T iprikooi- es -planten. De Groote Oorlog. ER. No. 75. Dinsdag 29 Juni 1915. Elfde Jaargang. uphonia". iNCERT $e petitie 'UNI 1915, I alles, wanneer er 1 van HINES, imachines inen- Pafschappij. alom. OOP Mijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en IffliJDAGAVOND. 1 |R H I hand, voet I I 11 I van een R^ I I een M 1 Losse Oorlogsberichten. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. [ide leden met en JUNI 1915, in den Tuin .V. i worden gaarne I biervan slechts leaulist op den lering of aan 't Jsit, bij ongunstig zaal. ersoon. Machines zijn een dat zich reeds Iw voor alle huis- fcl werk met roem |l onze winkels, uithangbord straat A ISO. dagen. vooral dienen aoht Ie werking hunner vermeerderen der ganen Zwakker, en nscihen op leeftijd n als rugpijn, stijf- pijnen in de spieren gheid, vlekken voor id, hartkloppingen, alen, moeite bij het der urine, enz. leeftijd zullen Fos- rillen van uitsteken- t dit geneesmiddel de en opwekkende e nieren, het helpt e filtreeiren van de elen als urinestof, srtollige water, wei haam verlaten. bij de h..h. de diddelburg bij dhr. markt K 157. Toe- ranco na ontvangst fl.75 voor ééil, of 10.-voor zes doo- en. Eischt de echte ^oster's Rugpijn Nie- ■en Pillen, weigert ■lke doos die niet oorzien is van ne- enstaand ierk. handels- 8 Billijke prijs- AN DER POLi 1. no. 6. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten ƒ0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoorfsfraaf C 2o9, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 8SB SPh gulden bij A A gulden bij gulden bij A g» M H. H verlies van een jl I 11 verlies R I verlies van I I Uu of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeeriDg der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bauk" te Schiedam. De Paus en de Oorlog. Z. H. de Paus bad dezer dagen een onderhoud met een redacteur van het Fransche dagblad „La Liberté." Dit persgesprek is in de „Liberté" uit voerig weergegeven en heeft nogal sen satie verwekt, omdat sommigen meen den, dat Z.Heiligheid een bepaalde oor logvoerende mogendheid voorsprak. De redacteur van de „Liberté" heefc met de openbaarmaking van zijn onder houd met den Paus een groote onbe scheidenheid begaan, want dit onderhoud was niet bestemd, om openbaar te wor den gemaakt, en zeker niet in den vorm, waarin het Parijsehe blad heeft goedge vonden het te publiceeren. Het betreft uitlatingen van intiemen aard en geheel te goeder trouw gedaan, uitlatingen, die overigens verkeerd zijn weergegeven. De „Osservatore Romanovoegt hier aan toe „Wij achten het nuttig, te wijzen op het bijzonder onderscheid, dat tusschen officieel geplubliceerde documenten van den H. Stoel en particuliere mededee- lingen bestaat, en- waarvoor van tijd tot tijd op in het oogloopende wijze gerucht wordt gemaakt. Over het oordeel van den H. Vader betreffende het huidige Europeesche conflict kan geen twijfel be staan, daar zij herhaaldelijk duidelijk in verscheidene stukken werd omschreven, zoo b.v. in de eerste encycliek van 1 November 1914, in de Kerstrede tot het College van Kardinalen, in de Allocutie tijdens het Consistorie van 22 Januari, in zijn laatste schrijven van den 25sten Mei aan deu Kardinaal-Deken. Dit waren oflicieele documenten, welke nauwkeurig de opvattingen van den Paus en den H. Stoel weergeven en waarvoor de H. Stoel de volle verantwoordelijkheid op zich neemt. Andere particuliere mededeelingen, welke wij herhaaldelijk hebben gepubli ceerd en ook die, welke thans ter sprake komen, kunnen natuurlijk verscheidene onnauwkeurigheden bevatten, gelijk ook inderdaad het geval is en waaronder er eenige zoo duidelijk zijn, dat men ze op het eerste gezicht herkent, zoodat het niet noodig is ze met name te noemen." De Franschen kunnen