0e Groote Oorlog. No. 63 Dinsdag 1 Juni 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MMHDMi-.JljjlSDM- en VIIJDAGAVOND Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie 110. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 J< berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: 1500 gulden bij verlies van beide banden, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering I gulden bij J A gulden bij A gulden bij jfl L. I I verlies van een M I 11 I verlies B I I verlies van B B hand, voet I 11 I van een I I een JÊ V I of oog; B duim; wijsvinger; gulden bij verlies van eiken anderen vinger. De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. Advocaat van kwade zaken. „Het Volksblad" te Goes tracht de houding van Italië goed te praten iu een langwijlig artikel, waarbij de trouwbreuk van Pruisen jegens Oostenrijk in zake de Sleeswijk-Holsteinsche kwestie in 1866 als aanloop dient voor de redene ring, dat Italië door het verbreken van een „niet gewild, ja gehaat bondgenoot schap" met Oostenrijk en Duitschland een daad van mannelijke oprechtheid ver richtte. Nu spreekt uit de motiveeringomdat Pruisen in 1866 trouwbieuk pleegde, moet Italië het in 1914 doeu, geen ver heffende moraal, maar afgezien daarvan is het feitenmateriaal ten opzichte van Itahë's gedrag tegenover Oostenrijk zóó belastend voor eerstgenoemd land, dat zelfs het trachten naar een rehabilitatie daarvan een onbegonnen werk is voor een ieder, wiens geweten niet toelaat de on veranderlijke beginselen van recht, trouw en eerlijkheid zoo maar „nir nichts, dir nichts" op zij te zetten. Noch het heet verlangen waarmee sommigen Duitsch land alle kwaad toewenschen, noch hun vreugde waarmede zij coustateeren dat weer een nieuwe vijand „den Duts" op den nek springt, kan wat zwart is wit maken. Als een paal boven water staat vast: lo. Italië heeft 33 jaar v r ij w i 11 i g bondgenoot willen zijn van Oostenrijk en Duitschland en v r ij w i 11 i g op de gestelde tijdstippen (laatstelijk in 1912) dat bondgenootschap hernieuwd. 2o. Na den aanslag op aartshertog Frans Ferdinand was de regeeringspers in Italië vol deelneming in het treurig lot, dat het Oostenrijksche keizershuis had ge troffen en de regeering zelve poeslief voor den bondgenoot. 3o. Toen Oostenrijk zijn ultimatum aan .Servië richtte, zweeg Italië, en deed geen enkelen stap om zich daarover te Weenen te beklagen. Ware inderdaad art. 7 van het bondsverdrag hier in het gedrang gekomen en wel zóó, dat het voor Italië een levensvraag gold, dan had Italië onmiddellijk met klem en na druk bij de Donaumonarchie moeten pro- testeeren tegen haar actie tegen Servië, misschien had het dan nog vruchtbaar werk kunnen doen voor het behoud van den wereldvrede. Thans, 8 maanden na dato, klinkt het protest wel wat zonderling en gezocht. 4o. Oostenrijk-Hongarije bood onder garantie van Duitschland aan de Appe- nijnsche monarchie groote tegemoetko mingen aan, zooals gebied in Tyrol en aan de Izouzo, bevrediging van nationale aspiraties tv 11 opzichte van Triëst en andere plaatsen aan de kust der Adri- atische zee, de vrije hand in Albanië, de haven van Valona. Dit alles kon Italië krijgen zonder één druppel bloeds zijner onderdanen te vergieten, terwijl het in eerlijke neutraliteit volhardend, van land en volk den bitteren krijg verre lneld Maar Italië overvroeg buiten alle gren zen van betamelijkheid en welk eerlijk uiensch zal zulks billijken? onderhan delde, terwijl het bondgenoot „iu pats en vreê" van Duitschland en Oostenrijk was, met de Entente mogeudhedeii. Daar na kwamen de