BUITENLAND. BINNENLAND. UIT ZEELAND. Laatste Berichten Van het Oorlogsveld. Gemengd Nieuws. 408e Sfaafsloferij. i Bommen op Calais. CALAIS, 5 Juni (Reuter). Vanmiddag is een taube over Calais gevlogen. Ver scheidene bommen werden geworpen. De schade is onbeduidend. Er is echter éen persoon gedood. Zeppelin op de oostkust van Engeland. BERLIJN, 5 Juni. (W. BOfficieel. In den nacht van den 4 en op den 5 an Juni hebben onze marine-luchtschepen aanvallen gedaan op de versterkte mon ding van de Humber en op het vlootsteun- punt Harwich. De havenwerken van Har wich zijn rijkelijk en met succes met bommen overstrooid. Talrijke felle bran den en ontploffingen, waaronder een van een gasketel of petroleumtank, die bij zonder fel was, werden gezien. Voorts zijn er bommen geworpen op een spoor wegstation. Onze luchtschepen werden door geschut te land en te water hevig beschoten, maar niet getroffen en zijn behouden teruggekeerd. De herovering van Przemysl te Weenen gevierd. WEENEN, 3 Juni. (Van den bijzonde ren correspondent van „De Tijd".) Zóó spoedig had men het hier toch niet ver wacht Przemsyl is weer in handen der Oostenrijkers gevallen. De vreugde is buitengemeen. Tegen den middag werd het nieuws bekend. In korten tijd was de vreugdemare door heel de stad gevlo gen en een optocht formeerde zich naar het keizerlijk slot Schönbrunn, waar een geestdriftige betooging plaats vond, even als voor het departement van oorlog. De machtige vesting is weer heroverd, aan welker inname de Russen zoozeer hechtten en die zelfs door den Tsaar werd bezocht. De geestdrift hier kent schier geen gren zen hadde de bezetting het destijds nog enkele maanden kunnen uithouden, dan ware de verwinning nog volkomener ge weest. De opmarsch naar Lemberg gaat natuurlijk volgen, nu het belangrijke spoorwegknooppunt Stryj ook reeds door Von Lissingen is veroverd en de zuide lijke Russische troepen aan de Pruth fei telijk afgesneden zijn. Onmiddellijk hebben de burgemeester en het geheele stadsbestuur zich met een geestdriftvollen gelukwensch tot den kei zer gericht, die aan God dank zegde voor deze zegepraal. Ook Z.Em Kardinaal Piffl behoorde tot de eersten, die den grijzen monarch hun verblijding wilden betuigen. Oostenrijksche legerberichten. WEENEN, 4 Juni (Off.) In den loop van den dag werd Przemysl van vijanden gezuiverd. De vijaod trok terug in Ooste lijke richting en trachtte met zijn achter hoede op de heuvels ten Z.W. van Me- dyka tegenstand te bieden. De verbonden troepen vallen den vijand daar thans aan. Intusschen is het aan het leger van gene raal Böhr Ermolli gelukt van uit het Zuiden door de Russische stelling te breken en op te rukken in de richting van Mosjiska, van welke stelling onze troepen nog slechts enkele K.M. verwij derd zijn. Ook het leger van generaal von Lin- singen behaa'de opnieuw successen. De Russen zijn sedert hedenmorgen voor dit leger in vollen aftocht. Aan de Proetlinie zijn als gevolg van de gebeurtenissen aan de San en boven-Dnjester nieuwe gevech ten tot ontwikkeling gekomen. Waarde vijand trachtte aan te vallen werd hij met zware verliezen afgeslagen. 