ONDERWIJS UIT ZEELAND. Rechtszaken. Laatste Berichte sport. Gemengd Nieuws. Van het Oorlogsvelc 408e Staatsloterij. Land- en Tuinbou Voor het examen van derden stuurman is geslaagd de heer J. Caljouiw, leerling van de De Ruyterschool te Vlissingen. Geslaagd op het stuurlieden-examen te 's Gravenhage voor de groote stoom vaart de heeren P. J. Bakker, J. Cal jouw W. J. Don, G. Duinker en P. Gijsberts. Goes. Gemeente raadsverki e- zing. Burgem. en Weth. bepaalden dat de eventueete stemming wegens periodieke aftreding van leden van den Gemeenteraad zal plaats hebben op V r ij- dag 9 Juli, eventueels herstem ming op Woensdag 21 Juli. De periodiek aftredende leden zijn de hoeren Donner, Pilaar, Fransen van de Putte en W. Kake- beeke, terwijl er één vacature js, die van den heer Temperman. Behalve den anti- rev. heer Donner zijn alle aftredende,n, be nevens die den vacature vrijzinnig. Op 13 raadsleden behooren in het meer dan 40 pCt. rechtsche Goes sleohts 3 tot de rechterzijde. De Vereeniging Harmo nie „Euphonia" vergaderde Donder dagavond op de bovenzaal van „Café Maartense" alhier. [Wijl de heer Jl.isch verhinderd was te presideeTen, .opende de heeir I. Ka- kebeeke, eere-voorzitter der Vereeniging, de vergadering met een woord van yrel'- korni iaan de aanwezige leden en de ver tegenwoordigers der pers. De notulen der vorige vergiadehlring werden goedgekeurd. De voorzitter releveerde aan de hand van het jaarverslag, dat de groote oor log ook op „Euphonia" zijn nadeeligen invloed had doen gevoelen. (Van Augustus tot December hadden geen repetities plaats, wijl tal van wer kende leden onder de wapenen werden geroepen. |0ok het gewone repetitie lokaal was van October tot April door Belgische vluchtelingen ingenomen en moest men zich behelpen met de boven zaal van „Café Maartense". Aan het concours te Breda kon niet worden deelgenomen. In de contributies, speciaal die der werkende leden kwam achterstand en verslapping. In den laat- sten tijd is in den toestand van „Eupho nia" eenige verbetering ingetreden en hoopt zij, ai is het dan ook met een onvoltallig korps, binnenkort met het ge- yen van een volksconcert in den tuin der sociëteit V. jt). V. hare werkzaam heden te hervatten. De jaarrekening van den penningmees ter, door de commissie van onderzoek in orde bevonden en door de vergadering goedgekeurd, bracht de blijde verrassing v'an een goed slot van f 101.46i/g hij een totaal uitgaven ad f 555.711/2 en een totaal ontvangsten ad f 657.18. De begrooting 1915 werd vastgesteld op f 606.461/2 in ontvangst en uitgaaf meteen post van onvoorzien ad f40.3172. In de periodieke bestuursvacature Risch, werd deze met 13 van de 14 stemmen herkozen. Bijl voorkomende zaken werd over het geven v,an concerten in Sociëteitstuin en op de Markt van gedachten gewisseld, waarna de heer Kakebeeke onder dank betuiging voor de opkomst de vergadering sloot. Militair concert In tegenstel ling met een vroeger bericht kunnen \vij thans mededeelen, dat bet militair concert op de Markt, Zaterdag 12 Juni, wel doorgaat. Het volgend program zal worden uit gevoerd 1. Hygiëa, Marsch, J. R van der Glas; 2. Italienne, Ouverture, Deneufbourg; 3. Amour au Printemps, Valse, C. Faust; 4. Lucie de Lammennoor, Fantaisie sur 1' Opera, Donizetti5. Souvenir