rdes. 'eiland, De Groote Oorlog. AGEN. SEL, No. 77. Zaterdag 3 Juli 1915. Elfde Jaargang. Mijnt eiken MMIU-, MG- ni VRIJDAGAVONB. BINNENLAND. O Kilo, PULP rkt, Goes. ichten, rkooping. srkooping uli 1915, MHU1S, EN ERF, raagt eens M, Goes. Dit nnflimer bestaat oit 6 bladzijden. Losse Oorlogsberichten. ant. iltaat wordt avraagd. per 5ISSEL te Goes, luli 1915, pur, in „de Prins de Diaconie )rvormde Ge- ^n: iEELEN Jenten Goes, Kloe- 's Gravenpolder, I en Waarde. |ij biljetten, verkrijgen ten DER KLOES te ili 1915, te Oudelande, in Lous, ten ver- pn, /erkoopen pe, nabij het dorp, 4ARTEN MEEUWSE, I, in verschillende Ia. de, nabij de hof- ui heer WILLEM de heeren Corns, [tan Wingen. felen en in massa. te Goes, in de n overstaan van van uwstraat, groot laten door JAN Augustus a.s. en verzocht eene g of in het Octaaf dag der Novene, edje in een Kerk n de Basiliek voor de H. Katharlna. >NIE KL1JBERG, MAASW alrave 1 ij k e de dames .UW, Boschstraat nop Zoom is ebaar. m. 427, Amsterdam, lam. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganxepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van een duim' De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering A gulden bij J A gulden bij A A gulden bij A mm jl I I verlies van een verlies I I verlies van M hand, voet 11 II I van een I I een m KJ of oog; f LJ duim'; KJ wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De toestand. De strijd aan de Dardanellen, door de bondgenooten ondernomen, om de Tur ken te Constantinopel op liet lijf te val len, heeft tot dusver geen resultaten van beteekenis afgeleverd, zoodat het begrij pelijk is dat de Engelschen met veel gejuich gewag maken van een nieuwe winst van 1000 M. terrein. Maar bij de zeer hardnekkige en deskundige verde diging van het door natuur en kunst zeer sterk gemaakte gevechtsterrein zal liet nog lang, zeer lang duren alvorens de opmarsch naar Constantinopel langs dien kant met succes zal zijn bekroond. En wat de waterweg aanbelangt, daar hebben èn de Fransehen èn de Engel schen, maar vooral laatstgenoemden zoo veel van de vijandige duikbooten te lij den gehad, dat zij hun vloten haast niet meer in het open vaarwater durven wagen. De Italiaansche oorlogsberichten zien er mooi genoeg uit b v. dit „Te Monfalcone hebben de grenadiers fuseliers na hun eerste schitterende, met groote onstuimigheid ondernomen aan vallen, de bezette stellingen uitgebreid, ondanks het artillerievuur en de verde diging der Oostenrijkers. Terzelfder plaat se heeft de Italiaansche aanval op de Isonzo-linie een goed verloop; overal droeg het Italiaansche geschut, op be kwame wijze door de infanterie gesteund, krachtig tot het goede resultaat bij." Maar in een ander bericht staat dat de aanhoudende regens groote moeielijk- heden opleveren voor het vechten. Menschen die beweren ingewijd te zijn in de geheimen der diplomatie, deelen in de groote bladen mede, dat de feitelijk weinig beteekenende operaties van het Italiaansche leger voortvloeien uitltalië's afspraak met de Entente-mogendheden. Vooral op aandrang des konings moet de Ital. regeering met de Entente voor waarden hebben getroffen, volgens welke de deelneming aan den oorlog slechts tot een weinig beteekenend minimum zou worden beperkt. Indien als voor naamste doel wordt bereikt, dat aan de Italiaansch Oostenrijksche grenzen een groote krijgsmacht der centrale mogend heden wordt gebonden, zoodat Oosten rijk gedwongen is zijn klachten te ver- deelen en de Entente elders een ver