n i De Groote Oorlog. - goes. M buitenlahdt binnenland. No. 79. Donderdag 8 Juli 1915. Elfde Jaargang. tentiën. reskens. OOTE ËR~ GOES. a.s., Verschijnt eiken MAANDAG-, JENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. rnalen-schuit a onbekende itnond. do Weduwe Uit dit bezit «nsten. I en Abra- lor van resp. en 5 jaar) ,'ischten mtet bemand was, echt va.n 19 14 jaar. De betrekkingen, g, moeten a-zorgde acli- ondergang te neent© Bres- moetan doen, oen. ïelpe k, zal dank- blad worden rorden toege- eester-Secieta- vormde Pl'aat- ler nagelateq *4, Burgenr. V oorzitter. Secretaris- ■nningmeester. 5UVEL. ekend mtet de waarin do na- Ie slachtoffers epsramp ver- lgenooben ten >roep van het. n geven. 1', Lid van de er St.'Gen. V VAN OYEN, Aardenb'urg. DAM, Kanton- ïter Oostburg, Prov. 'Staten. IJZEN, CJom- ch. Laiidweer. VBERG, Pred. erv. Gemeente. Dir. Stoomtr.- is Maldeghem. o f5,60 ant. 'etend, ING Beveland Vereeniging (T MACHT" VIHOEK Juli 1915. pond 27 cent ii 30 ,i 12 52 ii 35 ii 22 n 35 ,i ii 30 ii nd, stiek-verbond, >ciëteit Y. O. V., et de Muziekge- Groote Markt, trée 25 ets.), ter- 10 ets. bij den NIH ZEEUWSCHE COURRHT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en. Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de B BBi gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl I fl I I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I I I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I U verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. f» gulden bij B A gulden bij A A gulden bij A gpg M B^ I I verlies van een jl I 11 I verlies I I verlies van I I I hand, voet 11 11 I van een I I een M V f of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. In de fabelleer der Ouden wordt ge wag gemaakt van een zekeren Sisyphus, die door de goden veroordeeld was om in de onderwereld een rotsblok tegen een steile hoogte op te rollen. Telkens als het rotsblok bijna den top der steilte had bereikt, viel het naar beneden en kon Sisyphus van voren af aan beginnen. Wat "de Italianen thans in hetTyrool- sclie bergland gaan ondernemen zou ook een soort Sisyphusarbeid zijn. De oorlogs correspondent van de „Lokal-Anzeiger" schetst de ontzaglijke moeilijkheden, welke het den Italianen in hun hoogge bergte onmogelijk maken hun offensief vooruit te brengen met kracht, terwijl de Duitsch-Oostenrijksche beproefde troe pen zich veel sneller aan de nieuwe toe standen hebben aangepast. Met den oorlog in de Karpathen bijv. zijn deze gevechten volstrekt niet te vergelijken. De troepen liggen op rotsachtige, gedeeltelijk met sneeuw bedekte toppen, waarvan de meeste meer dan tweeduizend meter hoog zijn. Levensmiddelen en schietvoorraad worden in de lagere streken door last dieren en hoogerop langs de smalle klauterpaden door manschappen in de dekkingen bracht, die gedeeltelijk op kunstige wijze met behulp van ontplof bare stoffen in de naakte rotsen zijn ge maakt. Eigenlijke dekking is op de toe gangswegen natuurlijk onmogelijk. Het komt er op aan de stellingen zóó te kie zen, dat.de verdedigers zich niet alleen veilig kunnen nestelen, maar dat de aan voer veilig kan plaats vinden, zonder dat de vijand dien ziet. De Italianen, die er vooral naar streven hooge, maar strate gisch vaak waardelooze toppen te bezet ten, houden zich niet altijd aan dit begin sel. Een flankeering, die in de hooge bergen vaak gemakkelijk uit te voeren is, brengt dan het verderf. Kortgeleden kon een afdeeling Hongaarsche troepen haar machine-geweren in een stelling brengen, die den toegangsweg tot een hoog gelegen Italiaansche