De Groote Oorlog. No. Td Dooderdag 2é Juni i915 Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de E3i gulden bij verlies van beide ijM A gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de M I 11 I handen, voeten of oogen. jfl B^ I B verlies van een daarvoor vastgestelde Yerzekeringsvoorwaarden, Jj I II I Voorts bij ongeneeselijke B B B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: g LJ| verstandsverbijstering; 008> De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank gm gulden bij gulden bij A A gulden bij H jfl |L fl B verlies van een II II I verlies I fl verlies van B j| fl hand, voet fl I 11 I van een I I een M of oog; duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. Onze houding. Het ware der R. Katholieke kiesver- eeniging en der R. Katholieke partij te Goes het liefst geweest, indien de aanstaande raadsverkiezingen hadden kunnen staan in het teeken van den Godsvrede, d. w. z. indien de politieke geschillen hadden blijven rusten, het politieke twistvuur hadde gesluimerd en onze burgerlijke eendracht naar binnen het teeken ware geweest onzei macht naar buiten, nu de benarde tijden en de rondom onze landpalen woedende krijg een op zijn quivive-zijn noodzakelijk maken en dus al wat onze natie kan splitsen dient vermeden le worden. Doch de Goesche socialistische fractie begon met roet in het eten te werpen. Zij, die in iedere raadsverkiezing een soort veroveringstocht ziet, waarmede „buit" valt te behalen het woord „buit" werd gebezigd door den woord voerder dier fractie in de conferentie der verschillende kiesvereenigingsbestu- ren op 15 Juni 1.1. maakte door hare aanmatigende houding al aanstonds het handhaven van den Godsvrede tot een zaak, die naar het lijk der vrome wen- schen werd verbannen. Het hoofdorgaan der S. D. A. P. stelt de Goesche partijgenooten in het gelijk. „Het Volk" schrijft: (nummer van 19 Juni 1.1) „Het is intusschen volkomen begrij pelijk, dat de algemeene lijn, die onze mannen in het land volgen, ook dit maal het zelfstandig deelnemen aan de verkiezingen, het voeren van strijd ter verovering van meer mandaten is Wij behoeven er volstrekt niet aan te twijfelen, dat hierover het noodige demagogische gehuil van den kaut der teleurgestelde burgerlijke partijen zal opgaan, maar dat zal ons er nergens van weerhouden een frisch stuk strijd te voeren, zal veeleer onze strijdlust nog een beetje aanvuren, als het moet". Het schijnt, dat de Nederlandsche Sociaal-Democratie door stembus-agitatie de aandacht wil afleiden van het enorme fiasco, dat de Internationale Sociaal-De mocratie heeft gemaakt bij het uitbreken van den grooten oorlog.1) Nog ware het mogelijk geweest althans tusschen de Rechterzijde en de Vrijzin nigen het Bestand te handhaven, indien over en weer, want de liefde kan niet van één kant komen inschikkelijkheid ware betoond. Docli de tegemoetkomende en vrede lievende houding van enkelen in „Voor uitgang" aldus heet de vrijzinnige kiesvereeniging te Goes heeft 't moeten afleggen tegen de partijdrift en politieke hartstocht van meerderen. Iu eigen boezem schond die vereeuiging den Godsvrede door het aftredend vrij zinnig raadslid Pilaar uit te werpen, terwijl zij tegenover de rechteizijde, speciaal de R. Kath. kiesvereeniging, eene houding aannam, die haar wil zij niet, politiek gesproken, zich zelve ten doode doemen ten believe der vrij zinnigheid dwingt de haar toegeworpen handschoen op te nemen en voor haar eer en prestige den stembusstrijd te aan vaarden. Zij aanvaardt dien dan ook in het