Kersen/ De Groote Oorlog. lucerne Klavers /OONHUIS, UND, No. 65. Zaterdag 5 Juni 1915. Elfde Jaargang. u gpggjj B§j| |iU li 1 11 Pilffill 1 n Verschijnt eiken MAANDAG-, MISDAG- en VRIJDAGAVOND. BREDA. g 3 Juni 1915, land te koop E KOOP oo goed als nieuw an Gas- en Water er geschikt voor JN of WINKEL, bij Inschrijving ruisbessen 'arte Bessen - uisbessen en rte Bessen, uisbessen èn ■te Bessen, [ruisbessen varte Bessen [ruisbessen varte Bessen varte Bessen irijving te Koop: Losse Oorlogsberichten. BINNENLAND. UIT ZEELAND. cenhoui, Kerkbanken, choolbanken enz enz. C. VAN DISSEL te uur, te Wemeldinge, aan u DINA DE HEERE, Wei contant geld t ver^oopen: ils, Stoelen, Kachels, )k, Veeren Bed met Kleeren, Glas- en tenevens eenig goud R. K. Kerk te Ovezani F. GROOSMAN, Ovezani E KOOP bij JAC MARTENS te en stand van GOES. •e bekomen bij vKER, timmerman, contant, I. A. TRIMPE BURGER te 0 struiken, D struiken in het Scliuurstoepje in Kloetinge, bij de hotstede 0 struiken, groeiende aan Kloetinge. met, in 2 ipaadje onder Kloetinge. struiken, en 11 struiken, groeiende in rd aan de Zondagsschool struiken en 16 slruiken, groeiende in de te Kloetinge. 0 struiken, aan den BJ'1' len Ouden Kraaiertpo'de Arendskerke. biljetten in te leveren Juni J915, voor f uUi' bn kantore van NotjU» SELte Goes, alwaar nadere n te bekomen. den Boomgaard bij J1' „Zwake" te 's-Gravenpol^ biljetten in te leveren voor 15, des avonds 7 uiJTrJ/ru. en Notaris H. W. NEE» Sravenpolder. rillmf mm Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. AdministratieGangepoortstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. k contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Yerzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor; gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering gulden bij verlies van een liand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim 60 gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. De toestand. Het groote nieuws is de herove ring van Przemysl door de Oos- tenrijksch-Duitsche troepen. Gisteren ontvingen wij het navolgende draadbericht WEENEN (Off.) Sedert heden morgen 3 uur 30 min. is de ves ting Przemysl weer in handen der Oostenrijkers. Er is om die vesting al heel wat ge streden in dezen oorlog. In September sloegen de Kussen voor het eerst het beleg om Przemysl, dat voor een der sterkste vestingen van Oostenrijk gold, als het ware in Galicië vooruit geschoven om den Russischen inval te breken. De Oostenrijkers wisten echter in Oc tober de vesting te ontzetten, doch wijl de Russen alle verbindingen met andere plaatsen zoo goed als onmogelijk hadden gemaakt, moesten de Oostenrijksche ont zettingstroepen worden gefourageerd en onderhouden uit de voorraden die in Przemysl aanwezig waren. Toen de Rus sen het offensief hernamen en de ver bonden legers met omsingeling bedreig den, moesten de Oostenrijkeis terug trekken en ten tweede male werd in het begin van November Przemysl door de Russen belegerd. Vier maanden hield de vesting het uit, totdat de honger en ontbering meer dan de aanvallen van den vijand de dappere bezetting dwongen zich 22 Maart j.h over te geven. Deze overgave vond een smartelijken weer klank in Oostenrijk en men beschouwde het als een soort van eerezaak dat ver lies te herstellen. Toen met behulp der Duitschers de Russische inval in de Kar- pathen tot staan kwam en de Moscovi- tische troepen in de richting van de San werden teruggedreven, trachtten de Duit schers en Oostenrijkers Przemysl van het noorden en zuiden in te sluiten. Dit mislukte wel is waar door de Russische tegenaanvallen bij Sienawa, met veel stoutmoedigheid uitgevoerd, doch het zware geschut der Duitsch-Oostenrijk- sche legers gevoegd, bij de trots enorme menschenoffers doorgezette aanvallen