positie be- heerschte. Men wachtte totdat op den goed zichtbaren weg een colonne van >,rtig beladen lastdieren verscheen. Een enkel schot uit het machinegeweer en paarden en manschappen verdwenen in de diepte. Daar de verdere aanvoer nog slechts op moeilijke omwegen door menschen ge schieden kon, was de toestand op den top onhoudbaar geworden. De Duitsch-Oostenrijksche legers in Gallicië vergenoegen zich blijkbaar er niet mede Gallicië van de Russen te bevrijden, maar trachten achter het hui dig Russisch front de knooppunten van den spoorweg Iwangorod-Ro wnoin handen te krijgen om daardoor de verbinding van het Russische centrum met zijn linker vleugel te bemoeilijken, de Russische weermacht te splitsen en afzonderlijk te verslaan. Dit alles natuurlijk in de veronderstel ling dat dit stoute plan de kracht der Duitsch-Oostenrijksche legers niet te bo ven gaat en de Russen niet op het on verwachts door een nieuwen strategischen zet de plannen hunner vijanden verijdelen Na het succes van het kroonprinselijk leger in de Argonnen, maakt het jongste Duitsche communiqué melding van een voordeel door de Duitsche troepen op den Westrand van liet Bois le Prêtre (ten N.W. van Pont-a-Mousson) behaald, waarbij zij een vrij belangrijken buit ge nomen hebben. Bij Norroy, aan de Moezel, behaalden de Duitschers een ander voordeel, dat slechts van oogenblikkelyken aard was. Dit alles wijst er echter op dat de Duitschers op het Westeljjk oorlogster rein weer versterkt zijn en zich tot aan vallende taktiek in staat gevoelen. Of het vallen van een granaat binnen Zweedsch gebied tjjdens den slag op de Oostzee aan een ongeluk of opzettelijke neutraliteitsehennis moest worden gewe ten, scheen twijfelachtig. Thans moet het eerste worden aangenomen, want de Russische regeering heeft haar leedwezen over het terecht nomen van Russische projectielen op Zweedsch grondgebied aan den Zweedschen gezant te Peters burg betuigd. Een Atheenseh bericht in de Lokal- Anzeiger meldt de aanwezigheid van zeven groote Duitsche duikbooten in de Egeïsche zee, waarover men in marine kringen erg ontdaan is, omdat in den loop der ondernemingen gebleken, dat de eenige effectvolle beschermingsmaatrege len tegen duikbooten in het terugtrekken van alle groote scheepsbodems bestaan. Een herhaling van deze tactiek voor de Dardanellen zou echter volgens het in zicht van deskundigen voor de geallieer den op Galipoli een rampvol einde be- teekenen hunner hachelijke expeditie. Van de Zeeuwsch-Belgische grens. Te Overslag deed zich deze week het eigenaardige geval voor, dat een Belgisch dokter een Nederlandsche patiënt behan delde, terwijl tusschen beiden de versper ring stond. Noch de dokter mocht in Holland, noch de patiënt in België komen. In St. Nikolaas-Waes zijn thans alle onderwijsinrichtingen geopend. Op de werkplaatsen der spoorlijn Neu zenMechelen wordt nog niet gewerkt. Sinds Zondag klinkt in Zeeuwsch- Vlaanderen onophoudelijk hevig schieten. Aan de grens te Ede zijn de Duit schers weer streng. Dhr. van Elsmoortel te Ostende, in voerder van Engelsche kolen, is door de Duitschers gevangen genomen en weg gevoerd. In Bouchaute zijn de grenzen dezer dagen nog strenger afgezet dan anders. De Burgemeester van Wachtebeke is door de Duitschers gevangen genomen. Te Gent zouden de Duitschers gaarne met October de Hoogeschool openen. Er is echter gebrek aan professoren. Door de Kommandantur te Ertvelde zijn twee personen veroordeeld tot drie maanden strenge gevangenisstraf wegens het over de grens willen gaan zonder passen. In Selzaete worden geen passen