De Groote Oorlog. Donderdag 13 Mei 1915. Elfde Jaargang, BUITENLAND. BINNENLAND. No. 56 Verschijnt eiken MAANDAG-,JOENSDAG- en VRIJDAGAVOND. j I I hand, voet I I 11 I van een I I een JÊ Losse Oorlogsberichten. Abonnementsprijs p. 3 maanden voor Goes 0.75, daarbuiten f 0.95. Afzonderlijke nummers 5 cent, dubbele bladen 10 cent. Advertentiën worden ingewacht op Maandag en Woensdag vóór half drie en Vrijdag vóór een uur 's namiddags. Kantoor v. d. Administratie: Gaiuepoorfstraat C 209, GOES. Tel. interc.Directie no. 33. Redactie no. 97. Reclameberichten 25 Ct. p. r. Bij abonnement speciale prijs. Advertentiën van 15 regels ƒ0.50; iedere regel meer 10 Ct. Eenzelfde advertentie 3 X geplaartst, wordt 2 _X berekend. Dienstaanbiedingen 5 regels voor 25 Ct. S. contant. De abonné's op dit blad, in het bezit der door de gulden bij verlies van beide directie uitgereikte polis, zijn, overeenkomstig de jl I 11 I handen, voeten of oogen. daarvoor vastgestelde Verzekeringsvoorwaarden, 1 I 11 I Voorts bij ongeneeselijke GRATIS verzekerd tegen ongelukken voor: verstandsverbijstering; De uitkeering der bovenstaande bedragen is gewaarborgd door de gulden bij gulden bij A gulden bij mm I I verlies van een JÊ I 11 I verlies I I verlies van M R of oogduimwijsvinger gulden bij verlies van een hand, voet of oog; „Hollandsche Algemeene Verzekerings-Bank" te Schiedam. gulden bij verlies van eiken anderen vinger. Hat torpedeeren van da „Lusitanla". PHILADELPHIA, 11 Mei (R.O.) In een rede, welke president Wilson gisteravond voor 4000 genaturaliseerde Amerikanen hield, deed ihïjj een eerste aanwijzing om trent de vermoedelijke houding van de Vereenigde Staten in de „Lusitania"- kwestie. De President verklaarde met veront waardiging „dat, hoewel de Vereenigde Staten den vrede zouden bewaren, zij Duitschland toch zouden trachten te over tuigen van de onrechtvaardigheid dezer tragedie, BASEL, 11} Mei (W.B.) De „Basler Anzeiger" (een pro-Duitsch blad Red.) schrijft naar aanleiding van de „Lusita- nia"-catastropheDat de waarschuwing van Duitschland met zooveel nadruk was geschied toont dat de Engelsohe mari ne voor de veiligheid van het schip had moeten zorgdragen. Verder geelt het blad de schuld aan de „Cunard"-lijn eri de passagiers zelf, die zich in gevaarlijk gebied gewaagd hebben. PARIJS, 11 Mei. (HAVAS). Duitschers, die in de Vereenigde Staten wonen, zon den 'draadlooze telegrammen aan de Duit- sche regeering om argumenten te seinen, waardoor zij de vernieling van de „Lusi- tania" kon rechtvaardigen. De Duitschers voegden er aan toe, dat deze vernieling groote opwinding: heelt veroorzaakt. De telegrammen bewijzen hoezeer tie Duitsch-Amerikanen in moeilijkheden zit ten over deze daad, welke Roosevelt heel juist als zeescfiuimeriji qualifieeerde. (Maasbode.) De vertegenwoordiger van de Cunard Line te Rotterdam, de heer Max Hirsch- feld, Glashaven 22, deelde ons nog het volgende van zijn maatschappij uit Liver pool ontvangen telegram mede: Uit Queenstown wordt gemeld, dat het totaal aantal overlevenden 764 bedraagt, n.l. 462 passagiers en 302 leden der be manning. In het geheel Zijn 144 lijken aange bracht of aangespoeld, waarvan er 87 herkend en 57 niet herkond zijn. Onder de 87 herkenden zijn er 65 lijken van passagiers en 22 van de bemanning. Van de geredden zijn 30 passagiers en 17 leden van de bemanning gewond. Onder de hij de ramp van de „Lusi- tania" omgekomen personen bevindt zich ook hoogstwaarschijnlijk de bekeerling father Basil 'William Maturin, die om zijn geestelijke werken ook in Holland wel békend is. Father Maturin had in de Vereenigde Staten, een missie gepreekt, en was nu op de terugreis naar Oxford, waar hij moderator der Katholieke