het niet ver kroppen, dat de Paus in het interview zich hoeft onthouden van banbliksems te slingeren naar Duitschland. Zeer juist merkt het (liberale) „Vader land" ten onzent aan „Dr. Nou wens, van wiens uitlatingen tegenover een vert egenwoordiger van De Tijd" dezer dagen door ons melding werd gemaakt, mocht het nog wel herhalen, dat de Paus door iedereen wordt be schouwd als slaande boven den strijd der oorlogvoerende partijen. Zelfs wij, Nederlanders, een volk dat voor s/3 uit niet-Katholieken bestaal, gaven dezer da gen aan die meening op niet dubbelzin nige wijze uiting door het besluit tot het zenden van een tijdelqk gezantschap naar den Paus. Maar zoodra in een interview in een Parijsch blad wordt gezegd, dat de Paus zich afkeur- nd uitliet over Italië's deel neming aan den oorlog, dat hij zich be klaagde over de moeilijkheid om uit de tegenstrijdige verzekeringen der oorlog voerende partijen de waarheid te bena deren en zijne betuiging van smart over de vernieling der B.-lgische en Fransche kathedralen niet liet gepaard gaan met een vervloeking van den vernieler maar met een„wij zullen zoj wederom op bouwen 1" dan roept een gedeelte der bevolking, dat de Paus ook al met den vijand heult. Want wie niet voor ons is (d. i wie niet alles klakkeloos goedkeurt, wat wij doen, en wie niet met ons onze tegenstanders vervloekt) die is tegen ons Het schijnt, dat deze meening van Italië uit wordt gevoed." De onhandige manier van de „Liberté" is koren op den molen van hen, die gaarne den Paus als absoluut onpartijdig scheids rechter zagen verdacht gemaakt. Want zulke lieden zijn er. Zeer waar is, wat in dit verband het „Huisgezin" opmerkt „Behalve op koningin Wilhelmina houdt de wereld, de met ontroering, schrik en verbijstering geslagen wereld, op den Paus het oog gericht als op een van wien zij uitredding verwacht in dit wellicht don kerste uur der wereldgeschiedenis. En nu moet het opvallen, dat terwijl iedereen onze koningin ongemoeid laat en haar zwijgen eerbiedigt, men van links en rechts poogt den Paus in het conflict te betrekken en aan zijn hooge onpar tijdigheid afbreuk te doen. Is dat een samenspanning, een listig opgezette campagne, of wat is het'? Natuurlijk heeft ook onze koningin als vorstin en vrouw haar meening over de gebeurtenissen, blijft bekommering, leed wezen en verontwaardiging haar niet vreemd. Maar Diemand verlangt van haar, dat zij zich uitspreke, dat zij afkeuring en blaam zal uitdeelen en partij kieze. Met welk recht verlangt men dit alles dan van den Paus? Begrijpt men dan niet, dat, wil de H. Vader in het psychologisch oogenblik zijn zedelijken invloed doen gelden en met kans op welslagen zijn bemiddeling aanbieden, dit alleen mogelijk is, indien zijn hooge onpartijdigheid geen schade heeft geleden en van vooikeur voor de eene, noch de andere partij is gebleken De Paus voelt zijn zware verantwoor delijkheid en juist dit noopt hem tot de uiterste omzichtigheid. Hem is de hoede der hoogste belangen toevertrouwd, en met geen woord, dat voor misduiding vatbaar is en wat is eigenlijk voor misduiding gevrij waard? mag hij die in de waagschaal stellen Het heeft den schijn, of de vijanden der Kerk het er op toeleggen, den Paus als scheidsrechter te disqualificeeren. Van hen kan het niet verwonderen, dat zij hun oude tactiek ook thans trouw blijven, maar bevreemden moet het, dat katholieken zich door hen op sleeptouw laten nemen en den Paus als het ware opvorderen, partij te kiezen. Er is voor deze houding geen veront schuldiging. Men moet deu Paus laten in de hooge rust van het Vaticaan, van waar hij de wereld overschouwt en met het hart van een vader, vol liefde en mededoogen, het oogenblik verbeidt, waarop hij, niet ten behoeve van één land of één