900 man werden gevangen genomen. Aan de beneden-San en in Polen is de toestand onveranderd. Italiaansch legerbericht. ROME, 4 Juni. (Off) Ons offensief aan de Isonzo ontmoet groote terreinmoeilijk heden. De vijand heeft zich in grooten getale en met veel geschut krachtig ver sterkt. Na een strijd welke den geheelen 3en Juni duurde, bleven de top en de helling van de Monte Nero in ons bezit. Wij trokken versterkingen samen om een beslissing te krijgen. De opmarsch wordt steeds voortgezet. Duurte van levensmiddelen in Warschau MOSKOU, 4 Juni. (W. B.). De „Roess- kojo Slovo" verneemt uit Warschau, dat de vleeschprijzen daar thans gestegen zijn tot 90 kopeken het pond tegen vroeger 18 kopeken. In Charkof verklaarden de slagers, dat zij geen vleesch meer tegen de maximumprijzen konden leveren. Te Sebastopol is gebrek aan brood. «ElitlIË, Schepen Van Kuyck gestorven. De bijzondere correspondent van „De Tijd" te Antwerpen bericht Na een lange ziekte is schepen Frans van Kuyck gestorven op slechts 63-jari- gen leeftijd. Hij was de gevierde schepen voor schoone kunsten en wetenschappen. De onheilen, in het laatste jaar over Antwerpen losgebroken, hebben zonder twijfel zijn dood verhaast. Schepen Van Kuyck heeft veel voor de verfraaiing van Antwerpen gedaan. Aan hem dankt men de Vlaamsche Opera, het groote Feestgebouw, het Museum voor Volkskunde, den aanleg van het Nachtegalenpark en vele andere zaken. Hij was een erkend voorstander der Vlaamsche beweging tevens. R. K. Vacantiekolonies. Men meldt uit Egmond aan Zee Maandag 31 Mei j.I. vertrokken de kinderen der R. K. Vereeniging voor Vac.-Kol. te Deventer, na een verblijf van vier weken. De prachtige Meimaand heeft deze eerste groep de beste resul taten bezorgd. Het maximum der ge wichtstoename was 11 pond, het mini mum 8 ons. Daarna arriveerde de tweede groep, uitgezonden door de vereeniging van Vac.-Kolonies te Breda. (Maasbode.) Goes. Zondagmiddag omstreeks half een had het zoontje van dien heer A. F. de P., alhier, het ongeluk, terwijl hij over de modder liep aan den Oostwalerin ta zak ken. Door het spoedig ter hulp snellen van een sergeant en een soldaat werd het knaapje, met Lehulp van een ladder, uit zijn netelige positie bevrijdt, zoodat dit ongeluk betrekkelijk goed afliep. Het dochtertje van den heer Alph. de P. alhier, dat gisteren voor pleizier te Middelburg was, had het ongeluk er een been te breken. Hedennarniddag hij het inladen van hengsten aan het station alhier, had de wisselwachter B. V. bet ongeluk, terwijl hij een plank recht lag, waarover de heng sten moesten geleid worden, van eera tdezier dieren een hoefslag te krijgen in het gezicht. Bloedig verwond aan de onder kaak werd ijlings om geneeskundige hulp gezonden, die verleend werd door dr. Lasonder. Na verbonden te zijn begaf B. V. zich huiswaarts. De Zaterdagavond concerten van het muziekkorps van het 3e Regiment op de groote Markt alhier, trekken hoe langer zoo meer de belangstelling en geen won den. Zaterdagavond b.v. werden we ver gast op een uitmuntende pistonsolo, op een keurige Catalane met Castagnetten- begeleiding en op twee op magistrale wijze uitgevoerde opera-fragmenten uil Meijer- beer's „Africaine" en Doniztetli's „Favo rite". Alles stond onder de zfeer bekwame leiding van dhr. J. R. v, d. Glas, dia als kapelmeester met eer© de voetsporen drukt zijner eminente voorgangers, Barbte en Bonman. Aanstaanden Zaterdag zal hier geen concert gegeven worden. Door den heer E. van den Bosch, secretaris-penningmeester van het Burger lijk Armbestuur alhier, is als zoodanig eervol ontslag aangevraagd met ingang van 1 Augustus a.s. Met ingang van 1 Juli wordt de postrit