij beveelt U met aandrang aan, uw stem uit te brengen op de heeren J. DONNER J. PLAZIER J. W. VIENINGS. Om het den Goeschen kiezer gemak kelijk te maken, geven wij hieronder het voorbeeld van het stembiljet zooals het er uitziet, als hij net voor de drie rechtsche candi daten heeft ingevuld, om het daar na in de bus te steken. VOOR DE HERSTEMMING VAN te a "3 bi n p g-o S P 24 68 NAMEN. BRANTS DONNER FRANSEN VAN DE PUTTE o o- K. J- I. D. N. B. De naam van den heer Brants bljjft open, omdat deze zich heeft teruggetrokken en geen enkele stem op zich wil zien uitgebracht, ter- wiile van de goede zaak. Denkt daaraan. Dus alleen DONNER, PLAZIER en VIENINGS. De toestand. Het schijnt dat de Duitschers en Oos tenrijkers voorloopig zich zullen bepalen tot een doorzetten in Rusland om, zoo mogelijk, met den Moscovitischen vijand af te rekenen De correspondent van de „Morning Post" te St. Petersburg meldde te de zer zake, dat de Duitschers tusschen den spoorweg van Mlawa naar Warschau en de Pissa, een zijrivier van de Narew, een algemeenen opmarsoh begonnen zijn, en uit het Noorden tegen Warschau opruk kende, tenslotte zich zullen pogen te vereenigen met de Galicische legers die, op een afstand van ongeveer 200 K.M. uit het Zuiden van de Russische grens optrekken. Het nieuwe offensief van de Duitschers zou dus, in vogelvlucht ge meten, een front van 800 K.M., van het kustgebied van de Oostzee tot aan het noordelijkste punt van Bessarabië, om vatten. Het verdedigingsstelsel van de Russen in de tusscbenruimte omvat een versterkt gebied van 130 K.M. ten N. en ten Z. en 190 K.M. ten W. en ten O. van de ves ting Newo-Georgievsk (ten N.W. van Warschau) in het Noorden, tot aan de vesting Iwangorod in het Zuiden en van de versterkte linies aan de Bzura in het Westen tot aan de vesting Brest-Litowsk in het Oosten. En zullen ze daar nu stand houden tot het allerlaatste, óf andermaal wijken als ze kans loopen anders verpletterd te worden? Dat zal de toekomst leeren. Inmiddels staat de strijd in Frankrijk niet stil. Verwoede gevechten zijn vorige week bij Atrecht geleverd. „Wolfif" seint een telegram omtrent een schatting van Duitsche zijde nopens de verliezen aan dooden, gewonden en gevangenen van de Franschen in den slag bij Atrecht. Het daarin genoemde cijfer, waaraan zeker geen groote waarde is te hechten, is 78.300, en heet ook gegrond te zijn op de verklaringen van Fransche gevangenen, wier troepenaf- deelingen aan de geveehten hadden deel genomen. Opmerkelijk is intussclien, dat volgens dezelfde schatting aan den strijd zouden hebben deelgenomen zeven legerkorpsen en drie divisies. Alleen dan van F'ran- schen kant. Dat is dus een driemaal honderdduizend man. Allicht hebben de Duitschers met minder manschappen iu 't veld gehad en evenveel verliezen geleden. Waaruit dus volgt, dat deze slag bij Atrecht geweldiger en bloediger is geweest dan één van de groote ba- tailles in den Fransch-Duitschen oorlog. Men hoort in den laatsten tijd weinig meer van de Duitsche Zeppelin's (be stuurbare luchtballons) die de Eugelsche kustplaatsen iu het voorjaar met een bezoek „vereerden". Dit komt, wijl het Eugelsche marine-vliegkorps belangrijke schade aan de Duitsche luchtvloot heeft toegebracht. De L 38, een der meest betrouwbare luchtschepen, die al verscheidene toch ten boven Engeland op zijn geweten bad werd op 16 Mei, terugkeerend van een tocht naar Ramsgate, waar zij bommen geworpen had, bij Nieuwpoort aange vallen door den vliegercommandant Big- worth, die er vier bommen op wierp, die wel den ballon doorboorden, maar hem niet deden ontploffen. Het schip werd hersteld en deed nog verschillen de tochten boven Engeland tot het den 7den Juni in zijn loods te Evere ver brandde, tengevolge van een vlieger aanval. Bommen doorboorden het dak van de loods en deden het luchtschip ontploffen. 