de Bro-j chem, Marsch, Janssens; 6. U. d. i Marsch, 0. R. v. d. Glas; 7. Stradella, Ouverture, 1-Totow (op verzoek); 8. a. Olé, Valse Espagnole, Avon; h. Marche Turque, Guil- limine9. Faust, Grande Fantaisie sur I' Opera, Gounod; en 10. Finale. Vrijdag 18 Juni zal hij genoeg zame deelname, prof. Hugo van Dalen, leeraar aan het Klindworth Scharwenka Conservatorium te Berlijn, thans gemo biliseerd, een klavieravond geven in de Sociëteit V. O. V., alhier. (Z.) Benoemd met ingang van 16 Juli tot (directeur van het Postkantoor te Ou- derdendam, de heer S. G. Eman, commies bij .de Posterijen en Telegrafie. De heer Email is gedurende 10 jaar ■werkzaam geweest ten postkantore al hier. (Z.) Donderdagvoormiddag reed de knecht van den landbouwer v. O. uit Wolfaarts- dijk met een met geperst hooi beladen wagen tegen de straatlantaren voor de woning van den photograaf B. in de Nieuwstraat, welken lantaren hij verbrij zelde. Een blok hooi was hierdoor los geraakt en viel van den wagen, zoodat ook een spiegelruit van den winkel van den sigarenhandelaar S., die twee huizen ver der woont, verbrijzeld werd. Een en ander liep zonder verdere tegenvallers af. (Z.) Middelburg. In de gisteravond gehouden vergadering van de anti-revolutionaire kies- vereeniging werd besloten voor de a.s. gemeenteraadsverkiezing', in de districten 1 en II geen candidaten te stellen. In district III werd biji acclamatie het aftre dend lid de heer mr. L. van Andel, candidaat gesteld, en in de vacature C. Verhage, de heer J. A. Vertregt. Voor deze vacature waren op de voorloopige lijst geplaatst de heeren A. I). Littooy, W. A. de Rijcke, C. S. Schout en J. A. Vertregt. Door het breken van een wiel van een sleperswagen in de Lange Viele had de tram gisterenavond ongeveer 10 mi nuten vertraging. Vlissinyen. De mailboot „Oranje-Nas sau", die Donderdag om 5 uur binnen moest komen, kwam niet. Aanvankelijk veroorzaakte dit ongerustheid. Da directie der Maatschappij! „Zeeland" doelt echter mede, dat de boot, tengtovolge van mist niet van Tilbury Docks, vertrokken is. He denmorgen vroeg vertrok in plaats van de „Oranje-Nassau", de dagboot „Konin gin Regentes". - (Msbode.) Op hiet kantoor der Kon. Maatsch. „De Schelde" alhier werd Donderdagmid dag aan D. F. Polderman een getuig schrift uitgereikt namens de Centrale Werkgevers Risico-Bank, als belooning voor zijln kordaat optreden bij het voorko men van een ongeval in de werkplaats. (VI. Ct.) Kattendijke. In de op 9 Juni j.l. te Wil- helminadorp gehouden vergadering van in gelanden van den Wilhelminapolder werd de rekening over 1914 15 vastgesteld ini ontvang op f 15922.17 en in uitgaaf op f9960.195. De begrooting voor 1915/16 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f 17636.93. Het dijkgesehot werd bepaald op f8 per H.A. Op den staat van aanbeveling ter be noeming van een gezworene wegens perio dieke aftreding van den heer L. Kranen burg werden geplaatst de heeren L. Kra nenburg, A. A. de Wilde en G. Verburg. (Z.) Hoedekenskerke. In de Donderdag ge houden vergadering van ingelanden van het waterschap Hoedekenskerke, waren 19 stemgerechtigde ingelanden vertegen woordigd. Het polderverslag 1914—1915 werd voor kennisgeving aangenomen. De rekening 1914—1915 werd goedge keurd in ontvang ad f 15284.42, in