lichting van druk mag verwachten, dan is aan den voornaamsten eiscli van Engeland c. s. voldaan. Deelneming aan den oorlog op het westelijk krijgstoneel is in de overeenkomst uitdrukkelijk uit gesloten, en ook in de naaste toekomst behoeft inen geen onstuimig offensief aan de Isonzo tegemoet te zien. Op het eventueele vredescongres zullen de be geerde gebieden der Irredenla vanzelf Italië in den schoot vallen. Tot eiken prijs zullen de Entente-mogendheden daartoe medewerken. Als het bovenstaande waar is waarvoor zou Italië zich dan druk maken Kruit, kogels, bommen en granaten spelen in dezen oorlog een buitengewone rol. Gebrek aan dat alles moet de oor zaak zijn van de terugtocht der nog altijd wijkende Russische legers. De oorlogscorrespondent van de „Kiil- nische Zeitung" schrijft: .De Russische artillerie heeft opge houden V: schieten. Wat men in de ge schiedenis van geen enkelen oorlog be- eetü heeft, is hier voor den eersten keer gebeurdalle artillerie parken, die anders de taak hebben den terugtocht te dekken, zijn op dit oogenblik als weerlooze ballast met de grootste snelheid naar het achter land gevoerd, omdat men geen of slechts slechten schietvoorraad had De „New-York Times" bevat het ver slag van een gesprek met den Beiersclien kroonprins. Deze bracht hulde aan de Franschen, maar verklaarde benieuwd te zijn, om te vernemen, waar het leger van Kitchener was. Men zeide, dat de Franschen in staat waren geweest, zulk een verbijsterende hoeveelheid munitie te verschieten, omdat zij aanvoer uit Amerika kregen. Men schatte dat 50 pCt. van de door hen afgevuurde granaten van Ameri- kaansch maaksel waren. Het laatste of fensief van de Franschen zou zonder Amerikaansche projectielen niet mogelijk geweest zijn. De Amerikaansche munitie verlengt ongetwijfeld den oorlog met vele maanden. De „American Evening Post" weerlegt de bewering over de Amerikaansche munitie. Het is waar dat de Amerikanen granaten maken, maar dezen zullen niet voor September in noemenswaardige hoe veelheid in Frankrijk beginnen aan te komen. Ten slotte moge hier volgen wat een oorlogscorrespondent van „De Maasbode", te Calais verblijvende, over den einduit slag van den oorlog schrijft: „Hoewel zekere collega's van oordeel zijn, dat deze oorlog zal eindigen door een-volledigen overwinning der verbonde nen, hebben de uitslagen der gevechten mij deze laatste maanden nog gesterkt in de overtuiging, dat deze wereldoorlog niet door de wapens zal beslecht worden. Niet dat ik ontken, dat de verbondenen in gunstige positie staan. Ik meen zelfs, dat hoe meer tijd er verstrijkt, hoe gun stiger zij er voor komen te staan. Wel begrepen, indien geen andere landen zich in den strijd werpen. Het staat bij mij vast, dat ze op den langen duur, den strijd moeten winnen. Maar de mensch is geen machine. Meent men dat de Euro- peesche, tot een deel der Amerikaansche industrie toe, zoo maar steeds kan voort gaan om onproductieven arbeid te leveren en de rest der menschheid voor jaren in ellende te storten Een overwinning door de wapens wordt nu nagestreefd door een koorsachtige opdrijving van munitie, die, ondanks de schatten, die er aan besteed worden, tot zoo goed als nihil wordt herleid door de even koorts achtige productie bij de tegenpartij. Geen wonder, dat in alle landen krach tiger stemmen opgaan voor den vrede." Van de Zeeuwsch-Belgische grens De grens zal voor onbepaalden tijd gesloten worden. Alle passen, die j 1. Maandag waren uitgereikt zijn weer in