UIT ZEELAND. Laatste Berichten. Van het Oorlogsveld. Gemengd Nieuws. Rechfszaken. allerwaarschijnlijkst het lijnzaad zou heb ben, is door de landbouwers in den zaai tijd wel rekening gehouden. Er is namelijk, in tegenstelling met ovrige jaren, veel meer „witbloem" ge zaaid den „blauwbloem", en het eerste geeft, zooals bekend is, veel ruimer zaad opbrengst dan het laatste. De vlasbouw zal dit jaar dus zeer loonend geweest zijn. Men meldt ons uit Ivapelle: Was eenige dagen geleden het fruit en sommige perceelen veldvruchten, door de hagel zwaar beschadigd, thans heeft de storm weer veel schade berok kend, vooral de kersen en pruimen heb ben zeer geleden. In een dezer dagen gehouden verga dering waar ook tot de organisatie van de hier reeds aangekondigde feestelijke herdenking van het 10 jarig bestaan van de Ond. Paarden en Veeverzekeringsinij. op Tholen werd besloten, werd verslag gedaan door den secretaris penningmees ter, de heer J. A. Snijders te Bergen op Zoom. De maatschappij telt 75 deelne mers in de rubriek paarden en '27 in de rubiiek rundvee. Dat de maatschappij in de 10 jaren van haar bestaan tot bloei is gekomen blijkt wel hieruit dat behalve de reserves (ruim f 13.000.000) de maat schappij ook nog over een ruim batig saldo beschikt. (M. C.) Goes. Wij vestigen de aandacht op de Gymnastie k-u i t v o e r i n g, die door het Gewest Zeeland van het N e- derlandsch Gymnastiekver- b o n d op 15 en 10 Juli a.s. alhier zal worden gehouden en waaraan zeventien gymnastiek vereeningen. (14 uit Zeeland en 3 uit West-Brabant) zullen deelnemen. Volgens de uitvoerige bijzonderheden, die het programmaboek vermeldt belooft die uitvoering schitterend te worden. Moge de belangstelling van de zijde der burgerij, o a. door het uitsteken van de driekleur op die dagen medewerken om die uitvoering te maken tot een waar feest. Wij vestigen nogmaals de aandacht onzer Katholieke Middenstanders zoowel te Goes als in de overige plaatsen op de Hanze-Bank te Delft, die prachtige iinan- cieele stichting van de Haarlemsche Hanze. Onder de advertentiën in dit num mer vindt men daaromtrent de noodige bijzonderheden. Den Heer Sixtus G. Email alhier, benoemd tot directeur van 't postkantoor te Onderdendam (Gr.), is bij kon. besl. vergund de aanvaarding zijner nieuwe betrekking uit te stellen tot 1G Aug a. s. Hedenmorgen had de werkman Zoutewelle bij de verbouwing van school A het ongeluk van de stelling te vallen met het noodlottig gevolg, dat de onge lukkige met zware verwondingen naar het Gasthuis moest worden vervoerd. Onder oneerlijke strijdmanieren van het „Volksblad", dat zich zoogenaamd niet met verkiezingen bemoeit, signa leert „De Zeeuw" o.a. een advertentie in het Volksblad, waarin de heer Pilaar wordt aangevallen. Daarin toch wordt aldus „de Zeeuw" „namens een groot aantal verhuur ders en huurders van woningen" door zekeren Arens meegedeeld dat als protest „tegen de voorgestelde woningbelasting" door den candidaat Pilaar „een groot aan tal huiseigenaren en huurders van wonin gen besloten niet op hem te stemmen." Nu vraagt men zich af wie zijn die huiseigenaren wie zijn die huurders Wie is Arens? Wij weten het niet, en wij gelooven ook niet dat iemand het weet. Een „huiseigenaar" zal wel de stel ler der advertentie zijn; en een „huur der" is misschien ook de heer Arens die 