No. Sociale Berichten. Weienschap en Kunst Land- en Tuinbouw. Rechtszaken. KERKNIEUWS. Gemengd Nieuws. Openbare Verkooplngen. Aanbestedingen. is hieromtrent de leer der Katholieke Kerk Het antwoord is gemakkelijk en klaar. De Kerk erkent als goed en geoorloofd alleen dien oorlog, die overeenkomstig' het recht gevoerd wordt. Maar hier letto men goed opVoor de Kerk is het recht geen gril van menschen, niet de vrije toestemming van een menschelijken wil, dien men naar verlangen kan veranderen, veel minder nog een physiek kunnen: het recht is een zedelijke macht, onver anderlijk. Als er één begrip1 is, waarop de Kerk oortdurend aandringtdan is het dit dat het recht geheel iets anders is dan physieke kracht. Zij houdt den ge- loovigen niet ter vereering1 voor en ter navolging de machtigen, de rijken, de sterken, als zoodanig, maar alleen de rechtvaardigen, de deugdzamen ,de hei ligen. De Katholieke Kerk eerbiedigt zeker de vorsten, de keizers, de staatshoofden, de leiders van legers en volken, maar niet om de stoffelijke macht, niet om de physieke krachten, waarover zij beschik ken; neen, maar om dat gezag, waar mede zij door Hod zijn bekleed, om hun onderdanen te besturen, om die zedelijke macht, waardoor zij de plaats bekleeden van Hem, die de Eeuwige Wet zelf is.... De Kerk acht physieke kracht en stof felijke macht slechts, in zoover ziji deze beschouwt als een middel, dat dienst baar moet zijn voor de deugd en het recht. Daarom houdt zij den machtigen voor, zich wel te wachten een minder goed gebruik van hun kracht te maken, en dreigt met de goddelijke straffen, zoo zij' anders doen. De Kerk wil zelfs, dat men zich tegen de kracht verzet, zoo dikwijls deze in verzet komt tegen het recht. Tot den machtigen zegt zij: Halt! het is u niet geoorloofd, dit of dat te doen; geen recht komt u toe, zoo en zoo te handelen..,. Tot den zwakke: wees standvastig! het is u niet geoorloold te wijken voor de kracht, zoo dikwijls gij hierdoor het recht zoudt schenden. Maar zoo denkt niet een groot gedeelte der hedendaagsche lilosofen rechtsgeleer den en staatslieden; zoo denken niet ook velen hen, die nu om het hardst schreeu wen over barbaarschheden en verklaren, dat kracht" niet gaan mag boven „recht". Zij moesten nu ook den moed hebben, om hun theoriën te veroordeelen, dia daartoe leiden. (N. Koerier.) Steekhoudend? De „Standaard" bevat over de waar schijnlijkheid van liet missie-herstel bij het Vaticaan een driestar met het vol gende slot: Thans zou derhalve de zending van een gezant naar den Paus slechts van een van deze twee motieven kunnen uitgaan: Of dat men thans van Regee- ringswege erkende, dat aan den Bisschop van Rome niet alleen kerkelijke, doch ook politieke macht toekomt. Of te wel dat men van Regeeringswege een offici- eele zending uoodig achtte bij een louter kerkelijk bestuur. Leidde dit eerste tot verzet bij de niet-Roomsche bevolking van ons land, zoo zou bierdoor worden uitgesproken, dat wij niet de voorstelling beamen, dat aan den Bisschop van Rome behalve kerkelijke autoriteit ook staatkundige macht is verleend. Wat aangaat het tweede motief valt niet in te zien, waarom onze Koningin niet in bespreking kan treden met het hoofd van een Kerk, waartoe bijna twee millioen van haar onderdanen behooren. Alleen, plaatst zij zich op dit laatste standpunt en zou 't alzoo een missie van uitsluitend kerkehjken aard worden, dan zou ze niet hooren bij het Departement van Buitenlandsche Zakenen zou gelijke migsie zijn uit te zenden, indien een groep van niet-Roomsche Kerken in alle landen, b.v. naar de idee van de