GOES. ienst' am Molorsthipper 9e1 IDU '"r 1UU De Groote Oorlog Ia. trinipe burger No. 67. Donderdag 10 Juni 1915. Elfde Jaargang. 'OONHUI IMAKERSKNECt fff'» iHAPPIJ IG. J-lijden f260. lij Inschrijvin Ïuisbessen irte Bessen lisbessen en fte Bessen, F lisbessen en te Bessen, ruisbessen /arte Bessen truisbessen /arte Bessen /arte Bessen hand te koop: itte Dienstbod®! en bekwame De Italiaansche Vrijmetselarij en de Oorlog. Losse Oorlogsberichten. Welk weder zullen wij hebben I.—, betaal- b verlijden. Hij Irigen zoon een L den 52-jarigen jarige* leeftijd, m bereikt, dan aan den vader tot het vroeger 103.— per jaar. sontant, struiken, struiken het Schuurstoepje i <loetinge, bij de hofcte i struiken, groeiende i kloetinge. [nét, in 2 boomgaaft paadje onder Kloetinge i struiken, en 111 struiken, groeiendf prd aan de Zondagssr1, struiken en 196 struiken, groeienijl pide te Kloetinge. (struiken, aan den f den Ouden Kraaiertp >r Arendskerke. sbiljetten in te le" Juni 1915, voor 1 |ten kantore van 3SEL te Goes, alwaar m fijn te bekomen. he R. K. Kerk te Ov«j bij L. F. GROOS"' Jee wordt gevraagd Brieven Bureau vl, motto „Zierikzee." [Noodhulp of voor vast kunnende kokeD, .-a en onder letter L °J irma J. J. CEULEN M' 1 Juli wordt gevn ongehuwd. Brieven r A bureau van dit b' fr. letter J bij de SCHALK en van Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGanzepoortsfraat C 2o9, GOES. Tel. interc.: Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij, abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. 1500 gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: I uuu verstandsverbijstering; I of oog; 1^^^^ duim; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. I F8 dfl gulden bij IA A M H I verlies van een Bill gulden bij verlies gulden bij verlies van een wijsvinger 25 gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Het „Volksblad" van 5 Juni schreef in zijn beantwoording van ons ariikel over Italië's houding ook het volgende: Duitschland vertelt in dë „Norddeut- sche Allgemeine Zeitung", dat „een kleine groep van radicale vrijmetselaars aan het zoo licht ontvlambare Itali aansche volk een grooten prijs voor hield voor het verraad van zijn bond- genooten". Ha, daar komen de vrij metselaars weer eens op het tooneel. Dat is een spekje naar uw bekje, niet waar, „N.Z.C."? Wanneer zal die boe man, die alleen kleine kinderen naar bed kan jagen, toch eens hebben af gedaan Welk bewijs hebben de Duit- schers voor die leelijke beschuldiging We hebben geen enkel bewijs gevonden. Wij kunnen het „Volksblad" helpen. De Romeinsche correspondent van de „Reichspost" schreef een dezer dagen aan zijn blad Ik ben in staat gesteld een geheim rondschrijven te publiceeren, dat door de Milanéesche Groot-loge aan alle loges in binnen- en buitenland ook aan de te Argentinië bestaande loges van Italiaansche nationaliteit is verzon den en dat een bijzonder licht werpt op de positie van de vrijmetselarij in dezen oorlog. Het luidt: „Ten aanzien van het bloedbad, dat over Europa wordt uitgestort, ontwaakt in deze botsing van twee beschavingen en te midden der herinneringen aan den val van de wereldheerschappij des Pausen, in alle harten de wenscb, dat de stroomen vloeiend bloed niet ver geefs mogen zijn vergoten, maar dat daaruit een glorie-tijdperk, vrij van tronen en altaren, een periode van algemeene verbroedering der volkeren moge opstaan. „Onze oogsttijd is gekomen. En nu het zaad, uitgestrooid in den welge- ploegden grond en bewerkt door den geest van gedisciplineerden gemeen schapszin, is opgeschoten, moet iedere Br.