'zich voor dit spelletje liet gebruiken. Voor w'ie weten ivil wie Arens is, zij medegedeeld dat hij is ieen Belgisch vluch teling, werkzaam bij den heer Van der P'eijl, La Vitesse. Wij1 kunnen geen woorden vinden scherp genoeg om het bedrijf van den onbekenden steller der advertentie te ver- oordeelen; en ons dunkt de uitgever van Het V olksbl ad moet dat in zijn hart ook reeds hebben gedaan. Een paraphrase op „Loreley", een stuk uit de opera „Perlenfischer" en uit de Tannhiiuser vormen den hoofdschotel van het concert-programma van morgen, Zater dag, dat de Stafmuziek op de Markt zal ten gehoore geven. Op Dinsdag 13 Juli 10.15 uur vm. zal voor deze gemeente de Militie raad z'n tweede zitting honden ten Stad hui ze. Middelburg. Wij wekken onze Katho lieke kiezers te Middelburg op Dinsdag a.s hun kiezersplicht niet te verzuimen maar als trouwe coalitiegenooten een drachtig hun stem te vereenigen op de antirevolutionaire candidatenMr. L. VAN ANDEL en J. A. VERTREGT. Dat deze heeren hun raads zetel mede aan de loyale houding der Roomsche kiezers in het rechtsche kamp mogen te danken hebben, is onze oprechte wensch. De baldadigheid ten opzichte van de plantsoenen gaat nog steeds voort. Zoo werden hedenmorgen weder enkele bloemplanten rond de muziektent op het Molenwater uitgetrokken en op den weg geworpen Wij roepen de burgerij op hierop toe te zien en de baldagen zoo mogelijk aan de politie aan te wijzen. Deze zelve let steeds op, maar de bedrij vers van deze afkeuringswaardige daden wachten wel tot de agenten zich ver wijderd hebben, om hun praktijken uit te voeren. Het is de politie ernst mot het opsporen van hen, die niet hebben vol daan aan de oproeping van den com missaris aan alle vreemdelingen, om zich te doen inschrijven op het bureau. Gis teren we'rd een Blelg, die reeds jareji hier woont, zekere F. O. M„ aangehou den, die verzuimd had zich op te geven. Daar de man bovendien nog twee da gen hechtenis te goed had werd hij naar het huis van bewaring overgebracht. (Z.) Vlissingen. Verleden Zondag hield de harmonie „St Caecillia", onderafdeeling van den R. K. Volksbond, onder leiding van den heer W. J. Brandts, haar jaar vergadering. Uit het verslag van den secretaris bleek de vereeniging te bestaan uit 28 werkende leden. Alle vergaderingen, alsook de we- kelijksche repetitiën werden correct be zocht. 't Plan om deel te nemen aan 'n muziekconcours te Tilburg is niet door kunnen gaan, wijl dit concours, dat zou gehouden worden op 15 en 1G Augustus van 't vorig jaar, wegens de toen ont stane omstandigheden niet doorging. 't Verslag van den penningmeester gaf aan ontvangsten f 240.58 en uitgaven f207.77, 'n batig saldo dus! Door een der hoofdbestuursleden van den Volksbond werd dank gebracht aan „St. Caecilia" voor al hetgeen zij geduren de het 25-jarig bestaan van den Bond in diens belang gedaan heeft en de wensch geuit dat de harmonie steeds toeneme in bloei Naar wij vernemen hebben Burg. en Weth. van Oost- en West Souburg eene aanbieding ontvangen van de di- ctctie der Vlissingsche Duinwaterleiding- maatschappij, om aan de bewoners van Oost- en West-Souburg duinwater te mo gen leveren. Zij verzoekt voor een bepaald aantal jaren het uitsluitend recht, in de gemeente buizen voor de waterleiding te mogen leggen. (VI. Crt) Benoemd tot commies der posterijen en