uitgaaf ad f 13974.945 dus met een goed slot van f 1309.47=. Terneuzen. In de Woensdag gehouden vergadering van ingelanden van den Sluis- polcler is .benoemd tot plaatsvervangend dijkgraaf, de heer D. Scheele Az. te Ten- neuzen. (Z.) Biervliet. Dinsdag vergaderden de inge landen van den Wilhelmina- St. Pieters- en Helenapolder. In den Wilhelminapolder werd in plaats van den heer V. Doens, die naar Oost burg verhuisde, met algemeene stemmen (12) tot gezworene gekozen de heer W. A. Verplanke, en de aftredende dijkgraaf, de heer W. P. Verplanke werd herkozen. In plaats van den heer Eugs. Temmer man, werd met algem. stemmen benoemd de heer Cam Thomaes. In den Helenapolder werd de aftre dende dijkgraaf W. P. Verplanke met algemeene stemmen herbenoemd. Zoowel in den Wilhelmina- als in den Pieterspolder kwam de waterloozing ter sprake. Een deel der beide polders zou kunnen uitwateren door den Hoofdplaat polder. Plannen en begrooting zullen ge maakt worden en men zal trachten tot overeenstemming te geraken. Beide polders wateren nu uit door de sluis van den Elizabethpolder, dat steeds moeilijker gaat en voor liet lage deel der polders bij veel regen erg schadelijk wordt. Op een verzoek van de eigenaars der hofstede, bewoond door den heer F. Haak in den Pieterspolder om den Blindenweg op eigen kosten met grint te verharden, met de bepaling, dat de jaarlijksche onderhoudskosten ten laste des polders komen, is goedgunstig beschikt. (M. Ct IJzendijke. Sedert 3 Juli is het verkeer van en naar België over deze gemeente gestaakt, zoodat thans het gelieele ver keer met Westelijk Z.-Vlaanderen is verbroken. Clinge. Woensdag is door deDuitsclie grenswacht 'n zekeren J. V. van Belgisch Clinge die in het veld trachtte de grens te passeeren, doodgeschoten. (M. Ct.) Oostburg. Bijl het Sub-Comité alhier is van het Belgische Comité voor het aan werven van Auto-Ambulance van het mid denbestuur uit Den Haag bericht ontvan gen, dat eerstdaags de zevende Auto-Am bulance van uit Nederland naar het Bel gische front zal gezonden worden len den naam zal krijgen van Zeeuwsch-Vlaan.de- ren (Flandre Zélandaise). (VI. Ct.) Onze correspondent, van de Zieeuwseh- Vlaamscbe grens seintAan de gemeenten Schoonaarde en St. Jules zijln elk pen boete opgelegd van 5000 mark Dit is ge schied wegens liet. vernieten van de spoor lijn in April, doch eerst nu zijn de boetes bekend gemaakt. De gemeente Molles heeft haar boete van 20.000 mark bijeen kunnen brengen, waardoor de burgemeester waar schijnlijk in vrijheid gesteld zal worden. Besmettelijke ziekten. In de week van 2 tot en met 8 Juni kwamen uit Zeeland ter kennis van den centralen gezondheidsraad 1 geval van roodvonk uit Breskens en 1 geval van dipheritis uit IJzendijke. (M. Ct.) Zomerzitting Prov. Staten van Zeeland. Wij ontvingen vrij uitvoerige stukken over de agenda der a.s. zomerzitting, die wij beknopt aldus samenvatten. Voorstellen zullen worden ingediend tot het vragen van machtiging aan de Ko ningin om voor de nieuw bedijkte gronden aan de Ooster-Schelde onder Woens- drecht en Rilland-Bath een waterschap op te richten aanstelling van een arbeider in vasten dienst der provincie voor het Zeeuwsche gedeelte van den weg over den Ooster- Schelde-dam inwill'ging van het verzoek van het bestuur