ruimen, 1 Schuurtje De Groote Oorlog. Hooigras Zaterdag 26 Juni 1915. Elfde Jaargang. G B R U G. BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. No. n. M BREDA. terplaten, ikleien, AND TE KOOP rijving te koop bij inschrijving: voor Afbraak Verschijnt eiken MAANDAfi-.JfOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. Soeiaie Berichten. ikenhout, Kerkbanken, ichoolbanken enz enz. e WOUW. op voor Noord-Brabant van ETERNIT IVRIJE-ASBEST en plafondbekleeding, n, enz. enz. ETERNIT dingen en kleuren. Le- scherp concurreeren- mder de strengste keur, js en inlichtingen. goed als nieuwe en aan de Meestoot „De Heinkenszand. Draaaver- G. hetzelfde adres te koop klas Chicoreimolen. 'ragen bij J. P. DE JONGE, Borssele'. a contant i. A. TRIMPE BURGER te loetinge, in de boomgaai te Weide (t streep), de treep), bij J. Dagevos ah het Leidingstuk (1 streep), idagsschool. biljetten in te leveren vóór i 1915, ten kantore van VAN DISSEL te Goes, al lichtingen zijn te bekomen. 4 gemeten weide in ij den Berg. cfitingeu geeft onderge- wien inschrijvingsbillettet n ingeleverd tot 28 Juni G. STEKETEE h Juni 1915. minapolder, in gebruik g8' 10L. biljetten in te leveren an den Notaris P1LAA" den 26 Juni a. s. het verbond opnieuw rhaalde mevrouw de RW' ïiedlenis van Carral ia J' reden. Zij was ter mede te n er niet in blijven stek® ird© zij den nieuwen naaj held in de Parijlschet werd" zoowel als zijme verdict" :lia wijziging de heerschajfl f «zwakken, die zijl over dtjl de, verzuimde zijl niet nemen en voegde er ten minste het mlaerem-- verachtelijk lan bespotte'! zal u, vandaag zijtn war8 >men; g'iji moogt het gr". jldenj hiqetenik wil het (jj® ik mij later minder bescl"*' tslagen van de vrees va< worden, had Carral SP one onbeschaamdheid (Wordt vervol I lil. f. >lgd Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrjjdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gRG gulden bij verlies van beide B §M iPh gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m 1181 banden, voeten of oogen. Jj 9 8 verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 6 1 Voorts bij ongeneeselijke B B 8 hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: g ^J| BJ verstandsverbijstering; I of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. 9" gulden bij J A gulden bij gulden bij W I ver''es van een jB B 8 B 8 verlies 8_ B B verlies van j S_ 8 B hand, voet 1 B B B B van een 8% B B een m 1 |^P of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De val van Lemberg. De verovering van Lemberg werd Dinsdagavond om 9 uur te Berlijn offi cieel becend gemaakt en veroorzaakte dezelfde vi eugde als bij de vorige groote gebeurtenissen en eindigde met een ova tie voor het Oostenrijksche ambassadeurs gebouw. Te Weenen was de vreugde niet min der groot. Alle bladen in Oostenrijk-Hongarije begroeten met vreugdevolle tevredenheid de verovering van Lemberg. Zij leggen den nadruk op de moreele, politieke en militaire beteekenis van dit feit en zijn alle van overtuiging, dat de bezetting van Lemberg niet alleen het einde der Russische heerschappij in Galicië beteekent, doch ook de volkomen nederlaag van het Russische leger en de beslissende zegepraal der verbonden legers, wier kracht ongebroken is, ver zekert. De oorlogscorrespondenten melden om trent de laatste gevechten voor Lemberg De Russen boden voor Lemberg wan hopig tegenstand. Door de bezetting der hoogten ten Westen van Kulikow braken de bondgenooten door de gewichtige verdedigingslinie der Russen. Daarna ontwikkelde zich met groot succes het vooruitdringen van het leger van Boehm-Ermolli tegen bet Noord- Westen en het Westen, doordat bet offensief in dezen sector tot enkele in de onmiddellijke omgeving van Lemberg gelegen stellingen doordrong. In weerwil daarvan boden de Russen op alle punten in den omtrek van Lem