telegrafie 2e klasse A- Plantonga te Vlissingen, thans commies 3e klasse. (M. C.) Kapelle. Gisteren (Donderdag) had de stemming plaats voor 2 leden van den femeenteraad, de uitslag was in district (Kapelle)M. Ferdinandus.se 70, P. van Iwaarden 65, A. Mol 118, W. Slabhe- koorn, (aftr.) 129 en C. D Vreeke (aftr.) 89 stemmen. Aantal kiezers 280, uitge bracht 243, onwaarde 1. District II (Biezelinge)M. Ferdinan- dusse 54, P. van Iwaarden 12, A. Mol 33, W. Slabbekoorn 75 en C. D. Vreeke 63 stemmen. Aantal kiezers 141, uitge bracht 125, onwaarde 2. Herkozen dhr. W. Slabbekoorn en herstemming tusschen dhr. C. D. Vreeke en A. Mol. Kruiningen. Raadsverkiezing. Heden (Donderdag) werden uitgebracht voor leden van den gemeenteraad 357 st. op den heer Dominicus, 334 op den heer van der Straate, 277 op den heer Elsman en op den heer Martens 118. Zoodat gekozen zijn de drie eerstge- noemden. 's Heerenhoek. Uitslag gemeenteraads verkiezing in de vacature. Uitgebracht 155 st., van onwaarde 55, geldig 100, J. Westerweele 63, J. Dekker 37 st Gekozen J, Westerweele. Voor de periodieke aftreding. Uitge bracht 160 stemmen, van onwaarde 3, geldig 157 st, Joh. Dekker 29, P. Melis 77, J. Westerweele 47, A. de Winter 134, (gekozen). Herstemming tusschen P. Melis en J. Westerweele. Cortgene. Bij de Woensdag gehouden raadsverkiezing werd herkozen de heer Lein Maas en gekozen de heer L. J. Versprille. Terneuzen. Uitgesproken is het faillisse ment der N. V. Terneuzensche stoom- en chem. waseh-, bleek- en strijkinrichting „De Vlijt" te Neuzen, R.-C. mr. G. F. baron thoe Schwartzenberg en Jlohenlansberg. Curator mr. M. v. Toulon van der Koog te Middelburg. (Z.) iDe klerk der ,P. en T. M. C. J. Eijke is met ingang van 5 Juli verplaatst van Rotterdam naar hier. (Z.) Terhole. Dat een ongeluk zelden alleen komt, ondervond wagenmaker D. Theye alhier. Binnen een paar dagen troffen hem de volgende, gelukkig niet al te ernstige wederwaardigheden le. Toen men een boerenwagen in zijne schuur verplaatste, reed men tegen de zg. „knecht" waarmede een rijtuig ondersteund wordt. Ditsloegom, en kwam de Th. zoo onzacht op het hoofd, dat wat builen en geduchte pijn het gevolg er van was. 2e. Zijn zoon sneed zich bijna totaal een vingerlid af, terwijl hij aan de zaag machine werkzaam was. 3e. De Th. tuimelde met gang over het stuur van zijn fiets, doordat een trap per de tramrail raakte hij bezeerde zich ernstig aan de eene hand, en bekwam daarbij nog een gapende, hevig bloedende wonde aan zijn been. Boschkapelle. Deze week werd het echtpaar Piessens—Kooligem verblijd met de geboorte van een drielingtwee meis jes en een jongetje. Het zoontje is daags er na gestorvenmoeder en dochtertjes maken het goed. Graauw. In plaats van den heer P. A. Baart, die overleden is, is tot lid van het Parochiaal Armbestuur gekozen de heer W. Cremer, hoofd der school. Hoofdplaat. Bij de op 8 dezer gehouden raadsverkiezing voor twee leden van den raad kreeg dhr. C. Sturm, brouwer, 75 stemmen, dhr. J. Pateer 71 st. en dhr. J. de Putter 45 stemmen. Gekozen de twee eerstgenoemden. Den dag der stem ming omstreeks 10 uur in den voormiddag overleed dhr. J. Pateer, waardoor een nieuwe verkiezing zal nnolig zijn. Sluis. Na 350 jaren. De correspon dent van „De Tijd" meldde vorige week aan zijn blad: Retranehement is een der Zeeuwsche