Veree- niging For faith and order, zich een centraal moderamen koos. Men is gewoon, in de „Standaard" scherpzinniger en steekhoudender rede- neermgen aan te treffen, dan die, welke hier gegeven wordt. De positie van den Paus als souverein wordt door geen regeering ontkend en het feit, dat hij gezanten ontvangt en accrediteert, onderscheidingen verleent, enz., maakt een vergelijking, als waar mee de St besluit, te eenenmale on houdbaar. De anti-revolutionaire afgevaardigde in be Eerste Kamer, de heer Van den Berg, liet te dezer zake dan ook een geheel andere taal en toon hooren, dan de „Standaard" meent te moeten voeren, en liet feit, dat reeds verschillende met- katholieke regeeringen hun gezantschap bij den H. Stoel herstelden, nadat zij, evenals wij, de fout hadden begaan, het op te heffen, wijst hier als vanzelf den weg. Toen de Paus nog over den Kerke- lijken Staat gebood, was de schijn gered bij onze vertegenwoordiging, zegt de „Standaard". Maar moet men nu in een zaak als deze aan den „schijn" blijven hangen Of eisclit gezonde politiek, dat men de „werkelijkheid" aanvaarde en dan erken- ne, dat vertegenwoordiging onzer Regee ring bij het Vaticaan, vooral in dezen bewogen tijd met zijn onberekenbare gevolgen, van groot nut kan zijn, natio naal en internationaal Het antwoord op deze viaag kan voor een onbevangen oordeel toch niet twijfel achtig zijn. (Centrum.) DRANKBESTRIJDING Zierikzee. Maandagavond hielden Krui s- verbond en Mariavereeniging een gecombineerde vergadering, welke in vergelijking met de vorige goed be zocht was. Dhr. F. Ideler, die als voorzitter fun geerde inplaats van dhr. H. G. de Boer, die wegens overtollige werkzaamheden zijn functie eenigen tijd heeft overgedaan, opende de vergadering niet den christe- lijken groet, waarna 't Sobriëtaslied ge zongen werd. De voorzitter wees er op als een ver blijdend feit, dat de vergadering beter bezocht was en zag er in een opleven na een periode van weinig-aan-den-dag gelegde activiteit, ook al tengevolge van den mobilisatietoestand. Hij deelt mee, dat 't Bestuur 't besluit genomen heeft een request in te dienen bij den gemeenteraad tot verlaging van 't maximum aantal verguningen. Verder vestigt de voorzitter de aandacht der le den op 't Bondsblad. De Kruisbanier" is herschapen in „Onze Kruistocht" en van een maandblad een weekblad geworden. Een der leden dringt aan op nauwkeurig lezen en ook op 't verspreiden van 't blad. Het vertelt ons, wat eene rol de drank speelt in den oorlog. Zonder neutraliteits- scheunis konden we gerust zeggen, dat de meeste gruwelen in België bedreven zijn ouder invloed van den alcohol. Nu kunuen wij weer in ons blad lezen, dat Engeland vreeselijk lijdt door de ge volgen van 't alcoholisme. Niet de En- gelsche militairen zijn de schuldigen, maar de werklieden, die zich in zoo'n mate aan drankmisbruik schuldig maken, dat ze met genoegzaam in staat zijn oor logsmateriaal te vervaardigen. Die actu- eele zaken moeten velen onder de oogen komen. Als nieuw lid van 'tK.V. wordt geïn stalleerd dhr. Johan Verkaart en als nieuwe leden der M.V. de dames Gusta Holty, C. v. Maaren en C. v. Tiggelhoven. In de vacature in't bestuur van tK.V. wordt gekozen dhr. W. C. v. Oosterhout en in 't bestuur der M.V. Mej. M. Lokker- Rosier. 