-, sterk zijn in het stille offer zijner persoonlijke overtuiging. Van heden af aan zij er geen metselaar meer, maar nog slechts één metselaarsbond Het schrijven is onderteekend door den republikein Stanislaus Maggi en het vroegere lid der sociaal-democra tische partij in Italië Ludwig Resnati, beiden als leiders der Italiaansche vrij metselarij bekend. Zoolang bovenstaand bewijs door het „Volksblad" niet is ontzenuwd, zullen wij de Vrijmetselarij niet als een „boe' man" maar als een reëel wezen, voor Kerk en Staat hoogst gevaarlijk, blijven beschouwen. De Zeppelin boven Gent. TERNEUZEN. Omtrent het gehecht tnsschen een Zeppelin en Fransclie of Engelsche vliegers, waarbij de Zeppelin in brand geraakte, vernemen wij nog het volgende. Het luchtschip viel op het Zusterklooster van de voorstad St. Amandsberg, dat daardoor in brand ge raakte. Een der zusters sprong met een kind, dat zij wilde redden, uit een bran dend vertrekbeiden werden gedood Een andere non, die uit de tweede ver dieping sprong, brak de beide beenen. De geheele bemanning van de Zeppelin, die, naar men zegt, 16 kleine gasballoDS inhield, is omgekomen. N. B. Aan den 24-jarigen Engelschen vlieger Warneford is door den Koning van Engeland voor het neerschieten van den Zeppelin boven Gent het Victoria- kruis toegekend. Red. De houding van Italië. Aan de Kölnische Volkszeitung wordt ter kenschetsing van de houding van Italië uit Chiasso gemeld, dat een zeer betrouwbaar persoou, die bij het uitbre ken van den oorlog zijn bezigheden had in het Fransch-Itahaansche grenshebied, heeft medegedeeld, dat reeds in de eerste dagen van Augustus de Italiaansche kanonnen en schietvoorraden uit de ver sterkingen aan de westelijke grens naar het oosten vervoerd werden. Onafgebro ken reeksen van vrachtautomobielen waren daarmee doende. Bovendien ver zekerde hij, dat de verboden van uitvoer aan de westelijke grens niet gehandhaafd werden. (N. R. Ct.) Uit de voorgeschiedenis van den Italiaanschen veldtocht. Naar de Vaticaansche correspondent van de „Reichspost" in dit blad bericht, deelde reeds op 4 Februari een Italiaansch journalist, die dagelijks verkeerde met den particulieren secretaris van Sonnino, de plannen van Italië mede aan een bekende kerkelijke persoonlijkheid. Wij voeren, aldus de secretaris, onderhande lingen met Frankrijk en Engeland en zullen tot overeenstemming komen de besprekingen met von Bülow zijn slechts een voorwendselhet zal tot een oorlog komen, echter niet vóór Mei, daar wij niet eerder gereed zijn. Volgens den be richtgever van de „Reichspost'1 wist Sonnino den koning door de koningin voor den oorlog te winnen. „De Köln. Ztg.". welke dit bericht over neemt, laat de verantwoordelijkheid voor den „Reichspost". Het blad meent echter, dat hetgeen over den Italiaanschen koning wordt gezegd, niet onwaarschijn lijk is. Het staat buiten twijfel, dat Vic tor Emanuel aanvankelijk de gedachte aan een breuk met de bondgenooten ernstig heeft afgewezen en dat tot Mei zijn generaal-adjudant Bursati, alsmede de minister van het Koninklijk Huis, hun invloed op hem uitoefenden ten gunste van de neutraliteit. De ongeregelheden te Milaan. De prefect en de politie-commissaris van Milaan zijn door de regeering uit hun ambt ontslagen. Een ofliciëele nota verklaart, dat de ministerrad tot dezen maatregel is overgegaan, omdat de auto riteiten de ongeregeldheden in de laatste dagen tegen het eigendom van buiten landers met hebben verhinderd. Een on derzoek zal worden ingesteld om de verantwoordelijkheid der ambtenaren vast te stellen. PARIJS, 2 Juni. Volgens een telegram uit Boecharest aan de „Petit Parisien" is een overeenkomst tot stand gekomen tusschen Bulgarije en Roemenië en zal tusschen Roemenië en Rusland weldra overeenstemming bereikt worden. Duitsche verliezen. Uit Kopenhagen wordt gemeld, dat de laatste zeventien Pruisische verlieslijsten de namen van 74.433 officieren en man schappen bevatten Under dezen