gemeenten, die sinds de reformatie ge heel protestantsch zijn gebleven. Jvn drietal Katholieken uit de gemeente woonde 's Zondags de II Mis bij te Sluis, vijf kwartier gaans. De groote vlucht en de mobilisatie brachtenj in Retran ehement echter ook verschillende Katho lieken, die niet allen twee en half uur konden gaan, om de H. Mis te hooren, zoodat van verschillende zijden behoefte werd ge voeld aan geestelijke hulp. Onlangs vroeg de aalmoezenier van ons leger aan den gemeenteraad van Retranehe ment de beschikking over een school lokaal op Zondagmorgen, ten einde daal de H. Mis te kunnen opdragen. Een raadslid echter vond, dat het verzoek gesteld was in den vorm van een re- quisitiede ander meende, dat degenen, die de H. Mis wilden hooren, wel naar Sluis konden loopen enz. Ten slotte had ieder z'n bezwaar en het verzoek werd afgewezen. Een tweede verzoek onder ging hetzelfde lot. Een derde aanvraag om dan tenminste de oude dominee's woning af te staan, die door niemand bewoond en voor niets gebruikt wordt, is ook geweigerd. Een ruimer denkend Protestant, de heer Abraham de Ridder, heeft nu ech ter zijn schuur afgestaan en zoodoende kon Zondagmorgen de II. Mis in Retran ehement worden opgedragen. Ik ben er geweest, 't Was heel vroeg in den ochtend en ik was er een half uur vóór den aanvang te zes uur. On danks de vroegte stonden vele menschen aan de deuren, de een nieuwsgierig, de ander zich ergerend.Tegen half zeven kroop ik door het „loket" (een klein luik, dat in groote staldeuren gemaakt is), en bevond me in de „kerk", een groote ruime schuur, waar de lucht be nauwend was, door hoog-opgestapeld, pas binnengehaald hooi en waar terzijde koeien balkten en paaiden stonden te hinniken. Tegen een balk onder het pannedak hadden zwaluwen haar nest gebouwd en drie volwassen jongen vlo gen gedurende de H Mis tsjilpend door de groote schuur, ter oefening van hun jonge vleugelen. Tegen de tegen overgestelde schuurdeur was van een paar planken een altaartje opgericht en ter zijde, onder een ruif, zat een Belgisch priester, de eerw. heer Bataille, biecht te hooren. De schuur was geheel met geloovigen gevuld, gevluchte Belgen en verscheiden katholieke soldaten. Na het Evangelie sprak de eerw. heer Bataille i en kort woord, waarin hij er aan herinnerde, dat het ongeveer 350 jaar geleden is, dat in Retranehement een H. Mis werd opgedragen. Hij rekende het zich een eer de eerste te zijn, die weer een kerkdijken dienst daar kon houden, te meer, daar hij thans ook de Hollandsche soldaten in de gelegenheid stelde hun godsdienstplichten waar te nemen en do Belgen tegenover Holland zich altijd nog van een plicht der dank baarheid weten te kwijten. De prote- stantsche boer, die zijn schuur afstond, word ook nog hartelijk herdacht. Velen naderden onder de H. Mis ter II. Tafel. De godsdienstoefening was door haar eenvoud en door de bijzondere omstan digheden zeer indrukwekkend. Na 350 jaren van verbanning is Chris tus in die protestantsche gemeente weer gekeerd, zooals Hij voor 't eerst op aarde kwamin een schuur, te midden van dieren Moge Zijn wederkomst het begin zijn van een nieuwen opbloei van liet Katholicisme in Retranehement. In Frankrijk gesneuveld. Alhier is bericht ontvangen, dat op het Fransche slagveld gesneuveld is de lieer P. Wallet. Vóór den oorlog woonde hij verscheidene