der Vereen, tot Chr. verpleging van krankzinnigen in Zeeland, om bet verpleeggeld van de in „Vrederust" ver pleegde armlastige kiankzinnigen te ver- lioogen van f'325 op f350; verleening aan de gemeente Nisse van een subsidie van f 462.50 in de kosten van het bestuur der gemeente over 1915 machtiging van Ged. Staten, met intrek king van het besluit van 9 Nov. 1914, om een bijdrage van 150 toe te staan voor eiken belioeftigen doofstomme uit Zee land, die in eenig behoorlijk ingericht gesticht voor doofstommen wordt ver pleegd (in het besluit van 1914 stond „opgeleid") verleening van een renteloos voorschot aan de gemeente Westkapelle van ten hoogste f3200 en aan de gemeente Dom burg van ten hoogste f5300 voor de be strating met klinkers vae de nog onver harde gedeelten van den weg Westkapelle Oostkapelle verhooging van liet renteloos voorschot aan de gemeente Scliore voor verharding van den Sc,hoorsche-Zouteweg van f2327 tot f3116; opening van een crediet tot een maxi mum van f3000 'sjaars voor 1916, 1917 en 1918 aan de Vereen, tot verbetering van het rundvee in Zeeland; vaststelling der rekening over 1913 in ontvang op f835.469.935, in uitgaaf op f823.536.285, alzoo met een voordeelig slot van f 11.933.65. Benoemd tot dijkgraaf van den Stads- polder, A. G. C. Danckaerts, te Kortgene; tot gezworene van den Zuid-Kraaijertpol- der, C. A. Nieuwenhuyzen, te 's Heer Arendskerke; tot plaatsvervangend dijk graaf van het waterschap Groot en Klein Isabella, P. F. Wijne, te Philippine. Benoemd tot gewestelijk commissaris van het Ned. Roode Kruis in onze provin cie jhr. mr. E. A. O. de Casembroot te Middelburg. De Staatscourant no. 133 bevat de statuten der Mariavereeniging te Sluiskil, gem. Ter Neuzen. De rechtbank te Middelburg heelt he ihui veroordeeld wegens; diefstal: J. C., 13 j. en M. II., 13 j., heiden te Vlissin'gen, ieder f 7 b. s. 14 d. tuchtsch.; T. V. 'C., 21 j., straatmaker te Clinge, f 10 b. s. 10 d. h.J. B., 49 j., arbeider te Zuiddorpe; f5 b. s. 5 d. h.; H. B. BB., 31 j., hvr. van W, M. te Wis- senkerke, 'f 12 b. s. 12 d. h.mishandeling: T. J. S., 35 j., paardenkoopman te Sas van Gent, £7 b. s. 1 d. h.; J. I. v. H„ 19 j., landbouwer, Groede, f 15 b. s. 15 d. h.; S. de C„ los werkman te Groede, f10 b. s. 10 d. h.; E. v. E., 23 j., varensgezel te Ilansweert, f 5 li. s. 5 d. h.ver holen uitvoer en omkooping ambtenaar; .1. IC, 45 j., landbouwer te Moerbeke (Bel gië), 6 w. gev.straf; oplichting: F. W. \K. 28 j., arbeider te Goes, 14 d. gev.straf; eenvoudige béleedigingA. C. ila W-, 39 j„ timmermansknecht te Middelburg, f5 b. s. 5 d. h.; mishandeling en beschadiging J. I. v. 11., 19 j., landbouwersknecht te Groede, 14 d. gev.straf. Vrijgesproken werd H. A. H.., 56 j., di recteur van den Wilhelminapolder te Kattendijke .beklaagd van belemmering van een ambtshandeling. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak was die tegen Wi. J. B. te Middelburg, die niet verschenen was. .Wegens diefstal van bloembollen op het terrein van A. B. J. Boijenk te Oostkapelle, werd tegen hem hij' verstek (5 of 5 dagen geëischt. In besloten zitting werd tegen den 15- jarigen W. A., die ook bloembollen weg nam, Ï3 of 1 week tuchtschool ge- eischt. Wegens ingooien van ruilen werd te gen H. v. Spr. te Vlissingen bij verstek f5 of 5 dagen geëischt. Vervolgens stonden de Belgen R. v. d Z. en L. VI. terecht wegens diefstal van 29 K.G. prikkeldraad uit het vluchtelingen kamp te Kloosterzande, toebehoorende aan den Staat der Nederlanden. 