berg in goed voorbereide stellingen heftig tegenstand. De Russen hadden de stad op moderne wijze versterkt. Gevangen officieren zei den, dat men nog tot voor korten tijd het verlies van Lemberg als niet mogelijk beschouwde. Onder het gejuich der bevolking, trok de generaal der cavalerie, Boehm-Ermolli, om vier uur in den namiddag met de troepen van het tweede leger Lemberg binnen. De binnenstad was bijna niet door den vijand vernield zij was rijk met vlaggen getooid. In de straten, voor de ramen en op de balkons stond een menigte van duizenden en nog eens duizenden te wachten, die, toen de bevelhebber van het leger verscheen, in een ontroe rend gejuich losbarstten. Uit duizenden kelen weerklonken onafgebroken de kre ten „Leve onze beminde Keizer 1" „Leve Oostenrijk-Hongarije en hun zegevierende legers!" „Leve onze bevrijders 1" Voor een der openbare gebouwen werd generaal Boehm-Ermolli plechtig welkom geheeten. Van het Zuidelijk Oorlogsterrein. WEENEN, 23 Juni (W.B.). Het staf communiqué meldt In de nu geëindigde eerste maand van den oorlog hebben de Italianen geen succes behaald. Onze troepen in het Zuidwesten be houden als in het begin van den oorlog hunne stellingen aan of nabij de grens in het versterkte grensterrein Elitsch— Malborghet. In de bergkammen van Karintbië en op alle fronten van Tirol mislukten alle pogingen van den vijand om op te ruk ken onder zware verliezen. Tegenspraak. WEENEN, 23 Juni (C.B Een Havas- telegram uit Parjjs d.d. 21 Juni meldde, dat de garnizoenen van Trient, Rovereto en Riva wegens weigering van Italiaan- sche, Slavische en Roemeensche elemen ten om tegen Italië te vechten, zouden zijn ontbonden. Eveneens meldde Havas, dat bet Va- ticaan op de Oostenrijk-Hongaarsche be dreigingen om de kathedralen van Venetië en Milaan te zullen beschieten geantwoord had door met vergeldings maatregelen tegen het hooge keizerlijke huis te dreigen. Het spreekt vanzelf, dat van beide berichten geen woord waar is. Van de Zeeuwsch-Viaamsche grens. In de gemeente Eecioo, een industrie stad van 20.000 zielen, is bekend gtemaakt, dat de herbergen voortaan opien mogen blijven tot IO1/2 uur des avonds. Deze toe lating is gedaan met het oog op de vele Duitsche soldaten, die in de stad zijn. De [eetwaren zijn in idle laatste weken veel duurder geworden,. De boter kost 5 francs per kilo. Ook vleesch is ze|er duur. Het varkensvleeseh kost 3^2 francs par K.G., gezouten p'pek kost nog meer. In den omtrek van Maldeghem waiedt onder den veestapel der boeren geweldig het mond- en klauwzeer. De Duitschers hebben Dr. H. van den Donckt aangesteld om zooveel mogelijk te zorgen, dat dq stallen geïsoleerd worden. Vervoer mag alleen geschieden met bij zondere toestemming d|er Duiitschers. De verkoop van vee is verboeten. De Frankfurter Zeiting schrijft over den strijd in Galicië Nu is ook de laatste vaste stelling der Russen, die nog Lemberg, de hoofdstad van Galicië beschermde, bij de eerste bestorming gevallen. Als Nikolaj Nicola- jewitsj zijn bedreiging, dat Lemberg ook ten koste van milhoenen menschenlevens behouden zal worden, wil waar maken moet hg zijn troepen millioenen heeft hij weliswaar niet meer te zijner beschik king in een vertwijfelden, tegenover het gewicht van den aanval der Duit- schers geheel hopeloozen strijd voor de muren van de stad laten stand houden. Als rijpe vrucht van eqn zevenweek- schen onafgebroken voortgezetten veld tocht ligt de stad voor ons zegevierend leger. De grootschheid van dezen veld tocht kunnen wij nog niet in heel zijn omvang overzien. Eerst de geschiedenis zal dien naar waarde kunnen beschrijven. Een correspondent van de „Nieuwe Courant" schrijft uit Calais dd. 15 dezer Na een afwezigheid van ruim een halve maand, bleek mij dat Calais niet meer wordt gerekend tot de legerzone. Dit beteekent allereerst dat de