De Groote Oorlog. No. 69. Dinsdag 15 Juni 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND V „Tronen en Altaren Losse Oorlogsberichten. NIEUWE ZEEUWSCHE COURANT Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kanfoor v. d. Administratie: Gan^epoortstraat C 209, GOES. Tel. intere.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. a contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekeriiigs-Bauk" te Schiedam. S" A gulden bij E gulden bij jp| gulden bij |p& H M I H verlies van een M I II I verlies I I verlies van fl 3— I H hand, voet 1 I 11 van een I fl een I W V of oog; f duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Gulden woorden. Ter verdediging van het wetsontwerp tot instelling van een tijdelijk gezant schap bij het Vaticaan heeft de minister president Cort van der Linden in een uitmuntende rede de hooge posiliedoen uitkomen die de Paus alle gubas der antipapisten ten spijt - in de wereld inneemt en het belang dat Nederland, zelfs al telde het in plaats van 2 millioen geen enkelen katholieken inwoner, heeft met het in relatie treden met d-n Paus voor het bewerken van den vrede. Met groote ingenomenheid zijn deze woorden vernomen, niet slechts door de katholieken, maar door allen, die het ge wicht en de beteekenis van een machti gen vredesbemiddelaar naar waarde we ten te schatten. Maar de ministerpresident heeft nog meer gezegd en het zijn vooral die woor den, waarop wij in deze driestar de aan dacht willen vestigen, wijl zij zoo juist en treffend de ware gezindheid onzes volks ten opzichte van oorlog en vrede weergeven. Wij nemen de vrijheid ze hier en daar waar zij bijzonder typeerend zijn, te spitieeren. „Ons volk wil in zijn groote meerder heid geen belangen-politiek met den oorlog als inzet; ons volk wil in zijn groote meerderheid vrij zijn en zelfstandig, en wil daarvoor zich de grootste offers getroosten. Maar h e t w i 1 niet, tenzij gedwongen, z ij n toekomst bouwen op dezen gruwel, dien men oorlog noemt. Er zijn er in ons land ik wil mij aan sluiten bij hetgeen daaromtrent in deze Kamer is gezegd - die trachten uit een vermeend staatsbelang ons te drijven naar den afgrond van den oor log. Er zijn er in ons land, die dag in, dag uit er op uit zijn om een kunst matige oorlogsstemming in het leven te roepen. Dit spelen niet vuur zou zeer gevaarlijk zijn, indien ons volk een meer ontvlambaar karakter had dan het gelukkig bezit. Zooals het nu is ben ik er van overtuigd, dat het gezond ver stand van ons volk het den rechten weg zal wijzen. Men kan deze pogingen laten voor de eigen verantwoording van hen die ze ondernemen, de groote meerder heid van ons volk ziet dat t edrijf en gaat zijns weegs. Uns volk zal zich niet in een oorlog laten drin gen: men kan daar gerust op z ij n. Ik zou hier wel eens het woord willen aanhalen van een Transvaler, die zeide in Nederland kunnen de koppen wel eens verhit worden, maar zij worden spoedig afgekoeld door den frisschen wind die strijkt over de Noordzee. Wanneer men mij zou vragen wat is dan eigenlijk de politiek van Nederland dan zou ik willen antwoorden Neder land is ten oorlog bereid, maar het wil den vrede. Onze neutraliti it berust op de verklaringen die door ons zijn af gelegd en het woord dat door ons gegeven ismaar ik ben er zeker van, dat onze neutraliteit bovendien onwrikbaar vaststaat door den wil van ons volk. Wanneer wij alzoo niet in het geheim, maar openlijk te kennen geven, dat wij, juist omdat wij neutraal zijn ons aanslui ten bij alle pogingen die in liet werk worden gesteld om aan den oorlog een eind te maken, dan geloof ik dat wij