De Groote Oorlog. Zaterdag 12 Juni 1915. Elfde Jaargang. platen, leien, BUITENLAND. BINNENLAND. No. 68. 30 Juni 1915, »steden van de Spuljt llewoutsdijk. rvitriool, Pappoeder. [deelig aanbod. 16 Dienstbode. Érschipperpul 'RIMA .ndbemesting- sr 100 K-G. PILAAR, tohijnl ilb MMND1G-, WOENSDAG- en HIIDMIVOHD. ljU 1UU i" Du Losse Oorlogsberichten. KERKNIEUWS. 'OUW. loor Noord-Brabant RNIT IJ E-ASBEST plafondbekleedingl I BZ. enz. INIT |en en kleuren. Le- iierp concurreeren- Jr de strengste keur, «n inlichtingen. an het Waterechq op let café van de Welti bij inschrijving Cg van dit werk is voo Éen Ontvanger-Griffie aft de opzichter van te luur voornoemd: JUISE, Dijkgraaf. |R BENT, Ontvanger-Griffier; Hen van irradig hbevelend, et IS H.A. LAND. lourant onder letter G. Jordt gevraagd ieven Bureau van to „Zierikzee." - Iter J bij de boekh |LK en van DIJL intende resultaten. red te minachten e, „moet die klein1® ewordenl" inde zij dengene, die ing had schuldig l""111 1 chamele student, die hetzelfde kostuum d letösde, oiuioozele es Vallées over het opzichten verre ov®I alleen spijtig, mnar )at riep om arkiezin begon m elijkheden gelijk c|e,ji erika, zonder voorarm Carral, rd als verspieder Igebied .gezond^»- te f bij Xavier in Jf ibche opvofiading' £®LJ9l lusteloosheid zucht naar vermag ikken, kortom, hem bben wat een jo«£! c,.| erderv© moet voe wsv >or zuilk eene taak j.A eester; bjj had - I (Wordt i 1 vervolgd Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0,75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor V. d. Administratie: Ganzepoortstraat C 2o9. GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 1—5 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. De abonné's op dit blad, in In t bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering 1 fi" gulden bij I gulden bij A g|% jfl I verlies van een II I verlies Rfl I gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger, De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Wegens gebrek aan plaatsruimte heden geen feuilleton en geen oor logsoverzicht. Red. De naweeën van den krijg. In een Berlijnsche correspondentie aan de „N. Rott. Ct." leest men het volgende Thans, nu de oorlog zoo lang aan den gang is, dat zelfs de zwaarst gewonden tijd hebben gehad om te genezen, merkt men ook in het openbaar meer van de verminkingen, die deze wcreldplaag meebrengt. In de parken ziet men jonge soldaten, nog in uuiform, die met be hulp van krukken reeds geleerd hebben zich op een been voort te bewegen. Het snijdt door de ziel als inen een krachtigen jongen, slanken kerel ont moet, wiens rechterbeen bij de heup is afgezet, of een tobberd in een wa gentje ziet voortduwen, die beide on- derbeenen verloren heeft. Den heelen winter door hebben wij in de concert zalen vele blinden gezien. Soms zijn er in openbare lokalen pijidijke too- neelen voorgekomen, doordat een ge- nezene, die door het hoofd geschoten was, een plotselingen aanval kreeg van zinsverbijstering ot van ziekelijke prik kelbaarheid. Op deze wijze wordt ook de buitenstaander voortdurend herin nerd aan de omstandigheden, waaron der men hier leeft. Ziedaar den oorlog, zooals hij is, ont daan van alle holklinkende lrazen en mooie praatjes als van een „frischer, frölicher Kneg" enz. Ziedaar de gevolgen van de dolle woede en onbegrijpelijke zinsverbijstering, waar mede de volkeren van Europa zich op elkander werpen, ziedaar wat er rest van al het geschetter, van al de malle grootspraak waarmede de menschenslach- ting wordt verheerlijkt. Iedere verminkte, iedere weduwe, iedere wees, iedere ge sneuvelde, elk hartverscheurend