\AN rdes. De Groote Oorlog. 2-243 No. 80. Katerdag 10 Juli 1915. Elfde Jaargang. Mo. 10. REN. Verschijnt eiken MAANDAG-.JfOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. Landbouw en Veeteelt N, KIN- IEN aan versterken. Er j velen komen nuwachtigheid. jnder bepaalde den die dikwijls itijds het echte r laat voortwoe- door honderden iddel bij bloed- «peuren. Houd It overwonnen. Den Haag. en verzocht eene of in het Octaaf dag der Novene, edje in een Kerk n de Basiliek voor de H. Katharlna N1E KLIJBERG, VIA AS W ALR AVE 1 ij k e de dames UW, Boschstraat nop Zoom is >baar. 427, Amsterdam NIEIM Iftll HSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoortsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de H gulden bij verlies van beide BM A gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I B I I handen, voeten of oogen. jl I I verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke 1 I I hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; of oog; I duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. DM M gulden bij 4Êk gulden bij Mfe gulden bij mm M I I verlies van een M I 11 I verlies I I verlies van m 1 I hand, voet 1 I 11 I van een 1% I I een M I of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Z. Em Kardinaal Mercisr. Een Belgisch blad, dat dezer dagen aan den Kardinaal-Aartsbisschop van Parijs diens meening vroeg over Z.Em. Kardi naal Mercier, ontving dit antivoord: Door zijn uitnemende wetenschap, door zijn hooge deugd, door zijn herderlijken ijver, heeft Kardinaal Mercier zich sinds langen tijd geplaatst in de eerste rangen van het katholieke epicsopaat. Zijne houding, te midden der wreede beproevingen, ivelke België doormaakt, heeft hem zeldzaam verheven in de ver eering van alle edele naturen. Hij heeft zich opgericht tegen den inval ler en. met een geheel apostolische vrij heid en kalmen moed de wetten uitgeroe pen van de rechtvaardigheid en waarheid. Eere zij hernl (w.g.) Leon Ad., Kardinaal Amette, Aartsbisschop van Parijs. („Tijd"). Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Bij den burgemeester der Belgische gemeente Moerkerke werden enkele Vuur wapens op het erf onder den grond ge vonden. De burgemeester verblijft bui tenslands, doch is door de Duitschers toch verantwoordelijk gesteld voor het feit. Boven Noordwest-Vlaanderen woedde Dinsdag een hevig onweder. Vooral des avonds is het geschut uit de bekende richting weer duidelijk hoor baar. Er werd ook fel gezoeklicht. Vliegers der verbondenen wierpen bom men op Bruggeéén op de Place Stevin en één op Den Burcht, waar een vrouw hevig gekwetst werd. Te Kortrijk, Thielt en Iseglrem in Vlaanderen zijn veel Fransche en Eugel- sche gevangenen gekomen. In Geut ko men veel gewonden toe. Sedert eenige dagen circuleert in Bel gië Congoleesche nikkelmuut van 25 en 10 centimes. De Vlaamsche gemeente Baesrode is beboet met 50u mark wegens het ver sperren van spoorlijnen. Te Sint-Laureyns is bekend gemaakt, dat dezen Woensdag voor het eerst een electrische stroom door den draad zou gaan. Een ieder zij op zijn hoede. Te Sluis kwam weer een Duitsck de serteur over. Hij had over een afstand van drie uren bijna een week gedaan. De treinenloop Neuzen—Mechelen is als volgt bepaald: Vertrek om 7 u. 5, 10 u., 1 u. en 5 u. 32 van Neuzen. De trein van 1 uur loopt maar tot Ivlinge. De trein komt om 8 u. 1, 12 u. 30 en 7 u. 47 uit Temsclie. Vaderlandsliefde onder de