vertolken wat omgaat in de ziel van ons volk. Guiden woorden inderdaad, die wel de aandacht verdienen, vooral van die redac ties van dag- en nieuwsbladen, die door eenzijdige pub.icaties en ophitsende arti kelen „met vuur spelen" en onze vrede lievende natie op het oorlogspad willen voeren. langs gepubliceerd. In dat schrijven wordt gezinspeeld op een toekomstig „glorie tijdperk, vrij van tronen en altaren". Het „Volksblad" verklaart deze uitdruk king als volgt „Dat behoeft niet te beteekenen, dat de vrijmetselai ij „tronen en altaren" wil opruimen maar het kan ook be duiden, dat zij een tijdperk wenscht, waarin „tronen en altaren" van hun macht zijn ontdaan. Maar al was de eerste uitlegging bedoeld, dan was dit misschien wel gevaarlijk voor de Kerk der „N. Z. C.", maar zeker niet voor den staat. Er kunnen toch staten be staan en bloeien zonder „tronen", zelfs wel Katholieke republieken." Grooter nonsens is ons zelden onder de oogen gekomen. Het schijnt, dat het „Volksblad" in het geheel niet weet dat met „tronen en altaren" in figuurlijke taal bedoeld wordt „geestelijk en wereld lijk gezag". De Milaaneesche loge verzucht in haar schrijven naar een tijdperk, waaiin de grondzuilen eenergeordende samenleving Godsdienst en Staat zullen zijn weggerukt en een orde of liever wan orde van zaken zal zijn ontstaan, die door de Loge heel zoetsappig „een periode van algemeene verbroedering" wordt ge noemd, juist zoo als in de Groote Fran- sche Revolutie, toen in naam der alge meene verbroedering de gudlotine dage lijks de hoofden afsneed van aristocraten enrepublikeinsche verbroederings mannen 1 En dat de uitdrukking „vrij van tronen en altaren" wel degelijk de beteekenis heeft, die wij er hier aan geven, komt nog des te duidelijker uit, wanneer men let op de dagteekening van den bewus- tenlogebrief,n.l.20 September(1911) den verjaardag van de inneming van het Pauselijk Rome door de Loge- en Revolutiemannen in 1870. Een kat die in het nauw zit, maakt gekke sprongen, zegi de volksmond. Zoo gaat het ook met het Goesche Loge-, pardon, „Volksblad". Wij hielden vorige week het „Volks blad een schrijven onder den neus van de Milaneesche Groot-loge derltaliaansche Vrijmetselaren, door den Romeinschen correspondent van de „Reichspost" on- Onvoegzame kleeding. De bisschop van Haarlem heeft te kennen gegeven, dat hij verlangt, dat onze vrouwen tn meisjes in voegzame kleeding tot de Sacramenten naderen. De geestelijkheid der stad Nijmegen heeft onlangs eenzelfde verlangen van den kansel doen kenbaar maken. De aartsbisschop van Parijs heeft een dergelijke aanmaning reeds moeten her halen. Het kwaad schijnt wel algemeen. En het is wel treurig dat het Ook rondsluipt onder Katholieken, die zoo vaak des Zon dags van den predikstoel in epistel en evangelie de vermaning te hooren krijgen om in deze wereld eerbaar, zedig en godvruchtig te leven. Nu moge men ter verontschuldiging aanvoeren, dat onze vrouwen en meisjes meer onbewust zich in onvoegzaam ge waad steken, zonder daarmede kwaad te willen, doch omdat het zoo elegant is en de mode het voorschrijft. Doch met dit al blijft het toch een ft it dat zij bewust of onbewust ergernis geven en op bedroevende wijze demonstroeren hoe voor hen de ongeschreven wet eener wufte, modern-lieideiische mode meer ge- zag heeft dan Ue geschreven wet Gous. Priesterlijke ijver in het te velde trek ken tegen het kleedingeuvel kan slechts worden toegejuicht. Goederen van de hoogste zedelijke waarde staan hier op het spelchristelijke eerbaarheid en in getogenheid. De toestand. Do enorme menschenmassa waarover Rusland beschikt, maakt