'n kwartiertje pauze volgt, waaronder thee met biscuit wordt aangeboden en eenige liederen uit de „de Leeuwerk" worden gezongen op de piano, begeleid door Mej. Nelly Ideler. Dit gezellig kwar tiertje als propaganda tot drukker verga- deringbezoek moge zijn doel niet missen. De hoofdschotel van de agenda vormde de origineele voordracht van dhr F. Ideler geliteld „de Herberg". Dhr. de Boer leidt den geachte spr. in en wijst er op, dat 'tnog 'n unicum is in onze vereemging, dat één der leden zich gewaagd heeft Ti tooneelstukje van propagandistischen aard in elkaar te zetten. Dhr. Ideler leest lu z'n voordracht, die van 't begin tot 't einde door alle aanwezigen met de meeste aandacht wordt aangehoord. Hij vertelt ons oude waarheden op nieuwe wijs, n.l. de ellende en ongelukken die door den drank ver oorzaakt worden en 't nut der drankbe strijding. Die waarheden onder dezen nieuwen vorm moeten aldus meer indruk maken, 't Langdurig applaus bewees, dat de vergadering óver tevreden was, over 'tgeen ze gehoord had. Dhr. de B. was zeker de tolk der aanwezigen, als hij dhr I. dank bracht voor't geen hij te genieten had gegeven. Hij feliciteerde de vereeni ging dat zij in dhr. 1. 'n lid bezat, die bewezen had, zich op 'tgebied der dia- matiek wel thuis te gevoelen, en hij hoopte, dat dhr. I. bij onze eerstvolgende uitvoering z'n stukje zeker zou doen opvoeren. Met eenige wijzigingen kan 't ook met vrucht gebruikt worden door andere R K. afdeelingen. Door één der leden werd in over weging gegeven ons eerste lustrum Jan. 191b kerkelijk te vieren, zoo mogelijk door '11 voorafgaand triduum. Ook nog om onze vereemging aan te sluiten bij den Ned. Anti. Oorlogsraad. 'n Klacht wordt geuit dat sommige leden nu en dan tiun woord breken en en aldus door liun lidmaatschap meer schade dan voordeel doen aan de ver eeniging. De Voorz. spreekt '11 woord van opwekking tot die leden en vraagt hun '11 offer te brengen, als 't moeite kost hun plicht te doen en dhr. de Boer acht 'tgewenscht deze ontrouwe ledeu bij genot gzaaie bewijzen terstond uit de vereemging te verwijderen. Daarna sluit de Voorz. met gebed deze gezellige vergadering. Ruiterstandbeeld voor Stadhouder Willem lib Aan het gebouw der Haagsche Academie van Beeldende Kunsten was dezer dagen do bezichtiging opengesteld van ontwer pen voor een ruiterstandbeeld van den Koning-Stadhouder Willem III, waaraan do hoeren Vreugd, Dupuis, en, Van Wijk hunne talenten hebben gewijd. Het ontwerp-Vreugd stelt den stadhou der voor in stalen harnas als symbool der dagen van strijd, blootshoofds, opdat zijn groot en breed voorhoofd zijn geeste lijke kracht zal symbosileereti, in de rech terhand den maarschalksstaf, den arm breed uitgestrekt als wijzende den weg naar een eervollen vrede. Het is gedacht in brons op een voet stuk van bruin graniet, aan de voorzijde het wapen van den vorst dragende, aan aan de achterzijde de woorden „Neêrlands glorie" en ter weerszijden de woorden: „Redder des Vaderlands" en „Staatsman en Veldheer". De heer Dupuis heeft zich Willem III gedacht als stadhouder en kapitein-gene raal der Unie, den gevederden hoed op het hoofd, gedeeltelijk geharnast met in de uitgestrekte rechterhand den bevelheb- bersstaf, gezeten op het zware strijdros dier dagen, dat in rnstigen stap voort schrijdende aan het beeld een waardige en rustige actie geeft. Het granieten voetstuk vertoont aan de voorzijde 's Prinsen wapen, aan de vier hoeken, die van zijn grootouders van vaders- en moederszijde, terwijl aan de eene zijde het bekende woord van den Prins staat gegrift: „Ik weet een zeker middel 0111 den ondergang der Republiek niet te aanschouwen: hij hare verdediging in de laatste schans te sterven", terwijl aan de andere zijde enkele dichtregelen van Vondel te lezen staan. Het ruiterstandbeeld door den beeld houwer Van Wijk ontworpen, vertoont den stadhouder blootshoofds, den mantel naar