Goes -Wolfaartsdijksche Veer op geheven. De post zal met inigang van dien datum per auto-dienst vervoerd worden. (Z.) Middelburg. De herdenking van het 50 jarig bestaan van. de vereeniging „Uit het Volk Voor het Volk", zal op Maandag 14 dezer plaats hebben in. het Schutters hof, waar zoowel het Middelburgsolr mu ziekkorps als de hoogste klassen van de Volkszangsehool zich zullen doen hoo- ren. Het muziekkorps zal op verzoek voornamelijk uitvoeren de verschillende nummers, die bij feesten door de ver eeniging georganiseerd, voor het eerst werden ten gehoore gebracht, zooals de Klepper-, Trommel- en Trompetinnen- marscli, de Fecstreien enz. Het belooft een aangename avond te worden. De nu reeds 103 jaar bestaande Zon- dagavondconcierten worden met ondergang althans met achterwege blij'vien in dit jaar bedreigd. De commissie heeft veel minder aanvragen voor lidmaatschapskaarten ge kregen dan andere jaren, niettegenstaande de termijn van inschrijving reeds is ver lengd. Tot Zaterdag a.s. blijft de inteeke- ning' nog open bijl dan heer L. K. van der Harst J. Jz. en wij wekken een ieder op, die het missen kan zich als nog1 aan te melden. De gegoeden onder onze lezers roepen wij toe: Teeken in voor een kaart van f 0.50 of f 1.gij steunt een zeer nut tige zaak, en geeft aan uw minder bevoor rechte burgers in deze moeilijke tijden een zeker zeer gepaste afleiding. Voor het tweede Molenwaterconcert had de heer Morks een uitgelezen pro gramma samengesteld; met het Wilhelmus aangevangen eindigde het met de feest- ouverture over de Nederlandsche volks liederen van Blatlormann. Het publiek, dat in bijzonder grooten getale was opgekomen, o.a. waren al de stoelen bezet, bracht hulde aan het korps en zijn eminenten leider, door een grooto attentie en een warm applaus. Ook het fraaie weder werkte tot het welslagen van den niooien avond. Na afloop van de uitvoering werd het. korps ontvangen in de Koffiekamer van den Schouwburg door de bewoners van het Molenwater en werd liet korps miet het merkwaardig jubileum gelukgewenscht bij monde van den lieer Iz. Snoep terwijl ook de heer A. P. van den Hel zijner zijds woorden van gelukwensch sprak. De heer Morks dankte mede namens de leden van het korps voor de ontvangst en aeide dat het ook reeds op hoogen prijs was gesteld, dat door het uitste ken van de vlaggen aan bewijzen van sympathie was uiting gegeven. Een en ander werd met een glas druivennat be- izegeld. (Z.) Vlissingen, Zaterdagmiddag vier uur werd door het visschersvaartuig VLI 19 tie Vlissingen aangebracht een lijk, dat in de Deurlo aan de Scheldemond drij vende Ivvas gevonden. Het lijk werd her kend als van een vissclier van ieen bom uit Heïjst, die eenigie weken geleden daar ter plaatse is omgeslagen, liet lijk werd naar de begraafplaats te Vlissingen over gebracht. Toen Zondagmorgen j.I. de hoofdagent van politie Drenlh, met zijn politiehond in de huurt van het haven terrein surveilleerde, zag hij twiee man nen uit een boschje te voorschijn ko men, hetgeen hij verdacht vond. De agent gaf den hond lucht op de voet sporen van de mannen, teneinde een nader onderzoek in te stellen. De hond speurde, het spoor volgende, tot 300 M. verder en bracht toen van onder een struik een zakje suiker te voorschijn, dat hij kwispelstaartend in ziijn bek bij den agent bracht. Bij onderzoek bleek de zak afkomstig van een Noorsc.h schip, dat in de