het dit rijk mo gelijk de gaten door den vijand in zijin legers geslagen aan te vullen en telkens na een terugtocht of nederlaag met fris schen moed het offensief te hernemen. Zoo ook nu weer. De Russen moesten in Gallicië voor de zegevierende Duitsch- Oostenrijksche troepen terugtrekken, Prze- mysl ontruimen en, zoo dacht men, bin nenkort Lemberg in handen laten van hun vijanden. Maar ziet, nauwelijks is de voortvarende Duitsohe generaal Von Linsingen de Dnjester overgetrokken of de Russen, die inmiddels versohe strijdkrach ten in het veld hebben gebracht, achtten het ooigenblik van hernieuwd offensief handelen .gekomen; zij wierpen Von Lin singen over de Dnjester terug en bieden thans op een korter, voordeeliger front met succes het hoofd aan den Buitsch- Oostenrijkschen aanval. De rollen zijn om gekeerd. Von Linsingen zal zich voorloo- pig tot een defensieve houding moeten hepalen en trachten zich de van Lemberg naai' het zuiden oprukkende strijdkrachten van het lijf te houden. De slag die thans aan de Dnjester aan den gang is en waaromtrent de Russische legeraanvoe ring hoopvolle berichten lanceert, zal van groot gewicht zijn voor de vraag of de Russen de Duitsch-Oostenrijkers weer op de Karpathen zullen terugwerpen dan wel met prijsgeving van Lemberg nog verder zullen moeten terugtrekken. Sommigen brengen de tegenslagen der Duitschers :aan de Dnjester in verband met het bericht, dat aanzienlijke verster kingen naar het .Westerfront onderweg zijn, de „Times" verneemt van öOO.UOü man, waar de Duitschers een doorbraak van hun stellingen vreezen tusschen Ar- mentières en Atrecht. Men wil dat die •versterkingen aan hunne legers in Gal licië onttrokken zijn. Deskundigen keu ren dit af en noemen een offensief op beide fronten tegelijk een te groote kracht proef voor Dunschland. In hoeverre het deelnemen van Italië aan den krijg der bondgenooten zal ten goede komen, moet nog blijken. Meikwaar- üig is de uitlating van het Warschauw- sche blad „Dziennik Polski", dat op een kort geleden te Petersburg gehouden Sla visch banket, verklaard werd: De inter ventie van Italië in dezen oorlog komt van een Russisch-, speciaal echter van een Slavisch standpunt gezien, te laat en is zelfs met liet oog op de a.s. vre desonderhandelingen niet gewenscht. Van de Zeeuwsch-Belgische grens. De V.D.-redacteur aan de Hollandsch- Belgische grenzen mleldt nader: lk verneem, dat de bevolkte wijk Oost hoek, onder de Belgische gemeente Sint Lappens-, buiten de draadversperring der Duitschers komt te vallen en dus onzijdig gebied wordt. Voorts deelt mjen mij mede, dat Üe brug) over het kanaal der Leopolds- vaart, de Lieve Brug, welke in November door de Duitschers werd opgeblazen, ge noiegzaam voor het personenvrkeer her steld ;is. D;e grensversp|erring is nui tot het dorp Eedei in West-Zeieuwsoh-Vlaanderen pal aan de grens, gevorderd. 300 tot 500 Mark boete wordt op het overschrijden der grenzen gesteld. j>e palen der ver sperring zijh schuin afgezaagd 0111 te voor komen, dat men door het leggen van plan ken ronder gevaar de griens zo,u. kunnen overschrijden. De redacteur van het V.D.