De Groote Oorlog. No. 70. Donderdag 17 Juni 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-,JVOEHSDAG- en VRIJDAGAVOND. QUATRE-BRAS Losse Oorlogsberichten. HE ZEEUWS® COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Ganzepoortstraaf C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de jgX riEh gulden bij verlies van beide BH gulden bij directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jfl E^ I 11 I handen, voeten of oogen. M E^ I fl verlies van een daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, fl ™~fl I 9 I I Voorts bij ongeneeselijke I I fl hand, voet GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I verstandsverbijstering; I of oog; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I f" gulden blJ f 4% gulden bij A «ulden biJ 3" A I verlies van een f| verlies I" I fl verlies van "JL I ri I I hand, voet I I van een BI een E U °°S fl U duimwijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. (1815 16 Juni 1915.) )o(— Na twintig jaren van revolutie en strijd scheen in 1814 een nieuw tijdperk van rust en vrede voor het afgematte Europa aan te breken. De grootestokebrand „Buonaparte" zat veilig en wel op Elba en het VVeener Congres was bezig dc met bloedige stre pen doorhaalde kaart van Europa opnieuw te teekenen. Dan, te midden van dien vreedzamen arbeid deed de mare in Lentemaand van 1815„Napoleon is in Frankrijk geland" allen opnieuw den schrik om het hart slaan en voor men zich eigenlijk goed rekenschap kon geven van het gebeurde, zetelde „de keizer der Franschenwe derom in de Tuillerieën, omjubeld door tienduizenden, die in hem de verpersoon lijking zagen van Frankrijk's roem en grootheid. Gelukkig waren de vorsten nog mee- rendeels te Weenen. Zij begrepen het gemeenschappelijk gebaar, dat allen be dreigde. De vredesaanbiedingen van den „gehaten Corsikaan" sloegen zij eenparig af en besloten tot een gemeenschappe- lijken aanval op Parijs, waar zij den kei zerlijken adelaar in zijn nest hoopten te overvallen en voor goed onschadelijk te maken. Doch Napoleon, „vigilant en als een bliksem in zijn actiën", gelijk een onzer vaderlandsche schrijvers van De Witt getuigt, was hen voor. Met genialen blik had hij aanstonds den toestand overzien en zijn plan gevormd: door een snellen inval in België dat ongelukkig land schijnt ten allen tijde het slagveld van Europa te moeten zijn de daar aan wezige legers van Wellington en Blücher doorbreken en afzonderlijk verslaan, om dan des te gemakkelijker de nog op komst zijnde Duitschers en Oostenrijkers te kunnen verpletteren. Na de inwendige aangelegenheden des rijks te hebben geordend en voor de be waking van de Ooster- en Zuidergrenzen zijns lauds te hebben gezorgd, verliet hij üi den vroegen morgen van 12 Juni Pa rijs en voegde zich in allerijl bij zijn leger, dat m stilte tusschen Beaumont en Philippeville was verzameld. De on der hem dienende generaals wat en o.a. Ney, Reille, Erlon, Van Damme, Keiler- man, Gérard, Rapp, Grouchy, om het bij deze namen te laten, terwijl Soult op trad als chef van zijn staf. Op de trouw zijner troepen kon hij staat maken, gelijk het donderend „Leve de Keizer" toen hij den 15en Juni langs de gelederen reed, hem meldde. In België stond van Binche tot Oude naarde een Engelsch-Hannoveraansch- Nederlandach leger, waarvan het hoofd kwartier te Brussel lag. Oostwaarts van Binche was het.leger van den Pruisischen vechtgeneraal Blücher opgesteld met Na men als hoofdkwartier. Napoleon besluit bij Charleroi door te breken. Ney krijgt bevel tegen lmt En- gelsche leger op te rukken m de richting