haven suiker ligt te laden. De beide mannen werden aangehouden en er werd huiszoeking hij hen gedaan, waarna nog meer suiker afkomstig van diefstal van bedoeld schip gevonden werd. De politie zet het onderzoek voort. Nadat reeds Vrijdag het lijk van een der opvarenden van de Heijster- vischbom H 5a, welke in den nacht van 13 op 14 Mei in de Deurloo verging en waarvan het wrak op 16 Mei hier word binnengebracht, zijn Zaterdag we der twee lijken van de bemanning aan gespoeld, namelijk een te Breskens en een tusschen Zoutelande en Westkapelle. Zondagmorgen dreef te Vlissingen aan het lijk van den 13-jarigen jongen, die zich ook aan boord heeft bevonden. Van de vijf verongelukten z;ijn nu dus vier lijken gevonden. Al de lijken verkeerden in verregaanden slaat van ontbinding. In de algemeenje vergadering van aandeelhouders in de Stoomvaart Maat schappijl „Zeeland" zal worden voorge steld 10 (vorig jaar 6) pCt. dividend uit te keeren. Schore. Zaterdagochtend 11 uur daalde alhier op de weide van den heer C. Glerum een ledige luchtballon, van Duit- sche nationaliteit, gemerkt Cöln B. Door militairen werd er op geschoten. Talrijke nieuwsgierigen kwamen per rijwiel en te 'voet toegesneld, terwijl ook vele mili tairen, zoowel hooggeplaatste als van minderen rang, aanwezig waren. Door den commandant van Hansweerd is de ballon in bewaring genomen, in afwachting van nadere orders. (Z.) Kapelle. Zondagmiddag had vlak voor het station een botsing plaats tusschen twee motorvvielrijilers, dat alhoewel toch ernstig genoeg, bijzonder goed afliep wat hoofdzakelijk te danken was aan het be zadigd rijden. De. eene motor, van dhr. Almekinders van Kloet'nge, was totaal on bruikbaar, terwijl de andere, van een militair, ook zwaar beschadigd was. Ook was deze zelf nogal ernstig verwond, doch kon, na op het station verbonden te zijn, de reis voortzetten. Krabbendijke. Dit jaar zul'.e.i in deze gemeente Weder twee dij'ksdoorgangen aan den spoorbaaij gewijzigd worden. De thans beslaande scholbalken worden op geruimd, en daarvoor ijzeren deuren in de plaats gebracht, die hoe zwaar ook, nochtans bij eventueel© noodzakelijkheid door een man gesloten kunnen worden. Heden (Maandag) is met de werkzaam heden reeds een aanvang gemaakt. Dhr. Lindenberg uit Wemeldinge is aannemer van beide doorgangen, bij wachtpost 27 en 28 alhier. Eindelijk zijn dan toch do ijzeren duikers, welke dienen moeten om on der den nieuwen verbindingsweg van hier naar Rilland te worden gezonden, aange komen, zoodat men thans dezen weg kan voltooien, wat vermoedelijk wel in een paar weken kan gebeuren; na legging van den duiker moet men hem nog wal sen, waarna hij opgeleverd kan worden. Niettegenstaande de weg nog doorge graven is, wordt hij al een tijdlang door de voetgangers gebruikt, doch voor voer tuigen is dit nog niet mogelijk. Rilland-Bath. Vrijdagochtend ten half tien ure vergaderde de gemeenteraad. Voorzitter de burgemeester. Na opening der vergadering en lezing der notulen wordt mededeeling gedaan van eenige in gekomen stukken. De begrooting 1915 wordt gewijzigd overeenkomstig de op merkingen van Ged. Staten. Aan de Wa terleidingmaatschappij Zuid-Beveland" te Goes wordt concessie verleend tot het leggen van buizen ten behoeve der wa terleiding van Rilland naar Bath. Beslo ten wordt het plateau nabij de haven te Bath te bekeien en hiervoor een geld leen ing aan te gaan. Een