getrokken. Het geld is terugbetaald. In Noord-Vlaanderen bepaalden de Duitschers, dat de levensmiddelen aan normalen prijs moeten verkocht worden, daar er voorraad genoeg is. De Duitschers werken voortdurend met baggermachines op het kanaal te Zee- brugge. Door Engelsche vliegers zijn op Brugge zeven bommen gesmeten. Engelsche vliegers werpen bommen op een Zeppelin-hangar te Melle bij Gent. Te Lophem bij Brugge worden houten barakken gebouwd voor gewonden. Op de wijk Het Mollekot onder de gemeente IJzendijke hingen j.l. Dinsdag drie honden dood aan den electrischen draad. Voor het eerst worden met de electri- sche tram Knocke-Ostende weer burgers vervoerd tot Blankenberghe, echter alleen onder militair geleide met passen. In Eecloo worden in gewonen toestand passen gegeven voor plaatsen in Noord- Vlaanderen.'Men hoeft hiervoor nietjmeer naar Gent te gaan. De Duitschers bepaalden in Vlaande ren, dat het varkensvleesch moet verkocht worden tegen 1 Franc de Kilo. De Duitschers verordenden, dat het voorlaan verboden is aan kinderen bene den de twaalf jaar tabak, sigaren of ciga- retten te verkoopen. Te Brussel is overleden de bekende dichter Theophile Coopman in den ouder dom van 63 jaren. Met het uitbetalen der tractementen van de Belgische onderwijzers gaat het in vele plaatsen slecht. De overheid be looft in te grijpen. Deze week dreef een Zeppelin boven Maldeghem en omstreken. 11 ij koerste terug naar Gent. Een waarschuwing. GENT, 30 Juni. Het legerbestuur maakt bekend, dat ieder die zich zonder mili tair geleide bevindt in de landingsplaats voor het luchtschip te Grondrade, zonder waarschuwing zal worden doodgeschoten. BERLIJN. L. B Men verwacht in Italië binnenkort een aanval van de Oostenrijk sche op de Italiaansche vloot. Te Pola ligggen twee dreadnoughts, twee super- dreadnoughts en 3 kruisers voortdurend onder stoom Een tweede eskader bevindt zich te Fiume, een derde te Catara eri talrijke torpedojagers te Sebenico. Zal de oorlog nog lang duren 7 BERLIJN (E. B.) Volgens den corres pondent van de „Gazette de Lausanne" te Rome worden in vele Italiaansche kringen de over de Dardanellenactie ver spreide optimistische berichten en de bewering dat Constantinopel spoedig zal vallen en derhalve de oorlog voor het begin van den winter geëindigd zal zijn, niet geloofd Men is integendeel tamelijk algemeen er van overtuigd dat Europa nog een jaar oorlog voor zich heeft De wijze waarop de militaire operaties ver- loopen, de onverwachte aftocht der Rus sen uit Galicië en het onzijdig blijven der Balkanvolkeren, spreken ten volle voor deze opvatting. Nieuws over Burgemeester Max. De „Daily Telegraph"-correspon- dent te Havre meldt dat hij goed nieuws ontving over den gezondheidstoestand van, den heer Max, den Burgemeester van Brussel1. Hij ontving een eigenhandig schrijven, gedateerd einde Mei, uit het fort van Glatz', waar de heer Max is geïnterneerd. De heer Max schreef, dat hij vooral gesteund wo-rdt door het groot aantal! bemoedigende- brieven die- hiji voortdurend ontving. Er is- zoo vervolgt hij geen ver dienste in om het lot dat ik stoïcijnsch onderga, te dragen. j Ik beschouw mijn geduld alleen als de toepassing van de natuurlijke wetten waarbij alle schepselen zich aanpassen, aan de toestanden hun opgelegd door de omstandigheden. Het is nu 240 dagen sedert ik een ge vangene bon geworden. Het lijden, dat ik voelde gedurende de eerste weken na. mijn arrestatie wordt 'minder en minder. Ik her inner mij eens iets gelezen fe hebben