volk, maar van de geteisterde menschheid ver zoenend en bemiddelend kan lusschen- beide komen. In plaats van de taak des Pausen te verzwaren, bidde men, dat God dit oogen blik verhaaste en de harten der volken en vorsten naar vrede neige." De toestand. De Russische legerautoriteiten hebben doen weten dat de val van Lemberg een zekere rustperiode zal doen intreden die een nieuw Russisch offensief vooraf gaat. Want Rusland heeft nog millioeneu sol daten in reserve. Dit laatste is volkomen juist. Doch het cijfer beslist hier niet al leen. „De Standaard" wees er nog dezer dagen op. Ook al heeft Rusland nog man schappen te over, die 'top kan roepen, die manschappen zonder genoegzaam officieren, en zonder behoorlijke organi satie van provisie en amunitie, vormen nog geen leger om het in ernst tegen over Duitschland en Oostenrijk vol te houden. Nu reeds is er tekort aan officieren. Het geschut leed ontzettend. De amunitie is niet naar eisch bij te leveren. Eu de losse troepen, die nog in massa terug trekken, vormen geen wel aangesloten geheel meer. Voor 't minst is hierdoor het evenwicht tusschen de twee hoofdmachten verbro ken' Dit dempt den moed. Dit doet de veerkracht verflauwen. En een leger in d r o u t e is, zoo de vervolger niet in slaapt, bijna niet meer in goede slagorde te concentreeren. Daarbij komt nog, dat Duitschland vast besloten is de campagne niet met het ontzet van Lemberg te doen eindigen. Ia de Times vertelt de „Neutrale Waarnemer", die er al herhaaldelijk aan het woord is geweest, dat een officier van den Duitschen generalen staf aldus tegen hem heeft gesproken: Wij moeten de Russen verslaan, niet alleen ze terugdrijven, zoo dat zij zich kunnen hei stellen en terugkomen, maar ze ter dege verslaan. Wij moeten ze in het Zuiden terugdrijven tot in het hart van Kléin-Rusland, Bessarabië bevrijden en het Roemenië aanbieden voor oogen- blikkelijke bezetting, teneinde vrede te houden met de Balkanstaten en verder doordingen, desnoods tot Odessa. In het Noorden zullen de Oostzee provincies ge makkelijk van den vijand worden gezui verd. De Duitschgezindheid in Zweden zal ons in dien hoek voor gevaar vrij waren. Vervolgens zullen wij vrij zijn om onze aandacht aan het Westen te wijden en den inval in Engeland te ondernemen". Men twijfelt dan ook in Duitschland niet, of de landing brengt dadelijk heel Zuid-Engeland in Duitschland's bezit." Maar even beslist blijft men iu het Westen aan de zegepraal der Entente- legers gelooven. Zoo schrijft b.v. de „Vlaamsche Stem" „Wederom zijn de HoIIandsch-Belgische grenzen gesloten, en meu kan wel gissen, uiet zonder reden voor den vijand. Zij zien stellig in, dat zij aau den Yser niet langer meer kunnen stand houden. Eene nieuwe verdedigingslijn richten zij volop ia. Rond Gent maken zij versterkingen. Minstens 3U0 kanonnen trokken zij van den Yser en de kust weg. De verbonde nen beschieten Leffinghe, zoodat de inwo ners van daar en uit de ronde gevlucht zijn. Zij ziju te Gaprijcke bij Eecluo aan gekomen. De bevolking in Vlaanderen en Zeeuwsch-Vlaanderen is er ongerust. Zonder uit de school te klappen, mag ik verzekeren, dat de verlossing nabij is. Aan 't Westerfront zijn wij verre in de meerderheid, en zeer groote reserven zijn daarboven nog beschikbaar. De artillerie ook, is den vijand nu verre de baas; daarbij is een nieuw, doch schrikkelijk strijdmiddel gereed en ter plaats I Men mag totaal goed vertrouwen hebbeu. 