drama in ziekenhuis en veldlazeret, iedere zucht, iedere traan, geslaakt en vergoten in de stilte van den huiselijken kring is een aanklacht, een protest tegen liet munster van den krijg, dat Europa ontmenscht, verarmt en ontzenuwt. Wat er buiten onze landpalen op Ooster- tn Westerfront, op zee en in de lucht aan vreeselijks eu hartverscheurends voorvalt schier ieder oogenblik dat wij adeineu, pautsere en sterke ons volk tegen de lokstem en het schijnschoon gekweel van enkele oorlog- zuchtigen, die zoo waar ook ons land zouden willen doen deelnemen aan de Europeesche. furie. Nooit zoo sterk, nooit zoo intens als in den huidigeu tijd beselfen wij den ernst van de bede: „van den oorlog, verlos ons, Heer", gevoelen wij wat het zeggen wil te leven „in pace", iii vrisde! Da Paus en de krijgsgevangenen. Graaf Santucci is voor eenige weken naar Zwitserland vertrokken om den bondsraad een, nieuw voorstel des Pausen voor te leggen, n.l. de Fransche en Duit- sche krijgsgevangenen, die om redenen, onafhankelijk van den wil der beide re geeringen, in gevangenschap niet genezen kunnen, op kosten der betreffende regee ringen in Zwitserland te verplegen. Santucci is nu te Rome teruggekeerd en heeft den Paus verslag uitgebracht over zijn zending. Dit verslag zal binnen kort gepubliceerd worden. (Msb.) Een Engelsche kruiser getorpedeerd. WEENEN, 10 Juni. (W.B.) De onderzeeër lio. 4, commandant lt. ter zee Singule heeft gisteren voormiddag baj San Gio vanni di Med.ua een Engelschen kruiser van het typet „Liverpool" (4800 ton) welke door zes torpedovernieiers begeleid was getorpedeerd (eji tot zinken gebracht. Twee Éngelsche torpedobooten getorpedeerd. LONDEN, 10 Juni. (R. O.) De admira liteit deelt mede: De torpedobooteu N°- 10 en No. 12 zijn hedenmorgen, terwijl zij hij de kust opereerden, door ©en onder zeeër tot zinken gebracht. Van de bemanningen zijn 41 leden ge red -en aan land gezet. De burgemeester van Brussel. De heer Max, burgemeester van. Brus sel, verheugt zich, naar wij, uit goede bron vernemen, ondanks zijn gestrenge gevangenschap in de beste gezondheid. Wij stellen er prijs op, dit mede te dee- len, nui een blad berichten van tegenover- gestelden aard publiceerde. (Vad.) Een Duitsche onderzeeër gezonken. In het Lagerhuis deelde Balfour mede, dat enkele dagen geleden een Duitsche onderzeeër gezonken is, zes officieren en 21 leden der bemanning zijn krijgsgevan gen gemaakt. Aan de Isonzo. KEULEN, 10 Juni. Aan de „Köln. Ztg." wordt, uit het Oostenrijksche oorlogspers- kwartier geseind, dat de Oostenrijkers de Italianen, die naar Görz, Gradisca en Monialcone opdrongen, verslagen hebben. Dat eerste groote gevecht in den oorlog tegen Italië werd ten gunste van de Oostenrijkers beslecht. De strijd werd door de Italianen met kanonnen uit alle kalibers, waarover dit land beschikt, begonnen. Door het tla.uk- vuur der Oostenrijkers werden de Itali anen teruggeslagen. Hun verliezen werden op meer dan 4UUU man geschat. ROME, 10 Juni. Langs de Isonzo duur de de strijd 7 eu 8 Juni voort. We heb ben de vijandelijke troepen van den rechteroever verdreven. De vijand bood krachtigen tegenstand en trok voordeel van den aard van het terrein. De Itali anen, die dapper streden, hebben de stad Monialcone aan de golf van Triest bezet. In de Zwarte Zee. PETROGRAD, 10 Juni (off.). Den 7den Juni heeft de vluot Loengoeldak en Kosjla gebombardeerd. De niijngebouwen en steigers, die bij een vroegere beschie ting ongedeerd bleven wtrdeu vernield. Twee 'lurksche schepen, met steenkool geladen, werden in Hen grond geboord. De Engelsche verliezen. Asquith deelde in. het Lagerhuis