over een Hertog van Croy, die drie een wen geleden vermoord werd te Brussel. De vermeende moordenaar werd in de gevangenis Van Nïlvortfe geworpen. Na 30 jaar daarin vertoefd te hebben, werd zijn onschuld bewezen en werd hij vrij gelaten. Maar hij verzocht de gunst dat hij maar niet zou vrijgelaten worden en de Regeering i'n dien tijd willigde dat verzoek in. Wie weet of ik l'ater in een Zitting van den gemeenteraad, nog niet eerst zial1 terug verlangen naar 'mijin stille cel te Gl'atz? Uitwisseling van zwaarge wonden. Het voornemen bestaat de uit wisseling van zVaargewonde Duitschers en Franschen op 10 Juli via Konstan'z of Lyon een aanvang te doen nemen. De moeilijkheden van het Italiaansche offensief. Reuter meldt uit Udine, dat de Italia nen den algemeenen aanval hervat heb ben met grooter heftigheid. Doch er werd ook een grooter en beter georganiseerde tegenstand aan de zijde der Oostenrijkers gevondenHun talrijke verdedigingswer ken, gereedgemaakt jaren vóór de oorlog uitbrak, bevatten vele reeksen verschan singen met tunnels, galerijen en kelders, waarin de artillerie is opgesteld, en die zijn uitgehouwen in de rotsen. Op andere punten zijn schijnscliansen, die bedoelen den vijand te misleiden en die met andere kunstwerken een waar labyrinth vormen. Dat wordt dus voor de Italianen een ware Hercules-arbeid 1 Vredesgeruchten. Zooals een Reuter-telegram dezer dagen meldde, zou de Duitsche keizer in een brief aan een hooggeplaatste Beiersche persoonlijkheid verklaard hebben, dat de vrede spoediger zou kunnen gesloten worden, dan de bevolking wel dacht. De Parijsche „Matin" geeft een uittreksel uit dezen brief, dat als volgt luidt: „Gij kunt er zeker van zijn, dat de Duitsche wapenen overwinnend uit dezen oorlog zullen komen. Niet te vergeefs heeft God ons een onbevlekt zwaard ge geven. Niet te vergeefs heeft Hij een halve eeuw alle Duitsche staten tot de machtigste natie der wereld verbonden. Het Duitsche keizerrijk kan niet tot verval geraken Zeker de verliezen van onze legers zijn geweldig. Vooral de Beieren hebben in de laatste veldslagen veel geleden. Ik zal hun krachtsinspanning, hun moed en hun doodsverachting nooit vergeten. Ik zal hen steeds dankbaar zijn voor hun heldenmoed, mogen zij levend of dood zijn. Zij hebben er veel toe bijgedragen om ons nader te brengen bij het nage streefde doeleen vruchtbaren vrede voor dë Duitsche staten Die vrede zou spoediger kunnen ge sloten worden, dan het volk wel denkt. Zelfs indien wij er ons doel op het oogenblik niet geheel en al door bereik ten, zou hij toch een uitstekende voor bereiding zijn voor een volgenden oorlog. De vrede zou morgen geteekend worden, indien ik het wilde. Toen mijn verheven grootvader de grondslagen van het keizerrijk legde, wist liij, dat zijn werk nog niet voltooid was. Het rijk kan steeds vergroot wor den. Wat wij nu niet kunnen doen, zullen wij later voltooien." (Msbode.) Tweede Kamer. Als datum van weder bijeenroeping dei- Tweede Kamer wordt genoemd Dinsdag 20 Juli. Landstormwet. Dinsdag hield de Commissie van Rap porteurs der Tweede Kamer over het wetsontwerp betreffende nadere uitbrei ding van den landstorm, zich bezig met do vaststelling van het afdeelingsverslag. Oorlogs krediet. In aansluiting aan het bericht, dat spoe dig weder zou moeten worden overge gaan tot het aanvragen van een buiten gewoon ooriogscrediet, wordt thans ver nomen, dat een daartoe strekkend wets ontwerp naar den Raad van State is gezonden. Het aangevraagde crediet moet 90 millioen bedragen. Vloot-aanbouw. Verschenen is het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het afdee- lingsonderzoek in zake de Wetsontwerpen: Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 3 Juli Zwakke tot matigen wind uit zuidelijke richtingen, half tot zwaar bewolkt, weinig of geen regen, warmer. lo. tot verhooging van het Vide Hoofdstuk der Staatsbegrooting voor 1915; en 2o. tot verhooging van het 1ste hoofdstuk der begrooting van uitgaven van Ned.