achteren afhangend over het paard, den veldheerstaf in de rechterhand steunende op het dijbeen, het paard, in tegenstel ling met beide andere ontwerpen, met fier opgeheven kop. Het voetstuk, in grijsrood Zweedsch of rose graniet gedacht, vertoont aan de voor zijde de woorden: „Willem lil Stadhou der" en aan do andere vlakken de wapens van den Prins e. d. Bij elk der ontwerpen behoort, meer dan levensgroot, een gipsafgietsel van 's Prinsen hoofd en van den kop van het paard, zoomede photografieën, detailteeke- ningen enz. (Maasbode.) Het fruit. Van verschillende plaatsen van Zuid- Beveland waar aan fruitteelt wordt ge daan zendt men ons berichten over den gunstigen toestand van ooftboomen en struiken. Wij kunnen al die berichten met afzonderlijk vermelden en volstaan dus met te zeggen, dal in het algemeen de boomgaarden in geen jaren hebben gebloeid als thans en dat, zoo geen tegen slag storend in den weg treedt, een over vloedig fruitjaar mag worden verwacht Dirksland. Dit jaar zal de voorjaarspaar- denmarkt te dezer plaatse worden ge houden op Donderdag 3 Juni a.s. met de daaraan verbonden 23e jaarlijksche verloting van paarden, landbouwgereed schappen enz. De rechtbank te Middelburg heeft heden veroordeeld wegens Diefstal, A. L. V., 18 jaar, Middelbuag f5s. 12 d. h., E. W. B., 14 jaar, te Vlissingen f 7 b. s. 14 d. tuchtschool,. W. deJ., 12 jaar te Vlissingen f 3.50 b. s. een w. tuchtsch., J. S., 27 jaar, vrachtrijder en F. V., 19 jaar, leurder, beiden te Wenieldinge ieder 14 d. gevangenisstraf., M. L47 jaar, huisvrouw vau J. O., te lioudekerke f5 b. s. 5 d. h.H eling J. L. 18 jaar, koperslager. L. A. C. A., 10 jaar, smids knecht, A. v. E1(1 jaar, allen te Mid delburg, ieder f 15 b. de eerste s. 12 d. h., de beide andere s. 3 w. tuchtsch. S t r o o p e r ij C. de B56 jaar, huis vrouw van A. de B., Koewacht 13 b. s. 3 d. h.Een voudige beleed i- ging: J. E. v. d. B., 50jaar,huisvrouw van A. M. D., te Zaamslag f 15 b. s. 15 d. h., A. O. de C., 28 jaar, huisvrouw van E. N., te Sas van Gent f 5 b. s. 5 d. h.Bedreiging: P. J. S., 22 jaar, brouwersknecht ie Uzendijke 3d. li Mishandeling: L. M. 23 jaar, huis vrouw van W. F., te Koudekerke f5 b. s. 5 d. h., J. de V., 30 jaar, buisvrouw van 11. P.. te Vrouwepolder 13 b. s. 3 d. h.; V r ij g e s p r o k e n E. v. K.. 30 jaar, Belgisch militair te Overslag gedetineerd beklaagd van diefstal; P. J. W., 45jaar, winkelier te Breskens, beklaagd vau het opzettelijk dooden van een anders dier. inzake ivl. B., 19 jaar, dienstbode te Gliuge (België), beklaagd van overtreding der wet op den staat van oorlog en beleg, verklaarde de rechtbank zich onuevoegd onr van die zaak kennis te nemen en verwees zij de zaak ter behandeling en afdoening naar den kantonrechter te Hulst. Rechtbank te Middelburg. De eerste zaak welke hedenmorgen in het openbaar voor de rechtbank te Middel burg werd behandeld w.as die tegen C. C. en F. van N., twee Belgen, beklaagd van diefstal van mals onder Hansweerd. De getuigen weduwe GlerumDe Jonge en haar dochter verklaarden, dat bekl. op 6 April met twee zakken bij hen ge komen zijn en gevraagd hebben die zak ken daar te mogen laten staan. Ondanks het ontkennend antwoord lieten bekl. de zakken toch achter. Toen bekl. den vol genden dag de zakken kwamen terug halen was de politie gewaarschuwd en werden beide ingerekend. Ofschoon C. nu wilde doen voorkomen alsof hij te dronken was geweest om te weten wat hij gedaan heeft, bleek uit [het verbaal, dat hij voor Sen rechter commissaris, evenals van N. verklaard heeft, samen de mais uit de schuur van den slager J. J. de