bondgenooten niet meer vreezen dat de Duitschers zullen doorbreken, lang den Yser of bij Yperen. Jn de tweede pfaats stelt dit besluit in uitzicht een korieren verkeersweg tus- schen Engeland en Frankrijk. Dit bericht is ook van belang, omdat een brief, die anders van hier 10 a 11 dagen noodig had, er nu in 6 a 8 dagen is. Men ziet, er is in velerlei opzichten verbeteringen. De stemming is hier opgewekt. De bios copen, die een korten tijd vanwege Zep pelin-bezoek gesloten waren, hebben alle deuren weer ontsloten. l HHEIiVIG U li STATM. De nieuwe stadsv lagvan New- York. Reuter seinde gisteren: De nieuwe stadsvlag is heden op het stadhuis geheschen. De kleuren zijn oranje, wit en blauw, die van de Neder- landsche kolonisten door wie Nieuw-Am- sterdam was gesticht. Monument voor Mgr. Van Beek. H. M, de Koningin-Moeder heeft, naar het „Huisgezin" meldt, aan het doofstom- men-commité tot oprichten van een monument voor den stichter en eersten directeur van het R. K. Instituut voor Doofstommen te Sint-Michiels-Gestel, Mgr. Van Beek, eene gift van honderd gulden geschonken. Legeruitbreiding. In de Maasbode eindigt een ingezonden stuk van een zekeren X. over legeruitbrei ding aldus Aan de Staten-Generaal de taak om te letten op de zaak van het Nederland- sche volk, nu het schijnt, dat de Minis ter van oorlog al te gretig luistert naar de voorstanders van legeruitbreiding en de uiting van een kleine minderheid in de memorie van toelichting laat para deeren als „het besef van ons volk". Wekt het drijven naar militarisme door door mannen, die zoo'n afschuw hebben van 't Duitsche militarisme, gewettigde onrust, ergerlijk is het, dat door deze schrijvers in het geheel heen aandacht wordt geschonken aan de zware lasten, die op de schoudejs van het volk zullen worden gelegd' aan de nieuwe ontwrich ting van 't economische leven Van billij ker verdeeling dei lasten, waaimee zoo gaarne wordt geschermd, is geen sprake, omdat bet volk niet bestaat uit op zich- zelf-staande individuen, maaruitgezinuen, die door algemeene oefen- of dienstplicht zeer ongelijk zullen worden belast. Ge makkelijk is het, mooie leuzen aan te heffen, maar met „allen weerbaar" is 't economische leven, dat ook niet kern gezond is in deze beroerlijke tijden, niet gered. Er moet evenwicht blijven tusschen de weermacht en de economi sche kracht van het volk, anders raakt alles uit de voegen en valt het staatsge bouw in puin. Door velen moet met dub bele energie worden gewerkt om het hoofd boven water te houden en steeds hooger worden de eischen van den fis cus De ontvangst van dit ontwerp in de afdeeling van de Tweede Kamer, doet ons hopen, dat de volksvertegenwoordi ging met ernst en nuchteren zin zal let ten op de zaak van het heele Nederland- sche volk en niet met overhaasting een zoo ingrijpend voorstel zal behandelen. Vlissingen. 25ste Jaarvergadering van den R. K. Volksbond. Dins dagavond hield de R.K. Volksbond z'n 25ste jaarvergadering. De vice-voorzitter heete de aanwezigen welkom en sprak ongeveer het volgende: „We zijn thans hier bijeen om weder te houden onze jaarvergadering, 't Is voor de vijf en twintigste maal dat dit nu geschiedt. Dus hier paste feestvreugde! Doch het bestuur en feestcomité heeft de herdenking van dit feit verdaagd. Een enkel woord echter mag hier op deze vergadering er toch wel aan gewijd worden'tls zeker dat in de vijf en twintig jaar gewerkt is op verschillend gebied voor de leden van den volksbond! We gaan nu weer 'n nieuwe 25 jaren beginnen! Onze inzet zij nu, evenals onze bisschop hedenmid dag sprak tot de vormelingen, we be ginnen in Godes naam met een groot betrouwen op den Gever van alle goede gaven." De geestelijke adviseur had kennis ge geven denkelijk deze vergadering niet le kunnen bijwonen, in verband met hut verblijf van Monsgn. Callier alhier. Een zestal