van Brussel; zelf zal hij met Grouchy in de richting van Fleurus tegen Blücher optrekken. De doorbraak gelukt, de Duitschers moeten wijken en Ney van zijn kant ondervindt tot aan Quatre-Bras geen noemenswaardig verzet. En Wellington? Wel, de opperbevel hebber van het coalitieleleger zat rustig te Brussel en was zóó vast er van over tuigd, dat Napoleon geen veldtocht bui ten Frankrijk zou durven wageD, dat hij meer dacht aan de soirée's bij de h rtogin van Richmond dan aan het bestrijden van zijn geduchten tegenstander. Een bericht van Blücher, dat Napoleon voortrukt in de richting van Namen, dra gevolgd door een tijding per estafette, dat de Fransche Keizer èn Blücher en Wellington op het lijf gaat vallen, brengt hem tot het besef der schrikkelijke wer kelijkheid. Ijlings geeft hij zijne orders, o m. het bevel aan den Prins van Oranje, later koning Willem II der Nederlanden, om liet gewichtige wegenkruispunt Quatre Bras'J bezet te houden, totdat hij zelf het gros zijner troepen bij Mont St. Jean zou hebben geconcentreerd. Te Quatre-Bras nu is het, waar de Prins van Oranje onder Beinhard van Saksen Weimar en met generaal Per- poncher zich roemrijk heeft onderschei den, door tegen de overmacht van maar schalk Ney den ganschen dag moedig stand te houden, al kwam zijn eigen le ven in gevaar en ontsnapte hij ternau- ternood aan de gevangenschap. Door zijn moed, zijn beleid, zijn koelbloedigheid in kritieke oogenblikken heeft hij ver hinderd, dat Ney zijn troepen kon ge bruiken, om de Pruisen te bestoken die door Napoleon in het nauw waren gebracht. Want ware dat geschied, Biü- cher's legermacht, die bij Ligny wel ver slagen maar niet verstrooid werd, zou vernietigd zijn geworden en niet instaat geweest, bij Waterloo te juister tijd be slissend in te grijpen. Dat de dag van lti Juni 1814 aan Na poleon, ondanks zijn overwinning bij Liguy slechts een halve beslissing Dracht, is voor een groot deel het werk van den Prins van Uranje. Niet altijd is hem in de eer gegeven die hem toekomt. De aureool, welke glanst om de slapen van Wellington en Blücher, heeft wel eens belet den gloriekrans te zien, waarin Prins Willem's verdiensten stralen, doch sinds de grondige studiën van de Belgi sche generaals De Bas en Tserclaes, neer gelegd in hun boek „La Campagne de 1815 aux Pays-Bas", is juist en treffend gebleken, welk roemrijk aandeel onze Prins heeft gehad in den strijd bij Quatre Bras. Daarvoor zij hem heden, bij den 100- jarigen gedenkdag van het gevecht bij Quatre-Bras de hulde gebraent van het dankbare vaderlandsche nageslacht. Want al was het ook in bloedig oorlogswerk, dat hij zijn uitmuntende eigenschappen ten toon spreidde, daaraan is toch voor een deel de overwinning bij Waterloo te danken, d.w.z de voortzetting van het pas begonnen werkhet stichten van een vrijen, onafhankelijkeu Nederlandschen Staat. 1Quatre-Bras, letterlijk Vier-Arm, ia een ge hucht in de Belgische provincie Brabant, liggende bij het kruispunt der wegen Brussel Charleroi en NamenN ij veis. WEENEN, 15 Juni (part) Officieel.) Russisch oorlogstooneel. Door den aanval van de verbonden legers, hebben zich nagenoeg aan het geheeie front in Galicie hevige gevech ten ontwikkeld. Tioepen van het leger van aartshertog Joseph-Ferdinand rukken 11a het inbezit nemen van Sienawa, over deu Oostelijkeu oever vau de San in noor delijke en noord-oostelijke richting. Ook het slot en de hoeve Pisknowice, ten oosten van de San, op de hoogte van Lecsk, werden gisteren bestormd eu talrijke gevangenen gemaakt. Onder ver bitterde gevechten dringt het leger van