jaren in Sluis en was mu ziekleeraar in het Fransche pensionaat „St. Joseph", alhier. Hij laat een vrouw met twee kinderen na. (De Tijd.) Donderdagmorgen werd een Duitsch marinesoldaat door de Nederlandsche wacht geïnterneerd. Hij werd per auto naar Oostburg gevoerd en vandaar verder met de tram naar een interneeringskamp. De collecte voor de nagelaten be trekkingen van de verongelukte visschers te Breskens bracht in onze gemeente op f136. i Breskens. Deze week vertoefde het Kamerlid voor Oostburg eenige dagen te Breskens ten huize van den Burgemeester, waar hij voor een ieder te spreken was. Een bedrag van f 1000 is in onze gemeente opnieuw beschikbaar gesteld voor het Steuncomité. IJzendijke. Door de tram is overreden de Belgische vluchteling H. van derGe- nuchte. Beide beenen waren hem af. Hij werd naar het Liefdehuis te Oostburg gevoerd, waar hij overleden is. Oostburg. Woensdagavond bracht het muziekkorps van het derde regiment infan terie een afscheidsserenade aan den ver- trekkenden luitenant-kolonel K. Bere- schot, die vertrekt naar het tiende regi ment. Publicatiën. Uitvoer gemaaid gras. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, heeft de navolgende politieverordening vastge steld Artikel 1. Op grond van het bepaalde bij artikel 35 dei- wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128) wordt de uitvoer van gemaaid gras uit Nederland verbo den. Artikel 2. Uitzondering op de bepaling van artikel 1 wo'rdt gemaakt voor ge maaid gras, gewonnen op gronden bin nen een uur afstand van de grens gele gen en in gebruik bij buitenlanders. Artikel 3. Overtreding van de bepa lingen dezer verordening wordt gestraft, ingevolge art. 43 der Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), met hechtenis van ten hoogste e-n maand of geldboete van ten hoogste drie honderd gulden. Artikel 4. Door bovengenoemde veror dening vervalt de verordening van 2 Juli 1915 betrekkelijk het verbod van uitvoer van gemaaid gras. Uitgegeven te Middelburg, 6 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., BROCX. Artill.-Scli ietoefeningen. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., ter standplaats Middelburg, heeft de navolgende verordening vastgesteld: Artikel 1. Op Zaterdag den lOen Juli 1915, of een der volgende dagen zullen schietoefeningen gehouden worden, gedu rende welke de vaart in het Oostgat ver boden is. Artikel 2. Tijdens de in artikel 1 be doelde schietoefeningen zullen roode vlag gen geplaatst zijn op den toren van Zou- telande en bij het Fort de Nolle. Artikel 3. Overtieding van deze ver ordening wordt, ingevolge art. 43 van de Wet van 23 Mei 1899 (Staatsblad no. 128), gestraft met hechtenis van ten hoog ste een maand of geldboete van ten hoog ste drie honderd gulden. Waarschuwing. De Territoriale Bevelhebber in Zeeland enz., waarschuwt een, ieder tegen hét aanraken van niet gesprongen artillerie- projectielen, zijnde zulks LEVENSGE VAARLIJK. Van het vinden van dergelijke projec tielen moet onmiddellijk kennis gegeven worden aan den Burgemeester ter plaatse of den delachements-commandant te Dis hoek. Schijven, vlaggen, overblijfselen van ge sprongen projectielen zijn Rijkseigendom men, waarvan het ontvreemden strafbaar is volgens de- Wet. Middelburg, 7 Juli 1915. De Territoriale Bevelhebber voornoemd, BROCX. Bij Kon. besl. is toestemming verleend aan L. W. B. A Mulder, burgemeester van 's-Heer Abtskerke, om tot 8 Juni 1921 te Ovezande blijven wonen. Besmettelijke ziekten. In de week van 30 Juni tot en met 6 Juli kwamen uit. Zeeland tor kennis van den centralen gezondheidsraad van typhus of febris typhoïdea 1 geval to Heinkenszand, Sehore en Zierikze© en van roodvonk 3 gevallen te Axel on 1 te St. Rhilipsland en Tholen. Ovezand, Stemming Raad. Gekozen ltijk 111 en Van der Slikke 96 Mol had 73 en Thomaes 60. 