DUIF" IMING idling van Geilen M oosendaal, SPEK, :he Reuzel lostuums. De Groote Oorlog. GER. IMACHINES, No. 81. Dinsdag 13 Juli 1915. Elfde Jaargang. Goes, Maatschappij. Spots alom. elburg. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND. "BINNENLAND. UIT ZEELAND. >TE GROOTE ;HT MAAKT MACHT" IEERENHOEK fdag 10 Juli 1915. kkenstellen jolicastellen i penranden leuze beelden Kruisen, ïeu het best by Naaimachines jen in al onze winkels, jan dit uithangbord Effecten. .LIJK. in kennen. ent per pond. ent per pond. ÏEM, GOES. I B fl band, voet 1 fl fl I I van een B^ fl fl een M Zondagsrust. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben DEN KRING k Zuid-Beveland Id door de Vereeniging GOES. td zegt alles, wanneer er Iprake is van R-Naaimacliines zijn een fabrikaat, dat zich reeds palve eeuw voor alle huis- Industrieel werk met roem |ieeft. ING. markturen zitting In h*' Bank- en Effectenzaken o Kerkstraat A 120. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag 'vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekerings voorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering Pta A gulden bij A jffik gulden bij gfa gulden bij At JSM (S N 8 verlies van een I I I verlies I I verlies van 8 of oog; duim; wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Z. D. H. de bisschop van Haarlem beeft wij vermeldden het nog onlangs op duidelijke wijze zich uitgesproken voor absolute Zondagsrust in zaken. Hierin volgt Z. D. Hoogwaardigheid geheel het voetspoor des Pausen. De heer J. Kamerbeek Jr. herinnerde vorige week bij zijn toespraak tot de Haarlemsche Hanzeleden te Krommenie aan een uitspraak van Z. H. Paus Bene- dictus XV op een audiëntie, verleend aan den president der Romeinsche vereeni ging. Daar kwam ook de Zondagsrust ter sprake en haar slechte naleving in Italic. Z. H. antwoordde den presidentle. Dat men de Zondagsviering behoort te noe men een wezenlijk katholiek belang2e. dat het gebod van Zondagsviering een aqsoluut gebod is3e. dat de verachting daarvan dikwijls met algemeene tuchti ging en openbare rampen gestraft wordt Ie. dat de verdedigers der Zondagsrust te kampen hebben met vele moeilijkhe den en wel omdat wij leven in een samenleving van menscbelijk opzicht en omdat de wereld zich te veel bezig houdt met materieele belangen. Mogen de Katholieken zich het tot een eer rekenen, naar het pauselijk en bis schoppelijk verlangen de Zondagen en tie als Zondag te vieren heiligendagen als rustdagen te be schouwen in den waren, echt Katholie ken zin des woords. „Dies dominica" heet de Zondag in de kerktaal d w. z. „Dag des Heeren", een dag, Gode gewijd en niet bestemd voor het doen van zaken, noch voor het noodeloos reizen en trek ken en het zich overgeven aan buiten sporige vermaken. De toestand. De hoofdaandacht is nog altijd geves tigd op Russisch-Polen. Wij zinspeelden in een vorig oorlogsoverzicht op een nieu wen mogelijken strategischen zet der Russen, waardoor zij het plan der Duitsch-Oostenrjjksche legeraau voerders om de Russische legers in tweeën te snijden zouden weten te verijdelen. Die zet is nu geschied, kort gezegd, aarts hertog Jozef Ferdinand, die naar Lublin oprukte, heeft klop gehad en is moeten terugtrekken. De militaire medewerker S. van „De Tijd" beschrijft dit als volgt Tot lieden waren het de centralen, die het belangrijke voordeel hadden van het zoo sterk ontwikkelde spoorwegnet in hun land, terwijl de Russen voor ver pleging, aanvulling en troepenvervoer slechts waren aangewezen op de weinige spoorlijnen, welke de