vast vertrouwen op den steun van allo wel- deiikeiiden in de gemeente, die den door de vrijzinnigen te ondernemen rooftocht op een recht&clien raadszctel, zonder eenige noodzaak, zullen wraken en, naar wjj vertrouwen, door een flinke, klinkende houding bjj de stembus zullen veroor- deelen. Hadde „Vooruitgang" den zetel van den aftredenden antirevolutionair met rust gelaten en in de vacature Temper- man (vrijz.) een voor ons aaunemeljjken Dit tiasco duurt nog vuurt. De „lutermtio iiale" is hopeloos verdeeld. Iu de kgers der oorlog voerenden levereu Duitsche en Oosten* rijkscüe socialisten tegen Frantche en Ëngelsche dito's „een frisch stuk stiyd", ondanks het ge' lamenteer der „Genossen" in de andere lauden. candidaat gesteld, wij zijn er zeker van dat de houding der socialisten latende voor wat zij is de gemeenteraadsver kiezingen zouden zijn verloopen, gelijk de vorige ter voorziening der vacature De Witt Hamer d.w.z. met verwijdering van onnoodigen partijstrijd. De Goesche vrijzinnigheid moge het zich gezegd rekenen, wat de „Nieuwe Rotterdamsche Courant" in haar nummer van 22 Juni (avondblad C) schrijft „Diezelfde gedachte (namelijk het handhaven van den Godsvrede Red. N Z. Crt.) heeft er toe geleid, dat nu ook in vele gemeenten voor de raads verkiezingen op behoud van 't politiek bestand aangestuurd is. Het is jammer, dat dit niet overal is gelukt. De regee ring zal van eene raadsverkiezingscam pagne geen kwaad lijdenniemand zal haar gezag verminderd achten, noch naar binnen, noch naar buiten, indien bv. in DenHaag een vinnige verkiezings strijd ontbranden mocht. Niettemin zou het verstandig zijn, den strijd te vermijden, omdat de daarvan onaf scheidelijke ophitsing van partijdrift en partijverschillen de kracht van de burgerij als eenheid vermindert, en haar tegen moeilijke oogenblikken oogenblikken, van welke wij niet weten wanneer, noch zelfs óf ze zul len aanbreken, die wij hopen, dat ons bespaard zullen blijven, doch waarmee toch rekening moet worden gehouden - minder goed bestand zal doen zijn. De vrijzinnigen te Goes, steunend op hun overmacht, zijn zeer overmoedig, beter gezegd, zeer brutaal, gelijk hunne houding thans bewijst. Toch mogen zij niet vergeten, dat ook aan hen te avond of te morgen het spreekwoord kan ver wezenlijkt worden: „de kruik gaat te water zoolang tot zij breekt.''. Wie weet, of de komende stembusstrijd die breuk niet helpt bespoedigen. Een baantje. „De Telegraaf" wil Nederland opknap pen met het baantje van tuchtmeester. Ziehier hoe het blad redeneert: „In het centrum van Europa bevindt zich een groep gewetenlooze schurken, die dezen oorlog veroorzaakt hebben. In het belang van de menschheid, waartoe ons land, als wij ons niet te zeer vergissen, ook behoort, is het zaak, dat deze misdadigers onschadelijk worden gemaakt. Deze eervolle taak hebben de geallieerden, zoodat zij ook zeer direct oorlog voeren voor het Ne derlandsche belang bij uitmuntendheid, onze onafhankelijkheid, waarmede het onherroepelijk gedaan is, als het Duit sche militarisme wint. Tegen deze mis dadigers gaat onze strijd, tegen hen roepen wij den onafhankelijkheidszin van ons volk in het geweer, tegen over hen stellen Raemakers en Giran het Geweten en het Recht, geeselen wij den angst en de kleinzieligheid van de moreelneutralen en de ver achteiijkheid der onder Pruisische cen suur staande Nederlandsche bladen." Nederland zal aan „De Telegraaf" ant woorden bes-te vriend, wel bedankt voor je offerte, maar ik pas er voor. Je zegt nu wel: „in het centrum van