zijn drie gesneuvelde generaals, liet totaal 'van de verliezen van het Pruisische leger alleen stijgt daardoor tot 1,338,006. Bovendien zijn nog verschenen 151 Saksische, 190 Wuitembergsche, 185 Beiersche verlieslijsten en 31 lijsten van de rijksmarine. Op de laatste vijf lijsten staan de namen van 11 gedoode, 35 gewonde, 10 vermiste en een gevangen genomen luchtvaarder. Voor zoover wij weten, worden deze verlieslijsten niet meer in de Duitsche kranten openbaar gemaakt, maar ver schijnen zij als afzonderlijke publicaties van het ministerie van oorlog. (N. R. Ct.) De vrijmetselaars-pers aan het werk. De „Popoio d'Italia" meldt, dat de ge zanten van Beieren en Pruisen bij 't Vati caan te Lugano in 't Grand Hotel Palazzo' wonen en knoopt daaraan vast den eisch aan de Italiaansche regeering om bij Zwitserland te reklameeren, dat de Duit sche diplomaten en Duitsche spionnen uit het kanton Tessino verwijderd wor den. De „Secoio" merkt op, dat Mgr. Gerlach, een Oostenrijksch prelaat, bij het Vaticaan is achtergebleven en onge hinderd zijn berichten naar Zwitserland, dat van Duitschers en Oostenrijkers wemelt kan afzenden. Ook pauselijke garden, meestal Zwitsers en Duitschers, loopen in burgerkleeren vrij te Rome rond. De „Secoio" vraagt wat de regee ring denkt te doen. Generaal Cadorna. De chef van den Italiaanschen gene- ralen staf, graaf Luigi Cadorna, is het type van een Lombard met energieke, scherp gesneden trekken, scherpe oogen en blond haar. Hij heeft een slank, ge spierd sportfiguur, is een voortreffelijk ruiter en een geoefend alpinist, die thans nog, ondanks zijn 64 jaar, voor geen moei lijke bergbestijging terug schrikt. In een persoonlijken omgang verbindt hij zuide lijk temperament met de terughouding, die zijn positie hem oplegt. Zjjn oom was graaf Carlo Cadorna, de minister van eeredienst van Cavour, van wien de leuze afkomstig is van de vrije kerk in den vrijen staat. Zijn vader be hoorde tot de naaste omgeving van Vic tor Emanuel en is in 1870 aan het hoofd van het Italiaansche leger Rome binnen getrokken. In 1910 werd hij benoemd tot leger aanvoerder en als zoodanig was hij in 1911 aanvoerder van een partij bij de manoeuvres, waarbij hij een in de vak bladen voorbeeldig genoemden terugtocht over de Po tot stand bracht. Generaal Gadorna heeft een zoon en drie dochters, van wie twee den sluier hebben aange nomen, terwijl de derde als dichteres optreedt. Vredes-actie in Engeland. Volgens de Londensche „Labour-Lea der" is een Engelsch anti oorlogs comité opgericht. In een rondschrijven wordt gezegd, dat de tijd is gekomen, om een georganiseerde actie te beginnen en dui delijk uit te drukken, dat in de openbare meening de stemming ten gunste van een vreedzame bijlegging van het thans bestaande conflict toeneemt. De „Labour Leader", die reeds eenige maanden propaganda voert om een einde te maken aan den corlog, bevatte dezer dagen nog een artikel van Clifford Allen, waarin de arbeiderspartij wordt opgeëischt op te komen voor deo vrede. Aan de onafhankelijke arbeiderspartij wordt een oproep gericht, om al haar energie te gebruiken, ten einde van de regeering te verlangen, dat zij de voor waarden bekend maakt, op grond waar van zij bereid is vrede te sluiten. Duitsche vredeswensch. De Keulsche correspondent van de Tijd meldt, van Duitsche zijde, dat de legers van de centrale mogendheden hun landen eerlang geheel van vijanden ge zuiverd hopen te hebben en den strijd dan verder op vijandelijk gebied denken te voeren. Naar iemand hem verzekerde, die in de/en verantwoordelijkheid heeft te dra gen, zal dan de tijd zijn gekomen voor een openlijke verklaring der Duitsche en Oostenrijksche staatslieden over den gedetailleerden vredeswensch. „Niemand ter wereld zal op dat zegevierend