Belgen. Naar de „XXe Siècle" meldt, wordt de oproep van koning Albert tot alle Belgen van 18 tot 25 jaar om zich bij zijn dapper leger aan te sluiten, schitte rend beantwoord. Het aantal recruten dat zich reeds heeft aangemeld, is dubbel zoo groot als werd verwacht. Vele duizenden jonge Belgen hebben niet geaarzeld in weerwil van de strenge maatregelen door de Duitschers geuomen, te trachten op de roepstem van hun koning, de grenzen over te trekken, ten einde mede te werken aan de bevrijding van hun vaderland en velen zyu daarin geslaagd. De Duitschers in België. Ontsnapten. Woensdagmorgen zijn zeven jonge man nen bij Putte over de Belgische grens ge komen, waaronder twee Franschen, die door de Duitschers krijgsgevangen ge maakt waren. Zij waren te Antwerpen ontsnapt. De oogst in België De Duitschers zullen in geheel België, beslag leggen op den oogst, dien zij aan taxatieprijs zullen betalen. De kleur der hope. Nu door den Duitschen Gouverneur in Belgie het dragen der Belgische kleuren verboden is, loopen zeer vele Belgen met een groen blaadje in het knoopsgat. Groen is de' kleur der hoop. ESSCHEN, 7 Juli. (Part.) Hedenmor gen ging Mej. M. A- vroeger woon achtig te Bergen op Zoom een der deftigste ingezetenen dezer gemeente, naar het bureau der Duitsche grenspost om haar dagelijksche pas, voor overschrij ding der grens, naar Nederland. Deze dame, welke dagelijks een pas kon verkrij gen voor Roosendaal, werd heden ten bureele der Duitsche grenspost gefouil leerd, waarna voor een waarde van 50.000 mark aan goud en bankpapier bij haar gevonden werden. Daar het vervoer van goudgeld over de grens verboden is, werd de dame per automobiel naar de gevangenis Te Antwerpen overgebracht. In deze zaak moet verraad in 't spel zijn. (Zoom.J BRUSSEL, 7 Juli. (PartEen bekend advocaat uit Brussel, die een Duitsche boekverkoopster, gevestigd aan de Boule vard du Nord, verzocht een plaat uit haar etelage te nemen, waarop Belgische burgers als franc-tire urs werden voorge steld, is wegens huisvredebreuk tot een boete van 300 mark veroordeeld. Gouverneur Von Bissing heeft na ont vangst van een uitvoerig en juridisch gedocumenteerd protest het vonnis ge handhaafd. Het Belgische front. Het Belgische front, dat eene uitge strektheid heeft van 54 kilometer, wordt, volgens de „VI. St.", verdedigd door ruim 100.000 Belgische troepen. Het Engelsche front in België en Frankrijk is 700.000 man sterk, en heeft slechts het dubbele van het Belgische front. Men ziet daaruit hoe de waarde vau het Belgische leger door de Bondgeuooten erkend wordthet bestaat dan ook uit eerste klas troepen. De reserve-troepen, welke in Frankrijk geoefend worden, tellen minstens 40.0U0 man. De taak van Italië. In ons vorig oorlogsoverzicht bespraken wij de groote moeilijkheden die Italië in zijn veldtocht tegen Oostenrijk heeft te overwinnen. Dat men hiervan in regeeringskringen in Italië ook overtuigd is moge blijken uit het volgende draadbericht van den oorlogscorrespondent van „De Maasbode" uit Luzern dato 6 Juli Giolitti hield in den provincialen raad van Cueno een korte toespraak, waarin hij er den nadruk op legde, dat de taak die Italië op zich genomen had, moeilijk was en groote offers zou eischen. Inmiddels seinde men ons gisterenna middag. WEENEN. (Officieel.) Een onzer onder zeebooten torpedeerde in den morgen van 7 Juli den Italiaanschen pantserkrui ser „Amalfi" in het Noordelijk deel der Adriatische