Schuurtje Roosendaal. De Groote Oorlog. No. 72. Dinsdag 22 Juni 1915. Elfde Jaargang. lel burg. andbouwers, VIEER voor de :handel werkzaam ning denzelfden en Fourage- IMMERMAN, Veischijnt eiken MMHOtG-, IQEHSDAG- en VBIIDAG1VQHG oop voor Afbraak in Effecten. te Goes, BILLIJK. Losse Oorlogsberichten. ot AANBEVELEND, ndrikskinderendijk 277 Goes, d, Niergruis, Nier- en Blaassteen. de nieren niet in orde zijn, kan ordoen, dat het urinezuur, het- liet uit het lichaam wordt ver- oh .afzet in de nieren of het Naar gelang van de grootte :ingen spreekt men van nier- of steen. .Zoo lang de nieren werken, vermeerdert de afzet- reeds gevormde stukjes voort- kunnen deze zich tot een aan- ootte ontwikkelen. Nierzand en ïen met de urine het lichaam rootere stukjes blijven dikwijls achter en vormen blaassteenen. ;n zij verstopping der urine- oorzaken en menigmaal .wordt tie noodzakelijk, aarom van veel gewiciht in te odra gij verschijnselen van bo de ziekte opmerkt, als een ge- ;waarte en drukking in de len- )dat men te dezer hoogte be- steun heeft bij het loopen en urine laat een fijn Zand ach- nachturine is dik en bevat een tsel. Het water komt soms drup- onophoudelijk heeft men aan een branderige pijn, ook pijn van boven naar beneden en ar de Maasstreek. Begint nog het gebruik van Foster's Rug n Rillen, het speciale merge- hetwelk aan de nieren haai ht hergeeft en haar in sf e onzuiverheden, welke uw li} -zaken, af te voeren. Zij grijpen in haar wortels aan. s verkrijgt», bij de h.h. de Co.; te Middelburg bij dhr. loos, Vlasmarkt K 157. Toe- ;eschiedt franco na ontvangt f 1.75 voor één, o! f 10.voor zes doo- zen. Eischt de echte Foster's Rugpijn Nie ren Pillen, weiger elke doos die niel voorzien is van ne ven slaand handels- har*, merk. Vilhelminapolder, in gebruik ge C. MOL. vingsbiljetten in te leverei >re van den Notaris PILAA1 /óór den 26 Juni a. s. *nssel ITING. de markturen glfflnj In ende Bank- en Effecten!»*®' NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gangepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A content. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de MM g& gulden bij verlies van beide U g^ gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de m |L I II I banden, voeten of oogen. jB B_ I B verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, y Voorts bij ongeneeselijke J B B hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Yerzekerings-Bank" te Schiedam. mm g± gulden bij g* g± gulden bij gulden bij JSfe M 1 B B verlies van een B fl fl fl verlies fl_ fl fl verlies van B L ^BI han^> v°et 1111 van een fn 11 een M I I U of oogf duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Hooge Gast. Het dekenaat Middelburg heeft thans de eer den bisschop van het diocees als hoogen gast in zijn midden te hebben. En over de hoogheid van dien gast sprekende, leggen wij daarbij niet de maatstaf aan waarmede wereldsche eer eu grootheid worden getaxeerd, maar hem beschouwende met de oogen des geloofs, vereeren en huldigen wij in Mgr. Gallier voornamelijk den lioogepriester, den gezalfde des Heeren bij uitstek. „De H. Geest heeft de bisschoppen aangesteld om Gods kerk te besturen". In dit apostelwoord ligt klaar en duide lijk de waardigheid van het bisschops ambt uitgedrukt. Hij, die op dit oogenblikin ons midden verblijft, is de man van den H. Geest, over wien de Goddelijke Paracleet in volheid van gaven nederdaalde, toen lnj zijn hoofd boog onder de handoplegging van zijn consecrator en diens medehel pers, toen hij de zalfolie voelde neer- druppelen op zijn hoofd als heerlijk zinnebeeld van de goddelijke kracht en zegening, die hem werden geschonken, teneinde hij er van zou mededeelen aan Gods volk, bij Vorming en Priester wij ding, bij iedere gewijde handeling, die zijne verhevene bediening medebrengt. Zoo gaat onze bisschop thans zalvmd en zegenend