mede, dat de totale verliezen van het Engelsche Expeditie-korps in Frankrijk en Dij' de Dardanellen, met inbegrip van de Indische en de Koloniale Contingenten tot 31 Mei bedragen officieren gelood, gewond en vermist 10.955; manschappen gedood, gewond en ver mist 247.114. HULUti; Kerk afgebrand. De fraaie parochiekerk van Westmale (prov. Antw.), is geheel afgebrand. De kerkschatten kon men redden, maar pr- gel, fresco's en vaste, meubelen gingen verloren. De oorzaak van, den brand is onbekend. i Wetsontwerp tijdelijk gezantschap bij den Paus. Aan de debatten over dit regeerings. voorstel is in de Tweede Kamer deel genomen door 11 sprekers, de heeren Eerdmans (U. L.), "Van Bijlandt (C. H.), Van Idsinga (C. H.), Van Leeuwen (S. D.j' De Meester (U.L.), V. d. Voort van Zijp (A. R,), Bos (V. D.j, Van Raalte (V. D.j, Tydeman (O. L.), Troelstra (S. D.) en Lohman (C. H.). De Katholieke fractie onthield zich, zeer verstandig, van deelname aan het debat. Zij achtte het onnoodig een maat regel van tijdelijken aard te verdedigen, die de regeering in liet belang des lands achtte. Door de regeering hierin loyaal te steunen brengen de Katholieken een offer aan hun ideaaleen blijvend her stel der diplomatieke betrekkingen tus- scheu Nederland en het Vaticaan. Donderdag waren de ministers van bui- tenlandsche en binnenlandsche zaken aan het woord, die het wetsontwerp verde digden en de zaak waar het om gaat ver klaarden, „ontdaan van elk dramatisch windsel" zooals de heer Loudon het uit drukte. Het zenden van een tijdelijken vertegenwoordiger naar den Paus is in het belang des vredes en van ons land; al wat strekken kan die beide belangen in de hand te werken moet worden aan gegrepen dus de conclusie ligt voor de hand. De anti-papistisehe ophitsing werd èn door de liegeering èn door de Kamer gewraakt. „Wij moeten"aldus de heer Bos (Vr. Dem.) „dit ontwerp be zien bij den rossen gloed van den we reldbrand en niet bij de flikkerende schemering van het vuur der binnen landsche godsdienstgeschillen". Vóór de stemming legde de heer Nolens namens de Kath. Kamerclub een korte verklaring af, dat de Katholieken het wetsontwerp beschouwen als van zuiver opportunistisch karakter. Het wetsontwerp werd daarop aange nomen met 82 tegen 10 stemmen. Tegen stemden de heeren Eerdmans, Bichon van IJselmonde, Helsdiugen, He- res, De Muralt, Van Raalte, Dierbard, Mendels, Spiekman en Lieftinck. Duys liep vóór de stemming weg. Uit deze stemming blijkt o.a. dat Zee land de twijfelachtige eer heeft twee anti papistische palstaauders ter Tweede Ka mer af te vaardigenDe Muralt (Oostburg) en Van Raalte (Middelburg), die nog lie ver een met hen geestverwante regeering het vertrouwen opzeggen dan met den Paus voor den vrede te willen samen werken. Hoe klein Intusschen is door dit votum der Tweede Kamer de weg naar het Staatsblad voor dit wetsontwerp geëffend. Wij zeggen het den Kameroverzicht- schrijver van „De Maasbode" na Wanneer straks de Nederlandsehe ge zant naar Rome vertrekt, dan zullen hon derdduizenden bidden, dat het voor een deel ook door zijn invloed moge wezen terwille van Nederland dat God ons schenke illam, quam mundus dare non potest, pacem waarom de Kerk dagelijks smeekt, dien vrtde, dien menschenbe- moeienis alleen niet geven kau. Eerste Kamer. In de Eerste Kamer is men Donderdag begonnen met de behandeling van het wetsontwerp over de voorwaarde lijke strafopschorting, door de- zen minister overgenomen van zijn voor ganger E. Regout. Verschillende anti revolutionaire senatoren meenden hun stem aan dit ontwerp' niet te kunnen geven als strijdig met de vergeldings theorie, zooals de heeren Van den Berg en Lucas se, ofschoon de heer Bavinck (A. R.) erkende, dat de vergel dingstheorie zich niet verzet tegen het rekening houden met den aard van den dader noch tegen eenige hervorming van ons strafrecht. Toch zal liij tegenstemmen omdat hij het ontwerpi te dualistisch van vorm vindt. 