leden had eveneens bericht van verhindering gezonden, 't Verslag van den Centralen Raad zal op de volgende vergadering worden uitgebracht Aan gaande het vergaderen op zon- of werk dagen stelde het bestuur voor om n i et op Zondag te vergaderen. De Zondag hoort h. i. voor de kerk, het huisgezin en gepaste ontspanning I Als de Volksbond besloot om op Zondagen te vergaderen, waren de meeste Zondagen voor ver schillende bestuursleden geregeld bezet. Door de week is er geen tijd voor de meeste bestuurders om te denken aan eenige rust, en vele Zondagen moet men toch al vergaderingen meemaken. Ook worden de vergaderingen van den bond op Zondag zeker niet beter bezocht dan op weeksche dagen. De leden gingen accoord met het voorstel van het Bestuur. De commissie tot onderzoek, of er in Vlissingen kans van slagen zou zijn, om te komen tot eenige katholieke coöpe raties, zou zoodra mogelijk benoemd worden. Met applaus werden begroet de jaar verslagen van Secretaris en Penning meester. 't Jaarverslag van den Secretaris ver melde o.m. de aansluiting van St. Rafaël en de werkzaamheden van den bond in verband met de huidige omstandigliedeh Steun en waardeering werd ook gevraagd voor de vakvereenigingen, wier beste bestuurders voorzeker 't grootste gedeelte van hun tijd geven voor den Bond. Ook de andere onderafdeelingen steune men naar het best vermogen! 't Jaarverslag eindigde met den weusch, dat allen zou den meewerken opdat de Bond geve, wat hij kan gevenopdat hij zij het centrum vooral der R. K. arbeidersbewe ging in Vlissingen. 't Jaarverslag van den Penningmeester gaf aan f516 inkomsten, f563.315 uitgaven nadeelig saldo dus f47.315; het reserve fonds voor het zieken en ondersteunings fonds was vermeerderd van f331,66 tot f 365.31het busje helpt elkander gaf aan inkomsten f9,96, uitgaven f 111.375 (de mobilisatie). Saldo op I Juni '15 f52.475. De aftredende bestuursleden werden herkozen en in de vacature voorzien door de keuze van den heer Louwerier. Goes. Gemeenteraadsverkie zing. Onze kiesvereeniging heeft ge sproken. Haar bestuur heeft met beleid en ijver de kwestie der aanstaande ver kiezing van alle kanten onderzocht en ten slotte een voorstel gebracht in de vergadering, waarover ieder lid in volle vrijheid zijn meening kon zeggen. Ten slotte werd dit voorstel met algemeene stemmen aangenomen, d.w.z. dat daar mede een afdoend bewijs werd gegeven van algeheel vertrouwen der vergadering in de leiding van het bestuur. Nu bindt het besluit der aanwezigen de afwezigen dat is nu eenmaal zoo bij alle vereeni- gingen Te verwachten is dus dat alle leden onzer kiesvereeniging het in het „Slot Oostende" genomen be.-luit zullen eerbiedigen en waar het op aankomt zullen helpen ten uilvoer brengen zonder parti pris. Maar ook die Katholieke kiezers die jammer genoeg geen lid zijn der kiesvereeniging, zullen, wanneer zij even nadenken, tot de co: clusie komen, dat hun beginsel als Katholiek medebrengt het besluit te eerbiedigen eener organi satie die, volgens de algemeen geldige opinie wordt beschouwd als de gids, die in het labyrinth der politiek de Katho lieken moeten leiden en voorlichten Het is mogelijk, dat de Kiesvereeniging, wan neer zij een gedragslijn voorschrijf', het niet bij het rechte einde heeft en de eenling-niet-lid-der-Kiesvereeniging wel. Maar de mogelijkheid is toch altijd veel grooter, dat de Kiesvereeniging, wier besluit de resultante is der be sprekingen van velen, een juisten blik heeft op de zaken en dat de eenling, die de zaken allicht beoor deelt naar zijn eigen subjectieve opvat tingen, dwaalt. In het laatste geval handelt de een ling verstandig, wanneer hij zegtde Kiesyereenigmg weet het allicht beter dan ik, haar advies wil ik opvolgen. En in het eerste geval geeft hij als Katholiek een schoon voorbeeld van offervaardigheid, wanneer hij