verzoek van J. Ogier om ontheffing van zijn hoof de- lijken omslag wordt ingewilligd. Een schrijven van de algemeene Vereeniging het „Groene Kruis" om de schoolboeken te laten ontsmetten wordt voor kennis geving aangenomen. Bij de rondvraag vraagt dhr. A. Blok hoe het is afgeloopen met de bijlevering van steen voor de woning van den hoofd onderwijzer te Bath. De voorzitter zegt, dat dit door de gemeente moet geschieden. Ook vraagt dhr. Blok voor wiens reke ning de bestrating van hel klinkerpad op het dorp geschiedt. De voorzitter zegt, dat dit Vooir rekening is der Gasfabriek. (Z.) Nisse. Zaterdagmiddag werd in de her berg van C. de Blaeiji alhier leen gecom bineerde vergadering gehouden van afge vaardigden der Geitenfokvtereanigingen in Westelijk Zuid-Beveland. Gekozen werd als bestuurslid van genoemde combinatie de heer D. op 't Hof van Heinkenszand. Be sloten werd een kringtentoonstelling te houden te 's-Heerenhoek op 10 Juli a.s., alwaar de vereeniging dier plaats voor de totstandkoming zorg zal dragen. Voorts werden nog benoemd tot kringkeurmees ters de heeren L. Huissoon te Nisse en J. den Boer te Nieuwdorp. Zes van de negen aangesloten viereenigingen waren vertegenwoordigd. Door den heer Jb. Kloosterman alhier is tegen 1 September a.s. ontslag inge diend als lid van den gemeenteraad, zulks wegens ouderdom. Sedert 1866 heeft hij zijn taak vervuld als raadslid en sedert 1878 als wethouder. Voor <je periodieke vlarkiezing zijln dit jaar aan de beurt van aftreding de heeren A. Nieuwenhuijlse en A. v. d. Poest Cle ment. Hoedekenskerke. Tot voorzitter van den Raad van Toezicht van de Coöperatieve Boerenleenbank alhier is benoemd de heer P. W. Woutersen, zulks in de plaats van den heer C. Boogaard, die als zoodanig bedankt heeft. Terneuzen. De St.ct. no. 129 bevat wijziging in de Statuten van de N. V. Zeeuvvsch-Vlaamscbe Tramweg Maatschap pij, alhier. Koewacht. Zaterdagnamiddag om 1 uiur zweefde hier boven de gemeente een twee dekker, die blijkbaar den defect, had ge kregen. Spoedig daalde hij| dan ook in een beetwortelakker. Het. was een Engel sche tweedekker, waarin twee officieren zaten. Dadelijk waren de Nederlandsche militairen ter plaatse, als ook een drietal automobielen. De officieren werden ver zocht in één der auto's te stappen en Wer den naar Axel overgebracht. Het schijnt, dat de tweedekker, die de Fransche vlag droeg, op zijln verkenningstocht door Bel gië averij hoeft opgeloopen. Breskens. Vrijdagmiddag had een jon gen van den heer Vr., kolenhandelaar te Breskens, bij het spelen op een wagen met vlas, die gereed stond om in een schip te worden overgeladen, de onvoor zichtigheid van de wagen op het schip te springen, waarbij hij zijn rechtervoet zoo deerlijk kwetste, dat onmiddelijk ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen die het oordeelde om hem naar het ziekenhuis te trausporteeren, hetgeen met de provinciale boot van 4,10 uur nog is geschied. Stavenisse. Door het dagelijks bestuur zijn op de lijst van aanbeveling voor ge meente-ontvanger geplaatst de heeren le A. J. verstraate, lid van den gemeen teraad en 2e M. P. Tazelaar, kassier van de Boerenleenbank. (M cl.) Oud-Vossemeer Aan C. Westmaas, oud opperbrandmeester alhier is krachtens de pensioenwet voar gemeenteambtenaren 1913 een pensioen verleend van f7. (M.e.t.) Militaire tocht. De militaire 70 K.M. tocht IJzendijke Sas van