uur ook maar in het minste volhouden, dat de centrale mogendheden zich laten lei den door vrees voor een slechten afloop van dezen hun opgedrongen oorlog, dien zij zegevierend over de landsgrenzen voi J ren. En terwijl dan bijzondere nadruk zal worden gelegd op de herhaalde ver klaring van den Duitschen rijkskanselier, dat Duitschland niet uitgaat op verove ringen, maar op het vestigen van de volkomen veiligheid der rijks, zullen de vijanden der centrale mogendheden door een even fiere als edelmoedige houding van het Duitsche rijk, dat zoozeer gesmaad is, wijl het om laaghartige motieven en niet uit zelfverdediging den strijd zou hebben begonnen, voor de verantwoor delijkheid worden gesteld, om de ram pen, die sedert bijna een jaar de mensch- heid treffen, voort te zetten zonder eenige kans op succes. Zelfs, indien zij de voort zetting verkiezen van den oorlog, die bin nen hun grenzen tot het bittere einde zal worden uitgevochten, zal de edele houding van Duitschland en Oostenrijk slechts winst opleveren, daar deze mo gendheden zelfs bij degenen, die vat baar waren voor den uitgestrooiden las ter, gerehabiliteerd zullen zijn. „Men weet in het buitenland voldoen de, dat het niet de bedoeling is van Duitschland, .binnen Europa zijn grenzen uit te breiden, doch slechts waarborgen te kunnen verkrijgen, om zich vreedzaam te kunnen ontwikkelen. Wie niet vrij willig verblind wil zijn, moge hieruit de conclusie trekken, welke de basis kan worden voor een vrede, om welken de zegevierende verbonden mogendheden niemand behoeven na te loopen, maar die hun opnieuw de gelegendheid zou geven om te toonen, welke bronnen van zedelijke kracht, grootheid, beschaving en vooruitgang zij in het belang der geheele menschheid zijn." Rede van den Koning van Beieren. MÜNCHEN,) 7 Juni (Wolff.) Aan een feestmaal vrn de Kanalverein te Fiirth heeft de koning van Beieren een rede gehouden, waarin hij o.a. zeide Wanneer wij ons thans temidden van dezen moeilijksten en grootsten aller oorlogen in deze bloeiende stad vereeni gen, denken wij er nauwelijks aan, dat er oorlog is. Wij danken dat in de eerste plaats aan de flinkheid van het ge heele Duitsche volk en ziju bondgenooten. Het Duitsche volk, dat kan men gerust zeggen, is in het leger door zijn beste elementen vertegenwoordigd. Het Duit sche leger is onoverwinlijk waar het ook strijdt, in 't Oosten, Westen, Noorden en, zoo God het wil, waaraan ik niet twijfel, zal het ook in het Zuiden onoverwinlijk blijven (stormachtige toejuichingen). Na de oorlogsverklaringen van Rusland en Frankrijk, en toen ook Engeland ons nog te lijf ging, heb ik gezegd .Het verheugt mij, en het verheugt mij daarom, omdat wij thans met onze vijanden kunnen af rekenen, en dat wij nu eindelijk en dat faat vooral de kanaalvereeniging aan unnen verwachten dat wij voor Zuid- en West-Duitschland gunstiger verbindingen zullen krijgen met de zee (levendige toe juichingen). Tien maanden zijn er sedert verloopen, veel kostbaar bloed is er ver goten, maar het zal niet voor niets zijn vergoten (toejuichingen). Een krachtig Duitsch rijk en een uit breiding buiten zijn grenzen voor zoover dit noodig is om gewaarborgd te zijn tegen toekomstige aanvallen, dit zal de vrucht van dezen oorlog zijn (stormach tige toejuichingen) Zij die met ons samengaan en ons trouw zijn, ik bedoel Oostenrijk-Hongarije en Turkije, zullen er zich over vei heugen, doch niet de valsche vrienden die vriendschap hui chelden en achter onzen rug naar den vijand overliepen Inderdaad, wij zijn onoverwonnen, en de laatste vijand, die zooveel van zich doet hooren, heeft nog altijd geen ernstigen aanval aangedurfd, ofschoon hij tijd genoeg had ter voorbe reiding (stormachtige toejuichingen). Italiaansch luchtschip vernietigd. WEENEN, 