de den ten slotte toch Przemysl vallen. Oos tenrijk heeft zijn vesting weer terug. Mis schien dat dit voordeel onder militair oogpunt van minder gewicht is dan on der zedelijk oogpunt, wijl dit succes na tuurlijk den moed er in houdt en naar buiten indruk maakt. Toch is ook strate gisch gesproken liet verlies van Przemysl voor de Russen een leelijke tegenvaller want zij missen daardoor het steunpunt van hun vooruitspringend front op die plaats. En spoedige terugtocht tusschen San en Dnjester zal daarvan wel het ge volg zijn. Maar de Duitschers en hun bondgenoot moeten niet te vroeg juichen. Het tegenoffensief der Russen aan den benedenloop van de San is geweldig. Slagen zij er in de Duitsch-üostenrijk- sche strijdmacht door te snijden, dan plukken zij ten slotte den lauwer dei- victorie en ziet het er voor hun vijanden hachelijk uit. Al zou men, afgaande op EDgelsehe r berichten moeten gelooven dat de Itali anen schier in het heetbegeerde Trente zijn, zij zijn pas aan het begin van hun opmarsch en al wat aan gevechten wordt gemeld zijn slechs grensgevechten. Zoo zijn zij in Candina aangekomen in Zuid- Tirol, 9 K.M. van de Italiaansche grens gelegen. Het door hen bezette Ala ligt 10 K M. van de Italiaansche grens. Pri- mör in Karinthië, dat zij bezetten, is een grensdistrict. De Italiaansche communique's geven weinig bijzonderheden over den strijd in het kustgebied en toch zal daar, meer dan den kant op naar Trente de zaak moeten worden uitgevochten. Inmiddels wordt uit Weei.en aan de „Tagezeitung" medegedeeld, dat de Oostenrijkers zich bepalen tot het defen sief in de versterkte stellingen en dat de gevechten op het Italiaansche oor- logstooneel langzamerhand een grootere uitbreiding aannemen. Thans mag ook de Engelsche marine een succes boeken aan de Dardanellen De admiraliteit te Londen meldt dat een groot Duitsch transportschip in de Tunde- rabaai door een Engelschen onderzeeër is getorpedeerd. Te land moeten de Entente-legers nog met veel moeielijkheden aan de Darda nellen te kampen hebben. Mag men Uuitsche berichten gelooven dan zou Engeland alleen 45U0U man aan dooden en gewonden te betreuren hebben. De hospitalen in Egypte moeten vol zijn met gekwetsten. Het hevig schieten dat in Zeeuwsch- Vlaanderen en op Walcheren en Beveland Woensdag werd gehoord, komende uit Zuidelijkerichting, wees op een hernieuwd hardnekkig en verwoed vechten aan het Yserfront. De berichten der hoofdkwar tieren gewagen dan ook van een nieuwen strijd bij Yperen. De Paus en de Oorlog. De „New-York Herald" meldt, dat de Paus 100.000 lires geschonken heeft voor de slachtoffers van den oorlog in Italië. Abbé Camille Duron. Naar de „XXe Siècle" meldt, is abbé Camilie Duron, vicaris te Detergem en oud-professor aan het St. Leonardus-In- stituut te Brugge, als aalmoezenier bij het Belgische leger bij Pypegaele ge sneuveld. De heldhaftige priester heeft den ge- heelen strijd van het Belgische leger medegemaakt en is ten slotte gevallen temidden van zijn soldaten, in het heetst van het gevecht de gewonden verzor gende. (Maasb Een afgevaardigde ter dood veroordeeld. Naar de „Times' uit Brescia verneemt, is Cesare Battisti, algevaardige voor Trente, door een Oosteurijksch gerechts hof ter dood veroordeeld. Battisti nam als vrijwilliger dienst in het Italiaansche leger en verzocht den generaal-commandant der alpenjagers als verkenner te mogen dienst doen, daar hij alle passen en bergtoppen en bijna iederen steen van zijn gebuorteland kent, Een Duitsch-Engelsche overeenkomst. Een buitengewoon belangwekkende inededeeling werd Dinsdag gedaan op een bijeenkomst van het bestuur van het Londen hospitaal. In antwoord op een vraag, werd mede gedeeld, dat van het ministerie van oor log bericht was ontvangen van het sluiten eener