stu denten is. Father Maturin, die juist 60 jaar ge worden was, was uit Protestantsche ouders geboren en voltooide zijn studies op het Trinity College te Dublin. In 1897 werd hij in de Katholieke Kerk opgeno men en een jaar later priester gewijd door kardinaal Vaughan. Sinds 1913 was hij moderator der Katholieke studenten te Oxford. Zijn bekendste werken zijn „Laws o£ the Spiritual Life", „The Prince of Unity" eu zijn overwegingen over de parabelen des Heer,en. (Maasbode.) Nederland en de Ver. Staten. WASHINGTON, 11 Mei. (R.O.) De Nederlandse!» gezant bracfit een bezoek op het ministerie van buitenlandse!» zaken en zette uiteen, dat de positie zijner regeering met betrekking tot de „Lusi- tania dezelfde was als die van de regee- ring de f Vereenigde Staten, daar een aan- tat Nederlandsche onderdanen hij de ramp het leven verloren. Ook zijn Nederland sche schepen getorpedeerd en de Neder landsche handel heeft veel geleden Bryan verklaarde, dat de Duitsche re geering nooit de aandacht van het minis terie van buitenlandse!» zaken vestigde op de advertentie, waarin de Amerikanen werden gewaarschuwd tegen het reizlsn aan boord van schepen van oorlogvoe rende landen. i Gruwelen gepleegd tegenover priesters en rellgleusen. PARIJS, 9 Mei (Havas). Renoz, de Belgische gezant te Buenos Ayros, heeft mededeeling ontvangen van een rapport, opgemaakt door Camarra een Para- guaysch priester die te Leuven studeert over gruwelen, waarvan hij getuige is geweest. Abbé Gamarra zelf werd door ae Duitschers gevangen genomen en met den dood bedreigd. Zij dreven hem met andere burgers, vrouwen en kinderen voor hun linies uit gedurende den slag. Het „Journal des Débats" van den 9en drukt dit rapport af en verhaalt van de terechtstelling van religieusen en pries ters, die ter dood werden gebracht met afschuwelijke wreedheid. Het verhaal van den brand en de plundering van Leuven bevestigt al de bijzonderheden van het Belgische officieele rapport. De houding van Italië. PARIJS, 10 Mei (part.) De „Messagero" meldt, dat de laatste en uiterste conces sies door Oostenrijk aan Italië gedaan niet den afstand van Triest inhou den en daardoor de voorstellen voor Italië onaannemelijk zijn. Voorts wordt gemeld dat Prins von Bülow en Baron Macchio reeds een aantal afscheidsbezoeken heb ben afgelegd. Prins von Bülow moet aan een vriend hebben verklaard, dat zijn zending in Rome beëindigd is. Maandagmiddag hepen in Rome de wild ste geruchten omtrent het thans zeer spoedig te wachten vertrek van Prins von Bülow en Baron Macchio. AMSTERDAM, 11 Mei. De „Echo Beige" meldt dat de gemeenteraad van Gent ter gelegenheid van den verjaar dag van Prinses Juliana een adres gericht heeft tot H. M. de Koningin Wilheimina en tot haar volk, waarin dank wordt betuigd voor de edelmoedige gastvrijheid aan de Belgen bewezen. De aanmaak van munitie. Over het reusachtig verbruik van artil lerie-munitie heeft Llord George in hél Lagerhuis meegedeeld, dat de Ëngelsehq troepen in de 14 dagen van de gevechtelr» olm Nieuw-Capelle zoowat (evenveel héb ben geschoten pis int den geheelen Boeren oorlog (23/t jaar). Toch is er geen oogen- blik een tekort geweest en de regeeringi kan met voldoening constateeren, dat er op het lOogenblik een overschot is. Dat is te meer opmerkelijk, daar de fabrie ken zich hebben moeten inrichten op den aanmaak van (het meest gebruikte pro jectiel. Men had fi.l. gtedacht, dat de granaatkar tets het ineest zoui worden gebruikt, docl| de ervaring heeft geleerd, dat de brisante! granaat de grootste uitwerking heeft. De Duitschers hebben trouwens ook met der gelijke moeilijkheden te kampen gehad, vooral omdat zijl fabrieken, die nooit te voren munitie hadden