geheime machten iu be weging, de pers werd beïnvloed, en on der den druk van straatbetoogingen heette de regeering voor den „volkswil" te zwichten en den „heiligen" krijg voor een nieuw tierbo. en Italië te beginnen. „Words', „words' en anders niet. Ons nuchter, Hollaiidsch verstand zegt, dat Italië profiteerend van de gelegenheid den oorlog tegen Oostenrijk is begonnen om, gebruik makend van diens netelige positie, zich aanzienlijk meer toe te eige nen, dan hem in en na eerlijke neutra liteitspolitiek ten deel viel. En zoo staat die oorlog in het teeken van het klassieke dichterwoord: „amor sceleratus habendi", „de booze hebzucht". Moge het „Volksblad" bij de beschou wing dezer kwestie, abstractie makend van anti- of pro-Duitsche gevoelens, ob jectief de zaken bekijken, het hoofd koel en de cjnscientie rein houden. Het wil gaarne voor democratisch doorgaan. Wel nu, dan moet het geen woorden genoeg kennen van afkeuring voor den puren veroveringsoorlog, waarin de Itali- aansche regeering het arbeidzame volk drijft en waardoor het de vreedzame, economischeontwikkelings des lauds ruw weg verstoort. Den vredespalm wegwer pen om er het zwaard voor in de plaats te nemen, dat mag een land alleen be staan in de ure dor uiterste noodzaak, als zijn onafhankelijkheid bedreigd wordt als het voor hem wordt„to be or not to be". En dat zulks thans met Italië het ge} val is zal niemand, die eerlijk wil zijn, durven beweren. De toestand. Veel nieuws is er niet ondanks het toetreden van Italië tot den oorlog. Het Italiaansche communiqué spreekt van het beschadigen van Oostenrijksche grens- forten in Tyrol, van het veroveren van den Loftypas op de grens van Karinthië en van het toebrengen van schade door een Italiaansch luchtschip aan de Friuli- grens. Een Oostenrijksch bericht zegt, dat de Italianen te Cortina in Tyrol binnen viëlen doch bij het eerste kanon schot der Oostenrijkers de vlucht namen. Fogingeu der Italianen om over den beneden-Izonzo te komen werden afge slagen. Aan het westelijk front schrijven Fran- schen en Duitschers zich verschillende successen toe in de streek La Bassée Atrecht. Przemysl is reeds met zwaar Duitsch geschut onder vuur genomen en de ring rondom die stad zou zoo goed als gesloten zijn. Volgens Russische stafberichteD heeft de manoeuvre van den Duitschen gene raal v. Mackenzen om Przemysl om te trekken slechts geleid tot enorm verlies van Duitsche soldaten en zijn de Oos tenrijksche strijdkrachten die van 't zuiden uit op Przemysl aanrukten, bij Hussakou gedecimeerd. Bij de Dardanellen verliezen de Engel- scheu schip op schip. Nu weer de „Agamemmou'' onmiddellijk na de „Tri umph." Naar aanleiding van het zinken van de „Triumph" schrijft de marine-corres pondent van de „Times" Het verlies van nog een oorlogsschip in de Dardanellen brengt het aautal schepen, dat wij sinds de hervatting der operaties op 18 Maart kwijt raakten op vijf. Wij hebben reeds verloren de „Irresistible", „Ocean" en „Goliath", (daarbij komt ook nog de „Majestic") en de Franschen de „Bouvet". Eveneens verloren wij bij deze onderneming twee Britsche onderzeeërs en 1 Fransche. Dit zal een ieder doen begrijpen, hoe moei lijk en gevaarlijk werk wij 111 de Dar danellen te verrichten hebben. De Turken intusschen komen er ook niet zonder kleerscheuren af. Uit betrouwbare bron wordt bericht, dat de Turken aan de Dardanellen reeds 0U.UUU man verloren hebben. Thans zijn er ter verdediging nog 8U.