De Groote Oorlog. No. 61 Donderdag 27 Mei 1915. Elfde Jaargang. Verschijnt eiken MAANDAG-, WOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. BUITENLAND BINNENLAND. erkoopingen. ledingen. Losse Oorlogsberichten. dag werd zij door k en den agent d, toen zij bezig ng den grond te overal ruchtbaar naar het bureau rgebracht, was de t. dat de steenen gerukt en naar het in zij werd wegge- t verhoor ot vrouw een volledige be- twintig personen eren, bleken van slachtoffer te zijn ht verder aan het Irogist De Ruijter steeds operment, n groot arsenicum- operment zeide zij et verdrijven van woning. Het bleek zij èén harer ken- a bezocht, bij het ienen van spijs of osis operment had om ernstige ziekte lge te hebben. Mie ing bij het zieken- ,n de uitkeering op behield. itenis had afgelegd, er leiding van den li den gelieelen win- met het opgraven leene Begraafplaats en de R. K. Begraaf- ort. Want Mie had zonder onderscheid vel zijn opgegraven tar het zijn er heel lig naar Den Haag de zaak werd geïn- oenmaligen rechter- (Ogleeraar mr. Asser, [gingen 15 maanden at de giftmengster huisstraf werd ver- ar doodgescho- ;ebeurde te Nispen wet" het volgende: eeks 2 uur, bemerkte ie regiment landweer een zevental smok- i met zakken meel, >e Wever'de Rel ive r trekken. Een de1!1 iin het beekje gaan e andere de Zakken n anderen kant te icht riep den kerels htten toen zoo vlug hen oever te berei- 'ilden blijven staan, choten, waarvan er tfillem Stroop, oud- n, doch den laatsten >ep, doodelijk troffen. achterover en was overleden. De eene. het bovenbeen, de 'eehteroor getroffen, waarander de zoon ontkwam op Bel- gelukkige is ge|huwd deren. e 1 i n g. Men schrijft urveillance langs de htenaren zagen een uipen onder het ge- Stein. Het was een -, sinds enkele dagen ie Duitsehers. Ten ►lgers te kunnen ont- :1e Maas gesprongen, chers hem nog enkele lukkig kon hij, hoe- veilig het gastvrije De Belg' werd liefde- kleedinjg en voedsel lan met fimmcieelien oner, naar Engeland boomgaarden en wei ds met tuin, Huvers. Hollmann en Ver- ille, hofstede „Dijk- idijke, Kapelle, bouw- )issel. bouw en weiland en wlanden, Pilaar, ""Haar. mderwijzerswoning, ipen en opbouwen van [nl. Bierensde Ram. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes f 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Ganzepoortsfraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels f 0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaatst, wordt 2 berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. A contant. gulden bij verlies van beide handen, voeten of oogen. Voorts bij ongeneeselijke verstandsverbijstering De abonné's op dit blad, in het bezit der door de directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank' gulden bij verlies van een hand, voet of oog; gulden bij verlies van een duim; gulden bij verlies van een wijsvinger gulden bij verlies van eiken anderen vinger. te Schiedam. De toestand. Op 20 Mei 1882 verbond Italië zich met Duitschland en Oostenrijk, wijl het zich door Frankrijk, dat Tunis had inge palmd, bedreigd voelde. Tot aan 4 Mei j.l., dus bijna 33 jaar, bleef Italië Oostenrijks bondgenoot.. Thans heeft het dat verbond opgezegd, omdat Oostenrijk art. 7 ,van dat verbond zou hebben geschonden door Italië niet op de hoogte te stellen van de plannen, die de Dona.umonarehie met Servië had na den vorstenmoord te Serajewo. Kenners van het Drievoudig Verbond zeggen, dat deze reden een. geveinsde is en Italië naar den stok heeft gezocht om den hond te slaan. Die reden toch om het verbond te verbreken bestond al in Augustus 1914. Waarom toen reeds niet dien, stap gedaan? Omdat Italië toen nog niet klaar was met zijn militaire toebereidselen. Nu was het gereed en onder aanstoking der agenten van de Triple Entente, onder den drang van de geheime genootschappen, die sinds jaar en dag hunkeren naar den val van het Katholieke- Oostenrijk, werd het volk be werkt in de richting van den oorlog