Poolsch-Galicische grens overschreden. De meeste lijnen op Oostenrijksch gebied eindigen aan de Russische grens, liet is alsof de Rus sen met opzet een breede strook langs hunne grenzen tot een bezwaarlijk door legers te doortrekken gebied hebben gemaakt. Hetzelfde verschijnsel neemt men ook waar aan de Russisch-Duitsclie grens. Daarentegen is liet midden-Pool- sche spooiwegnet voor een land als Rusland bijzonder sterk ontwikkeld. Ongetwijfeld levert deze omstandigheid bij den tegenwoordigen strategischen toestand voor de Russen belangrijke voordeelen op. Thans zijn zij het toch, die door gebruikmaking van de capaciteit van dit net, snel belangrijke krachten te genover een bepaald deel van 't vijandelijk front kunnen samentrekken, terwijl de tegenstander voor de versterking van ditzelfde frontdeel in hoofdzaak van voet- marsclien moet gebruik maken. Waar de Russen dus thans op eigen g. bied en dicht bij hun spoorwegnet moeten opereeren, bestaat voor lien de meeste kans een voordeel te behalen. Een blik op de kaart wijst hiertoe in de eerste plaats de streek tusschen Weichsel en Wierpz aan. Daar komt nog bij, dat ook het kunstwegennet ten Zuiden der lijn Jozefow— UrzendowBychawa—Tarno- gara zeer ongunstig afsteekt bij dat ten Noorden van die plaatsen. Deze oogenblikkelijke voordeelen heb ben de Russen thans met succes weten te gebruiken; overmachtige Russische strijdkrachten hebben tusschen de plaat sen Urzendow en Bychawa aan het 30 K.M. breede meest vooruitgeschoven front van Jozef Ferdinand's leger een gevoeligen slag toegebracht. De Oosten rijkers zijn hier tot op de heuvels ten N. van Krasnik teruggeworpen, terwijl de Russen de vervolging voortzetten. Het behoeft geen betoog, dat het voor de bondgenooten van het grootste belang is een voortzetting van dit Russische offensief tot eiken prijs te keeren. Moch ten toch de Russen erin slagen Jozef Ferdinand's troepen tot de lijn van San en Tanew terug te drijven, dan zal ook de toestand der verbonden troepen tus schen Wierpz en Bug zeer kritiek worden. Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Het Getrouwe Maldeghem, dat tot heden als dagblad verscheen, zal voor taan slechts twee maal per week ver schijnen. t In België hebben de Havencomman danten bepaald, dat niemand mag vis- schen zonder schriftelijke vergunning. Op overtreding staat boete tot 30t) mark. Zondag 11 Juli j.l. was het den jaar dag van den Slag der Gulden Sporen in 1302, waar de Fransche adel door het Vlaamsche volk der gilden op het Groe- ningeveld te Kortrijk werd verslagen. De Duitschers hebben toegestaan, dat ook de burgers uit Ostende aan het strand baden kunnen nemen. De Socialistische volksvertegenwoor" diger Meismans in België is door de Duitschers gevangen genomen. In Gent heerscht deze dagen reus achtige drukte van Duitsche soldaten. De bekende Eecloosche vlashandelaar J. van de Velde is gevangen genomen wegens smokkelhandel in vlas. De Lusltanianota. Een telegram van de ..Associated Press"- uit Washington meldt, dat er verschil lende verschijnselen zijn, die er op wijzen> dat de toestand door het DuitschAme' rikaansch geschil in het leven geroepen; weder kritieker is geworden. Door de Duitsche voorstellen kunnen, naar men meent, de kwesties niet tot een oplos sing gebracht worden Officieele perso nen verklaren, dat do Ver. Staten op geeD enkel punt kunnen toegeven. Het Duitsche antwoord aan Amerika eindigt met: „Indien er geen voldoend aantal neu trale passagiersschepen voor Amerika te krijgen zijn, zoo zal de keizerlijke regee