Gent—Zaamslag en terug is uit stekend goed geslaagd. Donderdagavond tegen 6 uur vertrokken, zijn de deelne mers Vrijdag om 2 uur teruggekeerd. Slechts één moest het in Zaamslag op geven. Bij aankomst in IJzendijke werden zij opgewacht door het militaire muziek van Oostburg en het burgermuziek van IJzen dijke Omstuwd door een groote massa belangstellenden gingen zij naar de markt, waar de militairen door hunne superieu ren gelukgewenscht werden met hunne prestaties. Te beweren, dat de deelnemers geen sporen van vermoeidheid toonden, zou te veel gezegd zijn. Maar monter en opge wekt zagen zij er toch uit. Zij hadden maar één roep over de goede ontvangst, allerwege ondervonden. (M. Ct.) Veilingskosten. Naar de „Zier. N.-B." verneemt, hebben de notarissen in Zeeland eene wijziging gebracht in de onkosten, die koopers van publiek gekochte vaste goederen hebben te betalen. Beneden zeker minimum blijven die kosten 8 pCt., doch voor grootere ver- koopingen worden ze geleidelijk lager, tot 51/2 pCt. Dit bericht is echter niet geheel juist, Het besluit is genomen door een 14-tal notarissen, en van de overige is nog niet van allen instemming ontvangen. Bovendien zal het niet dadelijk in wer king treden, maar zal het eerst bekrach tigd worden na het einde van den oorlogs toestand. (M. Ct.) Onze correspondent schrijf ft ons van do Zeeuwsch-Vlaamsche grens, dd. 5 Juni De Duitsche overheid is begonnen langs det grens electrische draden te laten span nen. Met de personen, die gedeeltelijk in Holland en gedeeltelijk in België wo nen, wordt overleg gepleegd of ze wen- schen te vallen binnen dan wel buiten de draden. Ik woonde gisteren toevallig een dergelijke bespreking bij. De Duit- schers zijn in deze kwestie zeer gemoe delijk. Personen, die liever binnen Hol land wonen, wordt dit toegestaan en de draad wordt dan pl.m. 5 M. van het huis gespannen, zoodat het gedeelte, wat tot België behoort, nu ook tot Holland zal gerekend worden. Terwijl ik U dit bericht, passeert juist oen Engelsche tweedekker hoven Aarden burg in Oostelijke richting. Het is vrijwel onmogelijk om op het vliegtuig te schie ten, daar het op zeer groote yhoogte vliegt. 7 Juni 5 uur 's namiddags. Londen. Lloyds meldt uit Peterhead, dat de trawlers „Fazehound" en „Curlew" Zaterdag op 25 mijl afstand van Peterhead door iee>n Duitschen duikboot in den g'rond zijln geboord. De bemanningen Wierden ge red. Londen. De Morning-post bevat een bericht uit Athene, meldende, dat de firma Krupp ©en groote fabriek van ontplofbare granaten en bommen in de nabijheid van Konstantinopel. heeft opge richt. Er werken daar 4000 Duitsche ar beiders. Parijs. Communiqué van 11 uur: De slag ten noorden van Atrecht duurt nog heftig voort, met. een voor ons gunstig verloop. Wij gingen belang rijk vooruit door onze verschillende goed geslaagde aanvallen. Wij veroverden loop graven in het labyrinth en hebben nu V3 daarvan in ons bezit. Het gevecht duurt thans onafgebroken gedurende acht dagen. Ten noorden van do Ais no en ten oosten van Tracy-Le-Mont. hebben wfij (na een hevige beschieting twee linies loop graven over een lengte van 1 kilometer veroverd. Bij een bestorming maakten wij 200 man gevangen en veroverden 3 veld stukken. Washington. Tengevolge van ©en on gesteldheid van president Wilson is de voltooiing van de nota aan Duitsch- land vertraagd. Hij zal nu vermoedelijk door minister Bryan