9 Juli 5 uur 's namiddags Londen. Te Habworth heeft een ont ploffing plaats gegrepen in een munitie fabriek, waarbij verschillende personen zijn gedood. De ischade is zeer aanzienlijk. Berlijn. (Off.) Noordelijk va.n de sui kerfabriek te Souchez werd een Fransche aanval afgeslagen. Kleine afdeelingen van den vijand, die in onze stellingen binnen drongen, werden onschadelijk gemaakt. Het gehikte ons tot heden toe niet het eerste verloren stuk loopgraaf te her overen. Het Fransche legerbericht van de verovering van een Duitsch stuk geschut is onjuist. Oostelijk van Ailley voerden de Fransche troepen afzonderlijke aan vallen uit. Oostwaarts aansluitende aan het priesterwoud bestormden wij verschei dene groote loopgravenliniën ter breedte van 2 a 350 M. Wij namen 250 man gevangen en veroverden 4 machinegewe ren. 's Nachts hadden op het front van Ailley tot aan den Moezel onbeduidende gevechten plaats. Na sterke artillerievoor bereiding viel de vijand de door ons op 22 Juni veroverde hoogte 631 aan, wij moesten de volkomen vernielde loopgra ven ontruimen. Op het Oostelijk front is alles onveranderd. Petersburg. In den nacht van 6 dezer slaagde de vijand er in de Gelminita over te trekken, doch werd teruggeslagen. Eeni ge tientallen Duitschers, die zich bij het krieken van den dag in de loopgraven handhaafden, werden doodgeschoten. Nieuwe vijandelijke aanvallen werden on der zware verliezen afgeslagen. Onze troe pen gingen in de richting Lublin met succes voort het begonnen offensief te ontwikkelen. Verscheidene rivieren wei den overgetrokken. Van 5 tot 7 Juli wer den verscheidene tientallen machinegewe ren veroverd benevens een vaandel en 11000 gevangenen gemaakt. Wij zitten den vijand achterna. Pretoria. (Officieel.) Botha heel't dei overgave van ,1e geheele Duitsch:: slrij.l macht in Zuid-West-Afrika aangenomen. De vijandelijkheden zijn geëindigd. Berlijn. (Part. E.) Volgens een parti culier telegram uit Lamberg aan de Ba seier Nachrichlen branden de Russen op hun terugtocht alles neer, plunderen en moorden. Te Komarno hield de kozakken- achterhoede, een groote slachting onder die joden. 75 joden worden vermist en 27 lijken werden gevonden. Parijs. Het avondcommuniqué van 8 Juli luidt: In België werd een Duitsche aanval op de loopgraven ten Z.W. van Pilkem, die de Engelselien den Gen hadden veroverd, door de Fransche en Engelsche artillerie afgeslagen onder zware verlie zen .voor den vijand. 