en de koning gesteld voor de keus: öf het zwaard trekken óf zfjn troon bedreigd zien door een revolutie. Wel bood Oosten rijk aanzienlijke voordeel-en aan Italië, zoo het in een waardige neutraliteit vol hardde, maar de Entente bood meer en toen meende de regeering het zwaard te moeten kiezen in stede van den vredes palm en werd met vele 'snorkende phra- sen de oorlog als het eenige middel ge proclameerd om te komen tot een grooter en roemrijker Italië. Snel volgden zich de -gebeurtenissen in de laatste drie, viel dagen op. Italië deed door zijn gezant te Weenen der Donaumonarchie den oor log aanzeggen. Deze antwoordde met een nota van antwoord op do verdragbreuk door Italië, waardig gesteld maar klem mend van argumentatie, terwijl de grijze Frans Jozef aan zijn volk een proclamatie richtte, waarin hij met beroep op de dagen van vroegere roemrijke gevechten tegen Italië zijn onderdanen oproept tot den strijd tegen den trouweloozen bondgenoot. Reeds zijn de vijandelijkheden begonnen. Uit zee en uit de lucht deed Oostenrijk een aanval op de Italiaansche kuststrook van Venetië tot Aneona en bestookte er niet zonder succes de luchtschiploodsen, tuighuizen en militaire verdedigingswer- keij. Italië ondernam een aanval op het Oostenrijksche havenplaatsje Porto Boso, een krijgsbedrijf van zeer geringe betee- kenis. Of de schreeuwers van ,,leve de oorlog" in Italië geen berouw zullen krijgen, als zij aan den lijve ondervinden wat oorlog zeggen wil? De Entente-mogendheden zijn natuur lijk blijde met Italië's besluit. Duitschland, dat Oostenrijk bijstaat ook tegen Italië, zal 2 millioen nieuwe soldaten onder de wapenen roepen en wanneer de krijgs- operatiën in Gallicië met succes bekroond blijven, van zijn legeïs daar troepen kun nen afzonderen voor den strijd tegen Italië. Zeer moeielijk wordt de positie van den Paus. De bij hem geaccrediteerde ge zanten van Pruisen en Beieren, hebben met den Duitschen en Oostenrijkschen ge zant bij den Italiaanschen koning, Rome verlaten en verblijven voorloopig te Lu gano in Zwitserland. Toch verklaarde bet „Giornale d'italia" den 23en dezer, dat het bericht als z-ou door de Italiaansche regeering een ver klaring zijn afgelegd, dat in geval van oorlog het verblijf van diplomatieke ver tegenwoordigers bij den H. Stoel van de Staten, waarmede Italië ?ich in oorlog zon bevinden, niet zon worden toegestaan, van grond ontbloot is. Er gaan echter ook geruchten, dat Ita lië do onschendbaarheid der bij den Paus verblijvende gezanten niet meer zou er kennen. Die geruchten houden verband met het oude streven der Loge en andere anticlericale genootschappen, de Waarbori wet, die den Paus onschendbaar en on aanvechtbaar verklaart in bet Vati- kaansch domein op te heffen. Meer dan ooit is het noodig, dat de Katholieken een bijzonder gebed storten om Gods bij zondere bescherming over het hoofd des Pausen af te smeeken. De rol die Italië thans speelt is allesbehalve sympathiek, maai' is Italië niet het vaderland van Maocihiavelli, die den. vorsten de politiek van „het doel heiligt de middelen" als de beste aanbeval? In Gallicië hebben de Russen in don hoek waar San en Weichsel samenvloeien het offensief hervat en tot op heden een doorbreken hunner strijdkrachten bij Lublin weten te verhinderen. Zij moeten echter al hun krachten in spannen om Lemberg en Przemysl te behouden, welke plaatsen door de Duitsch-Oostenrijksohe legers ernstig war den bedreigd, zooals een telegram van 25 Mei doet zien. Het meldt namelijk, dat het leger van Mackenzen met vol komen succes het offensief benoorden Przemysl hernam, verschillende versterk te plaatsen stormenderhand veroverde, 210U0 Russen en 153 officieren gevangen nam, 39 kanonnen en 40 machinegeweren veroverde. Een ander telegram meldde ons, dat bij de Dardanellen het Engelsche oor logsschip „Triumph" aan den. ingang van de golf van Saros werd ge torpedeerd en 'tot zinken gebracht. Op bet westelijk oorlogsveld blijven