zee en bracht dien tot zinken. Vernielzucht in een Schildersatelier. De heer Ch. Herbiet heeft in een vlug schrift reproducties uitgegeven van foto's, genomen in het vernielde atelier van den schilder Isidoor Opsomer, korten tijd na dat de Duitsche troepen Lier binnenvielen. Korten tyd verteld de heer Herbiet na de ramp, die hem zoo smartelijk trof, gewerd my een brief van Isidoor Opsomer. Hjj schreef my „Vreeseiijkziet het uit in den atelier. Op mijn schilderijen hebben ze met groote letters geschilderd „Deutschland Deutschland fiber alles 1" Ze schijnen er pret in te hebben gehad mijn doeken stuk te snijden, mijn etsen, foto's en documenten te verscheuren, mijn antiquiteiten stuk te slaan." De Italianen in Albanië. Volgens een bericht uit Athene aan de „Voss. Ztg.", beginnen de Italianen opl het eiland Saseno, voor Vallona liggend, maatregelen te treffen, die duidelijk wij zen op een duurzame bezetting. Da ver sterkingen, Jhans in aanbouw, drageat geenszins het karakter van voorloopige inrichtingen. Er worden onderaardsche gangen en zware stellingen voor zware; artillerie gebouwd. Straatwegen in den omtrek van Vallona worden aangelegd voor het vervoer van zware artillerie. Te Bjusa, 20 kilometer van die stad ver wijderd, zijn reeds zware kanonnen in positie gebracht. Emilie Grossmann, een Duitsoh, meisje uit den Eizas, dat te Londen woon de, heeft een schijnhuwelijk met een En- geischman aangegaan, omdat men haar had verteld, dat zij dan een Kngelschq was en in Londen kon blijven. De man, die zijn bemiddeling had verleend, heeft zich Zaterdag voor den politierechter te verantwoorden gehad. Het bleek dat hij het meisje voor 15 een „aardigen En- gelschman" had beloofd, hetgeen den rechter deed uitroepenIs dat de prijs voor een Engeischmanl Het meisje had haar man pas voor 'teerst gezien op den ochtend van de huwelijksplechtigheid. Nadat zij voor de wet getrouwd waren, was de bruigom verdwenen, en de bruid had ook niet gevraagd waar hij1 bleef. De behandeling van de zaak is een week uitgesteld. De Bayern. De bladen vernemen uit Rpme ln de lading van de „Bayern", uit Home: In de lading van de Bayern, die in Augustus in Napels is geïnterneerd, zijn 500,0110 revolvers van zwaar kaliber gevonden, voorts 100,000 geweren, 200,000 kisten 'munitie, twee loodsen met 4 tweedekkers, alle van een toestel voor draadlooze telegrafie en machinegeweren voorzien, alsmede 1000 bommen voor vlie gers; verder 14 yeldkanoainen, honderden tonnen cement, twee volledige station^ voor draadlooze telegrafie met masten en dynamo's en ten slotte gewichtige mili taire documenten, die in het ruim ver- borgen waren. WEENEN. (Off.) In Russisch-Polen ten Oosten van den Weichsel duren de gevechten voort. Talrijke aanvallen wer- üen bloedig afgeslagen. Door overmach tige vijandelijke strijdmachten die tot dekking van Lublin aangevoerd waren, en tot een tegenaanval overgingen, moes ten onze troepen aan beide zijden van den straatweg op de hoogte ten noorden van Prasnitz terugtrekken. Ten westen van de Weicliel werden Russische voor-posities stormenderhand genomen. Aan den Bug en in Oost Galicië is de algemeene toestand onveranderd. Vijan delijke aanvallen aan den beneden Zlota- Lita werden afgeslagen. Van het Italiaansch oorlogstooneel Bij Gorz ondernamen de Italianen weder eenige aanvallen tegen het brug- gehoofd van Gorz en zonden daarbij een gedeelte van de actieve militie in liet