6 uur 's morgens deden de Duitschers een nieuwen aanval op de Fransche stellingen ten .noorden vau den weg Bethune Atrecht. Zij wer den teruggeslagen. Bij een tegenaanval welke ten doel had de loopgraven ten noorden van het station van Souchez te heroveren, welke de Duitschers den 7en 's avonds hadden verloren, slaagde de vij and er slechts in 100 van de 800 meter loopgraven te bezetten. Ontsnapt. Te Groenlo kwam een Russisch krijgsgevangene aan, die het gevangenenkamp te Wezel was ontvlucht. Twee werden er nog vlak bij de grens achterhaald. Vermoedelijk is liet slechts één gelukt in Nederland aan te komen. De man droeg een kaartje bij zich, waar op de loop van den Rijn, en o.a. eenige Nederlandsche grensplaatsjes waren aan gegeven! Voor zoover uit zijn gebaren en woorden viel op te maken, had liij zich langen tijd vóór de Nederlandsche grens opgehouden, voor hem de kans gunstig scheen, die over te trekken. Begrijpelij kerwijze was hij zeer verheugd zijn doel bereikt te hebben. De Instrumentmaker C. A., te Leeu warden, heeft Donderdagmiddag een moordaanslag gepleegd op een 45 jarige dienstbode, ten huize van haar meesteres, aan den Groentemarkt. Hetschot miste, waarna hij zichzelf met twee schoten ernstig verwondde. De getroffene is naar het ziekenhuis gebracht. Van een „Vastslaper". Een kleine jongen te Heusden was dezer dagen naar bed gegaan en had een flink stuk mastiek meegenomen. Dit nu was ondeï zijn hoofd gesukkeld en toen de knaap 's'morgens wilde opstaan kon hij dat met geen geweld. Jlij had zich vastgeslapen de mastiek had hem met zijn haren aan het beddegoed vastgekleefd. De ter hulp geroepen ouders wisten aanvankelijk niet wat zij1 zagen en wat zij doen moesten. Ten slotte knipte men een stuk uit de lakens en zoo werd het manneke uit zijn positie bevrijd. Gemoedelijk. Te St. Oedenrode heeft men verzuimd voor de aftredend© leden M. Moeskops (wethouder) ©n. M- Aarts een candidatenl'ijst in te leveren, zoodat dezen met 1 September ophouden lid van den Raad te zijn. Beide heeren genoten het volstrekte ver trouwen der kiezers. (Z.). Ken treinbotsing. Zondagavond om half zeven is een trein, die over den tramweg van Blankenesse reed, in botsing gekomen met ©en trein, die uit de richting van genoemde plaats kwam. De botsing was zioo 'hevig, dat de wagens ontspoorden. Elf personen werden zwaar en elf licht gewond. Een concurrent van het glas. Mica is niet als een serieuse con current van het glas te beschouwen. Men ziet het sporadisch, ja, het. gebruik van mica neemt eer af dan toe. Maar thans krijgt het glas oen heusehen concurrent. Onder den naanu Cellon wordt in Engeland en in Amerika een materiaal in den handel gebracht, even doorzichtig! als glas, even buigzaam1 als balein, z<>0 hard ate staal, en bovendien onbrand baar en zeer gemakkelijk! te onderhouden- Dit nieuwe imitatie-glas wordt beschouwd als een ideaal materiaal voor de autorui ten, spoorwegraanipes, vensters in ken, enz. Een v i e r 1 i n g. Een zéldzaJ heeft in de. nabijheid van Fonte, Comte, in Frankrijk, plaats geha* Aldaar schonk een jonge vrouw dagen aan haar echtgenoot, een v zijnde twee meisjes en twee jonger vier in Makenden welstand. De vads voor dit interessante kwartet viei uitgekozen, n.l. de president der Rei en de geallieerde vorsten. Alle vier ten zonden geschenken aan den 1 Raymond, den kleinen George, de Elisabeth en de kleine Alexandri C..T Een katholieke kerkte lijn verbrand. De Corpus I kerk in de Thomerstrasse te I welke voor eenige jaren werd gel is met de pastorie en bet kosterl de ascli gelegd. De geweldige welke in den middag ontstond ei voorsteden van Berlijn zichtbaai heeft liet altaar, het orgel, de ki het dak, alle vensters en deun verlichting