overeenkomst tusschen de Duitsche en Engelsche regeering, voor de bescher ming van bepaalde gebouwen. Zulke gebouwen moeten worden gemerkt met een rood en wit vierkant. Musea, kerken hospitalen eu ziekenhuizen, zullen op deze wijze worden beschermd. Indien dit bericht op waarheid berust, is 't zeer zeker een groote stap op den goeden weg. (Maasbode.) Rumenië en Italië. PARIJS, 3 Juni (part.) HetRumeensche blad „Ruumann" publiceert een hoofdar tikel, waarin het zijn vertrouwen in de waarde van het Italiaansche leger uit spreekt en een warmen groet zendt aan „onze rasbroeders, aan onze broedersin de haat tegen Oostenrijk, aan onze toe komstige wapenbroeders". Bommen en Pijlen. PARIJS. (Olf.) Donderdagmorgen tu,s schen vier en vijf uur hebben 29 Fransche vliegtuigen 178 bommen en duizenden pijlen op het hoofdkwartier van den klioion- prins geworpen. Een aantal bommen trof doel. De vliegtuigen, die beschoten wer den, konden ongedeerd terugkeeren. Duitsche verliezen Tusschen 9 Mei en 1 Juni maakten de Frabsche divisies, die Carency, Ablain, Moulin Malin en de suikerfabriek van Souchez veroverden, 310U gevangenen waaronder 64 officierenzij begroeven 2600 doode Duitschers en verloren zelf aan dooden, vermisten en gewonden 3200 man waarvan twee derde licht gewond is. In Champagne ondernamen de Duit schers een nachtelijken aanval nabij Beauséjour. Zij werden aanstonds naar hunne loopgraven teruggeworpen. In Bois-iePrêtre sloegen deFianschen twee hevige Duitsche aanvallen af. Eerste Kamer. De Eerste Kamer, die tegen Dinsdag avond 8 Juni is opgeroepen ter hervat ting der werkzaamheden, vindt voor dadelijke afdoening in openbare vergade ring o m. gereed het wetsontwerp be treffende opschorting van veroordeelin- gen en de voorwaardelijke iuvrijheids- stelling en het wetsontwerp tot nadere regeling van het eedsvraagstuk, voorts de suppletoire Waterstaatsbegrooting voor 1915, betrekking hebbende op de kanalisatie van de Maas in Limburg, omtrent welk wetsontwerp, gelijk men zich herinneren zal, de beslissing, tijdens de openbare beraadslaging in de verga dering van 25 Maart j.l. werd aangehou den ten einde den Minister van Water staat in de gelegenheid te stellen een nadere opgave van de kosten te doen Die nadere opgave is inmiddels dezer dagen verschenen. Voor onderzoek in de afdeelingen bij deze wederkomst der Kamer ligt een lange reeks van door de Tweede Kamer aangenomen wetsvoorstellen klaar, onder welke die betreffende het buitengewone krediet voor Oorlog en dat voor Marine; bestendiging van den staat van beleg bijzondere maatregelen met betrekking tot de lichting 1916 uitbreiding van den landstorm en aanvulling van de land stormwet. Dienstregeling Nederl. Spoorwegen. Naar wij vernemen zal de personen- dienst bij de Holl. IJzeren Spuorvvegmij. en Staatsspoorwegen resp. aanvang Juli en 15 Juni worden uitgebreid. In ver band hiermede heeft de Holl. Spoor besloten een 4Ü-tal goederentreinen ver deeld over alle lijneu uit den dienst te nemen, teneinde het steenkolenverbruik niet te doen toenemen Tengevolge van den Oorlog. Door den oorlog kwamen te Ymuiden in de afgeloopen vijf maanden 335 schepen minder binnen dan in hetzelfde tijdperk van verleden jaar. Tot eiude Mei van 1915 kwamen te Ymuiden binnen 665 stoom en zeilsche pen tegen 1000 schepen in die maanden van liet vorig jaar. Aldus een kolossale vermindering gedurende zulk een korten tijd. Goes. Woensdagavond had de trekking der Paardenverloting plaats in de Prins van Oranje, opgeluisterd door muziek on der leiding van de verlotingscommissie, voorzitter de heer Jac. Z. Risch. Bij het trekken van een prijs van gewicht werden telkenmale fanfares aangeheven. Do hoofdprijs, tilbury met paard, is gewonnen door een arbeider uit Busse len. Een en ander heeft