rond onder onze jongeren, hen stempelend tot strijders van Christus, op wie de hoop der toekomst is geves tigd zoo verschijnt hij in ons midden niet slechts als de opperste der priester schap, maar ook als opperste en eenige uitdeeler van geheel eenige gaven, door het zinnelijk oog weliswaar niet waar te nemen, maar wier invloed in het geestelijk lichaam der Kerk voelbaar en tastbaar isde geheimzinnige levens kracht, die het mystieke lichaam der Kerk in eeuwige jeugd steeds nieuwe dienaren en dienaressen des Heeren doet voortbrengen gaven, die inderdaad zijn, gelijk David treffend zegt: „als balsem olie op het hoofdals de dauw van Hermon, neerdalend op Sion's berg". Wij huldigen onzen hoogen gast en tooneu onze blijdschap over zijn komst ten onzent door het uitsteken van vlag en wimpel, door onze eerbiedbetuiging bij zijn verschijnen. En zulks terecht. Doch de rechtgeaarde katholieken en het Roomsche Zeeland gaat er fier op daartoe gerekend te wor den gaan verder. Gedachtig aan het woord van den H. Geest: „Gehoorzaam heid is beter dan offerande", bieden zij hun diocesanen opperherder vóór alles de betuiging aan liuuner onderdanigheid, hunner volgzaamheid aan zijn leiding, zich veilig wetende, waar zijn vaderhand hen voeren zal, wijl zij in hem den man eeren, vervuld van den H. Geest. Eu past het niet aan menschelijke wijsheid te zwijgen, waar hemelsche wijsheid gebiedt? Zullen ten slotte Haarlem 's diocisanen niet met dubbele vreugde den bisschop volgen, die ook als meusch door zijn uit muntende gaven van geest en hart het gehoorzamen aan zijn leiding niet tot een last maar tot een lust maakt Zullen zij hem niet met begeestering en vrome aandrift volgen, die de lieilba- nier des geloofs krachtig en fier houdt, opgeheven te midden vau een herlevend heidendom, gelijk ziju wapenspreuk „geenszins aarzelend 111 het geloof" ons waarborgt Voegen wij dan bij als betuiging onzer hulde en onderdanigheid de gave van ons gebed, oprijzend uit een kinderlijk hart, tot den Gever aller gaven, ten behoeve van onzen beminden geestelijken vader, opdat, gelijk hijzelf telkenmale na de toediening des H. Vormsels smeekt, „de Heer genadig moge nederzien op (zijn onze nederige bediening" hem sterke en steuue in zijn hoogepriesterlijk ambt en hem de schoonste kroon schenke, die hem in dit leven kan sieren het bewustzijn een vrome, gehoorzame, hem in liefde toegewijde kudde dagelijks nader te bren gen tot den Goddelijken Herder der zielen Fa. 132. De toestand. Uit de laatste communique's schrijft „De Maasbode" valt duidelijk op te maken, dat op het Oostelijk oorlogsterrein weer een dier oogenblikkelijke rustperi oden, zouden wij ze willen noemen, ingetreden is, waaruit allerlei verrassin gen zich kunnen voordoen. De Russen pogen in hun Grodek-stel- ling, de laatste barrière ongetwijfeld voor Lemberg, nog eens tegenstand te bieden aan de uit het Westen opdringende leger massa's van v. Mackensen. Het Duitsche communiqué zeide o.m. „de andere legers van v. Mackensen hebben de teruggeslagen Russen in de gereedgemaakte Grodek-sUlling terugge dreven". Dit wordt op die manier voor gesteld als een succes voor de Duitschers, maar feitelijk is 't niet anders dan een erkenning van het feit, dat de Russen er in geslaagd zijn zich weer vast te zetten en te pogen tegenstand te bieden. Het Oostenrijksche communiqué signa leert „sterke Russische troepenmachten" op die punten, welke wij gisteren als de meest gevaarlijke voor de Russen aan gaven, bij Niemirow en in de streek bij Janow. Dit wijst er op, dat de Russen zich opnieuw met wanhopige hardnekkigheid teweer stellen en tegenstand pogen te bieden aan den v. Mackenseu-storm. Hun front buigt zich nu in een breeden boog om Lemöerg heen; van de San, waai de Tanew in de rivier stroomt; langs deze Tanew, over Narol, Rawaruska, Magierow, Janow, Urodek, langs de W c-reszyca eu verder langs den Dnjester. Hoelang die tegenstand zal kunnen duren? 