Poorter te hebben weggehaald, die dan ook zakken en mais herkend had als zijn eigendommen. De officier weer erop, dat hier wedetr twee Belgen terecht staan, die ondersteu ning genoten en de gastvrijheid zoo wei nig op prijs stelden. Hij eischte daarop voor ieder drie maanden gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest. De verdediger mr. H. J. C. Groot wees erop, dat bekl. niet zoo zeer de bedoeling hadden zich te verrijken, maar meer om geld bijeen te brengen om naar Engeland over te steken. Hij: vroeg een clementer straf. De officier zeide, dat als bekl. werke lijk geld voor dat doel wilden opsparen, zij niet van de eene estaminet in de andere zouden zijn ingegaan. Wegens landlooperij te ferneuzen werd tegen C. A. R., zonder beroep en zondetj vaste woonplaats, 2 dagen hechtenis en 2 jaar opzending gevraagd, terwijl het direct gewezen vonnis 2 dagen en 3 jaar opzending luidde. Tegen Ph. J. P. en H. D„ beiden ta Sas van Gent, van wien de eerste alleen verschenen was werd wegens diefstal van aardappelen 14 dagen gevangenisstraf ge- eischt. P. bekende en ook D. had reeds: vroeger bekend. Wegens verduistering van een plank luidde de eisch tegen M. v. H. uit Terneu- gen bij verstek f 10 of 10 dagen. De 62-jarige vrouw S. Z. uit Sluis hoorde ondanks haar ontkennen f 10 of 10 dagen wegens mishandeling tegen zich eischen. Tegen den caféhouder J. F. de Br. te Vlissingen, die op 1 April muziek op een automatische piano deed maken in zijn café zonder daarvoor stedelijke be lasting te hebben betaald hudde de eisch fö ot 1 dag. De volgende zaak was die tegen den handelsreiziger M. G. te Vlissingen, be klaagd van toeleediging van miiitairep. Toen bekl. op 6 April met den trein voorbij Vlak© kwam, werd er gelast de ramen dicht te doen. Op de Brug heeft bekl. volgens de getuigen het raam weder geopend en toen hij op last van den wachtcommandant door twee soldaten uit den trein werd verwijderd, zou hij deze beleedigende woorden hebben toegevoegd. Bekl. ontkende het raampje te. hebben opengedaan, maar gat toe een deel der ten last© gelegde woorden te hebben gebe zigd. De officier v.ond het zeer ongepast thans de militairen, die toch reeds zoo'n moeilijk leven hebben, doordat zij uit hun werkkring zijn gerukt, nog te belee- digen en eischte f 25 boete of 40 da gen hechtenis. regen J. M. uit Westkapelle, die ont kende, werd .wegens mishandeling fö of 5 dagen geëischt. D© laatste zaak was die tegen S. S., een vrouw uit Zoutelande, die door den kantonrechter vrijgesproken is wegens overtreding der boterwet, doch van wjelk vonnis de ambtenaar van het 0. M. in appèl is gekomen. De officier meende, dat de kantonrech ter zeer juist heeft aangenomen, dat de boter wel slecht was, maar dat niet be wezen is, dat bekl. de boter leverde of ten verkoop voorhanden had en eischte daarom bevestiging van het vonnis. Uitspraak jitn ai deze zaken 21 Mei. Kalender der Week. Van 16 tot 23 Mei 1915. Zondag 16' Mei. Zesde Zondag na Pa- schen (bl. 817); gedachtenis v. d. H. Ubal- dus (bi. 1208 en 212); 2de gebed v. h. Octaaf v. Hemelvaartsdag (bl. 811). De gebeden na de stille H. Mis op hl. 120* Vóór de Hoogmis zegening met wijwater (hl. 69); na de Hoogmis gebed voor de Koningin (_bl. 122). Vespers op bl. 819. Maandag 17 Mei. H. Paschalis Baylon (bl. 1209 en 227); 2de gebed v. h. Octaaf Hemelvaartsdag (bl. 811). Dinsdag 18 Mei. H. Venantius (bl. 1211 en 204); 2de gebed als gisteren. Woensdag 19 Mei. H. Petrus Coelesti- nus (bl. 1211 en 212); 2de gebed als Maandag (811); gedachtenis v. d. H. Pu- dentiana (bl. 1212 en 248). Donderdag 20 Mei. Octaaf van 'sllee- ren Hemelvaart (bl. 811); gedachtenis v. d. H. Bernadinus (bl. 1212 en 227). Vrijdag 21 Mei. Mis als Zondag (bl. 817); 2de gebed „Concede" (bl. 105); 3de gebed voor Kerk of Paus (bl. 101 of 102). Zaterdag 22 Mei. Vigilie v. Pinksteren. Doopvontwijding (bl. 820). H. Mis (bl. 825 en 823). N.B. Tot en met Vrijdag Praefatie v. 