de bondgenooten langzaam en niet zonder groote verliezen terrein winnen, maar de groote doorbraak is er nog niet. Italië en de oorlog. Naar die National-Zeitung, van Bazel verneemt, zïjm er in Italië Zondag 16 Mei nog tal van betoogingen tegen den oorlog gehouden. Men beeft zooveel mogelijik ge tracht het nieuws daarover te onderdruk ken. De Avanti beklaagde er zich dezer dagien bitter pver, dat al de berichten, diie het blad waren, toegezonden, door de gens.uur verminkt of achtergehouden waren. (N. R. Ct.) Naar de Tijd uit Rome verneemt, hebben in de Kamer 26 Katholieken van Giolitti's vredespartij Regen den oorlog gestemd. De rest der tegenstemmers, 48 man, waren socialisten. Van Fransch-e zijde wordt gemeld, dat de paters Ehrle en Ilaagen, directeuren van de bibliotheek en het observatorium o-p het Vatikaan, evenals alle andere Duit sehers en Oostenrijkers in dienst van het Vatikaan, op verzoek van den paus uit Rome zulleu vertrekken. Dagens Nyheter, van Stockholm, een blad, dat, volgens de Kölnische Ze-itung, sterk voor de Entente-mogéndheden voelt, schrijft: Hier boven in het koele Noorden betreuren wij, dat, de ganzen van, het Kapi- tool dezen keer hebben geslapen en niet hebben gewaarschuwd, dat Italië door zijn interventie-politiek gevaar loopt zijn goe den naam te verliezen, wat er verder door gewonnen moge worden. Dergelijk sjache ren moge zijn bewonderaars in de wereld hebben, maar met het Zweedsche gemoed en het Zweedsche begrip van fatsoen kan het niet in overeenstemming worden ge bracht. (N. R. Ct) Italië en Duitschland. BERLIJN, 25 Mei (Part. E.) De Itali aansche gezantBollatio verscheen gisteren middag op het Ministerie van Buiten- landsche Zaken, en verlangde zijne ge loofsbrieven, welke liem direct werden overhandigd. Om half één had hij uit Rome daartoe telegrafisch last gekregen, daar de Duitsche gezant Von Bülow zijne passen had verlangd en verkregen. Hiermede zijn voorloopig de diploma tieke betrekkingen tusschen Duitschland en Italië afgebroken, doch dit beteekent echter nog geen oorlogsverklaring. BERLIJN, 25 Mei (part. E.) Naar wij vernemen is het vertrek der, bij den Heiligen Stoel, geacrediteerde diploma tieke vertegenwoordigers van Duitsch land, op besluit van de Duitsche Regee- ring geschied, daar hun verder verblijf te Rome het Vatikaan moeilijkheden zou kunnen bereiden die men van Duitsche zijde wil vermijden. Dit geldt vooral voor den Pruisischen gezant, wiens woning buiten het Vaticaan ligt, en wiens verdere werkzaamheid daardoor zeer bemoeilijkt is geworden Het be richt dat de terugroeping geschiedt naar aanleiding van eenigen druk van den Heiligen Stoel, is onjuist. Van de Brabantsche grens. REUSEL, 24 Mei. Een groote brand werd hier lieden in Zuid-Oostelijke rich ting waargenomen. Hier verluidt, dat de militaire paardenstallen van de Duitsehers bij Lommei door brand ver nield zijn. Langs het kanaal zijn enkele posten uitgezet om te beletten, dat er Belgen door het water naar den over kant zwemmen. De stad Antwerpen heeft de vorige week 23000 frc. moeten betalen voor d« vernieling van de woningen der Duit sehers op den dag der oorlogsverklaring. De gemeente Capelle heeft van de Duitsche autoriteiten bericht ontvangen dat zij vrijgesteld wordt van het betalen van de 10000 Mark boete wegens ver nieling van den spoorweg. Naar men aan de Tijd schrijft is het onjuist, dat de Katholieke universiteit van Leuven met 15 Juni een deel van haar lessen zal heropenen. De Duitsehers zond 11 het gaarne willen, maar kardinaal Mercier heeft bpschikt, dat de cursussen, die nu in het buitenland worden gege ven, zullen worden voortgezet en voor de heropening van de universiteit te Leu ven op veranderde omstandigheden zal worden gewacht. Alleen zal er op 15 luli voor enkele jongelingen gelegenheid zijn bun eindexamen middelbaar onder wijs af te leggen, waardoor zij later toe gang krijgen tot de universiteit. De Daily Mail, die heel wat heeft moe ten