'lot de bondgenooten weer op nieuw hun zware artillerie hebben opge steld en de nieuwe stellingen onder een alles verdelgend vuur hebben genomen? Langs de Weresnyca melden de Oosten rijkers reeds op enkele punten vasten voet te hebben gekregen op den Ooste lijken oever. Langs den Dnjester blijken de Russen tot dusver in staat een doorbraak van de troepen der bondgenooten te voor komen. Van den anderen kaut schijnen zij echter niet tot het offensief over te kunnen gaan. Op liet Westelijk oorlogsterreiu teekent het Duitsche communiqué in de laatste dagen telkens weer „zwaie nederlagen" aan voor de Engelsche of Fransehe troe pen, die dan in het mislukken van een aanval blijden te bestaan, welke aanval soms zelfs, blijkens de gegeven bijzon derheden, niet eens zoo geheel zonder resultaat veiloopen is. lu een der laatste comuiuniqué's wordt zoo opgemerkt, dat de vijanden de pogin gen tot doorbraak ten Noorden van Atrecht „geheel tevergeefs" voortzetten. Later wordt echter toegegeven, dat de Frauschen ten Westen van Angres, bij liet kerkhof ten Zuiden vau Houches eu ten Noorden van Ecurie, kleine gedeelten der voorste stellingen üiiiuendioiigen en dat de Duitschers ten Noorden vau de Lorette hoogte stelselmatig een stuk loop graaf ontruimden. De verbondenen kun nen met zulk een „vergeefscheu" dag tevreden zijn. Bij de resuiteten ten Noor den vau Atrecht kunnen zij dan nog de vorderingen telieii 111 den Elzas, waar, volgens net Duitschu bericht, de gevech ten nog „voortduren". Uit België. Men meldt ons uit Sluis De Duitschers hebben een groote hoe veelheid gewonden, die in de Normaal school te Brugge lagen, verder gevoerd over Thielt eu Geut. In de badplaats Knocke sur Mer mogen de burgers eiken dag van 4 tot 8 uur in den namiddag langs den zeeboulevard loopen, op het strand wandelen en baden. In Oost-Vlaanderen kunnen de burgers een pas krijgen om per fiets te rijden, tegen betaling van 20 francs. De Duitschers zijn met het plaatsen van den electriscneu |draad reeJs tot over Stroobrugge. In den omtrek van Boucbaute en öas van Gent liggen eiken morgen doode huisdieren onder den draad. De Gentsclie bladen „Le Bien Public" eu „Journal de Ganü" zijn deze week weer verschenen na een maand geschorst te zijn. SLUIS. Vrijdagmiddag werden vijf of zes schoten gericht op vliegtuigen vanuit Zeebrugge. De witte wolkjes waren van uit Sluis duidelijk waar te nemen. Vau de Zeeuwsch-Vlaamsche grens: Den geheelen Vrijdag werd ondanks den hevigen Noordenwind kanongebulder van Dixmaidea eu Nieuwpoort gehoord. De zwaarste slagen waren ongeregeld, het gebulder in de verte bleef gelijk matig. ANTWERPEN, 19 Juni. Het Handels blad van Antwerpen is voor den tijd van 14 dagen geschorst, wegens het bevatten van een artikel over den gedenkdag van Waterloo. De andere bladen 'komen thans evenmin uit. Naar wij vernemen, is de oorzaak hierin gelegen, dat alle bladen een artikel moesten opnemen over de haven van Antwerpen, waarvan de strek king is, dat Antwerpen zich niet zoo ont wikkeld heeft, als andere havens van het continent. De bioscoop „Anvers-Palaoe" de grootste in de stad, is voor 8 dagen gesloten, omdat het orkest gespeeld heeft „Er waren twee Grenadieren". Z.-VLAAMSCHE GRENS, 19 Juni. Het Duitsche bestuur maakt bekend, dat het postverkeer tusschen Nederland en Bel gië voor mededeelingen vian persoonlijken aard alleen per briefkaart toegelaten is. Zakelijke mededeelingen mogen in brief vorm warden verzonden, mits niet meer dan 2 bladzijden en duidelijk geschreven. Onder dezelfde voorwaarden is de brief wisseling met in Nederland geïnterneerde soldaten of aldaar 'Verblijvende burgers toegelaten. Postwissels mogen hun ook ./orden toegezonden of door hen afge stuurd. Het postverkeer met Belgische sol daten is portvrij. Eenige maanden geleden