Geueraal-Overste van Mackensen aan beide zijden van Krakewice ten Oosten Jaroelaw, en naar Olesyse op. Aauslui tend vielen de troepen van Generaal Bachm-Ermolli de Russen ten Oosten, en ten Zuid O -sten van Mosciska aan alwaar nieuwe vijandelijke posities de richting naar Grodek dekken. Ten Zuiden van den Boven-Dnjester houden sterke Russische strijdkrachten de bruggehoofden van NikolowoCy- daczow en Halico tegen de opdringende verbonden troepen van het leger von Linsingon bezet, terwijl rivier-afwaarts de troepen van Generaal Pllaazer-Baltin voor Nizniow (ten Oosten van Stanislau) en Czernelica (teD Noorden van Horo- denka) staan en het veroverde Zalaszcyky tegen alle Russische aanvallen houden. Gedeelten van dit leger hebben iu Bessa- rabie tusschen den Dnjester en de Prutli de daar staande Russische strijdkracht opnieuw tot den terugtocht gedwongen en hun in de richting van Ghotin en langs de Pruth terug gedrongen. Het aantal van de, in de Galicische gevechten sedert den 12den Juni inge brachte gevangenen, is gisteren weer met eenige duizenden gestegen Italiaansch oorlogstooneel. Nieuwe pogingeu van de Italianen om bij onze posities bij Tolmein en Plawa naderbij te komen, bleven weer zonder succes. Gisteren lieerschte op enkele sectoren van het lsonzo-front rust. Het verzoek om wegens het begraven van de dooden liet vuren te staken, dat door een Italiaansche parlementair werd over gebracht werd om militaire redenen, algewezen. Aan de grens van Kanuthië nam de Btiermarksche landstorm de kleine Pal ten Uosten van de Plöcken- pas in een stormaanval en sloegen drie tegenaanvallen van den vijand op die grensberg af. In het Tirootseh grensge bied tastte de tegenstander tegen onze posities eu onderwierp een artillerievuur, dat zonder uitwerking bleef. Op één grenspuut dwoug een gendarmenepost zonder eenige verliezen een Italiaansche compagnie tot deu terugtocht en nam 58 Italianen gevangen. KEULEN, 15 Juni (part.). Er komen liier lange treinen met Russische krijgs gevangenen voorbij, die op weg zijn naar Düsseidorf, om in de steenkolenmijnen aldaar te gaan werken. KEULEN, 15 Juni (part.). Naar gemeld wordt is het langs üe Servische grens niet zoo rustig meer als voor eemgeii tijd geleden. Up sommige punten langs üe grens wordt weer gevochten Ook bombardeerden de Serviërs sedert eenige dagen met zware artillerie Seuihn. Ver moed wordt dat de zware stukken ge schut van Italië afkomstig zijn. BERLIJN, 15 Juni (part.) De „Berliner Lokalanzeiger" verue. mt uit Gahcië Door de iu de gevechten der laatste da gen geforceerde doorbraak door het Rus sische front bij Jaroslau-Mosciska, werd de vijand gedwongen tot liet opgeven, van een voor hem zeer gewichtige ver dedigingslinie. Het resultaat van dit offen sief, blijkt reeds daaruit, dat de Russen hun ongemeen sterke centrale stelling, zuidelijk van Mosciska, moeten ontruimen. Volgens het stafcomniuniqué is Moscis., ka door de troepen van generaal Von der Marwitz genomen. LONDEN, 15 Juni. (V. D.) Minister As- quith deeMe heden in het parlement media,, dat de verliezen der Engeische vloot sedert het begin van den oorlog bedragen: offi cieren 549 gedood, 181 verwond, 74 ver mist; manschappen 7696 ge,dood, 2262 ge wond, 2785 vermist. LONDEN, 15 Juni. (V. D.) Het onder zoek in zake het in den grond horen van de „Busitania" is heden geopend. De jrocu- reur-generaal Sir Edward Carson beriep zich op 'die Amerikaansche nota betreffende de „Lusitania" waarin verklaard wordt, dat .bet schip niet bewapend was, gieen munitie vervoerde |en niet als transport schip diende. Carson