8 Juni. (Wolff.) Officieel wordt bekendgemaakt dat vanochtend te zes uur een vijandelijk luchtschip, Citta di Ferrara, op den terugtocht uit Fiume door het watervliegtuig L 48, met als stuurman luitenant ter zee Glasing en als waarnemer adelborst von Fritscb, ten zuidwesten van Lunin in brand is geschoten en vernield. Twee officieren en vijf man van de bemanning zijn ge vangen genomen. Verwachting tot den avond van 10 Juni Zwakke tot matigen, veranderlijken wind. Meest Zwaarbewolkt. Waarschijnlijk regen- of onweersbuien. Weinig verandering van temperatuur.!,. Bommen op Venetië. ROME. 8 Juni. (Reuter. Officieel.) Een vijandelijk vliegtuig is hedenochtend over Venetië gevlogen en heeft bommen ge worpen, die een paar particuliere huizen hebben beschadigd en een vrouw licht gewond. Een aantal bommen zijn ook geworpen op plaatsen verder in 't binnenland, waarbij één persoon is gedood en enkele zijn gewond. Aartsbisschop graaf Andreas Szeptycki. Het orgaan der katholieke geestelijkheid te Wilna publiceert de volgende waar schuwing .Sinds 't begin van den oorlog stelt de pers bijzonder belang in den metro poliet Mgr. Andreas Szeptycki, den geüni- eerden aartsbisschop van Lemberg, hoofd zakelijk wegens zijn rang in de kerk en in het politieke leven. De tijd heeft ge leerd, dat men berichten over het hoofd der geünieerde kerk in Galicië, meer dan eenig andere, met principieel wantrouwen moet ontvangen. Het is onjuist gebleken, dat de metropoliet zijn kudde en Lemberg in de kritieke dagen verlaten heeft, zoo als de kranten schreven vóór de bezetting der stad. Geheel verzonnen zijn de epi sodes van het verblijf van den metropoliet in Kief en Charkof, waar bij, naar men beweerde, de orthodoxe kerken bezocht, gelijk ook het bericht over zijn vraag om hem dit bezoek toe te staan en van de onderhandelingen met den orthodoxen aartsbisschop Antonius van Wolhynië. Daarom behooren alle berichten, die uit zijn tegenwoordige verblijfplaats Kursk komen, met bijzondere terughouding ont vangen te worden." „De voorname rol", zegt nog de „Köln. Volksz." die Aartsbisschop graaf Andreas Szeptycki in het politieke leven speelde der Ükraniërs, haalde hem reeds lang voor den oorlog den blinden haat der Russen op den hals, die voor geen verdachtmaking terugschrikken, om het hoofd van een gehaat kerkgenootschap te compromitteefen. Na het uitbreken van den oorlog heeft het verdachtmakingswerk der Russische tegenstanders van den metropoliet niet opgehouden, wijl zij hem zijne moedige houding tijdens de bezetting van Lemberg niet kunnen vergeven." •fc De vlektyphus in Servië. Op liet artsencongres te Boekarest deed professor Cantacoezilno, die geruimen tijd in Servië ter bestrijding van den vlek typhus werkzaam was, belangrijke mede- deelingeh. Meer dan 4000 slachtoftVrs dezer ziekte zouden op liet uogenblik in Servië aan wezig zijn, waarvan het sterftecijfer meer dan 80 procent bedraagt. In Uskub be droeg dat cijfer 50 procent en in Nisj 75. Servië heeft geen artsen meer. In het begin van den oorlog bestond het art senkorps uit 360 officieren van gezond heid. Door deze ziekte werd dit korps tot 151 verminderd en op het oogenblik beschikt de Servische staat slechts over 3 medici. Toen de vreemde ambulancen in Servië aankwamen bevonden zij dat het sterfte cijfer tot bijna 100 procent was gestegen. Een Oostenrijksch priester doodgeschoten. Volgens de Italiaansche Avanti" meldt de „Gazetta del Populo" van Turijn, dat de pastoor van het Oostenrijksche stadje Caporetto (Karfreit) aan de Isonzo, door den Ital'aanschen krijsraad te Udina ter dood is veroordeeld en gefussilleerd, om dat hij onder het hoogaltaar van zijn kerk een telegraaftoestel had verborgen, waar-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1