Europa be vindt zich een grocji gewetenlooze schur ken maar op zoo'u vage aantijging kan geen vonnis, laat staan een executie wor den gebaseerd. Noem mij man en paard. Wie en wie zijn die „gewetenlooze schur ken" Frans Jozef? Keizer Wilhelm? Bethmaun Hollweg Hoe bewijs je dat En dan, wie zegt mij, dat gij de juisteu te pakken hebt. Gij beweert wel„in het centrum van Europa bevindt zich enz", maar er zjjn anderen, die zeggen „in Oost-Europa, met name iu Rusland bevindt zich enz." Gij weet toch wel, „Telegraaf", dat het geen praatje is van vandaag of morgen, dat de Moscovitisclie grootvorstenpartij met grootvorst Niko- lajewitsj, de ziel van het Russische militai risme en panslavisme, aan het hoofd, door zeer velen voor de aanstookster van den huidigen wereldkrijg wordt gehouden. Verbeeldje, dat Nederland, beulsknechtje spelend, den verkeerde aanpakt. Neder land is niet gek, om zich zoo maar klak keloos aan oorlog te wagen, onder het voorwendsel mede te doen aan de „eer volle taak", „misdadigers onschadelijk te maken", die het niet kent. Nederland houdt het met zijn regceringvoorden vrede en paraat teil oorlog als men ons aanvalt. En nu kan „De Telegraaf" wel zeggen dat het niet zal weifelen, om zoo'u regeering van zijn plaats te jagen, dat is niets dan een ijdele bravade, want een regeering, wier mee ning inzake het handhaven onzer neutra liteit steunt op het gevoelen der natie „De Telegraaf" en een groep mede keffers niet medegerekend staat on wrikbaar. „De Telegraaf" leze er het gesprokene door minister Cort van der Linden in de Tweede-Kainer-Zittiug van 10 Juni maar eens op na. l) Men zie iu verband hiermede onder „Losse Oorlogsberichten" in dit nummer een bericht over grootvort-t •Nicolajewitpj. Kei. N. B. Naar „de Telegraaf" thans mededeelt is een aanklacht tegen haar ingebracht naar aanleiding van dezelfde passage (uit haar num mer van 16 Juni 1.1 welke wij hierboven heb ben aangehaald. Red. N. Z. Crt. De toestand. Het groote nieuws, dat sinds de jong ste tegenslagen der Russen niet meer kou uitblijven, is de verovering van Lem- berg, hoofdstad van Gallieië, dat 4 Sep tember 1914 door de Oostenrijkers werd ontruimd. Wij ontvingen daaromtrent gisteren twee telegrafische mededeelingen. De eerste luidde BERLIJN. (Officieel 1 uur 15 min. 's namiddags.) De troepen der verbonde nen zijn in het Westen en Noordwesten Lembcrg binnengerukt. De tweede luidde WEENEN. (Oifieieel.) Ons tweede leger heeft na harden strijd Lemberg veroverd. Men zegt dat de Russische opperbe velhebber beweerd heeft, dat, al kostte het ook honderdduizenden mannen, Lem berg niet zou vallen. En toch is het geschied. Het verlies van Lemberg zal in Rusland een pijn lijken indruk maken, hoewel reeds ge- ruimen tijd dit verlies werd voorzien. Reeds in de 2e helft van Mei hadden de Russische autoriteiten en financiers de stad verlaten. De bondgenooten doen in Frankrijk hun uiterste best vooruit to komen en niet zonder succes, hetgeen uit beide volgende berichten blijkt CALAIS, 2tJuiu (part). Na een hevig gevecht zijn de Franschen meester ge worden iu het Buval-dal en hebben zij de glooiingen van heuvel 119 bezet, zoodat een optrekken naar Souchez eii Givenchy en-Gohelle mogelijk zou kun nen worden en een voltooiing van de gevechten in Artois te verwachten is Het Buval-dal is een ravijn Zuid-Ooste lijk van Notre-Dame de Lorette. Er was een bijzonder sterke vijandelijke bezet ting gelegerd, terwijl (Jaudmijuen en mitrailleuses de vallei schier onneembaar maakten. Toch is liet den Franschen ge