meer afgegeven. Men moet die thans in de Pas-Centrale te Gent op de Place de Cauter halen. Het Belgische gedeelte der spoorlijn GentNeuzen zal door de Duitschers den lüen Juli in exploitatie worden ge nomen. Werklieden uit Selzaete en Assenede, die in de fabrieken te Sas van Gent werken krijgen een pas, die een week duurt, om m Nederland te werken. In de Vlaanderens worden alle rijwie len opgevorderd tegen een vast tarief van 37.50 francs. Het is thans verboden om te fietsen, zonder een schriftelijke vergunning der legerautoriteiten. Te Gent vergaderden de Gentsche winkeliers, ruim 4000 in getal, om een Bond te stichten buiten alle politiek. Het zal voortaan geoorloofd zijn om driemaal in de maand een pakket te zenden aan de Belgische krijgsgevange nen in Duitscldand. Gedurende den oorlog werden te Gent ongeveer 1.200.000 K.G. kolen aan de armen uitgedeeld. Voor den gesneuvelden kunstschilder Pieter Blornme is te Gent een gedenk- teeken op het gemeentekerkhof onthuld. Aan d© gemeente Biaesrode, waar ©eni gen tijd geleden een aantal straatsteen-en op de spoorlijn Dendermjond©St. Anna gevonden werden met het doel een ontspo ring te doen plaats "haebben, is op bevel van het legerco-mmando 5000 Mark boete opgelegd. In vele plaatsen van België worden alle nieuwe fietsbanden gerequireerd. Van de Brabantsch-Belgische grens. ESSCHEN (Part.) Heden is de grens voor een onbepaalden tijd gesloten. Het toezicht is zoo gestreng, dat aan eenige landbouwers, die hun hooi op de Hol landsche grens binnen wilden halen, dit verboden is. Dr. Wouter uit Esschen kon geen pas krijgen om even buiten de grens een zwaren zieke te bezoeken. Men meldt ons uit Lyukgestel 6 Juli De grens afgesloten. De grens is hedenmorgen volkomen afgesloten voor het verkeer. De Duitsche posten hebben last niemand, zonder onderscheid, door te laten. Eenige Bel gische vrouwen en mannen mogen niet meer naar hunne woonstedtn terugkeeren. Een Belgische vlieger gedood. De Belgische vlieger-officier Michel Lagrange is op het vliegveld van Villa- coublay doodgebleven. De vlieger had een nieuwe machine in te vliegen. Alles ging goed, tot hij daaldeop een hoogte van 60 meter gekomen nam hij een draai, waarbij de vliegmachine kantelde en naar beneden stortte. Lagrange werd op slag gedood. Generaal Liman Von Sanders gewond. LONDEN, 6 Juli (R.O.) De bladen pu- bliceeren een telegram uit Athene, vol gens hetwelk generaal Limon von Sanders bij de Dardanellen gewond zou zijn. KONSTANTINOPEL, (Offic) Volgens een nader bericht waren aan boord van het Fransche transportschip dat in den grond werd geboord, 1500 man. Vele menschenlevens gingen verloren, daar het schip snel zonk. WEENEN. 6 Juli. Volgens het offici- eele bericht drong het leger van aarts hertog Joseph Ferdinand na een ge slaagde doorbraak onder nieuwe succes volle gevechten voorwaarts. Het heeft de streek van Gielclzew en de hoogte ten Noorden van Wydznica aangevallen. Onder den druk van deze aanvallen weken de tegenstanders ook an de Wieprz over Tarnakow terug. De buit, welke wij in deze gevechten behaalden, bedraagt 41 officieren, 11500 man en 17 machinegeweren. ROME. De gevechten aan 't kustgebied die in de laatste dagen een grooteren om vang aangenomen hebben, ontwikkelden zich gisteren door de aanvallen van het 3e Italiaansche leger tot een veldslag. Ongeveer 4 vijandelijke legercorpsen gingen, gesteund door krachtig artillerie vuur, op het front van het bruggehoofd tot de zee voorwaarts. Zij werden vol komen teruggeslagen en leden enorme verliezen. Zeeslag bij Gothland. STOCKHOLM, 5 Juli. (W. B.) De