redeneert: ofschoon ik geloof, dat het beter ware zoo de Kiesvereeniging anders deed, wil ik mijn eigen meening ten bate van het algemeen belang aan de hare ondergeschikt maken en, waar zij aan samenwerking en eensgezinden ar beid zoo'n behoefte heeft, haar niet tegenwerken. Tenslotte zouden wij aan dien eenling Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 26 Juni Zwakke tot matige winden, meest uit Oostelijke richtingen; veranderlijke bewol king droog weer, behoudens kans op onweer In het Noordoostenin het Zuidwesten weer kans op regen of onweerwarm. den raad willen gevenwordt lid uwer Kiesvereeniging of zoo gij het vroeger waart, keer naar haar terug. Is zij niet naar uw zin ingericht, tracht haar naar uw zin ingericht te krijgen, daartoe staan altijd wegen open. Dan zal uw keunis, uw medewerking aan de Katholieke politieke gemeenschap ten goede komen en strekken om van de Kiesvereeniging te maken, zooals onlangs op een Frieschen landdag werd gezegd een instituut, dat onze Katholieken in volle gelijkheid opvoedt tot degelijke, principieel politieke mannen. De plicht onzer Katholieke kiezers bij de eerstkomende stembus is eenvoudig en duidelijk Ziet in de candidaten, hetzij van de eigen partij, hetzij van de overige recht- sche partijen niet den persoon, maar het beginsel dat zij vertegenwoordigen. De eenzijdige persoonsbeschouwing heeft al wat kwaad, aan de stembus gebrouwen. Het wikken en wegen en taxeeren van den persoon gebeurt van te voren bij de candidaatstelling, maar eenmaal door de organisaties gesteld, b e lichaamt de candidaat de beginselen der partij en is dus voor principieele, onbevooroordeelde kie zers hun man, onverschillig of hij een groene of een blauwe jas draagt, of hij een klein of een groot hoofd heeft, of hij notaris of klerk, burger of werkman is. Indien dit door onze kiezers goed wordt begrepen en ditmaal eerlijk in praktijk gebracht, dan brengt deze stem bus ons politieke winst, ook al zou het resultaat niet aan de verwachting be antwoorden. Hoe principieeler toch onze houding is in den verkiezingsstrijd, hoe sterker onze partij in kracht en gehalte daaruit zal te voorschijn komen. Te kwart na elven hedenmorgen vloog op zeer groote hoogte een aeroplaan boven de stad van Oost naar West. De na tionaliteit was niet vast te stellen. Sommi ge der kijkers beweerden dat «.r op gescho ten was, doch waarschijnlijk hebben zij zich hierin laten misleiden door het gerommel van het juist op dat uur nade rend onweer, dat zich spoedig daarop onder een malsche regenbui boven de stad ontlastte. Een tweede vliegtuig dat toen juist de luchtstreek boven Goes naderde, maakte rechtsomkeerd. Zoowel de heer A. W. A. Ross als de heer J. A. Wilton van Reede, heb ben voor ©en candidatuur voor de ge meenteraad, hun door de liberale Kies vereeniging aangeboden, bedankt. Door een groep kiezers, buiten de par tijen staande, zal, naar men ons meldt, dé heer Pilaar (aftr.) candidaat worden1 •gesteld. j 1 1 I I Naar „De. Zeeuw" mededeelt hebben teerlingen van de Chr. Normaalschool al hier een gemengde Zangvereniging op gericht, onder muzikale leiding van W. Reynierse. De vereniging draagt den naam van „Normal'ia". De door hét Burgerlijk Armbestuur jh.au den Raad ingediende aanbeveling voor Secretaris-Penningmeester (vaoature-E. v. d. Bosch) bestaat uit de liecren J. Kor- stanje La. en P. A. de Ligny. Middelburg. Zondag a.s. zal het Zondag- avondconoert plaats hebben, dat verleden jaar niet werd jgegev|en. Ret programma voor dat concert luidt als volgt: 1. Genei- raai Snijders, militaire jmarseh van J. Morks; 2. Ouverture van de opera „Lies Dragöns de Villars" van A. Maillart; 3. Polonaise op 40 jno. 1 F. Chopin, Staccato L. Dielibes; 4. Feestneien, J. Morks; 5. Les Patriotes Beiges „Pas Redouble van

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1