ÜOO man op het schiereiland. Naar medegedeeld wordt, hebben de Turken besloten zich in den Kaukasus en op het Sinaï-schiereiland uitsluitend tot de verdediging te bepalen, ten einde hun geheele strijdmacht te kunnen con- ceutreeren aan ue Dardanellen. Italië's trouwbreuk is in den Duitschen Rijksdag door den kanselier ter sprake gebracht. Hij verzekerde dat geheel het Duitsche volk bereid is om door te zetten tot het bittere einde. Wij hebben alles gedaan -— zoo zeide hij o.a. om te verhoeden, dat Italië het Drievoudig Verbond den rug zou toekeeren. Ons viel daarbij de ondank bare rol ten deel, het met ons trouw verbonden Oostenrijk—Hongarjje, met welks legers onze troepen dagelijks ontbering, dood en overwinning deelen, te bewegen de trouw aan het verdrag van den derden bondgenoot door afstand van tot erfgoed gewórden gebied te koopen. Het is bekend dat O.-H. ten slotte tot de uiterste grens van het mogelijke is gegaan. Prins Bülow, op nieuw in actieven dienst des Rijks ge treden, heeft al zijn diplomatiek talent, zijn groote kennis van Italiaansche toe standen en persoonlijkheden onvermoeid ten gunste eener minnelijke schikking aangewend. Al is zijn werk vergeefsch gebleven, 'tgeheele Duitsche yolk is er hem dankbaar voor. Wij zullen ook dezen storm weerstaan. Men behoeft het met de rede van den kanselier volstrekt niet in alles eens te zijn. Op het punt van trouwbreuk heeft Duitschland dat weet de kanselier heel goed geen blanco register. Maar men moet toch erkennen dat uit die rede het bewustzijn spreekt, dat Duitschland zich door Italië niet laat inschuchteren. in de daarop gevolgde discussies waren de verschillende partijen behalve de soci-i listen het er over eens dat Duitschland om waarborgen te hebben, dat het in de toekomst niet meer zal worden aan gevallen, voor gebiedsuitbreiding niet moet terugschrikken, als zulks voor het verkrijgen dier waarborgen noodig is. Minister Delbrück ging op dit denk beeld van gebiedsuitbreiding niet nader in. Immers, uitbreiding der grenzen en gebiedsvermeerdenng door Duitschland doet iedereen vanzelf denken aan een annexatie van België, die de regeering te Berlijn in staat zou stellen de'Belgi sche kust langs het Kanaal te herschep pen in een basis voor Duitschland's oor logsvloot, om aldus Engeland in bedwang te houden. En aaugezten minister Von Jagow in Augustus van het vorige jaar aan de Britsche regeeriug om haar gerust te stellen mededeelde, dat een annexatie van België slechts met vrucht zou kunnen geschieden, indien daarmee tegelijk uitbreiding van grondgebied ge paard ging ten koste van Nederland (ter wijl de Duitsche regeernlg aan dit laatst genoemd land beloofd had zijn neutra liteit te zullen eerbiedigen), lokten de bovengenoemde sprekers en lokte ook bijna het geheele Huis door zijn toe juichingen minister Delbrück op den weg der netelige en gevaarlijke verkla ringen. Wat de regeeriug te Berlijn onder dit opzicht voornemens is of wenscht (men weet, hoezeer de loop der gebeurtenissen politieke inzichten, ja zelfs uitspraken, afspraken en beloften wijzigen kunnen!) blijft een geheim wat de Rijksdag wil (ondanks Von Jagow's verklaring betreffeudeNederland)is thans geen geheim meer, zegt „De Tijd" Dit stukje geldt vooral hen in ons land, die iu hun doen en laten juist te werk gaan alsof er geeii oorlog in de wereld en geen wolkje aau de lucht is. Gerust kunnen wij niet zijn voordat de vrede is geteekend. Bedenkt dat wel 1 Z. H. de Paus tn Italië. PARIJS, 3U Mei (Havas). De geheele Italiaansche pers wijst op den vaderlands- lieveuden toon van het gisteren gepu- bliseerde schrijven des Pausen en op de daaruit sprekende afkeuring van,de Duit sche wijze van oorlogsvoering. Nog een Engelsch schip