't Belgische leger is goed ingericht, al de mannen in hunne nieuwe uniformen gestoken, ziju ten zeerste opgewekt. De moraal onzer troepen is uitstekend. De brieven van 't front komende, geven er 't grootste bewijs van. Wij moeten dus nog wat geduld hebben, mogen vol ver trouwen ziju, want stellig is het, de vij and zal verpletterd worden". Over de doorbraak van het Duitsche front door de Franschen schrijft een Zwitsersch deskundige „Wij vreezen dat op het oogenblik dat de doorbraak breed en diep genoeg geworden is, het Fransche leger zoozeer zal zijn verzwakt, dat het de vruchten van de overwinning niet meer zal kun nen oogsten. Indien de Engelschen den Franschen niet nog een miljoen man ter beschikking kunnen stellen, om het deel van den bloedigen arbeid op zich te nemen, dat overeenkomstig hun krachten is, dan zal liet den gcallie'erden iu het Westen bezwaarlijk gelukken om het Duitsche front te doorbreken' met" strijdkrachten, groot genoeg om nog operaties uit te voeren, voor de nieuwe Duitsche strijd krachten, die van het Oosten terugkomen, hier in het veld verschijnen". Zooals men weet is de duikbooten oorlog van Duitschlaud een verdedigings maatregel tegen de blokkade, die Enge land op Duitschland toepast om dat land uit te hongeren. Engeland zag heel wat van zijn koopvaarders in de diepte dei- zee verdwijnen, maar Duitschlaud leed ook zwaar van de blokkade en kwam met de neutrale staten, vooral met Ame rika in moeilijkheden, daar de Duitsche duikbootenkapiteins ook neutrale handels schepen. onverbiddellijk torpedeerden. Thans schijnt over eri 'weer een verzach ting te zullen intreden. Vooreerst toch zijn er teekenen die er op wijzen, dat de Rijkskanselier, die ruzie nceft met admi raal Von Tirpitz, omdat deze laatste den duikbootenoorlog tot het uiterste wil doorzetten en Bethmann uit angst voor Amerika tot een verzoenende houding tegenover dat land geneigd is, een ster ken steun zal vinden in Dernburg, die goed van de eigenlijke stemming in Ame rika op de hoogte is. Als, zoo zegt men, niet de Duitsche regeering van alle rede is ontbloot, zal zij inwilligen wat Amerika verzoekt. Dan is er nog een ander teeken. De Duitsche pers bespreekt iii vriendelijke termen het vooruitzicht, dat Engeland tengevolge van de uitdrukkelijke vertoo- gen der neutrale mogendheden, de blok kade van Duitschland voortaan zachter zal uitoefenen. Dit zou een onmiddellijke opleving van het internationale handels verkeer ten gevolge kunnen hebben, het geen men in Duitschlaud zeer zeker niet zal tegenwerken. Moge deze eerste verzachting van den wederzijdschen verbitterden strijd het voorspel zijn van een algemeen neder- leggen der wapenen. Van de Zeeuwsch-Vlaamsche grens. Alle voorraden hooi in België en de nieuwe hooioogst worden door de Duit- schers in beslag genomen. De burge meesters hebbeu te zorgen, dat het hooi zoo spoedig mogelijk binnen komt. De inwoners mogen alleen zooveel hooi houden al voor de voeding van het vee noodig is. In de gemeente Deinze, langs den grooten steenweg van Gent naar Kort- rijk, hebben de Duitschers een reusachtig houten hospitaal gebouwd. Deinze ligt zeer gunstig voor den toevoer van ge wonden. In het verordeningsblad voor bezette streken in België waarschuwt het Duit sche bestuur tegen den handel in requi- sitiebons, daar deze niet als papieren van waarde te beschouwen zijn, doch alleen dienen als rekeningen die betaald moe ten worden. De bewoners van Maldeghem mochten deze dagen weer om eetwaren komen van de D.iitschers aan de Stroobrug. Rond Maldeghem werden weer opeischin- gen gedaau. Verboden uitgave. In verband met een artikel waarin de regeering werd aangemaand niet te aar zelen met het sluiten van een spoedigen vrede zonder annexatiemiddelen, is het Duitsche socialistische hoofdorgaan Vor- warts" voor eenigen tijd verboden te verschijnen. Lemberg. Uit Krakau wordt aan de Weensche bla den geseind: Het Lembergsclie blad „Nowo Reforma" verneemt dat de Russen den burgemeester van Lemberg, Rutowski diens beide plaatsvervangers, zoomede andere aanzienlijke persoonlijkheden als