gerevideerd worden Men verwacht dat er geen verlof zal worden gegeven om de nota vroeger dan Dinsdag of Woensdag mogelijk zelfs eerst Donderdag te publiceeren. Er z'ijiu buitengewone voorzorgsmaatre gelen genomen ten eindia te zorgen, dat die nota precies zooals zijl gesteld is, zal worden overgebracht. Zij zal via Londen en Den Haag naar Berlijn verzonden worden lan de Ameri- kaansche gezanten op deze plaatsen zullen den tekst controleeren. De Amerikaaasche ambassadeur te Ber lijn zal ze niet overhandigen, voor hij zeker is dat zijl woordelijk juist is. (Hand.) Berlijn. Het offic-jeele bericht van het hoofdkwartier meldt het afslaan van Fransche aanvallen op verschillende pun ten van het Westerfront, het overtrekken van de Windau op het Oostelijk oorlogs veld door Duitsche cavalleri© en het voortzetten van het offensief in de streek ten Oosten van Sawdyniki, waar 3340 gevangenen zijn gemaakt en 10 machi negeweren veroverd. Verder werd de rechteroever van de Njemen voor een groot deel van vijanden gezuiverd, ter wijl ten Oosten van Przemysl, waai 3805 krijgsgevangenen werden gemaakt, de strijd met succes wordt voortgezet en een gedeelten van Von Linsinger's leger de Dnjester zijn overgetrokken. Petersburg. Het Russisch communiqué gewaagt van het ageeren van Russische vliegers boven den Weichsel, waarbij bo.m men werden geworpen, die een schip deden zinken. Den 5 .Tu,ni gebruikte de vijand verstikkende gassen bij zijn aanval. In Gallicië trokken de Russische troepen bij Grobler de heneden-San over en ver sterkten het terrein. Het communiqué er kent het voortzetten van het Duitseh- Oostenrijiksehe offensief vanuit Przemysl, in de richting van Mosjiska, maar bericht tevens, dat de vijandelijke aanvallen door het Russische vuur werden gestuit. Aan de rechteroever van de Pruth werden 4 Juni en volgende dagen tal van Oostenrijksche aanvallen afgeslagen. Terneuzen. Reizigiers uit Gent doelen mede, dat vanmorgen boven de stad een gevecht is geleverd' tusschen Engelsche vliegtuigen en een Zeppelin, met het ge volg, dat het luchtschip vernield is. Er moeten 28 slachtoffers zijln. De Belgen die naar Nederland vertrokken, kregen aan zegging, dat zij acht dagen weg moesten blijven. Gevaarlijik goedje. Op Ame land is jcloo-r eein strandjutter een! ijzeren kistje aangespoeld gevonden, dat 'hermetisch was gesloten, met 12 schroeven door het deksel, en bij opening door de militaire autoriteiten, ammunitie bleek te bevatten. Het is tot verder onderzoek naar den Helder opgezonden. Merken of bijzondere kenteekenen waren niet aanwezig, zoodat men geen afkomst kon bepalen. (N- R. Crt.) Een historisch hotel. ■Oen Juni zal het 250 jaren geledten pal het Hotel „De twee Steden" te 's Venhage aan het Buitenhof de vro1 woning vam de afgevaardigden der indd loo het eekenis volle steden Alkmaar; Enkhuizen voor de vergadering der St van Holland als zoodanig is geëxj ■eerd. („Tijd' fi 1000: 1572 6124 400: 200: 100: f 70 Nieten 338 932 8827 11958 1339 11308 11587 19062 2271 11205 14447 15833 1 4220 5599 6996 7192 9759 10652 12439 15635 331 1582 1597 7303 327 332 338 1535 1546 1550 1559 1616 1638 6900 6902 6967 6981 7193 7208 7274 7293 8005 15514 15519 15| 15553 17536 19217 Bovenstaande trekking heeft v] zoover het de prijzen beneden f 100 treft - alleen betrekking op de numir die in Zeeland zijn geplaatst. De tien maanden, die thans reeds loopen