ring zich er niet tegen verzetten dat Amerika vier vijandelijke passagiers schepen voor het passagiersverkeer tus schen de Vereenigde Staten en Engeland onder Amerikaansche vlag laat varen. De toezegging van de veilige vaart voor de Amerikaansche stoomschepen zal dan opder dezelfde voorwaarden ook voor die vroeger vijandelijke stoomschepen gelden. De President van Amerika heeft zich op welwillende wijze bereid ver klaard tot overbrenging en indiening van voorstellen aan Engeland, hoofdzakelijk betreffende wijziging in den zee-oorlog. Duitschland zal als altijd van de goede diensten van den President gaarne ge bruik maken, en spreekt de hoop uit, dat diens bemoeiingen zoowel in het onderhavige als voor het groote doel, namelijk de vrijheid der zee, tot een schikking zullen leiden. DUSSELDORF. Uit Petersburg wordt aan de „Duseldorfer General Anz." ge meld De Raad der Ouden van de Doema besloot het ministerie te verzoeken de samenroeping van de Doema te verhaas ten, daar anders het ingrijpen van de Doema te laat zou kunnen zijn. Een conferentie te Parijs. Generaal Porro is naar Parijs vertrok ken om over het zenden van Italiaansche troepen naar Frankrijk of de Dardanellen te onderhandelen. Men brengt deze reis in verband met klachten van do entente- mogendheden over de geringe krachts ontwikkeling van Italië. Nader meldt men uit Parijs: De Itali aansche generaal Porro is Vrijdag hier aangekomen. Hij begaf zich naar het ministerie van oorlog, waar hij met Millerand een lang onderhoud had. Porro bezocht in den namiddag President Poin- caré, Viviani en Delcassé, met wie hij eveneens lange besprekingen had. Italië en de oorlog. De Lokalanzeiger meldt uit Lugano, dat de Italiaansche bladen de torpe deering van de Amilli met groote kalmte opneemt, en vol lof zijn over den helden moed der bemanning, die onder het ge roep van „leve Italië" het schip verliet, en bijna geheel gered werd. Zij zeggen dat het geval bewijst, hoe noodzakelijk het voor Italië is, het verkrijgen van een Oostelijke oever van de Adriatisohe zee, en dat een der belangrijkste doeleinden vau den oorlog uitmaakt Turijn. De cor respondent Stampa te Rome verklaart gemachtigd te ziju het bericht van de Secoio te logenstraffen, als bestonden tusschen Rusland en Engeland een schriftelijk verdrag, volgens hetwelk Konstantinopel en de Dardanellen na den vrede aan Rusland zouden komen. ESSCHEN, 11 Juli (V. D.) Naar aan leiding van de aanhouding van mej N. A. alhier wegens het trachten over de grens te smokkelen van 50000 Mk. in goudgeld, kunnen wij nog mededeelen, dat ook haar 17-jarige zuster en zekere Sch., een bekend geldwisselaar uit Ant werpen, als medeplichtigen zijn gearres- De laatste wegens het overhalen van mej. M. A. om voor zijn aandeel 10.000 Mk. over de grens te smokkelen. Naar wordt gemeld is mej. M. A. bij kort geding reeds veroordeeld tot 2 jaar gevangenisstraf. („De Tijd".) Wat het lied vermag. Theodore Botrel, de bekende Fransche volkszanger, is door den hevelvoerenden generaal van zijn corps bij dagorde eer vol vermeld, daar hij, door den minister van oorlog belast met het houden van causerieën voor de troepen langs het front, zich sedert den 30sten Augustns met onvermoeibare werkkracht van zijn taak heeft gekweten en er veel toe heeft bijgedragen om onder allen, die hem hebben gehoord, een opgewekte en koene stemming te wekken. Kersen uit zijn Vaderland. Men schrijft uit ZeeuWsch-VIaanderen aan het „Vad.": Ik heb kersen gegeten uit België, uit het hart van België, niet ver van achter de slaglinie. i