gijzelaars hebben weggevoerd. Oosten rij HIlongnr ije. Een gedenkdag. Heden, 28 Juni, is het de gedenkdag van de ontzettende gebeurtenis, die zich op denzelfden dag een jaar geleden te Serajewo afspeelde, waarbij de Aartsher tog-troonopvolger Frans Ferdinand en zijne gemalin hertogin Sophie van Hohen- berg ten offer vielen aan een laffen moordaanslag, bedreven door den student Drinzip, die als handlanger van een Ser visch complot handelde. Deze vorstenmoord was de aanleiding tot den Oostenrijksch—Servisclien oorlog waaruit de noodlottige Europeesche krijg werd geboren, die nog altijd voortwoedt. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 29 Juni: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot weste lijken wind meest zwaar bewolkt. Waar schijnlijk regen of onweersbuien. Weinig ver andering van temperatuur. Burgemeester Raupp van Tilburg heeft zijn ontslag aangevraagd aan H. M. de Koningin. Nederlandsch stoomschip gezonken. AMSTERDAM Het stoomschip „Ceres" van de Koninklijke Stoombootmij. is bij Soederarm aan de Oostzee getorpedeerd of op een mijn geloopen en gezonken. De bemanning werd gered en is te Stockholm geland. Volgens „Aftonbladet" zou het een Russische onderzeeër zijn geweest, welke de „Ceres" heeft doen zinken. Uitwisseling van krijgsgevangenen. Omtrent de uitwisseling van Duitsche en Engelsche krijgsgevangenen wordt nog vernomen, dat naar Engeland worden vervoerd 430 Engelsehen, waaronder 4 officieren, 125 man invaliden, jbenevens 34- dakloozen en 266 man van den ge neeskundigen dienst. Naar Duitschland worden vervoerd ongeveer 210 krijgsge vangenen, waaronder 4 officieren, 43 man invaliden, dakloozen en 153 man van den geneeskundigen dienst. De Engelschen invaliden zullen heden (Maandag) uit België in Vlissingen aankomen en zich aan boord van de mailbooten be geven, waarmede Dinsdagmorgen de reis naar Engeland wordt voortgezet. Met de zelfde boot keeren de Duitsche inva- lieden terug en komen dus Woensdag middag hier aan om verder per extra- trein de reis naar Duitschland voort te zetten. Maandag worden hier in het geheel ongeveer 400 Engelsche gewonden en krijgsgevangenen leden van ambulances verwacht. (VI. Crt.) Kiesrecht en militairen. De opperbevelhebber heeft bepaald, dat voor de uitoefening van het kies recht voor de gemeenteraden door land weer- en landstormplichtigen verlof kan worden verleend, mits niet meer dan 18 pCt. der sterkte der compagnie afwezig is, ongerekend de buitengewone persoon lijke verloven, door den minister van oorlog verleend. Gaat nachtverblijf bui ten de standplaats hiermede gepaard, dan komt het verlof in mindering van het periodieke verlof. Het verlof mag slechts worden verleend wanneer de uit oefening van de dienst en de veiligheid iu geen enkel opzicht daardoor worden geschaad. Eventueele reiskosten komen niet voor rekening van het rijk, tenzij het verlof een gewone verlofsbeurt ge heel vervangt. Goes. De Raad dezer gemeente zal' Donderdag 1 Juli a.s., des namiddags half vier uur, in openbare vergadering bijeen komen, ter behandeling der navolgende agenda Vaststelling dor notulen van de vorige vergadering. i 1. Ingekomen stukken. 2. Aanvragen qm afschrijving of teruggaaf van bekis ting. 3. Wijziging der begrooting van het burgerlijk armbestuur voor het jaar 1915. 4. Wijziging der begroeting van het bur gerlijk armbestuur voor hel jaar 1914 en af- en overschrijving van posten op die begrooting. 5. Wijziging der gemeente- begrooting voor 1915. 6. Wijziging der begrooting voor 1914 van het Gasthuis- bestuur. 7. Wijziging der verordening be trekkelijk de mestvaalten, enz.. 8. Voor stel1 tot onbewoonbaar verldaring van het perceel1 wijk G no. 12 aan de Albert ■HM)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1