'Bekl. bekenden, zij verkochten het voor fl. JDe eisch luidde voor ieder 14 dagen gevangenisstraf. De volgende bekl. P. D. N. stond terecht wegens heling van het prikkeldraad. Deze bekl. bekende het prikkeldraad te hebben gekocht voor f 1en. ook te hebben geweten dat hel uit het kamp kwam, maar de Belgen hadden hem ge zegd hel draad te hebben gekregen van den sergeant der genie. Dit ontkenden de Belgen, zij hebben wel' eens zoo iets gezegd, maar niet over het hier bedoelde draad. Bekl. was be zig draad te spannen en had te weinig, toen vroeg hij of er geen draad in het kamp was, waar toch zooveel draad ver loren ging. De getuige a décharge, P. Maas, knecht bij bekl., heeft niets van een afspraak gehoord. Het O. M- wees erop, dat bekl. voor f 1 kocht, wat f 8 waard wasen achtte het onaannemelijk, dat hij niet zou gewe ten hebben dat het draad van diefstal afkomstig was. De eisch luidde tegen N. 14 dagen gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. Adriaanse, bekent, dat heling een ernstig feit is, maar voor veroordeeling moest .alle twijfel ovelr deze vraag of bekl. wist, dat het ge kochte van diefstal afkomstig is, zijn weg genomen. En dit ;acht pleiter hier niet het geval. Er ging in het kamp zooveel verloren en dit draad moest in den grond worden begraven, omdat het kamp werd opgeruimd en het prikkeldraad niet .veel waarde meer had. Bekl. is herbergietr en men kan ,van hem niet eischen, dat hij de waarde van gebruikt prikkeldraad kent. Verdediger vraagt vrijspraak. Het O. M. wees er nog op, dal het reeds voldoende is als bekl. begrijpen kan, dat het gekochte van diefstal af komstig is. Alsnu mam op het beklaagdebankje plaats I. de II., rijwielhandelaar uit Bres kens, bekl. yan verduistering van een rijwiel. De eerste getuige, A. Leenhouts, smid te Breskens, vermiste op 27 April een rijwiel van het erf van 'zijn vader; la ter zag hij er getuige Van den Heuvel op Tijden. (Bekl. zeide het rijwiel op de straat voor zijn woning te hebben gevonden, hij nam hem binnen omdat liij dacht dat het een rijwiel voor reparatie was. Hij verhuurde het rijwiel aan Van den Heuvel. Op een vraag van den verdediger, mr. Groot, zeide de getuige, dat hij' bekl. niet laanziet voor iemand, die fietsen steelt. Getuige Van den Heuvel huurde het rijwiel van bekl., getuige J. J. de Vlie ger zag het rijwiel bij bekl. op de stoep liggen, hij ziet bekl. niet aan voor iemand die fietsen steelt. De heide getuigen a décharge, J. Leen houts, de eigenaar van de fiets en F1. B. den Boer, landweerman, maenen dit ook niet. De laatste heeft eens ©en rijwiel bij bekl. gegeven, toen hij het terug kreeg was er op gereden. Het O. M. meende, dat juist dit laatste niet mag, en eischte tegen bekl. f 15 of 12 dagen. De verdediger hield een vurig pleidooi, waarin hij er op wees, dat geen der ge tuigen bekl. tot diefstal in staat zien. De burgemeester van Breskens, in de zaal aanwezig, gaf een zéér goede getuigenis over bekl. Het is veel eerder te beschou wen als nonchalant en slordig. Pleiter vertrouwt, dat bekl. zal worden vrijge