vuur. De troepen sloegen de vijandelijke aanvallen als altijd at. Aan den midden-Iszonsu en in het Karn-gebied en tegen Karinthië en het Tyrolergebied hadden artillerie-gevech ten plaats. Van het Zuid-Oostelyk oorlogstooneel Bij de grensplaatsen ten oosten van Trebinje had 111 den nacht van 7 Juli een gevecht met de Montenegrynen opnieuw plaats, Daar de aanval van de Montenegrynen gisteren mislukt was poogde de vijan delijke macht des nachts een aanval, die echter door ons artillerie en infanterie- vuur volkomen mislukte. Thans heerscht er rust. Aan de overige grenzen is niets bijzonders voorgevallen. VIvKKKYK.Mil STATES. NEW-YORK, 8 Juli. Geweldige stormen en wolkbreuken hebben in Missouri en Ohio groote schade aangericht. Vele mea- schenfevens zijn te betreuren. Treinen zijn verongelukt; vele passagiers gewond. In Cincinnati zijn 20 of meer personen om het leven gekomen; 25 huizen zijn ver nield. Mr. Troelstra. De bij mr. Troelstra ingetreden onge schiktheid totiederen geestesarbeid wekt deernis bij alle partijen. De Haagscne briefschrijver van „De Tijd" schrijft van hem „Pas 55 jaren oud heeft hij nog geen twee jaar geleden in zekeren zin politiek lot van zijn laud in handen gehad. Door H. M. de Koningin ten Paleize ontboden, zijn aan zijn partij daarna drie zetels aan geboden in een Kabinet, dat, ware het optreden, de leiding van het volk zou hebben gehad in deze moeielijke tijden. Indien het aanbod zou zijn aaugenomen, dan zou de heer Troeistra de eerste zijn geweest, die tot bezetten van de eventu- eeien zetel was aangewezen." Na de ge schiedenis vau het te vormen Kabinet Bos-Troelstra te hebben uiteengezet gaat de briefschrijver voort met te zeggen dat in allen gevalle Troelstra twee jaar gele den een macht was in den Staat, maar gaandeweg zwakker werd door de politie ke omstandigheden. Troelstra was aldus de briefschrijver- „in het Parle ment nooit mactiteloozer, dan sinds hij er met een grooter getal aanhangers terug keerde, dan waarop hij ooit had gerekend. Zijn numerieke macht maakte hem moreel zwak. Hij kon niets doen, zonder de nu merieke macht in gevaar te brengen en van de hoogte af te storten, waarop hij geklommen was. Indien hij aan het nieuwe Kabinet een moeielijkheid in den weg legde, dat tot aftreding dwong, stond toch geen andere weg meer open dan een Kamerontbinding, die de sociaal-democra ten een zekere nederlaag zou brengen. De sociaal-democraten hebben dan ook in het eerste jaar met angstvallige be zorgdheid het Kabinet op de been gehouden, het met grootere teederheid bewakend, dan de vrijzinnigen, ln zekeren zin is de oorlog daarom voor sociaal-de mocratie een uitkomst geweest. Haar eigen zwakheid verloor zich in de zwak heid van het socialistisch systeem, dat in elkaar stortte. De heer Troelstra was nu plotseling weer gedwongen, om, ten teneinde het anti militairisme in zijn partij en buiten haar niet af te stooten, de actie tegen het volksleger, pardon, tegen de landstormwet te leiden. Hier mede bezig werd hij, te midden van het failliet zijner party neergeslagen en gedoemd in machteloosheid tusschen de stukken te blijven zitten. Het vergaan der Marinesloep. Omtrent het vergaan der defensiesloep van de marine, te Brielle gestationeerd, verneemt men dat die in liet zeegat voor Brielle aan den grond geraaktede bevel voerende officier antwoordde aan een schipper die met zijn botter nabij kwam en hulp aanbood, dat die onnoodig was. Later is de sloep toch nog bij pogingen om haar vlot te krijgen, gezonken. Een der opvarenueu (de matroos Bot- bijl) heeft zwemmende den wal van het eiland Rozenburg weten te bereiken, en er is een lyk aan wal gespoeld. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 10 Juli Zwakke tot matigen wind uit Westelijke richtingenhalf tot zwaarbewolkt. Waar schijnlijk droog,behoudens geringe onweerkans Iets warmer. Volgens mededeeling van den geredden schepeling (een stoker) is de sloep ge- stooten op een uitgebracht anker en daarbij lek geslagen en gezoeken. Vermist worden nog de adelborst Van der Does en 4 manschappen, waarschijn lijk allen verdronken. Nader meldt men Omgekomen zijn bij het vergaan van de defensie-sloep der Marine uit Brielle adelborst 1 kl. van de marine reserve P. van der Doesmatroos 1 kl. der marine-reserve W. Spanjerd, Stamboek no. 349mil. matroos li. de Jong, stam boek 1388 cstoker le kl. S. v. Dok, st. 3479 zee-nnlicien-stoker W. J. v. Holten st. 748 c. en korporaal-stoker binnen- landsche dienst P. Boon. Gered is de zee-nnlicien-stoker A. Bot- bijl. In de Eerste Kamer huldigde gisteren de voorzitter de nagedachtenis d<-r om gekomenen. De minister van Marine sloot zich hierbjj aan. Raad Rotterdam. D© uitslag der stemming in Rotterdam voor den gemeenteraad is, dat herkozen of gekozea ziju de door de vrijzinnige en Rechtsche partijen gemeenschappelijk ge stelde candidaten, alleen in district I komen twee socialisten in herstemming, een hunner is het aftredend lid Heykoop, welke zetel door de samenwerkende par tijen niet bestreden was geworden; ter wijl in district V waar een afgetreden R. K. moest vervangen worden, een R. K. in herstemming komt met een sociaal democraat. Het afgetreden lib. raadslid Nolst Trenité is vervangen door het lib. oud-lid Schenkenberg v. Mierop. Tot de herkozenen behoort o. a. de Kaf.h. wethouder II. Stutemeijer. Te Amsterdam is de samenstelling van den raad eveneens vrijwel dezelfde geble ven en de roode vloedgolf met succes gestuit. De socialisten gingen overal in stemmental achteruit. i Men schrijft ons uit Zeeuwsch-Vlaan deren Hoe enorm duur tegenwoordig de paar den zijn, kan wel hieruit blijken, dat de landbouwers Cornelissen te Kuitaart, Montenisse, dezer dagen 3 jaarlingen, merrie-veulens, verkocht voor den onge- hoorden prijs van f 1530. En daarbij waren het maar gewone dieren, volstrekt geen prachtexemplaren. In Oostelijk Zeeuwsch-Vlaanderen is men volop begonnen met het trekken van vlas. Over 't algemeen is de lengte niet boven het middelmatige, maar is de kwaliteit uitstekend, en is de zaadop brengst uitermate, groot. Er zijn heel wat partijen verkocht, en natuurlijk tegen hoogen prijs. Voor puike akkers loopt hij tot f280 per gemet te velde, zoodat alleen het vervoer van den akker naai de leveringsplaats ten laste vau den ver- kooper is. Minder gelukte perceelen zijn verkocht voor f7 tot f9 per 100 K.G. droog te velde. Dit is zeker nog een eerste prijs, vergeleken bij dien, welke in de laatste jaren voor mindere kwali teit is betaald. De hooge markt, vooral voor deze mindere soorten, maar ook voor de andere, is een gevolg der bijzondere tijdsomstan digheden; er wordt niet enkel gekocht oui den draad, maar eveneens om het zaad, dat zoo spoedig mogelijk tot dure olie en dure lijukoeken zal worden ver werkt. Met de hooge waarde, die dit jaar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1