hooren over haar venijnige kritiek op Kitchener, zegt dat die aanvallen haar „evenmin deren als Kitchener's granaat kartetsen de Duitsche loopgraven in Vlaanderen". Dan volgt een pleidooi voor militairen dienstplicht. De Duitsche keizer heeft aan de weduwe van kapitein Weddigen hij is nog ge durende den oorlog getrouwdgeschre ven, dat nu de teekenen vau de orde Pour le mérite en van het ijzeren kruis le klas met de duikboot, die Weddigen aanvoerde, verloren zijn gegaan, hij gedacht heeft, haar tor gedachtenis andere orde- teekenen daarom in de plaats te geven. Tevens geeft de keizer te kennen, dat hij met haar het harde verlies gevoelt Het geheele vaderland, schrijft de keizer, treurt met u om uw echtgenoot, die voor zich en de marine onvergankelijken roem heeft verworven en voor altijd het schit terende voorbeeld zal zijn van koenheid en rustige vastberadenheid. KXGGliAlD Ernstig spoorwegongeluk. Een vreeselijk spoorwegongeluk viel dezer da gen voor in Engeland bij Gretna, 8 mijlen van Carlisle, aan de Schotsehe grens. Men was juist bezig den locaaltrein op een zijspoor te brengen, toen te zeven uur ©en t'roiepentrein met 490 officieren en manschappen van de Royal Scots, op weg va.n Sterling naar Liverpool, op den Iokaaitrein inliep. Do troepentrein werd in elkaar geschoven. De exprestrein van Londen naar Glasgow reed op den expres- trein in, en onmiddellijk daarop sloegen de vlammen uit. Vreeselijke tooneelen volgden. Dadelijk werd het reddingswerk aangevat., geneesheeren en de brandweer snelden te hulp, maar de hevige brand maakte hulpverleening zeer moeilijk. Bij het eerste reddingswerk werden 73 lijken en veel gewonden onder 't puin weggehaald. Het treurspel werd nog verschrikkelijker door de ontploffing va.11 de patronen in de tasschen der soldaten, die in de vlam men omkwamen. Toen het vuur zich uit breidde, was het gevaar groot dat ook de munitie-kisten, die achter in den troe pentrein werden meegevoerd, zouden ont ploffen. Maar onmiddellijk begonnen de ongekwetste officieren en soldaten de mu nitie in veiligheid te brengen. Zoo voor kwamen zij een nieuwe ramp. De „Herald" meldt, dat bij het spoor wegongeluk bij Carlisle 164 personen ge dood werden. BELtllË. WoelinigenteLuik. Uit Luik wordt d.d. 17 Mei aan de „N. R. Ct." gemeld, dat daar woelingen hebben plaats gehad. Ernstige ongeregeldheden werden aange sticht door de mijnwerkers, die goedkoo- per levenswaren of hooger loon eischten, nu aHes zoo schrikbarend duur is. Een pasteibakkerij werd in de Sint Margaretha- straat overvallen en de Duitsche wacht moest tusschen beide komen. De politie was machteloos. Men zal trachten nit Holland, speciaal uit Maastricht, goedkoop brood te verkrijgen. Intusschen dreigt de staking een ernstige uitbreiding aan te Tweede Kamer. Vergadering van Vrijdag 21 Mei. Boehandeling van het wetsont werp tot afschaffing van het invoerrecht op sinaasappel en, mandarijnen en citroenen en op oudheden. Over de vrijstelling van antiquiteiten werd geredetwist tusschen den heer Ter Laan (Rotterdam) (S. D. A. P.), die haar liever niet zag, omdat voor de eenvou digste meubelen wel invoerrecht moet wor den betaald en den heer De Stuers (R. K.) die in Amsterdam reeds de toekomstige centrale markt voor oudheden begroette Overigens was de heer Ter Laan ,met de heeren Boissevain (V.-L.) en Fock (U.-L.) voor het ontwerp, dat laatstge noemde aanbeval ook in het belang yan Suriname, waar de sinaasappelcultuur van beteekenis belooft te worden. Minister Treub ontkende beslist, dat het ontwerp iets zou te maken hebben met de quaestie van vrijhandel of protec tie, en betoogde, dat het werd ingediend, omdat de heffing, van een invoerrecht op zuidvruchten en oudheden feitelijk practisch onmogelijk is. Evenwel verbloemde Z.Exc. niet, dat de belangen van den handel, hem zeer na aan het hart liggen, zóó na, dat zijn be toog den "heer Kooien de opmerking ont lokte, dat blijkbaar voor den Minister alleen het