Een jonge Belg bracht ze in een papie ren zak mede. Van begin van de groote vlucht af, woont hiji hier. Eerst met zijn geheel© familie, maar vader en moeder en zuster zijn reeds meer dan een half jaar terug. Met Paschen had vader al geschre ven, dat hij zou trachten met een pas tot de grens te gaan en de Zoon had ge wacht, één dag, twee dagen, maar vader was niet te zien. Met Pinksteren hetzelfde. Maar nu, nu was' het gelukt. Een kwartier lang hadden Zij samen mo-gen spreken aan de grens, de vader met een Duitsch soldaat hij Zich, de zoon met ©en premissiebiljet van den Ilolland- schen officier. Kort en telkens afgebroken waren de gesprekken geweest, de tijd ging snel en er (was veel te (vragen. Van den hak op don tak was het gegaan. Wat men had willen zeggen, was niet gezegd, en veel, waarover- men niet gedacht had te spre ken, was besproken. Maar het voornaam ste was toch geschied, z'ij hadden elkaar gezien, de hand gedrukt en uit hét oog van den vader was een traan fn den grij zen baard gerold. En tersluiks had hij uit den achterzak een papier miet kersen ge trokken, geplukt in den tuin thuis, mede- gedragen op.de l'ange reis te voet van 'Zijn dorp naar de grens. AlSof 'teen middel ware om1 den vluchteling te binden aan zijn geboortegrond, aan zijn huis. De Zoon bracht er ons enkele. Om zijn mond was een trieste trek, maar in zijn gebaar was iets, als' gaf hij ons een groot geschenk, iets wat hem zeer dierbaar was. KfiïPTK. ALEXANDRIË. Bij het uitrijden van den Sultan Vrijdagmorgen voor het doen van het gebed werd een bom uit een raam geworpen, welke niet ontplofte. De misdadiger wist te ontkomen. De Sultan heeft zijn godsdienstplicht vervuld en deed 's middags ziju gewonen rit. De nieuwe Gezant bij het Vatikaan. Men seint ons uit Den Haag Uit volstrekt betrouwbare bron kunnen wij mede deelen, dat benoeming van mr. Regout, oud-minister van Waterstaat, thans lid der Eerste Kamer, tot tijdelijk gezant bij den Paus spoedig te verwach ten is. Het Landstorm-ontwerp. Wat ook het lot van het ontwerp tot uitbreiding van den landstorm enz. moge zijn, zegt „Het Centrum"', reeds kan worden vastgesteld, dat de lormu- leering der bezwaren, welke daartegen gerezen zijn, niet zonder uitwerking is gebleven. De Regeering heeft, blijkens de M.v. A., water in haren wijn gedaan en de leeftijds grens voor hen, die krachtens dit ontwerp voor den dienst bij den landstorm kunnen worden aangewezen, van 40 tot 30 jaar teruggebracht. Dit is een niet onbelangrijke concessie, waarbij echter dient opgemerkt, dat de Regeering die dertig a veertig-jarigen toen voor den landstorm wil laten opschrij ven, om hen, indien dit later noudig mocht blijken, te kunnen oproepen, wat dan echter niet zonder toestemming der Volks vertegenwoordiging zal mogelijk zijn. Geheel loslaten doet de Regeering deze mannen dus niet. Zij wil vast weten, wie ze zijn en waar ze zijn, om c. q. de hand op hen te kunnen leggen voor den dienst bij het leger. De persoonlijke lasten zullen inmiddels reeds niet onbeduidend stijgen en van de iinancieele offers kan hetzelfde worden gezegd. Want al verklaart de Regeering, dat het onmogelijk is een volledige kosten opgave te verstrekken wijl het een tijdelijken maatregel geldt, waarbij men van tevoren niet weet ho.e laDg of hoe ver die zal moeten worden doorgezet, toch komt men reeds te weten, dat de uitgaven per man de som van 235 gulden zullen bedragen. Het verschiet dat daarmee voor den minister van Financiën en de belasting betalers wordt geopend, is zeker niet rooskleurig. Wat