1 De heeren Verhey (R.-K.) en Van der Feltz (V.-D.) verklaarden te zullen voor stemmen. De aanneming van dit Wetsontwerp .schjjnt intusschen niet twijfelachtig. (Men jzfie eventueel onder Laatste Be richten. Red.) De Duikbootenoorlog. Door den Maassluiizer blazer 73 zjjn Donderdag aan den Hoek van Holland binnen gebracht 8 man van een Engel schgn trawler,welke 20 mijl N.N.W. van het lichtschip iMaas door een Duitschen onderzeeër in den grond is geboord. De warmte van Dinsdag. Met Ned. Meteor. Inst, te de Bildt deelt het volgende mede over de buiten gewone warmte van Dinsdag. Dinsdag 8 Juni is op tal van plaatsen hier te lande de temperatuur hooger gestegen dan sinds 1881 in Juni was voorgekomen. Waarschijnlijk is zelfs hier en daar de temperatuur hooger ge weest dan sinds 60 jaar in Juni was voor gekomen. Gebruik van visch bij het leger. Ten wille van de Katholieke militairen acht de minister van oorlog het gewenscht, dat, dit bij voorkeur des Vrijdags geschiedt, voor zoover daartegen, om redenen van dienstbelang als anderszins geen overwe gend bezwaar bestaat. Kalender der Week. Van 1320 Juni 1915. Zondag 13 Juni. Derde Zondag na Pink steren (bi. 876); gedachtenis v. d. H. Antonius van Padua (bl. 1233). De ge beden van de stille H. Mis op bl. 120. Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (bl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (bl. 122). I Vespers op bl. 879 en 123. Maandag 14 Juni. II. Basilius de Groote (bl. 1234, 222 en 215). Dinsdag 15 Juni. II.H. Vitus enz. Introï tus (bl. 1043); Gebed, Stil- en Slotgebed (bl. 1235 en 1236); Epistel (bl. 189); Graduale (bl. 1044); Evangelie Lucas 10 (bl. 201); Offertorium (bl. 1045); Commu nie (bl. 1280); 2de gebed „A cunctis" (bl, 103); 3de gebed naar keuze. Woensdag 16 Juni. Mis als Zondag (bl 876); 2de en 3de gebed als gister. Donderdag 17 Juni. Alles als gister. Vrijdag 18 Juni. H.H. Marcus en Mar cellianus (bl. 1237); 2de en 3de gebed als Dinsdag. Zaterdag 19 Juni. II. Juliana de Falco nieri (bl. 1239 en 248); gedachtenis v. d. H.H. Gervasius en Protasius (bl. 1239 en 194); 3de gebed voor den Paus (bl. 102). De gewone orde der II. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op blz. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen naar het „Volledig Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 13 Juni, Derde Zondag na Pink steren, Epistel: 1 Petr. V. 611, Evangelie Luc. XV. 110. Het Heilig Vormsel. Over een paar weken komt de bisschop van Haarlem in liet dekenaat Middelburg het heilig sacrament des Vormeis toe dienen. Men mag vertrouwen, dat allen die dit sacrament uit s bis.-.chops hand zullen ontvangen, de verheven beteekenis ervan naar waarde schatten, want wat Paulus wildat alle christenen zijnsoldaten van Christus, geestelijke strijders in het leger der II. Kerk, dat worden zij door het Heilig Vormsel. Hoewel in het H. Doopsel 's menschen ziel, van den onreinen geest bevrijd, doordrongen wordt met de kracht en vervuld van de gaven des H. Geestes, zoo schenkt toch die Goddelijke Geest zich overvloediger en rijker in liet Vorm sel, teneinde den christen bij zijn intrede in het volle gewoel des levens de noo- dige kracht en standvastigheid mede te geven, die hij tot behoud en verdediging van zijn geloof behoeft. Evenals de begaafdheden