getorpedeerd. Men seinde ons Zaterdagmorgen CONSTANTINüPEL (Utticieel.) Tege lijk met de „Majestic" schijnt ook het Engelsch slagschip „Agamemmou" getor pedeerd te zijn. Het is waarschijnlijk gezonken. Nader meldt men uit Constautinopel Een nader bericht herhaalt de waar nemingen, welke er toe zouden leiden te meenen, dat nog een ander Engelsch slagschip is getorpedeerd en voegt er aau toeNa deze succesvolle onderue- min der Duitsche onderzeebooteii voor de Dardanellen heeft de vijand uit vrees voor verdere aanvallen der onderzeeboo ten alle oorlogsschepen, met uitzondering van eenige torpedojagers, van den ingang der Dardanellen teruggenomen en zijn aanvals vloot in de bochten van den Aegischen Archipel opgesloten. Van Russische zijde. Het Russische gezantschap te 's-Gra- venhage deelt mede: Het Russische ministerie van marine spreekt het uit Turksche bron verspreide bericht over het verlies van het Russi sche pantserschip Pantéleimon, beslist tegen. Op den iu die onjuiste berichten aangegeven datum bevond bovenbedoeld pantserschip zich in een Russische haven en overigens heeft er sedert eenigen tijd geen enkele vernieling noch beschadiging door den vijand van schepen van de Rus sische vloot in de Zwarte Zee plaats gehad. N.B. Men meldde ons in een vorig nummer abusievelijk, dat de Pantéleimon een Engelsch schip was. Red. Een nieuwe bemiddelingspoging des Pausen. De „Da ly News" bericht, dat de Paus aan de Zwitsersche regeering de vraag heeft doen stellen, of zij bereid was, de gewonde krijgsgevangenen tijdens den oorlog op te nemen. De Zwitsersche Bondsraad heeft den H. Vader medege deeld, dat een zoodanige maatregel nau welijks is door te voeren, maar dat de Zwitsersche legeering bereid is, bij wijze van proef, 10.000 gewonde gevangenen van ieder der oorlogvoerende statengroe- Êen, dus 20.000 te zamen, op te nemen, 'e kosten zouden door de oorlogvoe rende Staten moeten gedragen worden. Frankrijk en België moeten reeds hun instemming met het plan hebben betuigd. Van Duitschland, Engeland eu Oostenrijk- Hongarije is eveneens de aanvaarding van het voorstel te verwachten. Bisschoppelijk protest tegen den Oorlog BERLIJN, 28 Mei. (W. B.) Het „Berl. Tageblatt" verneemt uit Lugatio, dat zes tig van de ongeveer negentig Italiaansche bisschoppen en aartsbisschoppen prote- steeren in een verklaring aan Salnndra tegen den oorlog, welke naar hun mee ning te vermijden ware geweest. De laster tegen de Geestelijkheid. Het informatiebureau „Pax" geeft offi- cieele tegenspraken van de lasterlijke berichten in Duitsche soldatenbrieven dat in Ciney (België) katholieke zusters werden doodgeschoten, omdat zij gewon den vergiftigd eten hadden toegediend; en dat de pastoor van Roye zou zijn ge vangen genomen, omdat hij aan de Fran schen telefonische inededeelingen deed over de Duitschers. De ongeregeldheden te Milaan. BERLIJN, 28 Mei. ;W. B.) De „Lik.- Anz." verneemt uit Chiasso: Milaan is gisteren in staat van beleg verklaard. De uitspattingen van het gepeupel duren voort. De bladeu betreuren, dat behalve Duitsche ook vele Italiaansche eigendom men zijn vernield, alleen omdat de naam van de eigenaars een Duitschen klank heeft. De „Corriere della Sera" veroordeelt de uitspattingen, omdat zich onder de betoogers straatschuimers mengden. De bladen betoogen, dat slechts materieele schade is aangericht, en geen personen ziju vei wond. 