-buiieau aan de Hollandsch-Belgische grenzen meldt De 'mannen van 17 tot 35 jaar in de meente AVatervliiat hebben zich Vrijdag bij de Biuitsche Overheid moteten aan melden. Vermoedjelijk staat dit in verband met 'het veelvuldig1 overschrijden der gren zen. Zooi hebben etenige dagen geleden een 25-tal jongelieden bij Bouchaulshaven getracht op -de minst bewaakte punten de grenzen p.ver te gaan, doch zijl w'arden door een Duitschen post ontdekt. De schildwacht vuurde. Een der jonge mannen Werd gedood, oetn ander gekwetst De overigen, de gekwetste inbegrepen, heb ben kunnen ontkomen. Ondanks de strenge bewaking; gelukte het nog steeds velen naar Nederland ie ontkomen. De meeste vluchtelingen voegen zich na hun vlucht bijl bet leger, vellen zijn echter ook bankwerkers, die naai- Engeland over steken, om in de wapenfabrieken tegen boog loon te werken. Uit Turnhout meldt men mijl dat in |dezia zaridigiel streek thans groote armoede wordt jgieleden. De papier-nijverheid, welke in .normale tójlden een behoorlijk stuk brood aan jie bevolking verstrekt, ligt geheel stil. Slechts de fabriek van den hieer Brepols werkt nu en dan een paar dagen per week. Gelukkig verleent het steuncomité eenige hulp am den nood der bewoners te lenigen. iEien correspondent v.an het V.D.-burteau aan die Belgische grenzlem deelt mede: Tuisschien Karren en Dixmuiden en in do buurt van het front staan nog altijid de suikerbieten van verleden jaar. Een man, die tusschen ide hoog opgeschoten planten! geloop en .heeft, diealt mede, dat liijl er een aantal lijken vond liggein, die er, zoo ver waren zijl in staat van ontbinding, zeker sedert den winter moeten hebben gelegen. Dieze slachtoffers van de gevechten bij Dixmuidien wachten nog steeds op hun graf. In Zarren, Staden, Hooglade, Clerckie, Woumen heeft de Duitschie overheid de wïjizie maatregel genomen aan het volk te verbieden water te drinken dat door den zoi-g der militaire overheid niet eerst ge zuiverd werd. Het moreel van het Duitsche leger. PARIJS, 2 Juni. (HAVAS). (Eransche bron). Het persbureau publiceert eeii geschrift van het hoogste, belang, waarin op overtuigende wijze den stand van het moreel in het Duitsche leger op het oogenblik wordt aangetoond. Het is een zakboekje voor den veldtocht van kapi tein Sievert, commandant van het le bataljon 111e regiment infanterie van liet Duitsche leger, de vorige maand ge sneuveld bij de gevechten om de Loreite- hoogte. Het zakboek weid op het slag veld gevonden in den veldtasch van kapi tein Sievert. Het persbureau geeft er de vertaling van. Op iedere bladzijde leest men over verzoeken tot aanvulling der munitie, die nooit in voldoende hoeveelheid aan wezig is, grieven over onvoldoende en elkander tegensprekende bevelen, het geen de wanorde bewijst, die er bij den generalen staf heersoht. Kapitein Sievert beschrijft de demora lisatie der soldaten, aan alle kanten grider vuur van onze trefzekere artillerie ge nomen, waardoor het aanvoeren van proviand en munitie verhinderd wordt. De uitgeputte troepen houden onder be dreigingen de loopgraven bezet, die ver woest worden door de Fransche artillerie, wier uitwerking volgens kapitein Sievert onbeschrijfelijk is. Het zakboek zegt„Onze mannen slaan op de vlucht bij iedere granaat die neer valt. Men moet hen bedreigen met den krijgsraad om ze op hun post te doen blijven. Het voorbeeld der compagnies commandanten blijft bijna zonder uit werking. Het schijnt anders wel alsof het hoogere legercommatido op niets meer Iet dan op het prestige. De troepenbe wegingen zijn aan het toeval overgeleverd. De loopgraven, oie zeer slecht gemaakt zijn, zijn nauwelijks verdedigbaar". Op de laatste bladzijde van het dag boek schreef kapitein Sievert onder dag teekening van 20 Mei, 10 uur 's avonds „Het bombardement van vandaag ver woestte volkomen onze loopgraven. De soldaten zijn sedert drie dagen zonder dekking en liet is onmogelijk met ons gering effectief staud te houden. Van al wat ik gevraagd heb is niets gekomen. Men laat ons in de vuurlinie. Het vuur van de vijandelijke artillerie is verschrik