's Heeren Hemelvaart (bl. 97). De gewone orde der H. Mis, die iede- ren dag terugkeert, begint op blz. 71. De aangegeven bladzijden verwijzen naar het. „Volledig Mis- en Vesperboek" van Desclée. Zondag 16 Mei. 6e Zondag na Paschen. Epistel: 1 Petr. IV 711. Evangelie: Joh XV 26—27 XVI 1—4. Retraiten in het St. Gerardushuis te Sepp-e te houden: van 29 Mei tot 1 Juni voor meisjes; van 36 Juni voor Heeren v. d. Middenstand; van 8—11 Juni (Feest v. h. II. Hart) voor Jongeda mes; van 1417 Juni voor Jongedames v. d. Middenstand; van 19 22 Juni voor Heeren Vincentianenvan 2629 Juni voor Mannen en Jongelingen van Philip, pine en andere plaatsen; van 36 Juli voor Spoor-, Tram- en Postpersoneel; van 912 Juli voor Meisjes; van 13—Mi Juli voor Huismoeders. De directie van het Retraiten huis „De Th a hor", te Rotterdam, deelt ons mede, dat de Retraiten van 7 en 20 Juni voltallig zijn. Kruisschending. Groote veroiit. waardiging heerscht te Hoensbroek, iu de mijnstreek, wegens het afrukken van een Christusbeeld van het kruis, staande aan een boschingang, zulke kruisschen- derijen komen meer voor. Van dit ergerlijk vandalisme worden Waalsche mijnwer kers verdacht. (De Tijd.) Uit het raam gevallen. Woens dagavond viel te Amsterdam het onge veer 2-jarig meisje K., wonende Katten- burgerkade 32 drie hoog uit het raam. Door een toegeschoten voorbijganger werd het kind dadelijk naar het zieken huis overgebracht. De Oostenrijksche vrouwen aan Paus Benedictus XV. Naar aanleiding van de vredes-demonstraties der met-Katholieke vrouwen in verschil lende steden van Europa en Amerika had de presidente der Internationale Unie van Katholieke Vrouwenbonden, gravin Marie Wodzika, te Rome doen vragen, weike houding de katholieke vrouwen in deze kwestie moeten aannemen. De H. Vader heeft daarop door den kardinaal-staatssecretaris doen antwoor den, dat het de eerste plicht der vrouwen was om door gebed en godsdienstoefe ningen van God den vrede te verkrijgin. De Katholieke vrouwenorganistie vau Oostenrijk heelt nu aan den 11. Vader een adres vau dank gezonden. Hierin wordt o.m. gezegd „Wij beloven, dat wij deze raadgevin gen zooveel mogelijk zuilen nakomen. En dit zal ons, Uostenrijksche vrouwen, niet zwaar vallen, daar ons vaderland den oorlog niet gezocht heeft, en ook geen onchristelijken haat jegens zijn vij anden koestert. De godsdienstoefeningen waarvan Uw Heiligheid spreekt, hebben reeds sedert het begin vau den oorlog plaats. In de geheele monarchie worden voortdurend_ oefeningen voor den vrede, processies en bedevaarten gehouden en worden de H.H. Sacramenten veelvuldig ontvaugeti, zoodat het volk vol vertrou wen is op God. Deze godsdienstoefeningen geschieden niet zelden op aandringen van Katholieke Vrouwenvereenigiugeii-cougregaties. En wij zuilen, gesterkt door Uwe raadgevin gen, op dezen weg voortgaan; voorna melijk gedurende de aan de H. Maagd gewijde Meimaand zullen wij onze ge beden verdubbelen, om daardoor den ze gen des Hemels over de vredesbeinoeiin- gen van Uwe Heiligheid af te smeeken, Mei 19 's H. Hendrikskinderen, woonhuis enz, v. Dissel 19 Schore, planken enz., Holmann &Ver- hoek. 20 Viake, bouwland, Schram. 21 Krabbendijke, woonhuis enz., Pilaar 27 's Gravenpolder, boomgaarden en wet lauden, Htivers. 