's Avonds was de stad ,in duisternis gehuld omdat de komst van vijandelijke vliegmachines van Bergamo was gemeld. Helaas, schrijft de „Corriere", bleven de vuren in de straten, door de betoogers aangestoken en waariu zij Duitsche goe deren vernietigden, door branden. BERLIJN, 29 Mei. (E. B.) De uitspat tingen van het Milaansche gepeupel tegen de Duitschers werden heden in Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van I Juni Zwakke tot matigen, noordelpke tot noordwestelijken wind, meest zwaarbewolkt, weinig of geen regen. Overdag iets zachter. nog erger mate voortgezet, zooals de Miïaneesche„Sera" bericht Halfwassen jongens bevonden zich „op jacht naat Duitschers". Het eerste slachtoffer was de modezaal van Steiner in de Via appe- lari. vijftig passen van het Domplein verwijderd. De bezitter is thans een Italiaan doch dit feit, zoomin als dat op nauwelijks 100 passen zich de kazerne der carabiuiers bevindt, kon de winkel voor een volkomen verwoesting redden. Elegante dameskleeren, struisveeren en alle meubels werden op straat ge worpen, met vueteu vertrapt of met bijlen stuk geslagen. De schade bedraagt meer dan 50.000 lire. Daarop ging het over het Domplein naar de bierlokalen der Pschor- brouwerij, welke het ook al niets hielp, dat zij haar Duitsche bezitter tegen een Italiaanschen verwisseld had. Toen volgde het filiaal van de bekende Weensche meubelfirma Thonet op het Domplein. Ook hier werden de kostbaarste en zwaarste ingelegde kasten en bonte glasschilderijen uit de bovenste verdieping op straat gesmeten. De overblijfselen werden op het Dom plein opgestapeld en aangestoken, liet tramverkeer moest onderbroken worden, want toen het vuur de electnsche boven- grondsche leiding dreigde te doen smel ten, moest de stroom worden afgesteld. De verwoestingen werden daarna bij andere Duitsche winkels voortgezet. Ver der eischte de woede van het Milaansche gepeupel ook nog als offer de groote speelgoedwinkel van Zuckermann en de meubelzaak van Jacob Zuon. Griekenland's houding. De Grieksche minister-president Goe- naris heeft aan een correspondent van de „Boedapesti Ilirlap" ve zekerddatd politiek van Venizelos heeft afgedaan en Griekenland in geen geval zijn neutra liteit zal opgeven. Dat is de wil van het volk. Dit is eveneens de wil van den koning, die hoewel ziek toch deelneemt aan de leiding van den staat De „Osservatore Romano" wijst opnieuw op de pijnlijke positie, waarin zich de H. Stoel bevindt nu de Oostenrijksche, Pruisische en Beiersche gezanten bij liet Vaticaan zich zagen ge noodzaakt te vertrekken „niet alleen om dat hun peisoonlijke veiligheid gevaar kan loopen, maar ook omdat hun posilie moraliter onhoudbaar was geworden. Zelfs indien de Italiaansche regeering den gezanten had veroorloofd, vrijelijk met den H. Stoei en onder diens ver antwoordelijkheid te blijveii verkeert", zou hun positie toch onwaardig zijn b. worden aan huu Imogen rang. Van de Belgische grens. Het wordt, naar liet V. D -bureau uit Rosendaal verneemt, steeds moeilijker 0111 België te verlaten. Dienstplichtige mannen worden niet doorgelaten. Andere mannen worden slechts doorgelaten, in dien ze kunnen bewijzen, dat ze zich in een onzijdig land gaan vestigen of daar werk zullen krijgen, Belgische vrouwen konden lot dusver vrij g makkelijk pas- seeren, als ze hun mannen gingen op zoeken, doch dit mag niet meer. Alleen indien de man in een neutraal land een vaste woonplaats heeft of de vrouw een aaustelliug bezit, dat ze daar in betrek king gaat, krijgt ze een pas 0111 België te verlaten, maar ze mag dan niet meer 111 Belgie terngkeereu. De eerste krijgsbedrijven van het Italiaansche leger. In den nacht van 23 op 24 Mei brak een sterke legermacht, die op de Ita-

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1