sproken. Wegens -mishandeling van R. Necke- broek en vernieling van 18 ruiten, werd tegen 0. v. C. te Sas van Gent 14 dagen gevangenisstraf geëischt. Tegen A. J. en Th. T., die onder Clinge trachtten bloem uit te voeren en die aan den korporaal D. Janse, die hen betrapte f 2.50 aanboden, werd een maand geëischt. Wegens mishandeling van den varensge zel J. Soelens, stond terecht S. M. H„ herbergierster te Terneuzen. Toen Saelens en nog twee andere uit beklaagde's café werden gezet, omdat ijz niet betaalden, zou bekl. hem geslagen hebben. Dit ontkende beklaagde, niette genstaande drie getuigen volhielden, dat zij met beide handen op Soelens los fdoeg. De getuige ii décharge M. Weslstrate, zeide, dat bekl. niet geslagen heeft. De man van bekl., P. van den Rosse, werd buiten eede gehoord en zegt ook dat er niet geslagen is. Het. O. M. achl het feit bewezen, maar neemt verzachtende omstandigheden aan en eischte f5 of 5 dagen. Bekl. bepleitte' in een vloed van woordie i nog eens haar onschuld, en vroeg uitstel der zaak om nog twee getuigen a dé charge te hooren. De president achtte dit laatste niet noodig. Wegens diefstal van een portemonnaie met geld ten nadeel© van Th. Roeman stond de gehuwde vrouw V. H V. uit Eede terecht. Zij zou uit een jas van Roeman de portemonnaie hebben weg genomen. Bekl. ontkende heftig, men kan wel zeggen dat de geldstukken, die men hij haar vond van Roeman waren. De portemonnaie was in een privaat gevonden, bekl. weet niet hoe deze daar in kwam. De eisch luidde f 10 of 10 dagen. Wegens beleediging van den sergeant G. C. van den Bos, onder Eede, zoodat ook de Duitsche schildwachten het konden hooren, werd tegen I). Biemand met een ongunstig strafregister, 10 dagen ge vangenisstraf geëischt. De volgende zaak was die tegen J. P. uit Middelburg, beklaagd van P. Schoe in een café op de Varkensmarkt te hebben gegooid, zulks op Antje- en Eiesjesdag. Bekl. zeide wel in het café geweest te zijn, maar dal. hij niet Schoe door de ruit heeft gegooid; wel heeft hij dien dag veel last van Schoe gehad. Getuige Schoe en nog twee getuigen wezen beslist bekl. aan als degenen, die Schoe door de ruit duwde. Twee andere getuigen zeiden, dat Schoe het P. den geheelen avond reeds lastig maakte. De eisch luidde f 7 of 7 dagen. Uitspraak 18 Juni. Goes. Postduiven -Vereeniging „De Zeeuw". Uitslag wedvlucht Gro ningen, gehouden 6 Juni 1915, de hee ren; Gebrs. Rijk, le prijs; Ross, 2e prijs; v. Opdorp, 3e prijs; Gebrs. Valk, 4e prijs; J. Clement, 5e- en 7e prijs; C. v. Strien, 9e prijs; P. Kuzee, 11e prijs. Hulde aan de Hollandsche soldaten. Het „Hbl van Antw." brengt hulde aan de Nederlandsche edelmoedige soldaten, die zooveel bewijzen van menschenliefde gaven. Het blad bevat tevens een gedicht van C. Criar, „Aan de Hollandsche soldaten gelieeten, waarvan hier een couplet moge volgen Nog zie ik U, met zacht geweld Om haren last wat te verminderen Het kind, in moeders arm gekneld Haar zacht ontnemen. Zwakke kinderen Zie 'k U nog, droevig aangedaan Optillen en soms uren dragen, 'k Zie grijsaards met een pak belaan Ontlasten, en hen zelf nog schragen. Nog zie ik, hoe tij vol genot Uwe rantsoenen weg gingt schenken U zelf vergetend, om aan 't lot Van dieprampzaligen te denken. Woensdagavond is de gemeente-timmer man