kelijk, vooral dat van het zware geschut, waarvan men langzaam de projectielen hoort aankomen. De borstwering schudt, het regent kluiten aarde en stukken ijzer. Hoe lang moeten we nog in dit muizenhol stand houden Ik geloof dat, mijn zenuwen op zijn. Het vuren heeft Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 15 Juni Meest matige noordelijke tot noordooste- Ijjken wind, afnemende bewolking, weinig of geen regen, overdag iets zachter. zijn grootste hevigheid bereikt. Het is onbeschrijfelijk". Hier houdt het dagboek van kapitein Sievert op. Ieder commentaar zou den indruk verzwakken van deze tragische mededeelingen, waardoor van de zijde onzer tegenstanders een schitterende ge tuigenis wordt gegeven van liet succes onzer artillerie en infanterie en die tege lijkertijd de bovenmt nschelijke eischen bedrijven, die Duitschland aan zijn legers moet stellen. Het optreden van Italië, dat op een nieuw li out aan den strijd deelneemt, zal de vermeestering van de DuitschOostenrijksclio vesting ver haasten. Spionnage. Te Luik zijn 8 personen wegens spion nage door de Duitschers doodgeschoten. Het nieuwe initiatief van Z. H. den Paus. Graaf Santucci deelde aan de „Cor- riere d'Italia" mede, dat het voorstel van Z. H. den Paus omtrent de behandeling van gewonde krijgsgevangenen iu Zwit serland was geformuleerd drie weken vóór het deelnemen aan den oorlog door Italië. De bonds president Motta nam het voorstel des Pausen welwillend op en verzocht Santucci, een memorandum uit te werken, dat den Bondsraad zou wor den overgelegd. Dit geschiedde ook. Daags daarop overhandigde president Motta het antwoord van den Bondsraad, waarin geztgd wordt, dat de Bondsraad getroffen was door liet edele initiatief van den H. Vader, te meer daar de regeering een dergelijke gedachte gehad had. De Bondsraad gevoelde zich geluk kig, liet voorstel te kum.en ondersteunen. De onderhandelingen werden met groote hartelijkheid gevoerd en oudervonden geen moeilijkheden. Frankrijk en België stemden toeEngeland zal evenals de centrale mogendheden óók toestemming geven, hetgeen het vaderlijk hart des Pausen zeer groote vreugde bereidt. („De Tijd".) Het Londensche publiciteitsbureau, dat aan NederlaDdsche bladen artikelen aan bood met de kennisgeving erbij dat on kosten voor zetten, drukken enz. in reke ning konden worden gebracht, heeft zich volgens een Wolff-telegram ook tot de Zweedsche pers gewend. Svenska Mor- genbladet signaleert de aanbieding als poging tot omkooperij, waarvan de Zweedsche pers niet gediend is, Churchill's uitlating dat de Engelschen aan de Dardanelleu op een paar mijlen van de overwinning staan, doet het En- gelsche weekblad The Nation opmerken „Dit is waar, maar die paar mijlen vor men juist de harde noot voor de expe ditie. Een generaal die voor een vesting gaat zitten, is binnen een paar physieke mijlen van zijn doel, en toch misschien niet nabij zijn werkelijk doel. Uit België. De gemeente Melle, die, zooals gemeld, tot 20,000 mark boete was veroordeeld wegens vernieling van telegraaüeidingen, had slechts üi.00 mark kunnen storten. Toen nu de tijd van uitstel verstreken was, meldde men zicli op liet gemeente huis en uam, nadat het. gemeentebestuur verklaard had in de onmogelijkheid te verkeeren het ontbrekende te betalen, den burgemeester, baron van Potterie, gevangen en voerde dezen naar Gent. Dit gebeurde op 3 Juni. Nu meldt de Gentsche Bien public van 10 Juni, dat de inwoners van Melle de resteerende 15,00u mark hebben bijeen gebracht en de burgemeester weer in vrijheid is gesteld. (N. R. C.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1