der mensche- lijke natuur reeds alle in het kind aan wezig zijn, doch eerst bij 's menschen volwassen leeftijd hun volkomen ontwik keling bereiken, zoo brengt het Vormsel de krachten van het bovennatuurlijke le- Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 12 Juni Meest matige noordelijke tot oostelijken wind; afnemende bewolking; waarschijnlijk droog weer, behoudens onweerskans, vooral in het zuiden, iets warmer. ven, door het Doopsel der ziele mede gedeeld, tot volle ontwikkeling en drukt, om zoo te spreken, het merkteeken des Doopsels nog dieper de ziel in, om daar door de gelijkenis van den mensch met Christus des te sterker te doen uitkomen overeenkomstig het woord van den kerk leeraar St. Cyprianus: „Christianus alter Christus": „de christen is een andere Christus". Zoo is het H. Vormsel de voltooiing van het H. Doopsel en werd dan ook oudtijds tegelijk met het Doopsel toe gediend. Het Heilig Vormsel bestaat in de op legging der handen door den bisschop en de zalviDg met het heilig Chrisma. Oplegging en zalving vormen dus het uitwendig toeken van dit sa crament. „Het tweede Sacrament", zegt de Kerkvergadering van Florence (1439) „is het Vormsel; het Chrisma is er de stof van". Onder chrisma verstaat men een meng sel van olijfolie en aromatische stoffen. Dit wordt op Witten Donderdag door den bisschop plechtig gewijd. Na de oplegging der handen over den vormeling, zalft de bisschop met den rechterduim het voor hoofd des vormelings, zeggende„N. (hier noemt de bisschop den vormnaam des vormelings) ik teeken u met het teeken des Kruises en ik vorm u met het chrisma des Heils, in den Naam des Vaders en des Zoons en des Heiligen Geestes, Amen." Het chrisma is een zinnebeeld van den H. Geest. Terwijl het lichaam des vor melings wordt gezalfd met deze zichtbare vloeistof, word zijn ziel door de inwer king des H. Geestes als veranderd en geheel in staat gesteld het heilig geloof kloekmoedig te belijden, ondanks smaad, spot, ja desnoods vervolging. Dat wordt hem trouwens nog beduid door den lich ten kaakslag een tik op de wang dien de bisschop onmiddellijk na de zal ving den vormeling toedient, waarna hij hem weg zendt met den alouden chris- telijken heilwensch„pax tecum", de vrede zij met u". Dat die zinnebeeldige beteekenis der zalving geen menschelijke vinding is, maar steunt op de H. Schrift, leeren ons de „Handelingen" waar (hoofdst. 10, vers 38), Petrus, sprekende van den Za ligmaker, zegt: „Jezus van Nazareth, hoe God Hem zalfde mei den H. Geest". Trouwens de naam des Zaligmakers, die ons boven alle gemeenzaam is, „Christus", beteekent „de gezalfde" Zoo ontvangt de christen, Zijn evenbeeld in het H. Vormsel, denzelfden Geest, maar door middel van het stoffelijk zinnebeeld: de zalving met het chrisma. Ten slotte zij hier nog aan toegevoegd, dat den vormelingen een peter en meter ter zijde staat, die zelf reeds gevormd moeten zijn. Zij die onder kerkelijk ban vonnis liggen, met zware zonden beladen zijn en de grond waai heden des geloofs niet kennen, zijn onbekwaam om gevormd te worden of als peter of meter op te treden. Aan de ontvangst van dit sacra ment pleegt dan ook een grondige onder richting en een rouwmoedige biecht vooraf te gaan. De plechtige toediening van het H. Vormsel wordt geopend met den lof- zang„Kom, Schepper, kom, o H. Geest" en met den zegen des bisschops besloten, vervat in de schoone, aan de H. Sehrift ontleende woorden„De Heere zegene u uit Sion, opdat gij de goederen van Jeruzalem zien moogt al de dagen uws levens en het eeuwig leven inoogt heb ben, Amen."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1