Van der Vuurst te Hengelo door den bliksem getroffen en gedood. Een merkwaardige vondst. Naast de firma De Bussy Rokin 60, Am sterdam zijn werklieden bezig een nieuw gebouw voor de firma op te trekken. Dezer dagen stootte een graver, op een diepte van ongeveer 3 meter beneden den beganen grond onder het zooge naamde maaiveld, op een hard voorwerp. Bij nader onderzoek bleek een steenen pot te zijn stukgestooten, waarin een aanzienlijke voorraad oude zilveren en gouden munten uit de middelleeuwen. De munten zijn daarop in een doek ver zameld en naar het kantoor der firma overgebracht. Van den steenen pot was niets meer te vinden, de stukken schijnen in de modder te zijn weggezakt. Bij nadere beschouwing bleken er ruim 800 zilveren en 37 gouden munten te zijn uit de 14e en 15e eeuw, geen groo te waarde vertegenwoordigende, maar desniettemin vormende een merkwaar dige collectie. Alhoewel in het land wel meer oude munten zijn gevonden, is dit nooit bin nen de bebouwde kom van onze gemeen te gebeurd. „Hand". Schipbreuk? Door den Ymuider stoomtrawler „Otono" is Maandag aldaar aangebracht een hoofdkussen, zooals vis- schers gebruiken, dat maar zeer kort in het water had gelegen, daar liet kapok van binnen nog droog 'was. Vermoedelijk afkomstig van een vaartuig dat op zea een ongeluk overkomen is? g L ij k opgevischt. Door den stoom trawler „T. J. Cremcr" werd bij aankomst te Ymuiden medegedeeld op 2 Juni op 55 gr. 12 min N.B. en 4 gr. 2 m. O. L. een lijk van een man te hebben opge vischt. Kenmerken kon men aan het lijk niet ontdekken, alleen had de man blond haar en blonden knevel. Op zeemanswijze is liet lijk weer in zee gelaten. Een dynamiatpatroon ont ploft. Toen Zondagmiddag een twee tal jongens op den Volksbondweg, van het z.g. „blauwe dorp", te Maastricht wandelden, haalde een hunner, de 19- jarige mijnwerker J. een dynamietpa- troon te voorschijn. J. prikte met een speld in de patroon; vermoedelijk zijn er vonken gevallen uit een brandende sigaar, want plotseling ontplofte de dv- namietpalroon met een geweldigen knal. J. werd verwond in het gelaat en ernstig aan de hand; enkele vingers werden ge deeltelijk afgerukt. Hij is ter verpleging in het hospitaal opgenomen. J. beweert, dat hij de dynamietpatroon heeft gevonden op de mijn. Zijn kame raad bekwam geen noemenswaardig lei sel. Brand in een Gevangen kamp. Uit Halte a. Saaie wordt gemeld, dat in het officieren-gevangenenkamp te Torg'au op onverklaarbare wijlze brand is uitgebroken in een officierenbarak v.ul 150 M. lengte. De barak en een aangren zende Katholiek© kapel wierden gieheel ver nield. De stedelijke brandweer en de mili tairen, die aan het blusschingswerk deel namen, zorgden er voor, dat het vuur zich niet aan de aangrenzende 'gehouwen mede deelde. Er vielen gieen mensehenleiveinJ te betreuren. "sGrauenhage. De Eerste Kamei r.. h. st. aangenomen de suppletoii terstaatsbegrooting en met 32 te slemmen hel wetsontwerp op de waardelijke veroordeeling. 's Gravenhage. Bij de Tweed- zijn twee wetsontwerpen ingedio vérhooging van hoofdst. 6 der loi Htaatsbegrooting met 3 millioen en tot vérhooging van hoofdstuk I d- uitgaven voor Nederlandsch-Indië insgelijks 3 millioen gulden, strel deze gelden tot betaling in eersten van de kosten van aanbouw van nieuwe onderzee booten (v type K 2 en K 3, die reeds in aa. zijn) en twee kruisers, ieder 6ÖUO ton, loopende een 30 inijlsvaart wapend niet 10 kanonnen van 15 cA de defensie van Nederlandsch-Ind Eindhoven. 