vervolgde: Dia hier afgelegde verklaringen bevestigen dit ten volLe. Heit schip was niet zoodanig uit gerust als de Duitsche Regeering voorgaf, zich inbeeldde of fantaseerde. Kapitein Turner bevestigde viarv-olgens onder eede, dat iele „Lusitania" niet bewapend was iep tot geen oorlogsdoel diendie. LONDEN, 15 Juni. (Part.) Het stoom schip „Argyll", op weg van Ruil naar Londen met een lading visch, werd he denmorgen om 6 uur. jn den grond ge boord. BERLIJN, 15 Juni. (Part.) Volgens de „Seoolo" hebben zich vijf Fransche vlie gers, waaronder Brindejonc en Védrines, ter beschikking van de Italiaansche Re geering gesteld. BERLIJN, ,15 Juni. (E.) Hedenochtend verscheen ©sn eskader, bestaande uit zes vijandelijke vliegers uit bet Westen boven Karlsruhe. Gedurende driie kwartier bleven ze boven de stad en wierpen een aantal bommen, waardoor elf personen gedood en zeven zwaar gewond wierden, benevens vele materieel© schade aangericht. Mili taire voorwerpen werdien niet getroffen. Dioor kanon- en jnitraille;urvuur werden de vliegers verdreven. PETROGRAD, 15 Juni. (Part.) Officieel wordt uit den Kaukasus gemeld, dat de Russen het dorp Sorp aan den Zuid- Oosteiijken oever van het meer Van heb ben bezet. Uit België. ROOSENDAAL, 15 Juni (part.) De Duitsche overheid maakte in dc provincie Oost Vlaanderen bekendhet is de Bel gische bevolking streng verboden aan de krijgsgevangenen iu liuitochland meer dan een paket per maand te zenden. Zij, die dit reglement niet opvolgen zul len hunne paketten verbeurd verklaard zien. De paketteu mogen niet meer wegen dan vijf kilogrammen en mogen noch brieven, noch drukwerken, noch wapens, noch lucifers bevatteu. Alle vloeistoffen of producten, die kuunen bederven, zijn insgelijks uitgesloten. De Jezuïeten van Antwerpen gearresteerd 7 ROOSENDAAL, 15 Juni. (Part.) Vol gens geruchten zijn de paters Jezuïeten van het college te Antweipen door de Duitschers gearresteerd. Zij zouden jon gemannen geholpen hebben om Neder land te bereiken. In een der afgeloopen nachten werden de paters, die zich van niets bewust waren, uit bet bed gelicht; 32 werden gearresteerd en slechts 5 zouden weer 111 vrijheid zijn gesteld. (Maasbode.) Werkloozen in Begië. Men meldt ons uit Antwerpen Volgens de officieele statistiek beloopt het aantal ondersteunden in België op heden 761.222. Er ziju verder 269.3UU huishoudsters, die onderstand krijgen. Het Nationaal Hulpcomité betaalt per week 3.112.i'15 francs Slechts een tiende deel dezer som komt ten laste der ge meenten. De isolatie van Mechel|eu is thans opgeheven, zoogenaamd omdat zich ©en voldoend aantal .werklieden hij het arsenaal zou hebben aangemeld. Men zegt echter, dat slechts 12 arbeiders aan het werk zijn gegaan. In verschillende op zichten hebben de burgers van Meche- len meer van de isolatie geprofiteerd dan geleden. De groenten waren 'in dien tijd buitengewoon goedkoop. Oostenrijk en Italië. „De Zeeuw", anti-revolutionair hoofd orgaan onzer provincie, besluit een uit vele vervolgen bestaand artikel over Italië en den Driebond aldus: „Ondanks de buitensporige eischen van Italië, wat de afstand van grondgebied aangaat, bleek Oostenrijk toch nog tot verdere tegemoetkoming Leieid, zoodat er ten slotte geen wezenlijk veischil van meening meer bestond. Toch besloot het Kabinet van Salandra, zonder op de laatste aanbieding van Oostenrijk-Honga- rije te antwoorden op 1 Mei de bekende verklaring af te geven, vo'gens welke het verdrag verviel, en op 23 Mei de oorlogsverklaring te doen volgen. Een oorlogsverklaring, welke niet klopt op het vredelievende