daalde een Fransch vliegtuig in de Berner Jura en werd in beslag genomen. Het Zwiisersche legerbestuur vroeg uu aan het Fransehe of het het vliegtuig wilde verkoopen. De Fransehe regeeriug. antwoordde, dat zij het Zwitserland ten geschenke aanbood uit erkentelijkheid voor de behandeling van de zwaar gewonde Fransclie krijgs gevangenen, die door Zwitserland waren gutrokken. De bondsraad nam liet ge schenk aan. Da Duitsche Katholieken en de oorlog. Ten einde aanvallen af te weren, die van den kant van het Katholieke comité voor Fransehe propaganda 111 het buiten land tegen Dtutschland worden gericht, heeft zich een comité van Duitsche Kat holieken gevormd Hiertoe behooreu 77 mannen van verschillende beroepenpo litici, geleerden, journalisten, fabrikanten, euz., wier namen over geheel de wereld den besten klauk bezitten. Van deelne ming vau Duitsche kardinalen, aartsbis schoppen eu bisschoppen heeft men afge zien, omdat men het politiek i doel onver- eenigbaar achtte met de waardigheid en de taak van het bisschoppelijk herders ambt. De „Revue des Deux Mondes" van 15 Juui bevat het vervulg van het relaas van baron Beyeus, de gezant vau België te Berlijn, over de laatste dagen van zijn verblijf iu die stad vóór liet uitbrekeu van dea oorlog. Men leest er in, dat de Belgische gezant eerst op den avond van Maandag 3 Augustus eu door een offi cieel telegram uit Brussel kennis gekre gen heeft van het Duitsche ultimatum en het antwoord van België. De koning van België en de Indiërs. De koning en de koningin van België hebben een bezoek gebracht aan bet Britsche hoofdkwartier, waar een Indisch cavaleriekorps voor hen een gymkhana reed. Nadat de koning en de koningin per auto langs de ruiters gereden waren, defileerden zes escadrons, onder het schallen der trompetten, voorbij den koning en brachten daarna het saluut. Vervolgens gaven de ruiters allerlei staaltjes van behendigheid te zien. Zes of acht man galoppeerden langs het rij tuig, staande in de stijgbeugels en hun revolvers afvurend. Zij sprongen in vol len ren over hun paarden of helden zóó ver in het zadel over, dat hun hoofd bijna den grond raakte. Twee man gre pen hun stijgbeugels en reden eenigen tijd op het hoofd staande. Deze staaltjes zijn zeer gewoon onder de Indiërs, die van hun jeugd af paardrijden, maar zelfs de officiereu verklaarden, dat de man schappen buitengewoon hun best hadden gedaan. Het schouwspel duurde ruim drie kwartier. Een huldeblijk. Fransehe vrouwen hebben de koningin der Belgen als een blijk van diepe be wondering een kistje voor sieraden aan geboden, dat in zijn fraaie bewerking herinnert aan het kleinood met de af beeldingen van St. Ursula te Brugge. Van het Zuidelijk oorlogsterrein. WEENEN, 20 Juni (W. B.) Het staf- communique meldt Na het afslaan van zwakkere Italiaan- sche aanvallen bij Plava, Ronehi en M011- falcone heerste ook gisteren aan het Isonzo-front weer rust. Hier en daar aan de grens over Karin- thië beschiet de vijandj zonder resultaat onzer versterkingen. Bij de door minstens een brigade ondernomen, gelijk reeds gemeld overal afgeslagen, aanvallen op onze stellingen ten Oosten van het Fassadal leed" de vijand zware verliezen. Voor eén steun punt alleen werden 175 lij keu van Italia nen gesteld. LUZERN. De „Avanti" schrijft: Het Italiaansche volk vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat Oost< niijksche schepen ten tweeden male ongestoord tochten in de Adriatische Zee konden onderne men, waar behalve de sterke en talrijke Italiaansche vloot ook de Engelsch- Fransehe zou zijn. De Pauselijke Familie en de Oorlog. De Paus heeft reeds drie neven op het front, zonen van ziju zusters. Een andere neef, zoon van zijn broe der, admiiaal della Chiesa, had door tusschenkouist van ziju moeder de gunst verkregen voor den gezondheidsdienst te worden bestemd. Alvorens te vertrekken, werd