10 Juni. Het aantal telingen, dat weder over de Be grens komt neemt toe. Meermalen er troepen van 30 ii 40 tegelijk beweren, dat het leven er niet vol I den is, wegens gebrek aan levensmi en wegens slechte behandeling. Athene. 10 Juni. 9 uur 'sav Het bulletin over den toestand va koning luidtToestand minder g De koning heeft pijn in de nieren, urine is eiwit gevonden. II Juni 5 uur 's namidc Petersburg. (Officieel.) Boor he hafliig optredenonzer troepen groote vijlandetlijke strijdkrachten, den linkeroever die Dn jester waren getrokken, op den rechteroever t worpen. In een verbitterd gevecht wiji 188 officieren en 8500 man gev terwijl wij 17 kanonnen en 49 mi geweren veroverden. Parijs. lomhiuniqué van giste 11 uur.) Ten noorden van Afrechtwel artilteriegevecht voortgezet, ofschoc door den dikken mist belemmerd wed gevecht eindigde met de verovering dorp Neuville en was buitengewoon] nekkig. Het was een gevecht van r glen man en huis tegen huis. De Dui lieten veldstukken, pen groot aanti chinegeweren en voel materiaal i gteek. In huizen, loopgraven en werden meer dan 1000 l'ijkpn vanl schers gevonden. In Champagne wie: vijandelijke aanval op Beau-séjour slagen. De Dnitschers lieten veel d| achter. Rome. In het gevecht van 7, Juni om het bezit van Freinofel a grens van Karinthië verloren de rijkers 200 man aan dooden, 400 a; wonden en 220 aan krijgsgevang©] In den nacht van 9 Juni werd de n aanval op de belangrijke stelling die tenrijkers met zware verliezen afges Aan de Isonzo werd een minder gevecht geleverd daar d© vijland ha kigen tegenstand biedt. De citadel en de hoogten, die IV, cone beheerschien, hebben wij bezet Washington. (V. D.). Bryan een opzienbarend manifest gericlj liet Amerikaansche volk, waarin hi, dat de nota van de V-ereenigde State voorlooper is van den oorlog met Dï land. Bryan verklaart verder in dij nifest dat hij aanraadde te tra Duitschland te overleden, maar dat nota die thans is opgesteld, met gi| wordt gedreigd. 5e kl., 110,000 f 1000: f 400 200 100 f 70 Nieten 5e kl., Premie f 70 Nieten N.B. begint 16e lijst. Trekking 10 en premie f 30.000 3145 5998 13987 358 2340 3956 4543 13523 20010 20702 20834 5366 15398 17258 20756 967 7094 11509 12042 14802 18430 1521 1537 2205 7070 7223 7282 17529 1543 1590 1596 6915 7067 7275 7295 7297 15539 17550 17e lijst. Trekking 11 van f3000: 5477 1542 17533 6951 8942 17516 De trekking der 409© Staats) 26 Juli a.s. Stand van het fruit, enz. Over het algemeen kan gezegd w< dat de vooruitzichten voor den frui gunstig zijln. Wel laat de stand der eche krozen en van de pruimen te Bellen over, terwijl ook de piea'zikerj den vollen grond weinig beloven, ma de overige frujtsaorten, len dat zijn ons land de meest belangrijke, zij Moei en de vruchtzetting door elkl gped verloopen. Pruimen perzikJ vooral de Enplsche krozen hebber en daar ernstig van nachtvorsten geil appels, peren en kersen weinig of I De peren hebben alom rijlk gëbloeil en goed gezet, maar uit verscheiden*] vinciën wordt medegedeeld, dat vele

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2