zee slag bij Gothland, welke de Zweedsche bevolking voor het eerst kennis deed maken met de verschrikkingen van den oorlog, heeft nog 'aller belangstelling en de bladen staan vol bijzonderheden. Oog getuigen verklaren, dat bij het samen treffen tusschen vier Russische en twee Duitsche oorlogsschepen bijna het geheele achterschip van een Russisch schip werd weggeschoten. De dooden aan boord van de „Albatros" zijn zeer dankbaar voor de liefderijke verpleging. Volgens officie ren werd de grootste schade door het Duitsche schip geleden, toen het reeds aan den grond zat. Het personeel van den vuurtoren op Ostergamsholm heeft bevestigd, dat de granaten over den toren vlogen, zoodat vrouwen en kinderen ach ter den toren moesten gebracht worden. Er werden 1500 schoten op de „Albatros" gevuurd, waarvan er slechts 25 getrof fen. De vlag is niet, gelijk de Russen zeggen, neergehaald, vóór de stranding, maar eerst toen de bemanning aan wal werd gebracht. De „Osservatore Romano" en de censuur. BERLIJN, 6 Juli (E. B.) (Duitsche bron Een ernstig persincident, waarover nog veel gesproken zal worden, is d;;t het Romeinsche weekblad „Travase" in het laatste nummer een absoluut niet humo ristisch gedicht van Lorenzo Stecetto publiceert tegen den paus, waarin deze allerheftigst werd aangevallen en beschul digd van vijandschap tegenover Italië. De censuur liet het beleedigend gedicht ongestoord passeeren, doch legde direct beslag op het onmiddellijk daarop gevolg de antwoord in de Osservatore Romano zoodat dit blad voor het eerst met een witte plek verscheen. Niettemin wilde de kardinaal-staats secretaris het protest doorzetten en de zaak kon zoo niet eindigen. Gisteravond publiceerde dan ook de „Osservatore Romano" een nieuw protest, waarin het blad zijn spijt uit, dat de hooge waardig heid des Pausen door de modder gehaald werd en aan de hoon van het publiek prijsgegeven. Ditmaal zweeg de censuur, doch het is gemakkelijk te voorspellen dat het incident daarmee nog niet afge- loopen is. (Maasbode.) De Antwerpsche correspondent van de- „N. R. C." schrijft Naar ik uit 'den mond van een „be voegd" Mechelaar verneem, zijn de klok ken van den beiaard op Remboutstoren, die zoo fel bestookt is geworden tijdens de beschieting, geheel onbeschadigd ge bleven. Alleen de cabien van den beiaar dier, onzen eenigen Jef Denjjti, werd ver nield. Het zal voor velen, ook in Noord- Nederland een heugelijke tijding zijn. Gewonden te Luik. Per Koerier tot de grens gebracht, werd een bericht uit Luik aan het V. D.- bureau geseind, meldende, dat in de ge noemde Belgische stad ongeveer 2tiOU zwaar gewonde Duitsche militairen van het Westelijk front werden aangevoerd. VëBKMIHVE states. De aanslag ,op Morgan. De New- Y.orkscbe bankier Morgan, op wien, naar wij meldden een aanslag werd gepleegdl d-oor een zekeren Holt, is buiten levens gevaar. Toen Holt plotseling in huis drong riep de bottelier zijin heer toe: „de trap op, Mijhheer Morgan, naar Doven". Zijn be doeling was den bankier te waarschuwen om langis de achtertrap te gaan, terwijl hij den indringer in de bibliotheek hield. Iets in 's mans stem deed Morgan inder daad besluiten de achtertrap op Je gaan, welke het dichtstbiji de ontbijtkamer is. Mevrouw Morgan verontschuldigde zich bij haar gasten, die aan tafel bleven, zitten, en vergezelde haar echtgenoot, Holt in,- tusschen, die de bibliotheek leeg vondl, kwam, met een revolver in 'iedere hand, de hoofdtrap op en ontmoette .Morgan en zijn vrouw op da gang van de tweede ver dieping, Mevrouw Morgan stond het dichtst bijl den man en