50 soldaten, officieren en in genieurs werden daarbij gedood. De L 37 werd eveneens den 7den Juni vernield. Het was een splinternieuw lucht schip, dat dien morgen zjjn eerste proef vlucht deed en verscheidene 1 oofdinge- nieurs der Zeppelinwerken aan boord had. De aanval geschiedde door den marine luitenant Warneford, die met een bom het toestal deed ontploffen, terwijl het boven Gent vloog. Als een brandende toorts stortte het gevaarte naar beneden, al de „opvaren den" kwamen om. Een derde luchtschip, dat zich ook te Evere had bevonden, werd zwaar be schadigd en is thans in Namen, om her steld te worden. De Duitsche duikbooten gaan voort de Eugelsche handelschepen in den grond te boren, waar zij dit kunnen. Toch is dit resultaat hunner bedrijvigheid slechts van betrekkelijke waarde, daar het aan dit zeer aanzienlijk gedeelte der Duitsche strijdmacht ter zee blijkbaar nog niet gelukt is, het transport van Engelsche troepen naar Frankrijk ook maar in het geringste te verhinderen. Naar de „Times" uit New-York ver neemt, zou de Duitsche ambassadeur te Washington, graaf Bernstorff, aan mi nister Lansing hebben medegedeeld, dat Duitschland volkomen bereid is den duik- booten-oorlog te eindigen, indien Amerika Engeland er toe zou kunnen brengen, zijn blokkade-systeem op te heffen. Mocht Engeland hiertoe echter niet overgaan, dan zal de duikbooten-oorlog voortgezet worden. Volgens den correspondent te Was hington van de „Evening Mail" heeft mi nister Lansing den Duitscheu ambassa deur hierop geantwoord dat de Vereenig- de Staten in dezen strijd niet als bemid delaar tusschen Engeland en Duitschland kunnen optreden. Italië en Oostenrijk. Men seinde ons hedenmorgen: WEENEN. (Officieel) Een Oostenrijk- sche onderzeeboot lieeft ten zuiden van Ragusa den Jtaliaanschen kruiser „Giu seppe Garibaldi" getorpedeerd. De kruiser zonk in 15 minuten. LONDEN, 18 Juli. (R. O.) (Officieel.) Een Oostenrijksch vliegtuig, dat gisteren bommen op Bari wierp, werd op den terugweg door het vuur der Italianen getroffen, en viel ter hoogte van Barletta in zee. Het toestel werd bereikt door een visschersbark, waarin twee soldaten en twee ambtenaren hadden plaats ge nomen en werd buitgemaakt. De twee Oostenrijksche officieren, die het bestuur den, werden gevangen genomen. Aan het communiqué der Italiaansche legatie ontleenen wij: Iu de streek van de Isonzo meldt men toenemende bedrijvigheid van den tegen stander om Plezzo. Tegen onze stellingen op de hoogten die het bruggehoofd van Plava vormen werden talrijke kleine aanvallen beproefd zonder eenig resultaat in den avond van 15 Juli. LONDEN, 18 Juli. (RO.) Maarschalk French meldt De toestand is onveranderd. Ofschoon sedert 9 Juli geen gevechten plaats had den, die in 't bijzonder dienen te worden vermeld, was er veel activiteit op de front linie. Verscheidene mijnen deed men van beide zijden springen. Gedeelten van het front werden soins hevig ge bombardeerd Driemaal kreeg de vijand vasten voet in onze loopgraven, doch hij werd on middellijk verdreven. Een dezer aanvallen werd voorafgegaan door een zware be schieting met granaten; waarbij de vij and een groote hoeveelheid met gas ge vulde g ranaten gebruikte. Mevrouw Carton de Wiart. Na twee weken heeft het Belgische Couvernement nog geen bevestiging ont vangen van de invrijheidstelling van mevr. Carton de Wiart. Naar alle waarschijnlijkheid zijn derhalve de inlichtingen van de „Corriere della Sera" niet juist geweest. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 20 Juli Meest matige tijdelijke, wellicht krachtige zuidelijke tot westelijken wind. Zwaarbewolkt tot betrokken, waarschijnlijk regen- of on weersbuien. Weinig verandering van tempe ratuur. Oostenrijk's nota aan Amerika. Een „Exchange"-telegram aan de „Ti mes" meldt, dat dit nieuwsbureau een bericht uit Berlijn ontvangen heeft, vol gens hetwelk Oostenrijk zijn protest aan de Vereenigde Staten heeft gezonden op aandringen van Duitschland. Ook Turkije zal binnenkort zulk een protest indienen. Ue bedoeling zou zijn, de Vereenigde Staten erop te wijzen, dat, mocht dit land de relaties met Duitschland afbreken, ook de overige bondgenooten aan Duitsch- Jands zijde zullen staan. Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Wanhoopsdaad. De AardenburgSche correspondent van de N. Ct. schrijft In de Belgische grensdorpen van Vlaan deren is de toestand voor vete arbeiders en kleine burgers allertreurigst. De voor naamste bronnen van inkomsten zijln al daar landbouw, veeteelt, handel, landnouw- producten en transport er van. Op vele, haast de meeste dorpen, zijn fabrieken ge vestigd, zoodat die kleine man, hetzij' hier, hetzij, daar wtel werk bekomt. Bovendieil is de nabijheid van de grens een groot voordeel, in- en uitvoer naar Nederland geeft velen handen brood en veten hande laren een goed© verdienste. En dan is daarnaast nog de smokkelhandel, een grootbedrijf, nlat voor het geweten van den grensbewoner geoorloofd is en ruime winst belooft. In dit vrij welvarende, schoon wat ruwe en ongebonden milieu, heeft de oorlog en daarop volgende Duitsiche bezetting, een totale omkeering gebracht. Al meer' werd de grens afgesloten. Al meer smok kelhandel, ja alte handel onmogelijk ge maakt. Fabrieken kwamen stil te liggen. Landbouw ien veeteelt wjerden in hun vrije ontplooiing belemmerd door militaire inbeslagneming. En door den nood de| (jjden is d© 'boer huiverig om veel te laten werken op zlijiii landerijen. Het noo- digste wordt gedaan. Veoi werk blijft lig gen. Werk zoeken op andere plaatsen wordt door het passysteem, vooral aan de grenzen zeer beinoeüijikt. Trouwens elders is- het hetzelfde liedje. Naar Nederland gaan werken is voor jonge mannen bene den 35 jaar absoluut uitgesloten. Zoo zit de jonge mannelijke bevolking voor een groot deel werkloos thuis. De uitkeering? Zendingen ,uit Amerika? Armenbedeeling Is het te verwonderen, dat .het uit Amerika gezonden© in de eerste plaats naar de groote steden gaat, vandaar naar kleinere steden, voor zoover ze nood en 'een actief armbestuur hebben? MaaJ de meeste kleine dorpen, en vooral de afgelegene, blijven verstoken. De boerfen- burgemeester heeft geen slag om hooger- op klaar te komen. De nood. is ook zoo groot, ten minste zoo omv,angrij|k niet. En het slot is, dat als het eigen graan en de eigen aardappelen zijn opgeteerd, veel arbeidersgezinnen gebrek lijden, en langi zaam maar zeker afglijden naar den onder gang. Zoo is het overal. Zoo is het ook in het grensdorp Assenede. De onbemiddelde grensbewoners, land arbeiders, commercianten, fabriekswer- kers, smokkelaars, velen alles tegelijk of alles na elkaar, zooals het valt eertijds een volkje vol durf en ondernemings geest, met geld in .den zak, vrij en onge bonden, nu sinds maanden en maanden, ingeperkt en afgesloten, al .meer afgeslo1- ten van de buitenwereld, en in hun eigen; kleine dorpje is geen .uitkomst en geen toekomst meer. Vrouw en kinderen zijn, hongerig thuis, vader kan .niet werken, en als hij komt bij' het steuncomité of

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1