27, Kapetle, woonhuis met tuin, Huvers- Juni 1 Kloetinge, Kapelle, hofstede „Djjk1 wel", v. Dissel. Kloetinge, Kattendijke, Kapelle, bouw en 'weiland, v. Dissel. Juli Wolphaartsdijk, bouw en weilanden dijk, Pilaar. Nieuwdorp, bouwlanden, Pilaar, Goes, weiland, Pilaar. Mei 22 's Heerenhoek, onderwijzerswoning: Gemeente. 27 Nieuwdorp, sloopen en opbouwen va een woonhuis, lnl, Bierens—de I'am- uJ Abonnementsprijs p. 3 maandei Afzonderlijke nummers 5 een] Advertentiën worden ingewac half drie en Vrijdag vóór ee] De abonné's op dit blad, in lid directie uitgereikte polis, zijn, daarvoor vastgestelde Verzeil GRATIS verzekerd tegen ongil Wegens overvloed van ad tiën heden geen feuilleton logsoverzicht. Red. De Haat onder de Vol Een der meest bedroevende g van den huidigen Europeeschei zal de haat zijn onder de volke Ondervinden niet zelfs wij, ne die de gruwelen van den oorlog lijve niet ondervonden hebben, onder 011s er velen zijD, bij wie afkeer opvlammen dan tegen tegen een ander volk, naar ge antipathieën gaan Wat zal het dan wezen, ine vader of echtgenoot of kind d vijandelijken kogel is gedood of heeft in een vijandelijk land En toch, als Christenen staat nog het gebod van Christus voor o onomstootbaar vast„Hebt uwe lief; doet goed aan die u vervol Het heilig woord van vergevir komen over ieders lippen, die lie Vader" bidden. En het deed ons goed, dat vail lieke zijde een protest opging tegf gen van haat en wraak, zoo luid k in den groet, dien men in Duit wil invoeren „G o 11 strafe 1 an d." Het gezaghebbend tijdschrift d sche Jezuïeten, de Stimnie Z e i t, bevatte een artikel teg wassenden haat onder de volke: niet zonder beteekenis is de medei die De T ij d kan doen, dat dit onderworpen werd, ja geïnspirei wezen door bet hoogste gezag, Jezuïtenorde. Zoo ziet men hoe di nationale bond onder de kloost van heel wat hooger invloed is, internationale hond onder de socl die zoo spoedig losliet toen de uitbrak. De schrij ver van bedoeld artike Lippert, komt op tegen de uiting blinden haat, tegen buitensporigh carricaturen. tegen felle artikeleD haatdragende wijzen van groeten sluit zijn artikel met de woord getuigen van lioogen ernst en waard en over de geheele wereld die hoord te worden „In hoeverre mogen wij dan aan haat toegeven? „Totdat de godc omkeere van zijn wegen en lev vijandelijke macht moet worden slagen, totdat zij achting krijgt v recht. Niet om uitroeiing der v is het ons te doeu. Het is niet hen tot heloten te maken. led. heeft zijn eigen mystieke zend vervullen, en niemand heeft heil deze zending te bestrijden, te vei; of te verijdelen, Dat zou een grein! zelfoverschatting zijn. Daarom ach: ook de zending onzer vijanden. W schen Engeland, dat de rijke tale: gaven van zijn koel, beredene ondernememd eilandenvolk aan deg menschheid ten zegen worden. W schen liet groote, uitgestrekte Rusland", dat de diepten van zij eindelijk opengaan, dat de bewom waardige schatten van deze naden tegelijk weeke en sterke volkszii buiten worde gehaald als uit d bergmijnen. Wij wenschen Frankr uit dezen verteerenden brand, ziji fijne en kostelijke beschaving, minnezangers en zijner werkdadig© hartige vrouwen weder verrijze blijden, vruchtbaren wedstrijd beginne. „En gij, vrij, sterk, ernstig v Duitsclie gouwen bewaar uv voor onwaardigen hartstocht en achtigen toorn. Ontwijd uw 1110 met spot en protsende woorde: schoolkinderen mogen hun groetq verbijsteren met belachelijke vloe den en op uw studeerlessenaars geen dwaze carricaturen liggen."

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 6