belang van den handel bestaat; terwijl Z.Exc. niet thuis is, als men voor de industrie bij hem aanklopt. Een amendement der Commissie van Rapporteurs, om ook de bananen in het ontwerp op te nemen, werd door den Minister overgenomen. Nadat d© heer Van Vuuren (R. K.) die in de Commissie van Voorbereiding voor de Tariefwet-Koikman behoorde tot de voorstanders van vrijstelling voor zuid vruchten, doch in de tegenwoordige om standigheden in geen geval zou stemmen voor het incidenteel prijsgeven van li/2 ton per jaan, verklaarde wel voor het amendement te zijn, omdat hij niet in zag, waarom men ten opzichte der ba nanen zou nalaten, wat men voor sinaas appelen en citroenen doen wilde. Vermoedelijk uit vrees voor onvoltallig heid, werd de stemming over het ontwerp Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 27 Mei Zwakke tot matigen, later wellicht toe nemende Zuid-Oostelijke tot Noord-Oostelijken wind. Waarschijnlijk licht tot halfbewolkt. Droog weer, daling van temperatuur, vooral in het Noorder. uitgesteld tot Donderdag 3 Juni, op wel ken dag de Kamer weer bijeen komt om het eerst het ontwerp betreffende het t ij del ij k gezant schap bij den H. Stoel te behan del e n. Vrijstelling wegens broederdienst Naar verzekerd wordt heerscht in par lementaire kringen de meening, dat het wetsontwerp, waarop door den Minister van Oorlog bij de bespreking van het bekende adres-Van Aalst c. s. werd ge doeld, alleen bevat, dat met het begin van de lichting 1917 de vrijstelling we gens broederdienst zal worden afgeschaft. Daardoor zou het jaarlijksch contingent, dat thans 23.000 bedraagt, met 17.000 verhoogd worden. Algem. Bond v. B. K. Kiesverenigingen. Het Bestuur heeft benoemd tot leden der Commissie, die in opdracht heeft een onderzoek in te stellen naar de werking van de bijl de Leeningwet 1914 opgelegde belastingen en, indien van onevenredi- gien druk mocht blijken, of uit anderen nadeel te vreezen is, voorstellen te doen, hote tot een meer rechtvaardige of betere verdeeling der lasten te komen, de 'heeren Mr. dr. I). A. P. N. Kooien te Utrecht, lid van de Tweede* Kamer der St.-Gen., voorzitter; F. Forstmann te Rijzenburg, hoogleeraar; H. W. D'. Hellehrekers te Rotterdam, industrieel; G. A. H. Kluyt- mans te Utrecht, inspecteur D. B.; W. C. A. Passtoors te Ginneken, oud-voorz. R. K. Volksbond; Joh. H. Schoenmakers te Geer- truidenberg, onder-voorzitter Bossche Dio cesane Hanze; L. baron van Voorst tot Voorst te Twello, onder-voorzitter van den Ned. Boerenbond. De Deensche gezant overladen. De diplomatieke vertegenwoordiger van Denemarken bij ons hof, do heer Greven- kopCastenjold, is gisteravond in het rust- en herstellingsoord „Maris Stella" te Scheveningen overleden. Kamerheer Johan Wilhelm Grevienkop Cas'tenkjold werd géboren op 8 Mei 1855 uit een bekend Deensch adellijk geslacht. 25 Mei 1906 werd hij benoemd tot zaakge lastigde voor Nederland en België, meit den titel van minister-president, ook voor Luxemburg. Hij! is dus bijna 9 jaren aan ons hof verbonden geweest. Hij woonde te Brussel, tot hij in het begin van den oorlog te 's-Gravenhage kwam. Het stoffelijk overschot van den gezant is naar Denemarken overgebracht om daar te worden bijgezet. Een West Friesohe landdag. werd door de Katholieken van West-Fries land den 2den Pinksterdag gehouden te Lutjebroek. De meeting word door '2000 personen bezocht. Pastoor Van Kelckho- ven van Tessel sprak over de „Katholieke actie naar binnen"; baron Van Wijnbergen over de „Katholieke actie naar buiten". De landdag slaagde uitstekend. Een Drankbestrijdersdag. hield den 2den Pinksterdag het tweede district van het Bisdom Haarlem te Lisse in het gebouw van den Ned. R. K. Volks bond. Gesproken werd door G. Bon, alge meen secretaris van het Kruisverbond, door mej. ,A- Mooijman, alg. secs. van de Mariavereeniging, en door pater H. Ermann S. J. De bijeenkomst slaagde uit stekend.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1