vervaardigd, daar voor hebben moeten bestemmen. Vandaar dat vele hunner granaten niet ontploffen. In Engeland heeft men, deze moeilijkheden ondervangen door zulke fabrieken in het geheel een 2500. a 3000 het minder belangrijke werk pp te dragen en aan de bestaande munitiefabrieken de ge wichtigste onderdeelen van de vervaar diging. Waar zal de vreda geteekend worden? In een rede heeft mr. Henry Robert, de deken van de orde der advocaten te Parijs, onder geestdriftige toejuichingen van zijn gehoor, de gedachte geopperd, het vredes congres na dezen oorlog te Brussel te doen houden. Een Witboak. De Duitsche regeering heeft onder den titel „Gruweldaden van Russische Troe pen tegen Duitsche burgers en Duitsche krijgsgevangenen" een witboek uitgegeven, bestaande uit een memorie en officieele stukken en getuigenissen als bijlagen. Het Duitsche gezantschap in den Haag deelt mede, dat het Witboek ter kennis is gebracht van de Nederlandsche regee ring en dat het ter inzage ligt, zoowel op het Duitsche gezantschap in den Haag, als op do bureaux der Duitsche con sulaten te Amsterdam, Rotterdam, Maas tricht en Vlissingen. Wanneer men nagaat dat er ook ver schillende memorandum's zijn verschenen van Duitsche gruweldaden in België en Frankrijk, dan ligt hierin voor den Duit- scher wel stof tot overweging van het, spreekwoord: „wat gij niet wilt dat u geschiedt doe dat ook aan een ander niet". Da gevechten in Galloië. De berichten uit Duitsche bron over de jongste nederlaag der Russen in Galicië noemen „volslagen gebrek aan behoorlijke leiding" een der oorzaken van het échec en de groote verliezen des vijands. De loopgraven der Russen waren bij wijze van verdiepingen boven elkaar uitste kend ingerichtop tal van punten stre den de Russische soldaten met verbitte ring, maarhet gebrek aan een stra tegisch intellect, dat heel deze militaire massa en dit militaire mechanisme had moeten bezielen en leiden, deed voor de Russen alles misloopen. De verwar ring was van dien aard, dat als door den Rus op één of ander punt nog taaie tegenstand werd geboden, deze nutteloos werd, doordat de troepen rechts en links de lust om te strijden hadden verloren en vóór het noodig was op de vlucht sloegen. Als curiositeit ontleenen we aan deze Duitsche berichten nog de bijzonder heid, dat zich onder de gevangen geno men kozakken otlicieren ook eenige anal- phabeten bevonden, (menschen dus die noch lezen noch schrijven konden), welk merkwaardig feit in een aanmerking in de papieren dezer officieren werd aange geven. Omtrent den strijd zelf schrijft men uit Weenen: De hoofdmacht van het onder zware verliezen uit West-Galicië en de Karpathen teruggeslagen derde Rus sische leger is, wijkende voor den druk uit beide richtingen, thans samengedrukt in het terrein bij Sanok en Lisko. Tegen deze massa dringen de verbonden legers verder met succes voort. Zij! hebben van het Oosten uit den overgang over de Wislok veroverd en van het Zuiden uit de linie DwernikBaligrod'Bukowsko be reikt. Aan den Noordelijken vleugel van het front in West-Galicië bestormden de troe pen uit Boven-Oostenrijk, Salzburg eu Ty rol gisteren verscheidene plaatsen ten Oos ten en Noord-Oosten van Debica. Het aan tal der in West-Galicië gemaakte gevan genen is tot 80.000 gestegen. Hierbij komen nog meer dan 20.000 gevangenen, die bijl ,de vervolging in de Karpathen gemaakt zijn. Het derde Russische leger, dat uit Kau- kasische alsmede verscheidene reserve divisies was samengesteld, heeft dus alleen aan gevangenen 100.000 man verloren, lelt men hierbij: de dooden en gewonden, dan kan het verlies minst en s op 150.000 man worden geschat. Van de massa oorlogsmateriaal, dat ook thans nog niet te overzien