een bevredigenden indruk maakt in het antwoord der Regeering is, dat de nadruk wordt gelegd op de beteekenis van het ontwerp als n o o d w e t, met een t ij d e 1 ij k karakter. Het zal goed zijn, dat men hiervan terdege nota neme en het nog eens extra onderstrepe, opdat niemand zich later Verwachting tot den avond van 13 Juli Meest matige westelijke tot zuidelijken windbetrokken tot zwaarbewolkt, met tij delijke opklaringenwaarschijnlijk regen- of onweersbuien. Weinig verandering van tem peratuur. zal kunnen beroepen op buitengewone landstormmaatregelen, om op invoering van algemeenen dienstplicht in het bekende adres der 22 „dringend noodig" genoemd aan te sturen. En wat dan uit deze Memorie ook zeer duidelijk blijkt, is dat terecht gewaar schuwd werd tegen de verwachtingen, welke door sommige, of vele voorstanders van het ontwerp werden gewekt bij hen, die thans reeds bijna een jaar onder de wapenen zijn en wien men het deed voor komen, alsof zij bij aanneming der wet spoedig zouden worden afgelost. Ongetwijfeld zal dit te goeder trouw zijn geschied, maar men had zeer zeker beter gedaan geen verwachtingen te wekken, waarvan een zoo snelle vervulling in geen geval mogelijk is. Niet minder dan vier maanden zullen er, naar de Regeering betoogt, moeten verloopen eer de nieuw op te leiden mannen in de gemobiliseerde onderdeelen van het leger kunnen plaats nemen, en eerst daarna zal telkens een gelijk, of ongeveer gelijk aantal landweermannen met verlof worden ge zonden. Een klein half jaar zal dus wel, in 't gunstigste geval, met de aflossing ge moeid zijn. Van den vrijwilligen landstorm wordt daarbij geen gebruik gemaakt. De indruk welken de M. v. A. bij een eerste lezing geeft, is dat het oorspron kelijk ontwerp verbeterd is, en dat de toelichting passages bevat, waaraan men zal moeten vasthouden. Bondstrouw. Goes. De Gemeenteraadsver kiezing van Vrijdag j.l. men zie de cijfers onder de rubriek „Gemeenteraads verkiezingen in Zeeland" is voor de rechterzijde niet onvoordeelig geweest. Door het uitvallen toch van den liberalen candidaat Pilaar men kan de wijze waarop dit gevallen gemeenteraadslid door zijn eigen geestverwanten is bestre den, niet anders dan betreuren is de verkiezing van den heer Donner zoo goed als verzekerd en kan er b ij tactisch optreden bij de herstemming zelfs nog spraak zijn van wins t. Maar dan zal bij onze bondgenooten, speciaal bij de Christelijk Historischen de coalitietrouw wat beter in acht dienen te worden genomen. Het stemmencijfer van den Katholieken candidaat (329) ver schilt veel te veel van de overigerechtsche candidaten (Plazier 405, Brauts 422 en Donner 471). Nu is 't volkomen waar, dat bij deze stemming de kwestie der Breede Watering, de TempermanVan de Putte kwestie om maar een paar punten van het geharrewar bij linksch te noemen vreemde stomcombinaties heefc veroorzaakt, zoodat vrijwat niet- rechtsche stemmen aan Plazier en Brants en Donner ten deel vielen, terwijl Donner bovendien nog zijn voorsprong had als zittend lid. Maar dit alles in aanmerking genomen, blijft toch nog als een paal boven water staan en „De Zeeuw' erkent dit vol mondig dat een zestig a zeventigtal kiezers der coalitie tegen het advies huner organisatie om aan alle vier de rechtsche candidaten ge- 1 ij kei ij k hun stem te geven heb ben gezondigd. Dit kan niet genoeg betreurd en. ge laakt worden. Wie met anderen in bond genootschap treedt om hen te steunen mag, neen, moet er op kunnen rekenen

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1