-Indië voor 1915. Het voorstel tot den houw der onder zeehooten vond in 't algemeen instem ming. Daarentegen konden vele leden zich niet vereenigen met het plan, om twee kruisers (kosten 18 millioen) aan de vloot toe te voegen. BERGEN OP ZOOM, 1 Juli. Maandag 5 dezer zal de heer J. E. D. Vergroesen den dag herdenken, waarop hij voor 25 jaar werd benoemd tot gemeente-secretaris dezer gemeente. De toestand van mr. Troelstra. Men vreest, dat Troelstra zooal niet voor goed dan toch voor geruimen tijd zich aan het openbaar leven zal moeten onttrekken en zijn functie als leider der S. D. A. P. niet langer zal kunnen waar nemen. Hij heeft reeds bedaDkt als voor zitter der Soc. Kamerfractie, Verbetering in zijn toestand is nog niet waar te nemen. Het Landstorm-ontwerp. Opmerkelijk is, dat in de anti-rev. pel's, die over 't algemeen niet afkeerig is van feger-ujtbreiding en dienstplicht nu toch verschillende bezwartein tot uiting komen tegen de voorstellen der Regeering. Zoo schrijft o. m. de (anti-rev.) „Rot terdammer": Op vrijwel alle weerbare mannen be neden de 40 jaren wil dei regeering beslag leggen. Als het moet, dan moet het. Maar lichtvaardig worde daarover niet gedacht en ietwat zonderling doet aan sommigen roepen om aan het Wetsvoorstel breeder werking tei geven. Ook de theolo gen moeten er bijl rolept de een, ook de afgiekeurden roept de ander. Blijft nnchteren zoo roeipen wij. Denkt aan Ide ontredding van het econo misch leven, die uit alles molet voort vloeien en gïji zult u wel wachten om den eisch te (verbreiden, dat op nog- grooter} cohorten, dan de regeering begeert, beslag wordt gelegd. Het is niet waar, dat de economische ontreddering niet wordt gevoeld, wijl als het vrede blijft nieuw geoefenden oudere lichtingen kunnen vrijïnaken. In het maatschappelijk leven kan men elkander lang niet immer -even gemakke lijk vervangen. De ver doorgevoerde arbeidsverdeeling, waarvan wij( in onze dagen getuigen zijn, imaakt het in talrijke gevallen moeilijk, 'dat de een het Werk 'van den andeï ver richt en stelt sterker den eisdh van sta biliteit. Die eisch van standvastigheid klemt zoo sterk, Idat wanneer de Minister mocht verklaren wat wijl niet ondenkbaar achten dat voorshands, zonder het landsbelang te schaden, met -een land- stormplichtig maken van personen tot 30- jari-gten leeföjld kon worden volstaan, dio verklaring met idankbaarheid diende te worden aanvaard. Deze wenk is zacht, maar niet ondui delijk. Een ander |anti-rev. orgaan, het „Friesch Dagblad", komt 'zich tegen de Wijze, waar op |van Sociaal-democratische zijde het landstorm-ontwerp bestreden wordt, ver zetten, maar gaat dan voort: Dat wil voor ditmaal eens niet zeggen, dat nui iook alle argumenten, die> het socia listische Manifest naar voren schuift, van nul en geener waarde zijn. Het zegt zeker ook ware dingen. Tusschen veel overdrevens in. Als het Manifest h.v. verwonderd staat, dat de Regeering 9 A 10 kostelijke maan-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1