is, zijn tot nu toe zestig stukken geschut en 200 machine geweren geteld. De gevechten in Zuid-Oost-Galicië duren nog voort. Door een tegenaanval werden óp de hoogten ten Noord-Oosten van Oty- nia sterke troepen van den vijand terug geworpen. Italië en Oostenrijk, BERLIJN, 11 Mei (part.) Eenn conferen tie tusschen Keizer Wilhelm met den Oostenrijkschen minister-president Graaf Sturgkh, Graaf Tisza en den Oostenrijk schen minister van Buitenlandse!» Zaken, Graaf Burian, had gisteravond te Sillein plaats. In den voormiddag was G'raaf Sturglh in particulier gehoor door Keizer Franz Joseph ontvangen. Des namiddags vond een gemeenschappelijke ministerraad plaats. Tweede Kamer. Zitting van Maandag. Bu i ten go wo on Oorlog scrediet. Dhr. v. Leeuwen critiseerde verder de circulaire van 19 Maart betreffende de censuur op ontwikkelingscursussen, waar mede do commandanten geen raad we ten en de clubs worden verboden. Spr. vraagt, als de commandanten er niets kwaads in zien, waarom dan die algemeene vervolging plaats vindt? Spr. noemt nog verschillende gevallen en wil van den Minister van Oorlog hooren, waar om zoo hardvochtig de staat van beleg ivordt toegepast op het stuk van het hou den van vergaderingen en noemt eenige feiten, waaruit blijkt, dat verbittering ont staat door het niet toegeven aan de be hoeften der menschen en aan de maat schappelijke ontwikkeling. Concludeerende zegt spr. dat hij heeft willen aantoonen, dat de militaire autoriteiten te veel kij ken naar wat zij meenen, dat het mili tair belang is en gedeeltelijk andere be langen niet kunnen of willen beoordee- len en dat daardoor verbittering ontstaat. Spr. hoopt in deze op den steun der Kamerleden en dat de Regeering meer recht zal laten wedervaren aan de per soonlijke behoeften der gemobiliseerden. Dhr. Duijmaer van Twist wil eenige punten naar voren brengen, na vooral verklaard te hebben, dat hij zijn .stem aan het ontwerp zal geven. De Kamer dient do Regeering te steunen, doch dit neemt niet weg, dat men critiek mag oefenen op verkeerde dingen. Spr. brengt hulde aan het Dep. van Oorlog, waar alles gedaan wordt om aan de verlangens van den troep te voldoen en aan de officieren, die met den troep meeleven. Doch dat neemt niet weg, dat er grieven overblijven, die spr. in billijk heid onder de aandacht der Regeering wil brengen. Als zoodanig noemt spr.de voorziening in de godsdienstige en geestelijke behoef ten van de gemobiliseerden,. als zijnde onvoldoende, omdat het aantal veldpredi kers te gering is. Voldoende steun ontbreekt aan de Mi litaire Tehuizen. De neutrale inrichtingen krijgen wel steun, hoewel daar menschen optreden als zekere heer Speenhoff, welk optreden in vele kringen weerzin opwekt. Dat is meten met twee maten. Met de lectuur gaat het ook zoo. Spr. vraagt of de Min. bereid is eenigen steun te verleenen aan de Mil. Tehuizen. Spr. wijst verder op de gemoedsbezwa ren die velen hebben tegen onnoodigen Zondagsarbeid. Onder onnoodige Zondagsarbeid rekent spr. ook het aflossen van troepen op Zondag, wat even goed Zaterdag of Maan dag kan geschieden. Ook wordt geen rekening gehouden met liet reizen op Zondag. Voor de Israëlieten is alles met pijnlijke nauwgezetheid geregeld. Spr. gunt hun dit gaarne, doch vraagt of onze sol daten niet evengoed aanspraak hebben op de erkenning van gemoedsbezwaren,? Voorts kwam 'hij op tegen het onbillijk en ruw behandelen van de militairen, waarbij hij een voorbeeld aanhaalde van de behandeling van een korporaal-onder wijzer door een officier, evenals het ge val was met predikanten. Spr. heeft het voorts over de vergoe dingen, over de toepassing, waarvan met recht wordt geklaagd, alsook .over de verloven, waaromtrent