begreep onmiddellijk, dat zij met een krankzinnige te .doen had. Zij drong dadeiqk tusschen haar main: en den indringer, terwijl Morgan poogde haar opzjj; te schuiven en als een tijger op Holt afsprong, die terstond met beide revolvers Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 8 Juli Meest matige zuidwestelijke tot zuidooste lijken wind. Meest zwaarbewolkt. Waar schijnlijk regen of onweersbuien. Koelere ochtend. vuur gaf. Da krankzinnige kreeg geen! tweede kans. Morgan, die sterker en zwaarder was dAn hij, wierp hem op den grond, terwijl de bottelier hem bewerkte met een zwaar stuk steenkool. Mevrouw Morgan, die vol strekt niet geschrokken was, ontwrong) den man een revolver, terwijl één der dienstboden op haar last de andere hand in bedwang hield. Nadat idie indringer door het personeel was overmeesterd, had niemand nog ontdekt, dat .Morgan ge wond was. Men vernam dit eerst, toen hij naar id© telefoon liep en zijin huisdokter opbelde, wien hijt vertelde ayat er géi-, schied was. Toen Holt verhoord werd, sprak hij met een beslist Duiitsch accent, dat nog dui delijker werd, naarmate hij zich opwond-.. Zijin bekentenis, dat hij een bom in het kapitool te Washington had geworpen, gaf aanleiding tot allerlei vermoedens, wat hijl wel verder zou gedaan hebben, als zijn plan t;eg©n Morgan geslaagd was. President Wilson ontving den laatsten tijld talrijke dreigbrieven. Men denkt, dat die wellicht van Holt afkomstig waren. Men vond bij diens arrestatie talrijke spoorwegkaartjes op them. Men gelooft, dat ,hiji van plan was dei explosiestoffen,, die in zijin tasch wer den gevonden, te gebruiken tegen de tal rijke fabrieken in de verschillende dee- len. van het land, waar wapens en munitiq worden gemaakt. Tweede Kamer. Wetsontwerp Uitbreiding v Landstorm. Het afdeelingsverslag der Tweede Ka mer over het wetsontwerp tot nadere uitbreiding van den landstorm bevat de algemeene klacht, dat de strekking nie mand volkomen duidelijk is en het con stateert, dat in hreede kringen ongerust heid is ontstaan door het verwekken der meening, dat alle geschikte personen be neden de 40 jaar, die niet in militairen dienst z(jn, binnenkort zullen worden in gelijfd. Tal van leden verklaarden zich met maatregelen yan zoo verre strek king niet te kunnen vereenigen. Versoheidenen wenschten het plan tot legeruitbreiding eerst te toetsen aan de uitvoerbaarheid en zagen in indiening van het voorstel slechts den wensch der Regeering -om tegemoet te komen aan de beweging voor algemeenen oefenplicht. De voorgestelde bepalingen toch, komen in werkelijkheid neer op invoering van algemeenen oefen- en dienstplicht, met terugwerkende kracht. Door verschillende andere leden werd, hoewel met eenige reserve, de legerver,- sterking, die het ontwerp wil, verdedigd onder vooropstelling van hun oordeel echter, dat het ontwerp slechts betrekking heeft op den tijd gedurende welken mili tie en landweer gemobiliseerd zijn. Verscheidene leden, die tegen invoering van den algemeenen oefenplicht waren en voor zoover het ontwerp daartoe leidt, zich er dian ook niet mee konden vereeni gen, verklaarden met een denkbeeld van beperkter strekking te kunnen medegaan. De Tweede Ka.mier is bijeengeroepen, tegen 13 Juli a. s. Uitvoer Hanen. Do uitvoer van geslachte jonge hanen zal zijn toegestaan over de stations Nieu- weschans, üldenzaal, Winterswijk, Zeve naar, Nijmegen, Venlo en Roermond, be nevens uit de havens Harlingen, Amster dam, Rotterdam en Vlissingen op alle werkdagen, mits de zendingen verzegeld

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1