telegram, van 2 Augustus, en derhalve uitsluitend ter ver antwoording blijft van den Koning van Italië; ook al zou hij tot zijn verontschul diging willen aanvoeren dat in Italië, Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 17 Juni Zwakke tot matiger, noordoostelijke tot noordwestelijken wind. Meest halfbewolkt, weinig of geen regen. Iets koeler. in de Meimaand van 1915, niet de Ko ning, maar de straat, door entente-goud gesteund en gesterkt, het helt in handen heeft gehad. Het is -gelijk Het Vaderland schrijft Marlborough s'en-va-t-en guerre, mi- ranton,, miranton mirantaine. Inderdaad het lijkt nog altijd een grapje uit een operette, een. oud soldatenliedje weer op de planken gebracht. Maar het soldatendeuntje uit den slag van Mal- plaquet groeit in Du Mauriers roman „Trilby" tot een geweldig epo-s; en zoo zou het wel eens kunnen gebeuren dat Italië eerst later de volle beteekenis be sefte van den stap, dien het gedaan heelt. Italië s'en-va-t-en guerre Italië gaat ten oorlog, maar niet bege leid door de sympathie der volken." Munitie aanmaak in Canada. Generaal Bertram, voorzitter van het Canadeesche munitie-comité heeft mee gedeeld, dat er thans 247 fabrieken in 78 steden van Canada bezig zijn met de aanmaak van oorlogsmunitie. De productie van granaten zat binnenkort tot 50,000 per dag zijn opgevoerd.' Tusschen de 60 en 70.000 vaklieden zijn in dienst. 'Het comité heeft bestellingen geplaatst voor 9 millioen granaten, waaronder ook gra naatkartetsen en brisantgranaten. Trini trotoluol en andere ontploffingsmiddelen worden thans in Canada voortgebracht. Behalve granaten, worden er ook groote hoeveelheden patronen, patroonhulzein, lonten enz. aangemaakt. Generaal Bertram heeft ook medege deeld, dat er te Canada inrichtingen voor koperbewerking zuilen komen. De „Secoio" meldt, Jat de bij het leger dienende prins Louis Bonaparte het Italiaansche leger zal volgen en reeds naar Venetië is vertrokken. Tegen de veroveringspolitiek. De Nederlandsche Anti-oorlog Raad deelt het volgende mede Evenals de socialisten, voert ook dc Bond „Neues Vaterland" te Berlijn voort durend strijd tegen het streven van som mige Duitschers dat bij een overwinning België zal worden geannexeerd. In het dezer dagen verschenen, nieuwste artikel van den Boud, wordt o.a. het volgende tegende tegen de annexatie aangevoerd „Eeuwenlang is het lot vau België ge kenmerkt door opstanden tegen de heer schappij van vreemde monarchen, die gedeelten van dit rijke land aan zich wilden onderwerpen. Door een bescha ving, die eeuwen ouder is dan die van de meeste staten van Duitschland, heeft België reeds vroegtijdig verschillende democratische denkbeelden in praktijk gebracht, waarin het Duitschland ver vooruit is. „In den „Code 'Oivil is de gelijkheid der staatsburgers opgenomen het Duit sche Burgerlijk Wetboek daarentegen kent allerlei bepalingen, die bepaalde klassen der bevolking bevoorrechten. Ook kent de Code Civil niet een dergelijk standenverschil als het Duitsche Wetboek. Dit is de oorzaak, dat de Belgische adel niet dezelfde beteekenis heeft als de Duitsche. „Een tweede voorsprong, dien de Belg heeft, is deze, dat de ambtenarenstand er met denzelfden grooten invloed heeft als in Duitschland. Ook is in België het plaatselijk zelfbestuur van grooteren om- vaug. Overal treft men in België de liberale gedachte aan van medeverant woordelijkheid der staatsburgers voor het ot der gemeenschap. De deelneming van „burgers" aan den oorlog gevoelen vele Belgen derhalve als een plicht. Vandaar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1