hij zijn vroeger geuitte klachten resumeert en waarbij groote willekeur bestaat. Het is in het economisch belang van het land, dat men met do verloven wat inschikkelijker is. Welk weder zullen wij hebben Verwachting tot den avond van 13 Mei Zwakke tot matigen veranderlijken wind, zwaarbewolkt met tijdelijke opklaring; waar schijnlijk eenige regen met kans op onweer, aanvankelijk iets warmer. Spr. vroeg voorts of in zake het ver lof van de landbouwers voor den hooi tijd al een beslissing is genomen? Spr. vroeg of het bericht juist is van het naar huis zenden der oudste lichting van de Landweer? Hij hoopt het. Ook juicht hij Let toe, dat wie blijven wil, blijven kan, mits natuurlijk de vrijwillig blijvenden de voordeelen van vergoeding houden, die z'ij, thans hebben. Voor de blijvenden zou spr. liefst, évenzooveel anderen met verlof willen zenden, voor al categoriën, die verlof hard noodig heb ben, bijv. kleine visschers, die een extra- verlof op den -gezetten tijd best kunnen gebruiken. De bepaling, dat het kader geen ver lof kan krijgen doet spr. leed, omdat daardoor voor 'de toekomst tegenzin ont staat tegen kaderopleiding. Spr. vraagt nog de aandacht van den Minister op de uitbetaling van menage- geld, bij het gaan met verlof, waarbij de grootste verwarring heerscht wegens orders en contra orders. Spr. is het eens met dhr. Scheurer, om reserveoffic-ieren, van gez. van middelbaren leeftijd den kapiteinsrang te verleenen. Ook zou hij willen, dat niet valide militairen spoe diger werden afgekeurd. Spr. zal stem men voor het ontwerp. De anti-rev. partij heeft geijverd voor een krachtig leger en. een sterke .yloot, doch daarbij heeft zij ook steeds er voor gestreden, dat bij leger en vloot met Gods ordonnantiën zal wor den gerekend. Laat de Minister daarom alles doen wat dit kan bevorderen. Dhr. Hngenholtz: critiseert in breed© termen en met het noemen van namen de z:.i. Verouderde politiek der leger-auto- riteiten tegenover de mobilisatie-clubs, de propaganda der 'S. D. A. P., het houden van vergaderingen, het lezen van Jhst soc. blad „Het Volk", enzl. enz. en somt deswege verscheidene staaltjes op. Spr. zegt ten slotte, dat de desbetreffende motie-Ter Laan niet bedoelt een conflict met den Minister, maar een aandrang om' zijn zienswijze te herzien, opdat men kan blijven samenwerken. Dhr. Juten voerde daarop nog het woord om eenige grieven te luchten omtrent vergoeding voor inkwartiering en het optreden van militaire autoriteiten tegen over het burgerlijk gezag, waarbij ook de burgemeester van Putte ten .tooneele werd gevoerd en door dhr. Juten in be scherming werd genomen. De Voorzitter wijst er den spreker op, dat het niet geoorloofd is zich te bedienen van qualificaties gelijk hij 'bezigde. Tot vijf uur waren nog slechts twee kamerleden aanwezig. Aehtereenvolgénsi vertrok de heer Biohon en daarna de heer Dolk zoodat de spreker alleen voor den Minister en d© stenografen voortlas. Te 5 u. 10 gaf de Voorzitter spr. in overweging morgen te half 12 zijn rede voort te zetten. Met den Voorzitter waren 55 leden present. De vergadering moest om half ,twee uur beginnen, doch kon eerst 1.50 uur aanvangen, daar om half twee liet ver- eischte aantal leden nog: niet aanwezig was, Zitting van Dinsdag, t Voortzetting behandeling buitengewoon oorlogscrediet enz. Dhr. Juten vervolgt zijn klachten over het optreden van het militair gezag te genover de burgemeesters enz, tegenover de commissies voor Belgische vluchtelin gen en de ontwikkelingscursussen, over de verlofsweigeringen om aan de Staten verkiezingen deel te nemen en over het gelasten van dienst op Tweeden Kerstdag en Driekoningen.

Nieuwe Zeeuwsche Courant | 1915 | | pagina 1