enz. totaal vernield, kig konden de Miskleederen en vaten bijtijds gered worden. De ke zooals gewoonlpk open en door v loovigen bezocht. Eenigen tijd 11a1 laatste bezoeker liet gebouw had ve zag men rook uit de kerkramen opi en werd de koster gewaarselinwt blusscheii viel toen niet meer te dt De Berlijnsche brandweer werd gt schuwd en met behulp van acht er tig spuitwagens werd men liet meester. Een uitvinding tegen be ting. Om den geneeskundige in de zf huizen tegen de besmettelijke zie" vrijwaren tegen het gevaar voor bi ting waaraan hij steeds bloot staa het aanvatten van deurknoppen, enz. beschrijft dr. Sawicki in de zinisclie Klinik" een instrument doi uitgevonden. Met behulp van dit instrument mogelijk iedere deur zonder aanr te openen en weer dicht te maken is het ook mogelijk met dit instru deursleutels en andere zaken of draaien. Het Gerechtshof te Den 1 heeft het verstek-arrest bekrac. waarbij A. F., veldarbeider te kenszafiü, werd veroordeeld tot 14 i| vangenisstraf, ter zake het, niet op d dering van den rechthebbende een ten localiteit verlaten. u, uuunuuiuuiuyuu, Afloop openbare verpachting gehc Ie Goes, ten overstaan van notaris 1 van Dissel te Goes, van bouw- en wei] onder de gemeenten Goes, Kloet| s I leer A btskerke, 's G ra venpolder, dekenskerke, Baarland en Waarde, 19,13.46 HA., aankomende de Diac der Nederduitsch Hervormde gemeen Goes, voor 7 jaren, pacht per f2819,64. Ossenisse. Door notaris Dumoleijn Hontenisse werd Donderdag j.l. pu verkocht voor J. F. Eeman te Kan onder deze gemeente: a. diens woon! winkel en herberg, schuurtje en tuingr ■samen groot 8 A. «f 29 roeden; b. 1.4 H.A. of 3 gem. 50 r. bouw- en wei! in den Rummerfcsdijkpolder onder (1 nisse; c. 87.10 At. of 1 gemi. 1286 r. wei. en uitweg aldaar; d. 360 r. gerst te ve f'. 230 r. tarwe te velde; f. 160 r. erv. 'Ie velde, d, e en f wassende onder K pen. Koopers werden van: a. C. v. d. Bc te Stoppeldijk voor f2700; b. C. v. O bceke te Ossenisse, voor f3530; c. zelfden, voor f2000; d. P. Laurel Hengstdijk, voor f145 het geniet; e. Mattens te Boschkapelle, voor f 145 genietf. A. v. Waterschoot te Groei dijk, voor f 195 het gemot. Afloop vérkoop hofstede „Dijkwel., houden door notaris .Ei. C'. vail Diss© (toes op 7 'Juli 1915. Gemeente Kapel!©. Perceelen 1 tot (apt 6 (zijndeide hotstede met 9.84.60. 1 erf, tuin, boomgaard en bouwland aan van Liere Az. voor .zich en qq. voor f2; per H A. of den hoop f25353.45, p< 7, 8 en|9 4.17.20 H.A. bouwland aan A. Groene te Kapelle voor f1960 per 11 of den hoop T 8177.12, perc. 10, 1.03 ll.A. bouwland aan J. de Jager Az. Kapelle voor zich en qq. voor f2105 ll.A. of den hoop f2170.26. Gemeente Kloetinge. Perc. 11 en 2.27.70 H.A. bouwland aan J. A. Trin Burger te Kloetinge voor f1880 per II of den hoop f 4280.76, perc. 13, 14 15, 1.91.40 ll.A. bouwland aan J. A. Tr, pe Burger voornoemd voor f1940 per H o' don hoop £3713.16; perc. 16, 2.51 weiland aan A. Okké te Goes voor 1 1815 per H.A. of den hoop f4571 pf'K. 17, 2.24.90 H.A. weiland aan riefj n ,'e 's Gravenpolder qq. 1, I 1611 per H.A. of den hoop f3623.14. Gemeente Kapelle. Perc. 18, 1.29.80 1! ■on™ 1(1 aan J- Daane te Kapelle v -000 per H.A. of den hoop f2597. perc. li), 1.14,10 H.A. bouwland aan Kosten 1e Kapelle qq. voor f1911 per H

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2