lukt, na dit zes weken tevergeefs ge poogd te hebben, de sterkte te neuieu, zij het dan ook na een verbitterd gevecht. Van de geheele bezetting konden slechts 2(1 man gevangen genomen worden, daar alle anderen zich hadden doodgevochten. LONDEN, 21 Juni (part.) De heteekenis van den onweerstaanbaren vooruitgang dor Franschen tusschen Souchez enNeu- ville, kan men afleiden uit de omstandig heid, dat, naar men met stelligheid be weert, de Duitscliers uit België lOO.bOO man inet ongeveer 300 kanonnen naar hun front in Nooid-Fiaukrijk hebbenover- gebracht en niettegenstaande deze ver sterkingen niet in staat waren om den opmarsch der Franschen te stuiten. De Engelschen blijven ten Noorden van Hooge vorderingen maken. Mag men de Italiaausche berichten ge- looven", dan gaat alles van een leien dakje. De oppervlakte van het door Oosten rijk aangeboden gebied bedroeg 4000 vier kante kilometers, terwijl Italië reeds omstreeks 10.000 v.erkaute kilometers Oosteurijksch gebied veroverd heeft. Men schat de Oostenrijksche verliezen op om streeks 15.000 man. Vijfduizend Oosten rijkers zijn als gevangen in Italiaansche handen. Uit Weenen wordt steeds alle succes der Italianen ontkend. In het aan petroleum rijke Gallieië hebben de Russen bij hun terugtocht 00 reservoirs in brand gestoken waarvan er een paar alleen 16000 wagons petroleum bevatten. De boortorens waren spoedig weg, maar de tweehonderd naphtabron- nen brandden verder. Na zes dagen en zes nachten bedroeg de schade reeds honderd en tachtig millioen mark. En steeds gingen er nog voor millioenen iu vlammen op. Vele reservoirs, door de Kozakken over het hoofd gezien, ont brandden van zelf door de hitte. Toch is er nog petroleum overgebleven, want ze is weer in Duitschlaiiu verkrijg baar en ook wordt er weer uit Roemenië aangevoerd. Uit België. Men meldt ons uit Sluis: Te Middelburg, in Belgisch Vlaanderen, is bekend gemaakt, dat door de gemeente eene volledige lijist moot aangelegd worden van alle nog voorradige dierenj [en hoe veelheden eetwaren. Niemand mag aan de grens meer passeeren of een praatje hou den. Een inwoner van Middelburg, ziekere C., werd opgebracht wegens bet overschrij den der grens Hijl kreeg dr,o dagen gevan genisstraf en een boete. Be eerste dagen van zijn arrest kreeg (hij goed te eten, doch later minderde dat. lie. bevolking moet des avonds om 9 uur binnen zijn. Men meldt ons uit Sas van Gent: Naar we vernemen, staat ,d© elektri seermachine voor den draad, diie gespan nen is vanlde grens alhier naar li|et Westen te Selzaete op ©en wagon in het station. Te Gent zijn alle vlasfabrieken gesloten. Alleen de Groote len de Kleine Lijs werken per weelc 24 uur. Te Gent is aan het stadhuis aangeplakt, dat de datum der uitbetaling van de ouderdomspensioenen in België nader zal bekend gemaakt worden. Ilieruiit blijkt, dat de zekerheid bestaat, dat ide uitbetaling der pensioenen 1915 zull©n betaald wor den. Een klacht ingediend bij Z. H. den Paus. KEULEN, 19 Juni. (Van den corres pondent van „De Tijd".) Er heeft een wisseling van telegrammen plaatsgehad tusschen den Duitschen keizer en de beide kardinalen, die Duitschland telt. Over de verzending dezer telegrammen, welke men door de houding van het Fransche Episcopaal geboden meende, heeft een ernstig oveileg plaatsgehad. Het Duitsche Episcopaat als zoodanig zal zich onthouden van het protest, het welk door de groep van aanzienlijke Duitsche Katholieken wordt uitgebracht tegen het opzieu barende Fransche boek, maar bij Z. H. den Paus zal een klacht tegen de Fransche Kerk worden inge diend. Men verwacht, dat de H. Vader zoowel aan de Duitsche als aan de Fran sche Katholieken een schrijven zal richten om hen tot gematigdheid aan te sporen en met behoud van hun patriottische gevoelens in alles de liefde te betrachten. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 24 Juni: Zwakke tot matige winden uit Oostelijke richtingen. Half tot zwaarbewolkt, kans op regen of onweer, vooral in het Zuiden. Aanvankelijk iets warmer. Durazzo bezet? Skoctari bedreigd. PARIJS, 21 Juni. (Part.) Volgens niet bevestigde beriehteu zouden de Serviërs Durazzo bezet hebben en zou Essad- Pasja naar Italië gevlucht zijn. Volgens een telegram uit Rome zouden de Mon- tenegrijnen de Tarabosjhoogten hebben veroverd. Voorts wordt gemeld dat de in Noord-Albanië binnengevallen Mon- tenegrijnen op Skoetari aanrukken. De Kathedraal van Reims. LONDEN, 21 Juni. (Part.) De „Daily Chronicle" verneemt uit Parijs dat de heer Dalimier, onder-secretaris van Schooue Kunsten vergezeld van eenige leden van de commissie van Schoone Kunsten een bezoek gebracht heelt aan Reims om een onderzoek in te stellen naar den toestand van de kathedraal. De heer Simyan, presideut der Com missie van Schoone Kunsten verklaarde dat de aan de kathedraal toegebrachte schade enorm is. De Staat heeft nu alle overblijfselen van beelden, gebroken ramen en verdere kostbaarheden verzameld en op veilige plaats gebracht, zoodat er eigenlijk van de kathedraal niets meer over is dan de muren. Er zijn reeds volledige plan nen ontworpen om de kathedraal op nieuw te restaureeren. Wei is het niet mogelijk de oude pracht wederom te verkrijgen doch de uiterste poging zal daartoe aangewend worden. italiaansch Oorlogstooneel. Uit Weenen wordt gemeld: lil den nacht van 19 tot 20 Juni sloe gen onze dappere troepen bij Plawa weder twee Italiaansche aanvallen af. Hier verscheen een Italiaanschen ofliicier met de witte vlag en een hoornblazer voor onze stelling om een- verzoek van den brigade-cemmaudant over te brengen. Daar deze personen zich niet met schrif telijke volmachten als parlementairen konden legimiteeren, werden zij gevangen genomen. In liet gebied ten Noord-Wes ten van de Am werd de vijand uit een zadel stelling geworpen, waarbij een een at'deeling van het Dubrecziuer non- ved inlauteiieregement bijzonder uit muntte. Onze zware artillerie viel met goed gevolg bij het kamp in het gebergte aan. Aan de Kartner grens viel de tegen stander in de ruimte ten Oosten van Flock als altijd zonder succes aan Op het Tyroolsche grensgebied is niets bij zonders voorgevallen. Het vuur van de Italiaansche artillerie op onze stellingen is zonder uitwerking gebleven. Op den 19 Juin werden de tanks en havenin richtingen van Monopoh met succes door een torpedo vaartuig beschoten en de stations van Bari en Bnndisi door onze luchtschepen door middel van bommen beschadigd. PARIJS, 11 Juni, (Part.) Volgens een bericht aan de „Giornale dTtaha" uit Kpnstanlinopel werd generaal 'UAuiade bij een landingspoging gewond, doordat een bom ontplofte op de „Savoi" die de landingstroepen ondersteunde en aan den rug gewond en door een granaat scherf werden hem van de rechterhand twee vingers verbrijzeld. DUINKERKEN, 21 Juni. (Part.) Van uit Parijs wordt gemeld' dat de „Nou- volliste de Lyon" schrijft, dat door het Fransch-Eugelsch opperbevel besloten zou zijn in de zeeëngte der Dardauelleu verscheidene oude schepen te laten zin ken. Door hiermede de doorvaar af te

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1