hij door den Paus ontvangen, aan wieii hij ver klaarde, liever, evenals zijn kameraden, naar Turijn gegaan te ziju om tot artil lerie-officier te worden benoemd. De Paus vond dezen wensch gerecht vaardigd en verklaarde aan de moeder, dat het verlangen van hair zoon natuur lijk was en dat hij naar Turijn moest gaan. De moeder stemde daarin onmiddellijk toe. Zoo zal dus spoedig de neef van den Paus de eer genieten den naam van den Paus op het slagveld te brengen. (Maasbode.) Naar de Humanité meldt heeft Raoul Villam, de moordenaar van Jautè, ver zocht, voorloopig op vrije voeten te wor den gesteld, maar is het verzoek op aan- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 22 Juni: Zwakke tot matige winden, veranderlijke in het noorden in het zuiden uit oostelijke richtingen meest licht tot haltbewolkt, droog, behoudens kans op onweer. Aanvankelijk warmer. dringen van Jaurés' weduwe afgewezen. Uit Genève wordt bericht, dat Desclaux, die het Fransehe leger heeft bestolen, krankzinnig is en er iu een militairhos pitaal wordt verpleegd. Volgens het St. Galler Tageblalt is er tusschen Zwitserland en Engeland een overeenkomst getroffen om voor Zwit serland den invoer van levensmiddelen en grondstoffen te verzekeren. Er zal zich daartoe in Zwitserland een trust vormen, die, onder waarburg van den Bondsraad, verlof krijgt goederen in te voeren en er voor zorgt, dat ze uitslui tend voor Zwitserland zullen dienen. Een dergelijke overeenkomst zal er waar schijnlijk met Italië worden aangegaan. Een (vermoedelijk Engelsche) dame, die deze week te Londen is aangekomen uit Belgie, heeft medegedeeld, dat zij kort geleden 1500 Duitsche soldaten bij de pyramide met den Leeuw van Water loo aan het werk had gezien. Het scheen haar toe, dat die soldaten het monument afbraken en weghaalden. PETROGRADO, 20 Juni. (Westnik.) De crisis in den slag bij Lubaczow be- reik'e haar toppunt, toen de Duitschers er in slaagden het front ten Westen van de stad Lubaczow in te drukken en snel begonnen op te rukken naar het Noorden naar het dorp Futorsj. De krachten onzer infanterie, die vier dagen het hevigste gevecht doorstond, waren uitgeput. Op dit oogenblik zond generaal Volod- chenko, die de infanterie met cavalerie steumle, het regiment Tch' rnigow-huza- ren, de elfde brigade Don-kozakken eu de Kinburn-dragouders om een charge te ondernemen tegen de Duitschers. De Duitschers werden op geheel het aanvalsfront door paniek aangegrepen en sloegen op de vlucht. Het Duitsche 91ste regiment infanterie werd bijna ge heel vernietigd door lanssteken en sabel houwen. De vervolging werd voortgezet tot het dorp Ofoszice, waar de Duitsche- reseives, tot bet defensief overgaande, een nieuw front bezetten. Onze cavalerie nam vijf machinege weren. Door dezen aanval, die ons slechts 200 dooden en gewonden kostte, slaag den wij er in de ontwikkeling van het succes van den vijand lot staan te bren gen, daar hij, door onze charge geschokt, dien dag geen aanval meer ondernam. (Maasbode). WEENEN, 20 Juni. (W.B.) (Tien uur 's morgens). De op het geheeie front uit de Wereszycastelliug teruggeworpen Rus sen zijn sedert drie uur in den morgen overal op den terugtocht. (De Wereszyca is een liukerzijrivier vau de Dnjester. Door dezen tegenslag wordt de Russische positie bij LemOerg nog meer in gevaar gebracht. Red.J BERLIJN, 20 Juui. (W.B.) Het groot- hoofdkwartier meldt Russische aanvallen tegen onze linies in de streek van Szawla en Augustowo werden afgeslagen. Eigen aanvallen van kleinere afdeelin- gen leiden tot de verovering van de vij andelijke voorste stellingen bij Budt, Przysieki en Zaleste ten Dosten van den straatweg PrasnyschMysclunez. Ten Zuiden van de Piliza namen de troepen van generaal-overste Woyrsch in de laatste dagen verscheidene vijande lijke voorste stellingen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1