zijn, sinds de oorlog uitbi] hebben de taak, wedke ons land in werelddrama te vervullen heeft, ste duidelijker doen uitkomen. Die taak is drieërleihandhaving onze onzijdigheid en rechtmatige bel gen, verzachting van het leed door oorlog geslagen, medewerking tot pogingen, onr het wapengeweld te dr ophouden en het herstel van den vrt| op deugdelijken grondslag te bevorder Dat de Regeering langs deze we; wil werkzaam zijn, heeft zij nretterd; bewezen, en men mag er zich van ov jtuigd houden, dat zij zich geen and rol zal laten opdringen. HU it sommige ptrsklanken zou wel er de gevolgtrekking kunnen worden j maakt, dat ook hier te lande de o] logskolder besmettelijk heeft gewei- Men kan er zich niet te zeer over v wonderen in dezen abnormalen, o\ spannen tijd. Maar de Regeering zal haar kalmte vastberadenheid niet verliezen, en v de overgroote meerderheid des voll ifkeerig van alle avontuurlijke politir mag hetzelfde worden verwacht. Niet alleen zal daarmee het vaderla rijn gediend, maar ook het belang tl vele duizenden, wier lot ons is toevJ trouwd en, last not least, de zal van den vrede, die toch eens kornl moet en op het herstel, waarvan Nedr land grooten invloed zal kunnen uitoei uen, wanneer het volhardt in de correcf strikt onzijdige houding, tot dusver langenonren. Dat sommigen dit niet schijnen te b leffen, een taal voeren, die, naar well, .ijde dan ook, achterdocht kan wekk< :n onze gezindheid in een minder jui. laglicht stellen, is te betreuren. En hetzelfde geldt voor het lichtziun: ipwerpen van problemen, die op d i ijdstip vooral moeten worden overgeh en aan het beleid van de ver a n voordel ij ke regeeringspersonen. Nimmer wellicht was voor den arbei es Vredes aan Nederland een zoo schoon aak weggelegd, als in dézen geweldige] ijd. Maar nimmer ook was zwaarder di| erplichting van kloekheid en zelfbeheer ching tevens, opdat het land die taal i al haar volheid kunnen volbrenget n geen schaduw van verdenking bij di I rijd voerenden te onzen opzichte rijze Onze houding tegenover hen moet ti enenmale ongerept z ij n en b 1 ij ven (Centrum.) In het Buitenlandsch Overzicht" var et tijdschrift „Onze Eeuw",, leest mei ver de voorgenomen Missie bij den H toel het volgende „Vrede J Het lijkt er nog niet naai laar intusschen waakt onze Regeerin" a wenscht een wachtpost aan het Vati aan, van waar in ieder geval poginger )t vredesherstel worden gedaan. Waaron iet Üiinoodig, blazen velen de Paus an niets uitrichten Hoe weten die ve, :n dat Of zouden zij misschien uit die and geen vrede willen Dat zou toch nzinnig zijn. Gevaarlijk, blazen anderen] at wordt een vast gezantschap hij deiJ ausNeen, zegt de Regeering, dat i] e bedoeling niet, waarop men antwoordt scoord, maar wel het gevolgEn zelf] s dat het gevolg moest zijn mogeil ij zeggen zou de kans, zij bet eed leme kans, op vrede, op onze medewer] mg bij pogingen tot vrede, het offer I s het er een is waard zijn. Daaromi -en kabaal met gebaren van 1853 en wwlan eenv°,1(% toeslaan, omdat mS r rer- rowde Regeering dq nn!;<] l' ei iUiZ'<it: geen Pr°testantsol: anti clericaal kabaal in deze dao-en aann eendracht onze kracht meer dan at moet lieeten. Toelaten zonder te luis «t!Ba,ar wijsneuzige protesten van „ont K„, Kerkeraden en „evangelische" ot iti-clericale personen en lichamen. In e zaken 'leeft men te luisteren naar

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 2