èen waarde van £800. De winner wil echter, zoo zegt men, f 1100 hebben. Er zijn menschen, die nooit tevreden zijn. Men zie den uitslag der trekking in de advertentie in dit nummer. Bevolking. In de 2e helft van Mei zijln ingekomen: B. Kole, werk man, uit. Kloetinge, Heerenissieweg 165; M. Smit, hakkersknecht uit Wissenkerke, Lange Kerkstraat 27A. Koppejan, lood gieter uit Kloetinge, Van der Goleskada 151J. L. Roodzand, klerk uit Hulst, Papegaaistraat 74; M. Openneer, verpleger uit Medemblik, Julianastraat 84; P. J. Klaassen, letterzetter uit Roosendaal, Oude Visehmmarkt 66; Ba. J. Visser, zon der beroep uit Rillamd-Bath, Westwal 167b. Vertrokken: A. Tavenier, politie-aglent, naar Ovezand; Johs. de Wolf, onderwijzer, naar Kloetinge; J. van Dijk, huisknecht, naar Zeist; D. H. C. Ittmann, zonder be roep, naar Voorburg; J. Staal, grossier, naar Kapellelj J. J. M. van Damme, bakker, naar Bezoijien; Aa. A. Moll, wed. Van dei- Hoek, naar Haarlem; S. E. Schippers, vr. van Ml Goedhart, maar Rotterdam; P. Dekker, bakkersknecht, naar Iersieke; W. I. ,C. van Santen, hoofd-redacteur, naar Kloeting®. G. C. Woensdagavond had het doch tertje van den heer SI. alhier, terwijl Zij op een bank in het plantsoen aan den Legerdijk aan het spelen was, het ongeluk er af te vallen, met het gevolg; dat zij haar arm boven den pols brak. Dokter Lasonder verleende geneeskundige hulp. (Z-) Onze haven zal gesloten zijn van Maandag 12 Juli tot en met Dinsdag 13 Juli e. k. Op Woensdag 14 Juli wordt water ingenomen en het af of niet schut ten door den sasmeester geregeld. Middelburg. Bevolking. In de twice- tie helft van de maand Mei zijn in deze gemeente: Ingekomen: C. Suurmond, pakhuisknecht, Potten- markt K 192, uit Oost eu West Souburg; mej. J. S. Paasse, Loudensche kaai H 67, Goes; mej. wed. C. van Dijike; Heeienstr. H 1.46, Oost en West Souburg; W. B. Chrisiiaanse, koopman, Seisweg R 91, St. Laurens; A. J. A. Neuhuijs, kunst schilder, Langeviole K 212, Antwerpen; F. Boogaard, timmerman, Lazaiijptraat O 34, Oost en West Souburg; N. P.de Roos, schoenmaker, St. Jansgang I 71, Vlissin gen; W. S. Ünger, leeraar H. B. S., Turf- kaai II 174, Oegstgeest; G. C. de Bakker, werkman, Eigenhaardstraat P 202, Zaan dam; J. Vertiage, tuinman, Kortedelft F 21, Kattendijke; mej. D. Coomans, Kin- derzorg, Veersche singel S 42a, St. Maar tensdijk P. A. Beset, borstelmaker, 11co renstraat H 129, Roosendaal en Nispen; C. Bosch, arbeider-remmer S.S., Seisweg R 171, O. en W. Souburg; mej. G. N. van Aaitce, Korte Gislstraat A 128, Am sterdam; L. Potter, los werkman, Lange Breestraat O 183, Schore; mej. A. Frede- rikse, Verwerijstraat N 125, Goes; mej. S. II. van Doorn, Lange Singelstraat N 182a, KouJekerke. Vertrokken: A. van den Berg, van Win'.erstraat Q 105 naar Vlissingen; mej. P. Bol, Lange- viel K 205/6, lerseke; F. Laroes, Pluim- straat E 224, Arnenmi JenM. Mol, Bel- linkstraat G 178, Rotterdam; A. Beek man, West. deel oude Haven-dijk V 108, Ritthem; P. J. Hazeloop, Molstraat N 187, Winschtoen; L. R. Vermaat, Kapoenslraat A 15, Gorinchem; mej. A. W. van Eek, Spanjaardstraat E 74, Woensdrecht; P. de Wijze, Spanjaardstraat F 77, Vlissin gen; M. P. Heijboer, Noordbolwerk M 225, Ede (G.); A. H. van der Weel, Markt C 11, Kloetinge; mej. wed. F. Benckhuij- sen, Loskade P 140, Terneuzlsn; L. J. P. Benckbuijsen, Loskaai P 139, Terneuzlen; J. de Schrijver, St. Janstraat I 58, 's Gra- venhage; C. A. Schultz, Veersche singel S 42a, Heemstede; mej. C. M. Kosten, Veersche singel S 42a, Apeldoorn; A. P. Pundke, St. Janstraat I 99, Vlissingen. „M. Ct." Alhier is gisteren door de politie een Belgisch militair aangehouden, die aldaar reeds eenigen tijd vertoefde. De man is geïnterneerd. In de Woensdag gehouden alge meene vergadering van de veieeniging „Handelsbelang" alhier, werd door den secretaris, den heer C. A. Sohulte het jaarverslag uitgebracht over 1914, waar in o.a. herinnerd wordt aan den goed Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 5 Juni: Zwakke tot matigen, zuidelijke tot weste lijken wind Veranderlijke bewolking, moge lijk enkele regen- of onweersbuien. Weinig verandering van temperatuur. geslaagden etalagewedstrijd op 4 en 5 Mei. Het ledental bleef onveranderd, namelijk 163. De rekening van den penningmeester den heer A. van der Weele, aanwijzend een goed slot van f270.25i/2, werd goed gekeurd. De heeren P. W. M. Hcegen van Iloogelande, P. Doets en G. Mes wer den als bestuursleden herkozen. Door den Commissaris der Ko ningin zijn de agenten van politie alhier, G. Bekke en W. jtfowwslen, met ingang van 1 Juni j.l. benoemd tot onbezoldigd veld wachter alhier. Vlissingen. De Stct. bevat een wijzigingj in de statuten van de sociëteit „Neder- landsch Loodswezen" te Vlissingen. Gisteren kwam hier oen groot ge zelschap kloosterzusters aan, die uit het Zuiden van België kwamen en via Enge land naar Frankrijk Zullen vertrekken. Volgens De Tijd zijn gesignaleerd door de Duitsche Kommandantur in Bel gië, om zoodra zij weer uit Holland in België mochten komen, in hechtenis moe ten genomen worden, onder anderen Brijsse (Buysse?), Hellinga, Ilogman (Hof man?), Leferre, Pauwels en Verhuist, al len uit Vlissingen. Zij staan aangeteekend op de z.g. zwarte lijst. Bevolking. Gevestigd 2e helft Meip. Meijer, administrateur, Bellamy- park 3£( van Heemstede; L. van Ëyk, scheepmaker, Nieuwstraat 49 van Rot terdam J. van AkenPieterse va it Wijk, zonder, Kasteelstraat 109 van Nieuw Helvoet; J. Bruggemau, kapper, St. Ja- cobstraat 14 van Apeldoorn; Mej. R. P. f. Schuijleman, enquetrice T. B. C., Wal- straat 15 van Engeland; C. Muilder, scheep maker, Bouwen Bwoutstraat 4 van Rot terdam; Mej. J. M. Roelofs, zonder, Oude Markt 18 van Middelburg'; II. J. Heere Nickel, zonder, Reinier Claeszenstraat 1 van Amsterdam; P. do Wijze, hoorder, Scheldestr. 8 v®.n Middelburg; A. v*ai; den Berg, commissionair, Nieuwstraat 42 van Middelburg; Mej. R. Beekman, kan toorbediende, Rellamypark 4 van Amster dam; II. M. van Beem, handelsagent, St. Jaoobstraat 14 van 's Ilage; A. B. Pundke, techniker, Boulevard Evertsen 30 van Middelburg. Vertrokken: P. P'ietz, Hobeinstraat 23 paai' O.- en W.-Souburg; Mej. M. C. van Kraanen, Palingstraat 51 naar Veen; N. P. de Roos, Korenstraat 8 naar Middel burg; A. W. Bakker, Pluimstraat 2 naar O.- en W.-Souburg; C. Weeland—Sander- se, Bellamypark 17 naar Den Helder; Mej. M. M. Dekoster, Badhuisstraat 4 naar Amsterdam; P. Visser, Paul Krugerstraat 5 naar .Rotterdam; S. II. v. d. Kraats, Vlamingstraat 22 naar Rotterdam; Wed. J. BosBeek, Paul Krugerstraat 5 naar Rotterdam; Wad. P. J. HeygelaarVer- couteren, Hurgronjestraat 5 naar Terneu- zen; J. J. van dor Meulen, Glacisstraat 43 naar Wildiervank; II. II. Eenhorst, V. Quakkelaarstraat 14 naar Amsterdam; B. Leeuwenburg, Winkelmanstraat 27 naar O.- en W.-Souburg; J. J. Spapé, Kasteel straat 5 naar Enkhuizen; J. P. Verhage, Hobeinstraat 38 naar Sluis. lerseke. Een G-jarig zoontje van den heer J. G., alhier, was zoover achter het militaire muziekkorps aangeloopen, dat hij den weg naar huis niet wist to vinden, 's Avonds omstreeks 10 uur be vond het zich tusschen Krulningen ein Krabbendijke, waar het door een fietser schreiende werd aangetroffen. Deze nam het ventje mee naar Kruiningen. De bur gemeester stelde onmiddellijk de ouders hiervan in kennis pn verleende het jongslee een. nacht logies. Hedenmorgen arriveerde bet bij zijn ouders, die burgemeester Dotmi- nicus zeer dankbaar zijn voor zijn vrien delijke bemoeiingen. (Z.)

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1